Eu, aparțin, noi aparținem (forum)

quz0r

member
Scor reacție
144
Salut, Florine!

În primul rând, nu e nevoie de o deschidere în fața noastră. Eu (și nu doar eu) am gândit chestia asta ca un început de "ceva ce Inno nu va implementa prea curând în joc". Facem chestia asta pentru noi, în speranța că jocul și forumul nu vor redeveni un ring pentru autodistrugere a personalității, manipulare și jigneală. Încurajăm loialitatea, jocul corect, formarea și dedicarea triburilor care joacă, nu-și bat joc. Nu va scrie nimeni pe forum, pentru că toți avem mentalitatea de "zi-le bă tu, că mie mi-e rușine..". Avem din contră, jucători capabili să-și înșire pe foaie niște caracteristici, cum avem și pe forum membri capabili să facă din chestia asta o "modă".

stii cati jucatori au castigat o lume ? sute . stii cati se lauda toata ziua peste tot ca au inchis una ? cativa . si daca stii ca x.y.z au inchis N lumi cu ce te ajuta ?
Am precizat în prezentarea inițială că nu trebuie să așteptăm nimic. Este o chestie opțională legată în primul rând de moral și având scopul scris de a îndrepta ceea ce se mai poate în colectivul nostru - încurajând scopul pentru care joacă toți : echipă, distracție, timp pierdut (cu un scop), faimă (iar eu nu mă refer la tehnică, ci la etică -comportament). Cu precizarea că distracția se cam termină la un momentdat, din termenul ăsta luând viață cotidianitatea, plictiseala, nervii mâncați și timpul pierdut.

Nu-i o rușine să pierzi o lume și nu am exagerat expresia astfel încât să o citezi așa.
Ce-mi spui de jucătorii care pleacă de pe o lume dezamăgind un colectiv, ca pe alta să-i vedem sub acoperire? La rușinea aia mă refeream, în nici un caz la crizele de personalitate pe care le au și le pot avea unii, în realitate.

nu sa stea moderatorii sa scrie la profilul sutelor de useri din ce trib fac parte
Nu va sta nimeni să-ți scrie ție tribul din care faci parte. Să beneficieze fiecare de opțiunea de a-și preciza tribul din care face parte în panoul de control.
Moderatorii în măsură ar putea, doar, după fiecare colectiv declarat în comunitate, să-i scrie sub poza de membru întemeietorului, tribul pe care îl conduce.



@rakanishu
Ce am scris eu în propunere este o idee neșlefuită, pusă pe masa dezbaterilor în comunitate. Vezi ce se poate face din ce am propus eu, apoi putem cântări împreună o idee finală.

Făcând din asta o treabă serioasă și ajutați de echipa de moderatori, de jucătorii vechi care vor să joace-nu să-și bată joc, nu văd de ce nu ar avea succes.
Ne trebuie doar aprobarea administratorilor, apoi susținerea oamenilor serioși.

@Ady
Cel ce joacă pe mai multe lumi în triburi diferite, din toate alea poate alege unul sau niciunul.E un mercenar. Deși eu cred că dacă pe fiecare lume schimbi tribul, tu defapt..nu ai un trib. :)
 
Ultima editare:

DeletedUser

@ adyboy : spatiu ar fi

140cff7.jpg


@ q : ce am zis mai sus ? nici un conducator al unui trib serios nu isi va trece la profil cele ce le-ai spus pe prima pagina . eventual isi va scrie tribul x roy si atat . + de asta eu 1 nu vreau sa imi scrie la profil ca sunt intemeietorul tribului . asta ar trebui sa fie decizia userului nu a moderatorului . si ... incepi sa le ceri acordul tuturor ? ai fost moderator si stii cu cine te confrunti .

ps : sper ca nu intelegi gresit , apreciez intentia ta
 
Ultima editare de un moderator:

quz0r

member
Scor reacție
144
Poate că da, poate că nu. Poate că nu, pentru că propunerea vine din partea noastră..a celorlalți useri. Poate că da, dacă încurajarea ar veni și din partea echipei de administrație în joc sau pe pagina de Facebook, îți garantez că cineva tot va lua atitudine.

Și nu în ultimul rând, s-ar putea ca să nu mai avem așa multe echipe de declarat pe forum. A ajuns la modă concubinajul echipelor pe fiecare lume nouă, mai sunt foarte puține triburi care să poata fi numite "echipe".

Descurajez ideea cu scrierea tuturor triburilor din care ai făcut parte pe pagina de profil. Jucăm Triburile (jocul de echipă), nu mai accentuați Jucătorul și nu mai încurajați individualismul. Dacă pe fiecare lume nouă ai schimbat tribul și ești mulțumit de echipă, ori ești un "al dracului" de norocos, ori ești un dezinteresat și joci la mișto, ori nu ai un Trib.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Da, aici ai dreptate. La faptul că mai multe echipe te pot "împărți", nu m-am gândit. :D

Edit: și în cazul ăsta e la fel de valabil, poți alege un trib..sau niciunul.

Și să fim serioși. Se poate face chestia asta pe forumurile jocurilor cu împușcături, vizitate în mare parte de minori..și nu se poate face într-o comunitate ca a noastră?

Dau un exemplu, real:

Pe forumul comunității unui joc din Germania toate clanurile/alianțele care joacă acolo sunt descrise în câteva cuvinte, sunt prezentați liderii și beneficiază de un spațiu aparte pe forum pentru chestia asta. Doar că ei nu beneficiază de scrierea apartenenței , dar au inventat scurături și anume..folosesc semnăturile ca să-și arate loialitatea.
În doar 2 luni de la propunere a devenit o modă ca să-ți prezinți întâi echipa pe forum, apoi să te prezinți pe servere. Și fiecare echipă, indiferent de realizări, este privită altfel de utilizatorii neutri tocmai pentru că sunt un grup, o unitate. Și, da. Ăia sunt parcă mai civilizați.
asta ar trebui sa fie decizia userului nu a moderatorului . si ... incepi sa le ceri acordul tuturor ? ai fost moderator si stii cu cine te confrunti .

Păi devine decizia ta, pentru că doar tu (ca întemeietor) poți prezenta pe forum tribul, identitatea unei echipe, din postura de lider.Să nu crezi că vine X-ulescu să prezinte noobs în locul lui martzian ,iar moderatorii să-i pună sub avatar fără voie, însemnele echipei. Când prezinți echipa, accepți termenii și condițiile (finale) propuse de noi.
 
Ultima editare:

DeletedUser44123

Mie mi-e greu sa cred ca poti juca concomitent pe 2-3 lumi la nivel inalt. Poti juca dar pt pp,sau la barfa...
 

DeletedUser

Este f greu sa joci pe 2-3 lumi la nivel de top 10,cand te apuci de o lume cu o trupa serioasa,vrei sa o duci pana la capat,daca intri peste tot,nu ai cum sa faci fata..,
 

DeletedUser26510

speram sa se accepte chestia asta , dupa cum am mai spus , suna bine si te personalizeaza mult mai bine :)
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Păi devine decizia ta, pentru că doar tu (ca întemeietor) poți prezenta pe forum tribul, identitatea unei echipe, din postura de lider.Să nu crezi că vine X-ulescu să prezinte noobs în locul lui martzian ,iar moderatorii să-i pună sub avatar fără voie, însemnele echipei. Când prezinți echipa, accepți termenii și condițiile (finale) propuse de noi.

Si ce ne facem daca intemeietorul x al tribului y ( celebru pe o lume mai veche ) vine cu alt nume de joc si zice...sti, eu sunt x ala care a facut tribul y pe lumea aia veche si inchisa demult ? Cum as putea eu ( cu toate drepturile mele ) sa confirm ca este si adevarat avand in vedere ca logurile de pe lumea aia inchisa demult nu prea mai exista ? Ma apuc sa fac "politie" cu acel user sa imi demonstreze ca intr-adevar el este ? Procedura la care moderatorii nu au acces ( verificari pe joc, loguri, mail de confirmare etc ), dar asta sti bine Q.

Util ar fi un url automat la fiecare user care sa lege profilul de joc cu cel de forum, si atunci am avea automat o parte din informatii, dar asta nu o pot face eu din pacate.

Si mai am o intrebare....Observ o semnatura la cativa dintre voi, pana la urma ce vreti ? Joc sau forum sau ambele, si daca vreti joc si nu bataie de joc, cum definim bataia de joc si unde ?
Hotarati-va, ma rog...poate doar am eu impresia ca este ceva cu tenta provocatoare, sper sa nu fie vorba de asta totusi.
 

DeletedUser

Nu este nimic cu tenta provocatoare,doar ne alaturam colegului quzor,nu intelege gresit :)
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Păi e simplu: tribul poate fi prezentat doar dacă un anumit număr de utilizatori ai forumului și-au declarat apartenența.
Dacă un număr definit de membri (îl definim noi- un număr 10 ar fi potrivit, pentru plecare) ai forumului confirmă prin modificarea apartenenței că reprezintă tribul X, atunci întemeietorul tribului X are tot dreptul să vină și să-și prezinte echipa.

Degeaba se trezește întemeietorul tribului Y de pe o lume antică și vrea să-și oficializeze numele consacrat, dacă nu are susținere vizibilă din partea echipei sale.

Semnătura și avatarul reprezintă un "pro", inofensiv. Mesajul se adresează utilizatorilor forumului.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Pai nu e chiar asa simplu...tehnic vorbind, si practic cum garantam noi ( vorbim aici strict de forum ) ca x sau y nu isi declara "apartenta" la un anume trib chiar daca nu fac parte din el ( asa doar de dragul de a face o modificare acolo, de spam, de...ce vreti voi ) ? Iar ajungem la "politie", ma rog...ar merita incercata si asta, dar trebuie bine gandita procedura astfel incat cazuri de genul celor "prevazute" de mine sa fie cat mai putine sau chiar deloc.
 

DeletedUser

cred ca in cazul lumilor inchise si castigate de cineva deja nu mai e nevoie sa faceti nimic . e ca si cum ai spune vreau sa nu fi fost saten in tinerete ci blond si cineva sa trebuiasca sa faca asta . e vorba strict de lumile active , de triburile active .

ps :
Util ar fi un url automat la fiecare user care sa lege profilul de joc cu cel de forum, si atunci am avea automat o parte din informatii, dar asta nu o pot face eu din pacate.
asta ar trebui trimisa cu porumbelul undeva . altfel nu poti garanta pentru corectitudinea datelor respective .

ar fi o varianta ( nu stiu daca are raka posibilitatea tehnica ) ca undeva acolo unde avem contactul pe skype / mess sa putem pune si linkul catre actele proprii de pe tw .
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Păi am specificat că topicul va rămâne închis, cu scopul unic de a oficializa numele Triburilor și echipele înregistrate.
Propunerea va trebui aprobată de un moderator (la fel ca la offtopic), care (din experiență și nu numai), poate verifica ușor datele solicitantului.
Și nu va fi o treabă de ordin zilnic, garantez.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Pai vorbim de thread aici sau de partea afisata la profil ?
Daca e vorba doar de thread atunci e simplu si nu prea, inca odata subliniez ca un moderator poate verifica doar ce apare pe forum si nimic mai mult, iar asta automat implica "munca" unui admin de forum si de joc, adica eu sau mythra.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Legat de partea afișată la profil, nu știu ce opțiuni pot fi puse la dispoziție de panoul principal de control al forumului, deci nu mă pot exprima.
Eu făceam referire la thread, unde lucrurile sunt puțin mai simple. Un moderator nu joacă de ieri, a schimbat câteva lumi și a prins sistemul. Poate să confirme cereri din experiență, din verificarea datelor TWstats, sau în ultimă fază cere ajutorul colegilor admini. Dar, cum majoritatea cererilor vor veni din partea triburilor noi, nu cred că va fi nevoie de prea multe scormoneli prin trecut..

Am văzut pe un alt forum de triburile, dintr-o altă țară, posibilitatea de a-ți preciza Tribul de pe toate lumile de joc în panoul de control.Dar, nu-ți apărea nicăieri. Trebuia să intri pe pagina de utilizator ca să vezi în ce triburi a jucat respectivul. Pe alt forum posibilitatea de a-ți scrie sub nume, în funcție de preferințe.

exemplu:
rakanishu
Admin -> Comanager (posibilitate de modificare)
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Da, asta se poate si exista 2 variante ( tehnic )

1. Sa trec eu personal tribul de pe toate lumile la fiecare - dar.....cred ca ar trebui sa imi iau norma intreaga in 3 schimburi.
2. Sa las liber ca fiecare sa isi treaca ce doreste - si iar dar...oare mai are rost sa detailam aici ?


Oricum o sa mai verific prin optiuni sa vad ce posibilitati avem, in rest poate mai slefuim ideile sa fie simplu si eficient.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Mulțam, noi mai gândim câte ceva și venim cu o idee finală care să mulțumească pe toată lumea..dar și să nu încurce pe nimeni. :)

Varianta 1 pare mai viabilă*, pentru că Varianta 2 ar face ca toți să devină din membri , "admini" și "manageri". :D

Am pus steluță la viabilă, pentru că în condițiile astea ne putem rezuma doar la cunoașterea liderilor de triburi. Va trebui modificat, dar doar la un număr limitat de membri (un 10 maxim, pentru moment). Asta, în condițiile în care tribul va putea fi "înregistrat" doar dacă are pe puțin un X (număr) de membri utilizatori ai forumului, declarați.

rakanishu
Întemeietor - CL
 

DeletedUser

Salutare ,

Am stat si am citit tot ce a fost scris pana in acest moment pe acest topic. Observ ca parerile sunt impartite.

Imi place cum gandesti quzor (chiar daca cateodata te ia gura pe dinainte "cateodata"...doar suntem oameni, toti cedam din cand in cand).

Ideile/propunerile tale sunt foarte bune, asta poate isi mai revin jucatorii si nu mai alearga dupa puncte/sate. Trebuie sa recunoastem ca acum "triburile" a devenit ceva individual ,fiecare pentru el.
Toate aceste idei ale tale duc la o singura cauza ..MUNCA IN ECHIPA.. ceea ce greu mai gasesti in zilele noastre.



Eu sunt pro!

Tine-o tot asa quzor, din partea mea ai tot respectul (din partea unui simplu jucator)
 

DeletedUser43494

Buna dimineata tuturor..am stat si eu sa citesc cu foarte multa atentie acest topic si mi se pare foarte buna propunerea lui quz0r..e normal ca se mai poate lucra la propunerile lui pentru a deveni realizabile insa initiativa este una de apreciat care ar ajuta jocul in echipa..prin urmare si eu sunt PRO si sper sa se ajunga la un numitor comun..
 
Sus