Interviuri l12

DeletedUser

Ar fi cazul sa reinviem si noi forumul putin altfel ne complacem in... absenta.

Propunerea mea este ca sa realizam interviuri cu jucatorii mai reprezentativi ai acestei lumi (putinii care au ramas din cei foarte multi cu care aceasta lume a plecat la drum).
Cu ocazia asta imi place sa cred ca am ajunge sa ne cunoastem intre noi catusi de putin si sa ne respectam ca oameni in primul rand si apoi ca participanti intr-un joc virtual in care fiecare cauta cate ceva (si astfel poate in timp renuntand la atacurile si certurile uneori penibile de pe forumuri).

Pana la urma si 5 interviuri daca ajungem sa facem inseamna ca am realizat ceva si nu am batut in taste degeaba atatea cuvinte.

Propuneri pentru interviuri? Din orice tabara si cu cat mai diverse cu atat mai bine.
Despre ce jucatori ati dori sa aflati cat mai multe detalii?

:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16887

As aprecia daca un moderator ar mai sterge cateva posturi de pe acest topic.



Stralucescu (intemeietor Getii iar actualmente LR)

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ulu ?

salut. Am 31 de ani. Am facut liceul la Sibiu si facultatea de Inginerie 4 ani doar!! Apoi am mai facut 5 ani de contabilitate si informatica de gestiune dupa care m-am gandit sa imi fac o afacere.
Din 2006 m-am apucat de constructii ceea ce nu a fost un lucru rau, a mers totul bine pana anul trecut cand tot mai putine comenzi, etc.
Acuma am trecut pe turism. Sunt in constructia unei pensiuni turistice! Ca hobby-uri , imi place sa ma uit la fotbal, am microbul in sange iar de practicat , fac tenis de camp. de 2 ori pe saptamana.


2. Ce ne poti spune de evolutia/intemeierea tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

Am intemeiat tribul Getii din prima zi de L12. Am aflat de joc de la niste prieteni cu care mergeam la fotbal in sala. Ei tot timpul dupa ce plecam de la sala la o bere povesteau de jocul asta de ma scoteau din "pepeni".
Pe k45 unde eram am avut putin succes deoarece nu aveam prietenii in zona, ei erau pe k33 si k24. odata cu venirea lui alma110 tribul a luat o crestere favorabila.
Am intrat in NVD de unde faceau parte, legacy , wrath si c.a.g. si ne-am simtit bine pana cand toti au facut acea alianta cu tmh. Acolo ne-am simtit prima oara tradati.

3. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

NU. toate razboiele in care am intrat stiam ca sunt grele dar le-am suportat si inca le suportam chiar cu o doza de superioritate in multe cazuri!

4. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

Am fost criticat de altii. Colegii din trib nu m-au criticat niciodata si pentru asta le multumesc.

5. Cand ti-ai ales membrii, ai avut vreun criteriu? Sau ai apelat la mass-recruiting?

Ambele.
in primul rand jucam cu 2 prieteni : unul era pe k33 , unul pe k24. Si am facut recrutarui in masa care se pare ca au reusit.

6. Ai putea sa le dai un sfat liderilor de trib?

Sa stie ca o alianta e sfanta. Diplomatia nu se schimba ca pe "ciorapi" , iar jucatorii pe care ii conduce in trib il reprezinta si trebuie sa ii apere ca pe copiii sai.

7. Care trib il vezi in viitor dominand lumea 12?

Alianta LR , Cd si Getii!

8. Multi jucatori s-au retras de pe aceasta lume din diferite motive, pe tine ce te face sa continui?

Relatiile de amicitie pe care le-am facut cu majoritatea colegilor din trib si scopul suprem: castigarea acestei lumi alaturi de ei.(Au fost momente cand in lipsa de timp ei m-au ajutat si m-au sustinut, ceea ca m-a mobilizat si mai tare)

9. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? isi merita locul?


Da. Chestia cu locul e irelevanta, stiti bine. S-au format cateva familii care oricand prin trecearea unui jucator sau 2 in sanul tribului "mare" ar putea fi locul 1. Nu ne intereseaza acest lucru deocamdata.


10. In incheiere, ai vreun mesaj de transmis jucatorilor de pe L12?

Nu cedati niciodata.
Iar daca cedati faceti-o in picioare , cu capul sus.
Si le doresc acelasi joc placut ca si pana acuma.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16887

Darkfall (intemeietor T.B.S.)


1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ulu ?

Persoana din spatele acestui nick este un inginer vanzari sisteme automatizari electrice industriale , mai precis , modernizari linii industriale , statii tratare apa , hidrocentrale ....etc. casatorit ...da sa nu uit 28 ani .


2. Ce ne poti spune de evolutia/intemeierea tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?


Evolutiv tribul TBS este rezultatul fuziunii dintre triburile SWWD si DEMENT , DEMENT pe care il conduceam facea partea din Nord Vest Domination , alaturi de CAG , Legacy , GETII si Wrath , ulterior tribul TBS a intrat in alianta 13 Negru o alianta menita sa dea solutia castigatoare a lumii 12 , alaturi de grupul TMH si LW (Legacy & Wrath) dar LW au ajus sa fuzioneze cu dusmanul traditional al tribului T.B.S si anume tribul WA , ajutand astfel ca numele WA sa mai supravietuiasca cateva luni pana la distrugerea inceata dar sigura a tuturor academiilor WA si a intemeietorului WA de atunci ..lord adex .
Ca si slabiciune , punct cheie in evolutia tribului TBS a fost creat de tradarea intemeietorului primei academii ...anume TBS-S , jucatorul de pe contul yoghii ne-a tradat trecand in tribul adversar alaturi de cei care il urmau am reusit sa aducem in scurt timp pe proprietara contului si sa reparam raul facut , acela a fost unicul moment de slabiciune , dupa care am pus "umar la umar" alaturi de TMH si am inaintat inobiland K dupa K .


Lumea 12 din punctul meu de vedere a fost intesata de jocuri de culise si tradari , eu impreuna cu grupul de baza din T.B.S am incercat permanent sa tin o linie diplomatica dreapta avand conflicte la toate granitele si un singur aliat , pe TMH care prin iesirea din joc a intemietorului pentru o vreme s-a departat de T.B.S care a fost din nou tradat .


3. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

Intr-un razboi in care aveam sanse sub 50% de a castiga am intrat cu siguranta , ne-a facut placere sa intram si sa sustinem razboie pe toate granitele fiind chiar o directie interna de a ne extinde si de a realiza actiuni pe K-uri intregi , experienta cumulata ne-a fost de mare ajutor in creerea unui nucleu de 50-60 jucatori extrem de activi .
Rezultatele razboaielor pe care le-a purtat T.B.S pot fi confirmate usor de TW status iar deznodamantul acestor razboaie purtate in trecut si purtate in prezent a dat grupul de triburi T.B.Sca si castigator cert . Nu am pierdut pana acum nici un jucator care sa fie inobilat de adversari si nici un teritoriu .

4. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

Da , am avut critici cand am realizat alianta cu tribul CD , alianta care s-a dovedit a fi un dezastru prin prisma faptului ca o academie a tribului T.B.S, anume TBS-P a stagnat o perioada in dezvoltare .


5. Cand ti-ai ales membrii, ai avut vreun criteriu? Sau ai apelat la mass-recruiting?

Membrii de baza din T.B.S fac parte din nucleu de peste 1 an , singurul criteriu de selectie a fost activitatea si agresivitatea , grupul T.B.S da 9 jucatori in top 20 al agresivitatii in lumea 12 .

6. Ai putea sa le dai un sfat liderilor de trib?

Da , Ideal ar fi sa isi creeze fiecare lider in tribul sau , un climat cat mai stabil prin care membrii tribului sa se regasesca usor si sa creeze lagaturi de joc stabile .
Stabilitatea unui trib o da :
- diplomatia
- reguli interne pentru toti
- dusmani permanenti , inexistenta dusmanilor duce la lipsa motivatiei de a se crea legaturi de joc
- comunicarea permanenta

7. Care trib il vezi in viitor dominand lumea 12?

Statistica vorbeste de la sine , eu cred in jucatorii care fac parte din T.B.S .

8. Multi jucatori s-au retras de pe aceasta lume din diferite motive, pe tine ce te face sa continui?

Din T.B.S nu au renuntat jucatori in ultimele 6 luni implicit imi este usor sa continui .

9. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? isi merita locul?

Locul 1 ca si punctaj este iluzoriu si se poate schimba oricand , Locul 1 in clasamentul agresorilor si locul 1 in topul aparatorilor ne onoreaza si sunt marturie a stilului de joc actual al acestui trib.


10. In incheiere, ai vreun mesaj de transmis jucatorilor de pe L12?


Da , sa nu uite ca unitatea sta in grup , in comunicarea cu colegul din apropiere si ca totul este un joc .
Daca isi amintesc acestea mereu , nu vor cadea niciodata .
 

DeletedUser16887

MisterA (intemeietor TMH)

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ulu ?

Salut,
Am 24 de ani.Mai putin relevant : am terminat Facultatea de Drept iar in curs sunt
masterand la Comunicare si Relatii Publice. Am lucrat ca Agent de investitii si servicii financiare (broker)
pe piata bursiera o perioada iar in prezent "tanar pensionar".

