First-Timers

DeletedUser

Nu cred ca exista persoana care sa nu isi prefere copilaria in locul vietii de adult, indiferent ca a fost una in anii 60,70,80,90 si indiferent de conditiile in care s-a desfasurat(vorbind totusi de o copilarie normala si nu de tragedii).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser26904

fiecare generatie aduce ceva nou ...toti sunt first timers , dar asta e numele pe care si l-a luat acum o numita varsta...de ce vrei tu sa generalizezi? sa ii micsorezi importanta?
 

DeletedUser

Un singur lucru nu il inteleg, de ce multi ii condamnati, mai mult sau mai putin subtil, pe noi, noi cei care de exemplu au acum vreo 13 ani, asa cum am eu. Nu e vina mea ca m-am nascut intr-o perioada in care tehnologia era un lucru fara de care multi nu puteau trai. Unii credeti ca acum, copilaria nu e copilarie, ca nu mai e la fel ca atunci, ca voi ati fost mai fericiti decat am putea noi sa fim vreodata, si va inselati amarnic. Exista atatea lucruri care pe mine ma pot face fericit, si sunt lucruri simple, ca o melodie, un joc, si nu unul pe calculator, o iesire cu toti colegii, un film, o carte, si alte sute de lucruri.

Ai inteles gresit :) Nu condamna nimeni, sau cel putin eu NU condamn. Cum spunea si miss, fiecare generatie aduce ceva nou. Dar asta nu inseamna ca tot ce e nou sau "stralucitor" e si bun. Si in nici un caz ce e in exces nu e bun.
Si sincer, ma alatur lui yonn2 in ceea ce spune. Si eu as prefera acelasi lucru. De facilitatile din ziua de azi m-as putea dispensa ft usor. Si asta pt ca noi am trait si fara; si desi acum sunt parte integranta a fiecarei zi si intr-adevar sunt chestii care faciliteaza enorm viata de zi cu zi, nu cred ca as simti mari regrete daca intr-o zi m-as trezi si as realiza ca ele nu mai sunt.
Poate doar calculatorul si internetul sa ramana :D
 

DeletedUser

fiecare generatie aduce ceva nou ...toti sunt first timers , dar asta e numele pe care si l-a luat acum o numita varsta...de ce vrei tu sa generalizezi? sa ii micsorezi importanta?

E importanta pentru tine, asa cum a mea e importanta pentru mine, asa cum cea a pustiului de 5 ani de la etajul 1 e importanta pentru el sau va fi peste cativa zeci de ani.
M-a deranjat comentariul lui yonn2(pe care si l-a sters),ma deranjeaza atunci cand se da vina pe copii, cand defapt ei sunt ultimii vinovati.
Eticheta de "first timers", daca tin eu bine minte, si-au pus-o cei nascuti in perioada 1970-1990, cea ce inseamna ca ma numar si eu printre ei, asa ca nu as avea cum sa micsorez importanta propriei mele copilarii :).

Si eu as prefera acelasi lucru. De facilitatile din ziua de azi m-as putea dispensa ft usor. Si asta pt ca noi am trait si fara; si desi acum sunt parte integranta a fiecarei zi si intr-adevar sunt chestii care faciliteaza enorm viata de zi cu zi, nu cred ca as simti mari regrete daca intr-o zi m-as trezi si as realiza ca ele nu mai sunt.
Poate doar calculatorul si internetul sa ramana :D

La fel cum si strabunicii mei(daca ar mai trai) s-ar putea dispensa de apa curenta, canalizare sau curent electric, deoarece au trait si fara.Nu?
Lumea evolueaza, oamenii mai putin(sau deloc, din punctul meu de vedere).Depinde de fiecare cum alege sa foloseasca aceste facilitati.Disparitia lor nu e o solutie.
Cum ar fi ca maine sa dispara calculatoarele?Tarile civilizate s-ar trezi in haos, noua in Romania probabil nu ne-ar fi asa greu.
Nu inteleg de ce toata lumea da vina pe copii, vina e a parintilor.Tocmai pentru ca ei nu au avut aceste lucruri, traiesc cu impresia ca copii lor trebuie sa se bucure de ele si inca de la varste cat mai fragede.Nu e neaparat o idee gresita, insa este prost inteleasa.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser12196

Jocurile astea se mai practica la gradinita! De la 12--13 ani fetele o iau razna si la 14-max. 15 incepi sa le gasesti prin cluburi! Pacat!
nu cred ca ai dreptate.inca lucrez cu liceeni si pot sa-ti spun ca nu toti au in cap doar cluburile si distractia sau alte alea...
foarte multi muncesc din greu pentru a pune bazele unui viitor mai bun pentru ei.din pacate nu aici...
si inca mai jucam impreuna jocuri pe care multi le-ar cataloga copilaresti.(sotron,ratele si vanatorii,prinselea,razboiul culorilor,sau cele de interior,TOMANAP,popa prostu etc.)prin joc ii cunosc mai bine si devin egala lor.
si nici parintii nu au o vina.compenseaza cum pot lipsa de atentie datorata goanei dupa "mai bine".
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nu mai conteaza ca nu s-a mai postat de 2 ani, am gasit ceva pe net. Intrebare, cine mai tine minte astea?

[youtube]47vlGjS0A3o[/youtube]

[youtube]RpgpdswspaE[/youtube]

[youtube]xOn9b_0mtA0[/youtube]

[youtube]PV4-ZcYJ83U[/youtube]
 
Ultima editare de un moderator:
Sus