Exista viatza dupa moarte?

  • Autor subiect the patriot
  • Data de început

DeletedUser

Parintele Simeon Adrian:
"Cei care cred în reîncarnare nu mai pot să creadă si în Înviere, în Hristos; sunt păgâni, eretici sau atei si nu pot avea nici o împărtăsire cu Hristos, cu Biserica, făcându-se de bunăvoie mostenitori ai iadului"

Părintele Cleopa Ilie:
"cea mai mare nebunie, păgânătate si rătăcire de la adevăr este de a crede cineva că după moarte sufletul omului intră în alte trupuri de oameni, dobitoace..."

Toata aceasta inventie cu reincarnarea nu face decat sa minimalizeze biruinta lui Iisus Hristos in fata mortii. Daca prin reincarnare putem si noi, inseamna ca e o banalitate ce a facut Iisus, nu?
 

DeletedUser

mai baieti , reincarnarea nu e sinonim cu invierea , sau am citit eu repede ce aţi scris voi
Iisus Hristos a inviat , restul e altceva, de aici de unde privesc eu

si nu aş baga mana in foc pt biserica, de cele mai multe ori sunt lucruri diferite , biserica si credinta
 

DeletedUser16450

Pai hai sa stabilim niste lucrusoare legate de notiunea de reincarnare:

Sufletul care nu a putut atinge perfectiunea in timpul vietii corporale, poate sa-si termine purificarea suportand proba unei noi existente. Sufletul, purificandu-se, sufera fara indoiala o transformare, dar pentru aceasta ii este necesara proba vietii corporale. Sufletul are mai multe existente corporale. Cei care spun contrariu vor sa ne mentina in ignoranta in care se gasesc ei insisi- este dorinta lor. Sufletul, dupa ce a parasit un corp, isi ia altul; altfel spus, el se reincarneaza intr-un nou corp. Scopul reincarnarii este ispasirea, ameliorarea progresiva a umanitatii, fara de care n-ar exista dreptate. Numarul existentelor corporale ale unui spirit nu este limitat. Cu fiecare existenta noua, spiritul face un pas pe drumul progresului. Cand s-a debarasat de toate impuritatile sale, nu mai are nevoie de probele vietii corporale. Numarul reincarnarilor nu este acelasi pentru toate spiritele. Cel ce avanseaza repede este crutat de incercari. Totodata, aceste incarnari succesive sunt intotdeauna foarte numeroase, caci progresul este aproape infinit. Dupa ultima reincarnare, spiritul devine spirit preafericit - este spiritul pur.

Dogma reincarnarii este fondata pe dreptatea lui Dumnezeu si pe revelatie. Un tata bun lasa intotdeauna copiilor sai o poarta deschisa caintei, nu?. Toate spiritele tind spre perfectiune si Dumnezeu le da mijloacele prin probele vietii corporale. Dar in dreptatea sa, el le harazeste sa desavarseasca in noi existente ceea ce n-au putut face sau termina intr-o prima incercare.
Daca soarta omului era irevocabil fixata dupa moartea sa, Dumnezeu nu ar fi cantarit deloc actiunile tuturor in aceeasi balanta, si nu le-ar fi tratat deloc cu impartialitate. Pana la urma asta este esentza discutiei noastre.
Doctrina reincarnarii, care consta in a admite omului mai multe existente succesive, este singura ce raspunde ideii ca dreptatea lui Dumnezeu se face si in privinta oamenilor aflati intr-o conditie morala inferioara. Aceasta doctrina este singura care poate sa ne explice viitorul si sa indreptateasca sperantele noastre, de vreme ce ea ne arata mijlocul de a ne rascumpara greselile prin noi incercari. Ratiunea ne-o sugereaza si spiritele ne-o infatiseaza.
Omul care are constiinta inferioritatii sale capata prin doctrina reincarnarii o speranta consolatoare. Daca el crede in dreptatea lui Dumnezeu, nu poate spera sa fie pentru eternitate egalul acelor ce au facut mai mult bine decat el. Gandul ca aceasta inferioritate nu-l dezmosteneste pentru totdeauna de binele suprem, si ca il va putea cuceri prin noi eforturi, il sustine si il reanima curajul. Cine este cel care, la sfarsitul carierei sale, nu regreta ca a capatat prea tarziu o experienta de care nu mai poate profita? Aceasta experienta tardiva nu este deloc pierduta - o va folosi intr-o noua viata.
Nu putem reduce totul la Iad sau Rai.
 

DeletedUser

Bogdane, in principiu eu nu judec Biserica sau slujitorii sai. Are cine sa-i judece. Deci sa lasam asa cum este. Oricum, perfectiune nu exista nicaieri atata timp cat totul este facut de om. Eu cunosc un singur exemplu al perfectiunii.
Aici vorbim de concepte noi, asa cum este reincarnarea. Ori, daca am accepta asa ceva s-ar da peste cap toate invataturile biblice. Biblia ar deveni o carte banala scrisa de niste anonimi.
Nimic pe lumea asta nu este lasat la voia intamplarii, toate fac parte din planul lui Dumnezeu. Ce se intampla in ziua de azi (in presa, televiziune, etc) au o singura directia: indepartarea oamenilor de la credinta. Daca noi incepem sa credem in alte prostii (cum e acest concept cu reincarnarea) incet-incet nu facem decat sa ne indepartam de Dumnezeu. Acum nu ne mai rugam la Dumnezeu, ci facem spirale si alte prostii yoghine. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, insa asa cred eu.
 

DeletedUser

YaraYana, exact ce spuneam, aceste concepte si explicatiile oferite de cei ce cred in asa ceva nu fac decat sa ne indeparteze de Dumnezeu si sa bagatelizeze in final rolul lui Dumnezeu.
Cum adica spiritele aleg? Si Dumnezeu ce face? Doar semneaza ca primarul alegerea unui spirit?
Si ce progres poate exista daca in viata aceasta m-am reincarnat in tractorist iar intr-o viata viitoare ma reincarnez intr-un magar? :) Magarul e superior tractoristului? .... ca spirit, normal.
Trecutul, prezentul sau viitorul ni-l prezinta doar Biblia.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16450

Tocmai pentru ca nimic pe lumea asta nu este lasat la voia intamplarii si pentru ca toate fac parte din planul lui Dumnezeu, ni s-a dat posibilitatea de a ne reincarna. Nu ne indepartam de Dumnezeu prin reincarnare. De fapt nu e la aprecirea noastra daca ne reincarnam sau nu. Se intampla pentru ca asa vrea Dumnezeu. Abia aunci cand devenim spirit pur, care nu mai depinde de karma, putem alege daca ne mai incarnam sau nu. Dar de regula spiritele evoluate se incarneaza din nou, venind pe pamant sa ajute spiritele celelalte sa evolueze si ele...
 

DeletedUser16450

si apropo de treaba cu magarul...
Exista o noima care tine tot de evolutie. Un spirit care a ajuns sa se incarneze in om, niciodata nu se va mai incarna in magar.
 

DeletedUser

Toata chestia asta cu reincarnarea a fost conceputa de "pacatosi" ca sa aiba "o portita" de iesire: "lasa ca am fost rau in viata asta dar rascumpar pacatele in cea viitoare ca Dumnezeu este bun cu noi si ne-a dat sansa asta!" Prostii, dupa parerea mea!
Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista! Se numeste "liberul arbitru", ai puterea de a alege ce faci cu viata ta, nu iti arata nimeni ce alegeri trebuie sa faci. Sa crezi ca, daca ai ales gresit, vei avea sansa in alta viata sa-ti repari greseala ca sa poti evolua spiritual mi se pare o poveste de adormit copii si constiinte.
Imi cer iertare daca am ofensat pe cineva cu ceva dar la parerea asta nu renunt.
 

DeletedUser

Vocea lui Dumnezeu este Biblia. Niciunde in Biblie nu se pomeneste despre reincarnare, deci n-are cum sa faca parte din planul lui Dumnezeu.
Cum sa devenim spirit pur si sa nu apartinem sortii (karma) cand soarta ne este scrisa de Dumnezeu? Pai tocmai ca soarta noastra face parte din planul lui Dumnezeu. Ce face spiritul cand devine pur, isi face sindicat si i se opune lui Dumnezeu? Nu mai raspunde in fata lui?
Eu nu inteleg succesiunea aceasta, din spirit ce raspunde in fata lui Dumnezeu sau, ma rog, este guvernat de Dumnezeu, in spirit rebel, adica se reincarneaza cand vor muschii lui (ma scuzi pentru expresie dar nu e bine sa fim prea rigizi, mai si zambim)? :)
 

DeletedUser16450

Vocea lui Dumnezeu este Biblia. Niciunde in Biblie nu se pomeneste despre reincarnare, deci n-are cum sa faca parte din planul lui Dumnezeu.
Cum sa devenim spirit pur si sa nu apartinem sortii (karma) cand soarta ne este scrisa de Dumnezeu? Pai tocmai ca soarta noastra face parte din planul lui Dumnezeu. Ce face spiritul cand devine pur, isi face sindicat si i se opune lui Dumnezeu? Nu mai raspunde in fata lui?
Eu nu inteleg succesiunea aceasta, din spirit ce raspunde in fata lui Dumnezeu sau, ma rog, este guvernat de Dumnezeu, in spirit rebel, adica se reincarneaza cand vor muschii lui (ma scuzi pentru expresie dar nu e bine sa fim prea rigizi, mai si zambim)? :)

orice miscare, absolut orice miscare a noastra e decisa deja de Dumnezeu inainte ca noi sa stim deja ca vrem sa o facem. Am spus ca spiritele evoluate pot alege daca se reincarneaza sau nu, ele nemaifiind sub povara karmica, insa oricum, decizia lor e deja parte din planul lui Dumnezeu. Nu exista liber arbitru decat aparent. Creatorul le-a aranjat pe toate dinainte.
 

DeletedUser

orice miscare, absolut orice miscare a noastra e decisa deja de Dumnezeu inainte ca noi sa stim deja ca vrem sa o facem. Am spus ca spiritele evoluate pot alege daca se reincarneaza sau nu, ele nemaifiind sub povara karmica, insa oricum, decizia lor e deja parte din planul lui Dumnezeu. Nu exista liber arbitru decat aparent. Creatorul le-a aranjat pe toate dinainte.

Totul este prestabilit de Dumnezeu: alternativele si consecintele alegerii lor. Este alegerea noastra sa stabilim ce alternativa preferam dar este datoria noastra sa ne asumam responsabilitatea consecintelor alegerii facute. Dumnezeu nu ascunde nici oportunitatile si nici drepturile dar trebuie sa realizam ca, pe undeva, exista si obligatii, toate prestabilite, adevarat! Si toate in viata asta.:)
 

DeletedUser

Ramona, sterge-i tu mizeria acestui copil, asta nu-i o opinie.

Liber arbitru exista, Dumnezeu ne-a dat capacitatea de a alege intre bine si rau.
YaraYana, cum pot sa aleaga spiritele? Cum sa evolueze?
Si cele ce nu evolueaza ce fac? Raman "prizoniere" in imparatia lui Dumnezeu?

Spui tu: ele nemaifiind sub povara karmica
...si continui: oricum, decizia lor e deja parte din planul lui Dumnezeu

Se resping reciproc afirmatiile tale. Spui ca ele aleg "cand" si in "ce" sa se reincarneze deoarece nu mai sunt "sub povara karmica", si totusi, in final fac parte tot din planul lui Dumnezeu.
 

DeletedUser

http://www.filebox.ro/download.php?k=awviiklf0edffysl
http://www.filebox.ro/download.php?k=8bvki9b3aj1pwy5x
http://www.filebox.ro/download.php?k=1ts4hn4i46jmnvmh
Urmariti aceste documentare si apoi discutam despre dumnezeu, despre viata de dupa moarte si despre tot ce ESTE ascuns in biblie. Si pana la urma care dumnezeu este cel adevarat? Sunteti constient ca dumnezeul evreilor a fost primul aparut,nu? La cate credinte in numele domnului au fost create , care o fi DUMNEZEU CEL ADEVARAT? Daca tot ati trecut de la reincarnare la biblie. Ia spune tu marite atotstiutor patriot ca esti mare evlavios : Unde se discuta in biblie despre dinozauri? Arata si mie unde sunt pomeniti in biblie. Esti constient ca dinozaurii au trait pe acest pamant? Nu? Biblia incepe cu geneza, nu?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16450

Ramona, sterge-i tu mizeria acestui copil, asta nu-i o opinie.

Liber arbitru exista, Dumnezeu ne-a dat capacitatea de a alege intre bine si rau.
YaraYana, cum pot sa aleaga spiritele? Cum sa evolueze?
Si cele ce nu evolueaza ce fac? Raman "prizoniere" in imparatia lui Dumnezeu?

Spui tu: ele nemaifiind sub povara karmica
...si continui: oricum, decizia lor e deja parte din planul lui Dumnezeu

Se resping reciproc afirmatiile tale. Spui ca ele aleg "cand" si in "ce" sa se reincarneze deoarece nu mai sunt "sub povara karmica", si totusi, in final fac parte tot din planul lui Dumnezeu.

Am precizat, apoi ca orice alegere e deja stabilita de Divinitate.
 

DeletedUser

Faci multe greseli intr-un mesaj atat de scurt. In primul rand ca exista un singur Dumnezeu. Al evreilor nu a fost primul, al grecilor al doilea ... si putem continua la nesfarsit.
Dumnezeu e unul singur.
Biblia nu ascunde nimic.
Unde scrie in Biblie? :D E ca si cum ai avea pretentia ca Becali sa figureze intr-un top cu cele mai marii genii ale umanitatii. :D
Admit si eu, sunt multe pareri si chiar dovezi, ca Biblia ar putea fi incompleta, ca "ceva" lipseste. Dar asta tot datorita omului.
Daca n-ai fi ironic as continua discutia. Si totusi, aici discutam despre alt subiect. De ce nu-ti faci exercitiul zilnic la spam?
Nu sunt evlavios, sunt un pacatos. Gresesc ca orice om.
Aceste "acuze" imi par cunoscute, la fel si stilul. Mai spunea cineva ca ma consider desteptul pamantului/academician doar pentru faptul ca incerc sa scriu corect gramatical. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16450

dragilor, hai sa facem putintica istorie a religiilor, de acord?
 

DeletedUser16450

Faci multe greseli intr-un mesaj atat de scurt. In primul rand ca exista un singur Dumnezeu. Al evreilor nu a fost primul, al grecilor al doilea ... si putem continua la nesfarsit.
Dumnezeu e unul singur.
Biblia nu ascunde nimic.
Admit si eu, sunt multe pareri si chiar dovezi, ca Biblia ar putea fi incompleta, ca "ceva" lipseste. Dar asta tot datorita omului.

Dragule, nu fac nicio greseala. Stiu exact ce am spus
 
Sus