Discutii concurs 1 Decembrie !

DeletedUser

O adevarata lectie de istorie,sa moara mama de senectute lunga.Taman buna pt Frankfurt.Fac pariu ca nu stie ce importanta are 1 decembrie . :D
1 decembrie a fost adoptata ca zi nationala a Romaniei in 1990, reprezentând sarbatorirea marii adunari de la Alba Iulia unde s-a votat unirea Transilvaniei cu România si care simbolizeaza unirea tuturor românilor intr-un singur stat national.

Anul 1918 reprezinta în istoria poporului român anul triumfului idealului national, anul încununarii victorioase a lungului sir de lupte si sacrificii umane si materiale pentru faurirea statului national unitar. Acest proces istoric, desfasurat pe întreg spatiul de locuire românesc, a înregistrat puternice seisme în 1784, 1821, 1848-1849, ca si evenimente cardinale cum ar fi unirea Moldovei si Munteniei în 1859, proclamarea independentei absolute a tarii de sub dominatia otomana, consfintita pe câmpul de lupta de armata româna în razboiul din 1877-1878, precum si adunarile reprezentative, democratic alese ale românilor din teritoriile aflate sub stapânirea straina de la Chisinau, Cernauti si Alba Iulia din 1918.
Eu cred ca ma bag la un film ca vreau niste pp-uri moca :D
 

DeletedUser

Bre Rahane, nu instaurati si voi o pace de Ziua Nationala pe toate lumile? Ma uitam la yankei,de Ziua Recunostintei le-a bagat pace 24 de ore, de la 00:01 la 00:00 .Si au halit aia curcani la greu . Acum deh, noi nu suntem asa ca americanii dar o gaina tot o halim de 1 decembrie ....hahaha
Omagiati si voi Ziua Nationala cu o pace. Eventual de dimineata de la 8 pana seara la 8. Sa mearga si romanul linistit la parada . Sa bea si el un sprit cu sifon de Ziua Lui . Eu chiar as propune ca toate sarbatorile legale declarate sa fie omagiate cu PACE . Mai fac si astia o pauza din cand in cand ca merita :D
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
De ce crezi tu ca trebuie sa preluam de la americani toate alea ? Nu ajunge cate prostii am copiat de la ei ? :D
 

DeletedUser

Pt un singur motiv: E Ziua Nationala . Aici este singura chestie care o putem copia e la ei. Americanii sunt mult mai patrioti :D
 

DeletedUser

La multi ani tuturor Romanilor !
Sunt in Italia de 8 ani .. si abea astept revelionu sa il fac in romania la o cabana ceva si sa beau o palinca fiarta sau un vin fiert :D

In legatura cu concursul .. o sa participe tot cei ce au participat .. (oricum se castiga pe "pile" ) :))
nu se tine cont in mare parte de continut .. :) ca ,' cine participa .. da circulare prin trib sa fie votati , pe skype , mess si altele si cine are cont o sa voteze un anume jucator pentru ca il "cunoaste" nu pentru creatie :))
 

DeletedUser38706

Paradoxul in Romania este ca 364 de zile(si 365 in anii bisecti) mare parte a romanilor isi injura patria.Doar o zi pe an sunt mandrii de ea si se simt patrioti.Marea majoritate nu si-ar da viata pentru Patrie,dar ii omagiaza pe cei care au facut acest lucru.
Organizam spectacole ,parade,ascultam cuvantari inaltatoare despre Marea Unire,dar uitam simbolistica evenimentului,aceea ca unitatea inalta o natiune.Cu toate astea simtamantul patriotic nu mai este inradacinat in sufletul romanilor cu era pe timpul lui nea Nicu,chiar daca era psihologie ieftina.
Asadar ,haideti sa ne bucuram TOTI ROMANII de ziua noastra si sa-i cinstim pe cei care au facut acest lucru posibil.
LA MULTI ANI ROMANI DE PRETUTINDENI!!!!!!
 

DeletedUser42678

Zaf are dreptate se castiga prin pile si "spagi".Treaba asta este exact ceea ce se petrece in Romania noastra de la Presedinte pana la servitor.Daca stiti la ce ma refer.
Si in legatura cu frizeru are si el dreptate daca sa bagat pace de paste sau unde sa bagat de ce sa nu se bage si aici.
 

DeletedUser11848

Frizerul a zis, ca in America de Ziua Recunostintei s-a oferit o Zi de Pace.
 

DeletedUser

Zaf are dreptate se castiga prin pile si "spagi".Treaba asta este exact ceea ce se petrece in Romania noastra de la Presedinte pana la servitor.Daca stiti la ce ma refer.
Si in legatura cu frizeru are si el dreptate daca sa bagat pace de paste sau unde sa bagat de ce sa nu se bage si aici.
trebuia sa te iei de la inceput de politica din romania, nu sa faci o acuzatie jenanta (ca sa nu spun altfel) pe post de preambul pentru ce te roade, de fapt.
cand nu se intelege ceva...
 

DeletedUser

Nu va suparati: Nu organizati si voi un concurs de Mos Craciun? Ca de Mos Niculae ati uitat :D
Eu nu sunt patriot, Eu sunt Fanul lu' Mos Craciun . Pt ca exista ... Dar e urat cu spume ....hahaha

zj6zkp.jpg
 
Sus