Exista viatza dupa moarte?

  • Autor subiect the patriot
  • Data de început

DeletedUser24788

frate voi sunteti fanatici sau ce dracu??? Eu cred in Dumnezeu pana la o adica ...sunt undeva la mijloc dar voi sunteti de o parte si de a alta a extremei :). Totusi cineva a zis mai sus ca Vaticanul are cele mai ascunse si mai bine pastrate secrete din lume e foarte adevarat insa nu e treaba noastra ...noi vorbim aici... incingem spiritele si pe papa negru papa rosu papa mov papa curcubeu si care or mai fi ii doare in ... oricum nu ni se va arata nimic ... asa ca parerea mea este sa deschidem alt subiect ;)
 

DeletedUser

Ar trebui sa existe L Clasica, L1, L2, L3.... L25, L26, ... L cealalta, unde sa intre doar cei morti, ca sa se convinga toti ca exista viata dupa moarte.

A.. apropo... pe scaunul papal este o cruce intoarsa. Eu votez pentru papa negru, asa il vad eu.
 

DeletedUser

Ar trebui sa existe L Clasica, L1, L2, L3.... L25, L26, ... L cealalta, unde sa intre doar cei morti, ca sa se convinga toti ca exista viata dupa moarte.

A.. apropo... pe scaunul papal este o cruce intoarsa. Eu votez pentru papa negru, asa il vad eu.

Crucea intoarsa este o cruce cat se poate de crestina si se numeste "Crucea lui Petru". Traditia spune ca Petru a fost crucificat pe o cruce intoarsa deoarece s-a considerat nedemn de a fi crucificat in acelasi mod ca si Isus.

Cum scaunul papal se mai numeste si "scaunul lui Petru" sau "catedra lui Petru" are pe el "crucea lui Petru".

http://ro.wikipedia.org/wiki/Fișier:Saint_Peters_cross.png
 

DeletedUser

Crucea intoarsa este o cruce cat se poate de crestina si se numeste "Crucea lui Petru". Traditia spune ca Petru a fost crucificat pe o cruce intoarsa deoarece s-a considerat nedemn de a fi crucificat in acelasi mod ca si Isus.

Cum scaunul papal se mai numeste si "scaunul lui Petru" sau "catedra lui Petru" are pe el "crucea lui Petru".

http://ro.wikipedia.org/wiki/Fișier:Saint_Peters_cross.png

Stai calm. Stiam. Doar ca si altii folosesc crucea intoarsa... Si acolo nu-i considerata pozitiva, ci dimpotriva.

Aaa... si ce treaba are Papa cu Sf. Petru? Pe toti papii ii cheama Petru sau cum? :))
Ala.. Papa... e si el prea nedemn sa propovaduiasca cuvantu' lu' Iisus... sau de ce e acolo crucea aia?
 

DeletedUser

Stai calm. Stiam. Doar ca si altii folosesc crucea intoarsa... Si acolo nu-i considerata pozitiva, ci dimpotriva.

Aaa... si ce treaba are Papa cu Sf. Petru? Pe toti papii ii cheama Petru sau cum? :))
Ala.. Papa... e si el prea nedemn sa propovaduiasca cuvantu' lu' Iisus... sau de ce e acolo crucea aia?
Ca altii folosesc crucea intoarsa in alte scopuri, e partea a doua. Au vazut prea multe filme hollywood-iene si au citit prea multa literatura SF.

Unul din titlurile pe care le poarta Papa este "Succesorul Principelui Apostolilor", adica succesorul lui Petru.
In traditia catolica, primul papa a fost Petru.

De fapt, pe Petru il chema Simon, cel dintai chemat. Numele de Petru a venit de la:

Matei 16:18. Şi Eu îţi zic ţie, că tu eşti Petru şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea şi porţile iadului nu o vor birui.
Petru = piatra, stanca


Crucea latina de care vorbesti tu, nu se numeste crucea lui Isus. Oricum, simbolul crucii ca simbol crestin a aparut mai tarziu in biserica primara. Primul simbol crestin a fost pestele... Petru era pescar.
 

DeletedUser

Stii... numai numele de cruce intoarsa a capatat o conotatie malefica. Dar cand ai si una pe scaun e grav...

Da, Papa este "Succesorul Principelui Apostolilor" asa cum este si "Alesul lui Dumnezeu" :rolleyes:
 

DeletedUser

Stii... numai numele de cruce intoarsa a capatat o conotatie malefica. Dar cand ai si una pe scaun e grav...

Da, Papa este "Succesorul Principelui Apostolilor" asa cum este si "Alesul lui Dumnezeu" :rolleyes:

Corect spus "a capatat" fiindca nu ce a capatat este semnificatia initiala.

Svastica este folosita de cateva mii de ani in janism si a fost preluata apoi si de hinduism. Si este folosita in sens pozitiv.

Daca mergi la Ostia Antica, vei vedea mozaic cu simbol svastic. Poti sa-i ceri Megarei poza ca si eu la ea am vazut mozaicul.

Daca svastica a fost folosita si de nazisti, asta inseamna ca acum svastica are semnificatie negativa?
 

DeletedUser

Stiam ca e folosita cu alt sens in hinduism si ca Hitler a facut-o sa devina, cica, simbol negativ.
Si degetul mijlociu are o alta semnificatie intr-un trib din Africa, unde asa se saluta oamenii.

Eu tot nu inteleg de ce nu au pus o cruce normala, care nu mai are alt sens altundeva, nu e folosit ca simbol malefic, etc. De ce au pus o cruce care are si alt sens altundeva, si chiar mai cuoncut?
 

DeletedUser

Stiam ca e folosita cu alt sens in hinduism si ca Hitler a facut-o sa devina, cica, simbol negativ.
Si degetul mijlociu are o alta semnificatie intr-un trib din Africa, unde asa se saluta oamenii.

Eu tot nu inteleg de ce nu au pus o cruce normala, care nu mai are alt sens altundeva, nu e folosit ca simbol malefic, etc. De ce au pus o cruce care are si alt sens altundeva, si chiar mai cuoncut?

Ti-am explicat care este semnificatia si de ce a fost pusa.
Crezi ca daca majoritatea este ingnoranta, restul lumii trebuie sa se comporte pe intelesul ignorantilor sau ignorantii ar trebui sa-si faca oarece cultura?
Mai simplu: daca unii este prosti, trebuie sa fim toti prosti dar cu succesuri?

Crucea lui Petru se afla pe scaunul papal dinainte sa apara satanismul modern si implicit crucea intoarsa folosita de satanisti. Probabil ca acestia din urma nu ar fi folosit crucea intoarsa daca ar fi stiut ca are un simbol puternic in crestinism.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Asa ma gandesc si eu, ca au folosit crucea intoarsa ca sa-i denigreze numele si sa se stie ca un simbol negativ.
Dar d.p.d.v logic... mi-e greu sa cred ca o cruce... fie ea intoarsa sau nu poate fi un simbol pozitiv atat de puternic. Pana la urma ea marcheaza moartea si nu altceva. Cel putin asa e in crestinism, unde se leaga de moartea lui Iisus.

Daca in Biblie spunea ca Iisus a fost omorat pe un scaun electric (stiu ca nu exista), oare se vindeau acuma in piata lantisoare cu scaune electrice?
 

DeletedUser

Asa ma gandesc si eu, ca au folosit crucea intoarsa ca sa-i denigreze numele si sa se stie ca un simbol negativ.
Dar d.p.d.v logic... mi-e greu sa cred ca o cruce... fie ea intoarsa sau nu poate fi un simbol pozitiv atat de puternic. Pana la urma ea marcheaza moartea si nu altceva. Cel putin asa e in crestinism, unde se leaga de moartea lui Iisus.

Daca in Biblie spunea ca Iisus a fost omorat pe un scaun electric (stiu ca nu exista), oare se vindeau acuma in piata lantisoare cu scaune electrice?
Am zis eu undeva ca ar avea o semnificatie pozitiva? Am zis ca este un simbol cat se poate de crestin.

Ca sa ma apuc sa-ti explic semnificatia crucii din punct de vedere dogmatic, ar fi prea mult.
Cauta tu pe net semnificatia crucii si poate gasesti o explicatie mai usoara.

Uite niste explicatii a celor de la osmth: http://www.scribd.com/doc/2673093/simbolistica-crucii

sau in enciclopedia semnelor: http://www.symbols.com/encyclopedia/03/031.html

Uite si crucea lui Petru: http://www.symbols.com/encyclopedia/03/032.html
 

DeletedUser

Ar trebui sa existe L Clasica, L1, L2, L3.... L25, L26, ... L cealalta, unde sa intre doar cei morti, ca sa se convinga toti ca exista viata dupa moarte.
A.. apropo... pe scaunul papal este o cruce intoarsa. Eu votez pentru papa negru, asa il vad eu.

imi place logica :) cred ca ne vom da seama urmarind ce se va intampla cu L3
iar referitor la scaun ar trebui sa fie un semn de intrebare pentru cei care leaga credinta de simboluri sau de diverse trenduri (care pot dura si mii de ani); ceea ce azi noua ni se pare normal ca manifestare de religiozitate in trecut poate ar fi fost de neinteles iar in viitor va fi blamat; credinta e ceva viu, personal care nu poate fi justificat prin logica sau munti de informatii iar raspunsul la intrebarea acestui topic nu se poate da decat in formele cred/nu cred; altfel nu prea ai cum sa masori
si sa nu uitam sa ne respectam convingerile unii altora, fie ca suntem atei/agnostici/a... sau altceva
 

DeletedUser

blonda dulce a spus:
imi place logica cred ca ne vom da seama urmarind ce se va intampla cu L3
iar referitor la scaun ar trebui sa fie un semn de intrebare pentru cei care leaga credinta de simboluri sau de diverse trenduri (care pot dura si mii de ani); ceea ce azi noua ni se pare normal ca manifestare de religiozitate in trecut poate ar fi fost de neinteles iar in viitor va fi blamat; credinta e ceva viu, personal care nu poate fi justificat prin logica sau munti de informatii iar raspunsul la intrebarea acestui topic nu se poate da decat in formele cred/nu cred; altfel nu prea ai cum sa masori
Pana aici am ramas surprins si chiar am crezut ca ne inselam in privinta ta atunci cand ne bufneste rasul la posturile tale,
INSA:


blonda dulce a spus:
si sa nu uitam sa ne respectam convingerile unii altora, fie ca suntem atei/agnostici/a... sau altceva

Posibil in ochii multor oameni acest fragment sa se asocieze cu cel de mai sus!
Stim cu totii ca le-ai batut cap in cap!

Vorba ceea: "Mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa iti casti gura si sa inlaturi orice dubiu!"
(poate-mi face cineva o semnatura cu aceste vorbe! Multumesc!)
 

DeletedUser24788

imi place logica :) cred ca ne vom da seama urmarind ce se va intampla cu L3
iar referitor la scaun ar trebui sa fie un semn de intrebare pentru cei care leaga credinta de simboluri sau de diverse trenduri (care pot dura si mii de ani); ceea ce azi noua ni se pare normal ca manifestare de religiozitate in trecut poate ar fi fost de neinteles iar in viitor va fi blamat; credinta e ceva viu, personal care nu poate fi justificat prin logica sau munti de informatii iar raspunsul la intrebarea acestui topic nu se poate da decat in formele cred/nu cred; altfel nu prea ai cum sa masori
si sa nu uitam sa ne respectam convingerile unii altora, fie ca suntem atei/agnostici/a... sau altceva

ai uitat penticostalii ...huooo!
 

DeletedUser

ai uitat penticostalii ...huooo!

Fereasca Bunul si Sfantul Dumnezeu de asemenea oameni falsi!

Ard in focul iadului decat sa ma adun cu un penticostal!
Peri-o-ar sa piara cu tot cu neamul lor de porci spurcati cu ochii doar pe bani!



Deja mi se pare ca le dau concursul!
Astept orice astfel de om las sa imi scrie pe privat, sa ii arate un ortodox ca nu poate sa arunce veninul dracului peste cei credinciosi!
Fir-ar curva care v-a facut a dracului!!!!!!!!!
 

DeletedUser

ai uitat penticostalii ...huooo!
tocmai voiam sa spun ca poti sa-i treci la injuraturi, dar vad ca s-a rezolvat

Fereasca Bunul si Sfantul Dumnezeu de asemenea oameni falsi!

Ard in focul iadului decat sa ma adun cu un penticostal!
Peri-o-ar sa piara cu tot cu neamul lor de porci spurcati cu ochii doar pe bani!



Deja mi se pare ca le dau concursul!
Astept orice astfel de om las sa imi scrie pe privat, sa ii arate un ortodox ca nu poate sa arunce veninul dracului peste cei credinciosi!
Fir-ar curva care v-a facut a dracului!!!!!!!!!

Stim cu totii ca le-ai batut cap in cap!
sunteti mai multi? :eek::eek::eek::eek::eek:
 

DeletedUser

Ce spun eu si ce se intelege!
Degeaba vine unul obscur cu 10 conturi pe extern ca se da de gol cand isi casca gura si isi da arama pe fata de pe toate cele 10 pseodoconturi!

Aici pe forum, eventual suntem obligati sa respectam religia fiecaruia!
O respect!!! RELIGIA!!!
Penticostalii sunt o secta, nu o religie!
Nu ma intereseaza ce zice legislatia sau mai stiu eu ce Cristian Tudor Popescu (s-a ajuns, parvenitul), penticostalii, precum toate celelalte secte nu sunt o religie, sunt o boala, o incercare de a ne ademeni pe noi, adevaratii credinciosi, in mrejele pline de venin ale diavolului!
Ateii stiu ce spun!
 

DeletedUser

o precizare scurta, Carrier, intr-adevar, postarea mea anterioara e cam fragmentata, incepusem sa dau reply, au intervenit niste probleme, cand am revenit al calculator mi-am incheiat brusc toate mesajele incepute (ca idee, nu sunt on mai mult de 15 minute mai niciodata, poate la cafeaua de pranz uneori si seara tarziu daca mai am energie)<-- scuze de atatea confidente offtopic :eek:
"si sa nu uitam sa ne respectam convingerile unii altora, fie ca suntem atei/agnostici/a... sau altceva" - dupa cum vezi am facut o scurta enumerare a unor conceptii filosofice, despre sectanti mi-am mai exprimat parerea, singura atitudine corecta e sa fie injurati (aici pe forum), in viata reala nu-mi permit sa instig la acte ilegale (cel putin fata de prima generatie, inca nu au crescut cei din generatia 2 cat sa poata fi responsabilizati, ma gandesc uneori privind la unele familii de cunoscuti care au facut pasul asta strict din motive materiale si ma intreb oare ce vor face copiii lor); eu vorbeam de respect pentru oameni care au sincer anumite convingeri diferite/ opuse si cum nu poti respecta sincer un om daca nu ai un minim respect si fata de convingerile lui, implicit e nevoie de respect si pentru acele convingeri
pentru ca astea sunt vremurile in care traim, de toleranta
 

DeletedUser19095

o precizare scurta, Carrier, intr-adevar, postarea mea anterioara e cam fragmentata, incepusem sa dau reply, au intervenit niste probleme, cand am revenit al calculator mi-am incheiat brusc toate mesajele incepute (ca idee, nu sunt on mai mult de 15 minute mai niciodata, poate la cafeaua de pranz uneori si seara tarziu daca mai am energie)<-- scuze de atatea confidente offtopic :eek:
"si sa nu uitam sa ne respectam convingerile unii altora, fie ca suntem atei/agnostici/a... sau altceva" - dupa cum vezi am facut o scurta enumerare a unor conceptii filosofice, despre sectanti mi-am mai exprimat parerea, singura atitudine corecta e sa fie injurati (aici pe forum), in viata reala nu-mi permit sa instig la acte ilegale (cel putin fata de prima generatie, inca nu au crescut cei din generatia 2 cat sa poata fi responsabilizati, ma gandesc uneori privind la unele familii de cunoscuti care au facut pasul asta strict din motive materiale si ma intreb oare ce vor face copiii lor); eu vorbeam de respect pentru oameni care au sincer anumite convingeri diferite/ opuse si cum nu poti respecta sincer un om daca nu ai un minim respect si fata de convingerile lui, implicit e nevoie de respect si pentru acele convingeri
pentru ca astea sunt vremurile in care traim, de toleranta

mioara...
iar te-ai incurcat printre cuvinte...
pacat...pentru ca vorbeai de "conceptii filosofice","generatia1","generatia2". "respect intre oameni", "respect pentru convingerile oamenilor".
am inteles ca ai vrut sa ne umpli de respect.
dar ideea...ideea care era?:D
 

DeletedUser

Eu nu inteleg nimic din ce zice! Trebuie sa citesc textul si sa stau sa ma gandesc oare ce vrea sa spuna!

blonda dulce a spus:
"si sa nu uitam sa ne respectam convingerile unii altora
blonda dulce a spus:
despre sectanti [...], singura atitudine corecta e sa fie injurati
blonda dulce a spus:
au facut pasul asta strict din motive materiale
blonda dulce a spus:
e nevoie de respect si pentru acele convingeri
Randul si contradictia! :) Nu mai aprofundez aici!
_________________________________________________

blonda dulce a spus:
astea sunt vremurile in care traim, de toleranta
Parintele ne spune constant, ca traim vremuri grele din punct de vedere al tolerantei, al iubirii fata de aproape, al bunatatii omului!

Deviem alarmant de la subiect!
 
Sus