Interviuri L5

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

interviewbq.jpg


Aici vor fi postate interviurile jucatorilor propusi de voi.
Astept pe forum sau prin mesaj privat propuneri sau intrebari care doriti sa le fie puse...

Discutiile
aici! :)
http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=33380
 

DeletedUser

Interviu cu magnatu. :)
plesuv28: Cu cine am placerea?

magnatu: magnatu:)

plesuv28: Cum ai inceput sa joci? Ne poti face o scurta istorie a experientei in acest joc?

magnatu: Ma numesc Mitica,am 21 de ani si locuiesc in judetul Valcea. Nu mai retin data exacta,insa stiu ca eram la sintetic si jucam o partida de fotbal,tot auzeam acolo ca vorbeau niste prieteni de farmari,trupe,strategie de razboi,asta m-a atras cel mai mult,strategia. Am pus cateva intrebari si mi sa parut destul de intresant atunci. Am ajuns acasa si mi-am facut cont,in primele zile am zis ca e doar un joc aiurit,nu-ll intelegem,voiam sa cuceresc un sat si asta imediat. Dupa ce mi-am facut paladin, il trimeteam la atac sa cuceresc satul si ma enervam asa tare cand vedeam ca dau zeci de atacuri si satul tot acolo ramanea,pana sa imi dau seama cum era cu jocul a durat vreo 2 luni,a fost bine ca am fost cucerit de cateva ori si asta ma ambitiona,nu intelegeam cum trupele lor sunt mai puternice,binenteles ca nu aveam treaba cu zidul,eram certat cu el,sau mai faceam cate o prostie,atacam cu toate trupele pe bonus(aparare,faceam doar lanci ca era mai ieftin),ziceam ca doarme vecinul si pana dimineata ai fac surpriza de a ramane fara sat.
Cam asta a fost inceputul,restul e cancan. :)))

plesuv28: Cum ai reusit sa te impui in joc?

magnatu:Nu a fost greu,in general lucrul care il fac,incerc sa-l fac cat mai bine, imi place sa ma duelez,sunt cam orgolios (majoritatea de pe joc zic ca sunt arogant) intodeauna asta a fost prima parere a lor,am prins un grup de oameni deosebiti,jocul nu e greu daca ai un grup de prieteni aproape,nu cred ca exista jucator bun,am vazut pe forum astfel de teme,aici stii doar 5-6 trucuri si esti as,totul sta in timpul petrecut pe joc,degeaba le sti daca nu esti on la momentul potrivit,asta cred ca toti o pot confirma .

plesuv28: Ce parere generala ai despre triburile? Este mai mult decat un joc de browser?

magnatu:Este un joc placut,producatori au stiut cum sa-ll faca incat sa ne capteze atentia,la cate ore se petrec pe el,da,eu cred ca este ceva mai mult decat un joc de browser.

plesuv28: Ce crezi despre lumea 5 in general? E o lume dinamica, plina de actiune, intrigi samd...sau, deopotriva, o lume molatica, cu jucatori plictisiti?

magnatu: Nu prea mai stiu cum e lumea 5,dupa mine e plina de inactivi,jucatori plictisiti de joc si de jucatori care ar face orice sa tina de sate,nu ar conta ca ar trebui sa schimbe triburile zi de zi :D,probabil ca sunt o gramada de jucatori care au multi-cont sau jucatori care au zeci de sittere in spate,de aici se duce farmecul jocului. Totusi nu e o lume moarta,inca mai exista actiune,dupa cum ai vazut si pe extern,de o saptamana ce se mai vorbeste ca in rest pustiu.

plesuv28: Cum esti ca jucator? Ai un stil propriu de a juca?

magnatu: Nu am un stil special,ci doar imi place
sa simnt jocul,daca jocul s-ar rezuma decat la innobilare interna si la sate de barbari m-as fi lasat de mult.

plesuv28: Cum ai descrie tribul in care faci parte?

magnatu: Un trib bine inchegat din toate punctele de vedere.

plesuv28: Ce parere ai despre tribul MAGIC?

magnatu: Ce sa spun,e un trib de rang 1,cu jucatori bunicei,insa stii cum e,orice padure are si uscaturi,totusi un trib care se respecta nu tine toata harta in pna si aliante, mai ales ca detin jumate din harta.

plesuv28: O intrebare de la un jucator care a dorit sa fie anonim"

"Master of death si magnatu sunt foarte buni jucatori si prieteni poate ne zice povestea lor cum au ajuns prieteni"

magnatu: La inceput eram in triburi dujmane,insa ei erau un grup frumos de prieteni care jucau si colaborau frumos,plecasera din tribul in care eram eu,adevarul e ca pe timpul ala in DHBM erau numai circulare peste circulare si crestere de barbare,cel putin in zona unde eram eu,deci plictiseala mare,asa ca am ales sa merg la ei, acolo l-am cunoscut pe master si restu colegilor,sa creat o prietenie frumoasa si de durata,cu iesiri la bere,pot spune despre el ca e o persoana deosebita.

plesuv28: Ne poti face o scurta istorie a jocului tau pe L5? Au existat lucruri care te-au surprins in tot acest timp?

magnatu:Nu prea sunt multe de zis,in mare parte mi-am vazut de joc.De surprins,au fost cateva lucruri,insa in mod neplacut,gen acele persoane care ar face orice sa tina de sate,sau poate adminii ce favorizeaza unii jucatori,acum sa nu credeti ca eu nu am facut nereguli si am pica pe ei,insa multe carti acolo se fac.
Ce e suparator,e ca pierdem timp si bani pentru joc,si stai la mana lor,atunci cand esti inchis nu mai ai nici un drept.

plesuv28: Care trib crezi ca are cele mai multe sanse sa castige lumea 5? Si, de ce?

magnatu: Nu avem de unde sa stim,se pot schimba multe pe harta,
Daca ramane tot ca si acum probabil ca magic,pentru ca acolo unde avanseaza mai greu recruteaza si tot muta granitza.
Oricum pana atunci probabil ca o sa mai fie cativa ani.

plesuv28: Ai dusmani personali in joc?

magnatu: Nu,nu consider pe nimeni dujman,insa eu tin prieteniile afara din joc,pe joc respect culoarea hartii.

plesuv28: Facand abstractie de punctaj, daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L5 , care ar fi acel top? Si, de ce?

magnatu: Imi pare rau dar la intrebarea asta nu pot raspunde prin exemple,pentru ca sunt multi care stiu jocul si nu pot face un clasament anume,probabil ar fi o lista prea lunga.
Dupa mine jucator bun poti fi considerat in functie de cate sate ai luate de la dusmani si de inamicii invinsi,asta nu inseamna ca nu poti face si intern,insa eu nu consider jucator bun pe acela care are peste 80% intern,ca asa si bunica poate trimite nobili sa ia sate.

plesuv28: Ai avut momente cand ai dorit sa te lasi de joc?

magnatu: Da,de mai multe ori.

plesuv28: Din ce cauza?

magnatu: Nu am mai avut timpul necesar si am vrut sa ma las,nu sunt genul de jucator care lasa sitter,daca nu pot intra un interval de timp mai lung,mai bine renunt,asta ar fi primul motiv,altul e din cauza decizilor adminilor in favoarea mea si a unor colegi de-ai mei,cand vezi unele chesti,i ti se scarbeste de joc,acum fiecare vede lucrurile in felul lui si fiecare are un strop de dreptate.

plesuv28: O intrebare de la un jucator de pe L5:

"Ce te-a determinat sa cresti asa de mult in top la ODA ? Pentru ca inainte nu prea atacai, dar in cateva luni ai crescut considerabil la acest aspect !"

magnatu: Sunt rang 1 de aproape un an.
Imi place jocul si atat,dupa cum am mai zis,daca jocul s-ar rezuma decat la intern si barbare probabil jucam solitar.

plesuv28: Ce parerea ai de noua grafica a jocului?

magnatu: Mai multe dezavantaje decat avantaje.
Total neinspirata!!

plesuv28: Ai o deviza proprie?

magnatu: Nu.

plesuv28: Ce jucator/jucatori ai propune pentru interviu?

magnatu: Ca agresor Ca apărător În total
Loc Porecla Cucerit

2 cosmin din severin [Sssht!] 414,58 Mio.
3 canibalulcatalin [Sssht!] 316,07 Mio.

Jimena,profa maria,master death,legendofhector.

plesuv28: Ce transmiti celorlalti jucatori de pe .ro?

magnatu: Multa sanatate,fericire si la cat mai multe reusite!
 

DeletedUser

Interviu cu pavone. :)

plesuv28:Buna, ne poti da cateva detalii despre persoana din spatele nick-ului?

pavone: Irina, persoana din spatele nick-ului pavone, este un om ca toti ceilalti, cu parti bune si parti rele.
Vesela, optimista, destul de timida, loiala si devotata prietenilor, tin la gluma, ajut oricand pe oricine dar totodata sunt o fire destul de agitata, prea orgolioasa, capricioasa, comoda, patimasa, ma aprind prea repede insa imi si trece foarte repede, destul de rea cand sunt calcata pe coada.

plesuv28:Ce semnifica nick-ul pavone?

pavone: Lipsa de imaginatie. :))))
Am intrat pe joc dintr-o gluma asa ca nu mi-am batut capul sa caut un nick care sa reprezinte ceva. pavone este parte din id-ul meu de mess, este traducerea in italiana a numelui meu de familie.

plesuv28:De joc cum ai aflat?

pavone: Prietenul meu si fratele meu jucau triburile, cand se intalneau numai despre atacuri, trupe, strategii vorbeau. Luni de zile m-au innebunit cu discutiile despre acest joc... se intampla asta prin 2007.

plesuv28:Ai avut persoane care te-au indrumat in a invata jocul? Daca da, cine? :)

pavone: M-au indrumat fratele meu si prietenul meu, eu nu am avut rabdare niciodata sa citesc instructiunile jocului. Apoi m-au ajutat cu sfaturi si colegii de joc.
Si inca mai am de invatat. :))))

plesuv28:Esti conducatoarea tribului MAGIC. Cum a luat nastere acest trib?

pavone: MAGIC a luat nastere prin fuziunea triburilor NATO, MIR si YKZ, triburi intre care a existat o stransa legatura cam din primele luni de la deschiderea lumii 5.
Daca-mi permiti, as dori sa fac o precizare: nu-s "conducatoarea tribului MAGIC" ci unul dintre conducatori/intemeietori. Eu sunt intemeietorul din partea YKZ, profamaria din partea NATO si filtm din partea MIR.

plesuv28: De ce ati hotarat fuziunea?

pavone: Functionam ca si un singur trib de multa vreme. Eram prieteni de mult timp, nu numai la nivel de conducere ci si jucatorii celor 3 triburi intre ei, aveam aceleasi interese, aveam aceleasi razboaie, comunicarea si ajutorul ar fi functionat mai bine in cadrul unui singur trib decat intre trei triburi distincte.
Am ezitat ceva vreme sa facem fuziunea pentru ca ne era teama sa nu stricam prin fuziune ceea ce fusese frumos pana atunci, asa cum s-a intamplat cu fuziunea unique-ykz.
Atacarea MIR-ului de catre unique a grabit insa lucrurile si peste noapte am facut fuziunea. era un lucru stiut ca daca dai intr-unul, dai in toti trei.

Cu alte cuvinte: era o legatura foarte stransa intre noi si daca tot era asa, de ce sa nu fim un singur trib.

plesuv28:Ati avut momente cruciale, in care tribul era pe cale de a se destrama? Ne poti povesti un moment ca acesta?

pavone: MAGIC s-a destramat acum 1 an de zile cand a dat kosarom (el era pe atunci intemeietorul din partea NATO) dizolvare trib...suntem versiunea 2.0 acum. :))))

Momente cand tribul s-a clatinat au fost mai multe. In general totul a plecat de la neintelegerile dintre jucatori, au degenerat, s-a lasat cu parasirea tribului si formarea altor tribulete...toate astea duc la destabilizare dar nu neaparat la destramare.
La noi este la moda ca fiecare cand are o suparare sa paraseasca tribul :))))

plesuv28:Ce parere ai despre tribul Shhht?

pavone: Nu prea cunosc jucatorii acestui trib, nu prea am avut tangente cu ei nici pe harta si nici intr-un dialog.
Sub rezerva ca nu-i cunosc prea bine as raspunde ca shhht este un trib de top, format din jucatori buni, activi, agresivi, oameni ok, cu reale sanse de a fi tribul care inchide lumea 5.

plesuv28:Ce atuuri crezi ca ai ca jucator?

pavone: Nu stiu ce sa zic, nu m-am analizat niciodata ca si jucator, nici nu prea am timp sa mai fiu si jucator, sunt mai mult lider.
Cred ca perseverenta si rabdarea ar fi atuurile mele ca jucator.
...si multitudinea satelor de atac si sitterii mei:))) glumesc.

plesuv28:Care trib reprezinta la momentul actual cea mai mare amenintare pentru MAGIC?

pavone: Momentan shhht reprezinta o amenintare pentru noi, de fapt singura amenintare...sunt aproape la fel de puternici ca noi si la fel de uniti.

plesuv28:Ce au in comun cele doua triburi?

pavone: Conturile spion si razboiul :))))) in rest nu stiu ce ar putea avea in comun intrucat nu cunosc shhht.

plesuv28:Cum esti "pe harta"? Ai o strategie proprie de a ataca sau a-ti organiza propriul joc? Ai un stil agresiv?

pavone: Nu am nicio strategie, atac in functie de timpul disponibil. Sunt imprastiata pe multe k-uri asa ca mi-ar lua foarte mult timp sa atac ca "la carte". Pur si simplu aleg niste tinte, lansez atacurile si ce va fi, va fi...daca iau sate bine, daca nu iau, iarasi bine.
Initial am fost un jucator defensiv, insa in timp mi-am schimbat stilul, sunt destul de agresiva...sau mai bine zis, distructiva. Trupele mele sunt continuu in miscare, nu-mi pasa niciodata de pierderi pentru ca asta-i rolul lor (al trupelor), sa crape eroic si nu sa rugineasca in cazarma. :)))
Atac si cu moral mic, atac si pe bonus de noapte acolo unde stiu ca merge, atac si sate blindate, atac si cu fuluri si cu ferme nerefacute complet, atac in toate directiile, oricand, oricum si pe oricine este cu rosu pe harta :))))

plesuv28:Care ti s-a parut cel mai interesant razboi al lumii 5? Si de ce?

pavone: Nu cunosc toate razboaiele lumii 5, iar razboaiele in care am fost implicata eu (in YKZ si mai tarziu MAGIC) nu au fost unele interesante, au fost mai mult niste maceluri, conturi active impotriva conturilor inactive.
As alege razboiul NATO-NOI pentru ca raportul de forte intre triburi a fost egal, ambele triburi aveau jucatori pe granita care erau activi, buni si agresivi. In acel razboi au contat si altele pe langa factorul "timp": o buna strategie, tact, iscusinta si de ce nu, incrancenarea. Rar mi-a fost dat sa vad adversari care desi se ataca in draci pe harta sunt in stare sa se respecte, sa-si aduca aminte cu placere unii de altii, sa fie chiar prieteni...asa cum am vazut pe cei din NATO-NOI.

plesuv28:Ne poti povesti o intamplare amuzanta de pe L5?

pavone: Intamplari amuzante au fost mai multe dar nu-mi vin acum repede in cap si unele au farmec doar pentru cei care au fost implicati, restul nu stiu cat de amuzati ar fi.
Hai sa-ti povestesc una legata de mine, eu insami rad de mine de cate ori imi aduc aminte.
Organizam atac cu jucatorii dintr-un k pe un jucator din unique. Am repartizat tintele, ora ajungerii atacurilor, cine baga nobili etc, tot ce tine de un atac organizat, apoi am dat circulara celor implicati in actiune.
Asteptam raspunsul baietilor si ma trezesc cu raspunsul adversarului....ii trimisesem si lui circulara. Baiatul a crezut ca fac misto de el, nu credea ca pot fi atat de ametita incat sa-i trimit mesaj detaliat cu atacurile pe el.
Eu nu folosesc twstats sa-mi genereze lista cu membrii unui k pentru ca ii cam stiu pe ce k-uri sunt pozitionati, asa ca introduc unul cate unul nick-urile celor care participa la un atac. Probabil ca eram pe harta pe satele adeversarului si l-am introdus primul in circulara.
Atacul a reusit partial, se putea si mai rau la ce gafa am facut. De atunci, cand mai dau o circulara, prietenii ma intreaba (glumind, desigur) daca am trimis-o si la adversar.

plesuv28:Intrebare de la rugayah
In ce masura influenteaza triburile viatza privata a jucatorilor, si daca i-a afectat ei viatza in vreun fel.

pavone: Mult prea indiscreta rugayah, ar trebui sa se limiteze la joc si sa lase viata privata a oamenilor din spatele nickului...scopul interviului este sa cunosti omul din spatele nick-ului si nu viata lui privata.
Totusi, ca sa-i satisfac curiozitatea ii voi raspunde: jocul poate influenta viata oamenilor numai in masura in care ei vor asta. influenta pozitiva a jocului in ceea ce ma priveste a constat in legarea de noi prietenii, oameni cu care imi petrec timpul liber, ne ajutam intre noi, ne distram, facem afaceri etc.
Sii da, au fost momente cand jocul mi-a afectat viata privata pentru ca amandoi suntem jucatori de triburile si au fost momente cand ori unul ori altul ne-am petrecut prea mult timp pe joc si desigur ca s-au creat anumite suparari si tensiuni de moment dar s-a trecut peste ele.

plesuv28:O intrebare de la un jucator care a dorit sa fie anonim:

pavone: De multe ori a renuntat la joc dar niciodata pentru mai mult de cateva zile. Ce a determinat-o de fiecare data sa revina?

Prietenii si faptul ca imi place jocul in sine, au fost motivele care m-au determinat sa tot revin.
De cate ori am renuntat la joc am facut-o la nervi si nu pentru ca mi-as fi dorit cu adevarat sa nu mai joc.
Cu unii dintre prieteni ma vad si zilnic, insa cu altii nu am posibilitatea, asa ca acest joc este locul unde intalnim, este mica noastra lume...chiar daca este doar virtuala. atacam si in acelasi timp ne povestim ce-am mai facut peste zi, prin ce bucurii si ce suparari am mai trecut.
Am dat de cateva ori delete cont pentru ca eram nervoasa, apoi, cand m-am calmat am revenit pentru ca imi parea rau sa stric jocul celor care inca vroiau sa continue si sa-i las cu mii de sate de barbari.

plesuv28:Ce parere ai de noua versiune a jocului?

pavone: Sincer? oribila. Ma oboseste ingrozitor grafica, pentru anumite actiuni pe care inainte le executam dintr-un click, acum trebuie sa dau 2 click-uri si mi se pare timp pierdut aiurea, nu-mi mai merg unele scripturi si nu le-am gasit nici pe forum, nu vad sensul schimbarii setarilor pe pagina, mi-a luat o zi intreaga sa gasesc optiunea "prieteni", ma enerveaza imaginile introduse in rapoarte si in toate celelalte, daca vroiam desene imi luam o carte de povesti si nu jucam triburile.
Este prima data cand nu apreciez schimbarea versiunii, mi-a ingreunat jocul in loc sa mi-l faca mai usor.

plesuv28: Dar de forumul extern ce parere ai?
Ce schimbari ai aduce?

pavone: Achesiez la opinia unui bun prieten si coleg de trib si iti voi raspunde ca cel mai bine ar fi sa se inchida. De mult timp nu se mai poarta discutii constructive, interesante, in spiritul jocului pe acel forum...e doar un loc de certuri, ironii, atacuri la persoana, manifestare a diferitelor frustrari...aproape nimic din ceea ce se intampla acolo nu are legatura cu jocul.

Schimbari? in primul in ceea ce priveste sanctiunile. Sunt adepta unor pedepse mai dure daca omul dovedeste in mod constant sa arate ca nu are bun simt, as merge pana la excluderea definitiva de pe acel forum in caz de recidiva. Stiu ca nu aveti nici voi timp, ca este oricum o munca solicitanta si nu prea placuta insa s-ar impune ceva mai multa strictete si sanctionarea oricarei jigniri.
Sincer, nici nu stiu ce teme noi ar atrage interesul jucatorilor. Au tot fost diverse subiecte interesante, au prins la public pentru o perioada scurta, apoi, ori s-a alunecat pe panta jignirilor, ori pur si simplu s-a abandonat subiectul.

plesuv28:Ce jucatori propui pentru interviu?

pavone: minora blonda, profamaria, otto cta, cu oricare dintre ei sunt sigura ca ar fi un interviu placut si interesant.
Dintre jucatorii cu care m-am intalnit pe harta singurul care a avut aprecierea mea deplina a fost artemis.01 si cred ca ar fi interesant punctul de vedere asupra jocului exprimat de catre cineva care este doar jucator, nu si lider.
Raman la convingerea ca jocul triburile este jucat cu adevarat de catre simplii jucatori, liderii departandu-se oarecum de la scopul acestui joc.

plesuv28:Ai un mesaj de transmis jucatorilor de pe .ro?

pavone: nu uitati sa zambiti
 

DeletedUser

Interviu cu ALIAT


1. Salut, sunt Alin, cu cine am placerea?


Salut,

Alin, inainte de a incepe sper ca ai o colectie bogata de intrebari, minim 50, chiar si mai deosebite din anumite puncte de vedere, nici eu nu ma grabesc si raspund direct, iar, daca fac greseli d.p.d.v gramatical sa le lasi asa, te rog sa nu modifici nimic ...

Ma numesc Calin Remus, am 32 ani, stau in loc. Medgidia/ Jud. Constanta, joc acest joc de multi ani, nu stiu ziua efectiv cand m-am apucat dar am jucat pe diverse conturi cu care "m-am evidentiat" in diverse imprejurari.



2. Cum ai aflat de joc? Cum a inceput aventura pe triburile.ro?



OK.
Deci, eram prin 2005, cautam sa cumpar ceva pe ebay si tot imi aparea o imagine cu tribalwars.co.uk, efectiv din greseala am dat click, pentru ca pagina de net respectiva ma deranja am lasat jos in bara, cand am terminat de cumparat ce vroiam pe ebay, am accesat si aceasta pagina, cum facea reclama la strategie si alte chestii mi s-a parut interesanta ( imi plac jocurile de strategie, efectiv la Starcraft I jucam la sali de net meciuri pe bani grei, stateam si cate 10 ore non-stop la cate-o sala de net, am castigat bani frumosi din treaba asta), am accesat jocul fiind o treaba simpla, un e-mail/parola/ cont si gata treaba...
Nu am intrat pe acel cont 6 zile si asta pana cand primeam pe e-mail tot felul de avertizari, ca nu stiu cine ma ataca ba ca mi-a crescut nu stiu ce cladire, tot felul de anuntari...atunci efectiv am intrat pe cont si observasem ca ajunsesem ferma ( :))), asta o spun acum atunci habar nu aveam ce inseamna..), am avut noroc cu un jucator de prin zona ce m-a rugat sa-i dau resurse, eu i-am zis iti dau resurse daca imi bagi defence, zis si facut, asa am scapat sa mai fiu ferma...finalul a fost ca ajunsesem la vreo 20 milioane puncte ( am stat ceva vreme mai mult sa-mi exersez engleza mea de balta, dar parca englezi sunt rigizi, mai degraba Limba ** in S.U.A. e mai accesibila) si am cedat contul contra unor avantaje in viata reala la un copil de la cineva ce lucra la ambasada Romaniei din Londra. Asa am aflat de joc...

Pe triburile.ro

Dupa aceasta aventura am cautat si varianta romaneasca, asa am intrat in Lumea 2, unde pierdusem startul, apoi am nimerit intr-un trib bun, datorita faptului ca eram activ, reusisem sa cresc bine ca si jucator, raport agresor/aparator egal..etc, aici mi-am facut ucenicia cu alte cuvinte ( m-am plimbat prin vreo 20 triburi, pentru ca nu imi convenea multe lucruri, copii de 14 ani ce stabileau numa si numa prostii') , in L2 cred ca jucau vreo 20 colegi de munca si discutam de treaba asta non-stop.
Primii pasii seriosi au fost in L3, dar discutam de L5.


3. Cum ai ajuns sa joci pe L5?


O parte din echipa de pe L3 am intrat in L4 si apoi L5, L4 fiind viteza 1 am renuntat repede, in L5 fiind viteza 1,6 am mai stat o perioada...
Faptul ca am ramas pe L5 s-a datorat mai multor jucatori buni din L3 ce ne-am regasit aici pe harta prin mai multe triburi, gasca nebuna din Unique am fost dusmani in L3, tribul nebunuu din mijlocul hartii al lui LCaius, el a fost invatat de joace acest joc de mine in L3 si s-a ocupat de academia SWAT multa vreme, O.S. unde Michelle2007 am avut multe dume impreuna in L3, echipa din Scitii din L3 cu care am si fuzionat ( marbah/ mya19/ andurill .. ), Regele Thomas, Leul999 si echipa lor din M.T. din L3 ( pacat ca nu au dat mass delete aici cum au facut in L3, asa ieseau cu fruntea sus din L5... )si jucatori cu care am inchegat o prietenii adevarate: KinGFlex, artificie, decebalb, dmihaiilie, 1111@, gigi38, KINGSTOR1, danimaxxx ..etc etc
Cand aveam razboi cu crazy, COA si 3-SLA in acelasi timp spun ca aveam cea mai tare echipa de pe L5, aveam pe putin 20 jucatori foarte activi, erau echipe de cate 4-5 ce atacau non-stop dusmani...ce vremuri.
In L5 am renuntat o data pentru 2 luni chiar postasem sa cedez satele si facem impartirea lor, si a doua oara un master ban ce m-a facut sa stau 1,3 ani fara sa accesez acest joc.
Lumea 5 a avut in perioada ei de inceput si 1 an dupa cei mai renumiti jucatori de pe serverul romanesc, cu mici exceptii.


4. Ce semnifica nick-ul tau?


E simplu dar mai adanc :))
Contul meu de baza era in MoD al lui Eek' ( scopul era sa distrugem triburile mamut gen DIVIN ).
Aveam cont in trib dusman cu MoD = ALIAT = intemeietor = multi-account ( atunci ma distram copios pe faze de genul asta ). Intre timp am ramas cu ALIAT, singurul in L3 si cu care am continuat mai departe, asta pentru ca MoD au inceputuri de lume tari de tot dar se sting pe urma, ne place doar adrenalina de inceput acolo, scriem putina istorie si ne retragem cu brio.

5. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?


Nu. Cine m-a invatat sa dau primele comenzi in acest joc este un englez dar nici decum mentor. Privind in urma la experienta acumulata in joc pot spune ca sunt un autodidact.


6. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L5, mai bine zis cel mai experimentat?


Lasand la o parte faptul ca fac parte din tribul Wanted ... tot Wanted este raspunsul meu.


7. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?


Sunt foarte multe lucruru care m-au surprins negativ in acest joc, pe care nu as dori sa amintesc.
Dar imi face placere sa amintesc de lucrurile pozitive cum ar fii cunoasterea in viata reala a cat mai multor jucatori de triburi fie ei colegi de trib, aliati sau dusmani.


8. Ce parerere ai de lumea 5 acum? E aceeasi de care te-ai despartit acum 1 an?


Lumea 5 ..

