discutii privind viitoarele modificari ale regulamentului forumului

  • Autor subiect DeletedUser184
  • Data de început

DeletedUser

Problema e atunci cand moderatorii ignora aceste aspecte. Deoarece moderatorii sunt responsabili pentru buna desfasurare a acestui forum apartinand firmei Innogames, firma care garanteaza pe acest site protectia datelor cu caracter personal si daca tocmai ei incalca un drept al unei persoane eu personal o sa fac tot ce este posibil pentru a impiedica ca astfel de incalcari de drepturi sa aiba loc.
 

DeletedUser184

ca sa satisfac toate parerile si cererile tuturor ar trebui sa creez un regulament de 100 pagini (nici atunci nu cred ca ar fi 100% complet) si in care sa spun:
nu fa aia nu zi aia nu pronunta cuvantu x sau y nu scrie aia etc etc...ca la copii de gradinita - cred ca si ei ar intelege mai repede de vorba buna...

ambitii peste ambitii...certuri peste certuri...

din cate stiti - intre joc si realitate ar trebui sa se creeze o bariera....e de comandat faptul ca exista plangeri contra publicarii numelui pe forum (numele mic nu insa cel de familie cam da...nu se stie niciodata cati nebuni gasesti)
din cate tin minte in regulament se stipuleaza ceva privind aspectul "joc/realitate".
later edit

@megara - chiar daca ar fi introdus acel paragraf tot ar fi necesara reclamatia expresa a "titularului"
Eu consider ca specificarea in regulament a faptului ca publicarea datelor cu caracter personal pe forum este interzisa fara acordul persoanei in cauza.
- ar putea sustine ca detine acel acord
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3919

din cate stiti - intre joc si realitate ar trebui sa se creeze o bariera....e de comandat faptul ca exista plangeri contra publicarii numelui pe forum (numele mic nu insa cel de familie cam da...nu se stie niciodata cati nebuni gasesti)

Ba chiar te rog sa te uiti printre mesajele sterse sa vezi ca mi-a fost publicat si numele de familie... nebunul fiind dieratte (si numai de la Miss piggy il putea stii caci eu nu i l-am dat... nici lui si nici lui Planeta. Pot sa numar pe degetele de la mana persoanele de pe acest forum care imi stiu numele de la mine).
De asemenea, verifica mesajele sterse si poti sa vezi ca Miss Piggy mi-a publicat si varsta desi nu am specificat-o niciodata pe forum sau in joc, doar in mesaje private si doar la cateva persoane.

Si asta dupa raspunsul tau de dimineata privind bunul simt de a nu publica numele daca persoana in cauza nu o doreste.

Moderatorii deja cam stiu cui ii place sa se traga de sireturi pe forum pe numele mic si cui nu. Asa ca, in acest caz, pot sterge fara acord.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Si eu doresc sa mi se stearga prenumele folosit fara acordul meu de catre un moderator. Consider ca este dreptul meu ca prenumele meu sa nu fie public si imi rezerv dreptul sa fac demersurile pentru ca firma Innogames sa fie instiintata de faptul ca un moderator incalca cu buna stiinta dreptul jucatorilor cu privire la protectia datelor cu caracter personal.
 

DeletedUser184

@ megara - din cate ai observat acele mesaje nu exista - au fost sterse la scurt timp chiar de catre postator, in cazul de fata dieratte.
numele mic...mi se pare irelevant caci nu doar pe tine te-ar chema asa...asa cum ma cheama pe mine "alex" mai ii cheama si pe altii.
cred ca un mesaj ce sa includa un link catre acel post (in cazul in care va mai exista o asemenea problema) ar scurta timpul de interventie.
moderatorii chiar nu au de unde sa stie cine si-a dat sau nu acordul in a se publica o anumita informatie privata.

dar da - reclamatiile se iau in considerare, in cazul in care anumite aspecte ale vietii private sunt publicate fara a avea acordul.
 

DeletedUser26904

nu mi-ai zis niciodata numele de familie..de unde sa-l stiu????
cat despre varsta..sorry ai facut-o publica si martori sunt toti din triburile din care ma facut parte! ai scris pe forum si ai postat poza din spate, cu umbra..ai scris si prenumele...mai mult ,era la profil !
 

DeletedUser3919

@ megara - din cate ai observat acele mesaje nu exista - au fost sterse la scurt timp chiar de catre postator, in cazul de fata dieratte.
numele mic...mi se pare irelevant caci nu doar pe tine te-ar chema asa...asa cum ma cheama pe mine "alex" mai ii cheama si pe altii.
cred ca un mesaj ce sa includa un link catre acel post (in cazul in care va mai exista o asemenea problema) ar scurta timpul de interventie.
moderatorii chiar nu au de unde sa stie cine si-a dat sau nu acordul in a se publica o anumita informatie privata.

dar da - reclamatiile se iau in considerare, in cazul in care anumite aspecte ale vietii private sunt publicate fara a avea acordul.
Lamine, mie mi se pare relevant caci daca doream sa mi se spuna pe numele mic, imi puneam numele mic ca nickname. Atata timp cat folosesc nickname, nu sunt de acord sa mi se spuna public pe forum pe nume chiar si de cei care ma cunosc in viata privata.
Pot sa-mi spuna in RL pe numele mic, dar public pe forum doar dupa nickname. Astea sunt si reguli de bun simt.

PS. Nu conteaza ca l-a sters. L-am vazut publicat. De fapt mi s-a atras atentia ca mi s-a publicat numele de familie. Deci nu a fost sters in timp util atata timp cat l-au putut vedea mai multe persoane.
nu mi-ai zis niciodata numele de familie..de unde sa-l stiu????
cat despre varsta..sorry ai facut-o publica si martori sunt toti din triburile din care ma facut parte! ai scris pe forum si ai postat poza din spate, cu umbra..ai scris si prenumele...mai mult ,era la profil !
dovedeste.... poza mea in umbra este publicata si pe forumul acesta. Nu am publicat nici numele si nici varsta NICIOADATA.
Iar ce era la profil, e un filmulet de desene animate. Cel mult se putea banui si atat. Nu incerca sa mai arunci vina pe altii (asa cum iti sta in fire) cand singura dai cu bata in balta... nu ar fi pentru prima data cand dovedesti ca esti cam paralela cu principalele reguli de bun simt si de morala.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Ba chiar te rog sa te uiti printre mesajele sterse sa vezi ca mi-a fost publicat si numele de familie... nebunul fiind dieratte (si numai de la Miss piggy il putea stii caci eu nu i l-am dat... nici lui si nici lui Planeta. Pot sa numar pe degetele de la mana persoanele de pe acest forum care imi stiu numele de la mine).
.
Megara crede-ma, eu te inteleg ca tii cu orice pret sa ma bagi in seama.... dar eu nu imi aduc aminte sa ma fi adresat NICIODATA tie pe nume. Nici macar atunci cand mi te-ai prezenatat tu singura in RL. (In prima si singura data cand te-am vazut si cand de altfel nu ti-am acordat vreo importanta deosebita.)
Deci , mai calm cu injuriile nu mai baga toata lumea in aceeasi oala. Te sfatuiesc sa faci aceeasi diferenta care ma sfatuiai pe mine mai devreme.
 

DeletedUser6558

Păi io i-am zis odată la una cum mă cheamă şi acuma vrea să se mărite cu mine:)) aşa că să vă fie învăţătură de minte
 

DeletedUser184

ca sa pun punct acestei probleme - nu de alta observ foarte multe polemici, certuri, barfe, etc.

acel articol nu se introduce expres in regulament - pentru o singura persoana nu intorc lumea cu fundul in sus.
dupa cum am mentionat - persoanele ce se considera vatamate prin publicarea anumitor informatii de ordin personal sunt invitate sa trimita mesaj privat echipei de moderare.
in functie de abaterea vizata se pot lua sanctiuni ce pot duce si pana la ban (depinde de felul abaterii).

va recomand sa nu mai reveniti pe seama acestei idei caci nu veti mai primi un alt raspuns din contra posibil sa luati cate o sanctiune.
injuraturile, incurajarile, multumirile, nemultumirile le astept pe privat.
 

DeletedUser

@megara Scuza-ma ca iti zic dar ai un mare dar de crea polemica si de a probleme care in realitate nu exista.
De ce faci atata polemica daca la semnatura scrie retiered player...asta nu inseamna retragere.....deci dupa mintea mea de copil mic ar insemna ca esti retrasa deci nu ar trebui sa te intereseze acest forum?

Ii dau dreptate lu lamine...ar trebui un regulament facut in ordine alfabetica de genul...."Aveti voi sa spuneti.......useru x este frumos"......si "Nu aveti voie sa spuneti"Popescu Gheorghe esti frumos"
Regulamentului iar trebui un update in fiecare zi si asa am scapa de probleme.


Prin Popescu Gheorghe se intelege useru de deasupra....

Parea mea...:rolleyes:
 

DeletedUser13067

Deja nu mai are rost sa ma uit la un film.. Am vazut destul aici.
Si daca tot se zice ca sunt eu "miezul", imi dau si eu cu parerea, ca vorba aia, avem dreptul.
Este pana la urma o chestiune ce tine de caracterul si de bunul simt al fiecarui user.
Este normal ca intr-o comunitate se se creeze unele legaturi mai stranse si prietenii. Este firesc si tine de bun simt ca atunci cand te intalnesti pentru prima data cu cineva in Real Life, sa te prezinti.
Multi jucatori se intalnesc si nu cred ca se prezinta doar sub nick-ul din joc.
Asta nu cred ca da nimanui dreptul sa fie prezentator la Radio Sant si sa faca publice informatii care s-au cerut a nu fi postate.
Si Mater Dolores, la fel ca si Bloom (ca s-a adus vorba) a cerut sa i se spuna asa cum este afisat in partea stanga:Mater Dolores! Daca imi amintesc bine a spus la un moment dat ca va da si sanctiuni celor ce ii spun pe numele real!
Daca Megara a cerut sa nu i se spuna adevaratul nume (si sunt postari unde cere acest lucru), cred ca ar fi trebuit sa se tina cont de rugamintea ei.
Si lamine a precizat ca exista o bariera intre forum/joc si viata reala.
Megara nu vrea sa i se spuna pe numele real.
Pe altii nu ii deranjeaza acest lucru (pot sa dau exemple daca vreti).
Cred ca este o dovada de respect in primul rand pentru noi daca respectam dorintele celorlalti.
Este o parere personala.
Si sa va dau o veste... Nufarul inca exista si au preturi ok :)
 

DeletedUser3919

Si Mater Dolores, la fel ca si Bloom (ca s-a adus vorba) a cerut sa i se spuna asa cum este afisat in partea stanga:Mater Dolores! Daca imi amintesc bine a spus la un moment dat ca va da si sanctiuni celor ce ii spun pe numele real!

Deci nu am fost singura persoana care a cerut asta....
Lamine spuneai ca nu schimbi regulamentul pentru o persoana. Vad acu ca nu am fost numai eu in cauza si mai mult ca sigur ca o sa mai fie si altele.
Cum ramane cu imbunatarirea treptata pe masura ce te lovesti de cate o problema?
 

DeletedUser184

daca iti place sa ma vezi scriind cu rosu anunta-ma.
din cate tin minte am fost clar in postul meu - te-a suparat careva prin publicarea de informatii cu caracter privat, il reclami (da-mi mie mesaj privat daca crezi ca mozii sau supermozii nu vor lua masuri) si dupa cum am zis voi lua masurile necesare.
@ v3rra iti recomand sa te mai informezi in ceea ce priveste cazul mater si bloom - nu au amenintat cu banul cu toate ca li se mai spunea pe nume.
cauta pe forum si ai sa vezi ca mater dolores era numita "xxxxxx" de multe ori si nu a luat nicio masura - dar da niciodata nu li s-a folosit numele de familie.


rezumat pentru megara - da reprezinta un caz singular, iar imbunatatirea regulamentului din mers - se face (a se observa ca iti ascult dorinta de a nu vedea numele tau public si te astept cu mesajele private privind reclamatiile contra jucatorilor ce iti vor incalca pe viitor dorinta)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

Mie mi se pare normal sa te adresezi cu nickul si nu cu numele personajului , nici cu prenumele , nici cu porecla , daca suntem pe forum , ne adresam cu nickul , asa e normal si civilizat , poate " x " nu te stie , si eu iti zic alex , el de unde sa stie ca eu nu vorbeam cu " y" si vorbeam cu tine ? :|
Deci de ce nu sa nu incercam sa facem ce trebuie , sau doar din placerea de a enerva...
 

DeletedUser

stie cineva cand se va face acest up-date?
ca nu am mai auzit nimic de el
 

DeletedUser

Eu ma declar total impotriva cenzurii nick-urilor sau mesajelor pe motive politice.
Luam exemplul "Adolf Hitler". Nu stam sa ii analizam toata activitatea acestui dictator, toate crimele pe care le-a savarsit si legile antisemite date.
Dar - la fel de bine putem analiza personajul Stalin, pe imparatul Nero al Romei, putem vorbi despre inchizitia spaniola si arderea vrajitoarelor pe rug, si care se aseamana Ku Klux Klan-ului interzis prin regulamentul jocului. Ba, am putea sa ne referim si la cei 10.000 prunci ucisi de Irod - ca tot suntem in preajma Craciunului - facem referire la o istorie biblica, a carei veridicitate n-are nimeni cum sa o confirme, dar care are totusi o valoare de legenda, e un mit.
Cruciadele.. se spune ca in a doua cruciada, la caderea Jerusalimului, strazile orasului au fost spalate cu sange de musulman, formandu-se balti in anumite locuri care ajungeau pana la gleznele oamenilor. Sunt fapte povestite in cronicile vremii. Nu e - conform actualei mentalitati in judecarea nick-urilor/numelor de trib/mesajelor - o mentionare a antisemitismului, a denigrarii musulmanilor?
Sau de ce nu cenzuram cuvantul "canibal" de exemplu..? Este permis "consumatorul carnii umane" dar nu e permis "Adolf Hitler" ?

Pentru ce cenzuram atata? sunt niste personaje istorice, niste fapte petrecute in istoria omenirii.
In baza carui articol cenzuram? luam doar individualitati "care ni se par noua deplasate" si le cenzuram?
Asta tine de cultura generala a unui moderator/admin (luat in sensul de om obisnuit, nu e un atac la admini/moderatori), dar nu e mentionat in regulament, e ceva subiectiv, de care un "pedepsit/banat" are motive intemeiate sa fie nemultumit.

Adica - ori cenzuram orice cuvant care are legatura cu violenta, ori dam libertate totala, cu amendamentul ca totusi nu trebuie incalcate legile tarii, drepturile omului si demnitatea individului (altfel spus - libertatea mea se sfarseste acolo unde incepe libertatea ta).

Asta e parerea mea. Si ea s-ar traduce prin mai putine ban-uri/blocari pe atacabil daca ar fi luata in considerare, mai putine motive de nemultumire ale jucatorilor, si o corectitudine fata de istorie cat si un plus pentru libertatea si demnitatea jucatorilor.
 

DeletedUser5151

Eu il sustin pe cavalleras.

Daca cenzuram NDSAP atunci de ce nu cenzuram si NKVD, PCR si pe Ceasusescu si multe alte chestii in general egale ca, grad de cruzime. Si tot asa am ajunge sa cenzuram cam toata istoria, iar daca uitam istoria sau prin cenzura incercam sa o facem uitata este grav deoarece aceste acte de o cruzime sadica intre oameni se pot repeta.

Un exemplu clar este al 2 lea razboi mondial care a fost cateva generatii dupa primul, si oamenii deja incepeau sa uite.

Si cam asa suntem si in prezent. Cati viteji nu gasesti pe forumuri sau pe strada, care isi proclama dorinta de a merge intr-un razboi, in general cu tenta rasista sau etnica.
 
Sus