Dovada ca TLD (implicit LF) este ajutat de admini !!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Nu am sustinut ca in cazul prezentat de dvs. este altfel.
Eu sustin in continuare ca poti trimite orice nr de resurse de la un jucator activ la alt jucator activ, fara ca primitorul sa restituie macar 1 unitate de resurse. Este politica tribului si nu aveti voie sa va amestecati in ea. Cuantumul resurselor este irelevant. Nu este prevazut in regulament acest lucru.
Repet eu vorbesc de jucatori activi, care joaca in mod corect si respecta regulile jocului.

Incercati sa faceti diferenta intre o strategie bazata pe suportarea catorva jucatori de catre intreg tribul (nu comentez eficacitatea unor asemenea strategii) si conturi jucate doar pentru suportul unui jucator.
In momentul in care un jucator mic trimite practic tot ce produce, in mod regulat catre un cont mai mare, nu cred ca mai putem vorbi de strategie, politica a tribului, etc. Este clar un cont de suport, lucru pedepsit de reguli. E asa de greu de facut diferenta intre cele doua cazuri?
 

DeletedUser

Incercati sa faceti diferenta intre o strategie bazata pe suportarea catorva jucatori de catre intreg tribul (nu comentez eficacitatea unor asemenea strategii) si conturi jucate doar pentru suportul unui jucator.
In momentul in care un jucator mic trimite practic tot ce produce, in mod regulat catre un cont mai mare, nu cred ca mai putem vorbi de strategie, politica a tribului, etc. Este clar un cont de suport, lucru pedepsit de reguli. E asa de greu de facut diferenta intre cele doua cazuri?

Cred ca vorbim fiecare alta limba.

Taman ma citai cand iti dau dreptate si tot tu te iei de mine:p

Nu sunt de acord cu conturile de sustinere, dar un jucator care se dezvolta normal si trimite un cuantum f. mare de resurse nu trebuie banat. Deciziile si strategiile tribului nu se comenteaza nici ele. Daca pe .net merg, sigur merg si pe .ro

Situatie, esti inconjurat de membrii ai tribului sau aliati, nu mai ai nici sate parasite in zona sau dusmani. Ce faci cu resursele?
Normal ca le dai celor din trib. Asta nu inseamna ca esti cont de sustinere.
 

DeletedUser

Cred ca vorbim fiecare alta limba.

Taman ma citai cand iti dau dreptate si tot tu te iei de mine:p

Nu sunt de acord cu conturile de sustinere, dar un jucator care se dezvolta normal si trimite un cuantum f. mare de resurse nu trebuie banat. Deciziile si strategiile tribului nu se comenteaza nici ele. Daca pe .net merg, sigur merg si pe .ro

Situatie, esti inconjurat de membrii ai tribului sau aliati, nu mai ai nici sate parasite in zona sau dusmani. Ce faci cu resursele?
Normal ca le dai celor din trib. Asta nu inseamna ca esti cont de sustinere.

Daca un jucator trimite aproape tot ce produce (resurse, trupe), considerati ca se dezvolta normal?

PS: Nu ma iau de nimeni, incercam sa lamuresc diferenta dintre suport normal si cont de sustinere.
 

DeletedUser

Daca un jucator trimite aproape tot ce produce (resurse, trupe), considerati ca se dezvolta normal?

PS: Nu ma iau de nimeni, incercam sa lamuresc diferenta dintre suport normal si cont de sustinere.

atunci pot sa aduc ca si argument la afirmatia asta ca asa zisa canutza este oarecum o incalcare de regulament? cate conturi mici alimenteaza de exemplu pe h3r0 sau alti jucatori din conducerea GD? si nu numai???conturi care raman subdezvoltate din cauza acestei canutze?
oricum nu mi-ai raspuns la restul intrebarilor si nici nu mai doresc sa mi se raspunda....ignorarea lor arata lipsa argumentelor, si cum se spune pe romaneste sunt "jucator platitor"deci....si tacerea este un raspuns intotdeauna....
 

DeletedUser

atunci pot sa aduc ca si argument la afirmatia asta ca asa zisa canutza este oarecum o incalcare de regulament? cate conturi mici alimenteaza de exemplu pe h3r0 sau alti jucatori din conducerea GD? si nu numai???conturi care raman subdezvoltate din cauza acestei canutze?
oricum nu mi-ai raspuns la restul intrebarilor si nici nu mai doresc sa mi se raspunda....ignorarea lor arata lipsa argumentelor, si cum se spune pe romaneste sunt "jucator platitor"deci....si tacerea este un raspuns intotdeauna....


Se pare ca nu faci diferenta intre un cont care joaca si transfera resurse pentru o anumita perioada de timp si un cont care joaca avand ca si scop alimentarea unui alt cont. E asa greu de inteles?
Te rog sa tii "simpatiile" pentru GD in discutiile deja deschise, ok?
Cat despre asa-zisele canute, nu uita proverbul cu paiul si cu barna ;)

Daca ai intrebari referitoare la subiectul discutiei, te rog sa le readuci in discutie.
 

DeletedUser

Se pare ca nu faci diferenta intre un cont care joaca si transfera resurse pentru o anumita perioada de timp si un cont care joaca avand ca si scop alimentarea unui alt cont. E asa greu de inteles?
Te rog sa tii "simpatiile" pentru GD in discutiile deja deschise, ok?
Cat despre asa-zisele canute, nu uita proverbul cu paiul si cu barna ;)

Daca ai intrebari referitoare la subiectul discutiei, te rog sa le readuci in discutie.

Am tot pus eu o intrebare, nu era neaparat on-topic :), si nu tin minte sa fi raspuns.

De ce nu se face un raport sa vedeti cine are mai multe conturi si sa faceti o "curatenie" generala?

Daca deja ai raspuns, imi cer scuze anticipat.
Multumesc.
 

DeletedUser

Am tot pus eu o intrebare, nu era neaparat on-topic :), si nu tin minte sa fi raspuns.

De ce nu se face un raport sa vedeti cine are mai multe conturi si sa faceti o "curatenie" generala?

Daca deja ai raspuns, imi cer scuze anticipat.
Multumesc.

Fiecare suspect de multi, trebuie investigat. Nu se ia in calcul un singur lucru, nu se dau sanctiuni pe baza unor impresii. Asta inseamna timp.
Dupa aceea fiecare jucator pedepsit are dreptul sa conteste sanctiunea.
Dupa cum ai vazut pe forum, scuzele sunt din cele mai variate. 10 raspunsuri la rand pe aceeasi contestatie nu sunt deloc o raritate.
Daca mai iei in calcul si contestatiile depuse de toate conturile unui multi, poti sa-ti faci o imagine despre efortul depus pentru sanctionarea unui singur multiaccounter.
Pot sa adaug ca sub 5% din cei sanctionati au bunul simt sa recunoasca greseala? Restul, iau pe nu in brate. Jenant! :(
 

DeletedUser

Fiecare
[...]
Jenant! :(

Da mai, eu ma gandeam ca se poate automatiza intr-un fel acest proces. Ca idee: un raport cu o sortare dupa ip-uri si o afisare cand exista mai mult de 2 nume de pe acelasi ip.
Ca daca se stie ca este funcionala asta, nu stiu cati o sa-si mai faca contruri de suport/sustinere/etc, pentru ca este doar o chestinue de timp pana sunt prinsi. :)
 

DeletedUser

Da mai, eu ma gandeam ca se poate automatiza intr-un fel acest proces. Ca idee: un raport cu o sortare dupa ip-uri si o afisare cand exista mai mult de 2 nume de pe acelasi ip.
Ca daca se stie ca este funcionala asta, nu stiu cati o sa-si mai faca contruri de suport/sustinere/etc, pentru ca este doar o chestinue de timp pana sunt prinsi. :)

Exista mai multe posibilitati de interogare si de sortare dupa anumite criterii. Dar o simpla sortare si banare dupa un singur criteriu are sanse mari sa agate o gramada de utilizatori care joaca corect. De asta fiecare suspect de multiaccount este verificat individual.
De cautat multi, asta se face in fiecare zi, nu-ti fa griji ;)
 

DeletedUser

Daca un jucator trimite aproape tot ce produce (resurse, trupe), considerati ca se dezvolta normal?

PS: Nu ma iau de nimeni, incercam sa lamuresc diferenta dintre suport normal si cont de sustinere.

Cred ca esti la curent cu banarea eronata a colegilor mei de trib, in care era vorba tot de trimitere de resurse, asa cum zicea un coleg al dvs. se trimisesera o impresionanta suma de 800k catre acelasi jucator. Si ce daca vin eu si va raspund, cel care trimitea avea si are satul dezvoltat, are armata dezvoltata, face si farm mai mult sau mai putin, nu este nici cont dublu. Stii la fel de bine ca la insistentele noastre (am stat 3 zile cu tickete catre voi), unul din colegii tai nu facea altceva decat sa dea copy paste la acelasi raspuns, refuzand sa ia in considerare faptul ca poate a gresit si sa faca un lucru minim, adica sa reverifce acele conturi, iar la solicitarea noastra de a fi plasata discutia unui superior, care a si facut aceasta reverificare conturile colegilor mei au fost redate. Totusi ei au pierdut 3 zile, iar colegul dvs. nu tin minte sa fi dat un mesaj in care sa zica da, am gresit imi cer scuze pentru neplacerile create. Acele 3 zile nu le-au fost redate si nici nu o sa le fie redate vreodata.

Despre asta vorbeam eu, despre faptul ca nu se doreste o comunicare intre admini si noi, despre faptul ca atunci cand greseala este facuta de voi doar dupa foarte multe insistente si foarte multe tickete depuse ati recunoscut acest lucru. Daca colegii mei nu ar fi fost sprijiniti de noi in acest moment ar fi fost tot banati. Vin si va intreb, cate conturi au fost inchise similar?
De ce un jucator este banat daca primeste resurse de la alt jucator din trib, desi nu este incalcata nici o regula?
De unde a aparut acest criteriu al cantitatii? Nu este prezent in nici o regula. De altfel nici cum, cat si in ce fel trebuie sa se dezvolte un sat ca sa nu fie considerat cont de impingere. De aceea vin si va spun ca deciziile dvs. sunt arbritare si sunt bazate pe criterii inexistente din punct de vedere al regulamentului:
"§5) Vânzarea ºi susþinerea de conturi
Nu este de dorit folosirea conturilor doar în scopuri comerciale. De aceea, este interzisã cumpãrarea sau vânzarea conturilor, a satelor sau materiilor prime. Totodatã este interzis schimbul de resurse între lumi diferite. Este interzisã crearea unui cont având ca singur scop susþinerea altui jucãtor (resurse ºi armatã). Dacã decideþi sã pãrãsiþi jocul, este interzis sã continuaþi sã jucaþi doar pentru susþinerea altui cont. De asemenea, utilizarea unui locþiitor permanent sau temporar pentru acest scop este interzisã. În cazul în care primiþi resurse de la un cont de împingere, sunteþi obligaþi sã raportaþi administratorilor acest fapt. Nu este considerat cont de împingere jucãtorul activ care participã la diverse forme de suport organizat conform strategiilor tribului
Exemple:
Este interzisã vânzarea de materii prime prin ebay.
Este de asemena interzisã vânzarea dreptului de joc sau a licenþei contului propriu.
Este interzisã oferirea contra bani de materii prime sau puncte premium în profil.
Este interzisã oferirea sau acceptarea unor afaceri personale în schimbul punctelor premium.
Este interzisã oferta de materii prime din lumea 6 in schimbul resurselor din lumea 7. "

Eu nu vad aici nici o prevedere despre cuantum de resurse trimise, sau despre cum arata un cont de impingere.

Daca exista niste criterii prin care acest lucru este stabilit, desi tot colegul dvs. spunea ca alte reguli nu mai sunt, va rugam sa le faceti publice in sectiunea de reguli din joc.

Nu este normal nici ca o contestatie sa fie analizata de aceiasi persoana care a luat decizia initiala de ban, este de asteptat ca raspunsul lui sa fie acelasi.

VA REPET, NU SUNT DE ACORD CU INCALCAREA REGULILOR JOCULUI, NICI NU CRED CA TOTI JUCATORII SUNT CORECTI, DAR NICI NU CRED CA TOTI JUCATORII CARE AU FOST BANATI AU TRISAT. IMI DAU SI EU SEAMA CA UN CONT CARE E IN CENTRUL HARTII SI INCA NU A TRECUT DE 1000 PUNCTE DAR ARE TARGUL PESTE NIVEL 13 ESTE FIE CONT DUBLU FIE CONT DE SUSTINERE

Ziceai ca vrei sa lamuresti diferenta dintre suport normal si sustinere. E foarte laudabil acest lucru, dar te rugam sa-l faci in cadrul sectiunii "reguli" prin prevederi mult mai clare decat in acest moment.
 

DeletedUser

apropos de verificare...

sunt 20.500 useri inregistrati pe lumea 1
tu iti dai seama ce ceri adminilor?
sau nu iti dai seama...:D

E f simplu hades, trebuie doar sa pui un filtru pe coloana din baza de date sa vezi cate randuri (rows) au valori care depasesc 24.000... din cei 20.500 useri. Statementul Sql sau orice rulezi nu dureaza decat cateva secunde... asta daca nu stocheaza valorile ocuparii fermei pe abac ceea ce ma indoiesc...
 

DeletedUser816

daca era asa simplu se rezolva pana akum nu crezi?
:D

de mult ma abtin sa te intreb..hades tata te droghezi?:) Ti-ai schimbat dealerul de curand?:) Vezi mah ca iti da cine stie ce prostii ca sincer tu esti in alt film:)


Bodu, ai fost rugat sa renunti la atacurile personale.
5 puncte warn/2 saptamani.
Urmatoarea infractiune te trimite pe tusa pentru 2 saptamani
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

@ sesero

Am sa va rog sa-mi transmiteti numele jucatorilor la care faceti referire, in PM. In cazul in care decizia colegului meu a fost eronata, intr-adevar, aveti scuzele mele pentru acest fapt.

In principiu, jocul se bazeaza pe dezvoltarea fiecarui jucator. Fiecare are sanse egale de a se dezvolta, are dreptul de a folosi posibilitatile oferite de joc pentru a-si accelera ritmul dezvoltarii (farming), etc.
In momentul in care se doreste dezvoltarea artificiala a unui jucator prin suportul de catre unul sau mai multe conturi, atunci nu cred ca mai putem discuta despre fair-play. Nu cred ca gresesc daca afirm ca in momentul in care ati fi atacat de catre un jucator care, desi a inceput in acelasi moment cu dumneavoastra are mult mai multe puncte, mult mai multa armata si practic nu aveti nici o sansa de a concura cu el, probabil ca in acel moment o veti resimti ca pe o lipsa de fair-play si veti fi primul care semnaleaza acest lucru.
Referitor la conturile de sustinere. Daca un jucator transfera practic TOATE resursele sale catre alt jucator, cum se mai dezvolta? Dezvoltarea, constructiile, construirea de trupe se bazeaza pe resurse din cate stiu.
Daca le trimiti in mod constant catre alt jucator, cum poti afirma ca te dezvolti?

Definirea unui cont de suport nu se bazeaza pe o anume cantitate trimisa (de la x resurse cumulate esti automat cont de suport). Se bazeaza pe actiunile acelui cont.
Am intalnit n scuze de genul:
- nu mai joc dar il ajut pe x sa creasca (actiune nepermisa)
- am rugat cativa colegi/prieteni/frati, etc sa-si faca conturi si sa ma ajute cu resurse (actiune nepermisa)
- nu mai joaca, si-a lasat contul in sitter si e folosit pentru suportul celorlalti jucatori (actiune nepermisa)
Exemplele ar putea continua.

Daca mai aveti puncte neclare, intrebati!
 

DeletedUser

fac foarte bine diferenta intre un cont ferma care alimenteaza alt cont, problema pe care am pus-o a fost urmatoarea:
daca sierre merita banat atunci trebuiau mult mai multi banati cum ar fi h3r0 pantru acelasi lucru ca sierra, la fel si zuper daca pe mine m-ai avertizat pentru jigniri ala trebuia de mult banatm astea sunt exemple aici pe forum direct de la sursa cum se spune, alt lucru care mi se pare foarte curios in schim cum CL este pe cale sa treaca deasupra scitiiilor in clasment cum apar 1-2 jucatori care li se inchid conturile si li se iau din sate.....iar castiga pentru cteva zile teren scitii dupa care acelasi lucru cu o cilicitate uimitoare...astept sa vad cat o sa se repete fac screenuri si am sa aduc si dovada, vad cva daca pana la urma ai nostrii sunt jigniti nu se iau masuri decat se dau avertismente dar daca ai nostrii jignesc sunt banati,
 

DeletedUser

iar daca dave incerci sa sugerezi ca eu am avut parte de canutza te sfatuiesc sa vii ci cu dovezi altfel vei abvea marea surpriza sa te trezesti cu toti membrii CL care sa iti confirme ce canuta am facut eu sa nu.....
acum pot sa zic ca sunt lamurit de impartialitatea si judecata voastra a moderatorilor.....mare e gradina domnului dar multi sar gardul!

astept Dl-e dave sa vii cu dovezi sustinute de ceea ce vorbesti....si de comentariile aducse pentru ca pana aucm nu ai raspuns decat la ce ai vrut tu....
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus