discutii privind viitoarele modificari ale regulamentului forumului

  • Autor subiect DeletedUser184
  • Data de început

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Prenumele meu nu este deloc personal. Este unul comun, nicidecum nu se pot aplica acele masuri la care faceti referire. Pana la urma, ce ne deranjeaza ca ne spune cineva (pre)numele ??

@Ceasefire, este un comentariu din partea mea. Trebuie sa il respecti asa cum am procedat si eu. Nu doresc sa polemizam pe acest caz, este clar ca nu argumentele ne conving (personal sunt foarte subiectiv in acest caz, accept greu ignorarea istoriei de catre cei din jur si invocarea "dreptului international"). Eu zic doar atat ca, daca este o miscare legala in Romania, nu vad de ce am scoate-o noi in afara.

Doar ca nu ma asteptam sa vina din partea unui moderator.

Nu este o "calitate" care ma defineste, este pur si simplu o functie simbolica, temporara si de un angajament temperat. Atat. cu sigurata am dreptul la opinie personala, ca fiecare, nu ma poate impiedica nimeni.
 

DeletedUser

Se supune legilor germane, stat care a adoptat ca si Romania de altfel o astfel lege cu privire la protectia datelor cu caracter personal.
 

DeletedUser

Atata timp cat acea persoana mi-a spus numele ei inseamna ca si-a dat acordul sa il folosesc, simplu.
Faptul ca ii spui cuiva pe nume (prenume) inseamna ca incalci legea? Sa fim seriosi...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3919

xblaandy ce abuz ? Cand cineva se prezinta singura sa ii spui pe nume e un abuz? Astept sa fiu dat in judecata ptr ca voi continua sa spun pe nume userilor care ii cunosc :)
M-am prezentat pe forum? Nu. M-am prezentat in viata privata, da.
Fa diferenta dintre forum si viata privata.

Sa inteleg ca, conform gandirii tale, a lui Miss Piggy si Planeta Soarelui (de, se stie ca voi ganditi colectiv), daca v-am dat numarul meu de telefon in RL puteti sa-l postati si sa-l faceti public pe forum ca nu ati incalcat nici o lege?

Atata timp cat acea persoana mi-a spus numele ei inseamna ca si-a dat acordul sa il folosesc, simplu.
Ai acordul sa-l folosesti in discutii private si nu publice pe forumuri de discutii unde poate citii oricine si sa foloseasca informatiile respective. Daca nu ai respect si bun simt, macar incearca sa respecti legea ca aia te obliga.
 

DeletedUser

Daca am ajuns sa ne luam de cineva ca ne scrie nume, prenume sau mai stiu eu ce lucru atunci este grav....sau am terminat toate subiectele de discutie.
Parerea mea este ca vorbim vorbe.
Daca eu zic "Popescu Gheorghe" pe formum cu ce l'am afectat pe acel cineva?
Daca el vrea sa se ascunda, probabil atunci se va simpti ofensat.

Iar cu Basarabia pamant romanesc la fel discutam discutii din simplu motiv ca basarabia pentru aproape 2000 de ani a fost pamant romanesc...asa ca ceva de 50-60 de ani nu poate schimba intreaga istorie...



PS:Am discutat discutii, nu am venit cu nimic nou sau util.....si asta este doar parea mea.
 

DeletedUser

Nu neaparat triburile.ro tre sa dai in judecata caci nu ei nu au responsabilitatea continutului mesajelor ci cel care posteaza o are. Eu pot sa te dau pe tine in judecata pentru ca mi-ai dezvaluit identitatea iar triburile.ro sunt obligate sa prezinte organelor competente toate datele cu caracter personal pe care le are in privinta ta, nume, prenume, IP .... asa spune legea.

Wow...Bine , da-ma in judecata. :) Si vezi daca au cei la triburile.ro (echipa) datele mele, IP etc... Nu te sfatuiesc sa afli ce nume si prenume al meu au cei de la triburile.ro...caci stii...se cere doar o adresa de yahoo la inregistrare :) Asa ca nu-ti ramane decat IP-ul...insa ce te faci daca am postat de la net cafe si de la munca? Nici asta nu ar fi propriu :) Nu uita insa ca si calomnia se pedepseste si eu te pot da in judecata pentru fals in declaratii si calomnie (atunci cand spui ca ti-am dezvaluit date cu caracter personal)
Deci? Care pe care? :)
Tu realizezi totusi ca e copilaroasa atitudinea asta, nu? :D
PS Megara eu nu ti-am cerut numarul de telefon si nici vreo atentie deosebita nu ti-am dat cand te-ai prezentat. Nici mess-ul tau nu-l am.:) Deci calm...mai usor cu acuzele
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Nu te voi da in judecata dar te voi reclama la adresa de pe prima pagina ca sunt chiar curios ce raspuns voi primi. :D
Si cum ti-am mai spus calitatea de moderator nu iti da dreptul sa provoci.


Chiar te rog. Faceti toti cei care considerati apelarea prenumelui un amestec in viata privata reclamatii. Chiar sunt curios de raspunsuri :) Serios, chiar credeti ce spuneti ?

"Calitatea" de moderator (ma repet, am scris si mai sus) nu imi da nici un fel de drepturi. Doar obligatii. Iar "provocarile" la care faci referire sunt interpretate asa de cei care vor, ele de fapt sunt simple pareri personale, daca imi sunt permise. (Cat despre faza cu "parerea mea..." iar este o exagerare. Daca vreti pareri oficiale cititi pagina de anunturi. Acolo se fac ele)
 

DeletedUser3919

Daca am ajuns sa ne luam de cineva ca ne scrie nume, prenume sau mai stiu eu ce lucru atunci este grav....sau am terminat toate subiectele de discutie.
Parerea mea este ca vorbim vorbe.
Parerea mea e ca, din pacate am asistat la un asemenea caz pe un forum de discutii, a fost suficient sa se dezvaluie numele ca o aterta persoana sa il foloseasca. S-a lasat cu amenintati urate, plangere penala bla bla. Administratorii au fost obligati sa furnizeze toate datele personale ale celor in cauza si au fost acuzati atat cel care a folosit datele cat si cel care le-a furnizat. Persoana careia i s-a intamplat asta e un bun prieten de-al meu.
Legea nu e facuta doar sa fie facuta. Are si un scop.

Miss Piggy, niciodata nu mi-am dat numele pe vreun forum intern al unui trib si cu atat mai putin varsta. Numel;e mi l-am dat doar in discutii private iar varsta esti una din putinele persoane care o stie. Ca ai imprastiat-o tu pe la altii ca esti gura sparta (din pacate am aflat asta prea tarziu), este partea a doua.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Voi sunteti seriosi?
Plictisiti?
Chiar nu aveti ceva mai bun de facut la ora asta?
Macar daca ati gasi un motiv mai serios pentru a isca o cearta.
Regula pentru a interzice sa spui pe nume unui utilizator?
Si cand credeam ca lucrurile nu pot sta mai rau :).
 

DeletedUser26904

Parerea mea e ca, din pacate am asistat la un asemenea caz pe un forum de discutii, a fost suficient sa se dezvaluie numele ca o aterta persoana sa il foloseasca. S-a lasat cu amenintati urate, plangere penala bla bla. Administratorii au fost obligati sa furnizeze toate datele personale ale celor in cauza si au fost acuzati atat cel care a folosit datele cat si cel care le-a furnizat. Persoana careia i s-a intamplat asta e un bun prieten de-al meu.
Legea nu e facuta doar sa fie facuta. Are si un scop.

stau cum se face ca plangerile apar dupa 2 ani ? (asta in cazul in care nu se cauta cearta si razbunare !)
 

DeletedUser

@ Lord Adex Multumim inca o data pentru atitudinea sfidatoare. Nu trebuie sa rogi pe nimeni nimic cum ti-am promis am sa fac demersul catre firma Innogames si daca vei fi interesat iti voi transmite si tie raspunsul lor in privat.
Oricum prin aceste manifestari ale tale nu faci decat sa mai adaugi o bulina neagra asupra modului cum sunt priviti membrii echipei de moderatori de catre jucatori.
 