2. Ce ne poti spune de evolutia/intemeierea tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

Am intemeieat Grupurile TMH (alaturi de vaii) la circa o saptamana dupa inceperea lumii 12.
Nucleul de jucatori TMH a fost adus de pe lumea 08 din fostul meu trib, lume pe care isi dovedisera
deja capacitatea si loialitatea. Am fost raspanditi pe circa 3 continente asadar am fost
nevoiti sa ne adaptam circumstantelor iar fiecare grup sa-si domine si sa-si formeze
propria echipa in zona in care se afla luand nastere primele 3 grupuri TMH.

Pana sa ne formam ca si echipa (comunicare, formarea unei comunitati, identificarea unui tel pe termen lung,motivarea jucatorilor)
am lucrat mai mult in plan diplomatic prin manevrarea unor triburi vecine dat fiind ca la inceput
nu eram decat o mana de oameni adusi de pe l8 fara forta necesara de a avea impactul cerut.
La sfarsitul jocurilor de culise am absorbit toti jucatorii de calitate, primul razboi realmente serios incepand cu fostul PIMP.

In incheiere, ne-am razboit la toate nivelele. Asa zise "retele de spionaj" (aveam cel putin
un informator in fiecare trib fie aliat ori dusman chiar si in conducere in unele cazuri), diplomatic si desigur prin forta bruta. Modul de a conduce totodata a fost bazat pe o "dictatura eleganta".
Totusi atata timp cat am condus TMH-urile niciodata nu mi-am incalcat cuvantul ori vreo alianta cel putin nu pana cand am fost tradati.


3. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

Trebuie sa recunosc ca atunci cand LWA a parasit familia 13 Negru (desi am incercat sa mediez situatia) si am ales
sa ne onoram promisiunea facuta fata de TBS si implicit in cadrul acestei familii
sansele victoriei nu erau tocmai de o claritate deosebita.
La modul concret eram in razboi pe toate granitele, granite ce erau (sunt) generoase
ca si intindere. Finalmente nu numai ca am supravietuit dar ne-am si extins asa cum o aratau
statisticile.

4. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

Din interiorul tribului per ansamblu nu. Din exterior cu siguranta, inevitabil.

5. Cand ti-ai ales membrii, ai avut vreun criteriu? Sau ai apelat la mass-recruiting?


Politica de recrutare TMH s-a axat pe identificarea si recrutarea jucatorilor
cu potential fie incepatori fie cu experienta desi in unele etape ale jocului
am inghitit diverse triburi (cu un nucleu functional) facand o triere riguroasa ulterior. Pe scurt, cine doreste sa joace
va juca iar cine nu atunci va fi "ajutat" sa paraseasca jocul.

6. Ai putea sa le dai un sfat liderilor de trib?

A avea incredere este un risc inacceptabil pe lumea 12.
Asteapta-te la ce este mai rau si atunci vei fi pregatit pentru tot.
Comunicarea, colaborarea, sprijinul reciproc la care se adauga o diplomatie abila sunt
factorii ce aduc asa zisa "victorie".

7. Care trib il vezi in viitor dominand lumea 12?

Evident TMH si chiar daca n-as crede asta tot TMH as spune.
In cazul de fata banuiesc ca e un atu faptul ca si cred ceea ce spun.

8. Multi jucatori s-au retras de pe aceasta lume din diferite motive, pe tine ce te face sa continui?

Pentru numele care l-am format alaturi de Valeriu si anume TMH.Atata timp cat TMH va exista voi continua sa joc.

9. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? isi merita locul?

Clasamentul e irelevant. Am putea sa ajungem locul 1 sau 5 in mai putin de
24 de ore dar "capacitatea" tribului ar ramane identica. In functie de mutarile
care le facem intre tribul "mama" si celalalte grupuri.
Cert este ca oricat de abili ar fi conducatorii niciodata nu vor reusi fara un grup de jucatori de calitate iar aici intervine bineinteles meritul celor ce au facut sau fac parte din TMH.

10. In incheiere, ai vreun mesaj de transmis jucatorilor de pe L12?

TMH va ramane pana la sfarsit.
 

DeletedUser16887

CrazYyEsco, intemeietor CRyder si SCREAM

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ulu ?


Ma numesc Marian Sicoe, nascut si crescut in Timisoara, am 22 de ani, am terminat Universitatea de Vest la facultatea de Stiinte Politice (profil Relatii Internationale si Studii Europene), am calatorit foarte mult si prin tara si de cate ori am avut ocazia(putine ori) si pe 'afara'. Nu am foarte multe poze de peste tot de pe unde am fost pentru ca sunt pe principul ca oriunde mergi trebuie sa te integrezi in mediul din juru tau ca si cum ai fi acasa. Sa fie mai mult ca o experienta de viata nu una turistica.

Dupa facultate ma gandeam serios sa plec inapoi 'peste ocean' (unde am fost 3 luni in 2008) dar peste tot e la fel, daca muncesti si esti de caracter vei reusii, deci Romania primeste o sansa din partea mea.

Viitorul e nelimitat... viata chiar e frumoasa...

Am gasit pe un site o descriere pe care mi-am facut-o acum cativa ani, cred ca e putin interesanta si haioasa, o voi pune cu Spoiler sa nu plictisesc prea mult.

About me:
Sunt putin perfectionist cred, inventiv si creativ, ceea ce ma consuma destul de mult de aceea dorm cat de mult se poate si cat de des:)) Sunt lenes, dar activ cand trebuie...

Sunt balanta, deci destul de echilibrat, dar si foarte dezechilibrat.

Imi plac lucrurile facute simplu si cu bun gust, imi plac oamenii interesanti si deschisi, cred ca de la oricine ai ceva de invatat pentru ca fiecare are ceva in plus sau diferit fata de tine. Imi plac fetele finute si 'de casa' cu care pot sa stau sa povestesc ore intregi(pe langa altele) pe absolut orice subiect fara sa ma plictisesc, jocurile de noroc, sa conduc, sa fac tot felul de lucruri iesite din comun, sa am putini prieteni, dar multe cunostinte, serile de toamna, noptile(indiferent de anotimp) si diminetile curate si proaspete. Imi plac cateii, documentarele, triburile:D, imi place sa am dreptate si sa ajut pe cineva cand vreau, sa vorbesc si sa scriu corect in orice limba, sa vorbesc in toate limbile straine pe care le stiu atunci cand ma imbat, imi place sa intru in vorba cu strainii(ca si nationalitate) in schimb nu ma uit dupa bagaboante:D doar ca sa nu le dau satisfactie, la fel si dupa masini. Imi place mirosul cartilor si bibliotecile, dar nu am rabdare sa citesc pentru ca simt ca trece viata pe langa mine. nu suport emisiunile TV actuale si nivelu scazut de cultura:), ador filmele cu brad pitt(toate) si cred ca as putea sa ma uit de zeci de ori la ele fara sa ma plictisesc. imi place ca sunt balanta si nascut in 10.10, imi place ca mi-am spart capu intr-un 'incident' si am o cicatrice in forma de fluture RAR care arata super tare, in schimb nu imi place ca mi-am taiat tendonu in alt 'incident' si nu s-au refacut nervii 100% (PS:da, eram 'vesel' de ambele dati). imi place muzica buna si sa petrec maxim. de cateva ori in viata mea am adormit in picioare. imi plac cam toate lucrurile ce mi se intampla... chiar daca nu imi plac.
De ceva timp nu prea mai suport vodka nu imi place spanacul sau mancarea de la inmormantari... cam atat !



2. Ce ne poti spune de evolutia/intemeierea tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?


Trebuie sa o luam cu inceputul. Toti oamenii cu care am intrat pe L12 sunt oameni de pe L9 unde am intrat de dragul distractie cu colegul si prietenul meu foarte bun BadNewZ. Am fost in tribul =StR=, care era in razboi cu C.K.. Noi tot timpul am fost pe principiul ca decat sa iei sate de barbari sau interni, mai bine te lasi de joc, asa ca am inceput sa intram tare in dusmani. Cuceream fara sa pierdem sate, am creat o dominatie zonala clara chiar si in fata C.K., pana cand diplomatia s-a dat peste cap, si ne-am trezit aliati cu ei. Era inca inceputul lumii 9, cand deja se anunta deschiderea lumii 12.

Pe scurt, am jurat ca nu o sa facem asemenea jocuri de culise niciodata pentru a ne bate joc de munca jucatorilor foarte active si buni, am strans o mana de oameni (12 sau 13 eram) si am intrat pe L12 in primul moment cand s-a deschis. Ideea era clara, toti suntem egali, jucam de placere, hotaram impreuna totul, NU recrutam decat daca va aparea cineva care chiar sa merite, si cel mai important, NU vom face miscarile de culise de pe L9. Lista de aliati va ramane GOALA, iar cea de dusmani nu isi are rostul pentru ca oricum atacam tot ce e in jurul nostru.

Tribul s-a numit Ruff Ryders, prescurtat [-RR-] TwStats). Am inceput cu un entuziasm enorm, chiar ne distram si ne simteam bine. Niciodata nu am atins limita de 50 de locuri, de fapt intotdeauna am ramas undeva pe la 30-35. In schimb la Inamici invinsi urcam incet incet pana cand am ajuns locul 1. Cand l-am dizolvat pentru a forma Corax Ryders, prescurtat CRyder (TwStats) era undeva la dublu de inamici invinsi fata de restu. Aveam aproape 2000 de sate cucerite din care pierdute 75(22 inobilate de noi chiar inainte de dizolvare). Scopul a fost atins de mult. Acum s-a facut trecerea de la distractie la pasiune iar mai tarziu la manie, dependenta.

Daca cu -RR- am eliminat incet de pe continent iar apoi din jur triburi de locul 1 sau top10, am scos de pe harta intemeietori sau conducatori (am fost primul trib care a depasit limita de 1000 atacuri trimise -din cate stiu eu-) am intalnit incet incet oameni de o calitate foarte mare pe joc. 2 jucatori care se auto-intitulau Betivii, sunt Cioc2000 si Chelul Audi, cu care mai apoi ne-am unit pentru a forma o echipa atat de frumoasa si ne-am si dat seama de ce si-au ales aceasta porecla, dar si de caracterul lor incontestabil.

Apoi, ne-am gasit jumatatea. A trebuit sa ne calim intai in focul luptei pentru a ne da seama ca ei sunt cu adevarat cei care merita sa formeze impreuna cu noi un grup frumos, o familie. Am intalnit atatia oameni deosebiti, fiecare in felul lui, o echipa unita care ne-a integrat si unit si pe noi, chiar in momentul cand incepeam sa ne rupem incet incet prin renuntarea unor jucatori cu care am inceput de la 0.

-RR- a intrat in razboi cu [C.C] si anume Corvus Corax (TwStats). Chiar daca erau pe un loc mai scazut in clasament (undeva spre 10 parca) dupa inceperea ostilitatilor de ei a ajuns sa ne fie cel mai frica tocmai prin prisma unitatii lor incredibile. Dar, totodata, ne-am aratat reciproc un respect deosebit chiar in timp ce luptele erau in plina desfasurare. Au fost cateva dintre cele mai frumoase lupte purtate pe L12, purtate cu zambetul pe buze si apreciere deplina. Am ajuns, dusmani fiind, sa ne spunem ce a gresit celalalt intr-un anume atac sau cum am reusit sa il contracaram in ultim moment. Chiar sa ne lasam ragaz de anumite ore, interval de timp pana ne intorceam de la munca ca sa putem sa ne luptam corect si onorabil.

Intre timp prieteniile si-au spus cuvantul, am incetat razboiul si asa a luat nastere Corax Ryders sau CRyder (TwStats) care a fost format in 15 Septembrie 2009 – ora 04:00 de catre mine CrazYyEsco si Neluhome , pornind dupa jumatate de an cu punctele de la 0, si reusind sa ajunga pe locul 1 la inamici invinsi, pastrandu-se chiar si in ziua de astazi (7 August 2010, ora 04:00 -ironic-), dupa aproape 1 an pe acest loc.

Am dezvoltat impreuna un sistem de joc placut, corect tot timpul cand a fost cazul, onorabil, am incercat sa evitam pe cat am putut jocurile de culise, dar si astea sunt o parte a jocului. Faptul care arata cel mai mult ideologia tribului si a oamenilor care il formeaza e ca din momentul 0 de cand s-a deschis L12 am fost in continuu razboi cu cei din jurul nostru. De multe ori inconjurati de o mare rosie, alte ori doar cu o granita geografica, rotitele au functionat neintrerupte in acest mecanism numit CRyder.

Chiar daca inca de la inceput datorita numarului scazut de jucatori admisi in trib (50) s-au format ‘familii’, academii, niciodata nu am fost de accord cu acest lucru. Academie am avut si noi pana la urma, dar in trib mult timp nu am fost decat 35-40 de oameni. In schimb termenul de ‘familie’ la fel ca si cel de ‘alianta’ a fost atat de gresit inteles de jucatorii lumii 12 incat ne-a facut reticienti spre astfel de artificii.

In prezent, influentati de conditiile lumii, care este deja una matura, cu familiile bine stabilite am intrat in familia THIS, am intemeiat un nou trib de baza SCREAM (TwStats) impreuna cu conducatorii familiei(acum familia SCREAM) si asteptam viitorul care nu poate promite decat distractie, actiune, intrigi...ce mai 100% triburile.

Inca de la inceputul lumii am intalnit oameni pe care ii intalnisem si pe alte lumi, acum gasindu-ne unii la aliati, altii la dusmani, nu conteaza pentru ca diplomatia pe L12 e ceva relativ, e intr-o continua schimbare. Conteaza respectul pe care ti l-ai creat in fata celorlalti oameni importanti din alte triburi. Am intalnit oameni de pe primele lumi(1,2,3) care inca isi pastreaza acel aer ‚nobil’ si maturitatea care impun un respect deosebit. Am strans in trib multi jucatori foarte buni cu o experienta extraordinar de mare, cu care nu am intrat de la inceput impreuna, dar ne-au apreciat jocul si au dorit sa faca parte din echipa, dar si jucatori care au intrat pe l12 prima oara, dar care s-au format in focurile luptelor duse din primele momente. Jucatori care acum au atins un nivel superior si manuiesc aceasta ‚taina’ a triburilor destul de bine.

Asteptam sa vedem ce ne aduce anul... :)



3. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?


Am avut razboaie inca de la inceput, cu cat mai mari triburile cu atat mai bine. Mamutii pica cel mai rasunator. Tot timpul am fost increzatori pe puterile noastre. Au fost totusi unele dati cand am fost ‘atrasi’ intr-un joc periculos si ne-am inconjurat (la propriu) de dusmani, moment in care daca stiuau sa profite poate nu mai stateam atat de drepti pe harta in acest moment.



4. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?


Totul tine de fapt de pasiune. Ca oriunde in viata, si in triburi ne lovim de caractere superficiale, 'goale', fade, dar si de oameni de calitate si de personalitati impozante dar si placute. Cine e in masura sa te aprecieze o va face indiferent daca iti arata sau nu. Restu, 'te vor prinde de picioare incercand sa se catere pe spatele tau pentru a iesii din Iad' numai ca in final prazul nu se va rupe cu tine ci cu ei.

Respect exista pentru cine merita, indiferent de culori pe harta. Nu cred ca cineva care ar fi in masura(nu doar vorbe goale) sa ma contrazica, ar putea sa o faca. Iar pe langa respectul de pe joc vin prieteniile, relatiile, care dupa parerea mea sunt scopul suprem al acestui joc(de fapt ca oriunde, in orice 'club' de 'motociclisti, bautori de bere, etc.' noi suntem 'tribali').

Imi place sa spun lucrurile direct, evit sa complotez pe la spate, de aceea m-am certat de multe ori cu multi oameni de la dusmani pana la aliati sau chiar oameni din trib. Cand am ceva de spus o spun direct chiar daca supara de multe ori. Prefer sa ma injure cineva in fata decat sa ma vorbeasca pervers pe la spate.

De multe ori esti atras in unele situatii neplacute pentru tine, contrare principiilor tale pe care ai incercat atata timp sa le cladesti, dar niciodata nu va fi totul roz si simplu, conteaza si cum stii sa iesi din anumite situatii(cu capul sus sau plecat) si cum continui sa te comporti.

Imi pare rau ca sunt unii oameni foarte limitati si refuza sa priveasca din punctual de vedere in ansamblu, nu doar din propriul punct de vedere.

Ca si (auto)constatare, toti oamenii cu care m-am certat pe joc, cu unii chiar la ‘cutite’ din cauza ideilor diferite pe care le impartaseam, au ajuns acum sa imi fie prieteni chiar foarte buni, cu unii m-am si intalnit in realitate si m-a bucurat enorm compania lor.



5. Cand ti-ai ales membrii, ai avut vreun criteriu? Sau ai apelat la mass-recruiting?


Niciodata nu am fost pe aceasta conceptie. Am mers tot timpul pe trib ‘elitist’. Cu cat mai putini si asi in triburile cu atat mai bine. Organizarea si lucrul in echipa fac totul. Increderea si ajutorul trebuie sa fie 100%. In cazul mass-recruit nu e posibil asa ceva si automat iesi in pierdere. La inceput in prima jumatate de an pe L12 la 1000 de sate cucerite am pierdut in jur de 50. Fiecare sat pierdut trebuia motivat chiar daca toti eram prieteni; nu era ‘dictatura’ cum credeau unii.

Chiar daca tot timpul am fost foarte putini, inca de la inceput am avut tot timpul oameni in top10 la puncte, dar mai ales majoriatatea jucatorilor au trecut prin top10 la inamici invinsi si multi dintre ei inca se mentin.


6. Ai putea sa le dai un sfat liderilor de trib?


Leadershipul nu se invata de la nimeni. Fiecare e diferit si fiecare are propriul stil. Chiar daca influente foarte mari vor fi de la multe persoane pe care le intalnesti pe joc sau de la alti lideri, nimeni nu iti va spune exact ce sa faci sau cum sa procedezi in anumite situatii. Pur si simplu trebuie sa pui pasiune.

Am intalnit multi lideri exceptionali de triburi. Unii cadre militare, stricti, precisi, tacticieni deplini, altii pustani entuziasti sinceri si energici. In cazul meu e prima oara cand mi-am asumat acest rol, mai mult din nevoia de a tine oamenii uniti, pentru ca la un momentdat eram printre singurii foarte activi si imi placea mie sa ma ocup de toate de la harti la tactici pana la mesaje de motivare sau team-building. Niciodata nu am stiut exact ce fac, dar am promovat propriile mele valori in cadrul echipei.

Un lucru pe care l-am invatat intre timp e ca si P&P(politica si propaganda) e importanta si nu trebuie ignorata. Degeaba esti bun sau urmaresti anumite idei, dar nu stie nimeni despre tine, sau au toti pareri total diferite din lipsa de informatii sau dintr-o imagine falsa pe care ti-o atribuie.



7. Care trib il vezi in viitor dominand lumea 12?


Lumea 12 in acest moment e foarte echilibrata. Vor face diferenta activitatea si prieteniile/relatiile create pe parcurs.



8. Multi jucatori s-au retras de pe aceasta lume din diferite motive, pe tine ce te face sa continui?


Dupa cum spuneam si mai sus, la inceput a fost distractia, apoi pasiunea, acum incet incet se face trecerea la dependenta. In schimb nu regret si nici nu voi regreta nici un moment petrecut pe joc, din pricina prieteniilor atat de frumoase pe care le-am dobandit. In schimb, de 4 ani, cel mai listit a fost 2008 cand m-am lasat de joc pentru ca am fost plecat din tara. Frumoasa vremuri… nu cred ca va mai exista linistea aia de acum incolo.



9. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? isi merita locul?


Cine crede ca locul la puncte inseamna ceva e naiv. E adevarat, daca primul loc e la diferenta dubla de al doilea, inseamna ceva, dar un jucator adevarat nu joaca pentru locul la puncte pentru ca toata lumea stie clar ca pe o lume matura topul punctelor e format din jucatori mancatori de barbari sau de interne. Multi jucatori nu apreciaza acest lucru de nici o culoare. De ce sa fim ipocriti, depinde totusi si de tactica dar si de circumstante.

Ca sa raspund la intrebare, DA isi merita locul pe deplin, sau mai bine spus, renumele.

Situatia din prezent, dupa ce mai multi jucatori importanti au fost transferati de cateva luni in noul trib, SCREAM, iar tribul a fost infiintat la jumatate de an dupa celelalte din top(primul trib fiind desfiintat cand avea un avans dublu de inamici invinsi fata de locul 2):
membriisiinamiciinvinsi.png
10. In incheiere, ai vreun mesaj de transmis jucatorilor de pe L12?


In caz ca ati avut rabdarea sa cititi tot ce am scris aveti respectul meu.

Stiti ca jocul e a doua noastra viata, cea virtuala. Asta nu inseamna ca aici trebuie sa refulam, sa ne razbunam sau sa ne descarcam nervii din viata reala. O putem face exact cum vrem noi, frumoasa sau cea mai urata experienta.
 

DeletedUser

1.Cu cine am onoarea sa discut?
sunt angelo , am 31 de ani si sunt din bucuresti.
joc triburile cu numele abibitzik

2.Cum ai descoperit Triburile?
am inceput sa joc triburile in urma cu aproape 2 ani .am vazut o reclama pe internet si asa am inceput pe lumea 12.

3.De ce ai ales acest nick?
este o poveste amuzanta:).la inceput am vrut sa sa am alt nume(bitza) dar acest nume era deja folosit si apoi am incercat bibitzik.dar si acesta era deja folosit de altcineva.,atunci am pus un a in fata si a rezultat abibitzik:)

4.Ne spui in ce triburi ai jucat? Si de ce ai ales sa schimbi tribul?(daca este cazul)
pai am jucat in foarte putine triburi.nu imi place sa ma plimb din trib in trib.primadata am facut eu un trib( nu prea stiam despre ce este vorba in joc) apoi am fost invitat in getii( trib care nu mai exista) apoi conducatorii din getii mi-au propus sa conduc o academie care in cele din urma a dezertat :))si asa am devenit swwd:)apoi swwd a devenit tbs-p.
am jucat in geto-dacii la inceputul lumii, apoi din cauza ca eram foarte departe de k24( eu eram pe k22 si foarte izolat) nebumb ,conducatorul geto-dacilor ,mi-apropus sa trec intr-un trib ca si conducator...asa ca am intrat in lumina ,trib care se afla pe k22 si k32.acest trib a devenit apoi academia swwd-ului .swwd a fuzionat cu dement rezultand tbs..tribul meu a devenit tbs-p.bineninteles am mai fost si in alte triburi in urma certurilor din cadrul t.b.s-ului.

5.Ai o istorie lunga pe L12...ne spui cateva picanterii legate de diplomatia,tradarile,prieteniile L12?
picanterii? tradari? intradevar sunt de la inceputul lumii 12 .nu mi-a placut niciodata ideea 13 negru( marea alianta) prin care toata harta ne era aliata.din fericire s-a trecut peste acest episod.personal nu mi se pare buna ideea de a te alia cu o mare parte din triburi....cine stie sa vada in viitor stie cum o sa arate harta in cateva luni de zile...oricum la sfarsit vor ramane maxim 50 de jucatori:)).atunci sa ma cauti pentru picanterii:))

6.Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
nu.niciodata nu am intrat in razboi fara sa stim ca o sa-l castigam,,,intotdeauna am castigat razboaiele.tmh-ul este la pamant acum.la fel s-a intamplat si cu cd si cu lr si multe altele..alaturi de tmh alianta t.b.s este cea mai veche de pe l 12

7.Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?
nu .am invatat singur cele mai multe lucruri.si am invatat si pe altii

8.Dupa ce principii te ghidezi in joc? Sau orice e permis?
cred ca orice este permis atata timp cat nu incalci regulile jocului si nu daunezi tribului din care faci parte.

9.Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
despre realizari vorbesc satele si punctele pe care le am pana acum + triburle desfiintate.escurile sunt legate de relatiile cu anumiti jucatori , care pe parcursul timpului s-au deteriorat.pot spune ca unii sunt foarte invidiosi .

10.Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L12 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?
nimic deosebit.pana acum a mers destul de bine:)

11.Povesteste-ne un moment amuzant din viata de tribal !
inainte era mult mai amuzant jocul.acum a cam pierdut din spectaculozitate.sincer adoram sa atac jucatori care se rugau de mine sa nu ii mai atac ca o sa fie prieteni cu mine etc..iti dai seama ca nu ii lasam in pace si atunci incepeau sa ma injure;))

12.Dar unul tensionat?
tensionate au fost foarte multe:).cand cei care venisem din swwd am rupt relatiile cu cei din t.b.s.sau certurile pe care le-am avut cu anumiti colegi.acestea sunt cele mai multe si cele mai prostesti .

13.Jucatorii L12 se intalnesc face-to-face?
da.eu ma vad in fiecare zi cu tunnel si logofetii.sunt coleg de serviciu cu ei:)

14.Ai jucat/joci si pe alte lumi? Dar pe alte servere?
joc si pe alte lumi dar numai asa ca sa ma distrez .nu joc serios:)

15.Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
mi-au placut cel mai mult taberele militare si imi pare rau ca au fost desfiintate.nu s-au schimbat foarte multe lucruri care sa ma intereseze.cel mai mult ma enerveaza garda,partea grafica nu ma intereseaza foarte mult.nu imi place deloc perioada de injumatatire.face ca jocul sa devina un monopol al celor care au multi bani.

16.Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 12 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
mi se pare o lume puternica si am vazut ca pe lumile cu biserica+paladin cu itemuri cam fac curatenie in jurul meu.si sunt mai multi cei care joaca pe L12 si pe alte lumi care obtin succese mari.

17.Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?
este ok dar sunt de parere ca ar trebui sa fie accesibil tuturor jucatorilor.este destul de scump pentru mine:D

18.Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
nu.sau poate ca da.multi inaca nu stiu cu ce se manaca triburile:)) sunt sitter la unulacum care are sate cu religie 6:))

19.Ne poti enumera cativa prieteni de pe L12?
sigur ca da.cei cu care ma inteleg cel mai bine sunt tunnel si logofetii

20.Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L12 , care ar fi acel top si de ce?
1.grasutulbatranel
2.steaua10ro
3.tesaphira
4.lord-aragon1
5.gumimachi

21.Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .
valyregele-sunt curios pentru ca a fost multa vreme persoana cu care m-am inteles cel mai bine pe L12.din pacate relattia noastra s-a racit din diferite motive
grasutulbatranel -este unul din cei mai buni jucatori ai acestei lumi.
de la dusmani chiar nu stiu pe cine sa mentionez.sincer nu m-a impresionat niciunul

22.De ce crezi ca forumul L12 este atat de "nepopulat"?
Pentru ca cei mai multi jucatori s-au lasat sau si-au pierdut interesul pentru joc in sine si pentru tot ce tine de el.


23.Tu ce ai vrea sa gaseti? Ce te-ar face sa fi mai activ pe forumul extern?
As vrea sa gasesc niste premii.Daca ar fi niste concursuri cu premii in puncte premium sigur ca m-as baga.

24.In incheiere, ai vreun mesaj de transmis jucatorilor de pe L12?
Pai in primul rand le doresc multa sanatate,sarabatori fericite si sa nu mai dea stergere de cont:)

Multumesc frumos pt timpul acordat!
 
Sus