Hai sa visam

DeletedUser

Sunt demult acolo, doar ca stau mai intr-o margine...si va admir ...uneori ma trec fiori, si mi se trezesc amintiri ce credeam ca-s demult apuse. mai avem nevoie si de ..iubire, si de visare.
 

DeletedUser16450

Candva ti-as fi spus sa visezi cu ochii deschisi. Nu e nimic mai superb decat asta. Acum, ca anii mei au sunat a cantec, mi-e ca-ti spun cam acelasi lucru. Viseaza. Chiar si cu ochii deschisi. Dar viseaza.
 

DeletedUser

Visez mereu, dar am pastrat si-un ochi semideschis,pentru anu ramane doar cu visarea. Fara vise, nu avem o directie, mergem fara destinatie.
 

DeletedUser16450

"Pe harfa rasturnata a ierburilor tale, Vara, trupul si sufletul meu sunt inceputul unui mare cantec si tremurul mainii care-l cauta..."
 

DeletedUser16450

sa revenim insa la visele noastre:


"Totul ne desparte pe tine si pe mine: distanta, oamenii, viata si poate si destinul. Ti-aduci aminte? Ca sa-l cunoasca pe Cesar, Cleopatra, insotita de un singur credincios, a trecut marea cu barca, infruntand-o, s-a lasat infasurata intr-un sac oridnar si dusa pe umeri in palatul lui Cesar, fara ca nimeni sa-si inchipuie ca intr-un tol purtat pe umeri regina Egiptului vine sa-l vada pe Cesar.
Nu ma tem de zambetul tau. Deci nu ma tem de nimic. Sunt ceea ce-i dincolo de fereastra odaii tale: departarea. Sunt cea mai mica fata a lumii intre randunelele ei fiindca ma infasor in intregul ei necunoscut. Privirea ta nu ma va gasi nicaieri. Amintirea ta nu are unde sa ma afle. Glasul tau nu poate sa ma strige si nu stie unde. Sunt intre cele patru zari: raspantia lor.
Cu zece ani in urma ti-as fi spus :"Cu-cu". Dar sufletul meu si-a pierdut glasul copilariei. Stii sa asculti? Auzi vantul la fereastra? Auzi pasarile care pleaca si se intorc, ducand si aducand primavara? Privesti uneori pe fereastra fara sa vezi nimic? Sunt pe acolo si intr-acolo, fara fiinta, o apropiere si o indepartare in preajma ta.
Gandeste-te la mine ca la o stea desprinsa din tine si dusa in intunericul fara fund..." :)
 

DeletedUser

Nu ne desparte nimic, nicicand, niciunde. Nimic, decat vanitatea, decat dorinta noastra de a ne mintii pe noi, de a ne amagi si a ne administra chinul de a fi separati, drept fericire. Respingem iubirea in timp ce alergam dupa ea, deschidem ochii mari sa o vedem, atunci cand ar trebui sa ne deschidem sufletul, sorbim din cafea atunci cand, prea obositi sa alergam dupa iubire, ar trebui sa ne sorbim din ochi. Doar un zambet, un gest de-al tau, ne-ar cuprinde intr-o mireasma imbietoare de iasomie si ne-ar purta pe valurile vesniciei. Doar un cuvant, nimic mai mult, si buzele mele s-ar deschide pentru a te invalui in versuri nemuritoare . Doar o lacrima varsata, din iubire, si toate diamantele din lume si-ar pierde stralucirea. Doar un minut, atat, mi-ar fi de-ajuns pentru eternitate.
 
Sus