Eu, aparțin, noi aparținem (forum)

quz0r

member
Scor reacție
144
images

Păi, bine v-am regăsit. Momentan nu-mi mai pierd vremea pe joc, așa că-mi consum plictiseala pe forum. :)
În topicul de azi o să încerc să retușez propunerea făcută în finalul topicului lui martzian, din acest topic.
Nu-i vorba de o chestie irealizabilă, așa că vă rog să citiți atent și să considerați analiza mea cât mai logic, transparent și fără influențe.

Spuneam în topicul aminitit mai sus, că jocul este accesat de mai multe categorii de oameni. În mod special, amintesc două și cele mai distante: Cei care își bat joc și cei care joacă de plăcere. Mai sunt categorii precum "Individualiști" și "de echipă" , cei care bagă bani și nu realizează nimic, cei care bagă bani și realizează ceva, cei care realizează ceva doar pt o perioadă de timp, cei care nu bagă bani și realizează ceva..și multe altele. Ați prins ideea.
Nimeni, accentuez pentru că aici mă refer în principal la cuvântul "echipă" și ce impune o astfel de adunătură, indiferent de categoria din care face parte, nu rămâne cu absolut nimic după activitatea pe serverele noastre..iar pe unii (majoritatea exclusă din partea negativă a frazei), faptul că o lume este câștigată este egală cu o piruetă elegantă în fața unui public neinteresat.La fel și cu o lume pierdută, cu un război de durată, etc. Mai pe scurt, aș vrea să vă gândiți la toată activitatea și reputația unei echipe.

De ce atâtea împerecheri pe fiecare lume nouă? De ce au mai rămas foarte puține triburi cu identitate?
Ne plângem din 2007 că pe jocul nostru scade calitatea înscrișilor, dar la rândul nostru..cu asta și din cauza asta defilăm.
Ne plângem că din 2007 a început să scadă calitatea echipelor.Doar că pe atunci (și o bună perioadă după), încă mai existau echipe.
Jocul ăsta, deși se cheamă Triburile și face direct referire la jocul de echipă, aproape toate (95 % din) îmbunătățirile vin la adresa jucătorilor. Mie (și nu numai) îmi miroase la fel ca o încurajare la individualism.
În cadrul jocului, șansele ca noi să putem schimba ceva prin propunerile noastre sunt aproape inexistente și tocmai de aia propunerea mea se încadrează aici, unde trebuie analizată și implementată: pe forum.

Jocul nostru trebuie să beneficieze de o recunoștință. Toți vrem ca timpul pierdut să nu fie pierdut în zadar, sau călcat în picioare de alți agrapanți. Nu câștigi nimic mai mult decât niște sate și o mână de prieteni (dacă îi meriți și dacă ai noroc să-i prinzi pe ăia potriviți).
Vrem ca triburile noastre să fie amintite și să rămână originale. Vrem ca pe toate lumile de acum înainte, experienţele tribului din care facem şi am făcut parte să fie recunoscute de joc, de comunitate şi văzute de toţi. Dar pentru că un lucru ca ăsta este aproape imposibil de realizat în cadrul jocului, putem face asta pe forum. Dacă vrem triburi de calitate, nu ne ascundem după deget sub tipica "spune tu, bă.Că eu te susțin.." și analizăm/votăm propunerea.


[*]Ce implică o astfel de schimbare, adresată conducerii forumului:


  • În primul rând, o secțiune închisă (unde pot posta doar moderatorii) de topic-uri specială pe forum - Triburi. (la fel cum avem acum "offtopic", "general" , "întrebări" , etc.)
  • În al doilea rând, oferirea posibilității fiecărui utilizator al forumului de a preciza în profilul său Tribul din care face parte. Și dacă se poate, din momentul alegerii tribului, opțiunea respectivă să nu mai poată fi modificată. Opțional, se poate ca sub poza de profil a fiecăruia să apară apartenența. ("membru X", unde X înseamnă Trib)
  • În al treilea rând, adăugarea apartenenței (în funcție de cerințele de mai jos) sub poza fiecărui întemeietor de trib recunoscut de comunitate: - întemeietor X (unde x, reprezintă tribul), fără posibilitatea modificării acestei cerințe.

  • Câștigarea unei lumi să se poată preciza de asemeni, pe profilul jucătorilor.



[*]Ce implică o astfel de schimbare, adresată membrilor forumului:


  • În secțiunea specială "Triburi", fiecare "Trib" din joc să poată fi descris și prezentat. Lista de membri, conducere, stil de joc, etc.
  • Nu de oricine, însă!

  • Ca să-ți poți prezenta Tribul, trebuie ca pe acest forum să-și fi bifat cel puțin 20 de membri (conturile să fie mai vechi de 1 lună) apartenența. 20 fiind cea mai mică limită de membri într-un trib pe serverele noastre.Dacă vrei ca să-ți fie recunoscut Tribul de comunitatea forumului, îți îndemni colegii să vină și să se înscrie pe forum. Numai așa un întemeietor de trib poate fi recunoscut pe forum și numai așa, poate beneficia de steluța* de apartenență sub poza de profil.
  • Ca identitate opțională, în topicul reprezentativ al fiecărui Trib să poată fi anunțată prezența pe lumile următoare în mod oficial.



Se mai pot adăuga pe parcurs și în funcție de părerile voastre.
Nu câștigăm nimic dacă ne este acceptată propunerea, dar de ce să câștigăm ..atunci când cele mai bune chestii sunt alea gratis? :)
Dacă la final, această propunere va avea PRO din partea dvs. , ne putem ocupa toți de publicitatea acestei opțiuni de forum (în joc și nu numai).

Aștept cu interes părerile voastre,
Q
 
Ultima editare:

DeletedUser26510

suna bine , chiar foarte bine , in ultima vreme , toata lumea joaca pe cont propriu triburile , nu mai e cum era odata ...
mi-ar placea chestia asta

În secțiunea specială "Triburi", fiecare "Trib" din joc să poată fi descris și prezentat. Lista de membri, conducere, stil de joc, etc.
Nu de oricine, însă!
asta nu prea mi se pare OK , adica da , poate fii descris , prezentat , membrii si etc , dar la chestia cu stil de joc .... ce ar fii de scris aici ???
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Pai destul de multe. Ca sa iti fie mai usor sa intelegi, la inceput, triburile se prezentau in functie de urmatoarele:

nume proiect, nume trib/alianta, forma de organizare (confederatii, in zilele noastre :D), lideri, consiliu/conducere, diplomatie, legi/regulament, masuri urgente, stil de joc (culoare, clustere, semicerc/margine).
Pe parcurs, din lene cel mai probabil..ne-am rezumat la nume, intemeietor si emblema atunci cand am prezentat un trib.
 

DeletedUser

Salutare :)
Suna excelent ce ai scris mai sus,mai ales adevarul ca in ultima perioada rar mai dai de o echipa si fff des dai de individualisti,stim ca toti vor sa ramana cat mai mult pe jocul asta,asta nu inseamna sa nu iti ajuti colegii sau sa te prefaci ca esti in echipa,dar tu esti mai mult individual,toti stil ca singur nu poate nimeni :)
Din partea mea ai un PRO :)
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
In primul rand propunerea are si unele hibe de ordin logic(cum ar fi un jucator poate sa joace pe mai multe lumi, sa-si schimbe tribul in urma unei fuziuni etc), iar apoi realist vorbind, pe forum sunt doar o fractiune din jucatori.

O sa avem ceva de lucru, insa se va intampla.
Da, cu siguranta, deja vad cum se lucreaza :eek:

Am vrut si eu sa zic asta alex,dar am zis sa fim optimisti :))
Sa fim!
 

quz0r

member
Scor reacție
144
ordin logic(cum ar fi un jucator poate sa joace pe mai multe lumi, sa-si schimbe tribul in urma unei fuziuni etc).
Fuziunile au un rol important, dar nu văd cum o fuziune ar putea să schimbe identitatea unui trib/jucător. E ca și cum ai merge în Spania la muncă, vorbești spaniolă, dar ești român. Și nu vreau să dezbatem subiectul : din câte fuziuni au ieșit triburi de calitate? Și nu uita că nu toate triburile fac fuziuni și schimbă lumile ca pe șosete. Un trib nu e Trib, dacă nu acționează ca o echipă: început nou în gașcă, început în gașcă, retragere în gașcă. Fuziune posibilă sau nu, pe lumile următoare acționează în aproape același format. Și sunt echipe din astea, dar cine știe de ele dacă nu sunt amintite nicăieri?

Ești întemeietor "tatuat" pe forum cu însemnele echipei tale și te duci la fund printr-o fuziune definitivă, este riscul și rușinea sau reușita ta.
Nu sunt membri pe forum pentru că foarte des, nu au ce citi. E simplu. :)

Edit: Cel ce joacă pe mai multe lumi, e mercenar. Nu e obligatoriu să joci doar pe lumea pe care activează tribul "tău", ci este moral ca atunci când tribul "tău" se înscrie pe o lume, lumea să știe deja că tu vei fi prezent. Ca un însemn de loialitate.
 
Ultima editare:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Fuziunile au un rol important, dar nu văd cum o fuziune ar putea să schimbe identitatea unui trib/jucător. E ca și cum ai merge în Spania la muncă, vorbești spaniolă, dar ești român.

O comparatie extrem de nefericita, motiv pentru care o sa ma abtin in a mai comenta la acest thread.

O zi faina!
 

quz0r

member
Scor reacție
144
E o comparație reală, apolitică. N-am avut de gând să jignesc pe nimeni.

Ca să dau alt exemplu mai virtual, tribul X fuzionează cu tribul Z și așa iese tribul Alfa pe lumea 80.
Pe lumea 81 tribul X își anunța participarea, iar moral, ca echipă definită, va intra (în cel mai aproape de complet) colectiv.

Este o comparație înțeleasă de tine, dar boicotată. Fii realist. Pro sau contra?
 

DeletedUser38946

Ideea este buna, insa cred ca trebuie "slefuita" putin! :)
Astept cu nerabdare sa vad decizia luata in privinta acestei propuneri ! :)

Succes!
 

DeletedUser44123

Sa nu uitam de trofeele individuale dar si cele la nivel de trib.

Individual /o lume:

(fictiv)

- "Bir cu fugitii" lvl1,2,3,4 (4 fiind cel mai grav) Atunci cand un jucator schimba triburile ca pe sosete.
ex: la 5 schimbari "trofeul 1" ,la 10 schimbari "trofeul 2" s.a.m.d. Cinic: or sa vrea toti sa joace cu tine...

- "Integru" lvl 1.2.3.4 (4 fiind cel mai grav) Atunci cand un jucator ataca pe o diplomatie (PNA sau Alianta)
ex: la 5 sate te vor tatua cu "integru" de lvl 1 , 10 sate cu lvl 2 s.a.m.d. Tot cinic sunt: esti omul pe care-l caut...


La nivel de trib: ati inteles ... cam aceasi chestie , numai ca va fi la nivel de trib...

Sa se vada cat tine o a alinta, cand o respecti, cand nu....
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Alea două sunt propuneri pentru joc, șeptare. Dar sunt interesante :D ..și ironic, cam lipsesc de pe jocul ăsta...
 

liana

member
Scor reacție
35
Suna bine,dar cum zicea cineva mai jos,trebuie slefuita ideea...

oferirea posibilității fiecărui utilizator al forumului de a preciza în profilul său Tribul din care face parte. Și dacă se poate, din momentul alegerii tribului, opțiunea respectivă să nu mai poată fi modificată

Asa,daca un x vrea sa spuna ca e membru Ibidem ,si de fapt,doar isi da importanta cu asta?:p

Insa e ceva frumos ce spui,sunt multi care se mandresc cu tribul lor de baza,si probabil le va placea ideea
 

DeletedUser44123

Suna bine,dar cum zicea cineva mai jos,trebuie slefuita ideea...

oferirea posibilității fiecărui utilizator al forumului de a preciza în profilul său Tribul din care face parte. Și dacă se poate, din momentul alegerii tribului, opțiunea respectivă să nu mai poată fi modificată

Asa,daca un x vrea sa spuna ca e membru Ibidem ,si de fapt,doar isi da importanta cu asta?:p

Insa e ceva frumos ce spui,sunt multi care se mandresc cu tribul lor de baza,si probabil le va placea ideea

Atunci nu le ramane decat sa sustina ideea. "pro" pt un joc cat mai placut.
Fiecare Pro sau Contra se va contoriza undeva . O parere inseamna un pas.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
  • În al doilea rând, oferirea posibilității fiecărui utilizator al forumului de a preciza în profilul său Tribul din care face parte. Și dacă se poate, din momentul alegerii tribului, opțiunea respectivă să nu mai poată fi modificată. Opțional, se poate ca sub poza de profil a fiecăruia să apară apartenența. ("membru X", unde X înseamnă Trib)

Presupun ca te referi ca "membru x" sa apara sub poza de profil. Am luat userul de mai sus ca exemplu :

Data înscrierii August 1, 2011
Locaţie Brasov, RomaniaPostări 702
Membru Speed



Legat de optiunea de a modifica, aici am o reticenta avand in vedere experienta avuta de-a lungul anilor cu forumul si cu userii acestuia ( clone, conturi facute "la misto", etc ), sa lasam "la liber" aceasta posibilitate nu cred ca va duce la rezultatul scontat.
Oricum va trebui sa ma uit in optiuni sa vad si exact ce se poate face si ce nu.




  • În al treilea rând, adăugarea apartenenței (în funcție de cerințele de mai jos) sub poza fiecărui întemeietor de trib recunoscut de comunitate: - întemeietor X (unde x, reprezintă tribul), fără posibilitatea modificării acestei cerințe.

Aproximativ aceeasi problema ca mai sus.

Momentat singurele considerente pe care le am in vedere sunt cele de ordin tehnic, cele de ordin moral sau de onoare chiar nu sunt momentan de actualitate.
 

DeletedUser

Pai destul de multe. Ca sa iti fie mai usor sa intelegi, la inceput, triburile se prezentau in functie de urmatoarele:

nume proiect, nume trib/alianta, forma de organizare (confederatii, in zilele noastre :D), lideri, consiliu/conducere, diplomatie, legi/regulament, masuri urgente, stil de joc (culoare, clustere, semicerc/margine).
Pe parcurs, din lene cel mai probabil..ne-am rezumat la nume, intemeietor si emblema atunci cand am prezentat un trib.

tu chiar crezi ca se va apuca cineva dintr-un trib care conteaza pe harta sa scrie toate alea pe forum ? nici un trib serios nu se va deschide in fata forumistilor .
Câștigarea unei lumi să se poată preciza de asemeni, pe profilul jucătorilor.
stii cati jucatori au castigat o lume ? sute . stii cati se lauda toata ziua peste tot ca au inchis una ? cativa . si daca stii ca x.y.z au inchis N lumi cu ce te ajuta ?
Ești întemeietor "tatuat" pe forum cu însemnele echipei tale și te duci la fund printr-o fuziune definitivă, este riscul și rușinea sau reușita ta.
ce naiba spui aici quzor ? spre care rusine , am ajuns sa ne fie rusine pentru ca nu castigam un razboi sau o lume ? pai atunci in real life trebuie sa ne sinucidem , nu ?


o solutie ar fi ca inno sa faca forumul sa poata culege acele date direct din serverele de joc nu sa isi scrie userii tribul din care fac parte pentru ca stim ce vor scrie , nu sa stea moderatorii sa scrie la profilul sutelor de useri din ce trib fac parte . daca forumul ar 'fura' acele date din servere cand respectivul schimba tribul s-ar actualiza automat . eventual s-ar pastra si un mic istoric cu schimbarile de trib pe o perioada predefinita . asta da .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser38946

daca forumul ar 'fura' acele date din servere[/qupte]

La asta ma refeream si eu cand am spus ca trebuie slefluita ideea mai sunt mici lucruri care trebuie gandite de mai multi :) Aici as fi de acord cu nyx, daca se poate face un tracker sau ceva de genu' care sa arate sub profil aceste lucruri.

Problema ar fi ce ne facem cand un jucator joaca pe mai multe lumi ? :D Facem ceva de genu' ?

Adica nu neaparat asa, dar sa comute de pe o lume pe alta ? Sau pur si simplu sa se insire cam asa
 
Sus