Eroi preferati

DeletedUser310

Daca ma credeti, am avut cu cativa ani in urma ocazia sa citesc Mein Kempf. Si chiar mi-au placut anumite chestii. Bine, nu pot sa spun ca urmez doctrina respectiva. Dar a fost o carte interesanta. M-a fascinat foarte mult Al Doilea Razboi Mondial, si am citit o gramada despre asta cand eram un pusti. Chiar imi aduc aminte de clasa a X-a cand umblam cu zvastica facuta cu pixul pe mana :)) wai doamne ce vremuri de cretinitate.
Iar ce mi-a placut la nebunie, Shining de Stephen King. Te infioara cartea aceea, mai mult chiar si decat filmul pentru ca, asta e avantajul cartii, iti lasa mintea sa zburde libera. Si de multe ori, iti inchipui orori mai mari decat poti vedea intr-un film.
O alta serie foarte buna, seria Dune, la fel si seria Fundatia de Isaac Asimov. Eh Doamne, cate minunatii au fost scrise pe lumea asta.
 

DeletedUser1686

sa citesti si Testamentul politic al lui Hitler. gandurile unui lider cu cateva ore inainte de moarte, motivatiile, etc
cui ii place perioada cruciadelor, un roman extraordinar este cel al lui David Camus ''Cavalerii Regatului'', despre Saladin, krak-ul Cavalerilor si altele.
 
Sus