Discutii Concurs semnaturi #2

DeletedUser

cam prea simpla tema, toate semnaturile vor iesi super frumoase dar foarte greu de deosebit intre ele. Ce poate avea un fractal in plus fata de celalalt? culori mai tipatoare? e cam greu de gasit un element care sa fie identic si unic pentru o semnatura.
Succes participantilor.. :)
 

DeletedUser43756

Simplă? Wha ha ha... dacă te rezumi la mecanică newtoniană sau la poze pe net, poate.
Nimic nu e simplu, când e vorba de fractali.
Prima mea lucrare publicată a fost legată de fractali. Într-o revistă micuţă, editată în Timişoara. Revista se numea "Fractalia", asta a fost prin 1997. :p
Am prezentat lucrări legate de dimensiunea Cantor, în Shanghai.
Pentru mine, deci, e o frumoasă provocare şi deloc simplă. Fractalii nu înseamnă numai imagini frumoase generate pe calculator (Julia, Mandelbrot, curba dragonului, cubul Cantor, covorul lui Peano...... să mai spun?) sau sugerate de natură (exemple clasice: orice copac, feriga, norii, munţii....). Orice sistem dinamic caracterizat de autoorganizare are o reprezentare în spaţiul fazelor care (reprezentare) e în genere fractală, dacă sistemul e natural şi nu generat teoretic.
Traiectoria unei frunze care cade toamna e un drum de percolaţie, caracterizat tot de o dimensiune fractală.
Harta oricărei lumi de pe jocul nostru e caracterizată de o dimensiune fractală. Putem face nu statistică, ci chiar teorie a evoluţiei pe baza asta.
Distribuţia galaxiilor în Univers e fractală, firul unei vieţi e fractal - vezi MrNobody sau ceteşte Seniorii războiului. :)

Am fost chiar surprins de propunerea unei astfel de teme pentru concurs... şi sunt în mare dilemă, pentru că vreau să particip dar mi-e teamă că se vor vota culorile. :DDDDDDDDD
Eh... nu chiar teamă. :))))
 

DeletedUser

orice esec este un pas inainte . ce ai de pierdut daca nu participi ? :p nimic :)
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
91
Total de acord si suprins placuta ca sunt si alte persoane interesate de teoria fractala pe aici :) Prin '97 nu stiam inca cu ce se mananca fractalii dar cativa ani mai tarziu lucram la un micut soft care sa ilustreze grafic diverse modele matematice dar si ale unor aplicatii ale acestora (eroziunea marina, atractorii stranii s.a.m.d.).

Asa cum ai spus si tu, fractalii nu se limiteaza la imagini grafice frumoase sau la exemple clasice din natura (ferigi, munti etc) ci se regasesc pretutindeni...de la economie (dinamica pietei de schimb ) si pana la arhitectura (Castelul del Monte din Italia, Catedrala din Anagni s.a.m.d.).

Cat despre teama de a participa.... n-are nimeni nimic de pierdut :) Sondajul nu va mai fi pe forum/public ca sa nu se mai voteze pe 'prietenii'.
 
Ultima editare:

DeletedUser43756

De acolo a plecat treaba, de la coaste.
Nu mă refer la coasta biblică....Problema calculului lungimii coastelor... Normandiei, dacă mă mai ţine memoria.
Chstia cu eroziunea, un alt exemplu frumos de teorie catastrofică - dar nu direct legată de fractali - modelul Guttenberg-Richter.
Pe tăticul Mandelbrot nu l-am cunoscut, dar studenţi ai lui îmi sunt amici. Studenţi de 60 de ani :))))

Edit: nu vreau să supi pe nimeni, nu e nici o intenţie de a epata, doar am fost chiar ...incitat.
NU voi participa la concurs decât onorific, dacă îmi dau voie gazdele.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Sper sa nu fie si cu gauri,ca sufar de Trypophobia si nu o sa le pot admira:(
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Simplă? Wha ha ha... dacă te rezumi la mecanică newtoniană sau la poze pe net, poate.
Nimic nu e simplu, când e vorba de fractali.
Prima mea lucrare publicată a fost legată de fractali. Într-o revistă micuţă, editată în Timişoara. Revista se numea "Fractalia", asta a fost prin 1997. :p
Am prezentat lucrări legate de dimensiunea Cantor, în Shanghai.
Pentru mine, deci, e o frumoasă provocare şi deloc simplă. Fractalii nu înseamnă numai imagini frumoase generate pe calculator (Julia, Mandelbrot, curba dragonului, cubul Cantor, covorul lui Peano...... să mai spun?) sau sugerate de natură (exemple clasice: orice copac, feriga, norii, munţii....). Orice sistem dinamic caracterizat de autoorganizare are o reprezentare în spaţiul fazelor care (reprezentare) e în genere fractală, dacă sistemul e natural şi nu generat teoretic.
Traiectoria unei frunze care cade toamna e un drum de percolaţie, caracterizat tot de o dimensiune fractală.
Harta oricărei lumi de pe jocul nostru e caracterizată de o dimensiune fractală. Putem face nu statistică, ci chiar teorie a evoluţiei pe baza asta.
Distribuţia galaxiilor în Univers e fractală, firul unei vieţi e fractal - vezi MrNobody sau ceteşte Seniorii războiului. :)

Am fost chiar surprins de propunerea unei astfel de teme pentru concurs... şi sunt în mare dilemă, pentru că vreau să particip dar mi-e teamă că se vor vota culorile. :DDDDDDDDD
Eh... nu chiar teamă. :))))

Haha mister smarta**! :)) Auzi da' mi se pare mie sau chiar majoritatea creatiilor participante nu reprezinta fractali.. ? Da' poate n-am aprofundat eu subiectul destul :D

Sper sa nu fie si cu gauri,ca sufar de Trypophobia si nu o sa le pot admira:(

Una gaura mica :eek: Sper sa nu raneasca, stay safe! :))
 
Sus