Discuții - Evenimentul de iarnă 2013!

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Tombola poti sa o activezi fie pentru otel, fie pentru pp, si iti va da ceva din lista de mai jos, cele la care scrie "Numai achiziționare", le poti lua doar direct din lista ( nu se castiga la tombola ), si costa 200 de otel, restul le poti lua doar de la tombola. Spre exemplu am rotit eu de 4 ori ( teste ) si mi-a picat :

Abundență
Obișnuit
Deținut de:3

Pripă
Obișnuit
Deținut de:1


Poti activa alt bonus - nu trebuie sa astepti sa expire, dar atentie...cel vechi va fi anulat si va fi pus cel nou in locul lui. Exceptie fac primele 2 din lista care adauga resurse la sat si sunt independente ( pot fi activate de cate ori vreti, daca le aveti ).

Apare si o fereastra de confirmare care spune :
Eşti sigur că doreşti să activezi încă un bonus? Toate celelalte bonusuri existente vor expira atunci imediat.
 

DeletedUser44123

La evenimentul asta (si tin sa -i multumesc si lui devil) , trebuie jucat in echipa (satele de negustori iti arata cate materii pot stoca) Vazusem pe unele ,ceva de genul milioanelor! Evident ca au f multa armata pe ele (la 5milioane de resurse...zic si eu)
Aici intervine tactica.
Ori astepti sa mai atace cineva ca apoi furi resursele ,ori ataci cu cineva si impartiti resursele (evident,asta dupa ce satul se umple de resurse )
Singur e mai greu,spargi f multa armata pt a da jos garda lor. Si sa zicem ca reusesti.... ( cu 7-8 fuluri la 70k) vine vecinul si fura tot din sat apoi el dispare (realocare). ** unui coleg...la un organizat nu ar da....'
 

DeletedUser11867

nici negot nu se merita sa faci...cel putin pe l37...mai bine dau resursele pe pp-uri decat pe otel ies mai bine...iar bns-urile nu sunt cine stie ce...
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Aici intervine tactica.
Ori astepti sa mai atace cineva ca apoi furi resursele ,ori ataci cu cineva si impartiti resursele (evident,asta dupa ce satul se umple de resurse )
Singur e mai greu,spargi f multa armata pt a da jos garda lor. Si sa zicem ca reusesti.... ( cu 7-8 fuluri la 70k) vine vecinul si fura tot din sat apoi el dispare (realocare). ** unui coleg...la un organizat nu ar da....'

Asta sa nu va plictisiti in pacea de Craciun si revelion. :D
 

DeletedUser42542

Ca sa activez orice bonus, ma costa 4.524.200 otel, si din moment ce raportul e 1000 fier la 10.000 resurse=45.242.000 resurse pentru un singur bonus:|

Timp de 10 ore...
 

DeletedUser44123

scuze, am uitat ceva.:p
Ar mai fi o varianta: Aduni 2-3 vecini ( cu atac disponibil) apoi le spui ca le dai tu resursele mai tarziu :D (ca tu ai mai multi negustori)
 

DeletedUser42542

Stiu ca geme, dar tot acelasi nr de resurse trebuie "pompate" in acel sat..
 

DeletedUser44123

Stiu ca geme, dar tot acelasi nr de resurse trebuie "pompate" in acel sat..

pai si cine zice ca trebuie ca tu sa pompezi resursele alea?
Satul ala sta acolo pana cand nu mai are garda si resurse. Deci, ochii pe harta si cu mana in buzunarul vecinilor.... Of,of....
Vezi ce te avantajeaza... bonusul sau resursele....?

vrei bonus: asteapta pana se strang resurse - sparge satul - fura resursa, trimite resursa- colecteaza otel - trimiti resursa,colectezi otel.
Greu e prima oara, pana cand spargi o garda ca apoi iti calculezi resursele trimise dar in asa fel incat sa nu il lasi pe 0 . Apoi iar trimiti si jefuiesti si faci o bucla trimiti-jefuiesti-trimiti jefuiesti....

of,of.....



LE. Dupa spargere (sau mai bine zis) la prima resursa jefuita din acel sat, ai 2h pt a fura tot ce poti.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser43329

Numarul trupelor de pe fiecare lume au scazut cu 10% :)
Bafta la farmat!
 

DeletedUser

Aiurea de tot , sa faci schimb cu negustorii nu prea se merita , de atacat nici atat , ce sa mai zic de pp-uri pentru tobola aia...am bagat si eu 100 asa de sanchi si am primit +20% productie pentru 10 ore avand in vedere ca 40 ajung o saptamana...unde e castigul ? ori e doar placerea de a juca la tombola ? :)
 

DeletedUser44123

Mai, tre sa tinem cont ca si Inno tre sa manance ceva cu ocazia asta,nu? Dar asta nu inseamna ca nu se merita.
Ne facem strategii care ,speram, sa ne aduca cat mai mult avantaj.
Ca putem sau ca nu putem...aste este alta treaba......dar repet; asta nu inseamna ca e aiurea.

Normal ca nu se merita sa spargi 7-8 fuluri. (pe un sat care nu a acumulat un minim de 8.000.000 resurse.
Normal ca nu se merita sa dai 10/1 resurse pt otel....

Normal e sa stai sa ta gandesti cum faci sa iesi in avantaj. Nu putem => e aiurea.
Nu-i corect.

Eu unu gasesc foarte echilibrat acest event (chiar daca pare greu) , mai putin faza cu pp-urile (dar asta este doar parerea mea).
 

DeletedUser35561

pe 37 mi se pare aiurea doar 2-3 jucatori suntem in stare sa spargem satul ala.
 

DeletedUser41641

cum iti activezi celelalte bonusuri? care nu le poti cumpara?
 

DeletedUser11867

Mai, tre sa tinem cont ca si Inno tre sa manance ceva cu ocazia asta,nu? Dar asta nu inseamna ca nu se merita.
Ne facem strategii care ,speram, sa ne aduca cat mai mult avantaj.
Ca putem sau ca nu putem...aste este alta treaba......dar repet; asta nu inseamna ca e aiurea.

Normal ca nu se merita sa spargi 7-8 fuluri. (pe un sat care nu a acumulat un minim de 8.000.000 resurse.
Normal ca nu se merita sa dai 10/1 resurse pt otel....

Normal e sa stai sa ta gandesti cum faci sa iesi in avantaj. Nu putem => e aiurea.
Nu-i corect.

Eu unu gasesc foarte echilibrat acest event (chiar daca pare greu) , mai putin faza cu pp-urile (dar asta este doar parerea mea).


Nu ai luat in considerare si timpul de refacere a trupelor. Pe o lume lenta iti permiti sa ramai 2 saptamani fara atac? Pentru ce? Pentru cateva resurse? Nu se merita chiar de loc nici sa atac,i nici sa faci schimb. Daca nu ar fi avut termen de valabilitate otelul poate dar asa in nici un caz.
 

CptNemo

member
Scor reacție
1
Undeva e o greseala !
La mine pe Casual o rotire = 346000 oteluri la raportul de 1/10 cite resurse trebuie eu sa trimit ?
La PP 100 PP pentru o rotire ?

Scump domne scump,dincolo era mai ieftin :) ( 1 spin= 7000 steel - 1 spin =1PP)

Chiar e scump - 100 PP pentru un beneficiu - 10 ore ?
 
Ultima editare:

DeletedUser44123

Nu ai luat in considerare si timpul de refacere a trupelor. Pe o lume lenta iti permiti sa ramai 2 saptamani fara atac? Pentru ce? Pentru cateva resurse? Nu se merita chiar de loc nici sa atac,i nici sa faci schimb. Daca nu ar fi avut termen de valabilitate otelul poate dar asa in nici un caz.

Nu merita pt ca nu gandesti.
Pai, vrem si cu dansa-n transa si la portile Raiului? (si mai vrem si ACUM!) Nu se poate! Nu a spus nimeni ca "profitul" tre' sa se vada acum,in pirmele ore sau prima zi. Sunt 3 saptamani, dragule. 3 saptamani in care poti avea mai mult decat poti duce.... Dar,deh....

- Pe o lume lenta iti permiti sa ramai 2 saptamani fara atac? Chiar si pe cea mai lenta lume, 9 zile = 5000 topoare (fara bonus,fara steag)
- Pentru ce? Pentru cateva resurse? Fi baiat destept. Cauta sat/sate a caror capacitate sare de 7-8-9 milioane de resurse. Sa-ti explic cum sa le iei, sa-ti explic cum sa le dai pe otel ca apoi sa ramana tot ale tale?
- Daca nu ar fi avut termen de valabilitate otelul poate dar asa in nici un caz. Sunt valabile pana la anu' parca 6 (nu stiu exact), timp in care, otelul, poate fi folosit pt activarea bonusurilor.

Si bonusurile alea, activate cu cap,calculate, te scot pe + mai mult de cat poti visa. E simplu! Nu cauta castig imediat, ci calculeaza-le per total.


@justOneKnight - tre' sa ai otel sau pp.
@protejatul - citeste mai sus. (daca il spargi/ti atunci cand nu are resurse pe el = da! aiurea) Fa-o cand are 1.000.000 de resurse.
@CptNemo - x10 si da (100pp rotirea)
 

DeletedUser11867

Care trei saptamani? Scade din ele timpul de refacere a trupelor tale si a adversarului! Mai pune si riscul ca altcineva sa se aleaga cu resursele, mai ales la granite! Mai pune la socoteala si faptul ca cineva mai destept te-ar putea ataca, iar tu nu ai cu ce riposta. Gandestete la toate variabilele.
Am uitat de intervalul de 2 ore in care trebuie sa furi resursele total insuficient!
 
Sus