Interviuri L1

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Mult asteptatele interviuri au inceput. Primul intervievat a fost jucatorul puyut. Lectura placuta!


Aprinde o tigara, bea o gura de suc and let's rumble :D

Eu nu fumez

Mai bine :) Care este prenumele tau?

Iulian dar prefer puyut

Ma bucur sa te cunosc Iulian... eu sunt Anca. Sa inteleg ca puyut e porecla ta? Nu doar numele de user?

Daa, de cand eram mai mic

:) Cati ani ai?

Fac 25 luna asta

Multi inainte! si cu te ocupi, in afara de triburile? :D Ma refer daca esti patron/angajat/student/ somer, etc

Angajat

Triburi de cat timp joci?

Nici nu imi amintesc, practic de pe beta

Deci chiar de la inceput! iti mai amintesti primul sat?

Daa, inca il mai am :D si am avut grija sa cuceresc mult in jurul lui sa nu-l pierd niciodata :D

:D don't we all? :D Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi?

NU motivele sunt multe...
Iti creezi foarte multi dusmani...care trec peste limita de a fi dusman doar pe harta... Iti poate afecta viata in mod negativ pierzand foarte mult timp pe joc...

Si atunci intrebarea fireasca ce urmeaza e: de ce mai joci?

Si aici ar fi mai multe motive...principalul ar fi orgoliul...mereu toti cei care s-au lasat si care au dat delete sau au fost innobilati...in loc sa se vorbeasca frumos despre ei...au fost numai lucruri neplacute...defapt vezi asta din ce se intampla pe forum, cum fiecare dusman asteapta sa muste din tine...

Asa e... sa inteleg ca intreaga L1 e o lupta a orgoliilor?

Fata de alte lumi da, cel putin razboiul ry vs circ care dureaza de foarte mult timp. Am si uitat de cand ne tot batem

Si cine castiga? sau inca nu se poate zice? Raspunde sincer te rog

E greu de spus cine castiga...dar oricine va castiga voi fi aici sa savurez victoria...

:D adica tu :D

Nu eu...eu pot termina pe orice loc...atata timp cat tribul CIRC va castiga...pot sa raman cu un singur sat

Exista vreun dusman care ti-a castigat respectul?

Au existat mai multi in trecut dar care acuma nu mai joaca

Nominalizeaza si povesteste cum au reusit sa te impresioneze

Unul dintre ei era xena07...nu am atacat acest jucator...dar eram dusmani...si tin minte ca tribul SOF s-a chinuit in jur de 6 luni cu atacuri continuie pe el si nu au reusit sa-i ia sate...era un jucator care se apara exceptional...dar si foarte agresiv...si in loc sa piarda lua sate...si tinea cam de unul singur o granita...

Banuiesc ca in tribul CIRC esti conducator, nu?

Am drepturi de conducere...dar nu ma consider un lider...sunt doar un simplu jucator egal cu ceilalti...cu aceleasi drepturi in trib

Care crezi ca sunt calitatile unui lider? chiar daca esti sau nu tu? ce il face sa "straluceasca" intr-un trib?

Calitati...hm...cred ca putem vorbi despre mai multe tipuri de lideri care au reusit prin ideeile lor... nu chiar spartan...
: undeva la mijloc...undeva in care sa stie ca tu esti conducatorul si orice decizie ei ceilalti sa stie ca este in interesul tribului chiar daca pentru un alt jucator ar putea fi in dezavantaj...dar totusi sa stii sa tii acei jucatori aproape de tine...

Adica sa nu ii fie teama sa faca sacrificii in numele tribului

Dap

Ai fost pus vreodata in situatia sa faci astfel de compromisuri? sa faci alegeri dificile in trib?

Daaa. Pai cel sacrificat am fost chiar eu insu-mi...cand CD a ramas fara conducator...tribul a ramas pe mainile mele...si cu contul liderului pe capul meu...tribul risca 2 razboaie fatale cu SOF si DST...atunci am luat decizia de a aduce Haita la in CD...am fost mirat ca au acceptat...uitam sa mentionez ca CD risca sa fie atacat de DST si SOF pt ca imi doreau mie capul...si asa am ajuns in SOF pentru ca cei din SOF au inteles ca au nevoie de un jucator ca mine care avea o foarte mare influenta...dar asa am reusit sa mentin foarte multi colegi de trib pe harta...dar ei nu ai inteles acest lucru si m-au condamnat ca am distrus tribul CD

Onorabil sacrificiul tau. iti pare rau acum?

