How is made

DeletedUser

Salut!
Deschid aceasta tema din dorinta de a ne impartasi experientele avute in crearea de semnaturi sau alte lucrari grafice postate pe forum. Cum? - sub forma unor tutoriale care sa contina pasii parcursi si poate mici secrete si trucuri folosite pentru incadrarea intr-o anumita tema sau in dimensiunile cerute de forum.
Dupa cum probabil s-a observat, pe mine ma atrag animatiile desenate si gasirea unor solutii minimaliste pentru exprimarea ideii principale a semnaturii (vorbesc mai mult de semnaturi decat de avatare sau embleme in joc pentru ca semnatura ofera suprafata cea mai generoasa). :D
Sper ca ideea sa prinda la photoshopisti care au facut in ultimele luni lucrari remarcabile si sa ne impartaseasca din secretele lor.

Voi incepe cu ultima mea semnatura facuta (nu ceruta :D) pentru Gaby89:

gabygaina.gif


Tutorialul il voi pune in spoiler pentru usurarea navigarii:

1. Nevoia de face semnatura a venit din forta care razbatea din textul pe care Gaby89 il avea la semnatura, probabil o creatie proprie, care ma impresiona de fiecare data cand il citeam. Textul este "Autoritatea unei gaini este egala cu suma gainaturilor ei de cand iese din gaoace si pana ii ia gatul vreunul din CEI 10 NEGRII MACELARI."
M-am gandit initial la o gaina matura care sa se depalseze ciugulind una-alta , era necesar un contor care sa inregistreze nivelul "autoritatii" si evident un negru macelar care prin actiunea lui sa reseteze contorul. Apoi mi-am amintit de un vechi emoticon, ultimul de pe aceasta frumoasa pagina.

2. Am descarcat emoticonul respectiv, l-am deschis ca fisier .gif cu Corel Photo-Paint (se pot utiliza si alte programe) insa acesta mi-e mai familiar; fisierul are 23 de frame-uri, am ales doar 5 suficiente sa redea miscarea unui pui suficient de inalt pentru ca pastrandu-i proportiile sa incapa in cei 500 pixeli ai semnaturii.

3. Am copiat puii din cele 5 frame-uri alese in Corel Draw si i-am desenat respecatnd conturul apoi am desenat negrul cu un satar cat mai minimalist.

Aceasta este vederea lor in wireframe:
puiwireframe.jpg


Aceasta este o vedere normala, practic am desenat doar un pui, pentru celelalte pozitii i-am facut o clona la care am facut mici modificari la nivel de contur - de exemplu motul din cap sau ochii- si am schimbat pozitia picioruselor (odata desenat puiul initial -10 min- modificarile pentru celelalte pozitii mai dureaza maxim 10 minute)):
puiplini.jpg

Am folosit culori simple, doar pentru satar am utilizat un gradient de la alb la negru pentru un efect metalic
Asta a fost toata munca in Corel Draw.

4. Am deschis in Adobe PhotoShop un fisier nou avand dimeniunile 500/100 pixels. Practic aici am lucrat semnatura. Am utilizat ca background un printscreen de pe forumul triburile, astfel incat la final semnatura sa para transparenta. Apoi am inceput sa copiez cei 5 pui; folosind copy/paste sau Ctrl+C/Ctrl+V ei intra automat fiecare in cate un layer; am copiat puiul in pozitia de sacrificiu si negrul;
In acest moment in Photoshop am backgroundul +7 layere; pentru a da o senzatie ne miscare negrului fac un duplicat la layerul respectiv, il deplasez cativa pixeli si il deformez putin din Edit/Transform/Distort. (cred:D)

Adaug textul original al semnaturii, pozitionez puii in pozitiile dorite.

Pentru contor am ales o varianta simpla, initial doream sa desenez unul cu cristale lichide care sa incrementeze gainatii dar am renuntat, nu el trebuia sa atraga atentia; am optat pentru un simplu text, fiecare pozitie este de fapt un alt layer obtinut prin duplicare din cel anterior (un avantaj e ca duplicarea il suprapune exact peste layerul original, in aceeasi pozitie) si editarea ultimei cifre. Au mai aparut astfel 6 layere.

Gainaturile le-am mazgalit la fiecare pui in layerul lui; Aparea o problema, cand urma sa dau invisible la un layer ii disparea si gainatul, astfel incat chiar daca ei erau contorizati, nu se vedeau:eek:, pentru asta am gasit o solutie cand am inceput sa salvez frame-urile.

Pentru a da senzatia de adancime pe transparenta, am utilizat un singur efect pentru toate layere-le - Drop shadow.

In acest moment in Photoshop cu toate layerele vizibile semnatura arata asa:
alllayers.jpg


5. Totul e gata pentru crearea frame-urilor. Selectand vizibil/invizibil la layerele dorite pentru a obtine fiecare frame,salvez de fiecare data fisierul cu Save as ( eu utilizez .jpg); E bine ca toate fisierele aste sa stea intr-un folder care din experienta sa nu se numeasca New Folder, dar asta cred ca stie toata lumea :D. Problema gainaturilior care dispareau am rezolvat-o acum simplu, inainte de a trece la urmatorul frame, mazgaleam un gainat si in background sub cel original.

Am obtinut astfel 7 fisiere .jpg adica cele 7 frame-uri:

1.jpg


2.jpg


3.jpg


4.jpg


5.jpg


6.jpg


7.jpg


6. Intr-un program de creat gif-uri, eu iarasi am folosit Corel Photo-Paint, am utilizat cele 7 fisiere .jpg ca frame, am ales delay mai mare la ultimul fisier pentru un efect dramatic crescut si am salvat ca.gif
 

DeletedUser

1. Cererea: "Nu am dat detalii....as vrea o poza frumoasa....cu numele meu pe ea....pt profil la joc"

2. Oferta:

04style97.jpg
01style97.jpg

03style97.jpg
02style97.jpg


3. Pentru background am folosit fractali de pe http://www.deviantart.com/ iar pentru text am urmat acest tutorial:
[YOUTUBE]8OtfA4ou4k0[/YOUTUBE]
foarte putin de lucru :)
 

DeletedUser

Nu imi plac efectele puse pe text. Insa lucrarea animata m-a dat gata :)
 

DeletedUser

Voi continua cu semnatura pentru rakanishu, participanta la concurs, care alaturi de lucrarea lui N.Paul a obtinut onorabilul loc 2 http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=38593.

raka.jpg


La inceput voi vorbi putin despre contextul in care am facut aceasta semnatura. A aparut acest nou concurs http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=38437 avand ca obiectiv realizarea unei semnaturi pentru rakanishu, admin al jocului si forumului. Ce stiam despre rakanishu in afara de aceste functii? Ca e un tip echilibrat – asta e impresia de pe forum, deschis la dialog dar nu vorbaret, ca admin de joc are mana grea (am luat candva un ban de la el, tehnic avea dreptate, insa am considerat pedeapsa disproportionata fata de ce au primit colegi in situatii similare :D), ca are ca joc favorit Diablo II dupa cum se vede la avatarul pe care-l poarta iar ca semnatura avea textul “Şi IIsus a zis: Bă, ridică-te şi mergi... la şcoală!”.
Contextul politico-social in momentul lansarii concursului era cam asa: Ministerul sanatatii incheiase procedurile de inchidere a mai multor spitale din tara, de aici multe drame, cateva mediatizate in presa, multe ramase anonime, reducerile fondurilor pentru compensarea preturilor medicamentelora a provocat alte drame in familiile cu bolnavi cronici la care s-a adaugat si desfiintarea platii persoanelor insotitoare pentru acesti bolnavi, decizii care au afectat pe cei cu adevarat bolnavi si familiile lor, mai putin pe impostori. In acelasi timp Ministrul educatiei, Dl. Funeriu a reusit prin modul de organizare a examenului de bacalaureat sa evidentieze promiscuitatea in care toata societatea romaneasca se scalda in ceea ce priveste calitatea invatamantului. Peste jumatate din absolventii de liceu nu au reusit sa treaca de examen.
Acest context general cu dramele lui mi-a aparut ca fiind strans legat de textul semnaturii lui raka. Mi-am imaginat cu placere filmul in care Iisus ar veni brusc si ar vindeca toti bolnavii din tara noastra. Ministerul Sanatatii ar fi desfiintat. Daca pe bolnavii vindecati i-ar trimite la scoala, acestia in mod sigur ar merge cu placere (cand scapi de o boala grea ai face orice nu ti-a placut in trecut, doar sa fii sanatos), ceea ce ar fi un mare atu pentru dezvoltarea Ministerului Educatiei, pentru rectificari bugetare senzationale, construirea de noi scoli, angajarea de personal, achizitii etc.
Cam asa mi-a venit inspiratia. Nu am dorit sa fac o animatie, asa ca am utilizat doar Corel Draw.

1. Am creat ziarul si l-am lansat ca trailer http://forum.triburile.ro/showpost.php?p=898039&postcount=66. Cel mai mult m-a amuzat compunerea textului.

2. L-am desenat pe Iisus prins la colt de catre ziaristii bagaciosi care vor sa lege totul de subiectele politice ale zilei respective; am desenat microfoanele;

3. L-am desenat pe rakanishu in partea opusa reprezentat ca un adolescent pragmatic, fan DiabloII, cu tigara aprinsa, privind atent ce se intampla chiar daca pare ca nu se implica (recunosc ca m-am gandit si la sisu cand l-am desenat);

4. Pentru ca ziarul nu incapea in intregime, am asezat pagina respectiva astfel incat sa fie lizibile numele articolului si subtitlul care era textul original rakanishu; am dorit ca vechile elemente grafice ale lui raka – textul cu Iisus si sigla DiabloII (purtata pe tricou) sa ramana in noua semnatura.

Et voila, aceasta este semnatura. :) Ce as modifica la ea? Mi-ar placea sa o vad ca animatie astfel: Flacarile de pe pieptul lui raka sa cuprinda ziarul de langa, sa se extinda si sa arda tot iar cenusa sa fie imprastiata de o adiere de vant. :D
 

DeletedUser

in general imi e rusine sa spun ca imi place una sau alta facute de mine, mai ales ca stiu defectele care raman necorectate sau ce as fi vrut sa fac si nu mi-a iesit; insa exista o semnatura care imi place la nebunie - cea pentru plesuv28, singura impecabila careia nu am ce sa-i reprosez oricat as incerca, sper sa o gasesc si sa o aduc aici
 
Sus