Exista viatza dupa moarte?

  • Autor subiect the patriot
  • Data de început

DeletedUser

Ah...cum să fie umilința, un privilegiu!? C'mon!
Cum să obții satisfacții..prin umilință?
Cum s-au creat civilizațiile, cum s-au clădit imperiile...cum au apărut culturile predominante, de-a lungul istoriei omenirii ? Cum am ajuns să călătorim acum, în spațiu?
Prin umilință? Nu cred! Acel ,,crede și nu cerceta'', a scris cele mai negre pagini din istoria omenirii. Toți ne vor umili. Cu capul plecat în pământ..cu privirea în jos. Toți! Începând de la biserică, până la guvernanți.
Suntem în secolul XXI și, totuși, există încă conceptul de biserică de stat..sau cult oficial.
Îmi pare rău...dar umilința nu este apanajul meu. Iar credința mea întro divinitate...am exprimat-o printrun eseu...undeva pe aici...la o altă temă.
Nu mă înțelegeți greșit...nu am nimic cu cei care cred în ceva..întro divinitate, fie ea și abstractă. Care cred că umilința îți va aduce satisfacții, întro eventuală viață anterioară. Că, find mai umil acum..în această viață...vei avea mai multe privilegii întro viață anterioară. Păi...plecând de aici...nu care cumva sunteți umili cu un interes?
Sperând că umilința voastră va fi răsplătită în viața de dincolo, nu dați oare dovadă de meschinărie?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

multumesc pentru aprecieri...e doar parerea mea "umila"
si imi pare rau ca n-am cunostintele necesare sa va dau raspunsuri la intrebarile ce mi le-ati adresat...
oricum, stiti cum e vorba aia din popor...fiecare cu aia a masii.....si nu va mai bateti atata capul ca vorbiti uneori niste chesti pe care cred ca nici voi nu le intelegeti :))

________________________
numa bine va ureaza Tarculetzu
 

DeletedUser

miezul noptii, e o varza tocata in capul tau, insa continua sa gandesti, cu timpul va iesi ceva :))
nu ma apuc sa fac analiza pe textul tau, dar e de datoria mea sa iti spun ca umilinta ca efect al credintei, ca privilegiu sau har nu are de a face cu umilirea sau atitudinea umila; nu te supara, dar cand crezi ca esti facut dupa chipul si asemanarea unui Dumnezeu Creator umilinta are alte dimensiuni; experimenteaza, cauta si poate vei gasi... e atat de multa informatie, incat oricat te vei destepta tot prost ramai - asta ar fi o alta forma de umilinta pozitiva

AlexTarcu, ce cunostinte asa deosebite sunt necesare pentru a enumera niste pacate? :D
 

DeletedUser19095

miezul noptii, e o varza tocata in capul tau, insa continua sa gandesti, cu timpul va iesi ceva :))
nu ma apuc sa fac analiza pe textul tau, dar e de datoria mea sa iti spun ca umilinta ca efect al credintei, ca privilegiu sau har nu are de a face cu umilirea sau atitudinea umila; nu te supara, dar cand crezi ca esti facut dupa chipul si asemanarea unui Dumnezeu Creator umilinta are alte dimensiuni; experimenteaza, cauta si poate vei gasi... e atat de multa informatie, incat oricat te vei destepta tot prost ramai - asta ar fi o alta forma de umilinta pozitiva

AlexTarcu, ce cunostinte asa deosebite sunt necesare pentru a enumera niste pacate? :D

pai e frumos sa iti jignesti semenii?
e placut domnului ce faci tu?:)
 

DeletedUser

nu inteleg la ce te referi; te simti si tu jignit? care domn, jackass, parca el modereaza aici:p?
 

DeletedUser

miezul noptii, e o varza tocata in capul tau, insa continua sa gandesti, cu timpul va iesi ceva :))
nu ma apuc sa fac analiza pe textul tau, dar e de datoria mea sa iti spun ca umilinta ca efect al credintei, ca privilegiu sau har nu are de a face cu umilirea sau atitudinea umila; nu te supara, dar cand crezi ca esti facut dupa chipul si asemanarea unui Dumnezeu Creator umilinta are alte dimensiuni; experimenteaza, cauta si poate vei gasi... e atat de multa informatie, incat oricat te vei destepta tot prost ramai - asta ar fi o alta forma de umilinta pozitiva


Eu refuz de mult să mai intru în polemici.Atacurile la persoană, mă lasă rece. Atât te duce capul...atât faci.
Nu mă supăr..nu mă mai supără de mult asemenea lucruri. Crede-mă, blondo. Și, dacă m-aș reapuca de polemici si controverse 1 vs. 1, cu respect și umilință îți spun, nu ai vrea să încapi pe mâinile mele.
Crede tu că ești făcută după chipul sau asemănarea cui vrei tu...nu am să încerc să te conving contrariul. Fi tu umilă, în ce dimensiune dorești...nu e treaba mea.
Însă, atât timp cât este o lume liberă și implicit,există o diversitate de opinii, lasă și pe alții să exprime ceea ce gândesc. Indiferent cât de varză sunt.
O zi bună îți doresc .
 

DeletedUser

Midnight.Whisper, eu din dragoste te-am interpelat; nu te atac la persoana, nu tu esti varza ci informatiile din capul tau, uita-te si tu, te straduiesti sa scrii cu diacritice dar pierzi din vedere logica elementara a propozitiilor:
"umilința îți va aduce satisfacții, întro eventuală viață anterioară. Că, find mai umil acum..în această viață...vei avea mai multe privilegii întro viață anterioară ."
nu e cazul sa discutam de idei :))
si mai ales eu nu te contrazic, ci doar spun sa renunti la clisee si sa experimentezi tu, cu capacitatile pe care le ai; experientele astea nu sunt de obicei transmisibile decat in masura in care emotiile artistice se pot transmite de la un individ la altul... tu care ai un suflet zbuciumat de artist si care cauti mereu sa explorezi maretia spiritului uman iti inchizi singur o cale de explorare

"lasă și pe alții să exprime ceea ce gândesc" - o da, mie imi place sa incurajez pe toti sa se exprime si chiar sa creeze, cred ca doar asa evoluam, toti impreuna :D
 

DeletedUser

Mulțumesc pentru dragostea ta. :)
Nu...nu mă ,,străduiesc'' să scriu cu diacritice. E doar obișnuința.
Da...recunosc...din viteză, nu am fost atent...și nu obișnuiesc să recitesc ceea ce scriu. Deci..sigur..în loc de,,anterioară''...este ,,ulterioară''. Mea culpa. Dar cred că ai înțeles foarte bine la ce anume mă refeream.
În ceea ce privește clișeismul...oh...să fim serioși! Nu cred că sunt eu acela care recurge la așa ceva.
Experiențele mele, dacă vrei să ne referim la ele, sunt mult...mult mai vaste decât poate, ți-ai închipui.
Sigur...mă poți face varză..pe mine sau informațiile din capul meu...este părerea ta, opinia ta. Nu am de gând să te jignesc sau să îți răspund la jigniri. Așa cum nici nu am de gând să îți pun la îndoială capacitatea ta de a judeca.Ceea ce am să pun însă mereu sub semnul întrebării este felul cum își permit unii să emită judecăți despre ceilalți sau despre alte opinii, liber exprimate. Cum se pun,,etichetele'', imediat, atunci când cineva are o opinie contrară poate, cu a majorității.
Cum era aia ..,,Care este fără păcat sa ridice primul piatra''....Parcă asa sunau vorbele alea din Biblie.
,,Varza'' din mine speră că nu a supărat blonda din tine. :)
 

DeletedUser

Einstein nu credea in Dumnezeul din biblie a spus ca multe lucruri povestite in biblie sunt naive ,dar nici nu se poate spune ca nu exista nici un creator al universului ,atomii si restul legilor fizice nu pot exista de la sine ,toata ordinea asta care este in univers ,Einstein a zis ca toate lucrurile care sunt in univers nu au cum sa fie rodul intamplarii ,a zis ca ar fi ca si cum daca ai arunca toate cuvintele dintr-un dictionar in sus cand ar cadea ar forma o opera de Shakespeare :)

Au mai spus altii mai in urma ca nu stim ce este dupa moarte ca nu s-a intors nimeni inapoi ,daca ne luam dupa biblie au fost cativa care s-au intors inapoi dupa ce au murit unul din ei a fost Lazar care a fost mort 3 zile dar nu o fi vrut sa spuna la nimeni ce e dupa moarte ,a mai fost fiica lui Iair ,a mai fost un copil inviat de Ilie .
Am citit si eu vechiul testament mai demult si daca sunt adevarate lucrurile spuse in el poporul evreu este unul din cele mai criminale popoare din istorie daca intradevar a avut loc o epurare etnica la stabilirea lor in Canaan ,si exact asa cum au mai spus si altii asa erau ordinele de la Yahve pt poporul ales, ucidei pe toti barbatii femeile si copii si toate animalele lor .
 

DeletedUser19095

foarte bine punctat.

asta nu se intelege de catre sustinatorii crestinismului...faptul ca yahweh este zeul evreilor, legile sunt valabile pentru evrei si a spune ca yahweh este divinitatea suprema e o imbecilitate propagata de crestinism...religie care la randul ei este o imbecilitate pentru ca se bazeaza pe yeshua care s-a autoproclamat mesia evreilor si fiul lui yahweh... dar nu a fost recunoscut ca atare de catre acestia...

cat despre lazar...e doar o poveste...indiferent de conditiile de mediu in care ar fi stat cadavrul, dupa 3 zile nu ar fi posibila activitatea cerebrala.
dar...la cate povesti cuprinde "sfanta" ce mai conteaza una in plus?
mult mai bine ar fi sa ne apucam sa cautam cu lupa eventualele adevaruri din aceasta scriere "sfanta".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

"asta nu se intelege de catre sustinatorii crestinismului..." se intelege se intelege :))
unii ca tine nu inteleg cand sunt bagati la interne :D
 

DeletedUser

Daca tot e un topic atat de vizitat... va mai dau si eu o tema de discutii - citatul nu-mi apartine, l-am gasit pe un forum (as scrie si forumul, insa nu stiu daca am voie si nu se considera reclama)... pare totusi o idee interesanta de dezbatut aici :D

citez:
" Spuneam zilele trecute ca preotii sustin cu limba de fier ca ei sunt adevaratii mesageri ai Domnului, ca misiunea lor este corecta, iar biserica este singura Casa a Domnului....tinand cont de faptul ca Dumnezeu este in tot si in toate, ma intrebam...DE CE ISI PUN PARATRASNETE PE BISERICI?...OARE ASTA NU DENOTA NEINCREDERE DIN PARTEA LOR?..... Astazi am aflat ca azi-noapte o biserica din Dambovita a ars lovita de trasnet....Ce sa inteleg?....Ca Dumnezeu este piroman si isi incendiaza propria casa?....voi cum explicati asta?..... "
 

DeletedUser

Asta e ca si "ma arunc in prapastie, ca Domnul ma va salva!"
Dumnezeu are grija de tine, dar asta nu inseamna ca tu te poti arunca in foc fiind convins ca El te va salva!
Are grija de noi tocmai prin faptul ca ne da intelepciune sa ne ferim de pericol!
Punerea paratrasnetului pe biserica nu trebuie considerat ca si un act de indoire in privinta existentei divine! Pur si simplu este o oranduire din partea Domnului! El a pus, indirect, paratrasnetul!
 

DeletedUser

anofelu.....vad ca esti foarte bine documentat.Ti-a fost frica de moarte?sau inca iti este si cauti raspunsuri? ce te zbati aici sa ne explici cu lux de amanunte ceea ce crezi tu...parca ai fi si tu unul din "sfinfi"....sfantul anofelu :-j
 

DeletedUser

Doar doua postari mi se par ontopic si de bun simt in acest thread (cele citate mai jos), in rest multe ruperi in figuri; anofelu are o atitudine de sectant (si singura reactie corecta fata de el ar fi sa fie injurat), altii vor sa para cat mai documentati, unii chiar sunt insa si documentarea asta e relativa, acest gen de intrebari nu au raspunsuri; eu am studiat fizica atat cat se studiaza la poliotehnica, insa am inteles ce inseamna formulele si teoriile din fizica de-abia cand am pregatit examenul de filosofie ca si faptul ca teoriile stiintifice sunt doar teorii, ipoteze cu incercarile de a fi demostrate si trebuie tratate ca atare mai ales de noi, habarnistii care invatam stiintele la Discovery channel sau si mai grav, de pe bloguri

indemnul meu este ca fiecare sa experimenteze cat mai mult si cat mai sincer ceea ce tine de credinta, la teoriile stiintifice nu avem acces; iar invatatura, educatia, documentarea e unul din cele mai bune lucruri pe care le poate face oricine in masura in care viata personala i-o permite


exista viata, nu stim noi inca ce e exact, dar ne bucuram de ea; moartea e un proces de transformare si nu stim inca experimental ce e "dupa"; acum ce sa zic, daca fizicienii continua cu descoperirile in ritmul de acum, nu vad de ce nu ar aparea in curand niste telefoane cu care sa vorbim cu mortii si atunci vom primi o gramada de raspunsuri
sper sa se intample in timpul vietii noastre :)

iata parerea mea despre viata dupa moarte, exista sau nu dumnezeu

Dumnezeu a facut cerul si pamantul, a facut omul(l-a creat), i-a spus clar sa nu manance din acel pom dar totusi omul n-a ascultat si a mancat.Din clipa aceea pacatul a intrat in om si cu trecerea timpului omul a devenit tot mai rau si mai pacatos.Iar daca Dumnezeu a trecut omul prin multe probleme, ba chiar a omorat omul cine suntem noi sa ne punem cu cel ce ne-a creat pe noi? noi suntem limitati, nu suntem in stare sa intelegem aceste lucruri...dar a venit pe planeta noastra fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos ca sa ne mantuiasca(acesta a fost planul lui dumnezeu de cand a intrat pacatul in om) si noi Crestinii credem in Iisus Hristos ca a murit si a 3-a zi a inviat si ne-a promis ca la fel se va intampla si cu noi la sfarsitul veacului daca vom crede in el

asta cred eu si am spus pe scurt ce cred eu :)

@clarisima, deschide o tema separata despre preoti daca vrei sa vorbim despre asta,aici as fi off topic daca as raspunde iar eu respect prea mult regulile forumului ca sa pot face asa ceva
 

DeletedUser19095

Daca tot e un topic atat de vizitat... va mai dau si eu o tema de discutii - citatul nu-mi apartine, l-am gasit pe un forum (as scrie si forumul, insa nu stiu daca am voie si nu se considera reclama)... pare totusi o idee interesanta de dezbatut aici :D

citez:
" Spuneam zilele trecute ca preotii sustin cu limba de fier ca ei sunt adevaratii mesageri ai Domnului, ca misiunea lor este corecta, iar biserica este singura Casa a Domnului....tinand cont de faptul ca Dumnezeu este in tot si in toate, ma intrebam...DE CE ISI PUN PARATRASNETE PE BISERICI?...OARE ASTA NU DENOTA NEINCREDERE DIN PARTEA LOR?..... Astazi am aflat ca azi-noapte o biserica din Dambovita a ars lovita de trasnet....Ce sa inteleg?....Ca Dumnezeu este piroman si isi incendiaza propria casa?....voi cum explicati asta?..... "

pai e simplu...e omipotent...deci isi poate incendia propria casa :)
...si ma intreb...yahweh asta...zeul care incape in biserici...se poate sinucide?
daca tot e omnipotent...:)

blonda dulce...:)
esti precum o adiere de primavara cand emiti judecati...
natura reinvie cand te asculta pe tine...
te stiu...te recunosc...m-am uitat in ochii tai si nu am vazut nimic...dar stiu ca ai parul cret.
numele tau e cumva mioara?:D

tarcule...tu esti ca un sursur de izvor...:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

pai e simplu...e omipotent...deci isi poate incendia propria casa :)
...si ma intreb...yahweh asta...zeul care incape in biserici...se poate sinucide?
daca tot e omnipotent...:)

blonda dulce...:)
esti precum o adiere de primavara cand emiti judecati...
natura reinvie cand te asculta pe tine...
te stiu...te recunosc...m-am uitat in ochii tai si nu am vazut nimic...dar stiu ca ai parul cret.
numele tau e cumva mioara?:D

tarcule...tu esti ca un sursur de izvor...:)

Maxim!!!
Toata stima!!! :D:cool:
 
Sus