Exista viatza dupa moarte?

  • Autor subiect the patriot
  • Data de început

DeletedUser

Promit că atunci când voi da spargere la biblioteca Vaticanului - lucrez la plan,acum- să fac publice toate documentele de acolo.
Deci..stați pe aproape! :d
 

DeletedUser

Cand lumea va avea acces la documentele secrete ale vaticanului , cu siguranta se va schimba TOTUL. Nu are f.b.i.-ul.c.i.a.-ul ,mossad-ul,f.s.b.-ul sau oricare alte servicii ,asa secrete precum are vaticanul. Toate secretele de-a lungul istoriei sunt pastrate in biblioteca secreta a vaticanului. Cand cineva va avea acces la ele ,se va schimba TOTUL . Pana atunci SUNTEM PREA MICI CA SA NE DAM CU PAREREA DESPRE SECRETELE OMENIRII . Secrete care sunt ascunse extrem de bine altfel ar guverna HAOSUL la nivel global . Daca biserica scapa de sub control masele populare incepe THE END-ul.
hahaha... mai fratilor, aratati cu degetul catre crestini ca sunt irationali si cred in himere, zana maseluta si mosi craciun dar voi sunteti mai rau. Daca pretindeti ca sunteti rationali, atunci aratati ca sunteti rationali.
Credeti toate tampeniile ce se spun pe la colturi fara sa aveti vreo baza. Creaza unul un zvon, il arunca pe piata si o intreaga armata de oameni neinstruiti il cred si-l propaga mai departe facandu-l un mit. Asa cum s-a intamplat si cu Opus Dei. :D Pana sa-i faca Dan Brown celebri, nimeni nu a auzit de ei sau se impiedeca de ei.

De care Arhiva secreta a Vaticanului vorbesti? De asta: http://asv.vatican.va/home_en.htm ?
De asta pe care o poti vizita (inclusiv virtual) sau o poti cerceta daca primesti acreditare? Arhiva aia nu mai e demult secreta. Din cate stiu eu, prima deschidere a fost la sfarsitul sec 19. E adevarat ca nu intreg fondul arhivistic este pus la dispozitia cercetatorilor si e normal sa fie asa. Vaticanul este STAT si ca orice stat, are documente ce nu trebuie sa fie vazute de toti.

Acum cativa ani citisem intr-o revista de cultura un interviu al unui istoric roman acreditat de cativa ani la Vatican pentru studierea arhivelor. Istoricul povestea ca de intreg fondul arhivistic se ocupa DOAR 8 persoane la un fond arhivistic imens. De asemenea spunea ca au documente nedeschise si de 400 ani pe care nici dracu nu stie ce se afla in ele. Istoricul facea misto pe tema asta, cum ca Vaticanul ar fi deschis larg portile arhivei pentru istorici ca sa le faca ordine in documente :D

Daca in loc sa scrii asemenea aberatii ai fi dat un simplu search pe google, ai fi descoperit ca o gramada de documnte din arhivele Vaticanului sunt date permanent publicitatii.
Vizitati site-ul Vaticanului (macar pentru tururile virtuale care sunt superbe) sau cititi stirile de la Radio Vatican caci sunt si acolo facute publicitatii.


Uite, eu la un simplu search am dat de:
Descoperire de senzaţie referitoare la Templieri - P.A.P. 09/11/2004
Arhiva Vaticanului scoate la iveală secrete ale Templierilor
Suveranul Pontif a vizitat cele mai secrete locuri ale Vaticanului

Promit că atunci când voi da spargere la biblioteca Vaticanului - lucrez la plan,acum- să fac publice toate documentele de acolo.
Deci..stați pe aproape! :d
la Biblioteca Vaticanului sau la Arhivele Vaticanului ? ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Exista...Esti mort de beat, dormi cateva ore, te trezesti si...esti viu :D
Doar ca nu prea ai chef de viata atunci :D
 

DeletedUser

Megara? Ce iti spune tie cuvantul: SECRET? Daca este secret cum dracu sa fie loc de vizitat? Ce arunca vaticanul pt cercetare este asa, ploaie de primavara . Hai sa fim seriosi acum . Cat despre OPUS DEI, daca este organizatie secreta,pai nu era normal ca sa nu se afle despre ea? Crezi ca lor le trebuia celebritatea? Sa se afle de ei? E ca si cum mi-ai spune mie acum ca un agent al c.i.a.-ului tipa in gura mare prin afganistan ca este AGENT C.I.A. Ai idee cate organizatii secrete sunt prin lumea asta? De ce ar trebui sa auzi tu sau oricare altcineva de ele . Crezi ca ii intereseaza publicitatea? Biblioteca secreta a vaticanului ramane SECRETA pt multime . VORBIM DESPRE SECRETELE OMENIRII. Ce este acolo niciun muritor de rand nu poate afla . Stie despre ELE doar CINE TREBUIE. Daca intelegi, bine, daca nu ,ramai cu biblioteca de studiu a vaticanului. Eu am vazut prea multe la viata mea ca sa cred in himere,mosi craciuni sau zane si spiridusi. Eu ma uit de 2 ori in spate si o data in fata . Crezi ca biserica catolica a admis faptul ca este posibil sa existe viata si pe alte planete,DEGEABA?? Abia acum? Crezi tu ca documentul acela al f.b.i.-ului despre incidentul roswel este o simpla scapare ? Ce evanghelii nu au fost introduse in biblie ? Si din ce cauza? Sunt secretele omenirii ,alea nu se vor desecretizate niciodata. Are grija de ele CINE TREBUIE . Ce arunca pe piata sau ce mai interpreteaza unul si altul despre documentele vaticanului este parfum fara aroma . Nici macar copii mici de la gradinita nu cred ca vaticanul a dus cercetatori in biblioteca SECRETA sa le faca ordine in documente . Le-a aruncat si la bietii cercetatori,acolo, niste malai, sa guste si ei ceva . Daca pricepi, bine, daca nu , iarasi bine.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Ai auzit de "PAPII NEGRI" ? Ei sunt mai puternici decat PAPA. Ei detin puterea ,ei controleaza acele secrete de care zic eu.
 

DeletedUser

Tu oricate bann-uri ai lua, tot mai ai un cont in plus!
Dai o noua definitie cuvantului "obsesie"!

Mai poti??? :confused::eek:
 

DeletedUser

Desigur. Oricum nu postez deca atunci cand consider ca am ceva de spus.
Sa nu crezi ca o sa-mi fac cont pentru sportul national al triburilor: "cine stie numara din 2 in 2 sau din 4 in 4"
Ala il las intelectualilor, eu ma bag doar in subiecte limitate :D

Asta am observat de ani de zile!
Ceea ce nu inteleg (adica inteleg, dar ma prefac) este de ce intotdeauna cand apari pe forum reusesti sa atragi antipatia tuturor?

(in afara faptului ca suntem toti, absolut toti mai tantalai) :rolleyes:
 

DeletedUser

Daca aveti putina minte si logica, terminati cu teoria conspiratiei.

Propietar de Stegozaur, tu faci erori grave de logica. Iti si argumentez.
Tu spui: Biblioteca secreta a vaticanului ramane SECRETA pt multime . VORBIM DESPRE SECRETELE OMENIRII. Ce este acolo niciun muritor de rand nu poate afla . Stie despre ELE doar CINE TREBUIE.

Trec peste faptul ca biblioteca e bibliteca si arhiva este arhiva ca nu am pretentii mari de la tine, insa tu sustii ca in arhiva ar fi sectrete care ar schimba totul si daca s-ar afla ar domni haosul. Cum poti sa afirmi ca sunt astfel de secrete din moment ce nu ai nici o dovada ca asa ar fi. Doar presupuneri apocaliptice... daca ceva nu iti este cunoscut, automat e un secret bine pastrat care ar putea schimba totul.

Pai dupa logica asta a ta, pot si eu sa afirm ca si tu, dupa ce ai omorat-o pe Elodia, ai ascuns arma crimei. Mai mult, ai ascuns si o bomba ca sa o pui la cotroceni si gaz sarin pentru baia Elenei Udrea. Iti spun eu ca asa este.

Cat despre Opus Dei, este o oganizatie atat de secreta incat are si site oficial pe net: http://www.opusdei.org/.
Daca tu stii despre existenta OPUS DEI inseamna ca nu mai este secret , nu este logic? :D Mey copile, secretele nu se tipa in gura mare. ................................................................................................................................................................................................................................................................. Daca iti spun inseamna ca nu mai este SECRET loooooooooool. Asa si cu adevaratele secrete ale vaticanului . Tu chiar nu intelegi ca ce ofera vaticanul este doar un pumn de malai la vrabiute ? O mica ciuguleala si pt ele :D LUCRURILE SUNT ATAT DE SIMPLE , OMENIREA DOAR LE COMPLICA :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Doar a unora printre care te numeri si tu :D
Ca sa iei ban pe forum, nu trebuie sa atragi antipatia tuturor, nici macar a majoritatii... e suficient sa deranjezi o singura persoana si iti iei ban global, cu toate ca nu ai facut altceva decat sa arati ca acea persoana are cruci care se invart dupa cum bate vantul. :rolleyes:

Noa, noa, nu te ambala! Am vrut sa stiu, doar! :)
Pe mine nu ma afecteaza catusi de putin ce scrieti voi aici!
Oricum nu stiu secretele Vaticanului si nici nu ma intereseaza! :D

Continuati, numai nu va scoateti ochii! :cool:
 

DeletedUser

Eu cred ca ai zis copile uitandu-te in oglinda. Logica si cunostintele precare te tradeaza.
Eu una am contestat ca nu exista documente secrete la Vatican (am si spus, Vaticanul este STAT si ca orice alt stat are documente ce nu sunt la vederea tuturor), insa am contestat ca arhiva aia ar fi atat de secreta pe cat speri tu sa fie caci cad ca iti plac la nebunie subiectele de teoria conspiratiei.
Citeste inca o data ceea ce am scris mai sus.

Da dar ceea ce nu vezi tu in transparenta este ca vaticanul a fost CEL CARE A ORANDUIT LUMEA DIN ULTIMII APROAPE 2000 DE ANI. :D Si s-au adunat destula secrete la ei . Nu stiu unde vezi tu vreo pasiune pt teorii conspirationale ,la mine. Eu cred numai ce vad. Si cand am zis ca AM VAZUT MULTE ,la viata mea, inseamna ca am vazut DESTUL incat sa nu cred orice se spune :D
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Negrule las-o balta :D

Eu zic ca nu are rost sa te complici :D

Toata lumea stie ca Biserica (Vaticanul) este cel mai mare manipulator al omenirii ;)
 

DeletedUser

Totusi, exista viata dupa moarte?
Ca polemici sunt, dar raspunsuri....
:)
 

DeletedUser

Nu ca m-ar interesa pe mine de viata care vine dupa moarte . Sunt satul de pareri si presupuneri . Cine vrea sa facem un experiment ca sa vedem ce exista dupa moarte? Negrule? Esti de acord sa-l folosim pe sisu ca cobai? Macar ramanem cu vulpita mustacioasa. O barbierim frumos si dam la zar care o ia acasa :D
 

DeletedUser19095

am inteles...sunt habarnist si ignorant pentru ca nu ma pasioneaza deloc inchizitia...
asa ca am sa lucrez cu "materialul clientului":)
deci...
Si inca ceva, Inchizitia nu a dat nici o condamnare la moarte. Cea mai severa pedeapsa era excomunicarea si abandonarea vinovatului puterii civile.


bun...dar tot tu spui...
Verdictul final
Decizia finala era, de obicei, pronuntata cu solemnitate la la ceremonialul sermo generalis sau auto-da-fe(act de credinta), cum se va numi mai tarziu. Cu una sau doua zile inainte, acuzatilor li se mai citea inca o data, pe scurt, acuzatiile. Cu o seara inainte li se spuneau unde sa se prezinte ziua urmatoare. Sermo-ul, un scurt discurs, incepea foarte devreme dimineata; apoi urma momentul oficialilor seculari, care era pusi sa jure obedienta fata de inchizitori, in orice moment. Urmau asa-zisele “decrete de mila”, iar in final, erau numite pedepsele vinovatilor. Acest anunt incepea de la cea mai putin importanta acuzatie, inspre cea mai grava. In final, acuzatii erau lasati pe mana puterii civile

asa ca vin cu intrebarea mea...de ignorant...
cine se face vinovat pentru condamnarile la moarte in urma verdictelor erezie sau vrajitorie?:)

poate, in avantul tau logoreic ai scapat din vedere ca noi nu vorbim aici ce furturi, talharii, violuri crime etc...


iti repet...nu ma intereseaza inchizitia...ma intereseaza credinta si biserica, ambele emanate de "cartea sfanta"...ma intereseaza fundamentul si geneza lor...nicidecum o manifestare aberanta si punctuala a bisericii.



poti parasi subiectul inchizitie si sa revii la restante?:)
 
Sus