Haide-ti sa ne culturalizam

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser6

Din cate am observat din pacate servarul romanesc duce lipsa de calitate, de jucatori cu experienta si desi stiu ca am de pierdut facand asta nu mai suport noobismele asa ca m-am hotarat sa dau niste sfaturi:

1.Nu atacati niciodata cu unitati defensive au atacul foarte mic si le veti pierde degeaba(desi stiu ca multi nu o sa fie de acord va anunt ca HC este o unitate defensiva)

2.Nu faceti defence cu unitati ofensive(am vazut ca multi fac LC ca unitati de def...)

3.Nu faceti niciodata catapulte ca unitati defensive intradevar au defencul mare insa sunt incete si ocupa prea multa ferma pentru a merita(la fel ca si HC)

4.
Moral minim - 30%.
Moralul incepe sa scada la o diferenta de ~ x5 punctele victimei (aproximativ, pentru ca asa mi-a rezultat din simulari, n-am obtinut niciodata o cifra exacta).

Moral / Diferenta puncte atacator - victima

100% / cel mult x5
80% / x6
70% / x7.5
60% / x10
50% / x15
40% / x30

Moral / Pierderi trupe

100% / x1
~63% / x2
~48% / x3
~40% / x4
~34% / x5
30% / x6
Multumim Vokiel


5.To dodge ce inseamna defapt? in cazul in care esti atacat insa nu ai destule trupe sa te aperi si observi ca vin curatari si nobili poti sa iti scoti unitatile din sat cu 2 minute inainte sa ajunga curatarea si peste 1 min sa dai cancel sa ajunga la nobili. Astfel nu vei pierde satul si vei avea timp sufiecient sa aduci suportul in sat. Problema e ca daca ataca cu ramuri probabil ai sa iti pierzi zidul dar el se reface in o zi jumatate

6.Cand ataci e bine sa ai si 10 catapulte in atac ca sa dai joc piata centrala deoarece in cazul in care un jucator incearca sa dea dodge si nu da cancel inainte sa ajunga atacul tau nu mai poate da :D

7.Cel mai bun ratio ofensiv este parerea mea:
5k axe
2,7 lc
500-700 ma
250 ramuri
10 cat
La ratioul defensiv nu ma bag deoarece existe foarte multe puncte de vedere

8.Este obligatoriu sa iti faci sate separate de atac si aparare in cazul in care le amesteci nu vei avea nici atac nici aparare

9.Din momentul in care deja aveti 3-4 sate este bine sa incercati sa va limitati numarul de puncte al satelor astfel veti avea si mai mult loc in ferma pentru trupe si un moral mai bun asa ca folositi optiunea de demolare din cladirea principala. 9711 de puncte pe sat e numarul ideal de puncte daca vreti sa stiti cum puteti sa le faceti fara sa pierdeti din cladirile importante sa imi dati un mail in game

10.Atacuri coordonate acest subiect am sa il pastrez pentru mine

11.Hc nu are rost sa fie construit decat poate de la 10 sate in sus si in acest caz nu mai mult de 500 pe sat sau un sat de hc la 10 sate. Intradevar are def bun si se misca repede insa costa mult prea mult pt cat ofera daca ati face de cate puncte de ferma ocupa hc numai sp si sw ati avea un def mult mai bun

12.Nobilii nu se trimit niciodata mai multi in acelasi val deoarece nu va scadea decat 1 loialitatea. Cel mai bine este sa va coordonati 1-2-3 curatari si la 15 secunde dupa asta un trenulet de nobili(4 nobili la intervale foarte mici 10 -15 sec cu doar 100 de axe )

13.Cum iti dai seama cu ce esti atacat? te uiti la timpul cat ia unitatii sa ajunga un satul tau apoi iimparti distanta dintre sate si vei obtine o viteza. Te uiti la ramuri nobili axi si restul unitatulor ce viteza au si voila :)

14.Pentru a nu isi da seama persoana atacata daca tu dai fake sau nu cel mai bine este sa bagi un ram sau o catapulta printre trupe

15.Personal spionii mi se par cam inutili de la un nivel in colo daca ataci cu spioni nu faci altceva decat sa alertezi adversalul si el va cere suport.
Pentru moment cam atat am avut de spus sper ca nu e un topic degeaba sau enervant daca imi va veni ceva nou in minte am sa editez

16.Cum sa iti coordonezi fakurile? Cel mai bine este cand ataci un jucator si vrei sa ii iei doar 1 2 sate sa dai pe restul sau pe inca 1-2 fakuri care trebuie sa ajunga in acelasi timp cu atacurile reale si deobicei eu cand atac bag 2-3 curatari apoi la 15 secunde 4 nobili si apoi 1-2 suporturi, deasta poti sa dai si un fake suport ca sa il derutezi de tot

17.Personal nu vad rostul nobilarii unui sat de sub4-5k iti ia prea mult sa il cresti si va fi mereu vulnerabil.

18.Daca tu ataci un sat si il cuceresti si el avea suport trimis in alte sate acele trupe vor disparea.

19.Daca folosesti contul premium e ideal sa pui la toate satele acelasi nume si sa le imparti in grupe astfel inamicului tau ii va fi foarte greu sa se organizeze
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

presimt ca va face parte din threadul de tutoriale al multor triburi,
multumim,:)
 

DeletedUser

Pe mine m-a atras contradictia din titlu :).
Oricum, e o chestie faina acest thread, il recomand multora.
Desi nu e lumea mea...
 

DeletedUser

Douã observaþii:

1. Haide-þi se scrie de fapt "haideþi"

2. Observaþia 4, referitoare la moral, e incorectã.
 

DeletedUser

Talibane, ne-ai stricat jucaria :p
Nu cred ca considera cineva topicul degeaba (din cei care-l citesc) dar mare lucru n-o sa schimbe. Majoritatea noobilor nici macar nu intra pe forum. Ia si tu si da o circulara la toti jucatorii de pe server :D

Douã observaþii:

1. Haide-þi se scrie de fapt "haideþi"

2. Observaþia 4, referitoare la moral, e incorectã.

2. True.
Moral minim - 30%.
Moralul incepe sa scada la o diferenta de ~ x5 punctele victimei (aproximativ, pentru ca asa mi-a rezultat din simulari, n-am obtinut niciodata o cifra exacta).

Moral / Diferenta puncte atacator - victima

100% / cel mult x5
80% / x6
70% / x7.5
60% / x10
50% / x15
40% / x30

Moral / Pierderi trupe

100% / x1
~63% / x2
~48% / x3
~40% / x4
~34% / x5
30% / x6
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser523

Eu sunt curios de ce a dat aceste info tuturor?cred k sa plictisit sa dea doar de adversari slabi si vrea cu adevarat o provocare! sunt de acord cu tot ce a zis in afara de punctul referitor la ofensiva...acum sa vedem cum va arata lumea dupa aceasta lectie ;)
 

DeletedUser

eu sunt frapat de adevarul evident pe care vokiel tocmai la spus,

Majoritatea noobilor nici macar nu intra pe forum.

si asta este pita multora din noi,
vorba aia.. cand te apuci de o treaba RTFM! si exact asta a facut talibanul ne-a dat un Manual, unii din noi stiu multe de acolo altii nu,
bleah, ar fi cam greu daca toti ar citi, nu?
 

DeletedUser6

Talibane, ne-ai stricat jucaria :p
Nu cred ca considera cineva topicul degeaba (din cei care-l citesc) dar mare lucru n-o sa schimbe. Majoritatea noobilor nici macar nu intra pe forum. Ia si tu si da o circulara la toti jucatorii de pe server :D



2. True.
Moral minim - 30%.
Moralul incepe sa scada la o diferenta de ~ x5 punctele victimei (aproximativ, pentru ca asa mi-a rezultat din simulari, n-am obtinut niciodata o cifra exacta).
Pierderile sunt duble la un moral de ~63%, triple la un moral ~48%, de 4x ori mai mari la un moral ~40%, de 5x mai mari la un moral ~34% iar la moral minim (30%) pierderile sunt de peste 6x ori decat cele normale (la un moral maxim).

PS. Corectati-ma daca gresesc.
Ms de corectare eu asa tineam minte de pe w 6 se poate sa ma insel cu moralul si pierderile :p
 

DeletedUser

Checked, e la fel si-acolo :)

Nu stiu pe cati intereseaza, dar am updatat postul anterior. Informatiile sunt totusi aproximative.

9711 de puncte pe sat e numarul ideal de puncte

Depinde de jucator. Eu de exemplu am 2 'numere ideale', unul pentru ofensive si altul pentru defensive. La cel defensiv n-are rost sa mai tii Atelierul si nici Grajdul prea sus. Comparativ cu ofensivul. Acum depinde si daca ai in cap o conversie ulterioara a satelor. N-ai sa stai atunci sa ridici la loc cladirile nivelate.

Cam asa arata o schema buna in opinia mea:

Cladire principala L20 (max. L25)
Cazarma L25
Grajd max. L15 (defensiv) / L20 (ofensiv)
Atelier L0 (defensiv) / L15 (ofensiv)
Curte nobila L1
Fierarie L20
Piata centrala L1
Statuie L1 (doar intr-un sat, si ala defensiv)
Targ L22
Taietori de lemne L30
Mina de argila L30
Mina de fier L30
Ferma L30
Magazie L30
Ascunzatoare L0
Zid L20
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Grajd max. L15 (defensiv) / L25 (ofensiv)


poate vrei sa spui 20 maxim...:D
 

DeletedUser177

@talibane, 10 bile albe si 5 stele, e nice, very nice acest topic, felicitarile de rigoare, in acest topic reiese adevarata ta valoare. :)
 

DeletedUser6

Checked, e la fel si-acolo :)

Nu stiu pe cati intereseaza, dar am updatat postul anterior. Informatiile sunt totusi aproximative.



Depinde de jucator. Eu de exemplu am 2 'numere ideale', unul pentru ofensive si altul pentru defensive. La cel defensiv n-are rost sa mai tii Atelierul si nici Grajdul prea sus. Comparativ cu ofensivul. Acum depinde si daca ai in cap o conversie ulterioara a satelor. N-ai sa stai atunci sa ridici la loc cladirile nivelate.

Cam asa arata o schema buna in opinia mea:

Cladire principala L20 (max. L25)
Cazarma L25
Grajd max. L15 (defensiv) / L25 (ofensiv)
Atelier L0 (defensiv) / L15 (ofensiv)
Curte nobila L1
Fierarie L20
Piata centrala L1
Statuie L1 (doar intr-un sat, si ala defensiv)
Targ L22
Taietori de lemne L30
Mina de argila L30
Mina de fier L30
Ferma L30
Magazie L30
Ascunzatoare L0
Zid L20

Probema cu ce spui tu este ca tu permiti inamicilor tai sa afle care sunt satele tale defensive si care ofensive ...
 

DeletedUser

Grajd max. L15 (defensiv) / L25 (ofensiv)

poate vrei sa spui 20 maxim...:D
Colega, eu bine stiu ce-am vrut sa spun. Am specificat, in opinia mea ;)
Ca tu ai alta varianta e cu totul alta treaba :)
Daca tu ai un sat defensiv in care faci prea putin (sau deloc) HC si spioni, la ce mama lui trebe Grajdul ala?

Probema cu ce spui tu este ca tu permiti inamicilor tai sa afle care sunt satele tale defensive si care ofensive ...

Stiu, iti dai seama imediat ca ofensivele au punctaj mai mare (si chiar fix) dupa schema aia. De asta n-am mers niciodata dupa ea intocmai :p
Vorbeam numai din prisma fermei si a trupelor.
Dar se poate modifica un pic si merge dupa ea.
 

DeletedUser

eu m-am referit ca nu se poate ajunge la un nivel mai mare de 20 pentru grajd...
 

DeletedUser

Sunt si noobi care intra pe forum...:)

@talibanul - Intradevar o initiativa laudabila:)... totusi daca incep sa faca gat noobi pe care vreau sa ii nobilez, vei avea probleme cu mine:p
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus