Credeti in sufletele pereche?

  • Autor subiect DeletedUser16450
  • Data de început

DeletedUser16450

Fiecare dintre noi a visat sau inca viseaza la o iubire de vis. Unii dintre noi au trait asa ceva, altii inca isi doresc sa li se intample. Voi ce spuneti? Credeti in sufletele pereche? Voi ati intalnit acea jumatate care sa creeze mult doritul intreg?
 

DeletedUser

oo daaa... adanca si profunda :D
Nu cred in suflete pereche. Nu exista suflete pereche domne'..

Exista asemanari de caractere, valori comune impartasite, exista antipatii/simpatii la prima vedere, da' asta cu sufletu' pereche e o pacaleala..
Sufletu' pereche iti e atata timp cat sunt aceleasi interese, aceleasi aspiratii, aceleasi nazuinte in joc, cand acestea dispar, dispare si sufletu' pereche.
Oamenii in timp se schimba. Tinenti minte ce va zic.. :)
 

DeletedUser16450

ideea nu era cum ca oamenii in timp se schimba. Ci daca aceste suflete pereche exista si daca voi credeti in ele.
 

DeletedUser11365

tu crezi in mos craciun?poti sa crezi sau sa nu crezi..nu exista un adevar absolut..mos craciun intruchipeaza spiritul craciunului..el fizic nu exista,dar in plan spiritual,exista pentru multi..aceasi chestie si cu sufletele pereche..poti sa alegi sa crezi in ele,sau nu..depinde daca esti o fire rationala sau una visatoare..nu exista un raspuns,exista doar realitatea fiecarui individ in parte
 

DeletedUser39592

Buna..din nou.:)

Eu cred ca exista "suflete pereche"..Si nu cred ca acest concept are neaparat legatura cu aspiratii comune, idealuri comune, etc.. Cred ca este vorba despre trairi, sentimente..simti ca ai gasit un suflet care nu este imaginea sufletului tau dar care ti-l completeaza.. il intalnesti si te simti intregit, simti ca va cunoasteti de mii de ani, ca este acolo dintotdeauna..ajungi sa-i completezi frazele, sa ganditi la acelasi lucru in acelasi timp..sa simti orice schimbare in starea celuilalt numai dupa un singur cuvant sau o singura privire.. si de aici la iubirea aceea sublima la care viseaza orice fiinta nu mai este decat un pas..
In schimb, de unde invatam sa traim fara acest suflet daca il intalnim prea tarziu? Cine ne poate arata cum sa traim fara partea din inima care va ramane la el pentru totdeauna?
 

DeletedUser16450

Hai sa dezvolt eu putin conceptul de suflet pereche:

Sufletele sunt predestinate pentru a fi pereche sau pentru a indeplini un rol important in viata celuilalt. Mitologia greaca ne invata ca la inceput oamenii aveau patru brate, patru picioare si un singur cap cu doua fetze. Si pentru ca Zeus se temea de puterea lor, i-a despartit în jumatati, condamnandu-i sa-si petreaca intreaga viata cautandu-si jumatatea care sa-i completeze...
Pe de alta parte, conform anumitor teorii teozofice, Dumnezeu a creat suflete androgine, in mod egal masculine si feminine. Sufletele s-au separat, in timp, fie din cauza distantei aparute intre ele si creator, fie din cea a unei Karme negative (Karma = legitate conform careia fiecare actiune are în mod inevitabil o urmare, care nu se manifesta neaparat în actuala viata). Astfel, in timpul reincarnarilor succesive, fiecare suflet il cauta pe celalalt. Cand karma lor se va echilibra si ei se vor regasi, vor redeveni o entitate.
Exista un sentiment aparte care ne poate indica faptul ca fatza de un om avem o altfel de atractie decat pentru alte persoane. Nu e doar atractie fizica, sexuala, emotionala, ci relatia de acest tip trece dincolo de senzatiile trupesti sau psihice.
Exista câte un suflet pereche pentru fiecare dintre noi! Parerea mea.
 

DeletedUser39820

Fiecare dintre noi a visat sau inca viseaza la o iubire de vis. Unii dintre noi au trait asa ceva, altii inca isi doresc sa li se intample. Voi ce spuneti? Credeti in sufletele pereche? Voi ati intalnit acea jumatate care sa creeze mult doritul intreg?

Zici ca de ce nu te las in pace. Pai daca nu-mi dai motive sa te las? Tot continui sa ma uimesti :D No!!! Ce victima perfecta erai tu pt Cronica Negrilor dar ai bafta, aici. Ca dincolo, NU TE SCAP . Aici multumeste-i lu' Ramo ca tin cont de ea,altfel ti-as fi dat un avans de 2-3-4 zile ca sa te poti PREGATI . De mine se scapa doar daca dau eu voie .
 

DeletedUser

Yara, este obligatoriu ca sufletele pereche sa existe doar in relatia de iubire, sau acea simbioza de idei, concepte comune, impletire de trairi, etc...poate exista si in afara unui sentiment de iubire?
 

DeletedUser16450

Da, acea simbioza de idei, concepte comune, impletire de trairi, etc...poate exista, in principiu, si in afara unui sentiment de iubire. Iubire, in sensul uzual al cuvantului. O relatie de acest tip trece dincolo de senzatiile trupesti sau psihice.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Ok, deci nu este nici o problema daca-i spun nevestei ca mi-am gasit sufletul pereche?
Si ca nu e ea,ci colega de serviciu?
 

DeletedUser16450

In principiu nu e nicio problema, decat ca inainte de a-i spune, te sfatuiesc sa iti cauti cazare si masa pe termen nelimitat. Nu stiu daca va intelege :D
 

DeletedUser

Inainte de nunta,i-am spus sa se poarte cu mine ca si cu un caine. Ziua sa-mi dea de mancare si noaptea sa-mi dea drumul.
Cand va ganditi ca nu prea poate exista prietenie sincera intre un barbat si o femeie,altii decat sot/sotie, o faceti din gelozie, sau din ciuda? Sau, poate, pe baza propriei experiente?
 

DeletedUser16450

Sincer, nu prea cred ca in general o femeie si un barbat pot fi 'cei mai buni prieteni' fara ca la un moment dat, macar unuia dintre ei sa nu ii fuga mintea mai departe. Chiar si daca nu o spune cu voce tare. Si de aici si pana la a vrea mai mult, nu e cale lunga. Bineinteles, pot exista si exceptii. Am spus in general, pentru ca totusi pot intelege o astfel de prietenie sincera si de asemenea, cred ca poate exista. Conteaza insa foarte mult protagonistii. Ceea ce iti spun sigur este ca nu multe femei inteleg si aceepta o astfel de prietenie. De ce? Consider ca e limitare. Poate fi si gelozie si incapacitatea de a intelege cum de sotul poate sa fi prieten bun cu o alta femeie in afara ei, a sotiei... Insa asta e femeia.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

...si atunci,mai bine ne inchidem in noi, devenim necomunicativi, pupam doar sticla de bere si discutam cu peluzele
 

DeletedUser16450

Spre enervarea tuturor prietenelor mele, intotdeauna am sustinut ca noi, femeile, suntem vinovate de cum sunt barbatii. Barbatii de langa noi sau barbatii in general. (poate e totusi prea mult sa generalizez ).
 

DeletedUser

De cele mai multe ori va indragostiti e barbati, de felul lor de a fi si, imediat dupa e l-ati luat pe acte, nu va mai plac exact lucrurile care va placeau inainte la el/ei.
 

DeletedUser

Spre enervarea tuturor prietenelor mele, intotdeauna am sustinut ca noi, femeile, suntem vinovate de cum sunt barbatii. Barbatii de langa noi sau barbatii in general. (poate e totusi prea mult sa generalizez ).

Barbatii cand sunt prea mult bagati in seama de catre noi,risca sa isi arate si partile lor mai putin bune.
 

DeletedUser16450

De cele mai multe ori va indragostiti e barbati, de felul lor de a fi si, imediat dupa e l-ati luat pe acte, nu va mai plac exact lucrurile care va placeau inainte la el/ei.

daca gneralizam, da, asa este. Eu insa am alt punct de vedere legat de treaba asta
 

DeletedUser16450

Cum ne dau seama daca un om este sau nu sufletul pereche?

Nu exista indicii concrete cu privire la acest aspect, dar SE SIMTE. Ai impresia ca il stii dintotdeuana, ca stii ce gandeste si simte, telepatia este foarte bine reprezentata, prietenia sau iubirea se leaga de la sine, comunicarea e usoara, placerea de a fi impreuna este maxima. Exista un sentiment aparte care iti poate indica faptul ca fata de acest om ai o altfel de atractie decat pentru alte persoane. Nu e doar atractie fizica, sexuala, emotionala, ci relatia de acest tip trece dincolo de senzatiile trupesti sau psihice, dupa cum spuneam deja.
Uneori regasirea sufletului pereche e dureroasa: poti simti dureri fizice daca nu esti cu el, dorul poate fi imens, a nu fi cu el poate fi o povara greu de suportat, depui un efort supraomenesc stiindu-l departe. Intalnirea cu sufletul pereche e un eveniment unic in viata. Unii nici nu au acest noroc! De regula, intalnirea cu sufletul pereche are un rol decisiv, major, capital in destin: ne schimba viata, viziunea asupra vietii, parerea despre noi insine, modul de a intelege destinul, sau rolul lui este unul cat se poate de concret: ne ajuta sa depasim o mare proba, a venit sa ne arate o cale, sa ne dea un sfat, sa ne atraga atentia asupra unui pericol, sa ne ocroteasca intr-un moment-cheie, sa ne deschida calea spre fericire sau implinire.
Nu e obligatoriu ca sufletul pereche, o data intalnit, sa si ramana pentru toata viata alaturi de noi... Intalnirile karmice cu sufletul-pereche pot dura de la cateva ore pana la cativa ani, dar, din pacate, extrem de rar toata viata. Important este ca ni se ofera marea sansa de a invata o lectie de destin extrem de importanta datorita sau prin intermediul lui. Sufletele pereche se regasesc pentru ca au, in fiecare noua reincarnare, ceva sa-si transmita sau sa-si predea unul altuia pentru o evolutie pozitiva in aceasta viata. Pana si aceasta discutie initiata de mine poate fi un raspuns pentru cineva, caruia trebuia, pe aceasta cale, sa i se transmita un mesaj.
Chiar daca simti ca ti-ai gasit sufletul pereche, nu e obligatoriu sa duca la o casatorie. Mai mult, sufletul pereche nu este neaparat si jumatate predestinata. El poate fi orice alt om important din viata noastra, a carui influenta sau interventie o vom resimti ca fiind capitala in evolutia proprie. Deci nu va asteptati ca, daca acum iubiti nebuneste pe cineva, el sa fie si sufletul pereche! Nu va faceti iluzii ca, daca v-ati casatorit, aveti alaturi sufletul pereche. Nu e deloc obligatoriu. Poate aparea oricand, in imprejurari neasteptate, in roluri dintre cele mai neobisnuite - profesor-elev, medic-pacient, prieteni, colaboratori - dar cu siguranta amprenta pe care si-o lasa asupra voastra - dar si voi asupra lui, pentru ca aici e vorba de o relatie reciproca - va fi una profunda, intensa, speciala. Intalnirea cu sufletul pereche este un eveniment care iti poate marca viata! Pentru o vreme... sau pentru totdeauna.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus