Forumul lumea 7 a ajuns bataie de joc

  • Autor subiect intrinsecu
  • Data de început

DeletedUser706

Mda....dragut...

Maistre cum iti spuneam... "hotii striga "hotii" ??? Auzi maistre...si tu, aztecule..cine a inceput spam-ul pe L7 ? Pe care jucator de pe L7 il interesa ce bea intrinsecu, sau ce-i zice femeia aztecului acasa? Si imi cer scuze fata de voi pentru topicul mutat, era al naibii de interesant pentru politica L7 ce fac si ce beau "caii lui intrinsecu".


Oki baieti...veti vedea ce inseamna "fara spam".

Deci sa inteleg ca eu si intrisecu am fost "raii " pe aici ...
Ok ..
Nici o problema ..
Personal i mi asum off-topic ul facut ..
As dori sa vad si eu atunci , de acum , dupa ce am demascat pe capii rautatilor [eu si intrisecu] .... cum forumul acesta [ fara cei doi nemernici ] devine o oaza de corectitudine ...
-Sa urmarim impreuna cum la mesaje amuzante ...vom vedea mesaje amuzante din joc si nu mesaje banale din joc postate doar pentru a reaminti celorlalti ca ai atacat si tu pe cineva ...deci mesaje amuzante !
-Sa urmarim impreuna cum la atacuri amuzante nu vom vedea un atac si 30 de comentarii ...
-Eu am deschis acel mult discutat topic [ intrisecu nu a avut nici o vina ] ...
Daca tot discutam de off topic , personal as prefera sa deschida cineva un topic , care sa mi starneasca zambetul , decat sa vad zeci de topicuri in care cea mai lunga fraza are 5 cuvinte [ si alea irelevante]
-Cum i si poate explica un moderator [ si nu ma refer strict la prietenul BlooM ] ca 7-8 jucatori sa stranga , fiecare , in ultimele 30 de zile 200 de posturi de caciula pe forumul Lumea 7 ?
Tot eu si intrisecu suntem de vina ?

Cat despre povestile mele despre net din ultimele 30 de zile ..
BlooM hai sa le numaram impreuna ...
Eu numar pe primele 2 , tu le numeri pe celelalte ...
Ce spui ?
Ce naiba unde au postat jucatori 100-200 de posturi or fi si ale mele 10 pe tema asta ?
Incercam ? ..sau sunt doar cuvinte din categoria atacurilor la persoana ....

Am incercat in startul postului sa exprim cauzele pentru care si eu cred , ca si intrisecu , ca acest forum sufera ..
Am si spus ca nu este vina moderatorilor , si ca acest forum va ramane unul in aceasta nuanta pana in toamna , deoarece este vacanta , si cum multi din "forumisti" sunt copii de 10-12 ani ....forumul i si va pastra culoarea ...
Al doilea motiv expus de mine era goana dupa posturi a userilor nou veniti .
Un jucator inscris de o luna doua , are mai multe posturi decat doi jucatori de 2 ani ...

Din toate astea ...sa ajuns la concluzia ca un topic [unul singur] deschis de mine , si la care a dat reply si intrisecu , este vinovat pentru tot ce se intampla pe aici ...

O intrebare ..
Hai sa numaram posturile mele si ale lui intrisecu .....si sa vedem daca ajung macar la jumatatea anumitor useri dupa aici ..

Si Setzel ..el saracu daca are 10 posturi intr o luna ..
Si el este de vina ?

PS: A nu se intelege ca nu mi asum partea noastra de vina pentru off-topic .
Dar BlooM tu nu ai vorbit la modul general , tu ai nominalizat clar vinovatii ...
Ceea ce in parte era corect ....
AVEAM PARTEA NOASTRA DE VINA !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Din toate astea ...sa ajuns la concluzia ca un topic [unul singur] deschis de mine , si la care a dat reply si intrisecu , este vinovat pentru tot ce se intampla pe aici ...

Dar.. ce se intampla aici ? :)
Un pic mai mult spam si off-topic ca de obicei, lucru care a iesit putin de sub control din cauze obiective, probleme cu internetul a 2 mods si plecarea in vacanta a mea, deci in majoritatea timpului de cand s-a deschis sectiunea pentru L7, un singur om s-a ocupat de forum, BlooM si Mater cand nu a avut probleme cu internetul. Deci hai sa nu dramatizam situatia, toti suntem sanatosi.

@all : considerati perioada asta un mic respiro pt. domniile dumneavoastra, de acum inainte se va respecta regulamentul dupa litera!:)

Si aztecule, nu cred ca a zis BlooM ca sunteti voi 2 ( tu si intrisecu ) de vina pentru ce se intampla aici, ci doar ca si voi ati participat activ la off-topicuri si spam.


-Sa urmarim impreuna cum la mesaje amuzante ...vom vedea mesaje amuzante din joc si nu mesaje banale din joc postate doar pentru a reaminti celorlalti ca ai atacat si tu pe cineva ...deci mesaje amuzante !
-Sa urmarim impreuna cum la atacuri amuzante nu vom vedea un atac si 30 de comentarii ...
-Eu am deschis acel mult discutat topic [ intrisecu nu a avut nici o vina ] ...
Daca tot discutam de off topic , personal as prefera sa deschida cineva un topic , care sa mi starneasca zambetul , decat sa vad zeci de topicuri in care cea mai lunga fraza are 5 cuvinte [ si alea irelevante]
-Cum i si poate explica un moderator [ si nu ma refer strict la prietenul BlooM ] ca 7-8 jucatori sa stranga , fiecare , in ultimele 30 de zile 200 de posturi de caciula pe forumul Lumea 7 ?

Daca considerati ca un post este off-topic/ spam/ sau alta incalcare a regulamentului aveti optiunea de a raporta acel post ( triunghiul din stanga postului ) si un mod. va rezolva acea situatie cat mai rapid posibil.

O zi buna :)
 

DeletedUser706

Eu unul sunt de acord ..
I mi asum greselile , si voi incerca sa nu dau motive pentru altele ..
Singurele precizari :

1.Nu cred ca BlooM si MD sunt vinovati ..
O sa vedeti ca va fi greu perioada asta de vacanta a copilor , pentru orice moderator ..

2.Daca numele aztecul nu are tangenta cu discutia , sa numai fie introdus de fiecare "forumist" care i si aminteste el ca are ceva de spus la adresa mea ..

3.Ca si o propunere [ si nu vorbesc pentru mine ] ...
Desi nu e conform regulamentului ..
Pana incep razboaiele , si vor fi subiecte de discutie ...
Ocoliti o secunda regulamentul si lasati un topic ..de OFF-TOPIC pe forum ..
Ca un fel de aerisire a spiritelor ..
Cred ca este o solutie mult mai viabila , macar pentru o saptamana doua ..
Decat sa vedem 15 topicuri de spam si oftopic ..
macar sa fie doar unul .
Stiu ca exista aceasta categorie la general ...dar poate unii vor sa se vada pe aici ..
Nu stiu ..
Propun si eu ..
Eu unul ma retrag pe OFF-TOPICUL general ..
Dar fara sa le oferiti un topic unde sa bata campii , intre doua farmari ...pana incep razboaiele ..nu vad ce ar putea sa discute pe forum ...
Este o opinie ..
 

DeletedUser

domnul modertaor BlooM. nu c red ca nu mi-am asumat de fiecare data warnul primit, nu cred ca am comentat cand am fost admonestat in scris de spam, nu cred ca am continuat spamul sau am dat replici din strafundul egoului in aceleasi situatii. da, am facut spam, recunosc. dar recunoaste si tu ca sectiunea l7 este varza, recunoaste ca eu nu am facut nici un topic aiurea, ca nu am facut de doua ori acelasi topic, recunoaste ca ai dat warn si ban, ca ai mutat topicuri, pentru mai putin decat ce s-a intamplat in aceasta sectiune. daca tu atat ai priceput din ce am facut io si aztecul este treaba ta. eu personal am incercat sa atrag atentia asupra a ceea ce se intampla aici. pe sectiunile l5 si l6 am facut spam cu duiumu' dar in anumite limite si m-am si tinut de ontopic. intotdeauna am incercat sa mentin un raport cat de cat coerent intre on si off. mi-ai dat warnuri, te-am injurat io vreodata? poti sa imi dai si ban. daca il merit mi-l asum. un singur lucru (si te-am rugat chiar inainte sa faci postul respectiv), asuma-ti responsabilitatea pentru ce se intampla pe l7 si apoi acuza pe ceilalti.

probabil ca am gresit ca am facut topicul asta. sau ar fi trebuit sa il fac cu alt nume de utilizator, pentru ca inainte de subiectul lui a fost dezbatuta persoana care l-a deschis.
 

DeletedUser706

Hai ca nu are rost sa ne certam intre noi ...
Nici BlooM nu a fost tocmai ok cand ne a nominalizat pe noi , dar nici noi nu am fost sfinti ...
Cel putin eu .....te am mai tras si pe tine dupa mine cu postul ala ..
In fine ..
Ce a fost a fost ...
Nici BlooM nu are ce face ...
Hai sa fim sinceri ca nici lui nu ii este usor ..
[pana incep razboaiele va exista spam si offtopic chiar daca vine mama moderatorilor [si nu ma refer la Mater :D] ca practic orice post este offtopic sau spam deoarece nu exista obiectul discutilor]
Oricum cearta nu ne ajuta cu nimic ...
Chiar daca vine de la o persoana care a avut destule "inghesuieli" cu BlooM , afirm raspicat ca BlooM nu are nici o vina ca moderator pe acest forum ..
Ca mai face si el cate "o declaratie" , asa cu impusaturi ...probabil o face in calitate de om si jucator ...
Sper ca in aceeasi nota BlooM sa inteleaga ca si intrisecu a deschis acest topic pentru o discutie deschisa in care sa gasim o solutie pentru anumiti useri de pe forum care spameaza aiurea , doar pentru a si ridica numarul de posturi sau a si face o notorietate ...
Iar nu cred ca este cazul lui intrisecu ...
BlooM , trebuie as fi de acord ca intrisecu a trecut de mult de faza cand posteaza pentru numarul de posturi sau pentru a auzi cineva de numele lui .
In jocul asta , nu toti au auzit de paladin ..dar de caii lui intrisecu , cred ca sunt putini care nu stiu ..
Deci omul asta chiar nu poate fi suspectat de spam pentr notorietate ..
Deci hai sa cadem toti trei de acord ca nu exista un singur vinovat ca nominalizarea unui jucator ca vinovat , nu si are rostul ...si sa incercam sa gasim solutii , nu sa ne certam intre noi ..

Ce spui BlooM de un topic de spam pe forumul Lumea 7 , pana incep razboaiele si va exista subiectul PP ...?
E doar o propunere ...
 

DeletedUser

Ca sa va raspuns, rapid si la obiect.

Nu am spus ca voi sunteti singurii vinovati. Voi doi ati postat in acest topic (deschis de intrinsecu si aprobat de aztecul) plus ceilalti nominalizati (a se vedea primul meu post aici). De aceea v-am dat pe voi exemple. Spammeri sunt multi, si da aztecule, in mare parte ai dreptate. Nu vom reusi prea curand sa stopam acest fenomen. Dar asta nu inseamna ca nu voi incerca.

Eu personal nu inteleg ceva. Toate topicurile de spam au fost inchise, sterse sau mutate. Si asta cu mult inainte de a apare acest topic.Deci...de ce tot spuneti ca in alte parti s-a facut si aici nu ? Exemple ?

Nu uitati ca mi-am dat cuvantul ca nu vor exista warnuri/banuri atata timp cat va fi o discutie civilizata.

Si nu aztecule, nu va exista topic de spam pe o sectiune de P&P. Exista offtopic, cei care doresc sa spameze, au topic special acolo. Nu e problema, cei ce l-au uitat, si-l vor reaminti. De altfel, va deveni exact ceea ce a fost inainte. Singurul topic permis pentru spam.
 

DeletedUser706

Eu unul sunt de acord cu decizia luata , si in mare parte chiar si cu , cuvintele tale ...
Daca mi permiti un sfat ;
Intra pe topicurile :" atacuri amuzante "," mesaje amuzante ", "eu cu cine ma bat" , si incearca sa le expici forumistilor mai noi ca daca cineva posteaza ceva nu este necesara replica celoralti de genul "bine ai facut " ..." ce tare "..si alte "n" reply , care isi au ca singur rost , numarul de posturi ..
Poate ar trebuii anuntat oficial ca nu se acorda bursa pentru cel care are pozitia 1 ca numarul de posturi ...
Si tocmai ca sunt multi jucatori noi , nu trebuie neaparat sa incepi cu warnuri sau/si banuri ...incearca prima data sa le explici ca este bine ca daca ai ceva de spus interesant pentru topicul acela , sa spui ...daca este doar un reply banal ...poti sa l pastrezi pentru altadata ..
Toti am fost la inceput ..si am invatat cu timpul ..
Nu este nimic rusinos sa fi la inceput ,sau/si sa inveti ...
Rolul tau BlooM , ca moderator , este sa incerci , pe cat posibil sa incerci sa le explici cum sta treaba pe aici , ca este spre binele lor sa nu sara calul si ca in nici un caz daca vede pe userul aztecul ca incalca regulile , sa l urmeze si ei pentru ca orice jucator nou sau vechi poate gresii , iar pedeapsa este individuala ...

Cu asta i mi cer scuze celor pe care i am deranjat ..
BlooM , MD si sacalaka multa bafta ....
E clar ca si voi a ti vrea sa fi ti undeva pe plaja , cu briza marii mangaind narile , si ca in loc de asta , stati la barfa cu noi pe aici ....
Dar toate la timpul lor ...
Bafta .

Ne vedem pe off topic
 

DeletedUser

Eu unul sunt de acord cu decizia luata , si in mare parte chiar si cu , cuvintele tale ...
Daca mi permiti un sfat ;
Intra pe topicurile :" atacuri amuzante "," mesaje amuzante ", "eu cu cine ma bat" , si incearca sa le expici forumistilor mai noi ca daca cineva posteaza ceva nu este necesara replica celoralti de genul "bine ai facut " ..." ce tare "..si alte "n" reply , care isi au ca singur rost , numarul de posturi ..
Poate ar trebuii anuntat oficial ca nu se acorda bursa pentru cel care are pozitia 1 ca numarul de posturi ...
Si tocmai ca sunt multi jucatori noi , nu trebuie neaparat sa incepi cu warnuri sau/si banuri ...incearca prima data sa le explici ca este bine ca daca ai ceva de spus interesant pentru topicul acela , sa spui ...daca este doar un reply banal ...poti sa l pastrezi pentru altadata ..
Toti am fost la inceput ..si am invatat cu timpul ..
Nu este nimic rusinos sa fi la inceput ,sau/si sa inveti ...
Rolul tau BlooM , ca moderator , este sa incerci , pe cat posibil sa incerci sa le explici cum sta treaba pe aici , ca este spre binele lor sa nu sara calul si ca in nici un caz daca vede pe userul aztecul ca incalca regulile , sa l urmeze si ei pentru ca orice jucator nou sau vechi poate gresii , iar pedeapsa este individuala ...

Cu asta i mi cer scuze celor pe care i am deranjat ..
BlooM , MD si sacalaka multa bafta ....
E clar ca si voi a ti vrea sa fi ti undeva pe plaja , cu briza marii mangaind narile , si ca in loc de asta , stati la barfa cu noi pe aici ....
Dar toate la timpul lor ...
Bafta .

Ne vedem pe off topic

De asta se si da prima oara, uneori chiar si a doua oara, doar editare de topic si mesaj din partea moderatorului. Nu intotdeauna e si warn, daca vedeti un post editat de un moderator. Dar cand ai un post aiurea aici, altul pe alt topic, maine la fel..oare nu merita warn ? Sau sa stam sa editam in fiecare zi ? Uneori ajung la concluzia ca sunt useri pe acest forum care nu invata decat daca primesc warn. Si nici atunci poate...

Cat despre briza marii..sper sa ajung in curand. Promit ca nu ma voi gandi la voi :p
 

DeletedUser

BlooM, cred ca toti oamenii de aici ti-au zis ca nu au nici o problema cu warnurile primite, toti ne-am asumat responsabilitatea lor. ce este asa de greu sa recunosti ca pe l5, l6, chiar si tie ti-a placut spammul facut de noi, l-ai apreciat, ai participat la el si in momentul in care ai considerat ca s-a sarit calul ai dat warn, ban. ai primit injurii de la mine pe tema asta? nu cred... exista posturi si posturi, topicuri si topicuri. ce nu imi place mie este lipsa de bun simt (nu a ta, nu a moderatorilor ci a unor useri). si acum se pare ca s-a depasit (in jos) aceasta limita. la inceput as fi vrut sa il fac la adresa userilor, dar stiam ca o sa iasa o balarie totala si am vrut sa evit asta. am crezut ca, facut asa, o sa degenereze exact in acest tip de discutie. in schimb s-a ajuns sa ne atacam noi intre noi. asta este. imi pare rau ca am facut topicul asta.
but... the damage is done...
 

DeletedUser

Deci sa inteleg ca eu si intrisecu am fost "raii " pe aici ...
Ok ..
Nici o problema ..
Personal i mi asum off-topic ul facut ..



nu stiu si nu zic nimic de playerul intrisecu dar tu daca chiar iti asumai off-topicul facut nu erai asa de contrariat acuma si lasa-i subiectul asa cum e fara sa il inflamezi.nu e cazu sa te justifici oricind si in fata oricui.daca tu nu iti alegi cui raspunzi si in care circumstanta inseamna ca in mod tacit accepti sa te balacaresti alaturi de cei care fac spam.nu cred ca e asa de imp pt tine sa raspuzi la 80% dintre posturi.
 

marakesh

member
Scor reacție
0
parerea mea: singura solutie ca sa nu mai faca lumea off topic si spam in alte teme e cel mai bine sa faceti cate un post pe fiecare lume unde spammerii recunoscuti si cei necunoscuti sa se manifeste.... si banuiesc ca atunci va fi mult mai curat si mai ingrijit forumul... si daca nu ma insel e 1 singur moderator? ca doar pe el l-am vazut la actiune pe L7....
 

DeletedUser4838

Moderatorii nu sunt desemnati in mod specific pentru o singura lume sau un singur topic, sunt mai multi si intervin cum au timp.

Ca sa fac si eu off-topic; Subiectul asta nu isi are rostul si genereaza mai mult off-topic decat ar trebui.

Se fac tot felul de caracterizari si aprecieri de valoare, cand nu ar fi cazul. Inteleg forumistii convinsi ca nu au ce face... Un sfat: E forumul unui joc, nu e jocul unui forum! asa ca jucati-va, fratilor, triburile!
 

DeletedUser

intrinsecule, repet, v-am dat pe voi doi exemple, ca fiind spammeri cei mai activi in ultimul timp. Si nu cred ca ma puteti contrazice la asta, niciunul. Imi cer scuze fata de voi daca s-a considerat un atac la persoana.

Va spun eu ce ar trebui sa se faca, ca sa nu mai fie spam. Ignorati-i pe cei care incep asa ceva, sau mai bine, folositi optiunea "report post". Daca e unul care incepe, se vor gasi oricand 10 sa-l sustina, desi nici ei nu stiu despre ce e vorba.
Daca nu s-ar posta peste tot, doar ca sa se posteze, ci doar cei care intr-adevar au ce spune in topicul ala, nu ar exista spam, warnuri, banuri.

Si apropo, intrinsecule, eu nu am spus ca ati comentat la warnuri, banuri, ci la ideile moderatorilor referitoare la anumite parti din regulament.Ca sa intelegi, iti dau 2 exemple:

1. regula 2.8 a fost initial in alta forma, dar datorita numarului mare de opinii care sustineau modificarea ei, a fost modificata. Apoi cand s-a trecut la aplicarea ei au inceput sa se auda voci care sustineau ca nu trebuia modificata, ca era mai buna inainte. (specificare: o parte din acele voci, erau cele care la inceput au sustinu modificarea ei)

2. regulile 2.6, 2.6.1, 2.6.2 stiti foarte bine cati au sustinut-o. Acuma e una din cele mai contestate reguli.

Deci, la asta ma refeream..pentru ca acum ceva timp, am taiat spamul de la radacina, tot ce era samanta de spam era inchisa si avertizata, singurul loc permis fiind un singur topic la Offtopic. Dar nu era bine...multi se plangeau ca sunt prea dur. Acuma ca las mai liber la divagari de la subiect...plange lumea ca e prea mult spam.

Nu e nimic personal, dar voi continua ceea ce incepusem candva, si va prezint oficial singurul topic de spam permis de azi inainte.

(SPAM) Anunt oficial - Foarte important

Nu confundati offtopicul, cu spamul. Ce e offtopic ramane liber la offtopic. Ce e spam, va fi permis doar pe acel topic.
 

DeletedUser11462

intrebare

De se fura in L7 din puncte?

1.3. Va rugam sa nu raspundeti la off topicuri si sa nu postati in topicuri care probabil vor fi sterse. Postari de genul "primul pe pagina" sau "am scris si in topicul asta" sunt interzise.

2.2. Va rugam sa postati raspunsuri care au legatura cu topicul. Daca nu puteti oferi un raspuns potrivit cu topicul este mai bine sa nu postati nimic. Acest lucru este in special valabil asupra posturilor foarte scurte si fara relevanta.

Avertismentul a fost dat pentru toti userii, noi sau vechi. Prin urmare, warn.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus