First-Timers

DeletedUser

si cu pokemon ce misto era (vorbesc de copilariile astea mai noi), cu albumele alea (si acum am jucaria de la album)
 

DeletedUser

http://www.f-jokes.com/glume_jocuri_poze_haioase/Texte-haioase_generatia-noastra_1705.html

http://www.jurnale.ro/generatia__80_85-e4630-15795.html

http://mc_brasil.ablog.ro/2008-05-21/genera-ia-80.html

http://getic.blogspot.com/2007/10/first-timers.html (asta a pus si poze)

astea sunt numai cateva exemple...scrisoarea o stiu de cativa ani..si da suntem o generatie care a devenit mult prea devreme melancolica
am scris la 20+ de ani si carti despre vremurile de alta data
http://www.lucman.ro/produs/competitia-continua-generatia-80-in-texte-teoretice--i56216
da? noi plangem cum a fost si deplangem ce urmeaza exact la varsta la care contam cel mai mult, varsta la care putem schimba ceva, cand ar trebui sa visam si sa luptam , nu sa ne complacem> nu va uitati atat de urat la mine ca ma sperii :p..eu sunt din cei care invata copiii sa-si faca un blog si sa foloseasca un motor de cautare, un messenger, word.

ps. daca hi5 poti sa-l compari cu oracolele idioate din vremea noastra, caietele de amintiri...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Ne place sau nu, va trebui sa ne obisnuim, ca (virgula) copiii nostri nu-si vor mai rupe degetele pe caiete, cat pe taste, nu-si vor mai bate besica, atat cat joaca Counter-Strike, nu-si vor mai canta cantecele pe chitari acustice, cat pe cele electrice, nu-si vor mai dori un album Metallica, cat unul 50 Cent, nu-si vor mai dori un tricou, cat un telefon mbil performant, nu vor mai citi din carti, cat se vor documenta de pe Net.
Poate ca, in viitor o s-o privim altfel, stiind ca "puradeii" de azi, n-au trecut prin ce-am trecut noi pentru a ajunge ceva.
 

DeletedUser

Helyas, ce sentimente ai fata de copiii descrisi de tine si de ce? :)
 

DeletedUser

Next generation?
Sunt fericit pentru ei, fiindca au prins vremuri normale, in care tehnologia a luat amploare si plua cu oportunitati. Invidie, as putea spune... :D
 

DeletedUser

Ne place sau nu, va trebui sa ne obisnuim, ca (virgula) copiii nostri nu-si vor mai rupe degetele pe caiete, cat pe taste, nu-si vor mai bate besica, atat cat joaca Counter-Strike, nu-si vor mai canta cantecele pe chitari acustice, cat pe cele electrice, nu-si vor mai dori un album Metallica, cat unul 50 Cent, nu-si vor mai dori un tricou, cat un telefon mbil performant, nu vor mai citi din carti, cat se vor documenta de pe Net.
Poate ca, in viitor o s-o privim altfel, stiind ca "puradeii" de azi, n-au trecut prin ce-am trecut noi pentru a ajunge ceva.

hehe, la faza cu telefoanele si cu scrisul inca o ducem bine

dar ce o sa ne facem cand isi vor face temele si fara sa mai scrie, noi deocamdata ne "chinuim" cu tastele, dar deja vad ca a aparut tastatura virtuala si am o presimtire ca in curand va aparea un aparat conectat la creier care citeste gandurile si se va folosi in loc de tastatura, cum ar fi sa ne gandim "firefox triburile lumea x atac"? noi acum ne chinuim cu mouseul si tastatura dar cine stie
 

DeletedUser

hehe, la faza cu telefoanele si cu scrisul inca o ducem bine

dar ce o sa ne facem cand isi vor face temele si fara sa mai scrie, noi deocamdata ne "chinuim" cu tastele, dar deja vad ca a aparut tastatura virtuala si am o presimtire ca in curand va aparea un aparat conectat la creier care citeste gandurile si se va folosi in loc de tastatura, cum ar fi sa ne gandim "firefox triburile lumea x atac"? noi acum ne chinuim cu mouseul si tastatura dar cine stie

Si ar fi un lucru rau asta? :)
 

DeletedUser

Problema se pune altfel. In cazul in care se va ajunge la astfel de aparate, iar scrisul va fi eliminat, chiar si din scoli, inseamna ca acesta va deveni inutil si nu se va mai folosi. Deci, n-ar fi nimic rau. Nimeni nu trebuie sa invete ceva inutil!
 

