DKMapa: program generare harti, extragere sate

DeletedUser25287

Acum l-am testat si eu si este interesant, chiar f interesant, multumim :)
 

DeletedUser35131

Poate e unu mai destept pe aici si stie exact ce anume trebuie modificat..

cand dai clic pe un sat iti spune in stanga coordonata, a cui apartine, si tribul jucatorului. daca dai clik acolo pe una dintre cele 3 se deschide link

http://ro20.triburile.ro/staemme.php?screen=info_village&id=30967 da eroarea 404.


Adevaratul link trebuia sa fie " http://ro20.triburile.ro/game.php?screen=info_village&id=30967 "

Concluzia este ca trebuie schimbat steamme ... game . Probabil va mai dura ceva timp pana va aparea unu care sa stie sa modifice :)
 

DeletedUser

http://www.2shared.com/file/HBQxElt3/Triburi.html

Am uploadat eu o versiune "personalizata" a programului respectiv.

In principiu:

- in meniul principal, am adaugat:
Harti ( cu posibilitatea salvarii fie a imaginii din panel-ul principal, fie a hartii in ansamblu din stanga jos)
Linkuri( diferite informatii pt jucatorul /tribul selectat - cu trimitere catre twstat + link catre statistici)
- am imbunatatit putin zoom-ul
- informatiile din partea stanga, ce se afiseaza dupa selectarea unui sat de pe harta, fac trimitere catre linkuri valide - cele de pe tribalwarsmap.com
- fisierul pt lumi include inclusiv L24
- satele selectate ( pe care s-a dat click ) sunt trecute intr-un "panou" in partea stanga direct in bb codes, fiind posibil astfel exportul lor catre forum etc
 

DeletedUser39703

Programul face cateva chestii in plus fata de ceea ce facea deja.

-In primul rand posibilitatea culegerii satelor in bb-codes de pe harta ( intr-un timp rezonabil-mai exact eu am experimentat luarea a peste 200 de sate dintr-o granita in aproximativ 15 min sau si mai putin...ceea ce un map list nu face mai ales de cand s-a introdus noua versiune de joc si acum apare pe harta un meniu de fiecare data cand apesi pe un sat)
-in al doilea rand linkurile sunt functionale si sunt atat in stanga ( adica atunci cand dai click pe un sat -selectand automat evident si jucatorul si tribul dinc are face parte-toate detaliile sunt afisate in stanga iar apasand pe aceste informatii veti ajunge la tribalwarsmap.com de unde puteti verifica last activity, cuceririle pe ultima saptamana etc etc) cat si sus unde sunt linkuri la TWSTATS... linkuri de asemenea functionale si care duc in urma selectarii unui sat( jucator/trib) la profilul general al jucatorului din twstats precum si linkurile pe care le gasiti la acel profil ( ca de exemplu sate, schimbari de trib, cuceriri)..Pt cei mai lenesi care nu vor sa tasteze intai adresa twstats apoi profilul juctorului si apoi linkurile respective ..sau pt cei ce vor sa faca mai multe verificari si vor o economie de timp atunci sus sunt linkurile direct catre datele jucatorului/tribului...De asemenea exista sus un link care duce direct in Twstats la unealta statistici pt realizarea mai usoara a unei statistici
-apoi posibilitatea de a salava hartile si a le utiliza pe forumuri etc ( de la harti puteti salva bucata din harta care va intereseaza cu screenshot sau harta in totalitate cu harta generala)
 

DeletedUser35131

Cum modici faza cu clikul pe sat? sa ti se deschida fereastra pe triburile. nu pe twstats .. ?
 

DeletedUser

http://www.2shared.com/file/LYwWz3i2/Triburi.html

Cred ca la ceva de genul asta te referi. Modificarea am facut-o la nivel de program, am modificat URL-ul care se returneaza intr-o functie si l-am parametrizat altfel. Ideea e ca trebuie sa fi logat pe cont ca sa il poti accesa, pe lumea respectiva.

O alternativa ar fi sa intri ca si vizitator, adica ceva de genul : http://ro18.triburile.ro/guest.php?screen=map&x=346&y=253. Daca e cazul, o sa modific insa nu ii vad rostul.

PS: am adaugat si pentru L25, pt cei interesati.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39696

mythra1 bv pt modificare a iesit super .. dupa parerea mea : ) ... dar cu cresterea in puncte .. este putin gresit ca daca stai sa iti faci armata nu mai cresti in puncte si apari mai rosu : ) ar fi fost mai bine dupa activitatea jucatorului ....
 

DeletedUser35131

da e ok. este exact ce am vrut... faza urata este ca am 2 versiuni de opera.. si ma trimite pe versiunea 11.11.. da e ok :)
 

DeletedUser

http://www.2shared.com/file/xzl_6vCE/TriburiVs2.html

@Ovidiu11 - problema cu activitatea nu tine tocmai de mine, ca sa modific mi-ar trebui anumite informatii pe care nu stiu exact de unde sa le iau si oricum depinde ce intelegi tu prin 'activitatea jucatorului'

In alta ordine de idei,am mai adaugat cateva chestii in functie de propunerile colegilor mei :

1. am actualizat paleta de culori pe baza careia poti 'colora' harta, in sensul ca am adaugat mai multe culori ( poate unele seamana,dar na, sunt mai multe)
2. posibilitatea de preluare a satelor de barbari dintr-o anumita zona

-cand dati click dreapta pe un sat de pe harta ( al unui jucator sau un sat de barbari ) aveti optiunea "preluare sate barbari" .
- astfel se va construi un patrat cu 'mijlocul' in acel punct pe care s-a dat click. in fereastra aparuta se introduce raza ( raza reprezinta numarul de patratele cu ajutorul caruia se va construi patratul.... )
- se apasa OK si va aparea lista satelor de barbari din zona respectiva - in partea superioara a ferestrei va aparea lista lor ce poate fi utilizata in cadrul unui script de farmare - aaa|bbb ccc|ddd etc , iar jos e lista satelor cu bb codes

3. preluare sate dintr-o anumita zona ( am numit-o granita, fiind utila de exemplu pt planificarea atacurilor in timpul unui razboi sau ceva de genu)

- la fel - click dreapta pe un sat de pe harta ( de barbari sau de jucator) si se alege ultima optiune "selectare sate granita"
- apare o fereastra cu 3 zone :

zona 1:
- se specifica punctul din stanga sus al unui dreptunghi ce va constitui zona de unde vreti sa preluati sate(e cel pe care ati dat click, dar il puteti modifica)
- lungimea si latimea dreptunghiului ( se masoara in numar de patratele de pe harta )
cei trei parametrii vor defini un dreptunghi de pe harta din care se vor prelua satele

zona 2: pentru preluarea satelor unui jucator din regiunea respectiva sau a mai multor jucatori

sunt 4 elemente:
- un camp unde introduceti numele unui jucator
- un buton "adauga jucator granita" - ce va adauga jucatorul respectiv intr-o lista
puteti adauga mai multi jucatori de la care vreti sa selectati satele - introduceti numele si apasati butonul de adaugare

cand ati terminat de costruit lista - apasati butonul "selectare sate" - in urma caruia se va afisa lista satelor jucatorului/jucatorului ales/alesi
daca vreti sa reluati construirea listei - puteti apasa butonul "new" si sa construiti alta lista de sate

zona 3: similara zonei 2, doar ca puteti selecta satelor anumitor triburi din regiunea construita
- se face in mod similar, doar ca introduceti numele triburilor si nu al jucatorilor.

Poate va fi util si altor persoane. Sau daca mai sunt idei de completare a programului, pot incerca sa le implementez.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39696

Dar cum colorez un trib? ... adica in albastru ... violet ... rosu ... sau un jucator? ...(nu ma refer la cresterea in puncte .. ma refer ca pe twstats)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39703

Ce anume inseamna o centralizare a hartii?

Cum colorezi un jucator? trib? aici chiar nu am inteles ce anume vrei sa faci? daca te referi la
colorarea asa cum o inteleg eu...pai ai doua optiuni
1. pe harta click dreapta pe un sat al jucatorului pe care vrei sa il colorezi si iti va aparea un menu care contine urmatoarele optiuni:
- add ally of this village- pt colorarea tribului din care face parte jucatorul al carui sat l-ai selectat
-add player of this village- pt colorarea doar a jucatorului al carui sat l-ai selectat
-add this village-colorarea satului selectat si doar a lui
-preluare sate de barbari -preluarea satelor doar de barbari dintr-un patrat centrat in satul selectat si care are laturi pe care tu le stabilesti cat de mari sa fie
-selectare sate granita-selectarea satelor unuia sau mai multor jucatori sau dintr-un trib sau mai multe triburi ( trebuie introdusi de mana atat tribul cat si jucatorul carora vrei sa le selectezi satele) dintr-o anume zona ( asta se face desenand tu practic un dreptunghi care are drept colt din stanga sus satul pe care l-ai selectat pe harta si laturi de ORICAT vrei tu puse sub forma de numar de patratele)
Pt colorarea unui jucator sau trib folosesti primele doua optiuni ... deci click dreapta pe satul dorit a-l colora apoi alegi optiunea add ally of this village pt colorarea tribului sau add player... pt jucator -ti se deschide o paleta de culori ( programul ii distribuie automat culoarea galben , prima din paleta respectiva) apesi orice alta culoare vrei din acea paleta si apoi dai ok.. astepti sa se incarce si o sa il vezi colorat
2. a doua optiune este sa folosesti panel-urile din dreapta ferestrei... in drepta ai de sus in jos trei casute: allys, players, villages..in oricare din ele dai clik drepta...si vei avea trei optiuni add ... change color of.. si remove... in casuta de sus vei avea add ally ( adauga trib), in cea pt player adaugi jucatorul si jos satul... Aici, odata ce ai apasat de exemplu pe add ally iti va aparea paleta de culori insa nu poti alege direct culoarea ci trebuie intai sa scrii sus numele tribului( la fel pt jucator) apoi search odata gasit poti sa alegi si culoarea si apoi confirmi prin ok si astepti sa se incarce.. si cam atat... se serveste rece sau la temperatura camerei!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35131

Am zis sa fie un X: Y: sa dai un copi paste din fereastra triburile.. direct in fereastra dk map..

da e ok si asa..
 

DeletedUser

X: Y: pentru ce?

PS: te referi la ceva similar optiunii "move to coordinates" ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39696

akerono - multumesc ....... asta vroiam sa stiu dar .... cum salvez ''setarile'' nu o salvare a hartii ci o salvare a culorilor sa nu le mai trec pe toate mereu ....
 

DeletedUser

in principiu ar trebui sa iti ramana.

adica in clipa in care iti faci acolo anumite setari se creeaza anumite fisiere, care raman si atunci cand redeschizi aplicatia iti apar si setarile vechi. Ideea ar fi sa iti faci un folder unde sa ai cele doua fisiere ( triburi.jar si worlds ) . setarile iti vor ramane nu trebuie sa le faci de fiecare data.
 

DeletedUser39696

ma refer la culorile ce care ''le setez'' nu la datele lumii .....
 
Sus