Nop...doar m-a mir si acuma cum de toti factorii de decizie dintre 3 triburi diferite au fost in favoarea mea...iti dai seama ca si cei din DST a trebuit sa accepte ca devenisem aliati cu ei

Banuiesc ca au iesit ceva scantei la un mom dat :D

Au iesit si s-au facut multe amenintari pe vremea aia...dar SOF atunci reprezenta o forta si cei din DST s-au temut

Ziceai de razboiul Circ vs RY... mai stii care a fost marul discordiei?

Asta ar trebui sa-l intrebi pe baghera...eu nu eram in CIRC in cand a inceput acest razboi Ry nu se numea RIP...vremuri foarte vechi

Am sa-l intreb daca va dori sa vorbeasca cu mine :D Diplomatia circ este secreta?

Nu...de ce ar fi...orice spion o poate vedea...strategia da este secreta

Nu ma intereseaza strategia... care va sunt triburile aliate? si ce inseamna cuvantul "aliat" pentru tribul tau?
Si pentru tine in particular?

Singurul trib aliat pentru pot spune ca este tribul NWO...mereu au respectat ceea ce am discutat...
mai avem un trib aliat newage...dar nu-i pot numi aliati...cand ei au alianta si cu RY si rezerva sate in granita cu noi gata sparte de noi...ca sa nu le putem lua...si dupa care vin si zic...citez...'eu nu o sa respect rezervarile circ pe satele ry.. acum nu am timp de ele dar in scurt timp le voi lua. eu si colegii mei.. cu tot cu rezervarile voastre.."

Sa revenim la tine ca si personaj marcant... banuiesc ca locuiesti in Bucuresti. ai reusit sa aprofundezi vreo relatie in RL cu vreun bucurestean tribal?

Si inca cate...inainte erau acele intalnire de la dristor...in care mergeam mai multi membrii circ...
dar dupa cum puteai ai auzit...se tot zice ca noi facem si dregem la acele intalniri la dristor...de accea grupul nostru din circ...se intalneste separat saptamnal sau odata la vreo 2 saptamani

Spune-mi puyut, in joc ai cunoscut tradarea?

E ceva obisnuit in acest joc...sa fii tradat... cum ti-am zis mai sus...in acea mutare...
nu a fost totul chiar roz... la unii jucatori care nu ma asteptam s-au dus in DST....si care erau in conducerea CD
de atunci am invatat sa nu am incredere in nimeni

Referitor la aceasta mutare, am o intrebare care vine de la un alt jucator L1, care nu doreste sa isi spuna numele. citez intrebarea: "Acum 2 ani a reusit marea performanta de a distruge 2 triburi CD si OCD!
Ce planuri de viitor are acum cand a ajuns Intemeietor in Circ?Repeta istoria de acum 2 ani?
"


Na acest jucator cred ca e cel micut :)

Nu conteaza cine e.

Ca sa-i explic...eu nu aveam nici o functie in tribul OCD care era academia CD...dar acel trib avea jucatori in zona CIRC...si avand realatiile mele buna cu cei din CIRC...am directionat acei jucator spre CIRC...CD nu l-am distrus eu...l-a distrus liderul de atunci Nanel care a decis dintr-o data sa se lase si acei jucatori din conducere care au ajuns in DST...nu sunt intemeietor in CIRC si nici nu imi doresc sa fiu

Imi povestesti o picanterie din trib (gluma, pacaleala, poanta, etc)? :D

Hai ca am una buna... de ziua intemeietorului nostru adimutu anul trecut...avand si al 2 lea intemeietor...l-am dat afara din trib ca nu era on...nu se trezise...si am vrut sa-l bagam in ry...dar nu au vrut cei de acolo ;) cred ca innebunea daca se trezea in ry

:D in alte lumi a mers poanta:))))

Nah cei din ry nu au simtul umorului

Ce rang e acum Circ in lume?

Nr1

Felicitari! merita toate eforturile rangul asta? Sau nu mai conteaza asta acum la sfarsitul lumii ci doar cine castiga razboiul final?

Nu e greu de ajuns nr 1 e greu sa te mentii...rangul nu conteaza intr-un anumit moment al jocului...conteaza la final cand lumea se va inchide cine va fi sus acolo :D

Ai vrea sa transmiti ceva colegilor sau dusmanilor tai?

Dusmanilor mei...ca baghera exista si inca mai joaca...si ca e timpul sa se roage...pentru ca am vazut trecutul...am luptat cu trecutul...am invins trecutul...si trecutul meu le-a influeientat viitorul...si zilele lor sunt numarate si sa nu le fie teama de sfarsit...si sa se roage pentru final...de care nu se pot ascunde...
asta asa mai metaforic

Iar colegilor tai?

Sa aiba in continuare incredere ca ce a fost mai greu a trecut...si in final noi vom fi cei care vom invinge

:) Multa bafta iti urez! Multumesc pentru interviu si spor la lupta!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Al doilea interviu s-a lasat un pic asteptat, dar nu am reusit sa ne sioncronizam.:( Lectura placuta!;)

ok... sa incepem cu datele personale. Spune-mi te rog cum te cheama, (prenumele), ce varsta ai si cu ce te ocupi in RL (daca poti si vrei)

Ma cheama Alex, dar foarte putini imi spun asa. Mai mult Lupu, sau roackeru :), lucrez la McDonalds, in Germania, momentan, dar nu mai dureaza mult, astept sa plec iar in Afghanistan

varsta?
23 de ani, fac 24 in 2 luni jumate

Multi inainte.... Afganistan? Esti militar?
Nu sunt militar. Am fost acolo in 2008, vara, cu AIESEC, o asociatie studenteasca, cam pe atunci mi s-a destramat si tribul meu, [KING]...

:) De unde numele hetfield?

: Hetfield este solistul trupei Metallica, James Hetfield. Fiind formatia mea favorita, a venit ca ceva normal

Inteleg, recunosc ca nu am stiut :) dar am mai invatat ceva azi. L1 e singura lume in care joci?

Momentan mai joc pe L24, alaturi de niste fosti jucatori de pe L14, din fostul trib GoD, si mai joc pe .net, pe w17, si pe w56 unde vreau sa experimentez cum este o lume in care nu poti farma resurse :). Am mai jucat in trecut pe L clasica, in Omerta. Cam atat am mai jucat serios ca lume pe serverul romanesc

Dintre toate lumile... care ti-e cea mai apropiata de suflet?

Hmm, greu de spus, am inceput tribalwars cu w4 pe .net, dar de acolo nu am amintiri, nici placute nici neplacute. Ar fi greu de ales, intre L1, clasica si w17, dar iti pot spune niste diferente datorita carora nu pot allege, daca vrei. Sunt lucruri diferite de exemplu, pe Clasica, jucam cu niste oameni care deja aveau experienta mare in spate, si pe langa joc, era si distractie. PeL1, este clar, prima lume romaneasca, am avut parte de multe lucruri, placute, neplacute, dar pot spune ca aici am invatat tot ce stiu acum, despre triburile si despre persoane care joaca triburile. In schimb, ce nu e prea frumos aici este ca nu poti avea incredere ca trib, la aliante, la ce sa te astepti peste 2 saptamani, peste o luna. Este si frumos si urat in acelasi timp. In schimb pe w17, jucand pe o lume internationala, si acolo sunt in tribul de pe locul 1, dar acolo este organizare foarte buna, si aliantele pe care le avem, sunt respectate cu strictete. Dar cred ca totusi as spune L1, datorita a ceea ce am invatat aici, a oamenilor pe care i-am cunoscut

Deci sa inteleg ca desi pe alte servere, exista mai multa incredere, totusi tot la serverul roamnesc tragi si la L1. E oare potrivit sa trag concluzia ca e si din partea ta un orgoliu castigarea acestei lumi?

Chiar deloc, nu consider ca neaparat cei care vor castiga L1, vor fi cei care vor castiga de fapt. Cei care vor iesi in castig, odata ce se va termina lumea, sunt cei care vor realiza ca au ramas cu ceva dupa ce s-a terminat asta fie ca persoana, ca au ajuns sa se cunoasca mai bine, ceea ce mie mi s-a intamplat, fie prin oamenii pe care i-au cunoscut jucand jocul. Castigarea, da, mi-ar face placere, pot spune ca e un obiectiv, dar nu e ceva care m-ar supara foarte tare daca nu s-ar intampla

Am inteles din discutiile de pana acum avute, ca esti din tribul Circ, trib momentan rang 1. Poti sa imi spui daca ai vreo functie in acest trib?

Sunt in conducerea tribului, dar asta este ceva relative. Conducerea este formata din destul de multi membrii, recunosc, unii mai influenti, unii mai putin, din lipsa de interes cateodata, sau pur si simplu pentru ca nu ii intereseaza atat de mult fiecare aspect. Eu in principal, cand e vorba de un razboi pe zona sud imi place sa ma ocup de el :) ca sa spun asa

Deci inteleg ca esti unul din cei "influenti"! :)

nu neaparat influenti, sunt unul dintre cei carora le place jocul destul de mult incat sa ii intereseze nu doar sa lanseze atacuri unde li se spune si unul dintre cei care spun cand nu sunt de acord cu ceva, motiv pentru care din cand in cand ma mai cert cu cate unu altu din conducere, cert sau contrazic, cuvinte diferite acelasi sens

Certurile sunt bune... uneori:) . De cand esti sa zicem un "lider" al partii din sud, poti sa-mi dai un exemplu de un moment de cotitura al carierei tale, cand simteai ca acu-i acu'?

moment de cotitura? cred ca am avut mai multe inainte de intrarea in CIRC, sau chiar si in CIRC, dar pe vremea razboiului cu DST/ReB. De cand sunt in CIRC, poate a fost in timpul razboiului cu REPB, cand am observat ca este foarte greu sa nu pierdem un k, k88, unde desi eram majoritari, nu aveam jucatori activi, sau macar cu experienta si desi inaintam in rest, acolo am pierdut tot aproape in afara de ce aveam noi, jucatorii vechi din trib, dar nu pot zice ca a fost un moment de cotitura, acesta a fost al tribului, dar s-a rezolvat in timp

Care crezi ca au fost calitatile care te-au ajutat la depasirea momentului si ce ti-a lipsit, in afara de jucatori buni in trib?

ce m-a ajutat? perseverenta, si increderea ca oricum nu au ce sa faca, intr-un final oricum urmau sa fie cuceriti
ce mi-a lipsit? Mi-a lipsit activitatea celor din zona, mi-au lipsit jucatori carora sa nu le fie frica ca pierd sate, ca daca ataca poate incep si dusmanii sa ii atace. In principiu, era marginea hartii, adica jucatori care au inceput tarziu si aveau putina experienta in razboi cu un dusman care e la 5-10 ore de tine, dar asta s-a rezolvat prin aducerea acolo a unor jucatori care aveau lucrurile astea :)

De cat timp esti in Circ, cu aproximatie?

In CIRC? cred ca am fost bagat in toamna 2008. Nu eram eu pe cont, tocmai ma intorsesem din Afghanistan si nu mai aveam calculator. Au fost vreo 3 luni de sitter, in care dintr-un cont de 2,6 mil pct m-am intors la un cont de 550k puncte

Vrei sa "multumesti" cuiva pe aceasta cale? :D

Nu a fost vina nimanui, vina a fost a mea. Cand am lasat contul pe sitter, l-am lasat pentru o saptamana, pana ma reintorceam acasa.Venind acasa si neavand un PC de pe care sa joc, am ramas in continuare pe sitter, pasat intre 2 prieteni din tribul meu, [KING]. Acestia nu aveau timpul sau dorinta de a conduce tribul, asa ca au inceput sa piarda din ce in ce mai mult in razboiul cu DIABLO si au fost nevoiti sa faca o fuziune cu CIRC, adica, sa intram in CIRC. Conditia ca cei din DIABLO sa accepte a fost ca eu sa fiu redus la 50 de sate, prin cedare de sate catre ei :)

Ce relatii aveai la acel moment cu CIRCUL? Te-a deranjat fuziunea?

M-a deranjat ca nu mai aveam tribul meu. Era ideea mea, tribul meu, condus in felul in care credeam eu ca trebuie condus un trib. cu CIRC aveam alianta, am atacat impreuna o vreme DIABLO, nu asta era problema. Problema, si s-a vazut dupa si la restul membrilor, a fost ca nu mai eram, dupa cum am spus, in tribul MEU. S-a creat o legatura acolo, intre membrii, lucru care s-a vazut dupa, cand 95% s-au ;lasat de L1 in 3-4 luni de la intrarea in CIRC. Era trecerea de la un trib in care te stiai, care era facut cu limita de 50 de membrii, in care conta cu adevarat parerea fiecaruia, intr-un trib de 150-200 de membrii, in care erai doar unul din multime. Eu am rezistat, restul nu.

Deci v-ati pierdut identitatea...

Da, asta era pentru mine personal, tribul [KING] a fost "adolescenta" din triburile, perioada in care inveti multe, te distrezi, experimentezi. CIRC, este viata de dupa, maturitatea.

Faptul ca ai rezistat atata timp in CIRC, presupune ca ai fost adoptat si ai reusit sa te acomodezi cu noul trib. Presupun ca in timpul asta ai si dezvoltat relatii cu colegii tai. Exista vreo prietenie mai speciala, vreo persoana de care te-ai apropiat mai mult decat de restul?

Hmm, sunt cateva. Una ar fi cosminatorul, cu care ma stiam de cand eram in [KING], jucam pe aceeasi zona. Nu m-am apropiat neaparat ca persoane, dar imi place sa joc cu el. Alta, ar fi WILD4SOUL. Cu el m-am cunoscut si in RL, am fost pe la el in Bucuresti, ocazie cu care m-am intalnit cu inca cativa din conducerea tribului, puyut, adimutu, termo, gagik, dar cu wild4soul a fost altceva. Imi place si ca jucator, si ca om, din cat l-am cunoscut. Poate ne atrage si ascultarea aceluiasi stil de muzica, care cateodata denota si o gandire la fel :D

Banuiesc ca in toate razboaiele duse, te-ai ciocnit si cu persoane cu care n-ai reusit sa fii pe aceeasi lungime de unda. Poti da exemple? Pot fi si din trib :)

Hmm, sunt cateva :). In istoria ceva mai recenta, 1 an 1 an jumate, din afara tribului ar fi o persoana care chiar mi-a ramas in minte, mariusradu. A inceput sa ma injure pe messenger

Imi povestesti "incidentul"? :D
Pai, el era la noi in trib, a trecut in REPB cu ceva vreme, inainte de a incepe razboiul cu ei. Cand vorbeam cu el, pe messenger sau asa, se purta ca si cand am fi prieteni, etc etc. La un moment dat, ma roaga sa ii instalez niste scripturi, imi da sitter, intru, si ce imi trece prin cap?, haide sa le vad si forumul. Avea drept de conducere, deci acces la ascuns. Unde ce sa vad, pe fata el imi era "prieten", in joc, acolo, propunea sa inceapa ei razboiul cu noi. Cand am vazut, am luat foc. Am luat cu copy paste tot ce se vorbea pe tema aia si am vrut sa incep sa ii atac de a 2a zi deja. baghera si cosminatorul au incercat sa ma calmeze, m-am calmat dar a inceput dupa 2 saptamani maxim. Tinand cont ca eu organizam atacurile si el era jucator din conducere, jucator de granita cu noi, si cel care a incercat sa ne faca pe la spate am dat pe el continuu, pana nu a mai stiut de el si atuncia inceput cu injuraturi pe messenger, pe forumul extern, sa ma injure de familie, sa imi spuna in fel si chip. Ei, eu nu pot fi pe aceeasi lungime de unda cu o asemenea persoana

:D Rezerva multe surprize jocul asta, nu? ((rofl)) de multe ori nici nu stii de unde sare mata! :))
:)) cam asa ceva, am invatat asta de mult, dar m-a deranjat intotdeauna comportament de genul asta, pentru ca eu cand am ceva de spus, o spun si am bun simt, care ma opreste sa jignesc

Persoane in trib cu care nu sunt pe aceeasi lungime de unda? hmm, nu neaparat intotdeauna, dar as spune baghera2005. Nu in ce tine de aspecte legate de atacuri, si lucruri de genul asta, dar mai mult de jucatori din trib. Eu in principiu, daca vad un jucator ca e activ, ca joaca, ca merita de fapt, dar care are oarecare "neintelegeri" cu jucatori din conducere, ii tin partea, pentru ca stiu ca el nu poate face asta singur de obicei si daca nu e o voce care sa spuna ca poate are si el dreptate, sar toti ceilalti pe el. Prin toti ceilalti ma refer la conducere. Lucrul asta m-a dus la cateva certuri cu baghera, dar care s-au rezolvat, pentru ca in final, obiectivul nostru ca trib este acelasi, sa castigam L1 si fiind in conducere, asta trebuie sa ne faca sa ajungem la un numitor comun :)

Scopul scuza mijloacele in jocul triburile?

eu consider ca, cum te porti in joc este foarte apropiat de cum esti in realitate, asa ca depinde de persoana. Da, scopul scuza mijloacele, in conditiile in care, daca faci ceva, poti sa ti capul sus dupa aia, si sa nu aiba cineva cum sa spuna ca ti-ai incalcat cuvantul, sau ca ai incalcat regulile, fie ele scrise sau nescrise. Asta am invatat-o pe pielea mea, acum vreo 3 ani, am facut ceva ce nu cred ca voi uita :)

Detalii! :D

Aveam tribul KING, aveam de ales, intre razboi cu ELITE, actualul CIRC, sau razboi cu DIABLO, ulterior DST/ReB. In DIABLO, pe zona k66, zona in care era si domina tribul meu, era lider zonal QeD1 - omul care m-a invatat lucrurile de baza ale jocului, cu care am dat impreuna primul atac coordonat, pentru care aveam un respect foarte mare. A trebuit sa aleg, am ales razboi cu DIABLO. Mentionez ca cu amandoua aveam PNA/Alianta, nu mai tin minte foarte bine. Am declarat razboi, i-am anuntat ca incepe in 48 de ore, in conditiile in care stiam ca au si alte razboaie, fiind in familia CA(daca tin minte numele familiei bine) si ca de bun simt era cu 7 zile preaviz. Ba nu, am declarat razboi cu incepere peste 24 de ore, dar am rectificat dupa ce mi-a batut obrazul QeD1 pe extern si mi-a fost rusine, jena sa ii dau mesaj, sa il anunt pe el, pentru ca stiam ca ce fac nu e corect. De atunci, scopul scuza mijloacele nu mi se pare prea adevarat, decat cum am spus la inceput. Am ales calea mai usoara, fara a tine cont de omul care m-a ajutat, m-a invatat, si care mi-a propus si el sa facem o alianta contra ELITE. Mi-a parut rau imediat dupa, imi pare rau si acum :) dar na, la 19 ani, gandesti altfel

E frumos din partea ta ca iesi acum si iti ceri scuze... QeD1 mai joaca?

Nu, s-a lasat de mult. Nu imi pare rau foarte mult pentru lucrul in sine, pentru declaratia de razboi, ci pentru cum am facut-o

Am inteles... poate ca informatia va ajunge si la el... cu putin noroc. Povesteste-mi un pic de relatia ce o ai cu unii jucatori din alte triburi, indiferent de relatiia diplomatica.

E cam greu, pentru ca jucatorii din alte triburi cu care aveam o relatie, ori sunt cu mine in trib, ori sunt disparuti de pe harta :)

Deci nu esti diplomatul tribului?

Am activat pe zona sud. Nu sunt diplomat, si nu mi-a placut niciodata, pentru ca pe L1, sa fi diplomat este ceva relative. Conteaza mai mult relatiile personale dintre jucatori, pentru a fi un bun diplomat si pentru ca nu este vorba de ce stabilesti, nu se poate avea incredere, daca nu cunosti personal in principiu, omul respective si tinand cont ca locuiam in Sibiu cand eram in tara, si foarte multi erau din Bucuresti, nu am avut ocazia sa cunosc face to face prea multi.

Ne apropiem de sfarsitul interviului. Ai lucruri de adaugat? Informatii care doresti sa le impartasesti?

Informatii nu, probabil ca toti cei care vor citi interviul, cunosc aceleasi lucruri legate de triburile, mai mult sau mai putin, ca si mine. Ce as vrea sa le spun, este atat. Sa se bucure de joc, fie ca pierd sau castiga sate, si sa isi reaminteasca ca atunci cand au inceput jocul, l-au inceput pentru a se distra. La momentul acela, nu era un obiectiv pentru nimeni, castigarea lumii 1.
Sa revina la a gandi la fel, pentru a ne face noi noua jocul mai placut :)

Multumesc de interviu:) Ai fost foarte sincer si detaliat. A fost o placere :)
Cu placere :)
 

DeletedUser

Spune-mi te rog care iti este prenumele, varsta
Adela, am 31 de ani

De cat timp joci triburile?
Din 2007, de 4 ani :)

doar pe L1?
Doar pe lumea 1 :)

Iti mai aduci aminte inceputurile? Povesteste-ne pls :)
A... inceputurile au fost foarte interesante. Primul trib in care am intrat se numea UNIT-A. Era academia tribului UNITED (primul trib United). Am format acolo o echipa de incredere cu care apoi am venit in UNITED cand tribul se spargea. UNITED fusese nr 1, pe lumea 1 si in urma unor jocuri de culise jucatorii mari au luat-o care incotro. A ramas in trib doar almaimic, un jucator exceptional de la care am invatat extrem de mult despre strategie despre conducerea unui trib etc. Era interesant, ca in momentul in care jucatorii cei mari ieseau din United, noi intram :) Am luat-o practic de la 0, cu toate triburile mari dusmanindu-ne pentru lucruri care tineau de deciziile luate de fostii jucatiri united, cu care noi nu mai aveam nici o legatura. Au fost vremuri grele, dar atunci am consolidat o echipa de conducere exceptionala, cu adevarat unita, in care toti aveam incredere unii in altii. Cam astea au fost inceputurile

Care e povestea numelui Myrall?
Este un personaj dintr-o carte (de literatura) pe care o scriu

:) interesant! deci sa inteleg ca ai abilitati artistice :) te felicit. Alte hobbyuri pe care le-ai putea enumera?
:) Hobby-uri... nu prea am asa mult pentru ele (mai ales de cand joc triburile :D). Citesc mult, pe de o parte ca parte a profesiei mele, pe de alta parte ca placere. Nu fac sporturi extreme, desi de multe ori jocul asta a semanat mult cu un sport extrem. :)

Daca ai avea capacitatea de a schimba trecutul, ai mai accesa triburile?
Nu imi pare rau ca am jucat acest joc. Spre deosebire de altii, eu nu l-am jucat pentru sate, puncte, faima locului 1 sau alte lucruri care ii motiveaza in general pe cei mai multi jucatori

In ce trib esti acum conducator?
In NEWAGE UNITED

In perioada asta, care e cea mai mare satisfactie?
Cele cateva prietenii stabile pe care le-am construit pe acest joc sunt cea mai mare satisfactie a mea in general legata de Triburile.
NEWAGE UNITED este rezultatul unei fuziuni dintre fostele triburi UNITED si NEWAGE
Am incercat sa construim acest trib urmarind harta si intuind ca in curand vor ramane in mod firesc putine centre de putere. Speram sa reusim sa ne consolidam ca trib dupa reunirea mai multor echipe. UNITED a trecut prin multe fuziuni si absorbtii de triburi mai mici si am vazut din experienta noastra ca nu toate fuziunile reusesc. Mereu sunt si perioade critice, dar in final am inteles ca fuziunile au insa un mare avantaj: ii triaza pe cei mai maturi, mai putin manati de orgolii personale si cred ca asta este important pentru un trib.

Si indeplinirea acestui scop ar insemna marea ta satisfactie?
Eu mi-as dori ca lumea 1 sa fie castigata de o echipa de jucatori pentru care jocul asta sa nu fie doar o terapie sau o descarcare pentru frustrarile lor din viata reala. Mi-ar placea ca lumea sa fie castigata de oameni care stiu ce inseamna fair-playul, distractia, comunicarea, camaraderia... Nu de catre unii care nu stiu sa-si faca loc decat cu jigniri si batjocura.

Care a fost cea mai mare dezamagire de pana acum in jocul triburile?
Jucatorii orbiti... de trufie, de supraapreciere a propriilor capacitati, de invidie sau de gelozie... Sunt destui dintr-astia. Si acum in ultima faza a jocului parca au ramas tot mai mult dintr-astia. Multi jucatori de onoare nu mai joaca: almaimic, uxini, baciuradu, getar

Ne poti povesti o astfel de intamplare cand ai ramas marcata de respectivele defecte? (supraapreciere, invidie, gelozie)
Da... A fost un moment acum cativa ani, pe cand exista tribul Olimp. Erau pe harta foarte multe triburi mai mici si erau toate dispuse catre marginea hartii. Privind harta atunci vedeai ca, daca toate aceste triburi s-ar fi unit, ar fi devenit un trib mare si interesant, care ar fi inconjurat harta ca o centura. Am avut multe negocieri cu liderii acestor triburi, dintre care cel mai mare era OLIMP. Liderul de atunci - nu o sa-i spun numele - nu a inteles oportunitatea si a venit la negocieri plin de emfaza, cu un sac de pretentii absurde pe care nimeni nu le-ar fi putut accepta... Am incercat mult timp sa-l conving, sa-i arat... Dar el nu vedea decat mica lui feliuta de realitate. Au fost multe astfel de ocazii ratate care puteau schimba cursul lumii 1 si pe care lideri fara viziune le-au ratat in numele unor orgolii mici. In rest, legat de comportamente personale... cred ca toti ne confruntam cu jucatori care nu au simtul logicii: in mintea carora intre "afara ploua" si "eu port pantofi rosii" este o foarte foarte mare legatura, care vad spioni si dusmani peste tot, care ii jignesc pe colegi si apoi se dau raniti ca ce jigniti si neindreptatiti au fost ei... :) Lucruri umane. Nimic nu e pe acest joc altfel ca in viata reala

Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?
Pai in primul rand as face posibil de vazut de catre cei cu drepturi de conducere impartirile de legaturi sau ip-urile comune :p

Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?
:) Ca am multa multa randare? :D Glumesc... dincolo de asta, a fost pentru prima data in viata cand am petrecut timp (mult) cu oameni pe care nu-i vedeam si despre care nu stiam nimic. :) A fost o experienta unica... Am invatat ca numai increderea poate tine un grup de oameni la un loc si ca in mod ciudat poti construi relatii de incredere cu oameni despre care, de altfel, nu stii prea multe lucruri :)

Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne. Ma refer in principal la persoane pe care le-ai cunoscut personal.
Nu o sa-ti raspund la intrebarea asta fiindca nu as vrea sa ii mentionez pe unii si sa-i uit pe altii si apoi sa se supere. Sper sa fie ok

da... no problem :) Ai cunoscut tradarea, in joc?
Cum sa nu! Chiar si acum cand dam acest interviu va confrunt cu ceva din familia asta de probleme. :)
Am vazut ca e ceva foarte frecvent pe triburile :)

Nu vrei sa mi-l povestesti, nu? :D
Nu prea :D

:D ma gandeam eu :D
:)

Niste picanterii din trib ne poti spune? :D
Pai de ex... Colegul meu framwhite a avut o reactie amuzanta cand un alt coleg (acum conducator alaturi de mine) dracu din paulesti, a intrat in trib: mi-a zis "Ce-ai facut Myrall, l-ai bagat pe dracu in casa?" :D

Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne putin despre relatiile diplomatice ce le aveti in prezent. Razboaie, aliante, pna-uri :) Nimic de strategie, ca sa nu creem furtuni pe forum.
In tribul nostru ca in orice trib exista un grup de jucatori cu calitati razboinice deosebite si punctajul general al tribului li se datoareaza, bineinteles. Mai sunt si altii (si imi place sa cred ca ma numar si eu printre ei) care au contribuit printr-un plus de strategie la valorificarea efortului depus de ei. Deocamdata sunt 3 triburi mai mari care au ramas pe harta si posibilitatile diplomatice s-au redus simtitor. Inevitabil la un moment dat doi se vor alia contra celui de-al treilea. Acum totul depinde care doi se vor alia contra carui al treilea. :D Deocamdata, de doua luni, tribul nu are razboi cu nimeni.

Exista cineva de pe harta L1 pe care l-ai dori intervievat? sau vreo intrebare speciala pentru cineva?
Dintre cei care sunt acum la mine-n trib ti-i recomand pe albiciosu (fostul lider legio) si pe dracu din paulesti (colegul meu la conducere). Din alte triburi, imediat iti zic: uscatelul, mladie si Baghera2005. Asa o mica selectie din a jucatorilor care cred eu ca-ti vor spune lucruri interesante

Ai vreo intrebare pe care le-ai pune-o la oricare dintre ei?
Da, (VA URMA :))

In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L1?
Pai le transmit sa ia jocul mai in joaca, mai relaxat... :) Sa nu uite ca intram aici ca sa ne destindem, nu ca sa ne enervam si sa ne stresam mai rau ca la servici. Si sa nu uite ca prieteniile pe care le-am legat pe joc si momentele frumoase petrecute impreuna aici conteaza mai mult decat foamea de puncte si locurile de top.
Si eu iti multumesc
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus