Despre film...

DeletedUser

Filmul este o arta.Discutam aici despre filmele recent vazute,despre actori,despre noile ,,blockbustere''.Normal ca o sa incep eu.Asta-seara o sa ma uit la:Alien: Ultima sansa.L-a vazut cineva?E bun?Se va mai uita cineva?
 

DeletedUser

L-am vazut odata . Pare destul de interesant filmul.
Care s-a uitat la ,,The Hurt Locker"?
 

DeletedUser4374

lust_caution_movie_poster.jpg


si
In the mood for love

Recomand cu caldura :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7039

Pe alt topic v-am spus care sunt filmele mele preferate .. in mare :p Acum imi permit sa si recomand unul, Law abiding citizen :D
 

DeletedUser24788

LEGION .... ce ziceti? mie mi-a placut filmul... insa a fost cam exagerat chestia cum ca ingerii i-au mitraliere si incep sa ucida tot... totusi mi-a placut... astept si parerile voastre
 

DeletedUser

@Men of west, PULBERE DE STELE e cumva un film despre un rege care avea 3 fii si cand a murit a facut ceva cu un medalion. etc. ?
 

DeletedUser

Nu,regele avea vreo 7 fii si o fiica,iar fii incercau sa se omoare pentru tron dupa ce a murit tatal
 

DeletedUser

LEGION -extraordinar de prost. Execrabil.
Stardust-dragut de urmarit intr-o zi de sarbatoare cum ar fi Prima zi de Craciun sau de prima zi de Pasti...
Simplu, mai merg si lucruri simple cateodata.
Ultimul film care mi-a placut -Agora cu Rachel Weiss.
Prefer sa citesc carti. Nu de alta, dar n-am mai vazut un film bun decat foarte, foarte rar in ultima vreme.
 

DeletedUser

legion...un film nu prost...foarte prost. nu am inteles multe chestii din el, nu au logica pe langa faptul ca este tras de par rau de tot :)


da planetica, agora este un film care merita sa fie vazut, mai mult decat avatar...pentru mine filmul anului 2010 este agora...parerea mea
 
Sus