CrashF/B vs ~13~ 2011 Persia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

fd59e13d11.png


Ma gandeam daca tot e la moda sa postam razboaiele sa punem si al nostru :)

PS:

fara suferinte va rog, altfel o sa rog moderatorul sa stearga :)
 

DeletedUser17854

Asa dragii mei aliati :D

Inca o tema serioasa ...in care facem SPAM!

Evident, tin sa felicit familia Crash pentru rezultate si sa le urez succes in continuare ! :)
 

Deleted User - 556077

si eu la fel va urez succes pe mai departe :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

in Crash daca cuceresti un sat inamik primesti 10CP de la conducere :))))))))))))))
 

DeletedUser

Dap nici nu am observat ca au schimbat numele ...probabil s-au gandit ca scapa de atacuri :D
 

DeletedUser

cu mult prea mult timp dedicat acestui joc, dar si cu putin noroc in gasirea unor jucatori care sa formeze un trib de top :)
Ma intereseaza :
1.Cum ai reusit sa scapi de nobii de inceput de joc, din trib?
2.Cum reusesti sa impaci orgolile si interesele membrilor tribului(am inteles ca esti foarte apreciat de trib)?
3.Cum reusesti sa mentii interesul activ pt joc?
 

DeletedUser

Ma intereseaza :
1.Cum ai reusit sa scapi de nobii de inceput de joc, din trib?
2.Cum reusesti sa impaci orgolile si interesele membrilor tribului(am inteles ca esti foarte apreciat de trib)?
3.Cum reusesti sa mentii interesul activ pt joc?

O sa-ti raspund destul de detaliat, vezi ca iti dau apoi un test de 10 intrebari fulger sa vad ca chiar ai citit :))


In primul rand prima greseala care o fac multe triburi e ca cred ca exista o "reteta ideala" si standard pentru sucess, dar sa stii ca in functie de oameni,timp si conducere iti faci tribul dupa cum poti.

Tribul Crash a fost fondat pe 5 mai (cam dupa o luna cand incepuse lumea), cand am inceput cu 5 jucatori, prieteni real-life, majoritatea la prima lume, doar eu cu inca unu la a doua lume, dar eu eram singurul cu experienta si cunostinte despre joc.
Se subintelege ca era normal sa ma ocup eu tot de la a la z si faptul ca eram trib de margine, foarte subdezvoltati, incepand pe k62.
Eu le-am spus din prima, ca avand in vedere ca am inceput tarziu, sanse foarte mari, ca cei de pe margine sa fie jucatori incepatori sau cu cunostinte minime (la fel ca restul prietenilor mei) le-am spus sa aiba rabdare si sa ma asculte 100% si o sa fie bine.
La inceput a contat enorm faptul ca nam avut nici o diplomatie (multa vreme) sau facut recrutari aleatoriu (profilul nostru spunea "recrutarile se fac haotic, deci incercati ca aveti sanse mari" mergand pe ideea sa nu fie prea multi pe aceasi 15x15 ci doar 2-3 cat sa faca treaba.

Ca sa-ti raspund la ideea, tribul a fost format din NOOBI si incepatori, la absolut toti le-am oferit sansa sa invete. Am avut multa rabdare cu ei si am dat mesaje la toti sa ma intrebe cu orice/oricand, la fel si ceilaalti "conducatori" (amici mei) ii ajutau cand cineva avea nevoie de informati.

Cei foarte foarte slabi, au cazut in timp, prin nobilari, aceia care nu au stiut sa ceara ajutor desi li sa spus ca pot sa o faca. Nu am dat absolut nici un jucator afara pentru ca a fost foarte slab! Repet, a fost un trib facut din noobi pentru noobi fiecare avea sansa lui.

Facusem verificari la toti, eu personal si un formular obligatoriu in care se forma o anumita discutie cu fiecare in parte (la un moment dat era familia formata chiar si din 3 triburi undeva la 250 jucatori)

Gaseam jucatori la 100-150k care inca aveau sate mixte, le-am spus frumos dezavantajele etc,

Uni evident ca nu mau ascultat din prima, dar la a doua verificare, iam prins iar (ii aveam notati cei cu "probleme") si le-am spus si atunci frumos si le-am explicat (iam spus si unde se fac simularile) pentru a doua oara si le-am explicat cat se poate de frumos si politicos ca asa se face si nu ca zic eu, dupa ce-a vazut simularile, mi-a dat dreptate, iam dat frumos un termen de o saptamana sa aleaga care sate sunt de aparare/atac in care sa-i fac o alta verificare si iam explicat ca sa fim un trib bun, trebuie sa jucam corect, sa avem "minimul necesar" al cunostintelor.

Acel jucator a fost zeuss13 (actualmente 2.5mil pct) jucator de baza al tribului, au mai fost si alti 2-3 care nu-i retin acum :)
1
Alti jucatori la prima lume, au mai fost lakonik (actualmente gokats 1.7mil) care nu stia prea multe, dar era foarte activ. Iam explicat tot ce era nevoie sa stie si a invatat pe parcurs, a participat la fiecare atac organizat, a gafato de cateva ori incat el se baga cu capu in pamant de rusine, se mai intampla si de astia, dar vreau sa zic ca om mai bun la "inima" cand e vorba de trimis sprijin, nai sa vezi in viata ta. Cand avea 3-4 sate si avea sa zicem 10k trupe aparare.. ii spuneai cordonatele si le trimitea.. ramanea gol lipit de inamici, iar cand pierdea trupe multe prin sprijin (era top5 la pierderi pe trib la inceput) spunea "nu-i nimic, se refac ele".

Un alt jucator incepator (ramona.c20 pe prima lume daca nu ma insel .. 2.8mil) a fost activa, a invatat, a participat, etc.
Numai eu stiu ce rabdare am avut cu ea sa sprijine:))

Pentru noi ne-am permis la margine sa fim trib de noobi, nu am dat afara niciunul si nici n-am scapat de ei. Cei care aveau timp si au fost dispusi sa invete iam dus pe granite vs triburile mari, respectiv conducerea, iar apoi jucatori dintr-o fuziune cu Vasile/Focul (inclusiv bondy cu care jucasem pe lumea 8) am luptat pe granita, iar cei mai slabi de inger, stateau in centru si luau barbari sau inamici din margine si trimiteau aparare (de buna voie!!! niciodata nu au fost obligati).

Iar nobilarile interne majoritatea mergeau la jucatori mega-activi/cei pe granita :)

Si sa stii ca incepatori/noobi sunt foarte foarte prietenosi, la inceput find trib de margine, aveam razboaie cu triburi de 3-4-5 ori mai mari ca noi, care aveau fulluri de atac/aparare si noi nu aveam vreo 10 adunati. Dadeam deobicei vreo 8-9 jucatori cu cate un full de atac, pe un jucator care avea punctajul total al nostru:)) (si dadeam la ore in genul 4 dim, sau sambata dim la 6, etc.) Ne puneam toti ceasul si ne trezeam:))

Cand mau atacat prima oara pe mine, cu vreo 4 fulluri de la 70h si aveam un singur sat, tribul meu de noobi, fiecare o trimis 100-200 lanci/spade.. iar ramona trimisese vreo 2k etc.. si sa strans undeva la 25-30k trupe, ca sa nu-mi catapulteze satul:))

Deci concluzia, in cazul meu, a fost multa rabdare, sunt jucatori care cresc foarte foarte foarte greu si inca sunt destul de slabi pentru nivelul jocului, dar daca ei vor sa stea la mijloc si sa creasca sate, daca asta e placerea lor atunci cine sunt eu sa le opresc? Ei ma cauta cand au aparare si daca pot ajuta granita cu trupe si sunt foarte mandri ca in putinul lor timp aduc un + mare impreuna.

Daca trimit circulara care are aparare in plus ca imi trebuie pentru granita pentru anumiti jucatori primesc in jur de 40-50 Pm-uri sub 4-5 ore si ultima oara sa oferit in jur de 200 de aparare de buna voie si nesiliti de mine:))

Asa... daca inca esti cu mine, mergem la intrebarea a doua :))

2.Cum reusesti sa impaci orgolile si interesele membrilor tribului(am inteles ca esti foarte apreciat de trib)?

Dupa cum ti-am raspuns la prima intrebare, sucesul meu/tribului meu se datoreaza faptului ca totdeauna am vorbit frumos, respectos si foarte intelegator cu toata lumea, indiferent de varsta sau punctajul lui :)

Am stabilit un regulament strict referitor la nobilari sate, inclusiv sa se posteze pe forum (pe planificator poti abuza rezervand la nesfarsit, iar pe forum nu poti edita titlul topicului in care scrie clar data si ora). Automat (desi na fost pe placul multora) sa rezolvat marea problema a oricarui trib la inceput.

Le-am scris clar in regulament, daca chiar se intampla sa aiba probleme, sa incerce sa negocieze intre ei o cale amiabila si sa existe bun simt, iar doar in ultimul caz in care nu se ajunge la o intelegere sa se ajunga la mine.

Au fost cam 10-15 cazuri intr-un trib care au trecut probabil undeva la 400+ jucatori, in marea majoritatea am luat o decizie care am crezut ca e corecta, cred ca doar intr-un caz a fost dat afara unul ca pur si simplu nu te puteai intelege cu el! Mai mult de atat el pe langa ce ca a incalcat o rezervare, sa aparat si impotriva colegului, ba mai mult tot el era cel ofticat si a cerut ca celalalt sa fie dat afara :))

Cat despre alte certuri/orgoli/interese aici conteaza mult ce oameni ai in trib, eu totdeauna m-am inteles foarte bine cu toti cei mari din trib si cei activi si am avut grija sa avem interese comune. Au mai fost cand au iesit un jucator doi afara si am vorbit cu ei si am rezolvat treburile prin discuti ca si 2 adulti si am incercat sa rezolv ce probleme au avut.

Din nou, trebuie multa rabdare si multa intelegere sa reusesti ceva cu un trib. Mai mult de atat, nu trebuie sa-ti explici decizia in fata nimanui, respectiv sa nu o schimbi niciodata, dar inainte sa o iei trebuie sa o gandesti de 3 ori inainte sa o pui in aplicare!

Si mai ales totdeauna cand cineva a venit cu o problema la mine, am incercat sa o rezolvam! Cu un jucator pe nume Logano, am fost chiar in situatia de a ne da de acord ca nu suntem de acord in legatura cu o problema si am lasato asa si ulterior sa vazut ca amandoi am avut dreptate (in mare) si a iesit cu bine.

3.

La inceput am mentinut interesul activ fara diplomatie, dupa un timp mare, din diverse motive strategice in functie de obiectivele pe care am vrut sa le indeplinesc (tot timpul trebuie sa ai un plan pe termen lung si sa te menti de el indiferent de situatie!).

Ulterior am facut un joc pe echipe, sa se comunice intre jucatori, fiecare si-a facut 3-4-5 prieteni cu care juca mai mult, nu mai jucau atat de multi individual

In rest cred ca e in functie de timpul fiecaruia, dar cel mai important e stabilitatea si lipsa certurilor constante :)

Cam atat.. sper sa iti fii facut o idee si sa fii multumit de raspunsuri, daca mai e ceva, poti sa ma intrebi :)

Si sa nu se inteleaga gresit, desi am condus tribul singur, cu N verificari la toti, N conversati, etc. toata munca a fost dusa de fiecare membri al tribului.

Daca nu era bun simt in 90%+ din jucatori, nam fii avut cum sa facem nimic. Fiecare a dus ce-a putut si cat a putut la trib sa-l duca unde e acum si prin asta ma refer de la cel mai mare noob din trib pana la cel mai mare si mai activ jucator.

Tribul Crash e format si din jucatori care au luat strict barbare si nau dat vreodata de vreun inamic pana si la jucatori care au peste 70% inamici luati (cam greu sa vezi jucatori de genul peste 2mil la asa procent) uitati-va la formator.

Ma bucur la ce sa ajuns cu tribul asta si sunt curios ce ne va rezerva viitorul. Au fost pe parcurs multe decizi foarte grele de luat, prima dintre ele a fost refuzul aliantei cu ~BW~ pe cand aveau punctaj de 20-30 de ori mai mare ca al nostru si multe altele care au contat decisiv.

PS:

Am uitat sa mentionez, ca niciodata nam recrutat masiv pe o granita... 1-2 jucatori stanga-dreapta / blocat granita brusc..

Doar cand sa facut fuziunea si atunci ne-am mutat repede jucatori de baza prin jucatori inactivi ai celor cu care facusem fuziune :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Al nostru agent crash cu mesaje pline de explicatii ... un lucru pe care nu il fac multi...de fapt nu am vazut inca in nici un trib o persoana cu atata rabdare, sa fie asta cheia succesului? Statisticile sustin acest lucru....cred ca daca agent ar da stergere cont aproape tot tribul ar face acelasi lucru :D ... deci : Sa ne traiesti si sa ne conduci :D
 

DeletedUser

Am citit cu atentie absolut tot dintr-un motiv personal. Am un vecin in tribul tau, iar pe vremuri cand exista NOFA, iar eu eram in varful tribului ma uitam un pic superior la el (bineinteles fara ca sa ma si manifest asa...doar in sinea mea :) ). Acum eu nu mai joc si nici tribul NOFA nu mai exista. In schimb tribul Crash a crescut si nu ai cum sa nu-l vezi in statistici sau pe harta.:eek:

Am inteles ca ai transformat noobii in jucatori, iar ca bonus ai avut respect si loialitate.Ai procedat ca un antrenor care face echipa cu ce i se ofera si nu cere transferuri de calibru. ;)
Vecinul mi-a zis ca nu i s-a cerut niciodata sitter, dar probabil ti-ai dat seama ca stie sa joace si n-a fost nevoie.
Lista de care vorbea-i probabil era situatia satelor de atac/aparare si structura trupelor.

Dar sa trec la alte intrebari :) :
1. Ai facut fuziune cu Focul/vasile dar ai preferat sa te razboiesti cu BW. Cu alte cuvinte ai fuzionat cu unii mici dar ai declarat razboi unora mari, care pe deasupra aveau si jucatori buni.
La prima vedere oricine ar fi facut invers, dar poate imi scapa amanunte.Alegerea a fost buna, drept dovada e rezultatul. Cum explici alegerea asta?
2.Giant111. Pe lumea 8 am fost intr-un trib aliat cu el.Stiu de la dusmanii lui ca era o sperietoare pentru ei .Ai preferat sa-l elimini decat sa-l recrutezi.Nici aici nu stiu amanunte(daca ar fi refuzat). De ce ai preferat asta?

PS: Iti multumesc pentru rabdarea si timpul acordat raspunsurilor.
 

DeletedUser

Ma bucur ca ai citit, asta e rolul forumului, pentru conversatie :p nu e neaparat tema topicului dar poate intereseaza si pe alti :)

Cred ca stiu cine e vecinul tau despre care vorbesti, la 90-95% din trib sau facut verificari de 2-3 ori, la uni nu a fost cazul ca sa dovedit prin cum jucau ca se descurca :)

Eu mai mult vroiam sa creez un dialog si sa depistez cei cu probleme si sa-i remediez, jucatori mari tineam legatura cu ei constant si vorbeam mult si daca e cine cred eu, ma intrebat daca vreau verificare si in cazul lui si iam spus ca nu este necesar.

1. A fost o prima decizie grea, la inceput am jucat fara diplomatie, desi mi-a adus multe critici de la toti membri tribului si toti cereau aliati, dupa un timp si-au dat seama ca ne-a mers cel mai bine, iar continentul care am inceput, lam dominat complet, fara un pic de adversar.

Expansiunea tribului a continuat sa mearga spre centru si spre est, unde era tribul Vasile, ceva mai mare ca noi, apoi tribul Focul, ceva si mai mare ca noi, respectiv BW pe continent alaturat care era mai mare ca toti 3 la loc.

Vasile erau aliati pasivi cu Focul, iar noi eram inamici cu Vasile cu care desi eram mult mai mici, aveam un castig de cauza destul de clar (sper sa nu ofensez actuali membri cu ceva) era clar ca Vasile avea probleme in organizare respectiv mai multi inactivi, ei motivau ca nu-i ajuta pe Focul in razboiul cu BW pentru ca sar baricada cu noi (noi dadeam doar la ore ... mai imprevizibile cu spionari si multi.. deci evitam sprijinul perm).

Rezumat: Noi dusmani cu Vasile, Noi neutri cu Focul, Vasile cu Focul aliati, Focul in razboi cu BW. Crash pe k62, Vasile pe k63 impreuna cu focul care era si k64, putin mai in nord pe k53 respect k64 si continentele in jur veneau BW destul de puternic.

Ne-au oferit alianta desi era diferenta foarte foarte mare, dar probabil mai mult ca sa-i aiba incercuiti pe Focul/Vasile, iar cand veneau la noi, cea ce avand in vedere ca Vasile nu ajutau pe Focul se putea intampla destul de repede, trebuia apoi sa ne luptam cu un adversar extrem de mare intr-o batalie fara vreo sansa de castig real.

Unul dintre conducatori de la Focul, era bondy cu care ma intelesesem bine pe lumea 8, care ne-a expus situatia si a spus ca nu vor mai rezista mult in ritmul asta, fara ajutorul lui Vasile, iar Vasile aveau probleme cu noi.

Find in masura ideala de a negocia toti termeni (evident ca nu sa intamplat intr-o zi negocierile, in cel putin 2 faze am refuzat fuziunea, iar probabil dupa vreo 2-3 sapt +- de negocieri sau delayuri, ne-am pus la masa sa stabilim detalile cu care sunt confortabil si sa fie bine.

Era clar ca daca BW-ul treceau de Vasile/Focul, alianta cu ei nu vor rezista, pentru ca am fii fost de cel putin 20 de ori mai mici ca punctaj, nu ar fii avut sens din partea lor sa fii mentinut o alianta cu un trib de margine subdezvoltat si probabil ar fii incercat aceasi metoda de a recruta si a macelari restul.

Cu Focul negociasem numele sa fie schimbat din Crash in "Crash se joaca cu Focul" si bondy sa fie conducator din partea lor, cu Vasile am negociat sa vina danutz cu care mai vorbisem si aveam incredere in el cat de cat (un profesor si om de treaba) sa fie conducator din partea lui Vasile, iar conditile erau sa vina toti si apoi sa scapam de inactivi etc.

Rolurile lui danutz/bondy erau minime, eu ma ocupasem de tot, iar ei au avut incredere in mine, cea ce a contat enorm, amandoi au venit cu diferite propuneri pe care le-am aplicat sau nu, unele sau discutat de ce prefer asa, altele nu, a fost foarte usor sa ajung la un numitor comun cu ei (daca chiar era cazul de o parere extra)

Deci asta era motivul de ce am preferat sa fuzionam cu cei mici, impotriva a ce credeam eu, inamicul inevitabil BW. Mai mult de atat, dintr-un trib mic fara prea multa experienta, am reusit prin fuziune cu astia doua triburi sa duc jucatori de top cu ceva experienta, care a contat enorm in lupta care nu era deloc proportionala in defavorea noastra.

Tot la intrebarea asta, ca virgula, gokats ii sugerasem o data sa mearga langa un jucator care era 200k pct, el avea undeva la 40-50k, iar acesta a spus cu frica ca va fii nobilat daca va merge langa ala.

Si argumentul cu care l-am convins si a fost valabil si in cazul intrebari tale a fost : "Cine are multe puncte, are si multe de pierdut!". Evident ca acel jucator mare, cand l-am atacat 7 persoane pe la 4 dim, nu prea a mai avut ce face:))

2.
giant111 a fost printre putini care a pus probleme sau mai multa rezistenta, impreuna cu inca cativa jucatori, PtiuDrace,carmencius si inca cativa, care se tineau bine pe zona si mai luau cateva sate, ii mai luam si noi, au tinut mult timp granita pe loc.

Au fost 2 runde de negocieri ca grupul asta de 4-5 jucatori sa vina, prima tura de negociere sa terminat brusc pentru ca fuzionase inca o data tribul BW cu KEGEL facand TI-BW care se anunta foarte promitator si au incetat discutile. Vorbisem cu giant111 si mi-a spus ca e un simplu umil soldat si ca urmeaza ordine si ii este loial grupului (ptiudrace find liderul ales teoretic de ei) desi iam spus ca nu trebuie sa fie doar un pion, a preferat sa fie unul. Iar a doua negociere a fost cand deja picau jucatori din jurul lor, respectiv TI-BW au mers in 3 directi (~13~/Persia/2011) cand am reluat discutile sa vina la noi, ca e pacat sa piarda sate in continuare jucatori buni si din partea noastra, si-au castigat respectul prin batalie dusa de cateva luni bune, iar decizia lor a fost ca uni dintre ei, inclusiv giant111, sa dea stergere cont decat sa tradeze tribul desi se simteau tradati de tribul din care faceau parte.

Era clar ca nu aveau cum sa reziste si incepeau sa piarda sate, castigam foarte mult teren, dar nu au fost ajutati suficient de catre trib, cum au fost cei din partea noastra. Iar cand au cedat ei, a cam cedat singura zona in care erau doar tatonari, ei au tinut mult timp granita acolo pe loc si sau dus lupte grele pentru fiecare sat :)

Asta e, o alta vorba cunoscuta e, "un jucator activ nu se nobileaza niciodata, se recruteaza" :)) Din pacate nu a fost posibil de data asta :)
 

DeletedUser

Iti multumesc inca odata fiindca mi-ai potolit curiozitatea. Sper sa va mearga la fel de bine si in viitor.
In viitor poate aparea o singura problema:
Jucatorii activi care tin granita, sa se lase de joc. Fiindca uzura lor e mult mai mare decat a celor din marea albastra.
Mai aveam mici curiozitati, dar astea poate le discutam la o bere cand vii prin Bucuresti. :)
 

DeletedUser

Multumesc si eu de aprecieri :)

Aia da, e normal, dar find activi o sa dea sitter cand se lasa si rezolvam problema.. :)
 

DeletedUser

ce sa zic .. aliatilor mei .. le accept eu sitteru .. si-asa nu am mai omorat de o sapt nobili .. ruginesc naibii
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
da e de apreciat crash-ul pentru rezistenta de care a dat dovada desi a avut perioade foarte grele
Oricum scheletul de baza al tribului cu bondy misu jokeroo si care erau in fostul focul si-a pus amprenta

Celalat trib care dupa parerea mea va si domina lumea in totalitate este burn
la fel oameni foarte activi insa si de o calitate foarte buna
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus