Discutii concurs - Poze cu caricaturi

  • Autor subiect DeletedUser28514
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser28514

Concurs - Poze cu caricaturi
Regulament :

1. Un user nu are voie sa dea mai mult de 1 raspuns , decat dupa un indiciu dat.
2. Scrieti numele complet si corect al personajului, altfel raspunsul nu va fi luat in considerare
3. Nu postati in afara subiectului acestui topic. Singurele posturi acceptate vor fi cele in care veti da un raspuns. Pentru orice gen de off-topic, voi ruga un moderator sa ia masuri iar cel care abuzeaza va primi warn.


Voi uploada cate o poza de fiecare data cand unul din voi va da raspunsul corect. In cazul in care au trecut 24 de ore si nimeni nu a stiut raspunsul, voi uploada alta poza, poza anterioara fiind anulata.
La fiecare 3 raspunsuri gresite, va voi acorda cate un indiciu. La fiecare indiciu, valoarea pozei va scadea cu cate 10 puncte. Daca poza valoreaza 10 puncte initial, nu vor fi acordate indicii.
Punctajul pentru fiecare raspuns corect va varia intre 10 si 50 de puncte, depinde de dificultatea pozei.
Castigatorul va fi cel care va ajunge primul la 500 de puncte.

Castigatorul va primi 5 puncte premium.

Incepem cu ceva usor:

messi.jpg


Poza valoreaza 10 puncte !

Aceasta tema se doreste a fi gazda dezbaterilor privind desfasurarea, regulamentul, castigatorii concursurilor desfasurate pe acest forum. Rog ca aceste discutii sa fie constructive si sa conduca la imbunatatirea calitatii acestor concursuri printr-o buna intelegere a intentiilor si cerintelor organizatorilor.

Asadar, in desfasurare fiind concursul - Poze cu caricaturi, vom continua aici discutiile ivite pe tema concursului propriu-zis.

Rog sa pastram acel topic curat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3919

@arion555 nu iti este perimisa editarea posturilor odata ce ai dat un raspuns gresit il lasi asa nu il mai modifici. Ca sa nu te elimin din concurs definitiv esti suspendat la urmatoarele 3 poze. Am cerut numele sau din nastere iar numele sau din nastere este:

Cherilyn Sarkisian LaPiere

@arion555... modificat Astăzi at 14:39:14

Mesajul urmator a fost scris la ora 14:39:45... deci dupa modificarea postului.

Atata timp cat postul a fost modificat inainte ca urmatorul concurent sa dea un raspuns, nu vad care e problema.

Am urmarit acest concurs si am contatat ca initiatorul este subiectiv. Mai mult, modifica regulile (pe care tot el le-a facut) dupa ureche si in timpul concursului ceea ce nu este corect.

Un jucator a fost sanctionat pentru ca a nu a scris numele complet a lui "Becali" (Gigi in loc de George), dar altul a fost acceptat ca a scris "Johnny Depp?" cand numele real al actorului este "John Christopher Depp". Oare nu vorbeau tot de aceeasi persoana?
Doua concurente au fost eliminate fiindca initiatorului i s-a parut ca ele cauta pe net raspusnsurile corecte. Oare ceilalti nu le cauta?

Participantii ar trebui sa boicoteze acest concurs si sa ceara jurizarea unui moderator.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2748

si eu am zis la fel dar e jocul lui regurile lui si daca sunt pe ici pe colo
putin gresite asta e
"e si maine o zi"

PS: Megara
mersi ca ai observat
 

DeletedUser3919

si eu am zis la fel dar e jocul lui regurile lui si daca sunt pe ici pe colo
putin gresite asta e
"e si maine o zi"

PS: Megara
mersi ca ai observat

Daca acest concurs a fost initiat de el asta nu il indreptateste sa fie subiectiv si sa schimbe regulile dupa bunul lui plac. Daca eu initiez un topic nu tai si spanzur dupa cum imi vine mie. Orice topic de pe acest forum se supune regulilor forumului si concursurile regulilor de bun simt stabilite la inceput si acceptate de majoritate (nu doar de initiator).
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Concursul continua in forma initiala, recomand autorului o strictete mai scazuta in ce priveste numele si prenumele corecte ale subiectilor. Este doar o recomandare. In acest sens eu as accepta si Gigi si George Becali, si Johnny si Johny Depp ... se pot evita astfel multe discutii in privinta obiectivitatii si confuzii in ce priveste numele (stiut fiind faptul ca multi artisti folosesc nume de scena diferit de cel real).

Eu supraveghez acest topic (este unul din favoritele mele dealtfel) si consider ca regulamentul forumului nu este cu nimic incalcat. Altfel, va rog sa raportati postarile care vi se par in neregula.
 
Ultima editare:

DeletedUser3919

Cautarea pe net interzisa? O porcarie....
Cati cunosc numele real a lui Johnny Depp sau Cher daca nu cauta pe net? La TV in proportie de 90% se vorbeste de "Gigi" si nu "George" (marturisesc ca eu eram convinsa ca "Gigi" vine de la "Gheorghe" si nu de la "George"). Cati stiu exact cum se scrie corect numele de familie al unei "vedete" daca nu cauta pe net?

Ori se accepra cautarea pe net, ori de accepta numele de scena al "vedetei" sau numele de alint.
Caricaturile pe care le publica nu sunt luate de el tot de pe net? Oare e singurul care se uita pe site-uri ce contin caricaturi? Ma indoiesc. Atata timp cat el foloseste net-ul, altii de ce nu l-ar folosi?

@Adex: Unde scrie in regulament ca nu ai voie sa-ti editezi mesajul? Regulamentul forumului spune "Mesajele consecutive care aduc doar completari sunt considerate".
Deci era obligat sa-si editeze mesajul si atata timp cat nimeni nu mai postase dupa el, consider ca raspunsul trebuie luat in calcul. Cu atat mai putin nu trebuie sanctionat si depunctat.

Nu am zis ca trebuie intrerupt concursul (si eu il urmaresc pentru caricaturi ca participarea la concurs nu ma intereseaza). Am cerut jurizare corecta.
Daca acest topic este unul din preferatele tale, nu te indreptateste sa accepti subiectivismul.
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Da, observatiile sunt corecte. Rog initiatorul sa tina cont de ele, asadar o mai mica strictete in ce priveste numele si o analiza mai atenta a modificarii raspunsurilor (desigur, cele modificate ulterior afisarii altora, eventual cel corect, sa nu fie validate). Multumim inca o data Megara pentru observatii.
 

DeletedUser3919

Megara iti voi raspunde la toate intrebarile:

1 Am zis de cel putin 3 sau 4 ori pana acum ca este acceptata cautarea pe google a numelui personajului.

2 Sunt constient de faptul ca alti concurenti stau sa caute pe internet caricaturile, problema este ca acesta este un fenomen care nu are cum sa fie verificat 100% insa anumiti concureti mi-au trimis mesaje de genul "Vezi ca siteul x de pe care ai luat caricatura y nu e bun iti dau eu altul mai bun daca vrei", aici deja se depasa limita bunului simt.

3 Intradevar in regulamentul frumului triburile nu scrie nimic despre faptul ca este interzisa editarea mesajelor. Dar in regulamentul concursului este specificat la un moment dat ca editarea posturilor nu este permisa intrucat pot aparea probleme de genul "x si-a editat postul dupa ce a dat un raspuns gresit si l-a copiat de la mine pe cel coret"

Deci ce treaba are una cu alta?
Eu credeam ca am fost explicita. Cel putin Adex a inteles ceea ce am vrut sa spun.

2. Depaseste limita bunului simt? Ma faci sa rad. Asa cum am mai spus, sunt destui pasionati de fotografie si caricaturi si e normal sa cunoasca site-uri de profil.
Adica respectivii utilizatori au vrut sa te ajute in desfasurarea unui concurs aratandu-ti alte site-uri de profil pe care probabil tu nu le stiai, iar tu ii elimini din joc.
Mie nu mi se pare deloc corect si consider ca ar trebui reprimiti in concurs.
Si eu stiu cateva site-uri de profil. Asta inseamna ca nu am voie sa particip la concurs?

Adex, te rog da tu un verdict in acest caz.

3. Am specificat clar "editare inainte ca urmatorul sa dea un raspuns", "atata timp cat nimeni nu mai postase dupa el, consider ca raspunsul trebuie luat in calcul.". Deci era clar ca mesajele editate dupa ce a mai fost dat un raspuns nu trebuie luate in calcul.
Mai mult, se intampla ca cineva sa editeze in timp ce urmatorul publica un raspuns. Ghinion chiar daca ceasul arata o secunda dupa publicarea mesajului urmator. Nu se ia in calcul dar asta nu inseamna ca jucatorul trebuie elimitat pentru niste etape si sanctionat. asa cum ai procedat tu cu arion555.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3919

@Megara

Ti-am explicat faptul ca nu am observat ca editase inainte ca eu sa postez! Am verificat asta acum dupa ce ai postat tu si mi-ai atras atentia,si iti multumesc pentru asta. arion555 este reprimit si nu mai este sanctionat. Am omis sa spun asta in postul anterior.

Chestia cu cautatul pe internet, tu nu intelegi la ce ma refer eu, ca sa iti dau un exemplu inlocuim siteul de caricaturi cu un admin si pozele cu trupele iar tu care cunosti un admin te duci si il intrebi ce trupe are x in sate si primesti o informatie destul de valoroasa. Este drept fata de ceilalti? Dupa parerea mea nu prea este deloc corect.

Chiar daca a editat postul dupa ce a fost dat urmatorul raspuns, singura sanctiune trebuie sa fie eliminarea raspunsului si nu eliminarea pentru niste etape si depunctarea.

Vad ca ma iei de proasta. Pe site-urile de profil se specifica a cui e caricatura asa ca nu trebuie sa intrebi pe nimeni. Nu mi se pare corect sa elimini din joc niste concurenti doar pentru faptul ca viziteaza astfel de site-uri. Norocul lor ca le cunosc.

Sa-ti dau un exemplu. Vine Adex si deschide un topic cu probleme de matematica. Eu ca absolventa a facultatii de matematica tre sa fiu eliminata din concurs doar pentru faptul ca le am cu matematica?

Il rog inca o data pe Adex sa dea un verdict in ceea ce priveste eliminarea unor concurenti pe motiv ca au cautat pe net si cunosc site-uri de caricatura.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser28514

Nu! Exemplul tau nu este corect. Corect era in felul urmator:

Vine Adex si deschide un topic cu probleme de matematica. Eu ca absolventa a facultatii de matematica tre sa fiu eliminata din concurs doar pentru faptul ca ma uit la sfarsitul carti din care a luat problema si copiez raspunsul?

Si raspunsul care este? Nu, nu esti eliminata norocu tau ca ai gasit cartea nu?

Eu la asta m-am referit.

Si nu te ia nimeni de proasta stai linistita incerc doar sa iti explic situatia nu incerc sa provoc o cearta.
 

DeletedUser3919

Nu! Exemplul tau nu este corect. Corect era in felul urmator:

Vine Adex si deschide un topic cu probleme de matematica. Eu ca absolventa a facultatii de matematica tre sa fiu eliminata din concurs doar pentru faptul ca ma uit la sfarsitul carti din care a luat problema si copiez raspunsul?

Eu la asta m-am referit.

Si nu te ia nimeni de proasta stai linistita incerc doar sa iti explic situatia nu incerc sa provoc o cearta.

Si care este forumula de calcul pentru rezolvarea unei caricaturi?
Am zis clar, pe site-urile de profil se da raspunsul. Ce vina au respectivii ca stiau site-urile (fiind pasionati de caricatura)? Am zis, norocul lor...

Regulile unui concurs nu se fac dupa cunostintele sau necunostintele concurentilor Nu-i elimini pe cei care cunosc deja acceptandu-i doar pe cei care nu cunosc doar pentru satisfacerea orgoliului tau de "unic cunoscator".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser28514

Nu este vorba de orgoliu aici, nu am zis ca cei care au vizitat inainte siteuri de caricaturi si cunosc raspunusul nu ii accept. Ti-am dat deja 2 exemple si tot nu intelegi la ce ma refer eu, asa ca o iau pe calea "batraneasca". Nu vreau ca un jucator dupa ce postez o caricatura sa inceapa sa scrie pe google poze caricaturi, caricaturi vedete, caricautri cantareti sa stea sa caute peacolo prin sute de caricaturi pana o gasesc pe ce-a de pe forum si sa vina sa dea raspunsul. Acum ai inteles?
 

DeletedUser3919

Nu este vorba de orgoliu aici, nu am zis ca cei care au vizitat inainte siteuri de caricaturi si cunosc raspunusul nu ii accept. Ti-am dat deja 2 exemple si tot nu intelegi la ce ma refer eu, asa ca o iau pe calea "batraneasca". Nu vreau ca un jucator dupa ce postez o caricatura sa inceapa sa scrie pe google poze caricaturi, caricaturi vedete, caricautri cantareti sa stea sa caute peacolo prin sute de caricaturi pana o gasesc pe ce-a de pe forum si sa vina sa dea raspunsul. Acum ai inteles?

Si totusi ai elimit concurenti pentru faptul ca ti-au dat niste site-uri de profil. Pai daca le stiau dinainte, ce vina au?
Pai eu asta spuneam. Este INCORECT. Regulile nu se fac dupa cunostinetele sau necunostintele concurentilor.
Nu ai nici un drept sa vi aici si sa te dai rotund si unic cunoscator eliminand concurenti care probabil au mai multe cunostinte ca tine doar pentru faptul ca tu ai deschis topicul.

Cum ar fi ca cei eliminati sa deschida ei un topic si sa te elimine din concurs doar pentru faptul ca ai cunostinte? ESTE INCORECT.

Mai mult, ma uit la regulament si nu vad nici o specificatie in acest sens. Deci modifici regulamentul in timpul concursului dupa bunul tau plac. De asta am zis ca esti subiectiv si am cerut jurizarea unui moderator. Daca vrei sa fi luat in seama, fii corect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3919

Uite ce e iti vorbesc calm si frumos. Te rog fi si tu calma si nu te mai agita. Concursul este inca intr-o perioada in care nu sunt toate puse la ocul lor din greselile altora se creaza o noua regula ceea ce este logic. Asta se face oriunde. Tu nu poti efectiv sa intelegi faptul ca aici nu este vorba de orgoliu sau de faptul ca vreau sa par ca decat eu am cunostinte sau alte chesti de acest gen. Sau poate intelegi si tu esti cea care nu doreste sa recunoasca ca am dreptate in anumite puncte. Daca nu iti convine aceasta regula din partea mea poti sa nu te mai vizualizezi concursul si gata. Dar sfatul meu este sa mai recitesti o data de doua ori de noua ori ceea ce incerc eu sa iti explic si poate intr-un final vei intelege. Tu tot ce incerci sa faci in posturile tale este sa ma ataci sa incerci sa ma scoti din "functia" de coordonator al acestui concurs. In niciun caz nu incerci sa explici "bai frate uite acolo dupa parerea mea nu e bine ce ai facut se poate remedia? sau explicami si mie de ce ai facut asa poate ai avut un motiv intemeiat" nu, tu doar tipi.

Cu asta am incheiat ori ce as fi avut de spus pe acest subiect. Concursul continua ca si pana acum iar pe viitor voi fi mai atent la anumite greseli pe care le-am facut anterior.

Nu ma agit deloc si am citit cu atentie ceea ce ai spus. Regula este incorecta si rog inca o data un moderator sa dea un verdict in acest caz.
Concursul este la pagina 36 si la a doua etapa.
Nu ai dreptate si NU este corect ca persoane care stiau dinainte si au mai fost si sincere si au recunoscut sa fie eliminate, iar altii care nu stiau sau nu au recuniscut sa fie lasati sa continue. Oricine este informat are un avantaj si este INCORECT sa elimini persoanele informate. Concursul tau este numai pentru nestiutori si nu si pentru cei cu cultura in domeniu?
De cand a ajuns cultura unei persoane un handicap?

Pe tine te intereseaza functia pe mine ma intereseaza corectitudinea. Atata timp cat consider ca esti subiectiv, este dreptul meu sa cer o jurizare corecta. Daca tu nu o poti da, atunci sa o dea un moderator.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser28514

Nu ma agit deloc si am citit cu atentie ceea ce ai spus. Regula este incorecta si rog inca o data un moderator sa dea un verdict in acest caz.
Concursul este la pagina 36 si la a doua etapa.
Nu ai dreptate si NU este corect ca persoane care stiau dinainte si au mai fost si sincere si au recunoscut sa fie eliminate si altii care nu stiau sau nu au recuniscut sa fie lasati sa continue.

Pe tine te intereseaza functia pe mine ma intereseaza corectitudinea. Atata timp cat consider ca esti subiectiv, este dreptul meu sa cer o jurizare corecta. Daca tu nu o poti da, atunci sa o dea un moderator.

Ok lasam toti membri sa aleaga:)). Daca chiar asta vrei. Nu ma intereseaza functia, ti-am zis ce incerci tu sa faci. Si din pacate chiar te agiti, mult prea rau. Fi mai calma si laso mai usor cu corectitudinea ca daca e sa o luam cu corectitudinea ai incalcat o regula a forumului intrucat provoci la cearta un alt membru al forumuli. Nu te mai ruga atat de un moderator ca te rogi degeaba. ti se pare ceva in neregula? Ai in stanga butonul de "report post" si plangete acolo, nu mai spama aici ca spamezi degeaba.
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Va rog sa incetati. Voi incerca sa editez si sa sterg posturile care nu au legatura cu tema (propunerile si reclamatiile din ultimele pagini) si vom continua ca si pana acum. Multumesc amandorura pentru intelegere si impacare.

PS : Doresc ca punctele mele sa le donez userului Contesa C, se poate :) ?
 

DeletedUser3919

Ok lasam la alegerea tuturor membrilor sa aleaga:)). Daca chiar asta vrei. Nu ma intereseaza functia, ti-am zis ce incercti tu sa faci. Si din pacate chiar te agiti, mult prea rau. Fi mai calma si laso mai usor cu corectitudinea ca daca e sa o luam cu corectitudinea ai incalcat o regula a forumului intrucat provoci la cearta un alt membru al forumuli. Nu te mai ruga atat de un moderator ca te rogi degeaba. ti se pare ceva in neregula? Ai in stanga butonul de "report post" si plangete acolo, nu mai spama aici ca spamezi degeaba.

Daca iti contest subiectivismul si iti arat greselile in jurizare ti se pare ca ma cert? Tu consideri ca toti cei care nu au aceeasi parere ca si tine vor cearta si scandal?

Cum adica ma rog degeaba de un moderator? Sa inteleg ca l-ai "prelucrat" pe Adex?
Am explicat ceea ce mi se pare incorect de cateva ori pana acum. Mai spun o data daca nu intelegi.

Cultura unei persoane nu este un handicap ci un avantaj. Nu ai nici un drept sa elimini persoanele informate si cu cunostinte in domeniu din concurs asa cum ai procedat tu. Un concurs trebuie sa fie pentru toata lumea nu numai pentru cei neinformati. Nu imi veni cu exemple de genul "cunosc un admin" ca nu tine. Nu ai cum sa demonstrezi asta.
Consider ca persoanele eliminate din concurs pe criteriul ca au cunostinte in domeniu si stiau site-uri de profil sa fie reprimite in joc.


Adex, te rog sa-ti spui punctul de vedere in aceasta privinta.
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus