Discuţii- Ziua lui Valentin!

quz0r

member
Scor reacție
144
Aici puteţi dezbate subiectul, mult succes!

---2.1.4 În cadrul concursurilor oficiale organizate pe forum, auto-propaganda este strict interzisă.
 
Ultima editare:

DeletedUser21711

Chiar vroiam sa particip cu cel mai mare drag... deja imi era compusa povestea in minte...

Pana am ajuns aici "3. Modalitatea de alegere a câştigătorilor va fi realizată printr-un sondaj de opinie."
Deci, e clar cine castiga... nu mai are nici un rost...
Cel care are cei mai multi prieteni in joc acela castiga...
 

DeletedUser1969

oricum o dai nu o dai bine....daca aleg adminii castigatorul aceeasi discutie...
 

DeletedUser44200

Eu zic sa alegem un juriu si sa i se prezine juriului toate lucrarile, fara autorii lor. Sa fie democratie, ca la noi romanii! Si ala care-i cel mai bun prieten cu adminii sa castige.

Totusi, vorbind serios eu simt nevoia sa felicit TTul pentru ca in sfarsit au venit cu ceva inteligent. Eu m-am ofticat de ciuda cand poeziile / povestile mele erau depasite de trei linii colorate in paint - jucatorului ii ie lene sa citeasca. De aceea daca practica va fi precum teoria, vom avea si noi astia mai visatori o sansa la PPuri gratis.

La scris!
 
Ultima editare de un moderator:

quz0r

member
Scor reacție
144
Chiar vroiam sa particip cu cel mai mare drag... deja imi era compusa povestea in minte...

Pana am ajuns aici "3. Modalitatea de alegere a câştigătorilor va fi realizată printr-un sondaj de opinie."
Deci, e clar cine castiga... nu mai are nici un rost...
Cel care are cei mai multi prieteni in joc acela castiga...

Este al 2-lea post identic al tău, pe acelaşi subiect. A mai fost un concurs mai vechi, unde tot tu ai deschis subiectul, tot prin aceeaşi îndoială.

Singurul motiv pentru care nu particip la acest concurs, este acesta "Regulament de votare".

O mare prostie la concursuri.

Aici de fapt, castiga cel mai popular jucator, care isi face cea mai tare reclama, nu cel care are creatia cea mai buna...

Pacat...

Uite şi răspunsul..

...si daca am alege noi am fi acuzati de favoritisme, stiu.

La ultimele concursuri, dupa umila mea parere personala, cei care au castigat chiar au meritat.

Cred că v-am oferit şansa participării pe baza unor criterii. Nu neapărat de selecţie, ci de amploare şi detalii. Dacă te joci cu imaginaţia, e posibil să iasă ceva frumos. Aşteptăm participarea ta, şi te asigur că regulamentul ăla nu e pus degeaba.

---2.1.4 În cadrul concursurilor oficiale organizate pe forum, auto-propaganda este strict interzisă.

Cred că până acum mi-am făcut treaba aici aşa cum trebuie, nu fi suspicios că nu ai motive.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Vin în ajutorul vostru cu nişte informaţii ajutătoare:

71587135.jpg

Viepri. Satul unde în anul 220 imperiul avea stabilită ultima fortificaţie pentru defensiva Romei. De curând au fost descoperite ruine şi antichităţi de mare valoare, iar orice mişcare a pământului artificială a fost interzisă de legea italiană. (Construcţii de case şi palate)

1.jpg
Massa%20martana%20522%20X%20205.jpg
Massa Martana. Comuna principală unde s-au dat cele mai multe lupte între ternani şi perugini, pentru teritoriile Umbre. La 20 de km de Terni şi la 32 de km de Narni, reprezintă un detaliu foarte important în construcţia renumitei "Flaminia". Înainte de uniunea statelor italiene, avea rolul unui oraş târg - unul dintre cele mai importante până la graniţele imperiului. Spun istoricii că a fost construit de al doilea împărat roman, Tiberius Caesar Augustus sau Nero de frica poporului. Neavând ce să le dea de mâncare în condiţiile în care seceta îngreunase gategoric agricultura, a început să construiască drumuri, poduri şi oraşe pentru a-i mulţumi pe cetăţeni, pentru a mulţumi senatul. Construiau cu cenuşă vulcanică (unul dintre elementele de bază ale cimentului pur) şi cu mâinile goale. Armata romană având pe lângă cel mai organizat sistem de luptă şi cei mai mari constrctori şi purtători de civilizaţie. Mai mult forţaţi de împrejurări, ce-i drept. Dacă nu era să moară de lumea de foame, nu se apuca de construit. Lui Nero îi era frică de linşament, păţise asta unul dintre liderii imperiului puţin înainte de venirea lui în conducere.
Atunci când a căzut imperiul roman au început să apară devastări şi distrugeri din partea ordinului barbar. Şi mai fatal pentru acest sat important a fost războiul greco-gotic. Aproape de anul 800, a fost asediat 3 luni la rând, acesta fiind salvat doar de intervenţia Perugiei.
După ce au fost catolizaţi locuitorii, oraşul a fost vândut de Perugini statului Pontific (Vatican) pentru 23.000 de scudi. La scurt timp, oraşul îşi recapătă singur demnitatea şi plăteşte ordinului cardinalilor 11.000 de scudi de aur, pentru protecţie. Şi aşa s-au conservat până acum..


Todi+026.JPG
Todi, astăzi.

Pe data de 14 februarie din an, toate aceste oraşe sunt în carnaval (aparţin de provincia Terni, locul natal al lui Valentin). Mulţi habar nu au ce sărbătoresc, deşi sunt născuţi şi crescuţi aici.
 
Ultima editare:

baD rullz

member
Scor reacție
98
Q am o intrebare..Pot sa fac o drama,comedie,panflet ceva de genu',sau trebuie a fie neaparat o povestire istorica ?
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Are ponei fermecaţi? Teleportări şi săbii ninja? :D
Poţi participa cu relatarea, atâta timp cât se încadrează în regulamentul forumului şi nu întrece bunul simţ. :)
 

baD rullz

member
Scor reacție
98
Are ponei fermecaţi? Teleportări şi săbii ninja? :D
Poţi participa cu relatarea, atâta timp cât se încadrează în regulamentul forumului şi nu întrece bunul simţ. :)


Crezi ca pot scrie eu despre ponei fermecati calariti de ninja cu sabii laser ? :O
Oricum particip cu ceva surpriza :D
Iti scriu pe privat ca sa nu imi fure banditii astia ideea :D
 

DeletedUser45166

Salut! Ne-ai spus in mare cam ce avem voie sa scriem si ce nu avem ca subiect sau continut...insa cand e vorba de scris mai sunt si unele conditii legate de fonturi, dimensiuni, culori, un nr max- min..de caractere..Scuze daca e scris pe undeva si nu am vazut. Ms.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Salut, scuze de întârzierea răspunsului..

Toate textele vor fi postate clasic. Pentru evidenţierea anumitor aspecte se poate folosi funcţia "Bold". Dimensiunea textului rămâne la aprecierea Dvs.
Puteţi ataşa imagini, scheme de război, schiţe şi/sau poze în spoiler. :)
 

DeletedUser21711

Este al 2-lea post identic al tău, pe acelaşi subiect. A mai fost un concurs mai vechi, unde tot tu ai deschis subiectul, tot prin aceeaşi îndoială.


Uite şi răspunsul..



Cred că v-am oferit şansa participării pe baza unor criterii. Nu neapărat de selecţie, ci de amploare şi detalii. Dacă te joci cu imaginaţia, e posibil să iasă ceva frumos. Aşteptăm participarea ta, şi te asigur că regulamentul ăla nu e pus degeaba.

---2.1.4 În cadrul concursurilor oficiale organizate pe forum, auto-propaganda este strict interzisă.

Cred că până acum mi-am făcut treaba aici aşa cum trebuie, nu fi suspicios că nu ai motive.


oo.. ce memorie buna ai :)

Da... ai dreptate... am mai postat si anul trecut post de genul asta....

Sincer sa fiu, mai degraba ati face concursuri cum a fost pe the-west... sa gasesti obiecte ascunse prin forum cat mai rapid.. dupa indicii.... ori intrebari rapide de tip trivia... sau orice altceva ce nu presupune votarea.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Sau scrisul..:)

Ne vom gândi şi la nişte concursuri care să nu vă mai trezească suspiciuni..
 

DeletedUser

suspiciunea asta e boala grea . nu orice esec al nostru e datorat jocurilor de culise facute de altii doar ca e mai simplu ca cautam vinovati sau sa dam vina pe altii decat sa vedem unde am gresit noi .
cei ce castiga cu voturi cersite nu stiu valoarea unui castig obtinut doar prin eforturi proprii .
 
Sus