Discutii libere L73

Lord Catau

member
Scor reacție
1
Scrierile lui sun tzu ca toate altele sunt subiective si nu se pot aplica oricand oricarei situatii:)

Hitler de exemplu l-ar contrazice
 

Dicsie

member
Scor reacție
7
Scrierile lui sun tzu ca toate altele sunt subiective si nu se pot aplica oricand oricarei situatii:)

Hitler de exemplu l-ar contrazice
Nu știu dacă ești conștient sau cunosti istorie, dar Hitler inițial a anexat diverse zone fără sa-și piardă cineva viața.
Teoria ta cam scârțâie.
 

BOOGHY1973

member
Scor reacție
0
Dupa cum spunea omul este aerian cu jocul, pacat sa va vad ca va gudurati atat de mult dupa raspunsul unui noob :)

ce sa ii faci asta e firea umana, cand este pupata in..ii vine sa se pise
Mai lord latrau eu inteleg ca esti suparat, dar totusi omul si-a spus parerea si nu se gudura nimeni, in schimb tu ham ham pe aici degeaba, jocul asta se joaca pe harta nu pe extern prietene.
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
Nu știu dacă ești conștient sau cunosti istorie, dar Hitler inițial a anexat diverse zone fără sa-și piardă cineva viața.
Teoria ta cam scârțâie.
Acele Diverse zona de care spui nu au fost anexate sa nu aiba pierderi, au fost anexata pentru ca erau conationalii lui, mai exact vorbim de austria, si hitler a fost nascut langa linz :)
Teoria lui nu era sa isi distruga inamicul prin tactica, ci tactica sau dogma lui era "Brutalitatea naste respect"

Apoi pot da exemple de foarte multi lideri care in cuceririle lor nu au avut aceeasi strategie, revenind la fraza initiala, ce a zis chinezu, nu este universal valabil, se poate aplica sau nu, in functie de situatie.

Pentru cineva care a inventat blitzcrieg, care inseamna un atac rapid si cu forta majora e dubios sa spui ca avea astfel de tactici pasnice
 
Ultima editare:

DeletedUser49674

Salutare. Eu nu sunt jucator de triburile,in sensul ca prefer sa imi rezolv alte probleme,dar chiar si asa simt nevoia sa ma exprim.

A citit cineva "Arta razboiului " ,de Sun Tzu? Acolo veti gasi ca cel mai bun comandant cauta sa castige razboiul fara ca macar sa scoata sabia din teaca. Ce spuneti despre asta?

Stiti ce se mai gaseste in cartea aia? "Cuceresti un inamic care a fost deja invins" sau chiar si "daca poti,cucereste o cetate intacta,fara sa o incendiezi".

Toate merg pe principiul ca ,daca poti castiga fara sa lupti efectiv,atunci fa asa. Nu fac parte din conducerea mnks ,dar ceea ce fac ei se numeste strategie si o fac bine

Spor :)
total adevarat ce zici tu dar asta se aplica in viata reala unde mor oameni in razboaie.Hai sa intram pe toate lumile ,recrutam toata harta si o inchidem in 2 luni.De ce ne mai jucam atunci ?
 

Live

member
Scor reacție
0
Scrierile lui sun tzu ca toate altele sunt subiective si nu se pot aplica oricand oricarei situatii:)

Hitler de exemplu l-ar contrazice
Nu știu de ce am impresia ca tu vrei sa te faci cunoscut pe acest joc , mai bine ai lasă JUCATORII sa vorbească aici , ca spui numai tâmpenii. Îți doresc o zi buna alaturi de colegii tai :)
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
Dragi colegi de triburi, nu imi mai raspunde-ti la posturi caci nu am sa va bag in seama iar motivul nu este nici pe departe ca imi dati o replica care sa imi inchida gura ci pentru ca nu am chef sa va rapsund. Pentru mine sunte-ti niste necunoscuti la fel cum sunt si eu pentru voi. Daca va macina curiozitatea despre abilitatile mele de triburi aveti multi colegi in trib care au jucat in subordinea mea si ma cunosc suficient de bine cat sa isi dea o parere. Nu ii cunosc ce e drept nici pe cei de primele locuri, dar avand in vedere pozitia lor banuiesc ca sunt jucatori foarte buni. Poate nu fel de buni ca cei vechi, jucatori cu care am avut placerea sa joc atat pro si cat si contra.

Si va mai dau un sfat, inainte sa deschideti gura (sau sa tastati in cazul de fata) incercati sa ganditi ceea ce vorbiti.
 

osândă

member
Scor reacție
1
Dragi colegi de triburi, nu imi mai raspunde-ti la posturi caci nu am sa va bag in seama iar motivul nu este nici pe departe ca imi dati o replica care sa imi inchida gura ci pentru ca nu am chef sa va rapsund. Pentru mine sunte-ti niste necunoscuti la fel cum sunt si eu pentru voi. Daca va macina curiozitatea despre abilitatile mele de triburi aveti multi colegi in trib care au jucat in subordinea mea si ma cunosc suficient de bine cat sa isi dea o parere. Nu ii cunosc ce e drept nici pe cei de primele locuri, dar avand in vedere pozitia lor banuiesc ca sunt jucatori foarte buni. Poate nu fel de buni ca cei vechi, jucatori cu care am avut placerea sa joc atat pro si cat si contra.

Si va mai dau un sfat, inainte sa deschideti gura (sau sa tastati in cazul de fata) incercati sa ganditi ceea ce vorbiti.
in sfarsit pleci, cat am asteptat momentul asta, odihna usoara!
 
Sus