discutii privind viitoarele modificari ale regulamentului forumului

  • Autor subiect DeletedUser184
  • Data de început

DeletedUser

Plus de asta daca se permite multiaccountul nu se vor imputina incalcarile de regulament tocmai de aceea eu sunt de parere ca multiaccountul sa fie interzis pentru a avea un forum mai curat deoarece nu e tot una sa iei ban si sa nu ai acces pe forum sau sa iei ban si sa ai acces. Deci faza cu conturile secundare pica deoarece ai spus ca de pe un cont secundar poti posta doar pe lumea respectiva dar de unde stie un moderator de exemplu daca respectivul joaca cu contul ala pe lumea 10 de exemplu pe lumea 8 si lumea 7 nu si pe lumea 6, dar pe lumea 6 foloseste tot acelasi cont secundar nu ai cum sa verifici deci nu e viabila.
Eu zic ca prin interzicerea multiaccountului se va face lumea mai responsabila si se va gandi de 2 ori inainte sa incalce regulamentul o singura data. asta va duce la mai putine incalcari de regulament, deci mai putina munca din partea moderatorilor, mai putini nervi din partea jucatorilor care nu vor mai fi nevoiti sa citeasca jignirile altor jucatori cu mai multe conturi, etc. Bine stiu multi care zic ca pe ei nu-i intereseaza forumul si le convine sa ia ban insa atunci stau si ma intreb daca lor nu le place acest forum de ce incearca prin toate mijloacele sa se agate de orice ca sa fie mereu prezenti chiar daca prin alte conturi ?
 

DeletedUser431

In plus, tu banezi persoana care a incalcat regulile, nu contul!
 

DeletedUser

Sau ar mai fi o varianta daca se doreste sa existe mai multe conturi / persoana ca atunci cand persoana respectiva ia un ban pe un anumit cont sa-i fie banate toate conturile pe care le detine si atunci ar fi ok. Pentru ca kspr are dreptate persoana care incalca regulamentul trebuie sanctionata nu contul. Oricum in forma actuala regulamentul este discriminatoriu in defavoarea persoanelor corecte care posteaza pe acest forum si acest lucru ar trebui sa inceteze deoarece aceasta discriminare nu duce la nimic bun.
 

DeletedUser6843

Fiecare jucator va avea dreptul pe forum la un cont principal si la conturi adiacente. Aceste conturi (principal si adiacente) nu pot interactiona pe o sectiune a forumului. Contul principal va avea dreptul sa posteze pe toate sectiunile unde nu s-a postat cu conturile adiacente.

lamine sper ca putem vorbi la "per tu" si sper sa imi permiti sa iti adresez o intrebare.:p

s-a intamplat in "istoria forumului" ca un jucator sa aive 2 conturi pe forum si sa se laude sau certe singur??? dupa caz????
 

DeletedUser2821

Mi se pare o prostie , sincer :) !

Si eu sustin regula cu un singur cont pe jucator si in joc si pe forum !

P.S.:Uh , stranutelu , salutare !!!
 

DeletedUser

cu privire la semnaturile alea nationaliste si cu avatarele
sunt pro

5.2.Crearea altor conturi pentru a scapa de inchiderea contului este interzisa si se sanctioneaza cu inchiderea conturilor respective.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

lamine sper ca putem vorbi la "per tu" si sper sa imi permiti sa iti adresez o intrebare.:p

s-a intamplat in "istoria forumului" ca un jucator sa aive 2 conturi pe forum si sa se laude sau certe singur??? dupa caz????

dane, de certat nu stiu dar de laudat singuri au fost destui. si acum am eu o presimtire ca sunt unii care prea se ajuta intre ei si toti au aceiasi data de intrare pe forum...noroc ca vreo 2 conturi sunt in vacanta. vedeti topicul asta:http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=17604 si data de inscriere pe forum 18.08.2009, dar si cateva zile in plus sau in minus
 

DeletedUser

s-a intamplat in "istoria forumului" ca un jucator sa aive 2 conturi pe forum si sa se laude sau certe singur??? dupa caz????

Iti zic eu ca s-a intamplat chiar eu am prins pe unu la politica si propaganda L5 care se certa singur :D totusi din respect pentru el nu am sa-i dau numele si nici nu as avea voie sa fac asta deoarece informatiile sunt confidentiale chiar daca nu mai sunt moderator.
 

DeletedUser6843

Tuturor ni se pare o prostie.
Eu cand eram banat , imi mai faceam cate un cont , pentru ca nu puteam sa dau replica si poftim aspect era banat si contul "adiacent" asta mi se pare logic.
Dupa 1 saptamana , iesit fiind din vacanta (fenomen) ii scriu unui moderator john milton sau cum are el denumirea , ca suspectez pe cineva cu 2 conturi pe forumul extern , iar raspunsul lui a fost acela ca ai voie cu 2-3-4-5 .... conturi infinite daca nu ai nici unul banat.
Mi se pare normal ca fiecare sa aive doar un cont.O sa se ajunga forumul ca si la triburile 30 de persoane 20 de conturi duble si pe extern cand o sa se "prezinte" un trib o sa isi faca reclama aceeasi persoana :)) , o sa se laude si critice singura si de ce nu o a 3-a tot el fiind sa isi ia apararea.
Personal cred ca acest lucru cu 2 conturi pe forumul extern nu se poate stopa.
Cat despre semnatura fiecare poate scrie ce dori atata timp cat nu aduce injurii , nu injura si alte etc-uri si eu pot scrie ca Romania este o tara de 2 lei , dar acest lucru este evident.
Alooo-libera exprimare nu se poate , dar sa postam dupa 12 conturi se poate , asa teoretic se opreste si spam-ul.

Votati-ma ca si moderator si o sa pun stop acestor lucruri :)).




peseu: salutare michelle2007(vechi "prieten" :))


---> ceea ce nu inteleg eu : de ce ni se cere parerea la acest lucru , iar moderatorii nu ii putem alege noi , se deduce clar ca nu o sa fie ca noi si consider ca sunteti responsabili sa deduceti singuri.


Iti zic eu ca s-a intamplat chiar eu am prins pe unu la politica si propaganda L5 care se certa singur :D totusi din respect pentru el nu am sa-i dau numele si nici nu as avea voie sa fac asta deoarece informatiile sunt confidentiale chiar daca nu mai sunt moderator.


consider ca ai facut un lucru rau , deoarece trebuia sa il ajuti pe acel om , trebuie sa judeci si mai rece , nu sa ma trimiti in vacanta de n ori (asta cand o faceai/de multe ori in mod ciudat) trebuia sa scri pe forum numele sau , daca omul a inceput sa fie paranoia numai prin a-l face de ras ai putea sa il ajuti ,asta daca aveai si dreptate si teoretic trebuia sa postezi si probe asa pot sa spun si eu N aberatii.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

@ stranutelu stii foarte bine motivele pentru care te trimiteam in vacanta de atatea ori. La fel si daca altii faceau acelasi lucru ca tine erau pusi pe liber sa mediteze. Oricum pe L11 dupa ce plecai tu si inca vreo 3-4 era liniste 2 saptamani, apoi stiam ca trebuie sa reveniti.
In legatura cu persoana respectiva de care am zis mai sus, i-am explicat in privat ca nu e bine ceea ce face si i-am adus probele ca e una si aceeasi persoana cu cea cu care se certa. Oricum dupa discutia aia cred ca s-a rusinat si nu a mai postat pe forum. Oricum nu stiu cum s-a gandit ca nu imi pot da seama ca o sa descopar.
Daca vrei sa candidezi ai si sustinerea mea insa vezi ca trebuie sa indeplinesti conditiile. :D
 

DeletedUser6843

=))...dane, atunci cred ca as sta de drag cate 16 ore pe zi numai pe forum :)


Sincer de 1 saptamana urmaresc forumul general.Prima oara cautam anuntul sa apara lumea 17 sa vad la ce viteza este , apoi daca nu ne anunta nimeni urmaresc >>Duelul pozelor - Tema actuala : Busturi , prima pata de culoare adusa forumului.(desi cred ca pozele sunt luate de pe "gugal")
Inca 9 voturi si ajung moderator , pliiiz :D


off topic:Haide boss ca sincer as iesi la o bere , vorbeste si cu brad1 si cu cine mai doresti tu si poate ne auzim intr-un week-end cand mai treci pe la Bucuresti.
Numai de bine.

@xblaandy/numai am nimic de reprosat xblaandy o singura data m-am suparat ca am fost trimis in vacanta si apoi cand il banasei si pe Martinezu total aiurea , in rest ai fost ok , am dedus si eu ca trebuie sa faci si multe "acoperiri" pe forum si trebuie sa o lasam mai slow.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nimeni nu e perfect. Si totusi exista posibilitatea ca daca consideri ca un moderator a gresit sa faci tichet, iar ce spui tu acolo in acel tichet se va verifica de catre un admin, iar daca moderatorul respectiv se dovedeste ca a gresit va fi sanctionat. Iti dau un exemplu eu personal m-am inselat o data in cazul unei jucatoare si mi-am asumat greseala cerandu-mi scuze pe forum fata de acea persoana.
Hai ca iti mai trebuie 8 voturi :D trebuie numai sa indeplinesti si cerintele.
 

DeletedUser6843

xblaandy , forumul are backup??? daca nu are , fac rost de inca 8 voturi ma apuc de dat mesaje private sa ma sustina cineva.
personal nu am stiut ca pot reclama moderatorii adminilor prin sistem , sunt surprins , credeam "ca la cate au pe cap"(bune/"rele") acesta ar fi ultimul lucru care l-ar mai face.Ce ar fi sa reclame 30 de persoane un moderator la ore total diferite si sa fie verificat - ESTE LOGIC CA NU SE FACE ASA CEVA - am primi "va multumim bla bla bla"
cu cerintele ma descurc eu :) , dar iara ar fi ilogic sa fie pus cineva care nu a fost banat niciodata sau sa fi fost doar odata :) , ca si admin nu cred ca ai putea sa ajungi admin daca ai mai gresit inainte (:p-joke ).
 

DeletedUser

@stranutelu ti-am raspuns in privat sa dam posibilitatea si altora sa isi expuna si ei propunerile sau parerile.
 

DeletedUser6843

@stranutelu ti-am raspuns in privat sa dam posibilitatea si altora sa isi expuna si ei propunerile sau parerile.

vorbim acolo :)

1. sunt contra la ideea de a nu scrie ce doresti la semnatura (atata timp cat este fara injurii sau de vorbit urat despre altcineva)
2.faceti ceva sa numai fie membrii cu 2-3-4-5-6-7 conturi pe forumul extern - ESTE DE AJUNS UNUL si atat.STOP SPAM :)) acum serios nu consider ca este normal indiferent daca este in vacanta/activ-online (cum se zice)

daca aceasta tema este in contradicotriu de ce nu faceti un sondaj de opinii , din cate am observat mai toata lumea are la semnatura "basarabia" and so on.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser26904

In principiu sunt deacord cu propunerile teamului cu conditaia sa se specifice ce se intampla cu contul de forum in cazul in care contul de joc este preluat de altcineva.

in ceea ce priveste punctul 2.1...o redefinire si clarificare este clar necesara. nu atat in ce priveste nationalismul romanesc cat promovarea violentei, drogurilor si a sexului de prosta calitate.da, joaca multi copii si aceste aparitii le inoculeaza ideea de "e ok. o fac toti "....
Daca pune o poza cu stefan cel mare se considera nationalism? si se pedepseste? Eu cred ca trebuie pedepsite mesajele care indruma catre ura.


propunere:
sa se afiseze si sistemul de penalizare:
ex: o injuratura --1 pc;etc...
1-2 provocare -avertisment, mai multe 3puncte
ceva de genul asta...
 

DeletedUser

In principiu sunt deacord cu propunerile teamului cu conditaia sa se specifice ce se intampla cu contul de forum in cazul in care contul de joc este preluat de altcineva.


oare cum naiba esti de acord cu o chestie pe care o incalci cu buna stiinta ?! e ceva de genu': ai dreaq violatori, nu gasesc si io unu' sa-mi faca ceva sa-l reclam.... ?!?! sau ma insel eu ?

1. UN SINGUR CONT ! asa cum n-ai multipla personalitate, nu vad de ce ai avea mai multe conturi. Ma rog, multi se dau lebede-n chiuveta pe aici desi-s vai mama lor, da' sa zicem ca nu e in acelasi registru "tehnic" cu "prietenul meu imaginar Andrei"
2. PRO
3. Asta cu semnatura.... mi se pare usor exagerata. Totodata, eu as taia din fasa orice manifestare radicala, cu ban definitiv. E plina lumea de dezaxati, n-am nevoie de altii si pe forum. Nu de alta, da' si forumul asta e tot o forma de anturaj...

rgds,
Je
 

DeletedUser26904

oare cum naiba esti de acord cu o chestie pe care o incalci cu buna stiinta ?! e ceva de genu': ai dreaq violatori, nu gasesc si io unu' sa-mi faca ceva sa-l reclam.... ?!?! sau ma insel eu ?

exact! am protestat impotriva si nu s-a intamplat nimic! am aplicat si eu si se interzice! ce chestie...lucrurile vin pe calea cea dreapta.

ps. nu pot incalca o regula care nu exista! deocamdata sunt in limitele regulamentului ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Inca nu se stie daca se aplica, se modifica sau nu deoarece este doar in faza de propunere si de discutii. Asa ca va rog sa va delimitati de atacuri subtile sau mai putin si sa aduceti argumente pro si contra in legatura cu aceste propuneri si eventual daca mai aveti si altele care considerati voi ca ar ajuta ca acest forum sa devina mai bun. Eu consider ca am adus argumente destul de multe in privinta interzicerii multiacountului aratand foarte multe avantaje pe care le-ar aduce implementarea unei asemenea masuri in viitorul regulament. V-as ruga sa faceti si voi la fel daca aveti o parere in legatura cu aceste propuneri chiar daca este contra si sa prezentati avantajele sau dezavantajele asa cum le vedeti voi.
 
Sus