DeletedUser

si da si nu, acum de bine de rau mai plimb mainile pe tastatura si ma mai chinui cu mouseul ala dar cum ar fi sa te duci la calculator "firefox ;triburile ;lumea x ;atac ; raporte; x; turn off computer"

e bine ca nu mai pierdem timpul dar e rau ca in curand o sa stam in pat (daca o sa mai existe si ala), cel ami probabil pe o perna de aer si sa comandam toate actiunile

P.S. sunt inofensiv dar am ganduri diabolice, o sa va obisnuiti cu mine si o sa vedeti pana unde poate ajunge imaginatia mea
 

DeletedUser

Helyas, te'ai inmuiat, mosule. :p

Nu miza pe asta. :D

si da si nu, acum de bine de rau mai plimb mainile pe tastatura si ma mai chinui cu mouseul ala dar cum ar fi sa te duci la calculator "firefox ;triburile ;lumea x ;atac ; raporte; x; turn off computer"

e bine ca nu mai pierdem timpul dar e rau ca in curand o sa stam in pat (daca o sa mai existe si ala), cel ami probabil pe o perna de aer si sa comandam toate actiunile

P.S. sunt inofensiv dar am ganduri diabolice, o sa va obisnuiti cu mine si o sa vedeti pana unde poate ajunge imaginatia mea

Daca asa va face intreaga lume, n-am nimic impotriva.
 

DeletedUser

deja exista calculatoare cu comanda vocala de cativa ani....pentru nevazatori
 

DeletedUser

pentru nevazatori, dar ce te faci cand vine un gigi oier si isi ia si el d`ala, dupa scad preturile si isi iau toti .. si tot asa

P.S. am inceput sa ma gandesc la prostii avand in vedere ca e trecut de 12, mai bine ma duc si ma culc
 

DeletedUser

poate iti vin si alte idei , de data asta noi si inovam...de ce sa strici tu brainstormingul?
 

DeletedUser1195

:)iar esti nostalgic BlooM?

ca si pe Helyas,ma incearca un usor sentiment de invidie pentru aceasta generatie ,care incepe viata direct pe computer;invidie pentru oportunitatile pe care le ofera.
Si totusi,experienta vietii ma face sa ma intreb daca nu exista si o parte realmente nociva.Caci,nu erau chiar prosti stramosii nostri cand spuneau:mens sana in corpore sano_Ore in sir pe un scaun in fata monitorului nu prea aduc "corpore sano".
Iar socializarea de tip hi5 e departe de socializarea reala fata in fata.Poate de asta unii dintre noi,care am depasit varsta copilariei si adolescentei am simtit nevoia cunoasterii directe a unora dintre prietenii virtuali din chiar acest joc.
Si de regula,impresiile facute in joc si ca urmare a comunicarii din joc sau de pe messenger nu corespundeau cu realitatea.:)Pentru ca sub anonimatul unui nick poti fi ceea ce doresti tu.
Fata in fata e mai greu sa disimulezi:)
 

DeletedUser

albertus, pe vremea "cealalta" nu existau parti nocive, cum acum ar putea exista la activitatile indragite de generatia actuala? :)
 

DeletedUser

si totusi din vremea romanilor nu au mai fost atatea sali de fitness si nu s-a pus atata pret pe frumusetea fizica ...n-au fost atatea tratamente si regimuri de alimentatir pentru "sanatate"...
 

DeletedUser

si totusi din vremea romanilor nu au mai fost atatea sali de fitness si nu s-a pus atata pret pe frumusetea fizica ...n-au fost atatea tratamente si regimuri de alimentatir pentru "sanatate"...

Si cat pret se mai punea inca atunci pe frumusetea fizica. Vai de mine. :)

Doar ca atunci cei care puneau pret pe asa ceva erau doar intr'un cerc restrans (politicieni, filozofi, oameni instariti). Acuma s'a extins si la "popor". Ceea ce e foarte bine. :)
 
Sus