DeletedUser

@ Lord Adex Multumim inca o data pentru atitudinea sfidatoare. Nu trebuie sa rogi pe nimeni nimic cum ti-am promis am sa fac demersul catre firma Innogames si daca vei fi interesat iti voi transmite si tie raspunsul lor in privat.
Oricum prin aceste manifestari ale tale nu faci decat sa mai adaugi o bulina neagra asupra modului cum sunt priviti membrii echipei de moderatori de catre jucatori.
nu am nimic cu tine ca si user, din contra te urmaresc cu placere oriunde te-as vedea, caci stii sa faci un spam de calitate si sa mentii o atmosfera prieteneasca. Insa am observat cu interes ca iti place sa te "contrezi" cu Lord Adex. (Nu spune nu, pot sa-ti ofer o gramada de posturi marturie :) )
Mai lasa-l in pace pe Adex.Are dreptul la parere proprie. Ce manifestari visezi?
Adica pe sleau , mai lasa si tu luptele personale, ca e pacat :)
Sincer, erau doi moderatori buni. Gabi23 si Adex, Gabi nu mai e moderator. Asa ca.....
Si imi cer scuze fata de ceilalti moderatori, dar aceasta este doar parerea mea. Pe restul nu va cunosc atat de bine, din pacate.
.
 

DeletedUser

@gabi23 suntem plictisiti, nu avem nimic de facut si vorbim vorbe.
atitudine tipic nationalista pacat ca la sfarsit nu ne putem asuma raspunderea ca ideea noastra sa fie aprobata
 

DeletedUser8343

Daca nu incetati in acest moment aceste discutii voi sanctiona OFF TOPICUL si discutiile personale la fel ca si subtilitatile si atacurile la persoana!

ORICUM VOI SANCTIONA CE ESTE IN AFARA SUBIECTULUI ACESTEI TEME deci sa nu va mirati daca dispar postarile care nu au legatura cu subiectul acestui topic!
 

DeletedUser

@ Planeta Soarelui nu imi place sa ma contrez cu nimeni insa atunci cand sunt provocat reactionez. N-am ce sa fac, asa e firea mea.
Deci in alta ordine de idei aceasta ultima propunere venita din partea lui Megara nu isi are rostul deoarece protectia datelor cu caracter personal este garantata de proprietarii acestui site si cei care simt ca le este lezat acest drept se pot adresa firmei, datele firmei precum si adresa de mail sunt specificate intr-un link de pe prima pagina a jocului.
 

DeletedUser6558

Numele unei persoane este dată personală. Fir-ar să fie, e cea mai personală dată posibilă. =)) "niemand gab mir einen Namen"
 

DeletedUser3919

Protecţia datelor cu caracter personal este un drept fundamental în Uniunea Europeană. „Fiecare cetăţean are dreptul la protecţia datelor cu caracter personal care îl privesc” – Carta Drepturilor Fundamentale a Uniunii Europene.

Ce sunt datele cu caracter personal?
„Datele cu caracter personal” se referă la orice informaţie care are legătură cu dumneavoastră, care vă poate identifica, direct sau indirect, precum numele, numărul de telefon, adresa de e-mail, data şi locul naşterii etc.
 

DeletedUser

Daca protectia datelor este garantata, asa cum sustine xblaandy, atunci cei lezati de utilizarea in posturi a prenumelui se pot adresa unui moderator pentru editarea acestuia in nickname. Este o solutie simpla si impaciuitoare, nu este necesara implementarea unei restrictii in regulament.
Pe de alta parte nu ar strica mai multa atentie in alegerea prietenilor carora le destainuiti asa informatii confidentiale.
Un post nu poate fi verificat decat ulterior afisarii sale deci inca un articol in plus la regulament care sa restrictioneze utilizarea prenumelui este inutil si are aceeasi solutie ca cea prezentata mai sus.
 

DeletedUser

desi in principiu sunt de acord cu megara, totusi, de data asta, respectivul moderator nu cred ca a gasit numele in datele stocate in baza de date a forumului sau jocului. este interzis sa folosesti datele oficiale dar ca a auzit ca pe cineva il cheama x nu are legatura cu jocul, legile, innogames, uniunea europeana, basarabia, punctul 2.1 sau mai stiu eu la ce se referea aceasta sectiune a forumului.
 

DeletedUser3919

Eu consider ca specificarea in regulament a faptului ca publicarea datelor cu caracter personal pe forum este interzisa fara acordul persoanei in cauza.
Astfel, un moderator va putea edita mesajul fara sa se mai faca neaparat o sesizare.

Pe majoritatea forumurilor de discutii, care se respecta, exista un astfel de paragraf in regulament.

Pe Softpedia de exemplu, folosirea prenumelui unui utilizator si chiar stalcirea nickname-ului se sanctioneaza cu 2 zile de suspend.

Din regulamentul SP
2. Interdictii
o. colectarea oricarui gen de informatie indentificabila personal de la utilizatori sau membrii ai forumului
 
Ultima editare de un moderator:
Sus