Pai:

1. sunt mai putine triburi, asta e un lucru bun, se incheaga echipe, socializare, prietenii in viata reala ..etc
2. s-au incercat diverse fuziuni, unele rezista.. dar nu se stie pana cand, altele sunt niste esecuri lamentabile..
3. s-au lasat foarte multi jucatori, unii dintre ei foarte buni, au ramas jucatori in majoritatea lor maturi, au capatat experienta de joc, aici e destul de complicat .. unii nu pot renunta la anumite pricipii iara altii nu orgoliul prea mare, uneori oricum o dai nu e bine, sa nu uitam de spioni fiecarui trib, sau cei cu dublu/ triplu rol, numai sa le fie lor bine
4. harta nu e definitivata, pot fi inca multe surprize, unele le voi produce chiar eu la momentul oportun, aici am si un sfat pentru anumiti dusmani/ aliati: cine e cu noi suntem si noi cu ei, cine e impotriva noastra si ne incurca ne luam adio de la colaborare
5. desi sunt multe conturi mari, am foarte mari dubii in privinta proprietarilor, in unele triburi sunt 100% sigur ca sunt playeri ce joaca pe 2-3-4 conturi, din ce informatii mi-au ajuns pe la ureche unii au doua retele de net, 1-2 calculatoare plus laptop .. fratilor acest joc nu e un mod de viata, sau cand veti realiza acest lucru nu veti mai avea voi o viata personala...etc
6. in curand se va inchide harta, se vor acoperi toate colturile de barbare ( unii vaneaza numai astfel de sate ), se vor stabili cateva razboaie de anduranta, vor fi conturi blindate masiv pe granita si sate greu de cucerit, mai mult ca sigur incep conturile spion rand e rand sa iasa la suprafata in a incurca anumite triburi
7 hmmm incerc sa ajung la 10 puncte da m-au lasat ideile si incerc sa nu ma repet, 7 , sunt anumiti jucatori pe harta activi ce inca nu si-au spus ultimul cuvant, reveniri de playeri pe conturi ca si in cazul meu sau al altora ce nu se regasesc in triburile in care sunt..
8 ma opresc aici, lumea 5 ar fi mult mai interesanta daca s-ar scapa de moral si vor fi taleri la pret redus, ar fi iarasi o perioada de activitate intensa
9 in principiu aceeasi jucatori care invarteau diplomatiile pe harta sunt si acum si atunci cand m-am lasat de joc
10 am ajuns la 10 :)), doar atat ATENTIE dusmani am revenit :))


9. Ce lucru te determina sa ramai in joc?


Toti jucatori activi au in cadrul triburilor lor o echipa bine inchegata, incepand de la joc pana la diverse aspecte din viata reala, aceasta socializare unesc oameni, au un tel comun, nasc simpatii si antipatii.
In lumea 3 unde si tu erai prin zona si postai diverse statistici, am jucat si singur impotriva Die. si TDK sprijinit fiind de prietenii mei, am luptat 4 luni in mijlocul dusmanilor singur, tin minte intr-o singura zi s-a plimbat 1 sat de la mine la dusmani de vreo 10 ori...asta e "fun".
In lumea 5 dupa banarea mea, fara nici o comanda ilegala ( de fapt e semi-comanda, eram sitter la cineva il aparam de atacuri, si enervandu-ma cati nobili am omorat, am simulat un atac de la mine pe acel dusman si am retras atacul dupa 5 secunde, lucru ce nu e considerat ilegal, se vede ca se retrage ) si banarea mea tinuta fara motiv la 13 zile fara sa mi se stabileasca o pedeapsa, riscand sa devina satele mele de barbari, m-a enervat maxim...
Nu m-am dat batut nici in L3 si nici in L5, orice cont mi se poate lua, dar experienta de joc nu mi-o ia nimeni.
Am revenit in L5 de dragul prietenilor si sa-mi distrug dusmani care pe forum extern si in interiorul triburilor lor m-au vorbit numai de rau si peste 90% numai fabulatii, lucruri neadevarate si alte aspecte cu atingere la viata reala.
Singurul lucru ce ma determina sa raman in joc sunt acesti "dusmani" care nu isi vad "lungul nasului" si vorbesc mai mult decat isi pot permite ( tinand cont de tribul lor/ harta L5, aliatii L5, prietenii din joc ) dar e posibil si aliati mei sa devina dusmani mei, pentru ca fiecare isi au interesele lor si cine nu tine cont si de dorintele noastre mai devreme sau mai tarziu vor regreta.


10. Ce calitati crezi ca trebuie sa le aibe un lider in cadrul acestui joc?


Acest joc poate fi perceput in mod diferit de diversi jucatori si as exemplifica acest punct de vedere al meu, astfel:

1. in primul rand sunt lideri cunoscuti pe acest server ce le place fff mult inceputurile de lume, aproape in fiecare lume au avut starturi furtunoase, eu le zic "starting player", nu vor rezista niciodata la un razboi de anduranta

2. sunt lideri de triburi care cunosc pe toata lumea si le e foarte usor sa faca diplomatii, sa se ajute intre ei ca si triburi, acesti lideri sunt "periculosi", i-as incadra la categoria " nu trebuie sa ai incredere ", ca si exemplu la un anumit razboi intre doua triburi aliate te lasa cu ochii in soare cand va crede ca il va avantaja razboiul ..

3. d.p.d.v. al meu un lider cu adevarat, care este respectat si apreciat pentru munca depusa sunt acei jucatori ce in cadrul tribului stie sa:
- sa-si atraga jucatori
- sa-i tina activi non-stop, prin razboaie si nu numai, sa nu se plictiseasca
- sa promoveze colaborarea in orice domeniu nu numai de joc, chiar si in viata reala
- sa fie capabil in a-si face colegi sa fie loiali tribului, sa "nu dea din casa" indiferent de motiv
- sa fe corect si cinstit cu toti membri, sa fie impartial, sau daca e subiectiv sa promoveze jucatori mai activi
- sa fie maleabil in a rezolva conflictele interne, de genul " pentru un bine mai mare/ general" sa fie capabil in a-si sacrifica "pionii"
- intretinerea unei bune colaborari si o comunicare eficienta cu aliatii si de ce nu si cu dusmanii, lasand ca esti dusman pe joc dar te poti intalni la o bere sau la o distractie cu ei la mare sau munte
- sa-si asigure din timp spioni in triburile aliate si eventual sa fie " pregatit" la orice ora din zi si noapte in a-si muta jucatori activi la orice granita pe harta
- sa fie capabil in a-si recunoaste greselile si daca este depasit de situatie sa predea stafeta oricui crede ca merita acest lucru
- si cea mai grea misiune a lui este sa fie miel cand e cazul si leu cand se impune situatia, sa stie sa vorbeasca civilizat dar la o adica sa fie si "uns cu toate alifiile".

Cam atat.


11. Ce relatii exista intre voi si tribul MAGIC. Vom vedea in curand un razboi?


Este prima intrebare ca la care am raspuns mai greu, de ce?
Pai sa spun o mica istorie a relatiilor noastre:
- WANTED nu a avut diplomatie cu Yakuza la inceputul L5. WANTED nu face diplomatie cu triburi cu care nu are granita si interese comune
- WANTED a permis unui conducator Yakuza (micutit) sa stea in mijlocul lor cu rosu/ fara diplomatie doar pe baza cuvantului meu dat
- WANTED a facut diplomatie cu Yakuza dar fara sa se faca diplomatie cu academia lor ( nu facem diplomatii cu academii, ce este o academie de trib = loc de crescut sate/ jucatori / majoritatea pentru sprijin defensiv la tribul mama si innobilare interna mai tarziu, ce nu se intelege prin schema asta e ca unele triburi prin aceste academii recruteaza tot ce pot inclusiv dusmanii )
- WANTED a ajutat prin prieteniile noastre sa se declare razboi la Unique a cat mai multor triburi din L5
- desi razboiul WANTED vs Unique a inceput bine, cu sate multe pe plus, odata cu banarea mea s-a cam terminat razboiul, dar retineti ce va spun, Unique a cazut datorita UFO si posibil conflictelor interne din Unique (rainn21 vs gasca nebuna vs RUGAYAH), UNIQUE aveau jucatori buni dar fara coordonare si activitate intense nu a mai contat deloc...
- UNIQUE nu a cazut datorita MAGIC, asta e o falsa impresie, MAGIC datorita fuziunilor apoi a reusit sa se impuna...
- acum ca am revenit, aveam 2 scopuri, crazy si rainn21, prin diverse situatii/ conjucturi nu mai sunt de actualitate
- scopul WANTED este sa uneasca N-W intr-un trib de jucatori ce sa cuprinda elita zonei
- cand am revenit am zis clar nu declar razboi MAGIC la oricine m-a intrebat, acum daca este sa fac o retrospectiva la ce se intampla in zona fostului Unique imi este greu sa ma mai pronunt 100% asupra acestui lucru
- membri WANTED vor ca vara aceasta sa se distreze, tineti cont ca si pe joc ne distram copios, oricand pot exista provocari
- orice schimbare de diplomatie va fi supusa la vot pe forumul intern, majoritatea va decide, nu eu sau alt conducator WANTED decide diplomatia, dreptul fiecarui membru WANTED este important si tratat ca atare ( razboiul cu crazy a fost votat in proportie de peste 90%)
- WANTED vs MAGIC va fi DAVID vs GOLIAT, aptitudinile fiecarui jucator va decide in ce parte se va inclina balanta
- exista loc de orice interpretare, cine stie si cunoaste va intelege ce se intampla, cine vrea doar sa-si umfle muschii si sa-mi arate cat de tari sunt, am zis tuturor ne vedem pe harta...


12. Recent, i-ati invins pe cei din Crazy. Cum au fost ca inamici? Cum va organizati razboaiele?( aici desigur, nu vreau sa-mi divulgi tactici secrete sau alte informati din interiorul tribului :) ; o parere generala ar fi de ajuns)


Crazy

Inainte sa revin in L5, am stat 2 saptamani cu un cont mic de 116 puncte si am studiat harta, aliati vechi, dusmani vechi, etc.
Totodata cu ajutorul prietenilor am obtinut informatii despre toate triburile.
Initial nu am vrut sa revin, ce m-a facut sa ma decid eu fost informatiile/ parerile de pe forum extern si intern al triburilor dusmane.
Analizand logic tribul crazy va spun asa:
1. din luna octombrie lucrau la PNA-ul cu 3-SLA si era definitivat
2. din luna decembrie erau decisi sa atace MAGIC, eu sunt 100% de acest lucru, cei vechi din crazy pot confirma sau infirma acest lucru
3. daca le reuseau manevrele pana la capat aveau razboaie cu REB si MAGIC, si sincer cred ca faceau fata
4. in planurile lor m-am interpus eu si refacerea WANTED in ianuarie, desi pot spune ca la faza asta am ajutat maxim MAGIC niciodata MAGIC-ul nu va recunoaste acest aspect, ruperea diplomatiei dintre cele 2 triburi a fost de forma...dar crazy fara WANTED la dusmani ar fi atacat MAGIC
5. apreciez la adevarata lor valoare astfel de faze, crazy au stiut sa-si faca treaba exemplar
6. desi WANTED a primit declaratia de razboi de la crazy, noi eram pregatiti pentru orice razboi, am avut la dispozitie 3 saptamani de pregatire
7. atacurile WANTED pe membri crazy in decizia finala a contat cam 30%, poate 50% din decizie a contat deciziile anumitor jucatori din crazy, gen bogdanbasa care la ce greseli a facut s-a pierdut granita lor pe 1 k cel putin, 20% atribui conjucturii de moment ( jucatori ce poate nu mai vroiau sa joace, jucatori ce nu mai aveau timp, lipsa de coordonare la nivel "macro", jucatori inactivi )
8. tribul crazy ca si inamici au fost un partener de intrecere pe masura, eu cel putin m-am distrat maxim dand mii de atacuri pe ei si in acelasi timp primind mii de atacuri pe mine, intre timp mai luam si sate de la ei .. a fost "fun"
9. WANTED ataca razboaie in functie de zone/ jucatori / trib, in prima faza au fost mii de atacuri de distrugere, in a doua faza s-au atacat playeri cei mai buni de la ei ( aici de exemplu, jucatorul moros un jucator bun nu il puteai pacali, asa ca am simulat niste atacuri de 2 lei, sa para cat mai aiurea date, fake-uri multe de pe acelasi sat, printre acele zeci de fake-uri au fost si reale si nobili, odate marcate atacurile ...e naspa, alt exemplu e goguforta/ razvan din ce am atacat acum crazy mi s-a parut cel mai bun/activ de la ei ) ... inamici "de pe harta" au fost competitivi
10. strategia WANTED e diferita in functie de fiecare trib, capacitatea membrilor nostrii de a avea o atentie distributiva maxima, plus disponibilitatea sa se mute pe orice granita ( pentru sisu .. e belea, o sa mai auziti de el ) sau aptitudinile lui KinGFlex de a "stresa/ enerva" dusmani, disponibilitatea si capabilitatea lui danimaxxx de a-si elimina orice dusman din joc fac sa fim uniti/ unici :)) .. apropo nu va luati de fetele noastre Mihaela, Claudia, Veronica de multe ori ne umilesc si pe noi la cate stiu ele sa faca :))

P.S. Pentru ceilalti membri WANTED ei stiu ce parere am eu, doar ca exemplificand prea mult ...scriu romane aici.


13. Vad ca ai foarte multe informatii despre lucrurile ce au loc pe L5. :) Ce alte lucruri ne mai poti dezvalui? (dintre cele care ar trebui pastrate secret, uneltiri samd) Ai spioni in alte triburi? :p


Ce actiuni am eu in progres si sunt secrete nu zic nimic, dar, lucruri evidente pe harta ce sunt si se vor intampla vor fi ( probabilitate 1 % asa sa nu ma intrebati de ce nu se intampla :)):

Razboaie:

1. 3-SLA vs newage
2. MAGIC vs MoH
3. WANTED vs barbare + triburi ce ne incurca la barbare

Schimbari de diplomatii / manevre pe harta:

1. REB au un cuvant de spus in N-W, au o decizie de luat
2. LIVE & K.O.H, aici imi aduc aminte de relatia ce a avut-o UNIQUE foarte multa vreme cu UFO, cam asa e relatia MAGIC vs LIVE, s-ar putea ca si LIVE la un moment dat sa zica pas...
3. LOD putini, activi, sunt acolo de la inceputul L5 si vor ramane, indiferent de razboaie
4. jucatori buni la un moment dat ce joaca singuri sau sunt sprijiniti de conturi din triburile dusmane, ei pot influienta o zona/ un k / pot da nastere la alte razboaie, infiintari de trib/ destramari de trib
5. MAGIC, la cate disensiuni sunt la ei ( conducatori ce se cearta intre ei, unii dau afara jucatori, alti ii invita, unii baga la innobilare, altii ii scoate, unii ataca pe un dusman altii il apara...etc ), foarte multe disensiuni, nu e o mana forte acolo sa stie sa conduca cum trebuie ( pot fi subiectiv ), daca persista aceste lucruri sau se agraveaza ( exemplu: decizii majoritare incalcate si a dus la inchiderile de cont ale lui skolka, ludice si altii, conturi peste 20 miliaone puncte ) se vor sparge ei singuri din interior ( acest lucru se intampla cand faci recrutari pe toata harta )

Spioni:

Fiecare trib isi are spioni lor in alte triburi, buba e cand acesti spioni fac jocurile la mai multi de 2 triburi.


14. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 5 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?




Jucatori:

- la inceput de lume au fost foarte multi jucatori cu experienta si chiar foarte buni
- dupa ce au disparut acei "starting playeri", inchegarea triburilor si a diplomatiilor au rezistat in general triburile conduse de oameni maturi, in medie peste 30 ani..
- acum la aceasta vechime a lumii 5, aproximativ 90% dincei ramasi si activi chiar daca la inceputul lumii au fost "novici" acum au capatat experienta, nivelul jucatorilor activi implicati in joc este bun spre foarte bun ( sunt triburi de top 20 ce rezista doar ca sunt intre 1-5 playeri activi, atat ), experienta lor e direct proportionala cu trecerea timpului si a razboaielor in care sunt implicati

Conducatori:

- majoritatea fac parte dintre jucatori direct implicati in razboaie sau mentinerea triburilor in top
- conducatori de top din L5 majoritatea nu au acumulat o experienta prea bogata inainte de L5 ( ma refer strict la cei cu care am fost in contact ), dar la vechimea serverului au acumulat suficienta experienta incat sa se descurce in orice ipostaza
- trebuie sa precizez ca anumiti jucatori ce activeaza in L5 si sunt simpli jucatori/ fara drepturi, ei in alte lumi sunt intemeietori sau conducatori a caror valoare este apreciata

Dintre lumile in care am activat, facand un clasament ar fi:
1. lumea 3, a fost prima lume unde s-au facut manevre pe harta cat si in afara hartii, utilizand orice mijloace de manipulare/ castigare
2-3 la egalitate lumile 5 si 7, de 5 nu mai spun de ce, lumea 7 pentru ca am facut acolo trib impreuna cu dusmani din L3, multi din membri mei de baza adusi acolo inca activeaza si sunt in tribul de pe locul 1

Sunt multe de spus ..dar e suficient, urmatoare intrebare ...




15. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?




Aceste intrebari au cateva cuvinte cheie lipsa, dar daca inteleg bine intrebarile ...sa speram ca raspunsul va fi la subiect.
In general cand se afla ca joc pe undeva, pe vreun cont, majoritatea vecinilor mei incep sa fie mai "activi", daca nu devin ei, devin eu ...de privit fiecare player ma priveste in functie de ce interese are fiecare.
Criticat am fost destul de des, in general cand intram intr-o lume noua o faceam cu o echipa bine inchegata si nu exista nici un conflict, pe masura ce tribul se extindea si incepeau razboaiele/ recrutarile / innobilarile interne exista intotdeauna ceva de zis, acum depinde cum o spui sau ce urmaresti si unde vrei sa ajungi, orice lucru se rezolva prin comunicare.
Actiunile tribului WANTED se face prin vot, majoritatea decide, directia odata definitivata, noi ca si conducatori ne ocupam de strategia jocului in sine...
Uneori nu toate actiunile noastre sunt de laudat, dar exista mai multe proverbe, de genul: cand ai castigat un razboi nu conteaza niciodata cum, istoria va retine invingatori/ un razboi la un nivel avansat niciodata nu se castiga "doar" pe harta.




16. Intrebare de la dondon75:
De ce nu m-ai sunat sa avem o discutie vis-a-vis de refacerea wanted pe care sa o pregatim impreuna ?(nu mi-a cazut bine modul in care s-a refacut "peste noapte 01.01.11)



Nu e tocmai corecta intrebarea...

1. tribul WANTED s-ar fi refacut cu sau fara mine, am schimbat numarul de telefon al meu tocmai sa nu mai aud de acest joc in decembrie 2009
2. in vara lui 2010 datorita faptului ca m-am intalnit la mare cu artificie si alti tribali ( mckin, danimaxxx - la care am fost si la nunta lui ) + alte exemple am fost aproape convins sa revin
3. revenirea mea a fost dupa ce am studiat harta L5 cam 2 saptamani si am citit tot forumul extern si intern al "dusmanilor" vizati
4. inainte sa revin propriu-zis am sunat Intemeietori de la triburile aliate WANTED de pe vremea mea fara succes sa mi se raspunda ( un fel de ignoranta totala), plus zeci de mesaje ale mele pe adresele lor de messenger, cum nu mi s-a raspuns am trecut la fapte..membri intrati au fost cei loiali 100% lui artificie, mie sau a ceea ce reprezenta WANTED pe harta

Scurt: Dondon75 a fost unul din cei cautati insistent de mine, nu a fost de gasit ( pe joc nu, avea sitter, pe mess nu.., pe mobil nici atat erai prin Grecia, daca nu ma insala memoria ), nu stiu cum jucati voi dar eu sunt jucator de actiune si nu o "lalai" la infinit.

P.S. La cate cereri avem la ora actuala sa mai vina din 3-SLA in WANTED, crede-ma Dragos ca m-am oprit exact la timp ca sa nu intre 3-SLA intr-un declin de unde nu mai iesea.


17. intrebare de la dondon 75:

Care este directia pe care wanted o va urma? (chiar daca nu e definita in detaliu, cateva exemple poate da) si aici astept o descriere marca Remus tinand cont de diplomatiile din zona.



WANTED ...

* as spune ca directia noastra e secreta la ora actuala, dar ... surprinzator nu avem nici o directie
* personal vreau sa unesc N-W si sa aleg numai jucatori activi, bataiosi, fara resentimente si care sa-si lase toate satele goale daca situatia o impune sa-si ajute colegi sau sa atace non-stop daca decizia majoritati este asa ...
* cu toti vecini mei am alianta sau PNA, momentan ne batem pe barbare
* care din vecini mei ma incurca la barbare si la zona mea de influienta/ sub atacurile noastre, probabil ei vor fi urmatoarea tinta
* orice razboi pe viitor se va decide prin vot, majoritatea decide, asa a fost si cu crazy, procentajul era peste 90%, aici mai este si ceva de adaugat, am adus 6 jucatori noi pentru L5, ei nu stiu L5, ei vor analiza in functie de ce se intampla de acum incolo pe harta, cum toti sunt jucatori unul si unul, intemeietori de multe triburi nu trebuie sa le zic eu nimic, isi dau si singuri seama cine ne incurca, cine ne ia la misto, cine ne vorbeste de sus, cine ne trateaza ca fiind un trib "de doi lei" ( asta sa parafrazez un intemeietor din trib aliat cu noi ), aliantele se pot face si desface oricand atata timp cat aliati mei nu isi respecta angajamentele luate, un razboi poate incepe si daca anumiti intemeietori isi trimit niscai membri sa ne enerveze, eu cu nervi stau foarte bine si sunt tare curios cand incep eu sa fac manevre pe harta sau sa atac cum stau ei cu nervi.
* daca nu ne incurca nimeni si "cei vizati/ care se simt" nu isi incordeaza muschii cu noi asa de "amorul artei" care e mai tare sau mai slab, personal cred ca nu voi incepe nici un razboi prea curand
* aici fac o mica mare precizare, daca in viata reala avem prietene/ iubite/ amante in triburi aliate sau dusmane eu nu tin cont de asa ceva, e joc de razboi, atac si cuceresc sate, ce fac in dormitor/ hotel/ baute=sprituri cu jucatori de triburi prieteni sau dusmani cu mine tine de viata reala.


18. Ai accepta vreodata sa fi condus nu doar sa conduci (pe acest joc evident)?

Daca acel jucator/ conducator e mai priceput ca si mine, mai activ, cunoaste lumea respectiva sau triburile mai bine ca si mine ..100% = DA.
Lumea 5 la momentul actual as gasi cativa jucatori pe "picior de egalitate" dar atunci intra alte criterii care ne pot face mai buni/ slabi unul fata de ceilalti.
Cel ce ma va conduce pe mine pe viitor trebuie in primul rand sa fie un jucator mai bun ca si mine.



19. intrebare de la danimaxxx:
Ce inseamna cuvantul "alianta" pentru tine , referitor strict la joc? :))



ALIANTA ...

1. un trib aliat cu tribul meu inteleg sa fie acel trib cu care:

- impartim aceeasi dusmani
- atacam aceeasi dusmani
- avem aceleasi diplomatii
- nu ne incurcam reciproc, de genul eu atac un trib dusman cu mine si aliat/PNA cu ei si ei ajuta dusmani mei, pai asta nu mai este alianta, asta e " nesimtire "
- multi considera ca la umbra unei aliante pot face diverse manevre, practic spus aliatii care intr-adevar sunt cu tine pe bune nu te incurca la barbare, nu incalca rezervarile, te intreaba daca ai nevoie de defensive sau sa te ajute cu atac sa curete pentru tine, organizeaza impreuna atacuri coordonate/ sprijin / logistica / sittere / planuri
- acel conducator care stie doar sa tipe / sa impuna / sa ordone / sau sa-si invete colegi la "magarii" nu isi va respecta cuvantul dat nici fata de aliati/ colegi la timpul potrivit
- sa nu confunde lucrurile, prieteni din viata reala cu dusmani de pe joc, daca e asa bun prieten va juca alaturi de tine de multa vreme nu doar la necaz sau la manevre

2. cel mai bine o alianta se mentine si se dezvolta cand se pun bazele de la inceputul unei lumi si se continua multe vreme, daca exista comunicare, cuvantul dat are valoare, analizezi si iei decizi reciproc avantajoase, atunci fiecare coleg de trib va spune de colegi din trib aliat cu ei acelasi lucru, atunci poti vorbi de o familie.


20. Intrebare de la danimaxxx:
Un mic top 10 facut de tine , numai cu playeri de pe aceasta lume. (cred ca se refera la experienta, pasiune, maiestrie...) Un mic top 10 subiectiv. :)



O sa postez 2 topuri 10, unul cu playeri vechi ce nu mai activeaza si unul cu cei ce inca joaca, aceste topuri pot fi subiective.

TOP 10 .. player vechi/ nu mai joaca:

1. rainn21: avea destula "experienta" sa se impuna pe harta in orice domeniu
2. modrique (cel original): cand avea chef sa joace/ sa atace era "belea/ devastator", de la sute de atacuri la mii de fake-uri
3. theprintz & modor (doar al doilea mai joaca): ma cunosc cu ei din L3, la inceputul L5 au pus probleme mari tuturor vecinilor
4. 1111@ & gigi38 ( fosti jucatori WANTED ): pana sa se lase de joc, ambii playeri erau jucatori de echipa, buni coordonatori de atacuri.
5. Regele Thomas & Leul999: tribul lor M.T. au dominat L5 ca si perioada cel mai mult, indiferent ce se spune despre ei, eu ii cunosc bine si pot spune ca stiu acest joc in cele mai mici amanunte
6. Atheon ( trib NOI ): jucator ce se implica maxim dar nu avea echipa, daca juca intr-o echipa de playeri activi inca mai juca ( parerea mea )
7. mya19 ( WANTED ..:)),): cat timp a jucat a fost unul din cei mai activi jucatori ce ii cunosc, are experienta foarte multa, timp de joc nu mai are

TOP 10 cu jucatori activi:

1. minora blonda ( Crazy ): datorita atmosferei create in interiorul tribului, a diplomatiei cu toti vecini ( pe etape..aliati/dusmani ), crearea unui "brand" = crazy, dpdv al meu e loc 1
2. LegendOfHector ( REB ): ca si jucator joaca foarte bine, se adapteaza situatiei imediat ( daca e nevoie scade in puncte daca nu..creste, satele nu conteaza ), intelege toate aspectele jocului si e corect ( calitate rara ), rangul de atacator & aparator il recomanda chiar de loc 1
3. pavone ( MAGIC ): datoria faptului ca a reusit sa uneasca cateva triburi/ zone si in ciuda tuturor problemelor interne inca MAGIC e pe harta pe loc 1
4. canibalulcatalin ( newage ): personal am discutat putin cu el, dar a fost un player direct, activ si apreciez ca nu baga in seama forumul extern, tace si face...asa cum ar trebui sa facem majoritatea liderilor L5
5. magnatu ( MoH ): loc 1 la agresori si loc 1 la aparatori pentru mine este o carte de vizita/ cec in alb, foarte tare ...
6. danimaxxx / KinGFlex / artificie / marbah ( WANTED ): suntem ca frati, ne asemanam, ne adunam, te iei de unul te iei de toti, fiecare are cate 2-3 talente ascunse si ... etc
7. illustrious ( REB ): pe cuvantul meu de onoare daca nu e cel mai activ jucator din L5 ... fara amanunte
8. otto cta ( LIVE ): din ce am auzit este un jucator bun, a revenit pe joc si a refacut un trib din ruine..de apreciat
9. kabyna ( 3-SLA ): a tinut pe harta 3-SLA, de multe ori de una singura, jucator activ, daca ar mai lucra si la alte aspecte legate de joc si/sau comunicare ar avea mai mult de castigat
10. RUGAYAH ( L.O.D. ): fratilor imi faceti ce vreti dar mie imi este simpatica, e un jucator cu care poti face orice fel de manevra si de multe ori te ajuta/ incurca mai mult decat te astepti, asta daca si ea vrea.

P.S. Lista ar putea continua, sunt multe de zis despre multi jucatori, momentan sper ca pe langa subiectivismul meu sa fi fost si un top cat mai aproape de adevar.


21. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L5 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?


Daca dau timpul inapoi ce am facut pe joc in L5 nu as schimba nimic, absolut nimic.
As schimba anumite lucruri ce s-au intamplat in viata reala ce au avut tangenta si cu jocul in sine.
Daca ar fi totusi o umbra de regret, a fost o anumita decizie care a dus la un mass delete a unei intregi echipe WANTED si la aparitia a unui k de barbare, lucru ce ne-a tras inapoi ca si trib cel putin 4-5 luni de joc ( pierderea fostilor colegi, foarte activi ce au dat mass delete...plus atacarea si recuperarea satelor cu 3 razboaie in acelasi timp, eu vorbesc de ceva putin iesit din comun, la cat este de evoluata harta acum poate pare usor, dar atunci a fost foarte greu ).


22. In ce masura iti afecteaza jocul viata reala?


Programul meu de munca este flexibil, am mult timp liber.
In timpul meu liber am ceva afaceri in viata reala ce imi ocupa timp, uneori stau mult pe internet, cand stau pe internet am si pagina de joc deschisa.
D.p.d.v. al meu nu imi afecteaza viata reala mai mult decat as permite eu, in anumite perioade de razboi ( atacuri/ sprijin ) stau mai mult, deobicei nu las sitter, de fapt am zile 0 la sitter( alti conducatori stau numai pe sittere sau dau parole si aici se vor bloca cand intervin atacuri/ sprijinuri, eu recomand sa se elimine aceste manevre tuturor colegilor ), si in L5 nu am pierdut sate la dusmani, daca esti activ si stii jocul nu ai cum sa pierzi sate.


23 . Ce te face sa dedici timp pretios acestui joc?


Intotdeauna mi-au placut jocurile de strategie, efectiv in timpul liceului ne strangeam la cate o sala de net multi baieti si fete si jucam Starcraft I pe " bani/ diverse beneficii", apoi au urmat si altfel de jocuri Heroes ( de unde am propus printr-un ticket la admini doua lucruri: prima ca si paladinul sa poate fi inarmat cu mai multe obiecte/ artefacte odata si a doua ca la un numar de sate, sa zicem 20 sa tot primesti un paladin, acest lucru te ajuta la lumile avansate ) ... pls alte jocuri.
Triburile este un joc on-line in timp real, este pentru jucatori de strategie cu mult timp liber, nu este chiar asa complicat ba din contra ...majoritatea celor ce au acces la internet de la locul de munca/ birou este exceptional.
Dedic atat de mult timp pentru ca in timp iti faci un grup de prieteni si zilnic discuti cu ei, de multe ori ai colegi in trib ce te pot ajuta in viata reala ( exemplu: all4u il ajuta cu sfaturi si nu numai pe KinGFlex sa-si deschida un PFA si nu numai, avem avocati/ judecatori/ patroni de firme in trib ...de multe ori te ajuta mai mult decat crezi), plus ca socializand cu diverse persoane in diverse colturi de tara cand faci cate un concediu te mai intalnesti si la un gratarel/ mititei / plaja / munte ..etc.


24. Intrebare de la grimer:
Care e diferenta intre Wanted-ul vechi, un trib ruinat care pierdea pe toate partile(3SLA sigur, Crazy- asa am auzit) si cel de acum, care din momentul in care s-a reformat s-a aratat deja castigator in razboiul cu Crazy. Ce s-a schimbat?



Ca sa raspund exact la aceasta intrebare trebuie sa reiau un sir de evenimente, o sa fiu scurt ca sa nu intru in polemici.

1. D.p.d.v. al meu nu e nici o diferenta
2. WANTED-ul vechi avea mai multe razboaie, nu se batea cu un singur trib
3. WANTED-ul vechi nu era nicidecum un trib ruinat, doar cine nu avea granita cu noi poate spune asta, iara grimer de ce nu a venit pe GRANITA WANTED-ului si a atacat doar dupa ce mai multi jucatori inactivi/ slabi din COA & B~A s-au lasat de joc in corpore ( barbare plus conturi fara sitter), WANTED era pe plus la toate capitolele si fata de 3-SLA si fata de crazy
4. tin sa precizez ca in acea perioada mai atacam si FREMEN, NOI ce mai ramasese pe dinafara, tribul lui danimaxxx..si alte GT&DL, SPQR ... daca fac un efort mai mare va mai spun triburi si tribulete de prin zona, in concluzie atacam toate granitele noastre
5. WANTED nu s-a destramat, avea intemeietor/ conducator, si conform unor intelegeri majoritatea au mers in 3-SLA
6. mai multi membri sau dus si in crazy, dar acea zona efectiv majoritatea deja nu mai atacau crazy, aveau PNA-uri personale, degeaba dadeam noi mii de atacuri de la distanta daca cei din zona nu se coordonau si nu luau sate, din aceasta cauza poate a si inaintat 3-SLA in zona COA si B~A pentru ca echipa din zona mea atacam si 3-SLA si crazy, atacul era impartit frateste ... pentru ambele triburi, trebuie sa mai tineti cont ca in acea perioada 3-A si SAINTS au fuzionat, devenind un trib prin logistica/ suport mai puternic ca si WANTED
7. WANTED-ul de acum s-a format pe schetul vechiului WANTED plus aducerea unor jucatori vechi si cu experienta din alte lumi ce nu au nici o tangenta cu aceasta lume, acesta constituie un plus major ... pentru ca nu cunosc pe nimeni pe aici si sunt loiali 100%
8. referitor la razboiul WANTED vs crazy, am o singura parere, desi am contribuit cu atacuri/ luari de sate si alte lucruri in a stresa inamicul, factorul decisiv au fost membri crazy, determinant a fost bogdanbasa ce a facut greseli in lant si a dus la pierderea unei zone intregi si aparitia a peste 1000 de sate de barbari
9. Schimbarea majora este ca suntem un grup bine sudat, ne cunoastem de cativa ani si nu mai avem mila/ intelegere fata de nici un tradator/ informator / jucatori ce ne incurca, s-au terminat cu jumatatile de masura aplicate inc azul unor jucatori, este o vorba, practic " esti cu noi sau deloc ", daca e "deloc" taiem in carne vie, nu conteaza punctele, satele, numele, tribul
10. WANTED este doar la inceput, mai urmeaza si alte episoade interesante pe L5, in concluzie schimbarea majora este in ATITUDINEA jucatorilor fata de joc, atitudinea jucatorilor este cheia catre succes.


25. Ai in prezent o "arma secreta", care poate rasturna mersul lucrurilor pe L5? (un plan ascuns, sau altceva)

ps: nu e nevoie sa dezalui nimic, doar sa confirmi daca e cazul :)



Am mai multe arme secrete:

1. cand am revenit in L5 mi s-au propus sa iau multe conturi, daca le adun fac singur un trib de loc 5
2. armele mele / WANTED secrete se vor vedea pe harta lumii 5, multe din ele vor deranja, cum si pe mine ma deranjeaza ce fac multi dintre aliatii mei ar trebui sa invete sa tina cont de parerea mea sau cel putin sa fiu consultat





26. Nu esti consultat? Crezi ca liderii ceilalti te subestimeaza pe tine sau tribul tau?

Daca se refera la granitele mele/tribului Wanted mi se pare cel putin normal sa avem o discutie de principiu.
Daca ai aliati si ai interese comune consultarea tribului nostru in legatura cu dusmanii mei / triburile de pe granita mea/ conturi sau triburi care reprezinta interese comune este normal/logic/corect/indicat ca si triburile implicate sa se consulte.
Acolo unde dialogul sufera , deciziile sunt unanime, mai ales daca ele sunt luate din prisma faptului „celui mai tare, pozitiei tribului in clasament” , comunicarea nu exista spiritul de echipa si interesele comune intre aliati se vor frange de „interesele individuale ale conducatorilor de triburi”.
Ca un fapt al concluziei de mai sus mai multe exemple pot fii date strict pe harta, mai ales atunci cand exista un dezacord clar intre jucatori/trib/conducere de trib/interesele tribului/interesele individuale ale conducerii de triburi ;aceste exemple sunt : Scolka , Ludice , aikon , reinn21 , leul999 ... si lista poate continua.

27. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?


Realizari:
- Ma bucur nespus ca am reusit in lumea 5 impreuna cu colegii de trib sa creem o gasca unita , loiala , cu care ne vedem si in viata reala si cu care nu ne afisam pe extern cat si in joc intr-un mod iesit din comun ( ex: gasca nebuna...).
- O parte din jucatorii cunoscuti in joc cu care m-am intalnit in viata reala am devenit foarte bun prieten.
- Din prisma razboaielor trecute (cel putin 2 razboaie) ale echipelor/jucatorilor activi din Wanted , tribul a reusit sa se impuna pe harta prin reusite/valoarea jucatorilor si nu a unor manevre „oculte”.
- Poate cea mai mare realizare a tribului Wanted ,din trecut si in prezent, este ca in toate razboiaele avute din punct de vedere al statisticilor eram pe plus indiferent daca ne bateam cu 2-3 triburi , chiar daca eram net inferiori din punct de vedere al logisticii/resurselor tribului.
- Ca sa sintetizez in doua fraze realizarile noastre ar fii urmatoarele mottouri : „Nu conteaza ce face tribul pentru tine ci conteaza ce faci tu pentru trib” / „Ne-am nascut pentru a lupta si ne-am adunat pentru a invinge”.
Esecuri:
- Un esec personal ar fii inchiderea de conturi a echipei lui gigi38 .(masdelete-ul echipei lui a dus la aparitia a 1500 de barbare si plocarea tribului Wanted pt cel putin 4-5 luni)
- Un alt esec pe care mi-l asum personal este banarea mea.
- Dupa ce am fost banat nu am avut un conducator/intemeietor/lider WBTED PREGATIT SUTA LA SUTA (interese,manevre, conturi spioni, inamici/aliati ... etc) care sa fii preluat Wantedul sau sa-i fii protejat interesele pe harta.
- Daca se poate spune a fii un estec ar fii necolaborarea mea si a lui nelutul(minora blonda) in acelasi trib


28. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

In toate razboaiele in care am intrat sansele wanted erau minime sau ne bateam cu 2 3 triburi comparativ egale cu noi , chiar daca statistica ne era favorabila asta nu insemna ca la finalul razboiului eram castigatori. De cele mai multe ori intervin alti factori: jucatori din tribul dusman pe care ai vrea sa ii ai in tribul tau, jucatori din tribul dusman pe care nu ii poti ataca pentru ca la un moment dat te-au ajutat foarte mult in joc. Se nasc razboaie datorita divergentelor dintre 2 jucatori si pentru ca ei nu se pot intelege se ajunge la razboaie intre triburi. De cele mai multe ori , in peste 99% din cazuri, nu a existat ca un anumit trib sa elimine complet tribul dusman. Daca nu ar exista aceasta posibilitate sa ataci triburi mai mari ca si tribul tau cred ca s-ar pierde motivatia din joc pt ca acest joc fiind de strategie, razboi se evidentiaza prin nr de cuceriri de sate si prin dorinta a majoritatii conducatorilor de a-si duce tribul pe un loc cat mai fruntas, in opinia mea tinta tuturor conducatorilor este de a avea o echipa puternica, activa, loiala si un trib pe loc 1.... daca se poate.
Intotdeauna acest razboi intre doua triburi ce se remarca prin diferente enorme de resurse/logistica intotdeauna va fii mai atractiv/captivant/plin de evenimente placute/neplacute ce dau farmec jocului.

29. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

Triburile in care am activat eu niciodata nu s-au dizolvat si niciodata nu voi juca intr-un trib a carui conducere /conducator nu se inteleg intre ei ( nu stie un intemeietor ce face alt intemeietor, un conducator baga un jucator la inobilare interna si un alt conducator il scoate , jucatorii din tribul tau sprijina dusmanii pe care-i ataci... acolo unde se intampla lucruri de genul acesta 100% nu voi juca) . o singura experienta nefericita am avut care se apropie cat de cat de esenta intrebarii tale si asta a fost atunci cand am primit masterban fapt ce a precipitat lucrurile in wanted , multi colegi s-au lasat de joc , cei care au ramas sa joace nu au mai avut chef , cei ce s-au dus in alte triburi nu s-au identificat in acel trib , fapte ce se apropie de „destramarea unui trib” dar nu dizolvare.

30. Esti pe locul ... momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

Locul meu in clasament nu reflecta in totalitate cunostintele , experienta , capacitatile mele individuale in/din joc. Ceea ce ma defineste in totalitate sunt urmatoarele lucruri: consider ca sunt in totalitate un agresor prin definitie , imi place adrenalina si doresc sau caut sa am cat mai multe sate pe granita dusmanilor. Ca si conducator de trib promovez ca jucatorii activi ai tribului sa innobileze intern cat mai mult, aici pot fii subiectiv dar pentru un bine mai mare/general, pentru economia jocului este un lucru folositor.
Din punctul meu de vedere locul in clasament este de cele mai multe ori foarte nereprezentativ, nu spune calitatile jucatorului respectiv. De cele mai multe ori locul 1 se dovedeste a fii cel mai mare inobilator intern dar pentru mine o carte de vizita importanta sau un cec in alb o reprezinta jucatorii ce se afla in top 10 agresor/aparator. Din acest punct de vedere am toata toata stima si respect pentru magnatul care este loc 1 la agresor precum si la aparator.

31. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .


daca tot ai zis cel putin un coleg... eu am sa nominalizez 3 ca sa ai de unde alege si sa nu fiu subiectiv:
Coleg de trib - danimaxxx , artificie , kingflex
Aliat – canibalul catalin, legendofhector, illustrus
Dusman- (avand in vedere ca pentru moment nu avem dusman...!!! o sa aleg 3 fosti dusmani) – minora blonda, kabyna, dondon75

32. intrebare de la kingflex:
am eu o intrebare : care este cea mai buna prietena a ta de pe lumea 5 , si cand ai vorbit ultima data cu ea. Ne poti preciza numele , si nick-ul de joc,ca sa nu existe confuzii



Cea mai buna prietena a mea de pe lumea 5 pe care o cunosc de cativa ani de zile, cu care m-am intalnit de multe ori in viata reala si pentru care port un respect deosebit este grigore ana-claudia cu nick name de joc artificie ( flex tata eu stiu la ce te gandesti numai ca vei avea o discutie in particular cu mine daca vrei mai multe detalii ).
30. intrebare de la hector
Care a fost cea mai frumoasa perioada de joc? Si care a fost mediul de ti-a placut asa mult?

Daca ne referim strict la lumea 5 este perioada in care ma bateam cu lastkiss , izabel0 in care eram net inferior pe harta unde eram asezat.

33. intrebare de la hector
Care a fost cel mai mare atac care l-ai organizat? contra cui ? si ce rezultate a avut ?



Pe lumea 5 am organizat foarte multe atacuri pe triburile dusmane si au fost mai multi jucatori de pe granita ce au avut pe ei programat cateva mii de atacuri.
Intr-o anumita perioada untre triburile fremen si crazy era un jucator de aproximativ 3 mil puncte ce la un atac coordonat pe el intr-o singura zii a ajuns la cateva sute de mii de puncte si in 3 zile ca cateva sate( am uitat cum se numeste jucatorul dar cei implicati cu siguranta isi vor aduce aminte ).

34. Intrebare de la LegendofHector:


Cine a fost cea mai buna recrutare ca si jucator? De ce crezi asta?


Cea mai buna recrutare ca si jucator, de pe toate serverele pe care am jucat, din toate punctele de vedere , atat pe joc cat si in viata reala o reprezinta Lifeordeath. Pe lumea 5 au fost mai multi jucatori care in urma unor fuziuni consider ca am castigat

35. Intrebare de la LegendofHector:
Ce alegi din variantele urmatoare si de ce?
a) Crezi in dusman pe harta si prieten in viata? Da sau nu?
b) Jucator bun si activ sau subaltern de incredere , slab si semiinactiv?
c) Dusman mai puternic chit ca pierzi sau dusman foarte slab fara nici o provocare de joc ?
d) Mihai Viteazu sau Alexandru Ioan Cuza?



a. DA
b. aleg jucator bun si activ, dar ... nici a doua nu e de lepadat daca sunt perioada mici de inactivitate, poate fi inactiv dar daca e loial/ incredere e bun si asa decat deloc ( il poti transforma in full defence si bagi unde e nevoie, in joc e nevoie si de astfel de conturi )

c. aleg prima varianta, dusman puternic si ne incercam fortele decat slab si nici o motivatie

d. aleg Alexandru Ioan Cuza, este fondatorul Statului Roman modern, un om calculat, bun strateg, in vremuri tulburi a reusit sa jongleze "diplomatic" cu toate imperiile existente si le-a pus in fata faptului implinit...

Mihai Viteazu pentru ca a reusit sa uneasca Tarile Romane sub un singur stindard si a insuflat dupa secole de-a randul sentimentul national ce ne uneste ar fi fost foarte aproape de prima optiune ( sa nu uitam ca a fost si tradat ).

36. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L5 ?

In primul rand doresc ca la fiecare jucator sa cucereasca cat mai multe sate, daca se poate sa fie un joc cat mai corect si sa se dispute 100% pe harta si sper sa ne revedem cu bine in momentul in care lumea 5 se va inchide.

Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!


PS: Va multumesc tuturor pentru asteptarea acestui interviu .
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus