discutii privind viitoarele modificari ale regulamentului forumului

  • Autor subiect DeletedUser184
  • Data de început

DeletedUser

este exact ca la un restaurant de lux unde tinuta este obligatorie...nu pot intra in slapi, bermude si maieu.
 

DeletedUser21652

Text original badboy25
(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.

pai mai citeste odata.
ceea ce susti tu ca este pamant romanesc, la ora actuala este un stat independent, subiect de drept international. regulile trebuiesc luate in ansamblul lor si nu numai ceea ce ne convine, pe sarite. astfel daca un singur cuvant din acest articol 30 este incalcat atunci este incalcat totul.


ce intelegi tu prin defaimarea tarii?

atat eu cat si ceilalti colegi care au astfel de semnaturi nu incalcam aceasta regula

nu indemnam pe nimeni lla razboi ori la discriminare violenta publica sau separatism teritorial

cum ai spus si tu intr-adevar acel petic de pamant este un stat independent

dar eu nu imi defaimez tara domnule
 

DeletedUser

dar eu nu imi defaimez tara domnule

nici eu...dar nu este un subiect care sa ma intereseze cand joc...pot de exemplu pe .net sa fac propaganda Romaniei, dar propaganda pozitiva ca de negativa e Europa satula, si chiar e recomandat. dar aici?...aici in principiu suntem toti de acord cu anumite chestii politice sau nationale dar nu e nici locul si nici momentul sa le trambitam.
 

DeletedUser184

se pare ca nu ati citit cu atentie mesajul meu:
acest mesaj reprezinta planul pentru viitoarea modificare a regulamentului.

astept pareri si de ce nu propuneri.

voi oferi explicatii, in limita timpului disponibil (acasa providerul cam s-a certat cu mine si nu mai imi da net...RTC-ul lu peste...).

Atentie - nu doresc provocari, certuri si mesaje contradictorii inutile.
orice abatere de la regulament se va sanctiona.


Daca nu aveti nimic de spus constructiv va recomand sa va abtineti.
Scheletul nu se schimba indiferent de parerile anumitor grupuri.

cititi ce este bolduit - indiferent ca va fi un regulament agreat sau nu de public el tot se va publica.
 

DeletedUser431

Pai si atunci alineatul acela pentru cine este?

(7) Sunt interzise de lege defaimarea tarii si a natiunii, indemnul la razboi de agresiune, la ura nationala, rasiala, de clasa sau religioasa, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenta publica, precum si manifestarile obscene, contrare bunelor moravuri.

Faceti si voi ce fac si ungurii in Transilvania! http://3in1-bcs.blogspot.com/2009/02/ungurii-vor-separatism-teritorial.html

Uitati-va mai intai in tara voastra ce se petrece! Dupa aia tipati dupa alte teritorii!
 

DeletedUser

@badboy25 - Te-ai lamurit ? Schimbi semnatura si gata :D Mare lucru...
 

DeletedUser21652

se pare ca nu ati citit cu atentie mesajul meu:
acest mesaj reprezinta planul pentru viitoarea modificare a regulamentului.

astept pareri si de ce nu propuneri.

voi oferi explicatii, in limita timpului disponibil (acasa providerul cam s-a certat cu mine si nu mai imi da net...RTC-ul lu peste...).

Atentie - nu doresc provocari, certuri si mesaje contradictorii inutile.
orice abatere de la regulament se va sanctiona.


Daca nu aveti nimic de spus constructiv va recomand sa va abtineti.
Scheletul nu se schimba indiferent de parerile anumitor grupuri.

cititi ce este bolduit - indiferent ca va fi un regulament agreat sau nu de public el tot se va publica.


nu provoc pe nimeni
nu ma cert cu nimeni
si nu sunt mesaje inutile
doar dezbat
(sunt sigur ca la mine te refereai cand ai citat aceste lucruri cu rosu ingrosat
 

DeletedUser

Daca semnatura naste atatea controverse, sincer, eu propun sa renuntam la ea, cat si la clasificarea in junior, membru, senior.
Sa nu mai deranjeze pe nimeni cu nimic.
Astfel userii sa fie judecati dupa felul si calitatea postarilor, coerenta in exprimare, lipsa ori dimpotriva excesul de ratiune si cultura, fara alte prejudecati.
Nu mi se pare corect sa impui cuiva ce are sau nu are drept sa isi puna la semnatura.
Deci fara semnatura si fara juniori si seniori.
 

DeletedUser

@BADBOYS inca.
in legatura cu propunerea in legatura cu acele conturi multiple
propun daca se va permite sa fie mai multe conturi ca in momentul cand se da o sanctiune sa se cumuleze (ma refer la sectiunile unde pot posta de pe ambele usere: exp: principal, off-topic) si vacanta direct cand se posteaza la politica si propaganda de pe un cont, se ia avertisment si se continua cu al doilea, al 3-lea cont
 

DeletedUser

Pai inca nu esti nevoit sa o schimbi. Probabil ca dupa ce va intra in vigoare noul regulament va trebui sa o schimbi daca vei dori sa mai fi prezent pe acest forum.
In legatura cu ce a spus Kid68:
Foarte bine punctat .
Sunt de acord ca sa fie impusa o limita a multi-conturilor pe forum , iar cele care nu se incadreaza in aceasta limita sa fie banate definitiv/sterse

Propun ca limita pentru multiaccount sa fie 0 deci un utilizator = un singur cont, consider ca asa este cel mai normal si asa se intampla pe majoritatea forumurilor pe care am avut ocazia sa le vizitez. Daca exista persoane care joaca cu conturi diferite pe mai multe lumi exista posibilitatea sa afiseze la semnatura cu ce conturi si pe ce lumi joaca sau la Sectiunea Triburi si membrii din cadrul Politicii si Propagandei apartinand fiecarei lumi sau prin alte metode cum ar fi sa anunte prin PM persoanele interesate, mess, skype, etc sunt o multime de alte metode. Eu zic ca renuntarea la multiaccount este un pas spre normalitate si o varianta de incetare a discriminarii utilizatorilor care si-au facut doar un singur cont pe acest forum si care daca iau ban sunt obligati sa isi execute pedeapsa neavand posibilitatea sa acceseze forumul pe perioada in care sunt in vacanta, in fata celor care au mai mult de un singur cont si care pot accesa forumul de pe celelalte conturi, deci practic pentru ei pedeapsa de ban nu se aplica. un prim pas spre aceasta normalitate s-a facut atunci cand s-a interzis postarea de pe proxy, eu zic ca asta ar fi al doilea pas spre reducerea numarului de incalcari ale regulamentului deoarece cei cu multiaccount isi permit sa il incalce stiind ca mai au posibilitatea sa urmareasca forumul de pe alt cont.
 

DeletedUser184

Propun ca limita pentru multiaccount sa fie 0 deci un utilizator = un singur cont

regula va fi altfel - nu poti impune unui jucator sa posteze la p&p cu alt nume decat cel cu care joaca acolo.
va exista un "cont principal" si x secundare (in functie pe cate lume joaca individul).
cele doua tipuri (principal si secundar) nu vor avea voie sa se intersecteze niciodatain aceasi sectiune de forum.
Secundarul va fi cont de lume (1,2,3,x) pentru p&p si recrutari iar principalul va avea drept de celelalte sectiuni adiacente forumului (gen intrebari, offtopic, etc).

in cazul in care unul dintre conturi este sanctionat pe o sectiune, i se va permite utilizatorului sa utilizeze forumul cu conditia ca sectiunea in care a luat sanctiune sa nu mai fie utilizata.

asta ar fi ideea mea in ceea ce priveste acea regula.

o alta propunere mult mai simpla a venit din partea unui coleg moderator:
Fiecare jucator va avea dreptul pe forum la un cont principal si la conturi adiacente. Aceste conturi (principal si adiacente) nu pot interactiona pe o sectiune a forumului. Contul principal va avea dreptul sa posteze pe toate sectiunile unde nu s-a postat cu conturile adiacente.

cam acelasi lucru ce am spus eu insa mai simplificat
 

DeletedUser

Deci e buna si aceasta propunere dar in cazul in care respectivul nu respecta sa zicem ca posteaza cu doua conturi din astea secundare, adiacente in aceeasi sectiune si sa nu o faca cu intentie ci pur si simplu ca uita sa dea log out pe un cont si sa treaca pe cel care trebuie, ce masuri se vor lua impotriva respectivului?
 

DeletedUser431

Ok, o alta intrebare (idioata), eu daca am un singur cont, nu pot sa postez cu el peste tot? Imi trebuie neaparat si al doilea cont pentru P&P?
 

DeletedUser

si cine o sa stea sa verifice?
daca e sa analizam situatia: l2,l3,l4,l5,l6,l8,l10,l11,l12,13,l casica nu sunt moderate de nimeni de mai bine de o luna, si de cand cu plecarea lui xblaandy au ramas si mai putini moderatori
 

DeletedUser

Ba ai voie cu contul principal sau singurul daca unu ai, ai voie sa postezi peste tot.
 

DeletedUser

regula va fi altfel - nu poti impune unui jucator sa posteze la p&p cu alt nume decat cel cu care joaca acolo.
va exista un "cont principal" si x secundare (in functie pe cate lume joaca individul).
cele doua tipuri (principal si secundar) nu vor avea voie sa se intersecteze niciodatain aceasi sectiune de forum.
Secundarul va fi cont de lume (1,2,3,x) pentru p&p si recrutari iar principalul va avea drept de celelalte sectiuni adiacente forumului (gen intrebari, offtopic, etc).

in cazul in care unul dintre conturi este sanctionat pe o sectiune, i se va permite utilizatorului sa utilizeze forumul cu conditia ca sectiunea in care a luat sanctiune sa nu mai fie utilizata.

asta ar fi ideea mea in ceea ce priveste acea regula.

o alta propunere mult mai simpla a venit din partea unui coleg moderator:


cam acelasi lucru ce am spus eu insa mai simplificat

este o regula complicata si o sa va ingreunati mai mult treaba. eu am crezut ca vrei sa interzici multiacountul si cand colo tu il legiferezi expres :D. atunci cu regula asta ce mai facem?

2.7 Este interzis a se posta in numele unui jucator banat. Banul a fost dat din anumite considerente legate de regulament. Orice post de pe alt cont inseamna afront adus echipei de moderatori si sfidarea regulamentului.
Acest lucru se sanctioneaza direct cu warn, iar la a doua abatere ban.


nu se bat cap in cap?... pana acum daca luam apararea altuia eram sanctionat

daca cineva greseste la o sectiune atunci ban direct sa se gandeasca de doua ori altadata cand incalca regulile.
sti cum faci tu acum? daca eu sunt criminal dar dau buna ziua la lume pe strada, sunt partial nevinovat. regula asta nu e buna deloc si va incuraja mai mult incalcarea regulilor. fiecare va gandi in felul urmator "imi iau ban doua saptamani pe lumea x dar sunt liber pe celelalte sectiuni".

cine are mai multe conturi si doreste sa fie cunoscut este liber sa-si puna la avatar sau semnatura toate nickurile sub care este cunoscut. sunt impotrivva multiacountului.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus