Cutia timpului

  • Autor subiect DeletedUser26904
  • Data de început

DeletedUser26904

Nu stiu cati dintre voi s-au gandit vreodata sa lase un mesaj in timp.

Daca ati face o astfel de cutie, ce ati pune in ea sa va reprezintepe voi, generatia si societatea. ce mesaj ati lasa urmasilor?
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Si eu care credeam ca numai BuBu pune intrebari grele (exercitii de imaginatie, in fapt). Desi as fi preferat chestia cu mesaj catre un necunoscut dar daca tot se zice ca ma afisez peste tot, sa nu ma dezic.

Asadar, nimic mai sugestiv in privinta generatiei si societatii actuale decat :

Pitzi de prost gust, cu adaosuri de lichide moi prin buze si sani, cu unghii lungi false si mese bogate, toale de prost gust, un cocalar smecher de smecher gen valoarea mea nu are nimenea ori gen banii lu’ tata sa traiasca fara numar, politicieni corupti, care dorm in sedintele Parlamentului si voteaza legi pentru interesul propriu, functionari plictisiti si vizibili deranjati atunci cand ii pui la treaba si bati in ghiseu, ciobani transhumati la bruxelles, militieni spagari salvati de virgule la procese ... medici, profesori, patroni ... deosebit de preocupati de binele aproapelui :D ...

I-as baga pe toti intr-o cutie ... a Pandorei cumva ? si i-as trimite departe departe ...

Cat despre mine ... imi caut locul in aceasta societate, cei neadaptati fiind marginalizati, condamnati la umilinta vesnica, nemultumiti total.

Totul in lume are o valoare, numai valoarea nu are.

Eddy, astept sa ma contrazici, dar nu ma trimite peste granite, ca tot asa este :).
 
Ultima editare:

DeletedUser

As lasa un deget si-o sticluta cu lacrimi.

Si as mai lasa ceva. O chitara de sticla sparta si un microfon facut din bani.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

"Their money killed our rock n' roll."

Semnificatia completa a obiectelor pe care le-as lasa ar fi ca oamenii cu bani au devenit cei importanti, nu cei ce au putut si pot da o schimbare. Foamea de bani ne-a ingropat cultura, iubirea, hobby-urile, muzica, placerea, scopurile si sperantele. Acum traim intr-o lume in care oamenii mor batuti pentru 100 de dolari si personajele ca Jimi Hendrix (care ar putea schimba lumea prin mesajul lor) traiesc de pe o zi pe alta si se uita la politicieni cu invidie pentru ca pot aparea la televizor ca sa debiteze prostii, iar ei nu pot aparea ca sa transmita un mesaj adevarat. Televizorul si foamea de bani omoara cate-o bucatica din noi cu fiecare zi, fara ca macar sa ne dam seama. Si asa ajungem niste bosorogi artagosi care se uita urat cand mai trece cate-un pletos pe langa noi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7039

Saracii urmasi ai mei .. pfuai!

Daca m-ar lua gaia pe mine, le-as lasa descendentilor multe lucruri.. Tinand cont ca daca as avea ocazia sa stiu cand mor, inainte de asta m-as distra la maximum, iar copiii si nepotii ar ramane cu:
datorii in banca
citatii si facturi neachitate
reparatii de facut in casa dupa partiu' de dinnainte de deces
o mare stare de foame si sete
speranta ca poate o sa ma intorc sa ii iau cu mine!

Si toate astea pentru ca am fost si voi intotdeauna un hombre responsabil!:rolleyes:
 

DeletedUser23722

vezi adex ca nu sunt singura cu astfel de intrebari?:D
mersi miss,chiar ma simt mai bine!:)
deci...nu cred ca le-as lasa nimic de pretuit.ptr ca nu conteaza partea materiala cat conteaza partea siprituala.
le-as spune asa''dragi mei copii,nepoti si stranepoti,profitati de fiecare clipa la maxim,fie ca e rea fie ca e buna.din toate avem cate ceva de invatat.pretuiti oamenii din jurul vostru ptr ca nu stiti cand vor disparea si va veti trezi....singuri.nu stati singuri niciodata!jucati-va acunselea,baba oarba,ratele si vanatorii,stati afara de dimineata pana seara si cand intrati in casa nici macar nu ma spalati si va pune-ti imediat la desene,prefaceti-va ca sunteti bolnavi ptr a nu va duce la scoala ca nu ati invatat o lectie.scrieti biletele in ore de mate baiatului care il placeti.iesiti sambata seara in discoteca cu toate ca acolo nu e cine va doriti voi si ca parintii nu va lasa.mergeti cu inima la gura la prima intalnire si apoi retraiti 2 zile si 2 nopti clipa traita cu ''baiatul perfect''.`plangeti ca prietenii va lasa cand e mai greu si bucurati-va ca v-au mai ramas cativa prieteni dar buni.casatoriti-va,faceti copii,divortati,stati pe net si daca se poate indragostiti-va pe net(va spun eu ca merita:D) chiar daca dupa toate astea aveti de suferit.va spun eu!nimic nu e intamplator,totul se intampla cu un scop.iar scopul cu siguranta il veti gasi mai devreme sau mai tarziu!''
ar trebui sa scriu o carte:D
 

DeletedUser

Sper ca fac bine...

le-as lasa o cutie cu un biletel pe care am scris numele si parola de la triburi si de pe forum,iar mesajul:Dragi nepoti,stranepoti orice ati fi voi,in cutia de langa voi aveti o comoara,folositi-o si uitati-va daca mai am ban pe forum,ca alex ramase moderator.Apropo,vedeti sa intrati pe ultima lume pe joc,iar daca imi cucereste cineva contul ma scol la voi!
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Nu se poate, nu ma pot abtine. Miss, putem sa comentam posturile ?

Multumesc, vreau sa ma opresc la cel al dragutei de bubu, cand am citit era sa cad de pe scaun. Dupa ce ne abureste cu baba oarba si ratustele vanate (de fapt, se cam lasa vanate, nu ?), urmeaza :

iesiti sambata seara in discoteca cu toate ca acolo nu e cine va doriti voi si ca parintii nu va lasa.mergeti cu inima la gura la prima intalnire si apoi retraiti 2 zile si 2 nopti clipa traita cu ''baiatul perfect''.`plangeti ca prietenii va lasa cand e mai greu si bucurati-va ca v-au mai ramas cativa prieteni dar buni.casatoriti-va,faceti copii,divortati,stati pe net si daca se poate indragostiti-va pe net(va spun eu ca merita) chiar daca dupa toate astea aveti de suferit.va spun eu!nimic nu e intamplator,totul se intampla cu un scop.iar scopul cu siguranta il veti gasi mai devreme sau mai tarziu!

Bineinteles ca astept explicatii (pe privat eventual :D). Si da, subscriu : nu stati singuri niciodata!. Geniala asta, desi de multe ori ne simtim mai bine singuri ? Oare de ce ?
 

DeletedUser23722

bineinteles ca eu sunt impotriva!

nu vreau copilul meu sa nu ma asculte sa fuga la discoteci si sa fie ahtiat dupa companie!

cateodata e buna un pic de introspectie, un dialog cu tine si stabilirea obiectivelor, nu go with the flow (lasat in voia sortii).
neascultare, rebeliune, superficialitate....s-apoi??? "ma atac mai, ma atac! eram cel mai bun, cum am ajuns asa?" socializarea ca si singuratatea e buna in niste limite...., parerea mea.

dap miss,sunt de acord cu tine cand spui ca totul are o limita.ca e o vorba; ''fa-ti de cap,pana peste cap,dar cu cap!'':)
cand spuneam la micile prostioare de sambata seara nu ma referam exact la lucrul asta.daca ai crezut ca eu asa am fost sau ca asa o sa fie copii mei,te inseli!
ma refeream la micile prostioare pe care le faceam cand eram mai mici.cand noua ne pareau un lucru mare si daca stam acum sa ne gandim erau niste prostii mai mari ca no!
tot ce faci in viata trebuie sa gandesti de 7 ori odata si sa o iei pe toate partile!sa pui in balanta ce e bine si ce e rau.eu una,asa fac:)
 

DeletedUser23722

Nu se poate, nu ma pot abtine. Miss, putem sa comentam posturile ?

Multumesc, vreau sa ma opresc la cel al dragutei de bubu, cand am citit era sa cad de pe scaun. Dupa ce ne abureste cu baba oarba si ratustele vanate (de fapt, se cam lasa vanate, nu ?), urmeaza :



Bineinteles ca astept explicatii (pe privat eventual :D). Si da, subscriu : nu stati singuri niciodata!. Geniala asta, desi de multe ori ne simtim mai bine singuri ? Oare de ce ?

toti fugim de singuratate!si cand spunem ca am vrea sa fim singuri,atunci vrem cel mai mult sa avem pe cineva langa noi:)
 

DeletedUser12196

Geniala asta, desi de multe ori ne simtim mai bine singuri ? Oare de ce ?
e doar nevoia de liniste si spatiu.de fapt,in realitate avem nevoie de ceilalti dar ciclic nu permanent,insa de noi avem nevoie permanent...:)
*****************************
pai cred ca asi pune in cutie jurnalele mele ...e o cronica a generatiei mele cu bune si rele,fara minciuni si exagerari.
asi mai pune un caiet de poezii,poate chiar "legendele toamnei"desi mi-ar fi greu sa renunt la el,un cd cu muzica si o icoana poate si o mica scrisoare ...sau mai bine nu,nimeni nu are nevoie de sfaturi si e pierdere de timp sa le asterni pe hartie pentru a fi ignorate...:)
 

DeletedUser27728

io asi pune ceva care cred ca o sai ajute
ori un caiet cu sfaturi
o masca de gaze (poate nu va fi nevoie,sper sa nu fie nevoie de asta pe viitor)
o cutie cu amintiri(poze cu familia,niste obiecte personale)
si o scrisoare
 

DeletedUser23722

interesanta scrisoarea:)....dar cam....rece
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

parca era un film cu cutia timpului:-?cu uni care au pus niste scrisori intr'o capsula....
 
Sus