Interviuri jucatori L27

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Adenauer

member
Scor reacție
105
INTERVIURI


Primul interviu finalizat este cel cu clepo.

Adenauer
Te salut cu respect, eu sunt moderatorul de pe forumul extern, de curand am decis sa iau cateva interviuri jucatorilor exponentiali ai lumii 27. Ai fost propus pe forumul extern de mai multi utilizatori pentru un interviu, doresti sa raspunzi la cateva intrebari?
clepo
Te salut si eu.
Placerea e de partea mea, oricand ai timp putem face acest interviu.

Adenauer
Te rog sa ne faci cunostinta cu persoana din spatele nick-ului de joc. De asemenea as vrea sa ne prezinti si cateva detalii din viata ta reala, cu ce te ocupi, care sunt hobby-urile tale sau alte lucruri interesante pe care doresti sa ni le prezinti.

clepo
Am 32 de ani, nascut in Botosani ( Dorohoi ).
De la 20 am emigrat in Italia unde as putea zice ca am inceput o noua viata, practic acolo m-am maturizat. Am trecut prin multe greutati dar vointa ( un lucru care as zice ca ma caracterizeaza ) m-a ajutat sa trec peste toate provocarile. Dupa 6 ani am revenit in Romania. Acum stau in Suceava ( Radauti ) unde practic un fel de comert ( mai mult sau mai putin legal:D ). Sunt insurat ( sotia mereu zice: Hai fugi ca te asteapta triburile:D ) si am si un junior de 3 ani jumate. Cand e vorba de a face lucruri importante sunt foarte strict ... perfectionist ,poate si din cauza meseriei care nu admite erori ... lucru care se reflecta si pe triburile.

Adenauer
Sa-ti traiasca familia si sa fiti fericiti. :)
Cum ai aflat de jocul acesta si mai important poate, ce anume te-a atras atat de tare, incat sa ramai si sa joci mai mult timp? Care sunt atuurile jocului "TRIBURILE", din punctul tau de vedere?

clepo
Prima oara am jucat pe L13. Probabil am aflat navigand pe net nu mai tin minte. Sunt pasionat de jocuri de strategie militara . Am crescut alaturi de heroes1 si war craft 1 :)
Totodata documentarele despre razboi ( de la cele antice pana la cele moderne le devorez mereu ). Parerea mea ca triburile este un joc simplu. Oricine poate invata de pe youtube majoritatea smecheriilor. Complexitatea acestui joc este data de jucatorii care il joaca, de abilitatile lor de a juca in echipa, de a se sustine in momentele grele si evident de timpul liber pe care il au. Din pacate sunt atatea modalitati de a trisa incat jucatori noi veniti au putine sanse sa mai fie atrasi de aces joc. Totodata modificarea avantajelor oferite de punctele premium indeparteaza foarte multi jucatori. Sa fim realisti : cine baga pp are un avantaj enorm ( de multe ori decisiv).
Atuurile acestui joc ... este un joc simplu care poate fi invatat usor dar care devine foarte complex odata ce treci de faza initiala a jocului.Daca il privesti ca pe un joc ai ocazia sa te distrezi si sa petreci momente frumoase , sa cunosti persoane exceptionale. Eu mereu le zic la colegi : Este doar un joc , conteaza cum il joci nu cate puncte ai...

Adenauer
De cand ai inceput tu jocul, Triburile.ro, a trecut prin mai multe imbunatatiri. Esti de acord cu ele?

clepo
Da. In special managerul de cont si Asistent-farmare . Cateva automatizari ale acestui joc trebuiau deoarece dupa 3-400 de sate devine greoi fara aceste "ajutoare". Desigur sunt impotriva avantajelor oferite de pp gen : injumatatiri sau marirea productiei. Nu fac decat sa mareasca diferenta dintre cei ce joaca cu Cont premium si cei ce isi permit doar 200pp sau deloc. Dar in final acest joc trebuie sa aduca si profit nu?:)

Adenauer
Care este rolul tau in tribul CrashV? Faci parte din conducere? Si care este rolul tribului CrashV pe harta lumii 27, aveti un rol de echilibru intre celelalte triburi mai mari, sau tindeti spre hegemonie, fiind un trib de margine?

clepo
Crashv... Acest trib a fost creat de un grup venit de pe L20 din tribul CrashF. Ideea principala era sa vedem daca stim sa mai crestem un sat :). Am avut o diplomatie agresiva tocmai pentru ca distractia sa fie garantata. Sunt intemeietor in aces trib. Initial acest trib a vrut sa incurce harta, si pot zice ca a reusit destul de bine:) Practic inaintarea spre margine a triburilor UNIQUE si Avalon a fost oprita de noi. Am fost subestimati de la inceput, agresorii nostri platind scump pentru acest lucru. Aici am cunoscut pe mazareverde, intemeitorul tribului SH. El a stiut sa trateze cu respect un trib micut si drept urmare au castigat un flanc stabil si loial. Practic suntem o familie SH cu Crashv ( familie de triburi ) cu precizarea ca fiecare trib isi pastreaza identitatea.

Adenauer
In acest moment, se observa multa incrancenare chiar si in confruntarile de pe forumul extern. In viziunea ta, cum va arata harta peste o jumatate de an?

clepo
Harta depinde mereu de jucatorii care joaca. In acest moment se vede clar o inaintare a "Familiei" SH. Dar sa tinem cont ca e o lume cu viteza 1. Orice se poate intampla, totusi daca nu vor fi schimbari diplomatice cred ca harta va fi cam la fel ( desigur SH cu cateva sute de sate luate de dusmani in plus evident :D ). CrashV e un trib cu jucatori de cursa lunga.
Sh e condus de un jucator de cursa lunga si evident cu jucatori de cursa lunga in componenta (adica de mine pana reveine ionut).
W.O.W si GH se descurca binisor fiind indrumati si de panzerul ( un jucator cu o experienta enorma). Cred ca avem avantajul calitatii de partea noastra care pana acum a compensat diferenta de marime dintre noi si dusmani. Suntem no 1 la agresor si aparator (triburi). Avem toate atuurile de partea noastra, trebuie doar sa avem chef de joc si nimic nu ne opreste.

Adenauer
Daca ne raportam la experientele anterioare ale tale, cum sunt jucatorii lumii 27, referitor la calitate, spre deosebire de celelalte lumi pe care ai jucat. Porti cuiva un respect deosebit sau poate porti si ranchiuna unora de pe harta?

clepo
Ranchiuna nu port la nimeni. Pe L29 am jucat(nu am timp sa joc pe mai multe lumi odata eficient) cu majoritatea inamicilor de pe L20. Ca pe orice lume sunt jucatori buni , jucatori care invata din mers si evident incepatori, totusi cred ca aceasta lume este mai slab calitativ ca altele in mare parte deoarece are viteza 1 si bonus de noapte ( eu le zic lumi pentru mosnegi:D).
* evident metaforic vorbind lumi pentru mosnegi nu as vrea sa se simta cineva prost

Adenauer
Poti sa-mi povestesti cel mai frumos, amuzant sau interesant moment pe care l-ai avut pe triburi? Si poate chiar cel mai enervant sau penibil?

clepo
Cel mai amuzant moment a fost primul meu atac cu nobili ( pe L13). Dupa indelungi "cercetari" am reusit sa fac un sat de atac cu 4 nobili. Am trimis la atac fulul de atac cu 4 nobili odata fiind convins ca o sa cuceresc satul. Evident nu s-a intamplat asta:D Momente interesante au fost multe, majoritatea traite cu colegi de pe L20.As putea zice ca fiecare zi pe care am jucat-o alaturi de ei a fost interesanta.
Penibil...am fost prins cu multicont pe L20:) greseala de incepator, dar nu era multicont folosit pentru ajutorarea pur si simplu jucam pe 2 conturi in 2 colturi de harta diferite ( ma enerva sa astept recrutarile si trecerea timpului.)Ceea ce a fost penibil este ca am amenintat pe adminul care m-a prins (Rakanishu :D ) ca il dau in judecata:).
Atunci daca nu era o colega care sa ma convinga sa mai joc probabil nu mai aveam discutia asta.
Enervant ... Cand am facut pace cu BURN pe L20 si am declarat razboi celor din ORG ( cu un preaviz de 21 de zile). Conducatorul de acolo a inceput un razboi de denigrare fara scrupule , am fost acuzat cu cuvinte grele ( nu credeam ca e posibil asa ceva pentru un ...joc).

Adenauer
S-au spus multe despre acest joc, in ceea ce priveste modalitatea de a castiga un razboi. Cum vezi tu castigarea unui razboi, prin recrutari pentru destabilizarea inamicului, sau prin atacuri organizate dese pe jucatorii cheie? De asemenea te rog sa comentezi urmatoarea propozitie in concordant cu propriile tale valori: In razboi totul e permis.

clepo
Acest joc este un joc de strategie militara, iar evident in razboi totul este permis ( respectand conventia de la Haga evident:D ). Deobicei cand rupi o alianta consider ca e corect sa dai minim 1 saptamana de preaviz ( asa mi se pare corect, dar nu poti condamna pe nimeni ca nu o face...) Actiuni precum preluarea unui cont din conducere si stergerea forumului/concedierea jucatorilor...multi cosidera infama treaba asta, dar mie mi se pare ca nu faci altceva decat sa profiti de slabiciunea inamicului. Pe de alta parte eu sunt un om de cuvant si pot zice ca de fiecare data cand mi-am dat cuvantul l-am respectat. Eu cred ca inamicul trebui atacat in punctul slab. Pe cat posibil jucatori buni trebuie atacati psihic, inconjurati si recrutati. Spionajul are un rol foarte important. Fiecare trib are un varf de glorie dupa care incepe declinul, acele momente trebuie speculate pentru a nu da ocazia sa se reorganizeze si sa apara un alt lider.

Adenauer
Interesante opinii :).
Daca ti-ar cere cineva sa faci un top 5 al jucatorilor lumii 27, cine ar fi acestia?

clepo
top5 ...aici e nitel mai greu deoarece nu avem de gand sa fac perfomanta pe lumea asta si m-am trezit in mijlocul evenimentelor... cred ca e nitel prematur un top5, eventual un top5 starteri sa fac:)
xello5 ( cand are timp este o stanca in aparare si o tornada in atac)
mazareverde ( foarte bun lider, foarte bun organizator , cred ca ii lipseste jocul de mijloc)
orarul ( din pacate acum lipseste pana in septembrie)
darkside2 ( cand are timp)
grecuss ( se apara foarte bine am fost colegi pe L20 )
panzerul (cand are chef :D)
Pe acestia am ajuns sa ii cunosc ( sunt sigur ca sunt mult mai multi care ar merita mentionati atat de la dusmani cat si de la noi) Am numit cativa jucatorii ordinea fiind aleatorie, nu cunosc lideri de la dusmani ( goloie stiu ca a jucat pe L20 dar nu a stralucit, probabil fiind eclipsat de caius1 si de baobao , L20 a avut un centru formidabil) Cred ca aceasta lumea este o lume de starteri si putini jucatori de cursa lunga, parerea mea asupra unui top5 ar fi total dezinformata:)

Adenauer
Referitor la forumul extern, cum apreciezi calitatea postarilor de acolo, sunt destui care considera ca pe extern se pot face aliante, dar si razboaie, in functie de ce posteaza 2 conducatori. In acelasi timp, as fi vrut sa notezi si activitatea moderatorului (poate de la 1 la 10 :D), ce anume se poate imbunatati?

clepo
Consider ca moderatorul isi face treaba bine. Trebuie sa fie "invizibil" dar totusi prezent. Cred ca niste teme mai "nebunesti" ar merge pe extern, ceva iesit din tipar. De la 1 la 10 as zice 8 ( asa se ambitioneaza un pic:D)
Forumul Extern...acolo se poate ** orice:) e un fel de taverna unde toti isi dau drumul la gura...nu cred ca conteaza prea mult in diplomatie, cel putin pentru mine nu.

Adenauer
In incheiere, insa nu inainte de a-mi exprima recunostinta pentru interviu, ai dori sa chestionez pe cineva in mod special? Si poate ceva cuvinte pentru colegii tai, aliati sau dusmani.

clepo
As dori sa vad cum gandeste goloaie , practic e inamicul no1 de pe harta:)
Pentru dusmani: distrati-va cat mai puteti, SH vine dupa voi :)
Pentru aliati : este doar un joc, jucati de placere altfel degeaba jucati.
Placerea a fost de partea mea, si pentru interviu si pentru ca te-am cunoscut.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus