Cutiuţa cu greşeli

  • Autor subiect DeletedUser3919
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Teoria e simpla, practica ne omoara :)

Cam aşa. I-am răpit profesoarei de lb. română o oră de curs cu chestia asta, dar nu m-a lămurit cum trebuie :D
Păcat că în liceu nu se mai face gramatică, mi se pare mai important să ştii să scrii corect decât să ştii comentariul la 10 opere cu ochii închişi :)
 

DeletedUser3919

hai că eu o să încerc să scriu cu diacritice. La serviciu le folosesc, ce-i drept mai rar căci nu scriu multe adrese oficiale. Cam 90% din textele pe care le scriu la PC sunt pe forumuri de discuţii sau pe YM (e-mail-ul îl folosesc destul de rar) unde de regulă scriu rapid şi nu vreau să mă încurc în diacritice. Până la urmă e o chestie de obişnuinţă. ;)

fallen-angel: auzisem că mai nou se face gramatică şi în liceu. Când am facut eu liceul, nu se făcea gramatică şi aveam doar 2-3 ore de literatură pe săptămână şi doar o oră de limbi străine. Însă aveam 6 de matematică, 5 de fizică şi 4 de chimie :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser20252

Eu inteleg ca unora dintre voi nu va convine ca sunt unii mai inculti in jocul asta,insa chiar nu avem ce face.


Ar trebui sa va ganditi ca sunt sute ba chiar mii de jucatori care folosesc acest forum,sunt si oameni culti care stiu sa scrie corect gramatical insa sunt si inculti sau de ce nu,oameni care nu isi mai dau interesul sa puna o cratima la s-a sau la s-au si multe astfel de chestii.


Sa nu uitam ca noi folosim forumul si jocul pentru distractie si pentru a inlocui lipsa de ocupatie,nu ca sa invatam gramatica limbii romane si nici nu cred ca trebuie sa transformam jocul in scoala gimnaziala.


Deci sunt total contra acestei propuneri si merg in continuare pe actualul regulament care mi se pare destul de ok.
 

DeletedUser

portile iadului daca un nene X este incult ar trebui sa il lasam asa? eventual sa mai si radem de el (e la moda in ultima vreme)
sau am putea sa ii explicam ce este gresit si unde?
 

DeletedUser6558

"I didn't know that there are so many idiots, until I began using Internet." - Stanisław Lem
 

DeletedUser431

portile iadului daca un nene X este incult ar trebui sa il lasam asa? eventual sa mai si radem de el (e la moda in ultima vreme)
sau am putea sa ii explicam ce este gresit si unde?

Acel nene X nu vine pe acest forum ca să i se explice unde şi de ce a greşit. Până la urmă, aici nu ţinem lecţii de gramatică. Doriţi să explicaţi ce este greşit în postul cuiva (fără a-i da numele)? Foarte bine, Softpedia vă stă la dispoziţie. Nimeni nu vă va interzice să deschideţi acolo un topic pentru asta, ba chiar există o secţiune specială pentru limba română, chiar şi un topic, de unde Megara s-a inspirat.

Omul citeşte şi postează pe acest forum, ca pe orice alt forum, doar pentru distracţie. Postul este neinteligibil? Raportaţi-l şi un moderator se va ocupa de el, există regulă pentru asta.

Doriţi să facem un astfel de topic? Foarte bine, atunci haideţi să scriem cu literă mare la început de propoziţie, să punem virgule şi puncte acolo unde trebuie, să folosim diacritice. Folosim limba română pentru a posta, nu?

Majoritatea posturilor din acest topic nu sunt scrise corect, nu există majusculă la început de propoziţie, propoziţiile sunt delimitate prin puncte de suspensie (care nu sunt chiar puncte de suspensie).

Arătaţi cu degetul şi săriţi la alţii să-i corectaţi dar nu vă observaţi pe voi. Mie îmi sună a ipocrizie. ;)
 

DeletedUser20252

portile iadului daca un nene X este incult ar trebui sa il lasam asa? eventual sa mai si radem de el (e la moda in ultima vreme)
sau am putea sa ii explicam ce este gresit si unde?

Dupa cum ai vazut ti-a dat un raspuns destul de logic colegul kspr.

Noi aici jucam un joc,facem schimb de cunostinte cu privire la joc si de ce nu,legam prietenii.

Cei care nu stiu sa scrie sa repete clasele gimnaziale pentru ca eu,sincer, nu ma consider bunul samaritean sa incep sa ii invat pe inapti unde trebuie sa puna virgula si unde nu si cred ca nici moderatorii nu au chef sa faca asa ceva tinand cont mai ales ca ai invata pe jucatori sa scrie nu tine de joc.


Maine poimaine o sa ne apucam sa ii invatam pe unii si codul bunelor maniere;furculita se pune in partea aia,cutitul in partea aia s.a.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

tipic romania. ne meritam cu prisosinta "vorbele" dulci cu care suntem catalogati.
probabil daca vedem un om cazut la pamant nu o sa ne ducem sa il ridicam. ca nu e treaba noastra sau ca nu avem chef sa ridicam toate scursurile care sunt pe jos.
 

DeletedUser431

tipic romania. ne meritam cu prisosinta "vorbele" dulci cu care suntem catalogati.
probabil daca vedem un om cazut la pamant nu o sa ne ducem sa il ridicam. ca nu e treaba noastra sau ca nu avem chef sa ridicam toate scursurile care sunt pe jos.

Exagerezi.

Sunteţi plini/pline de intenţii bune, dar vă regăsiţi în cele mai nepotrivite locuri. O dramă totală. :rolleyes:
 

DeletedUser3919

tipic romania. ne meritam cu prisosinta "vorbele" dulci cu care suntem catalogati.
probabil daca vedem un om cazut la pamant nu o sa ne ducem sa il ridicam. ca nu e treaba noastra sau ca nu avem chef sa ridicam toate scursurile care sunt pe jos.

Nu ştiu alţii dar bag mâna în foc că Porţile iadului nu o să se obosească (doar a spus că nu e samaritean). Iar dacă îl încurcă în drumul său, calcă peste el şi eventual îi mai trage şi două şuturi.

Şi nu aveam dreptate AICI?
 

DeletedUser431

Şi nu aveam dreptate AICI?

Am citit articolul acela de 2 ori, însă nu găsesc nici o relevanţă la ce ai sugerat aici. Adică eu sau toţi cei care suntem contra acestei propuneri, ne regăsim în pielea sergentului român? Bine, să zicem că aşa este, dar aici nu suntem pe iarba din Cişmigiu. Cum nici voi, sergenţii germani, nu sunteţi în acel oraş din Germania. Deci, nici noi şi nici voi, nu ne putem exercita "autoritatea".

Încă o dată, arăt de ce nu este indicat acest topic:

tipic romania. ne meritam cu prisosinta "vorbele" dulci cu care suntem catalogati. probabil daca vedem un om cazut la pamant nu o sa ne ducem sa il ridicam. ca nu e treaba noastra sau ca nu avem chef sa ridicam toate scursurile care sunt pe jos.

De ce mi-ar explica NMD reguli gramaticale sau de sintaxă?

Ţin să subliniez: Arătaţi cu degetul şi săriţi la alţii să-i corectaţi, dar nu vă observaţi pe voi.
 

DeletedUser3919

Interesant, majoritatea celor care au citit acel topic nu au vazut altceva decat sergentul si iarba din Cismigiu. Mda... ne merităm soarta.
 

DeletedUser431

Interesant, majoritatea celor care au citit acel topic nu au vazut altceva decat sergentul si iarba din Cismigiu. Mda...

Păi şi ce ar fi trebuit să văd? Pe domnul Popescu? Domnul Popescu sunt eu, nu? Cel care "nu dau doi bani" pe aceasta "cutiuţă". Crede-mă, în alte circumstanţe, poate aş fi fost de acord cu tine. Dar nu aici.
 

DeletedUser3919

Citeşte topicul şi poate întelegi ceea ce am vrut să zic.

OK. Ţi-ai spus părerea, s-a notat că nu dai doi bani pe cutiuţă. Acum poţi trece mai departe. O zi bună.
Aşteptăm şi alte păreri.
 

DeletedUser431

Citeşte topicul şi poate întelegi ceea ce am vrut să zic.

OK. Ţi-ai spus părerea, s-a notat că nu dai doi bani pe cutiuţă. Acum poţi trece mai departe. O zi bună.
Aşteptăm şi alte păreri.

Îmi răstălmăceşti cuvintele. Nu-i nimic, nici exprimarea mea nu a fost una explicită.

Am citit pe sărite topicul şi un lucru mi-a atras atenţia:

Inseamna ca nu ai citit primul mesaj sau l-ai citit fara sa-l intelegi.

Aceste cuvinte se regăsesc, într-o formă puţin diferită, în aproape toate replicile tale, pentru cei care nu-ţi împărtăşesc ideile. Tot timpul trimiţi omul să recitească postul original, pentru "o mai bună înţelegere". Dacă cineva nu-ţi împărtăşeşte ideile înseamnă că nu a înţeles nimic, nu?

Când eşti pusă în dificultate, încerci să distragi atenţia cerând şi alte păreri sau prezentând alte cazuri. Nu prezinţi mereu argumente solide ci doar ceva abstract, interpretabil, pentru a-ţi lăsa o portiţă de scăpare.

Citeşte topicul şi poate întelegi ceea ce am vrut să zic.

OK. Ţi-ai spus părerea, s-a notat că nu dai doi bani pe cutiuţă. Acum poţi trece mai departe. O zi bună.
Aşteptăm şi alte păreri.

Acestea fiind spuse, mă bucur că mi-a fost notată părerea şi sper că nu se va pierde în această dezbatere aprigă ;). Mă voi executa şi voi trece mai departe, nu înainte de a spune că îmi rezerv dreptul de a reveni pe acest topic, în urma altor păreri.

O seară plăcută.

Editare: Am înţeles ideea topicului amintit. Este vorba despre nepăsarea românului. Ei bine, nu sunt nepăsător, dar nici Don Quijote, nu sunt. Nu vreau să mă lupt cu morile de vânt într-un cadru inadecvat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3919

Sau pur si simplu consider ca nu merita sa-mi pierd vremea raspunzand persoanei respective.

Topicul acesta se numeste "Cutiuţa cu greşeli". Ai ceva de comentat despre firea romanilor, fa-o pe acel topic. Multumesc.
 

DeletedUser20252

Păi şi ce ar fi trebuit să văd? Pe domnul Popescu? Domnul Popescu sunt eu, nu? Cel care "nu dau doi bani" pe aceasta "cutiuţă". Crede-mă, în alte circumstanţe, poate aş fi fost de acord cu tine. Dar nu aici.



Asta incerc sa ii desenez si eu,insa nu vrea sa inteleaga colegul.


Intelege ca aici noi nu suntem pentru a preda la clasa I unor oameni de 20 si ceva de ani,aici suntem ca sa vorbim lucruri cu privire la joc si putina socializare,in nici un caz sa il invatam pe ionica sa scrie corect gramatical.


Mna,nu stiu insa vad ca unii oameni parca nu vor sa inteleaga un lucru si singurii de aici care sunt "tipic romanilor" sunteti voi pentru ca amestecati doua lucruri total diferite care nu au nici o legatura cu alta si anume,jucatul unui joc cu invatarea limbii romane.

Dar na,traim in Romania si fiecare are dreptul la opinie.


Acesta este ultimul meu post la aceasta rubrica si imi mentin pozitia in continuare si anume,CONTRA! :D.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus