Interviuri lideri L9

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Pentru ca se poarta si pentru ca nu-i lider cel ce nu stie da un interviu, propun capetelor incoronate din L9 sa accepte cateva intrebari. Promit sa nu provoc nefumatorii sa se apuce de fumat! :D

Care e lider pe aici, apropo? Face cineva o lista mai exacta, please? ;)
 

DeletedUser

Am primit urmatoarea lista cu triburile actualmente in top si conducerea aferenta

spam: ing3r r3b3l, mihai s, sutanu, jimmymacel, elmaf3oso (intemeietorul actual)
at: makuka, eu4forya, phoenix bird,
dacii : alex10cosmin, arhiconcept, iur4ik85, lordul Gandalf, bebitzai;foxi.;Nistorn;LazyDawg;hore95;Mlogos;
crazy: fabyann, a.o.d.
oct: ma3stru si timeo

Daca exista eventuale amendamente, va rog sa le comunicati. Voi alcatui o lista de intrebari si imi voi face cont pe L9 pentru a permite o comunicare mai usoara cu respectivii! Va rog nu ma atacati ca zbier!:eek:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

A trecut aproape o saptamana de cand am promis interviuri cu o parte a conducerii tribulrilor de top L9. Nu toti au dorit sa raspunda la intrebari, unii doar au inceput si apoi s-au lasat pagubasi. Faptul ca dintr-un trib mi-au raspuns mai multi si din altul deloc, nu imi poate fi imputat, mesaje au primit toti. Ordinea interviurilor nu are nici o relevanta.


Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D


Primim primim, tocmai ce zugravean prin bucatarie dupa tentativa de cartofi prajiti, am finalizat cu foc de tabara pe aragaz in loc de cartofi prajiti :(.

Ohoo...papa noaptea = burtica garantata :D

1.Nume si ASL, pls :)

Sorin, 21 ani, studiez la polithenica in timisoara (daca mama nu m-a lasat sa ma duc in armata, fac poli si stau pe triburile :)))

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

Era o perioada in care ascultam muzica rasta si doar atat, si Jimmy e un nume comun in Jamaica, iar macel l-am ales fiindca e un joc de razboi, cu barbari, sate, etc...si asa s-a nascut JimmyMacel

3. Ce te-a facut sa alegi L9?

Jucam de ceva vreme pe l3 alaturi de LS-AX, iar acolo in trib aveam prieteni care m-au tot batut la cap sa intram pe L9, la inceput am intrat doar de gura lor, dar fiind in primul an de faculta si avand timp la dispozitie m-a captivat L9 si am continuat sa joc.

4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

:)) da, e un mod placut de a-ti pierde timpul si e si browser-game-ul meu preferat.

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

in 21.02.2009 am intrat in ~RDT~, tribul meu de suflet, unde m-am alaturat unui grup format din dusmani de pe l3, quyntus, rogero si altii. Incet incet unii s-au lasat iar cel care a continuat si mi-a fost mentor a fost quyntus, mare om, mare jucator. Impreuna cu el si cu alti jucatori din trib am purtat razboaie cu multe triburi si nu am dat inapoi. Pacat ca nu a mai avut timp si vara asta s-a lasat definitiv de L9.

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

Cam de prin august 2009 am devenit conducator cu acte in regula, iar cea mai mare satisfactie am avut-o vazand rand pe rand triburile care ne erau dusmane dizolvandu-se sau migrand si formand alte triburi si tot asa.

7. Dar cea mai mare dezamagire?

Mesajele primite dealungul lumii de la colegi sau telefoanele in care imi spuneau: Jimmy nu mai pot continua, imi pare rau, m-am plictisit, au intervenit alte chestii in viata reala, si alte motive de genul.

Am inteles, vine un moment in viata cand n-ai timp de triburile, de exemplu daca mergeam in armata nu prea jucam eu triburile in primii ani :))


8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

Nu cred, dar am initiat razboaie unor triburi mai mari ca al meu din simplul motiv ca imi erau antipatici, avusesem neintelegeri cu ei, si le-am declarat razboi, nu au prins 2 luni pana s-au dizolvat, unii au dat stergere altii au plecat in alt trib. Cand s-au vazut cu 2 granite au zis ca e sfarsitul lumii...

Deci raspunsul este nu. Oricum cele mai multe razboaie le-a initiat tribul, prin vot :)

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

:-? sa ma gandesc, as reduce costul talerilor :)) si pt cateva ore

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

Da, faptul ca sunt Stapanul Universului, Originea tuturor lucrurilor, Eterna Forta a cosmosului unde toate lucrurile isi au un inceput si toate isi au un sfarist, Atotputernicul JimmyMacel :)), imi place sa enervez in mod special dusmanii de pe joc, se mai intampla si sa-mi enervez colegii actuali, cei vechi se obisnuisera cu mine si cu simtul umorului super dezvoltat :)) Si cine nu ma-nghite asta e, e un joc, nu imi pasa.

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

Sa fie calm, impartial, sa caute interesele tribului nu a unui anumit grup de jucatori si sa fie activ in joc. Cam astea ar fi. Restul atributelor ar defini personalitatea lor ca oameni/jucatori, nu ca si conducatori

12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

Sunt zile in care sunt nervos fara motive si daca ma ia vreun coleg peste picior ma descarc pe el, imi da motiv, nu ar trebui sa reactionez chiar asa dar mna, c'est la vie!

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

Da, pot sa zic ca da, si cu mai multe persoane. O poveste a inceput din spam pe forum-ul comun, apoi s-a continuat pe mess, pe skype, videochat :)) dupa aceea am inceput sa o sun, sa ma sune, vorbeam in medie 2 ore la telefon pe zi, a tinut vreo 4 luni de zile. Apoi am analizat putin datele problemei si am zis ca e mai bine sa nu continuam mai departe, poate eram speriat :).

Si inca mai am relatii de prietenie cu multi colegi si chiar dusmani de pe joc. Eram de 1 an dusmanul declarat al lui eu4forya, apoi ma suna cineva intr-o dupamasa: Ceau sorine ce faci? nu imi dai cursurile la economie? Ii zic ca nu le am si etc. si apoi ma intreaba; Tu sti cu cine **? Si eu zic, aaa Nu, la care el eu4forya, nu stiam ce sa mai zic :)) ce l-o apucat sa ma sune, in fine, m-a invitat la un suc amarui sa dezbatem problema care ne framanta pe atunci :)) Dupa cateva saptamani am facut pace si ne-am axat pe alte orizonturi.

Ne mai intalnim din cand in cand, si cu altii care au mai jucat sau mai joaca, e un mod interesant de a cunoaste lumea ;))

14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

Nu, si nici nu as vrea sa aflu

15. Niste picanterii din trib ne zici?

In afara de clasicul motiv in care o mana de oameni activi cara in spate jucatorii lenesi, n-am ce.

16. Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Isi merita locul, iar meritul revine jucatorilor care au pus osul la aceasta, jucatori veniti din diferite triburi.

Tribul a fost infiintat de OrlandoFarmec iar acum este condus de elmaf3oso. A avut dusmani iar razboaiele le-a finalizat prin recrutare de jucatori din triburile inamice, s-a extins, ocupa o mare parte din harta la 2 ani de la deschiderea serverului. Dar sunt si efecte negative, invitand prea multi jucatori din triburile dusmane in loc sa invite doar "spuma", tribul s-a ales si cu uscaturi pe care acum, membri activi ii tin in spate ca sa nu piarda sate prin granita. Cu toate astea tribul este in ascendenta, cu bune cu rele tot in sus merge statistica

15. La nivelul diplomatiei cu celelalte triburi, banuiesc ca ai diferite relatii, mai mult sau mai putin pacifiste. Caracterizeaza in cateva cuvinte ceilalti conducatori cu care intri fortat in legatura.

ok, incep cu aliatii.

Phoenix Bird - nu-l cunosc, stiu ca a revenit pe joc dupa o pauza buna, mi-a povestit eu4forya mai multe despre el cum ca e un tip super ok si cum eu4forya fostul conducator a zis ca asa este il cred pe cuvant deoarece e unul din prietenii facuti in acest joc.

Despre alti conducatori din AT nu pot spune multe lucruri fiindca nu am vorbit prea mult cu ei.

Timeo, tip ok, am avut alianta un timp indelungat, am incercat si o fuziune, ne-am despartit amiabil si am continuat si continuam relatiile de pace.

Ma3stru, cam aceleasi lucruri le pot spune despre el ca si despre Timeo.

Despre conducatorii Crazy...:))

Despre conducatorii DACII...sunt foarte multi, ar trebui trecuti intr-un calendar...singurul cu care am schimbat pareri si mesaje a fost alex10cosmin din conducere, el fiind intemeietor...unii mi s-au parut parsivi si mincinosi, ca si in momentul cand au incetat alianta cu noi, n-au castigat nimic, decat granita :))

Conducatorii LYCANS, nu am vorbit nimic cu vreunul decat cu 6dica pe forumul comun al tribului, un tip super ok si HALA MADRID.

Si nu in ultimul rand, colegii mei din conducere:

Elmaf3oso - mare si tare
Ing3r r3b3l - Inactiva inactivilor
mihai s - zeul zeilor
sutanu - cica are relatii la admini asa ca ...

Cu alti conducatori nu am avut mari tangente.

In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

Merci si eu. Le doresc colegilor si aliatilor spor la sate iar la restul jucatorilor sa se inscrie pe alta lume ca poate vor avea succes acolo.

Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D

Buna si tie :) deschid daca numai daca nu esti minora :)

As vrea eu :))

1.ASL pls :)


26 M Alba Iulia

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

Acesta este un cont preluat de la un prieten care nu vroia sa mai joace . Em am jucat pe alte lumi .... dar de cand am preluat contul nu mai joc decat pe L9 .

3. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

da . este un joc destul de bun . Are si defecte ..dar pana la urma toti avem :)

4. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

Nu pot sa spun ca am avut un mentor .... am avut si am in prieten de la inceputul lumilor 1 2 3 clasica acel jucator se numeste aquilla .

5. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

Conducator cu acte sunt de cateva luni (8 9 )... dar conducator in mintea colegilor si a hartii in sine sunt de la inceput . Acolo unde am pus eu cuvant a fost lege . cea mai mare satisfactie a fost cand am eliminat tribul de pe locul 1 si cand am destranat G-N-S ...toate si sub conducerea mea

6. Dar cea mai mare dezamagire?

Eu nu am dezamagiri . Merg la sigur ... stiu ce pot .

Sa inteleg ca urmatoarea intrebare (7. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?) e redundanta? :)

nu exista asa ceva . Am facut razboi cu toata harta in speranta ca o sa gasesc pe cineva sa poata dovedi ceva ... nu am gasit . Poate Team triburile va face o lume unde cei mai remarcati jucatori sa fie invitati . Poate acolo .. o sa fie mai tensionat .

8. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

mi`am dorit sa am admin ..si chiar am depus o cerere ... am niste ani in spate la jocul asta si ar fi interesant sa vad si culisele lui . Schimbarile vin pe spontan , dupa ce vezi manevrele jocului . Adminul nu iti da posibilitatea sa schimbi structura jocului ( bine ca poti veni cu propuneri )... oricum ar trebui un control mai drastic la cei cu multi`cont .

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

Cred ca am foarte multa rabdare si calm .

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?


In primul rand sa fie echidistand fata de membri tribului . Aceasta calitate va cantari in trib mult .
Sa fie stabil in decizii si sa stie unde vrea sa ajunga tribul sub conducerea lui .

12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

Eu am bifat tot . Sub conducerea mea tribul a atins varful . Nu e numai meritul meu .... conducerea fara trib e nimic .... tribul poate sa aleaga o noua conducere oricand ... si unii colegi care vor citi aceste randuri se vor regasi in ele .

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

Eu sunt prieten cu toata L9 ... ea nu este cu mine . Eu sunt coleg si ajut tot tribul indiferent de puncte si nume . DA am si prietenii stranse ..cum ar fi william2 , mexica , Ing3r R3b3l , ramonika06 , sutanu , jimmymacel , elmaf3oso cu care tin legatura si vorbim si altceva inafara de joc .

14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

Nu dau ocazia sa ma tradeze nimeni . Si oricine ar face asa ceva sfarseste afara de pe harta

15. Niste picanterii din trib ne zici?

da ... sunt indragostit

Intrebare speciala: satul meu e destul de valoros ca sa imi zici de cine anume? :D

pai daca mai pui multe intrebari sa scot la asl ca deja m`am obisnuit cu tine


Ma bucur ca nu sunt bau-bau :)) desi, judecand dupa ora interviului, parca ar merge o comparatie:))

16 Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Tribul isi merita locul . SPAM! a meritat locul 1 pe L9 totdeauna , desi au fost triburi care se pot lauda cu performanta de a atinge locul 1 . Locul 1 nu joaca ptr trib .... SPAM! a inteles lucrul acesta . SPAM! nu este un jucator , ci un grup de caractere puternice . Cei care nu au inteles acest lucru au fost eliminati pe parcurs .
SPAM! a sufocat orice adversar prin orice mijloc legal in joc ( armata , stiinta , psihic ..etc ).

17. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

Nu am ce sa le trasmit decat Pace Voua !!!

Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D

E deschis ... poti sa intri :p

Desigur ca o sa iti raspund la intrebari. Ideal ar fi ca intrebarile sa le pui dupa ce discuti in special cu conducatorii din crazy si dacii. Sunt dusmanii nostri si sunt convins ca nu o sa piarda ocazia sa se ia de mine :))

Zice lumea ca ma ataca dusmanii si eu dorm :)) Acum ma duc sa redenumesc atacuri ca s-a trezit unul mai cu mot sa ma atace la 5 dimineata.... ghinionul lui ca si eu sunt treaz :))Iar mai cresc la aparatori :D
1.Nume , ASL pls :)

26, M, Targu Jiu

Adrian e unul din prenume :)

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

Multi au confundat de-a lungul timpul id-ul asta cu sultanu :)) In special la inceputul lumii ma amuzam de cate ori oamenii citeau gresit si imi spuneau asa.

Acest id nu era prima mea optiune, dar cum _ nu mergeau am optat sa aleg sutanu. Inspiratia pentru acest nume o am de la un prieten pe care il chema Suta :)

3. Ce te-a facut sa alegi L9?

Am inceput sa joc pe L9 pentru ca aici incepuse sa joace o persoana importanta pentru mine si am vrut sa fiu alaturi de ea.

4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

Desigur. Nu regret faptul ca am inceput sa joc acest joc. E o experienta extrem de interesanta si placuta daca reusesti sa aduni langa tine o echipa formata din prieteni

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

Am fost propriul meu mentor daca pot spune asa.
Hai sa iti povestesc cum am inceput sa joc acest joculet. Prima data am jucat cam o luna pe tribalwars.net in noiembrie-decembrie 2007,nu mai retin lumea, dar acolo eram un incepator , un jucator care ataca cu trupe de aparare, dar caruia ii placea jocul.

Am inceput sa joc triburile in ianuarie 2008 pe lumea 4. Atunci am invatat regulile de baza, eram extrem de activ pe forum la sectiunea de ajutor si intrebam ceea ce nu stiam si vroiam sa stiu. Asa am invatat bazele acestui joc si chiar daca am ajuns la un moment dat pe locul 8 in clasamentul jucatorilor pe lumea 4 pot spune ca pe lumea 9 am deprins multe chestii (cum sa atac la secunda, sa separ nobili trimisi la secunda,etc) si m-am transformat intr-un jucator de temut, poate cel mai complet si mai bun jucator de pe aceasta lume.

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

Cand am inceput sa joc pe lumea 4 mi-am facut propriul trib. Era prima data cand jucam si am reusit sa duc tribul respectiv ReLoad (Revansa Lorzilor) pe locul 10 acolo desi incepusem la joc la mai bine de 6 saptamanai de la deschiderea lumii respective si nu aveam experienta ca jucator sau conducator.

Pe lumea 9 am inceput sa joc ca simplu jucator. Dupa o saptamana am devenit conducator si peste inca o saptamana intemeietor in tribul ZEI. De aici am ajuns in tribul n00b, era tribul care domina k25 in acel moment, un trib cu jucatori putini si destul de activi. La inceput nu am avut drepturi dar am ajuns conducator si apoi intemeietor in trib in decursul a 3-4 luni. Consider ca mi-am facut treaba foarte bine aici reusind sa duc tribul de pe locul 13 cand m-am alaturat tribului pana pe locul 3.

In iulie 2009 am ajuns in tribul SPAM! si de atunci sunt alaturi de aceasta comunitate de jucatori. Drepturi de conducere propriu zis am primit in iulie 2010, dar ma ocupam inca de la venirea in trib de coordonarea activitatilor in zona de nord a tribului.

Satisfactii au fost multe de-a lungul timpului. Faptul ca am pus umarul la cresterea acestui trib si dezvoltarea lui de pe locul 11 pana pe locul 1 e una din cele mai importante, insa cea mai mare satisfactie e sa vezi cum tribul aflat pe locul 1 (WWIZZ) dispare in 2 luni dupa ce rupe alianta cu tine si te ataca miseleste.
Unele persoane m-au considerat printre principalii vinovati pentru acel razboi si pentru mine a fost o satisfactie imensa sa stiu ca am dat peste nas tuturor acelora care se credeau mai buni si mai puternici decat tribul in care ma aflu.
Nu drepturile sunt cele care confera unei persoane capacitatea de a conduce ci personalitatea si caracterul individului precum si o viziune corecta asupra viitorului.Este important ca un conducator sa aiba viziune si sa stie unde se situeaza si unde vrea sa ajunga. E totusi un joc de strategie pana la urma :)

7. Dar cea mai mare dezamagire?

Sa constati ca exista si persoane pe care ii consideri a fi amicii tai si pe care i-ai ajutat in nenumarate ocazii de-a lungul timpului care se schimba dupa ce decid sa renunte la joc si sa improaste cu noroi doar pentru a plati niste polite mai vechi :)

8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

In fiecare razboi exista posibilitatea sa si pierzi, depinde de cum isi face treaba conducerea tribului, de cum stie sa motiveze jucatorii, cum ii face se sa ajute intre ei si cum a avut grija ca foarte multi din colegi sa fie foarte bine pregatiti ca mod de a juca acest joc.

Pana in acest moment am castigat toate razboaiele initiate de mine sau initiate impotriva tribului meu.

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

Tinand cont ca oamenii vor gasi intotdeauna metode cum sa triseze si sa nu fie prinsi cred ca singurul lucru pe care l-as schimba ar fi pretul talerilor.

In mod normal un joc ca acesta necesita destul de mult timp zi de zi si principala problema pe care o vad e durata. Lumea 9 a inceput din decembrie 2008. Suntem in februarie 2011 si nu suntem nici cat de cat aproape de inchiderea lumii sau de castigarea ei de vreun trib.

Cred ca e pacat ca multi jucatori aleg sa renunte la joc mai ales din cauza faptului ca dureaza al naiba de mult si se plictisesc,totul devine o rutina pe care o fac zi de zi. Cred ca accelerand procesul de reducere al jucatorilor prin ieftinirea talerilor ii incurajam pe cei ramasi sa fie si mai activi si agresivi si cred ca asta ar creste vanzarile de cont premium mai degraba o lume lenta si relativ inactiva unde stai si te uiti pentru ca nu ai nobli sa iei sate si daca nu ai nobili atunci care e rostul sa mai ataci.

E o problema des intalnita pe toate lumile si eu asta as face daca ar depinde de mine.

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

Nu as putea spune ca am invatat ceva nou despre mine. Ma stiu destul de bine si imi cunosc limitele si capacitatile.\

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

Ar trebui sa aiba destul de multe calitati. O sa enumar o parte dintre ele: sa fie corect si echidistant, sa isi respecte cuvantul dat, sa aiba o buna viziune asupra jocului(asupra a ce trebuie facut pe termen scurt, mediu si lung), sa puna suflet si sa faca tot posibilul ca colegii sai si comunitate pe care o pastoreste sa prospere, sa comunice bine si sa puna interesul grupului mai presus de interesul personal.

12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

Singurul capitol unde mai trebuie sa mai evoluez cred ca e capitolul comunicare, in rest cred ca ma descurc destul de bine la celelalte

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

Am intalnit multe persoane interesante si inteligente in acest joc. Cu cateva persoane pastrez legatura si dupa ce au renuntat sa mai joace triburile si mai sunt printre colegii mei destui cu care as continua sa discut chiar daca nu ar mai fi acest joc ca liant.

14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

Oare cine nu a aflat-o jucand acest joc cateva luni macar? :))

15. Niste picanterii din trib ne zici?

Nu :p

Suntem insa tribul cu cele mai multe prezente feminine de pe lumea 9 ;)

16 Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Suntem fara indoiala pe locul care il meritam. SPAM! a fost un trib cu jucatori hiperactivi si care cunosc foarte bine acest joc. Politica tribului a fost de fiecare data sa caute sa aduca in componenta lui jucatorii cei mai buni din jur si faptul ca suntem pe locul 1 nu e decat o consecinta al acestui fapt.

Asa cum spuneam si mai devreme eu sunt in acest trib din iulie 2009. A fost o intamplare ca am ajuns in spam!: renuntasem la joc alaturi de alti membrii din conducerea n00b si am dat contul in sitter unei colege din conducere sa faca ce vrea cu el. Cand am revenit pe joc dupa vreo 5 zile eram in spam si am ramas aici la sugestia Laurei (mexica). Deci istoria mea incepe din acest moment. Ce pot sa zic e ca am gasit un trib pe locul 11 daca retin bine. La scurt timp TLP a devenit fratele mai mic al spam-ului un trib unde erau jucatorii mai micuti sau care inca mai invatau jocul. Impreuna am inceput sa evoluam si sa crestem.

In acea vara au venit alaturi de noi jucatori gen ing3r r3b3l, gemdeprune,draqu,nervozila,mihai s si multi altii(jucatori veniti majoritatea din triburi dusmane gen ~kn~ sau ML,immo): jucatori reprezentativi pentru istoria si evolutia tribului. Tribul a ajuns pe locul 1 pentru prima data in istorie in acea vara.

Au mai venit jucatori din tribul snow, in urma inca unui razboi castigat.In urma razboiului cu spam dispare si tribul immo cu o parte din jucatori refugiindu-se in grl, trib care ulterior va fi absorbit in g-n-s.
Au urmat o serie de alte razboaie castigate impotriva unor triburi gen ldt~da, guar si alte triburi mai micute razboaie care s-au soldat cu ingrosarea numarului de sate pentru jucatorii din spam si tlp.

In toamna lui 2009 ia fiinta si tribul ~rai~ sub conducerea lui mihai s, ing3r r3b3l si apoi a mea.

In decembrie tribul great compus din fosti membri n00b si kn rupe alianta cu spam! si in scurt timp incepe un razboi intre cele 2 triburi. Dupa nici o saptamana conducerea great da stergere iar mare parte din jucatori se refugieaza in WAF ceea ce duce la o declaratie de razboi din partea spam! si la disparitia tribului respectiv dupa mai putin de 2 luni de lupte.

In februarie 2010 incepe si razboiul cu thor dupa acceptarea de refugiati din waf, un razboi extrem de profitabil pentru familia de triburi spam!
In acelasi timp tribul intampina o rezistenta puternica din partea mda si rdt pe k34 si k45.

In dorinta acumularii de noi teritorii si jucatori tribul spam ii inglobeaz si pe cei din crazy, trib aflat in razboi cu toti vecinii lui. Dupa ce sunt reorganizati si sprijiniti precum si invatati sa joace de conducerea spam progrese incep sa apara pe granite unde inainte se pierdeau sute de sate. Caracterul duplicitar al unora din acesti jucatori iese la iveala si acestia tradeaza fugind la fostii lor dusmani g-n-s.
Asa cum i-am avertizat atunci pe cei din conducerea g-n-s acesta a fost inceputul sfarsitului pentru tribul respectiv.
Plecarea jucatorilor crazy a dus tribul pe locul 2 si revenirea pe primul loc a tribului wwizz.

Razboaiele tribului merg in continuare foarte bine si tribul se extinde cu fiecare zi ce trece. TLP dispare jucatorii find inglobati de spam! si ~rai~.

Conducerea din BB, trib aliat cu spam decide sa renunte la joc si isi indruma jucatorii catre cei din g-n-s ca o asa zisa "razbunare" fata de mine.
Alianta tribului cu wwizz incepe sa scartaie pe masura ce jucatorii de acolo ametiti de locul 1 pe care ajung incep sa fie din ce in ce aroganti cu aliatii si toti vecinii. Nerespectarea protocolui dintre spam si wwizz de catre cei din urma si modificarea lui intr-un mod de neacceptat pentru o mare parte din jucatorii din spam si se soldeaza cu o schimbare de conducere . Charlie Jade se considera incapabil sa readuca protocolul la forma initiala si renunta sa mai conduca destinele tribului. Se aud zvonuri ca wwizz se pregateau de razboi cu spam in secret asa cum s-a dovedit mai tarziu a fi adevarat. In cele din urma inevitabilul se produce si in septembrie wwizz ataca miseleste jucatorii spam!

Dupa o prima saptamana de cosmar in care spam a pierdut peste 100 de sate, in mare parte datorita faptului ca jucatorii nostri aveau satele goale si trupele la sute de ore distanta.

Era o situatie extrem de dificila pentru spam cu razboaie pe toate fronturile si putine zone complet albastre. Situatie din care spam! a iesit printr-o serie de mutari extrem de inteligente : cooptarea jucatorilor din rdt care ramasi fara liderul quyntus care era un jucator anti spam convins si condusi acum de jimmy macel care vroia sa le plateasca niste polite celor din g-n-s. Venirea acestor jucatori a aruncat in aer g-n-s-ul si sute de sate s-au castigat prin acea mutare si atac fulger.
Tribul DACII devin aliatii spam cu conditia sa nu recruteze jucatorii crazy aflati in g-n-s... ca urmare a acestui lucru o parte din jucatorii g-n-s ajung in dacii, iar o parte insemnata din fostii bb scapati de fantoma fostului lor conducator decid sa revina alaturi de fostii lor aliati spam

Framantarile din WWIZZ devin din ce in ce mai evidente, alimentate si de esecul pe care il aveau in razboiul cu spam va duce la disparitia tribului wwizz la 2 luni dupa ce a declarat razboi spam!. O parte importanta din jucatori ajung in spam, at si lycans, multi in frunte cu fosta conducere decid sa dea stergere de cont.
Inca un razboi castigat de spam si situatia era din ce in ce mai roz pentru jucatori.

Cam asta ar fi in mare istoria spam pana acum :)

17. Care crezi ca va fi evolutia pe termen lung a tribului pe care il reprezinti? :D

Pe termen lung atat timp cat vom ramane in aceasta formula cred ca tribul SPAM! va ramane pe primul loc. Exista peste 12000 de sate de barbari pe L9 dintre care un numar insemnat pe langa jucatorii nostri.

La nivel general triburile SPAM! si AT vor avea evolutii pozitive si cred ca se va mari distanta intre primii 40 din aceste triburi si celelalte triburi.

Exista posibilitatea ca dacii si crazy sa fuzioneze, ramane de vazut care trib va inghiti pe care.

Prognoza mea e ca spam va avansa in continuare si va castiga teren in mod constant in razboiul cu cele 2 triburi. In cateva saptamani toata zona de la marginea hartii din NE va fi ocupata doar de spam si rai si asta ne va ajuta sa securizam si mai bine satele din granitele cu dacii si crazy.

18. La nivelul diplomatiei cu celelalte triburi, banuiesc ca ai diferite relatii, mai mult sau mai putin pacifiste. Caracterizeaza in cateva cuvinte ceilalti conducatori cu care intri fortat in legatura.

Consider ca am o relatie buna cu makuka si poienari din AT respectiv lycans. Sunt niste oameni cu care poti discuta si cu care poti colabora foarte bine si mi-ar placea sa fie mai multi conducatori sau chiar jucatori ca ei.

Din oct am mai tinut legatura cu ma3stru care pare o fi un tip in regula.

Cu privire la conducatorii din DACII ce pot sa zic sunt multi , habar n-au ce vor si nu exista un lider veritabil care sa ii indrume . La capitolul strategie ar putea foarte bine sa scrie: "ce e aia ?" pentru ca sunt egali cu 0. Le lipseste viziunea si singurul lucru care ii mentine pe aceasta lume e lipsa nobililor :)

Conducatorii din crazy pe care i-am numit cei 3 pinguini :)) (fabyann,georgeta si rey) sunt tradatorii care au fost la noi si au plecat. As putea spune multe lucruri despre ei , dar o sa ma limitez doar la a spune ca caracterul lor infect e ceea ce i-a dus la pierzanie.
Rand pe rand toti jucatorii din crazy vor fi exterminati, doar chestiune de timp si nobili.

Iar in final ramane doar Aod fost lider la g-n-s, un jucator care acum e indezirabil pentru toate triburile din jurul lui si doar faptul ca diplomatiile sunt asa cum sunt si pozitia lui in marea albastra il ajuta. Asta cred ca spune destul de multe despre modul lui de a fi :)

In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

Si eu tin sa te felicit pentru initiativa. Dupa comentariile de azi de pe forum pot sa iti spun ca initiativa ta a mai animat forumul si asta e un lucru pozitiv.


Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D

Buna,
m-am hotarat
sper sa fie intrebari la care pot raspunde, sau pot spune si pas ? :)

1.Nume, ASL pls:)

Mariana, f, 44, constanta (navodari)

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

Nu prea stiam eu ce si cum e pe aici, cum sa imi fac un cont, dar o nepotica a venit cu ideea asta de nick (stiu, total nepotrivit pt mine :) )

3. Ce te-a facut sa alegi L9?

E prima lume care s-a deschis dupa ce niste amici m-au tot indemnat sa intru si eu pe triburi.

4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?
Daca ma gandesc la o anumita perioada, as zice clar - NU.
Dar tinand cont ca acum am pe joc cativa PRIETENI ADEVARATI, ma bucur ca l-am accesat.

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

R3b3llul este cel care a insistat sa intru pe triburi, m-a invatat la inceput cum si ce fel, dar lipsa lui de comunicare a facut ca dupa circa 7 luni de joc, eu sa imi caut alti colegi.
Foarte multe despre joc am invatat de la sutanu, pentru ca deja jocul era mai evoluat dupa 7 -8 luni, si erau muuuuulte de invatat si la nivelul asta.

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?
Conducator sunt cam din iunie 2010, cu o mica pauza.

Cred ca cea mai mare satisfactie a fost cea legata de wwizz. Era cea mai stabila alianta a SPAM!- ului, si a lor. Cand s-au simtit destul de puternici au inceput sa ridice anumite pretentii, cu care nu toti am fost de acord, si am incercat sa rezolvam situatia. Au ramas putin tensionate relatiile, apoi ei au considerat normal sa inceapa sa ne atace, si dupa 2 zile sa isi aminteasca sa ne declare razboi. ( am si dovezi :D ).
Dupa 2 luni wwizz dispare de pe lumea 9.

7. Dar cea mai mare dezamagire?

Aici as raspunde asa, in general.
Nu mi-am imaginat ca pe un joc poti intalni atata prostie, ura, dusmanie, si as mai putea continua ...

8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

SPAM! este un trib razboinic, la un moment dat a declarat razboi intregii lumi 9.
De pierdut nu am pierdut nici un razboi, deci nu am cum sa stiu cum este.

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

Poate ca sunt unele lucruri marunte care ar merge schimbate, dar cu siguranta as introduce taleri cu cost redus.

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

Am invatat sa nu trebuie sa am asa multa incredere in oameni.
Am invatat ca indiferent ce as realiza, cine nu vrea sa vada, nu vede.
Am realizat ca sunt dusmani (sau ii crezi dusmani) care iti vor binele mai mult decat unii apropiati.

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

Comunicarea e foarte importanta, muuulta rabdare, deoarece intalneste tot felul de caractere, impartialitatea, si nu in ultimul rand, trebuie sa fie un foarte bun diplomat.

12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

Cred ca stau bine la partea cu comunicarea, iar la capitolul diplomatie e loc si de mai bine.
Rabdarea mea are limite uneori.
Incerc sa fiu cat se poate de impartiala, dar stiu ca uneori sunt subiectiva.

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

Da, dar e vorba de o mana de colegi, nu doar unul. Din colegi de trib (unii candva in tabere adverse), acum putem sa numim relatia dintre noi o prietenie . Nu neaparat cu intalniri, dar cu mult timp petrecut impreuna pe skype, uneori vorbind la telefon.
Facem multe conferinte pe voce, unde discutam tot felul de probleme, jucam diverse alte jocuri , facem si planuri ale tribului.
Se poate spune ca ne cunoastem destul de bine.
Cei mai apropiati sunt: mexica, william2, sutanu, mihai s si jimmymacel.

14. Niste picanterii din trib ne zici?

Nu cred ca stiu ceva interesant.

15 Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Suntem in SPAM! si cativa fosti conducatori din alte triburi. In mare parte colaboram forte bine, si incercam sa tinem tribul pe locul 1, loc pe care consider ca il merita.

Istorie ...
As putea sa incep cu perioada decembrie 2009 cand tribul great a decis sa rupa alianta cu noi. Majoritatea jucatorilor au dat stergere (in special conducerea), iar cei care au mai ramas au plecat in diferite triburi, foarte putini au venit si la noi.
Deci ei au rupt alianta, dupa care au disparut de pe lumea 9.

A urmat wwizz. Era o alianta veche, stabila, si nimeni nu isi imagina ca va fi vreodata altfel.
Daca nu gresesc, in mai 2010 au ajuns ei pe locul 1, dupa care au inceput cu diverse pretentii, si ca sa citez un jucator wwizz - NOI SUNTEM PE LOCUL 1, NOI DICTAM. Nu ni s-a parut corecta atitudinea lor, am incercat sa remediem situatia, dar relatiile au devenit cam incordate. Am continuat alianta pana cand ... au inceput asa, peste noapte sa ne atace, pe 4 octombrie, si sa ne treaca la dusmani, fara sa ne anunte acest lucru.
Fiind prinsi pe picior gresit, spre deosebire de ei care se pregateau de razboiul cu noi de cel putin 1 luna, am pierdut in cateva zile cam 100 de sate. Ne-am grupat repede, ne-am ambitionat, si intro luna recuperasem deja diferenta, ajunsesem din nou pe locul 1, innobilam cel putin dublu comparativ cu ei. Dupa nici 2 luni ei nu mai existau ca trib.
Poate ca e bine sa isi aminteasca cei care au uitat, cat de repede ne-am mobilizat si am intors razboiul in favoarea noastra.

Sigur ar mai fi multe de spus, dar atat mi-a trecut acum prin minte.

16. Care crezi ca va fi evolutia tribului pe termen lung?

Mentinerea pe locul 1 si castigarea lumii 9.

17. Care este parerea ta desptre ceilalti conducatori de triburi? Pe cine apreciezi sau nu apreciezi?

Apreciez conducerea SPAM!, impreuna cred ca vom tine tribul in fruntea lumii 9.

fabyann - e unul dintre cei in care am avut incredere, si am gresit

makuka si eu4forya- am colaborat bine

bulecs - a fost conducator in wwizz, dar imi face placere sa il amintesc. o persoana deosebita, ca om si jucator.

18. Completari la interviu

Buna,
As vrea sa mai spun cate ceva care nu trebuie sa faca parte din interviu, dar poate ca il completeaza.

Am inceput sa joc in tribul ~KN~, alaturi de R3b3llul, sotia lui si inca 3-4 amici care ne cunosteam de pe un alt site. Totul a fost bine pana au inceput greutatile, razboaiele. R3b3llul era prea putin comunicativ, si am incercat eu sa refac diplomatia, dar el nu a vrut sa asculte ce propuneri aveam. Din start nu vroia sa discute, i se parea inutil. Motiv pentru care m-a concediat. Nu a fost deloc placut, dar ...



Asa am ajuns sa joc in SPAM!.
Aici am intalnit niste colegi buni, comunicativi, si datorita lor m-am integrat foarte bine in colectiv.

Majoritatea sunt foarte tineri, unii chiar copii, dar impreuna suntem o echipa buna.


Cu cativa dintre ei suntem foarte apropiati. Petrecem mult timp impreuna, pe conferinte skype, vorbim la telefon.
Jucam triburi, dar si carti, remy, povestim despre noi. Am invatat sa ne cunoastem si doar dupa glas, sa stim cand unul e suparat, sau fericit.
Impartim o mare parte din bucurii, realizari, ne sustinem moral, cand unii au un examen, ne bucuram cand ia nota mare, sau cand unul isi gaseste o oferta buna de munca.
Dintre cei mai apropiati mie sunt - mexica, william2, sutanu, mihai s, jimmymacel.
Am fost placut surprinsa sa vad cum se leaga o prietenie intre noi toti, chiar daca ei mi-ar putea fi copii :)
Nu sunt singurii, mai sunt si colegi nou veniti cu care comunic si colaborez foarte bine, sunt prea multi ca sa ii enumar pe toti.

Am discutat foarte mult timp cu sutanu, si in timp ce eram in triburi dusmane, nu ne-am certat, dimpotriva, am avut multe de invatat de la el despre joc.

Un om deosebit este si Charlie Jade, dar care la un moment dat s-a lasat influentat, manipulat de "prieteni". Nu e doar parerea mea, dar nu stiu daca el e de acord cu ea :)

Elmaf3oso este intemeietorul tribului de foarte mult timp
( am vazut ca ai scris actual, dar el este intemeietor decand fostul a renuntat la joc, acum aproape 2 ani), cred ca il caracterizeaza rabdarea de care da dovada.

Cel mai josnic om, si cel mai lipsit de caracter este daniel07. Nici nu merita sa vorbesc despre el.


Cu siguranta am multe defecte, dar ii las pe altii sa vorbeasca despre ele.
Mai sunt multe de spus, chiar si dezamagiri, chiar si realizari, nu imi trec acum prin minte toate.

19. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat.

Nu ai pt ce :)
Mersi, Somn usor!



Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D
Sa vedem lista :p

1.Nume si ASL pls :)

pai vezi profilul, te rog :).
Nume: Andrei

43, masculin, Bucuresti :)

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?
sa zicem ca experienta este de vina :)

3. Ce te-a facut sa alegi L9?

"microbul" cu care am fost infectat inainte pe alte lumi este de vina.

4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

aici mi-am facut multi prieteni dar am pierdut si o gramada de timp si bani :). Sunt indeciz la aceasta intrebare.

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

Nick-ul meu spune totul:). Este tocmai invers, sunt destui jucatori initiati de mine ( fara falsa modestie).

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

1.De prea mult timp:)
2.Prieteniile nou legate.

7. Dar cea mai mare dezamagire?

Certurile cu sotia. Serios, se simtea oarecum neglijata in noptile petrecute pe Triburile.

8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

Sunt o fire pasnica si numai daca interesele tribului o cereau , porneam un razboi. Am avut intr-o perioada chiar si 5-6 "dusmani", triburi vecine care aveau incheiate aliante tocmai pentru a lupta impreuna impotriva noastra. Am pornit razboaie daca erau depasite limitele bunului simt, chiar daca sansele de castig erau foarte mici. Am reusit sa-mi creez un nucleu puternic intre membrii mei si ma pot baza pe ei pana la capat chiar daca vom fi vecini cu cate un satulet la marginea hartii.

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

As mai scade un pic nr. de taleri necesari pentru generatiile de nobili.

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

Determinarea si uneori rezistenta la oboseala dupa mai multe nopti petrecute in fata PC-ului.

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

Inteligenta, diplomatia, determinarea, empatia si nu in ultimul rand onoarea si respectul fata de ceilalti jucatori (indiferent de tribul din care fac parte).

12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?


La determinare mai am de lucrat, adevarul este ca incep sa ma simt putin obosit de problemele care apar zi de zi si de ambitiile personale ale unor jucatori care nu inteleg ca acest joc este colectiv si ca interesul tribului primeaza interesului personal. Celelalte calitati cred si sper ca le pot bifa.

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

N-as vrea sa "discriminez" pe cineva. Toti jucatorii cu care intereactionezi zilnic ii consider prieteni.

14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

Da.

15. Niste picanterii din trib ne zici?

Cu tot respectul, "dar rufele se spala in familie":).

16 Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Sunt sigur ca isi merita locul. Am ramas un nucleu unit de jucatori din marea familie a Cavalerilor. Nr. mic al membrilor spune acest lucru. Prefer sa fiu alaturi de jucatori mai putini, dar uniti si activi. Am incercat sa creez aici o familie bazata in primul rand pe respect si sper ca am reusit asta.

17. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?
Scuze de intarvziere.
Cu placere si mi-a facut placere aceasta conversatie.
Iar colegilor de pe L9 vreau sa le urez in primul rand multa sanatate si putere de lupta:). Dar sa nu uite ca actiunile lor din acest joc, "tradeaza" caracterul fiecaruia din viata reala.
 

DeletedUser


Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D

:)) ok...astept intrebarile :)

1.Nume, ASL pls :)

Flori,27,constanta

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

initial contul nu a fost al meu...e facut de sotul meu :D....si se pare ca am ramas cu el pe cap (si cu contul si cu sotul :)) )

3. Ce te-a facut sa alegi L9?

era cea mai noua lume la momentul respectiv ...cred :D...eu personal am mai jucat si pe alte lumi (1,3,5 si acum l9 )

4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

probabil ca da

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

nu stiu daca ii pot spune mentor....dar a fost un coleg pe L1 care m`a mai "desteptat" un pic in materie de triburi si nu reuseam sa fac altceva decat sa iau sate de barbari :)),insa pe L3 am invatat intr`adevar sa joc,pe vremea aia pierdeam noptile in fata calculatorului,puneam ceasul sa sune inainte sa dau atacuri sau inainte sa`mi intre atacuri ca sa le pot fenta :))....ce vremuri....ca sa nu mai zic ca nu mai aveam timp de nimic...nu stiam altceva decat servici si triburi :)) ....pana s`a enervat sotul meu si a inceput sa tipe ca ar mai manca si el niste mancare calda ,macar o data pe saptamana :))

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

in conducere nu am fost decat aici pe L9...si sincer nu stiu de cat timp cu exactitate,dar cu siguranta din 2009,acum daca vrei si luna sau data deja imi ceri prea mult :)) ...cel mai bine stie poienari :))....in legatura cu satisfactia... nu stiu daca am avut una anume...si mare :))....pot spune doar ca m`am distrat de minune :))

7. Dar cea mai mare dezamagire?

dezamagire....ma mai gandesc inca...nu a fost nici una care sa ma marcheze si sa`mi amintesc de ea :))

8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

pfiuuu...grea intrebare :))...nu pot sa raspund la intrebarea asta pt ca suntem un trib pasnic :))...nu am avut un razboi in adevaratul sens al cuvantului :D

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

nu as vrea sa incerc experienta asta pt ar tb sa`mi sterg contul :D....personal consider ca adminii nu ar tb sa joace,nu tb amestecate lucrurile...esti jucator,atunci joaca...esti admin,ocupa`te de partea tehica si de tot ce presupune statutul de admin....da` asta e....tb sa dam de "pile si relatii" in orice situatie....doar traim in Romania si suntem obisnuiti cu asta

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?
daca am invatat ceva despre mine ca si om din experienta asta?....am constatat ca pot avea mai multa rabdare :)

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

integritate,modestie,creativitate,corectitudine,deschidere pt lucruri noi,simtul umorului...sunt doar cateva calitati ale unui lider dupa parerea mea...da` asta nu inseamna ca toti au aceste calitati...depinde mult de personalitatea fiecaruia...si cum nimeni nu e perfect,fiecare poate avea scapari la un moment dat

12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

exact cum am zis la intr 11 ...nimeni nu e perfect :D

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

da....nu va povestesc :))

14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

am aflat de ceva timp :))...acum nu stiu daca te referi la tradarea in joc sau in viata personala...dar cred ca la un moment dat s`au intersectat amandoua din pacate

15. Niste picanterii din trib ne zici?

picanterii nu prea avem...lucruri banale doar :))

16 Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

nu pot spune ca meritam sau nu un anumit loc ca si trib ...e un joc bazat pe razboi,si automat cuceresti si pierzi sate,conteaza doar in ce masura....si in momentul in care ai ajuns la un anumit nivel tb sa stii sa cresti in primul rand,daca nu reusesti asta,tb sa reusesti macar sa te mentii la nivelul la care ai ajuns...daca incepi sa cobori e grav ...

17. La nivelul diplomatiei cu celelalte triburi, banuiesc ca ai diferite relatii, mai mult sau mai putin pacifiste. Caracterizeaza in cateva cuvinte ceilalti conducatori cu care intri fortat in legatura.

sa caracterizezi persoana "de la capatul firului" ca sa zic asa,e greu...foarte greu....monitorul in general ascunde multe lucruri....nu poti pune eticheta unui om doar pt ca ai discutat cu el de cateva ori,si in general discutii despre joc....cel mult iti poti face o idee despre cum ar putea fi persoana respectiva....

18. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

cu placere :)....sper sa nu te fi plictisit doar :D...si imi cer scuze ca nu am reusit pana acum sa`ti raspund....doar ca momentan nu pot intra decat de la munca si am cam avut treaba :)


Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D

va bene, hai cu mine ca eu is tata dracilor
let-s rock

1.Nume ASL pls :)

Burlacu Gabriel 31 masculin Tulcea, Constanta

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

id acesta are o istorie lunga si nu a fost creat ptr triburile. probabil a fost creat din cauza ca multi dintre cei care imi sunt prieteni imi spuneau mafia ... asta din cauza ochelarilor de soare pe care ii purtam si imi dadeau o aliura de om rau si o moaca de mafiot
in timp ce am avut contact cu internetul si asta acu 17 ani ... prima data l-am folosit pe mirc cu apelativul mafioso , elmafioso si am ajuns la ELmaf3oso

3. Ce te-a facut sa alegi L9?

umea 9 a fost un pariu facut cu mine insumi . am inceput sa joc triburile trecand de la conquiztador din auzite . am inceput prin a evolua pe lumea 7 , alaturi de un jucator blackking insa fiind incepator nu am acordat prea multa atentie lumii 7 , apoi am jucat pe lumea 8 in zona de nord est a hartii si din lipsa de colegi prea activi am renuntat in zona trecand sub aripa altei zone de sud vest sub aripa lui SirCryss , un jucator excelent de triburile . avand in vedere ca la un moment dat,si din zona din care faceam parte pe lumea 8 , nu a mai fost nimic de demonstrat , impreuna cu SirCryss ne-am hotarat sa jucam pe lumea 9 si unde am zis ca o sa fie o lume unde o sa joc pana la capat . am ales lumea 9 ptr ca era ceva inedit in ce priveste aceasta lume , avand un element nou ,Biserica . pe langa asta am zis sa fie o lume unde sa pun pasiune si unde sa joc si sa fac ceva pe o lume

4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

inca imi face placere sa joc acest joc chiar daca au trecut mai bine de 2 ani de cand joc
nu imi pare rau ca am inceput sa joc triburile si voi juca pana se inchide aceasta lume. cum spuneam am facut un pariu cu mine si voi trece toate obstacolele sa duc pana la capat ce mi-am propus

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

mentorul meu in acest joc au fost mai multi
cum am mentionat SirCryss a fost este si va ramane un prieten de nadejde si cel care poate m-a invatat si ma mai invata tainele acestui joc . bineinteles ca am cules date si de la alti jucatori ,cum ar fi , OrlandoFarmec, Charlie Jade, Catalinvaleni,Nervozila , Shallor, PaulBluelion, GeorgeGino , si lista poate continua . de la fiecare am avut ceva de invatat .sa ma ierte cei pe care nu i-am pomenit cu toate ca sunt mult mai multi

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

coducator sau intemeietor ? ca sunt 2 lucruri strict diferite . coducator sunt de cand am intrat in SPAM . nu am fost de la inceput in trib, am intrat in trib mai tarziu un pic. intemeietor am ajuns cand dreptul a ajuns la mine dupa ce s-a lasat de joc Orlando Farmec

satisfactia mea e sa duc la capat SPAM si sa inchida lumea 9

7. Dar cea mai mare dezamagire?

dezamagiri in acest joc, sper sa nu am ... poate doar atunci cand anumiti jucatori din cei vechi au decis sa paraseasca aceasta lume si tribul din care au facut parte , dar asta e o alta poveste , mai trista din pacate .

8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?
cine porneste un razboi pe care stie ca il pierde? oricum , cand a fost cazul am declaram razboi si la toate triburile care inconjurau la un momemt dat , SPAM, in lipsa de dusmani , dar astea sunt vremuri demult apuse . tribul SPAM! , a fost creat , este si va fi , un trib prin excelenta razboinic.

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

**** daca adminii au puterea sa schimbe ceva , insa as implementa reducerea costurilor talerilor pe lumea 9
si asta s-ar realiza in mai putin de cateva minute , nu ore. in rest , totul e ok pana acuma , timpul si rabdarea oamenilor care mai joaca isi spun cuvantul

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?
experienta triburile inca continua . sper sa nu ma marcheze sau ma schimbe ca om , ma cunosc cum sunt si ce pot . ceea ce e bine in acest joc e ca exista interactiunea intre oameni , si ca poti afla multe despre caracterul unor oameni .

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

rabdarea, bunul simt, respectul fata de ceilalti , bunatatea si timpul acordat fiecaruia in parte , modul cum te adresezi , inteligenta ... etc.

12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

omul cat traieste invata , si nu zic ca le dobandesc pe toate , insa cate putin din ce am enumerat mai jos zic ca le am .

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

prefer sa zic ca sunt coleg cu toata lumea si prieten cu toata lumea .

14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

da, dar prefer sa o tin ptr mine si sa o spun la finalul lumii 9

15. Niste picanterii din trib ne zici?

cea mai tare poanta e revenirea lu OrlandoFarmec, azi in trib :))

16 Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

istoria tribului e lunga , si vreau sa o scriu . cu toate ca azi a aparut si vechiul intemeietor , am sa ma aliez cu el sa o scriu . **** daca isi merita locul, dar am facut tot posibilul sa facem in asha fel , prin , valoare experienta , iunteligenta , timp si rabdare , recrutare selectiva , atacuri si razboaie bine puse la punct sa ajungem unde suntem
bineinteles ca meritul locului 1 , este al tuturor si de aceea fara oamenii din trib, nu se ajungea unde suntem acuma

17. La nivelul diplomatiei cu celelalte triburi, banuiesc ca ai diferite relatii, mai mult sau mai putin pacifiste. Caracterizeaza in cateva cuvinte ceilalti conducatori cu care intri fortat in legatura.

din contra , sper si cred ca sunt singuru conducator si intemeietor cu care am tinut relatii mai mult decat pacifiste cu restu triburilor , chit ca sunt la aliati sau la dusmani . insa in detrimentul unora care nu ne-au inteles metodele noastre de a castiga , unii ne mai si urasc sau nu ne au la sulfet si de aceea nu ne iubesc. in rest nu cred ca m-am bagat cu fortza ci doar am adresat mesaje pe pozitie de egalitate cu toata lumea , din contra chiar eu am fost primu care a cedat de la mine ca sa fie totul bine

18. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

doresc celor care mai joaca pe lumea 9 sa continue acest joc iara colegilor mei sa fie mai receptivi la doleantele tribului si mai activi. acest joc se bazeaza pe activitate , respect , bunatate . le doresc tot binele din lume, si sa fie intelegatori unii cu altii , sa se respecte .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Pentru o mai buna vizibilitate a interviurilor, voi sterge discutiile pe marginea subiectului si voi face o rubrica speciala pentru discutii referitoare la interviurile postate.

Multumesc pentru intelegere. Prin prezenta raspund cerintei mai multor utilizatori.
 

DeletedUser

Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D

Buna Anca, te rog. Cat despre intrebari, de acord insa sper sa nu fii indiscreta :)

1.ASL pls :)

Ai inceput bine, desi am folosit destul de mult Mirc-ul, nu mi-a intrat niciodata in vocabular abordarea asta.De regula stiam ca trebuie sa te recomanzi.
Sunt Andrei Valentin, am 25 de ani.
Locuiesc in mai multe orase iar treaba asta a inceput sa nu mai fie la fel de placuta ca la inceput.Am copilarit in Giurgiu, dupa ce am terminat liceul m-am restabilit in Bucuresti, functia o am in Mangalia si din cand in cand mai frecventez Kandaharul...sunt militar de profesie.

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

Initial am avut altul, doar cand am inceput sa joc mai serios am inceput cu nick-ul asta.
Tullio vine de la o animatie, aveam un prieten in liceu la care veneam sa vedem filme.
Intr-o seara mi-a aratat „The road to el Dorado” iar protagonistii erau Tullio si Miguel.
Adaugarea de 25 vine de la ziua mea de nastere.

3. Ce te-a facut sa alegi L9?

Incercasem mai multe lumi in care eram doar un anonim, poate doar pe Ro8 sa mai fi miscat ceva unde am avut conducere intr-un trib.Nu as putea sa spun ca am ales aceasta lume, a venit doar la rand.

4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

Hmm, cu cunostintele pe care le am acum despre joc cu siguranta ar fi o distractie totala.
Mai, sincer nu stiu ce sa zic, intr-un fel da, doar pentru amicii pe care mi i-am facut aici, insa daca stai sa te gandesti, balanta este echilibrata, pe cati prieteni, pe atat si dusmani.
Triburile intr-un fel mi-a facut timpul de la birou sa treaca mai repede, insa mi-au mancat foarte multe nopti...
As intra insa doar pentru a repara anumite greseli fata de anumiti jucatori.

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

:) Pe cumnatul meu nu il pot numi mentor, si acum imi aduc aminte cat de haios arata.
Imagineaza-ti un tip la 140 Kg, la masa flamand care casca niste ochi mari si povesteste cu foc de ce se grabeste sa manance cat mai repede, ca are de nimicit un jucator pe Ro1.
Imi parea cam penibil dar imi starnea si o mare curiozitatea cand mai veneam pe la el si il auzeam cum aprindea noaptea calculatorul ca sa surprinda vrasmasii tribului. :D
Ce pot spune, il mai „ajutam” cu contul, daca se poate spune asa,
Imagineaza-ti un incepator care nu mai avusese tangente cu vreun astfel de joc si avea pe mana un cont de peste 1 milion pe Ro1.Practic eu trebuia doar sa-l sun cand apareau sabiutele in coltul din dreapta sus, in dreptul iconului cu paladin mai exact.
Eu eram santinela de serviciu al marelui sau imperiu :)
Doamne ce mai capace imi primeam cand mai faceam cate o gresala...
In principiu am invatat singur din tutoriale, eram obisnuit sa nu vorbesc cu nimeni si mai mult sa citesc ce spun altii, datorita marelui imparat de pe Ro1 al carui strajer eram.

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

Conducator sunt de cand am inceput sa comunic pe joc.
Pe Ro9 am fost de la inceput cat despre satisfactii pot spune ca am fost foarte incantat dupa ce am creat forumul extern al CIR-ului. Acest forum este locul in care ne vom putea regasii chiar daca am renuntat la un anumit server, este locul in care ne reunim si in felul asta nu vom pierde niciodata legatura cu jucatorii care ne-au fost alaturi si care vor dori sa ne fie alaturi pentru o noua aventura a CIR-ului.
O alta satisfactie poate fi numita si acest interviu, sunt deosebit de onorat sa pot vorbi din nou in numele colegilor alaturi de care am petrecut atat de mult timp si pentru care le multumesc.

7. Dar cea mai mare dezamagire?

Una din dezamagiri este ca nu am fost in stare sa fac nimic pentru CIR-ul de pe Ro7.
Acolo am fost rugat sa continui munca lui leutulmic, de regula nu imi place sa preiau conturi, si nici sa joc simultan pe doua lumi in care sa am conducere.Imagineaza-ti un trib in plin razboi, cu membri pe care nu-i cunosti si pe care trebuie sa-i coordonezi.Nu stii pe cine sa te bazezi, cui sa-i dai credit, abea ce apuci sa deslusesti un pic contule preluat, unde ai sprijinul plasat, grupele s.a.m.d.p.
O dezamagire legata de CIR-ul de pe Ro9 poate fi numita atunci cand am fost nevoit sa parasesc acest servar datorita misiunii mele in Afganistan, atunci pot spune ca am influentat cativa jucatori pentru a da stergere de cont.Sincer mi-as fi dorit ca toti jucatorii CIR-ului sa dea delete pentru a arata tuturor cat de uniti eram, intr-un fel nu voiam ca ei sa ramana sa joace in continuare pentru ca voiam sa avem in continuare aceiasi echipa pentru un eventual start pe alt server.Recunosc ca am dat dovada de egoism si de naivitate.

8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

Mai...noi ne-am batut cu toti vecinii nostri, singurii care au meritat sa ne punem spate in spate cu ei au fost MT-ul.
Eram inconjurati de mai multe triburi printre care pot enumera:
- in vest ~OCT~ si ~A C~ (condus de raducrangasi)
- in sud-vest BD
- in sud Walley (condus de oldkid)
- in sud-est LTR care apoi si-a luat denumirea de ~LAS~ (condus de Borzesti si daniela73)
- in est FAIR (alcatuit din cei ramasi in vechiul CIR - condus de wwwsimona)
- in nord un nucleu izolat al =FB= (condus in zona noastra de model2), NoG si RDT (condus de quyntus)
- si nu in ultimul rand MT-ul care se desfasura printre noi despartindu-ne in 2 nuclee ceva mai mici de data asta dar mult mai puternice, unite si mai bine organizate.
Cu aceasta harta si cu o diplomatie restransa la un aliat, eram mult mai liberi de a ne alege tintele si sa ne axam doar pe o singura colaborare putand astfel sa ne distribuim atentia doar asupra lor, lucru care ne-a permis sa avem o foarte buna colaborare.

In sud MT-ul avea razboi cu Walley si cu ~LAS~, fapt care ne-a angreeat si pe noi in lupta.
Mi-a parut oarecum rau de cei din ~LAS~ pentru ca s-au straduit pe cat au putut sa ne intre in gratii insa au dat dovada de slabiciune si au fost prea ingaduitori cu membri inactivi si i-au tinut in trib...daca ar fi fost mai selectivi in privinta calitatii membrilor, probabil soarta lor ar fi fost alta decat mass-delete.
Cu Walley a fost deasemenea un succes, multi jucatori cazand in urma campaniilor noastre, iar dupa trecerea celor din FAIR in tabara lor au urmat si mai multe campanii incheiate cu succes.

In nord era zona care ne interesa cel mai mult, erau =FB= si NoG, iar scopul nostru a ramas acelasi de a ne unii cele 2 nuclee. Acest lucru nu putea fii realizat decat prin eliminarea nucleului =FB= si a tribului NoG, astfel ocoleam tribul MT inchizandu-le partea de nord.
Cu NoG am avut PNA conditionat de o eventuala preluare a tribului insa cu =FB= am avut razboi.Ei erau un grup de jucatori pasnici aparuti in zona doar pentru ca a existat acolo un jucator foarte bun si anume Black Leon, iar dupa ce el si-a impartit satele, nu au mai prezentat un pericol. Cu cateva campanii asupra lor au urmat stergeri de cont in masa si o oarecare tradare din partea NoG-ului preluand o parte din membri ramasi din nucleul =FB=. Putin naiva si totodata iritanta aceasta manevra, dandu-le ocazia celor ramasi in urma razboiului sa profite de faptul ca NoG-ul benefecia de diplomatie cu noi.

In partea de nord-est, la granita cu RDT, se inchegase un nucleu de jucatori sub numele de Wsky (condusi de embrionu si s3vraj), cu care am ajuns sa avem razboi si sa-i fortam sa intre in RDT.
RDT-ul dealtfel avea alianta in zona de vest cu ~OCT~, defapt mai bine zis ~OCT~ benefecia de alianta RDT-ului intrucat organizare mai slaba ca a lor mai rar, un trib cu care aveam un razboi nedeclarat in ciuda eforturilor facute de andreass69 de a ne intra in gratii (diplomata ~OCT~ din acea vreme) care culmea, juca pe 2 fronturi avand si in BD un cont de conducere 1TKT1, influentand deciziile lui segaman cu care oarecum aveam o diplomatie nescrisa de non atac cauzata de colaborarea jucatorilor din granita care formau o zona tampon intre triburile noastre.
RDT-ul avea razboi cu NoG-ul fapt care a constrans conducerea NoG-ului sa renunte la orgoliu si la privilegiul de a pastra identitatea tribului fiind, nevoiti si supusi unei selectii riguroase pentru a se alatura tribului nostru.(aici au fost taxati fostii jucatori din =FB=)
In urma acestor evenimente a fost inevitabil un razboi cu RDT-ul, poate daca as fi prevazut din timp aceste miscari de front as fi luat alte decizii deoarece tinta lor era fixata asupra tribului Spam, situat undeva in zona departata de nord-est. Acum e doar istorie, ma inclin in fata lor intrucat a fost un razboi frumos in care ne-am respectat reciproc.
CIR-ul era mai exact in razboi cu tot nord-vestul cu exceptia celor din ~AC~, un trib mic si cochet condus de raducrangasi care m-a impresionat prin curajul de a se bate cu „toata harta”.Acest lucru m-a determinat sa-i abordez si sa-i apropii printr-un PNA.

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

Nu prea m-am gandit la acest aspect, desi am stat de mai multe ori la o bere cu admini ai jocului, m-am abtinut sa sugerez ceva cu referire la inbunatatirea jocului., ne-am concentrat mai mult asupra berii :D
Imi aduc aminte o faza comica, eram la mare cu Rakanishu si i-am zis ca m-a iertat odata pentru o prostioara cand eram in Afganistan.Pe atunci nu ne cunosteam si a trebuit sa-i arat poze de acolo sa ma creada ca mai intra „o santinela a imperiului” pe contul meu si ca involuntar a gresit.
M-am amuzat un pic atunci si i-am spus ca e un pic cam bland, culmea, pentru cine nu stie, e cel mai aspru admin de pe .ro :D. doar cu Lamine m-am contrat un pic referitor la SID-ing si despre legalitatea acestuia, insa bateam campii amandoi din cauza berii...
Poate cand am mai fost in vizita la Stil si Alizea, i-am sugerat ei sa bage nu stiu ce runda de speed.
Oricum, ca sa inchei despre adminat, daca as fi in locul lui Carmi, deschide serverele romanesti in functie de sondaje.Inteleg ca ea trebuie sa garanteze popularea unui server si o anumita continuitate a acestuia insa in felul acesta sunt sigur ca ar readuce foarte multi jucatori care au abandonat serverele romanesti in detrimentul celor straine.
Daca as fi in locul lui Lamine, as clona cativa moderatori si restul si-ar pierde drepturile, glumesc.As introduce noi reguli mult mai severe si pedepse mult mai drastice si as taia in carne si oase.Imi pare rau sa spun acest lucru dar forumul extern este sub orice critica.

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

Pot spune ca am invatat ca nu mai dispun de rabdarea de alta data .Sunt un om calm de fel insa ma aprind foarte repede cand lucrurile nu ies asa cum imi propun. As spune ca am ajuns la concluzia ca nu m-as califica in meseria de profesor.

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

1. Rabdarea – la mine lipseste cu desavarsire trebuie sa mai lucrez la acest capitol.
2. Disciplina – poate prea multa la mine.
3. Severitatea – aici deja ma voi repeta.
4. Modestia – aici as minti daca spun ca dispun de aceasta calitate, iubesc sa-mi PROMOVEZ tribul
5. Oralitatea – sunt un bun orator, poate cateodata fac exces.
6. Simtul umorului insa atentie, intr-un stil mai englezesc daca as putea spune. – aici ar trebuii sa spun „imi plac glumele mele?” :D
7. Manipularea – nu este chiar punctul meu forte intrucat imi place sa joc cu cartile pe fata, insa un bun lider trebuie sa stea foarte bine si la acest capitol in special in relatiile diplomatice.
s.a.m.d.p.

12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

Cred ca am raspuns la aceasta intrebare mai devreme.

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

Aaaa da, am uitat sa mentionez ca PNA-ul cu ~AC~ a fost finalizat la o bere.Tin minte ca au fost in jur de 15 persoane la masa din triburile noastre, era o seara calduroasa din vara iar berea a prins numai bine.Tocmai pe atunci s-a nimerit sa vina si mckay de la mare cu sotul ei pop88.
Recunosc ca primele intalniri tribale le-am vazut la cei din MT, lucru care m-a ambitionat mai mult in a organiza intalniri tribale.Conducerea lor fiind din Sibiu, le era foarte usor sa stabileasca o intalnire in centrul tarii pentru a aduna cat mai multi jucatori.
Am fost uimit sa aflu ca si in tribul nostru erau grupuri de jucatori din aceleasi orase, aici pot sa mentionez gropul celor din Brasov, (kony de la brasov, marius brasov, sarky de la brasov, fiio), Bucuresti (Paganell, Nailui73, llcoolj care culmea, erau colegi de birou in armata dar si Stefan cel sfant si Covent Garden), Constanta (Pisicutza23 si Lancelot22)
Chiar si din Mangalia unde am avut parte de cea mai frumoasa recrutare traita face 2 face a unui jucator si anume Petvillage.
Ma pot lauda ca am ajuns chiar sa merg la botezul lui Darius, fiul lui Copran, omul pe care ma bazez cel mai mult atunci cand incep un nou proiect.
Pot spune ca m-am intalnit cu Batissta in Austria, la Magoth in Sfantu Gheorghe unde l-am intalnit si pe Messi1991 din MT.
Au fost petreceri la Brasov cu grupul de acolo, la mare in Jupiter, in Constanta, in Bucuresti deasemenea si cu alti colegi din CIR de pe alte lumi...offf foarte foarte multe...


14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

Ahhh, de la ras la plans nu prea e frumos.Nu o pot numi tradare pentru ca membrii nostri au fost loiali, poate doar cativa care nu au avut timp sa guste din esenta tribului, insa am avut grija sa-si primeasca rasplata cu varf si indesat.

15. Niste picanterii din trib ne zici?

Ar fi cateva, s-au „cuplat” in viata reala anumite persoane din trib si dinafara tribului insa nu dau nume :D

16 Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Tribul si-a meritat locul abea dupa ce a fost reinfiintat, pana atunci erau putine triburi pe server care sa merite pe deplin sa fie numit trib.

Ro 9 C.I.R. – Cavalerii Imperiului Roman
user_i10.gif


Capitolul I – Inceputul
Ro 9 abea incepuse si toata lumea era ocupata in general cu farming si cu recrutari.
Initial alesesem ~ANG~ , un trib care imi placea cum suna urmand apoi sa aleg CIR-ul si sa raman acolo.Pentru mine nu era prea mare diferenta pentru ca mai toti practicau recrutari in masa iar triburile numarau sute de membri atingand chiar si cate o mie si....
CIR-ul imi placea pentru simplu fapt ca numea titlurile jucatorilor dupa grade militare si fiind militar, m-a atras. :D
Tribul ocupa pozitia 3 si avea deja in frontul de est un razboi mostenit de pe Ro7 cu cei din AQUA (condus de king flex si christian0), un trib care pe vremea aceia concura cu CIR-ul la numarul membrilor ;))
Tribul era condus de leutulmic , batissta, pisoimishto si inca cativa cunoscuti de pe RO7, insa implicarea lor se lasa asteptata asa ca dupa ce mi-am format un nucleu de jucatori cu care sa pot colabora, jucatori ca arf3, thaifunn si nu in ultimul rand copran care a fost omul meu de baza pana la sfarsit, am inceput sa ma implic mai des in problemele tribului devenind la scurt timp general de k. :D
Intradevar organizarea pe k-uri este depasita dar pot spune ca totusi era mai reusita decat a celor din PRO (condus de valentinho04 si diavolitza alba), tribul de pe locul 2 format undeva la perioada de „2-3 sate”, din alipirea mai multor triburi gen NOG, CNA si parca sa zic si ~BA~, urmand ca mai tarziu sa se imparta in academii gen PRO44, PRO45, PRO46 s.a.m.d.p.( in functie de k-ul pe era dispus tribul respectiv)
Am pus un pic accent pe acest trib intrucat la vremea respectiva stiu ca aveam razboi cu NOG-ul si tin minte ca pe atunci am luat o decizie majora care initial nu a multumit pe multi. Incheiasem diplomatie cu PRO inainte de a alipi celelalte triburi inchizand astfel multi jucatori, insa am prevazut aceasta mutare si am evitat un razboi major pe Ro9, iar colegii in cele din urma au inteles mutarea facuta.
Bineinteles ca nu le-a reusit prea bine urmand ca mai apoi sa se formeze alte triburi gen ~OCT~ (condus de MA3STRU), WH (condus de Lica dej), E~W (condus de comod sper ca nu ma insel), reinfiintarea NoG (condus de mayddy si lexus20dan) si chiar si un nucleu al =FB= (condus in zona noastra de model2). Insa chiar si asa, pe atunci parca lucrurile astea te electrizau un pic, iti dadeau un plus de entuziasm si te faceau sa fii mai activ, erai mare daca erai general de k :p


Capitolul II – Preluarea tribului
La scurt timp am ocupat si functia de diplomat fapt datorat abilitatilor mele cartografice, urmand oarecum sa continui munca lui pisoimishto.
Diplomatia era oarecum bazata mai mult pe prietenii si datorita unei intinderi foarte mari a tribului, era foarte incarcata, fapt ce nu convenea deloc unei dezvoltari rapide.
Chiar la un moment dat aveam si o academie care datorita faptului ca s-a dezvoltat individual folosindu-se doar de numele nostru pentru a face recrutari, i-a fost usor sa se desprinda si sa formeze tribul MIR (condus de 752809 cu numele real Adrian ) care mai apoi prin alipirea celor din BD (condus de segaman) a devenit AT-ul de astazi.
Diplomatia stufoasa nu mi-a placut niciodata si acest lucru m-a determinat sa incerc o reformulare urmand sa colaborez doar cu ~ANG~ (tribul lui milu cristian si wwwsimona), K4L (tribul lui Alkatraz si Mckay) si TSL ( tribul lui cLeaR si liciouz)
Singura amenintare venea din partea M.T.-ului, trib condus de Mircea-MT, MrOizo-MT, RomeReunited-MT, Messi1991 si mai tarziu Dito si Akul@
Ei formau un trib care a intrat organizat pe harta (premade) formand o forma semilunara desfasurata chiar in interiorul nostru (k53,63,64) despartindu-ne in 2 mari nuclee(k52,53).Practic pentru noi, ei erau tinta principala intrucat intentionam sa ne unim aceste mari zone, astfel fiindu-ne mai usor sa ne concentram asupra zonelor exterioare si sa nu mai tinem sprijinul in zonele centrale.
Le faceam fata cu greu insa nici la ei situatia nu era chiar roz intrucat aveau numai razboaie iar acest lucru ne-a determinat sa alipim cele doua triburi din familie intrucat aveam un inamic comun.
Intr-un final toti au fost de acord cu proiectul meu si fuziunea a avut loc, tribul acum dispunea de o noua conducere in care eu preluasem locul de intemeiator alaturi de wwwsimona si mckay, dar si de un nou nume S.T.F.U. (Spread The Fear Union).
stfub.jpg



Capitolul III – Reinfiintarea
Raboiul cu MT nu era atat de usor pe cat imi imaginam, noi abea restructuram tribul iar ei erau in plina desfasurare. Aveau foarte multi spioni la noi si asta ne ingreuna foarte mult jocul, dealtfel si unitatea din tribul lor era de invidiat.
Totusi faptul ca pierdeam in fata lor nu a fost atat de tragic pentru ca ne respectam reciproc si asta a facut ca jocul sa fie mai frumos, chiar daca aveam pierderi stiam sa zambim si sa ne felicitam dusmanii.Acest lucru a facut ca ei sa ne indrageasca iar rivalitatea sa fie inlocuita intr-o oarecare masura cu amicitie, pana cand am luat o decizie putin mai radicala.Am hotarat sa ma alatur lor cu un anumit scop si asta a determinat pe multi sa ma acuze de tradare.
Cu Mircea-MT tineam strans legatura facand schimb de experienta si i-a fost usor sa accepte propunerea mea, invocand proverbul „Divide et impera”. Pentru ei era un castig aducerea mea in trib intrucat eram cel mai activ jucator pe care il intalnisera, totodata urmand a fi realizata si o eventuala selectie de jucatori buni din tribul meu.
Ceea ce ei nu stiau era faptul ca eu aplicam „Fa-te frate cu dracu pana treci podul”, asa zisa selectie urma sa fie din jucatorii pe care ei ii atacau si care meritau sa ramana in joc.
Era o ultima carte jucata pentru a-mi salva o parte din jucatorii activi, un sacrificiu cam scump...
In MT nu a trecut mult timp si din „tinta de darts” am ajuns la statutul de jucator indragit si chiar sitter la conducere. Imi placea organizarea lor, nu atacau niciodata individual si recunosc ca unitatea din tribul lor m-a impresionat cel mai mult, am avut de invatat si chiar de aplicat cele „furate” mai tarziu in CIR.
Datorita unei neintelegeri cu RomeReunited-MT survenita in urma faptului ca am stopat o campania organizata de el asupra unui prieten, s-a ajuns la ruperea de tribul MT, Rome pusese piciorul in prag iar ceilalti nu au gasit o sulutie la cuvintele „Ori eu, ori Tullio...”
O perioada am stat pe „liber” asteptand primul nechibzuit sa ma atace sau sa ma roage sa-i cedez satele...insa nimeni nu m-a atacat, din contra, primeam zilnic mesaje de incurajare din partea jucatorilor MT-isti si rugaminti de a continua din partea jucatorilor loiali ramasi in vechiul trib.Eram intr-o situatie foarte delicata, undeva aproape de penibil...parasisem vechiul trib si nu puteam sa ma intorc cu mana goala si cu coada intre picioare dar nici sa continui in MT...Intr-un final am fost convins de jucatorii loiali sa continui si sa refac tribul, lucru care s-a dovedit a fi destul de inspirat.A urmat un proces prin care CIR-ul era recladit din elita fostului trib, aveam un forum cat mai restrans care cuprindea doar informatiile de baza, nu se dadeau circulare decat in interes general, dusmani erau cat cuprinde iar spre surprinderea mea, celor din MT le-a placut noua infatisare a CIR-ului si au devenit unicul nostru aliat, punandu-ne spate in spate impotriva tuturor.
Asadar misiunea meu in MT si scopul acesteia fusese atins, insa multi nu au inteles acest sacrificiu si l-au numit tradare, din pacate...

Capitolul IV – Sfarsitul
Cred ca toti conducatorii de trib stiu la fel de bine ca mine ca vara este cel mai mare inamic tribal.Pe timpul verii incepe sa se faca simtit ceva mai mult lipsa timpului, a concediilor si a timpului petrecut mai mult in aer liber decat in casa jucand triburile.
Recunosc ca si razboiul cu RDT si-a pus amprenta asupra jocului nostru si ne-a impiedicat ascensiunea insa in cazul nostru un factor decisiv l-a avut faptul ca eu incepusem o pregatire de 6 luni pentru o misiune in teatrul de operatii Afganistan.Astfel a urmat o inlantuire de conturi sterse iar tribul a ramas decimat. Jucatorii ramasi in trib erau incarcati de sitteri si in plin razboi. Cea mai buna alegere pentru ei a fost desigur sa treaca in tabara MT-ului.
Tragand linie, pentru mine Ro9 va ramane o lume in care am avut placerea si onoarea sa cunosc niste persoane cu adevarat deosebite, alaturi de care am avut parte din plin de aventura si realizari. Imi voi aduce intotdeauna aminte cu placere de acest server si ma bucur ca am avut prilejul sa pot povesti despre ce inseamna sa faci parte din C.I.R.



17. La nivelul diplomatiei cu celelalte triburi, banuiesc ca ai diferite relatii, mai mult sau mai putin pacifiste. Caracterizeaza in cateva cuvinte ceilalti conducatori cu care intri fortat in legatura.

Conducatorii care stiu ca inca mai activeaza pe Ro9 si ne-am intersectat sunt Makuka din AT cu care si acum ma inteleg foarte bine, chiar am iesit de cateva ori la bere impreuna, cu Ma3stro din OCT care ne-am respectat reciproc chiar daca am avut conflicte diplomatice, cu Jimmymacel cu care am si jucat impreuna pe o lume ulterioara si cam atat.De restul nu mai stiu nimic ori s-au lasat

18. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

Iti multumesc si eu pentru timpul acordat si sper sa continui munca depusa pe ro9, am vazut ca devii tot mai indragita in randul jucatorilor care au ramas acolo.Felicitari!
Cu acest prilej tin sa le multumesc tuturor pentru aportul adus tribului, ei au fost cei ce au scris istoria C.I.R.-ului, iar pentru cei care inca mai activeaza pe Ro9, le doresc mult succes si sper sa ajunga la final!


Cu respect,
Tullio25.




Jucatorii mai jos amintiti sunt selectati din istoricul intrarilor/parasirilor de trib, in functie de evolutia lor si de perioada petrecuta alaturi de C.I.R.
Link 1
Link 2


Etapa 1
Volksgrenadier
Deaconss
Pisoimishto
Alexdiabloman
Leutulmic
Batisssta
img1459ve.jpg
Bur3bista
florin1.png
arf3
Ibtahan
Nokia11
nokiacj.jpg
78dec
leguma7
INFERNO9
flaviusd
Z@MOLX3
Thaifunn
thaifun.jpg
mihai-bau
AciD.
xena 07
piter 90
fesulik spintecatorul
Volksgrenadier
Aomith

Etapa 2
jUsT SuNrisE
Sp@wn-trust
Rayden79
Shadar
HH9IS3638603-02.jpg
MagotH
picture015c.jpg
7sRy7
PlaTinuM79
Unuekosta
STEFAN CEL SFANT
yQxImN856597-02.jpg
iuupi of persia2
supercainele
copran
AQ53FB952204-02.jpg
Xenna 01
dadoshp13
milu cristian
wwwsimona
drogy
11silviu11
Mckay
mihai9020
stefan romanul
kumbalina
PETRONET
Alktraz
13434107015899351352100.jpg
Tryszpe
Flaur
Blandulben
stelian1
steliank.png
palpaici
lucian.jpg
inceman0
primaritza
napryyy
bisexualzboy
ehhnoi.jpg
bisex.png
borcea48
Dragonul83
Rimarucu
Masteriddi
Spidery
Preot
Zanko
Covent Garden
Petrecere-455.jpg
L1nK
Dasimo
SENGA
Gabos2373
Bebel

Etapa 3
robert x
RELAS
GOR3
dsc00046ry.jpg
SuperAgent007
pisicutza23
x15exoticcarshowmamaia2.jpg
IMPARATUL ROSU
Mihaibest
Paganell
92233798.jpg
Cosmmaa
tavipcnc
andr90
Nightsoul
nailui73
3memh.jpg
marian1502
celtul
CaliKid
Llcoolj
coca-cola-boy
PETVILAGE
67735106010876132988100.jpg
Spirit of Stallion
livu15
RZnkdj031329-02.jpg
LANCELOT22
eusilancelotl.jpg
Cygnus
PosterMan
znme5r416544-02.jpg
Laza94
Dens
Crysis1303
Fotos-0011.jpg
Wally-kod
Gabihantig
h1piq
bric
ospataru
Lino1
Condualex
kony de la brasov
16072008049.jpg
marius brasov
picture018axl.jpg
sarky de la brasov
picture011ywo.jpg
fiio
denisfortuna
Valika fara frica
Mayddy
Levesetel
Alexcata
Vycky
26257882.jpg
Styrbijorn
lexus20dan
catalask
comod
prajitoru
dscn3240.jpg


Galerie foto CIR:
Link

Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D

Sa vadem, cit de curioasa esti.

1. Nume si ASL pls

Marian, 47 de ani, sexos, Constanta... :))
a trebuit sa caut pe goagla, ce-i ASL-ul.

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

Povestea-i lunga, am jucat initial in L1 cu un nick mult mai frumos..."piscupeasca"...cont pe care initial s-a inscris sotia mea, numai ca am intrat si eu sa vad ce si cum si l-am confiscat.
A trebuit sa renunt la joc, din cauza unei probleme grave de sanatate a sotiei (un infarct miocardic major)...cum ea a reusit sa renasca dupa 14 zile de spitalizare, dupa o perioada de timp, m-am reintors in joc...am renascut si eu)

3. Ce te-a facut sa alegi L9?

M-am plimbat prin multe lumi, dar aici, chiar daca am intrat solitar, fara nici un prieten, la data si ora fixa, in scurt timp am inceput sa socializez cu cei de linga mine...primul cu care m-am "contrat" a fost horto si tot el a fost primul cu care m-am imprietenit, apoi incet incet cu restul din K74, K84 s.a.m.d...am socializat mai bine decit in orice alta lume pe care am jucat si am ramas.

4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

Eu nu am facut acest lucru.Nu am apasat link-ul pentru prima data.
Am avut invitati citiva prieteni intr-o duminica la masa de prinz. Toate bune si frumoase, pina cind unul din ei, m-a intrebat daca merge net-ul pe laptopul pe care-l observase pe un corp de mobila. Raspunsul a fost afirmativ si l-am intrebat in acelasi timp, ce vrea sa caute pe google. Raspunsul lui m-a lasat fara replica...am de trimis niste atacuri (moment in care si-a scos din buzunar o bucata de hirtie plina de notite). Eu ca eu, dar sotia la si luat la ture...sa vad si eu, despre ce este vorba, cum se joaca...
Drept urmare, prietenul meu (Last Templar din SOF), a fost amabil si ia deschis imediat cont sotiei, cu nick-ul "piscupeasca". Pe inserat musafirii au plecat si ce-mi zic...ia sa intru eu sa vad ce-i cu triburile astea si uite asa mi-am semnat sentinta. :))
Raspuns final: da !

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog. La intrebarea asta, daca prietenul tau (Last Templar din SOF) ti-a fost mentorul, nu mai raspunde ca se subintelege si atunci scot si eu intrebarea din context

Ai dreptate, am raspuns deja.

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

Prima data am fost conducator in L1, acum citiva ani, in L9, nu am vrut sa ma implic initial, dar a venit ca o cerinta :))))))))
Cea mai mare satisfactie ramine crearea tribului AT...intr-o noapte dupa un spritz mai lung, am analizat situatia hartii si mi-am dat seama ca nu era ce doream eu tribul "MYR" in care eram...asa ca am parasit singur tribul am infiintat AT...satisfactia maxima a fost ca toti jucatorii activi, m-au urmat neconditionat, motiv pentru care au respectul deosebit.

7. Dar cea mai mare dezamagire

Prima mare dezamagire am trait-o in L1, cind adevaratii jucatori din SOF, care au dus tribul pe locul 1, si-au dat stergere de cont in masa.

Pentru L9, cea mai mare dezamagire, dar mare de tot, este ca nu am reusit sa cunosc personal toti membrii tribului, sa beau un pahar cu ei si sa ne doara la basca daca pierdem sate...noi sa fim prienteni.

8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

Ce-s timpit ???
Sunt pacifist !!!

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

As revenii la veche versiune de joc, care era mult mai buna (din punctul meu de vedere) si am citiva care ar sta blocati mult timp. :)))))

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

Despre mine am invatat ca pot sa fiu rabdator cu prostia, cu minorii care in loc sa invete (ca sa am si eu pensie) stau pe triburile...
Am invatat in final ca poti sa legi prietenii cu persoane pe care nu le-ai cunoscut inca, ceea ce este nemaipomenit.

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

1. Sa stie sa-si tina echipa aproape, cum stupul adaposteste albine...aici deja sufar, nu sunt destul de bun am pierdut doi jucatori pe care i-am "iubit" enorm...Edi si Cosmin, nu este cazul sa dau nick-ul lor, colegii mei stiu despre cine este vorba.( Doamne ce dor imi este de ei ! )
2. Sa se faca ascultat fara sa bata cu pumnul in masa.
3. Sa se gindeasca numai la binele echipei, niciodata la al lui.
4. Sa aiba un IQ peste 120, ca sa nu pice de prost in fata celor mai destepti ca el.
5. Sa fie sincer all time in relatiile cu colegii.

P.S.1 Limbajul de "usa cortului" sa-i fie strain.
P.S.2 Sa respecte la max. domnisoarele si doamnele care au bunavointa sa faca parte din echipa lui.

12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

Am bifat numai ce este la P.S.
La restul mai am de lucrat mult timp de aici incolo.

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne

Poate termenul de prietenie serioasa este putin fortat, dar am sa-ti povestesc citi "oameni" am cunoscut prin intermediul acestui joc si cu citi ma consider prieten.Nu am sa folosesc nick-uri de joc, doar suntem prieteni.

Primul cu care m-am "contrat" dar si imprietenit in L9 a fost Vlad.
Eu din Constanta, el din Bucuresti...diferenta de virsta ~ 25 de ani.
Ce m-a socat la tinarul acesta si pe mine si pe Dana (sotia mea), alta jucatoare impatimita, a fost un bun simt si o buna crestere cum rar mai intilnesti la tinerii din ziua de astazi...motiv pentru care in momentul in care mi-a spus ca vine pe litoral l-am convocat la o bere intr-o berarie germana din Constanta...Chiar daca am fost putin socat cind l-am intilnit, eu cu multe fire de par alb, el blond, eu cu "ceva" burtica...el tras ca prin inel, eu cu nevasta, eu cu o blonda miniona super, ne-am atasat imediat si dupa multe beri, eu am plecat eu acasa el la Mangalia...urmarea, de cite ori a venit la mare si nu avea in plan mersul prin cluburi, mai dadea o fuga pe la mine, unde patul era facut, vinul la rece si gratarul aprins...si astazi (10.02.2011) am avut treaba in Bucuresti si bine inteles ca ne-am intilnit si am baut o cafea...il astept si in sezonul 2011 pe la mine....
Urmatoarea intilnire, cu mai multi prieteni a fost cind eu cu Dana (nevasta) am avut treaba la Bucuresti si am zis, cine-i din Bucuresti ?
-Mugur,Alina,Vlad si Catalin
Le-am scris pe joc, le-am dat si telefon si am stabili sa ne vedem...culmea , au venit toti....am stat impreuna la o cafea si am vorbit bineinteles despre triburile... toti mi-au demonstrat ca sunt "oameni" adevarati. Va pup !

Ma mai duc odata in Bucuresti, iar il sun pe Mugur si pe Vlad si le spun ca vreau sa ma intilnesc cu ei sa merg si eu in Dristor, unde se intilneau tribisti sa bem o cafea, doar, doar o fi si "baghera" acolo sa "reglez niste conturi" cu el. Cum nu era, am stat la povesti citeva ore si am plecat spre casa.

Sa trecem la lucruri mai haioase.
In vara lui 2009,Cosmin, un coleg de trib imi spune ca vine cu parintii la mare.
Virsta lui...16 ani !!!!!!
Parintii lui (amindoi profesori) erau cam suparati ca al lor copil (care invata super) pierde prea mult timp pe net jucind triburile...Fiind si Vlad prin zona, am facut un plan cum sa facem sa stam mai mult cu Cosmin...motiv pentru care i-am cerut numarul de telefon al parintilor lui si i-am rugat daca nu vor sa se intilneasca cu noi sa-l lase o noapte sa doarma la mine acasa ca sa povestim despre joc...avind IQ mult mai mare de 120, au acceptat si nu mare le-a fost mirarea cind s-au intilnit cu un coleg de trib a fiului lor de o seama cu ei. :))))))))
Asa l-am luat pe Cosmin la mine, dupa ce am promis parintilor lor ca nu ii dau alcool ( si nu i-am dat, am baut numai eu cu majorul de Vlad) si ca-l bag la culcare pina la ora 12 noaptea...pe dracu, am stat pina la 3 dimineata.
Ultima conditie a fost sa-l duc inapoi a doua zi pina la ora 10, lucru de care m-am onorat intocmai. Mi-e dor de Cosmin, juca mai bine ca 90% din ce a ramas in L9 !

Continuam....
Deoarece unblu mult prin tara, urma sa ajung la Timisoara cu treaba...prima intrebare inainte de plecare...ce tribisti sunt din Timisoara ?
Virgil si Edi...pai se poate sa nu ne vedem cu ei ? ...nu... asa ca i-am anuntat ca sosesc...credeti ca au spus nu, va inselati...ne-am intilnit la un restaurat unde dupa o ora, parca ne stiam de o viata...si am stat multe ore. :)
Unde esti tu Edi tata ?
Demonstratia de omenie suprema am avut-o a doua zi dimineata cind chemat fiind de Virgil la el acasa la o cafea, la plecare imi spune...Marian stai putin, inainte sa pleci trebuie sa-ti dau ceva...eu am stupi, te rog cind treci prin Bucuresti spre casa daca te intilnesti cu colegii nostrii sa le lasi cite o sticla de miere...

In 2009 au venit la mare si Mugur cu Alina si Radu cu sotia, bineinteles ca ne-a prins noaptea povestind....

Nu-i asa ca este bine sa joci triburile ?
Iti faci multi prieteni, cum ar fi urmatorii :

Basil, Catalin, Alex, Puiu, Dorel, Gabi, Ghita, Alex, Vlad, Gabi, Madalin, Leo, Sebi, Alin, Mugur, Dan, Cosmin, Virgil, Paul, Sandra, Sorin, Sorin, Adi, George, Radu, Emil, Sorin, Vali, Adi, Petrica, Marius, Ionut,Alexandru, Dan, Sebi,Stefan, Georgiana, Mirela...s.a.m.d

De as vedea tot tribul in 1 aprilie la Bran, as pleznii de fericire....

Foarte frumoase amintiri, esti unul dintre cei norocosi! Te felicit! Urmeaza o intrebare mai putin placuta.
14. Ai aflat ce inseamna tradarea, pe joc?


Interesanta intrebare, dar asa cum ai spus si tu este un joc...atunci ce-i aia tradare...in majoritatea cazurilor se cheama prostie iar pe triburile de multe ori a ajuns la rang de cinste....niciodata de cind joc, nu am dat mesaj vreunui jucator sa-i cer sa-mi spuna ce se intimpla la el in trib sau sa-l amenint cu ceva sa vina alaturi de mine si astfel sa-si tradeze tribul...sunt destui handicapati care fac asta prin alte triburi. :))

15. Niste picanterii din trib, ne impartasesti? Glume, poante, faze comice.

Impreuna cu colegii mei, am trecut prin multe, mi-ar trebui 2,3 zile sa povestesc, dar am sa ma opresc la o singura intimplare...bineinteles, nici in acest caz nu am sa dau nick-uri de joc.

Ca in orice trib, avem conferintele noastre zilnice pe skype, unde pe linga discutiile legate stric de joc, socializam la greu, astfel incit pe parcursul timpului, deja stim cine a picat la un examen, cine a devenit parinte, cine are probleme la serviciu, cine este bolnav s.a.m.d.

O regula a bunului simt in momentul in care participi la o discutie colectiva este sa-i lasi si pe altii sa vorbeasca, nu sa macani ca o moara stricata, crezind astfel ca iesi in evidenta si mai ales sa incerci sa nu te "bip" pe tine cu banii tai, cu muschii tai ...in general cu nimic.
La un moment dat aveam un coleg, care muncea pe undeva prin europa, care avea toate "calitatile" !!!
Cind intra pe audio, nu mai avea nimeni loc sa spuna nimic ( aveam colegi care cind vedeau ca a intra pe audio, ieseau din conferinta) , se "bip" pe el mai mult decit era cazul cu ce masina si-a luat, ce afaceri face, ce whisky Hennessy (care de fapt este coniac) bea el si multe altele...De citeva ori l-a mai rugat cite un coleg sa ia o pauza sa mai vorbeasca si alti, dar nu aveai cu cine sa te intelegi.
Totul a culminat intr-o noapte, cind discutam problemele tribului si el neavind ce spune (cu jocul era paralel) si cum trebuia sa se mai laude cu ceva,il auzim...astazi mi-am luat un telefon tare de 600 de lire cum nu aveti voi in Romania, iphone. A urmat un misto crunt din partea colegilor (si la noi exista iphone, chiar mai ieftin) si dupa aproape o ora de discutii aberate cum ca el are dreptate, l-am anuntat in direct ca este concediat... Satele le-a pierdut urgent, linistea si-a revenit in drepturi pe audio, dar cel mai frumos lucru este ca si acum are CP, isi cumparase pentru un an. :))))))))))

16 Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Da, sigur, ca orice trib de altfel.
Istoria tribului este simpla si plina de conjuncturi mai mult sau mai putin favorabile.
S-a dezvoltat initial in K74, unde am avut un conducator pe numele lui Adi, care in schimb nu a mai putut sa mai joace si nici sa socializeze cu totii colegii atunci cind a revenit pentru scurt timp.Per ansamblu un baiat de nota 10.
Initial am fost academia tribului CIR, dar eram deparde de ei si oricum i-am depasit in punctaj.
Dupa aceea a fost facut tribul MYR care dupa o perioada a fuzionat cu @BD@,dar nu a tinut mult si uite asa a aparut AT. Membrii tribului actual sunt din mult mai multe triburi ( pentru unele care nu mai exista chiar imi pare rau).

Acest trib a avut si are mai multi lideri motiv pentru care sunt nevoit sa-mi scot palaria in fata tuturor si sa-i amintesc:
Adi, Sorin, Vlad, Cosmin, Mugur, Edi, Ghita, Alex, Dan, Catalin, Sorin, Dorel, Adi si or mai fi citiva...ma plec in fata tuturor, fara ei acest trib nu exista.

17. La nivelul diplomatiei cu celelalte triburi, banuiesc ca ai diferite relatii, mai mult sau mai putin pacifiste. Caracterizeaza in cateva cuvinte ceilalti conducatori cu care intri fortat in legatura.

Nu-mi permit sa caracterizez nici un conducator de trib...in primul rind nu cunosc niciunul (indeajuns de bine ) ca sa pot face asta si in al doilea rind, nu sti niciodata cine este in spatele monitorului.

Asa incit le doresc tuturor multa sanatate in viata reala si cred ca este de ajuns. :)

18. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

Da vreau sa transmit ceva colegilor de joc din L9.
Daca vreti sa vedeti cum este sa traiti fericiti , sa jucati fara griji, sa intrati pe galben cind vreti, sa nu trimiteti sprijin niciodata, sa fiti ajutati cu atacuri instantaneu cind aveti nevoie, sa innobilati ce vreti voi, chiar si colegii activi care lipsesc numai o zi, daca vreti toate acestea...AT este pentru voi. =))

P.S. La noi cafeaua se bea numai cu miere, berea din butoaie, spritul din damigene...nu pierdeti ocazia !!!

Nu uitati ca este un joc si toti facem parte din el.
Multe salutari tuturor din partea membrilor AT.


P.S. final : Imi cer scuze pentru eventualele greseli aparute in acest interviu, sigur sunt citeva dar nu mai conteaza...

 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

sa incepem
Nume si asl pls :D


marian cojocaru
31 de ani, masculin (dupa nume), botosani


Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?
D
mario era ocupat
este numele primului baiat, singurul la data la care am facut contul..si leu e zodia

Am inteles ca ai jucat pe L9

da, de la inceput
m-a dat de gol alin :D

povesteste-ne ce te-a facut sa dai primul click pe L9?

Jucam pe 5 si pe 8 la marginea hartii si am vrut o sansa egala cu a celorlalti, pe langa cladirea noua la acea vreme (biserica)

Biserica a fost intr-adevar o noutate pe serverul romanesc. Povesteste-ne cum i-ai descoperit utilitatea, daca mai tii minte

Utilitatea am descoperit-o mai tarziu, cand am inceput sa ma "uit" prin curtile vecinilor :))
la mai mult de un sat

Am inteles ca la un moment dat ai devenit conducator. Nu stiu daca mai esti, dar ne poti spune cea mai mare satisfactie din acea perioada?

Conducator am fost de la inceput..intemeietor intr-un trib micut cu cativa prieteni cunoscuti pe joc, apoi prin fuziune cu cel care avea sa devina tribul de care am ramas legat, dovada fiind si faptul ca sunt si acum prezent, chiar daca de forma.
politica externa nu a fost punctul meu forte si am preferat sa ma ocup cu legalitatea jocului in trib

Din ceea ce imi spui, inteleg ca momentan nu mai joci la capacitate maxima. banuiesc ca motivul pentru care te-ai lasat a fost o dezamagire deun fel (asta e de obicei traseul). Ne poti povesti?

Motivul se vede din ce in ce mai clar..atacuri la limita gap-ului (nu comentez metodele dar stiu ca nu toate sunt legale), multitudinea de conturi suport (tinute din ce in ce mai "legal"), multitudinea de scripturi ajutatoare (de asemeni destule in afara regulamentului)....pe scurt automatizarea jocului.

Nimic care sa tina de diplomatia triburilor, sa inteleg? Doar pe sistemul de joc?

Nu m-am implicat in politica tribului, decat pe plan local, unde am avut grija sa n-am dusmani veritabili :D

Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

pai.....am :D

a da? :D

:p

ok.... nu stiam, sorry :D

nu-i nimic :))
nu prea avem ce schimba (contrar multor vorbe auzite)

nu as putea sa stiu... is de 2 zile in team:)) inca invat butoane :D
Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

N-as putea spune ca am invatat ceva doar aici..se repeta istoria ca si in viata reala..intrigi..tradari..etc..nimic pe gustul meu, asa ca nu m-am implicat prea mult emotional.

Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

asta da, chiar mai multe...m-am intalnit cu un singur jucator (cu care nu am avut de discutat pana atunci decat atacuri si defensive :D ) undeva pe litoral si m-a ajutat sa pornesc masina (nu mai aveam curent),
a doua prietenie care s-a pastrat este cu un actual coleg (nici ceilalti nu sunt exclusi) cu care m-am inteles foarte bine pe joc..rakanishu

Poate ne spui si niste picanterii? :D

ne-a amintit cineva ca echipa de atac pe forumul L13
[1picanterii..nu-mi vin in minte :D
posibil si ora e de vina (dupa o zi plina)

hai hai... sapa mai adanc :D

micile discutii nevinovate de pe forumurile interne..au fost destule care daca le-ar vedea sotia ar lua foc :D

:D "nevinovate"

virtuale mai exact :)

Crezi ca tribul pe care l-ai reprezentati, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Aici e mult de povestit..s-a inceput cu demolarea celui mai mare trib de la inceputul ro9 si s-a continuat pana unii au zis stop din pricina timpului liber..multe detalii sunt pe forumul intern..
tribul inca e in top agresori pe locul 10 parca :D
cu 3 membri si 4 sate

:D Care crezi ca va fi evolutia tribului pe termen lung?

doar mentinerea forumlui...ne-am pierdut mult timp pe el (in mod placut uitand de monotonie) si l-am pastrat
ne-am dus razboaiele cu zambetul pe buze si asta e greu de uitat

Ceilalti colegi ti-au urmat exemplul sau s-au mutat in alte triburi?

sunt colegi care mai joaca activ, prin diverse triburi. majoritatea au sters conturile, insa oricand avem ocazia sa vorbim (cel putin eu asa am constatat), am pastrat acel respect fata de un adevarat prieten (chiar daca pe alte lumi eram trecuti cu rosu)

Ce planuri ai in viitor? Incepi o alta lume? Ramai observator aici?


pe .ro raman doar cu satucul de pe 9 si cam atat..de jucat nu-mi mai permite timpul. insa raman activ ca observator al legalitatii jocului (atat cat imi sta in putere)

iti multumesc pentru interviu si te felicit pentru munca depusa.
cu placere :)
 

DeletedUser


1.Nume si ASL pls

Cristina, 18 ani +13 ani de experienta , Iasi

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

A fost un id pe care eu l-am ales fara a sta prea mult pe ganduri, suna frumos si melodios , alte detalii sunt confidentiale.

3. Ce te-a facut sa alegi L9? Ce te-a facut sa parasesti L9?

Am ales lumea 9 inainte ca ea sa apara. Cand am renuntat la lumea 2 (din motive ce le voi explica mai jos), toata echipa am hotarat sa ne reapucam pe 1 ianuarie 2009 pe cea mai noua lume ce va fi in acel moment: deci lumea cea mai noua a fost lumea 9 la 1 ianuarie 2009 (cand ma uit acum cam mare coincidenta)

Am parasit lumea 9 din aceleasi motive pentru care am parasit si lumea 2 si probabil cum se va face si pe alte lumi daca echipa se va reapuca de jucat: timpul. Se ajunge la un moment dat, cand, datorita numarului mare de sate ce trebuie gestionat timpul ce trebuie alocat este mai mare decat dispunem noi, avand in vedere ca majoritatea dintre noi au alte prioritati – familie, servici, scoala.


4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

Greu de spus. Mi-am facut multi prieteni pe acest joc dar mi-am tocat si multi nervi, insa daca trag linie si fac un calcul final, cred ca oamenii pe care i-am cunoscut si relatiile legate aici merita fiecare neuron ce l-am pierdut pe acest joc. Asa ca probabil as accesa inca o data www.triburile.ro.

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

Intrebarea aceasta ma duce cu gandul la perioada de inceput al lui Claponel pe triburi: eram un noob si jumatate, si in afara ca trebuie sa imi cresc satul (si sa fac multe multe puncte) nu prea stiam cu ce se manaca acest joc. Insa am avut noroc ca pe harta sa ma nimeresc langa 2 jucatori de o moralitate si de un caracater cum rar gasesti pe aceste servere: Emperor Palpatine si Lerua. Si cei doi intemeitori WWIZZ (caci ei sunt originalii intemeietori ai tribului White Wizzards) m-au luat sub aripa lor protectoare si m-au initiat in ceea ce numim noi azi triburile. Ei sunt primi care m-au invatat despre acest joc insa nu sunt singurii: de la fiecare membru al tribului meu am invatat cate ceva la un anumit moment al jocului.

De exemplu: stiati ca daca ataci cu 4 full-uri un sat, fara sa stii ce e in acel sat, dar daca inainte de a ajunge primul full bagi sprijin 100 de cai usori si in functie decat cai mor, poti afla ce are adversarul tau in sat?

Deci fiecare jucator are ceva ce te poate invata pe acest joc, nu cred ca sunt multi cei care stiu absolut toate aspectele si datele despre acest joc, iar cei care cred acest lucru gresesc si pot oricand sa le dau niste ponturi la care nici nu se gandeau.


6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

Conducator? Din totdeauna cred... glumesc. Cred ca de prin octombrie 2007, cand intemeietorul nostru mi-a pasat toate drepturile si el s-a retras de pe acel server. Apoi au fost alegeri libere in trib si am preluat bulinele cu acordul tuturor. Deci sunt deja 3 ani si aproape jumatate. Inca un pic si iau spor de vechime .

Satisfactii? Au fost multe si fiecare de alta natura. As putea sa va scriu o carte despre aventurile noastre si pataniile noastre de-a lungul timpului mai ales pe serverul ro2, dar cu alta ocazie... poate la un pahar de suc sau bere.

Cea mai mare satisfactie, cred ca a fost faptul ca am reusit sa imi castig respectul fata de cei din echipa mea si faptul ca m-au sprijint mereu in deciziile bune sau rele pe care l-am luat pentru tot tribul. Acest lucru e un lucru uneori de neinteles pentru unii: cum de toti dintr-un trib pot urma o singura persoana fara sa existe mereu divergente si carcoteli intre membri. Raspunsul: increderea si respectul castigate de-a lungul timpului.

Dar cred ca am inca o mare satisfactie: faptul ca pe ambele servere unde am jucat, dupa o buna perioada de timp fosti nostrii adversari (e cam dur sa le zic dusmani, intrucat e doar un joc) inca ne mai pomenesc si inca ramanem vii in mintea lor (lucru ce se poate verifica pe forumul extern, in interviurile acordate de unii jucatori, in descrierea unora etc) si poate cumva i-am facut sa devina jucatori mai buni de triburi. Asta insemna ca ne-am pus cu adevarat amprenta pe lumea respectiva si nu am jucat degeaba.

7. Dar cea mai mare dezamagire?

Dezamagire? Imi pare rau sa o zic insa cea mai mare dezamagire pentru mine aici este faptul ca pana si pe acest joc, ne dovedim toti ca suntem romani si balcanici pana in maduva oaselor: nu se poate duce un razboi pe nici un server romanesc in adevaratul sens al cuvatului, mereu vor exista oprtunisti, lingusitori, prefacuti si jucatori care fac tot ce este posibil sa strice frumusetea jocului in sine. Poate pentru unii e mai importantt sa castige ceva, decat modul in care il castiga, insa fiecare abordeaza jocul asa cum este si in viata reala, oricat demult ar incerca sa fie altfel pe joc: caracterul omului este si caracterul jucatorului, nu le poti desparti.


8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

Normal!!! Pentru cei care au uitat acest joc este un joc de razboi si nu SimCity. Asta e scopul jocului: sa ataci, sa cuceresti, sa il muti la margine pe cel cu alta culoare decat albastru. Nu mi-am subapreciat niciodata adversarii, nu am considerat niciodata ca noi suntem invincibili si deneatins dar nici nu am stat cu capul in pamant in fata nimanui. Orice trib are slabiciunile sale, important e sa le gasesti tu primul si sa le folosesti in avantajul tau.

Daca nu, atunci facem cu toate triburile aliante si p.n.a. –uri si stam sa crestem satele mari, mai asteptam sa dea cineva stergre de cont sau sa mai innobilam pe cineva intern si traim fericiti pana la finalul lumii.

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, stiu ca ai avut drepturi de admin. Ai schimbat ceva? Cum ai caracteriza aceea perioada?

Imi place sa cred ca am schimbat ceva, macar faptul ca am mai potolit avalansa de mesaje si descrieri nepotrivite acestui joc. In regulament nu ai cum sa iti pui amprenta deoarece este clar si este impus de Innogames, nu exista cale de mijloc: ai gresit, platesti.

A fost o experienta placuta si mi-a facut o deosebita placere sa cunosc multi oameni care au scris istoria acestui joc pe serverele romanesti cand altii inca invatau abia sa scrie: Valiusha, Anduril, Leutzu, Stil, Just4fun si multi altii.

Perioada petrecuta alaturi de acesti oameni m-a facut sa apreciez munca lor si sa descopar cat de nerecunoscatori sunt unii jucatori fata de activitatea lor, activitate voluntara si cat de rai pot fi in general jucatorii, ca oameni, ma refer. Mereu au ceva de comentat chit ca le demonstrezi ca au gresit, mereu judeca fara sa aiba toate datele unei probleme, mereu ei sunt cei mai importanti, insa niciodata nu se gandesc la angajamentul luat atunci cand au inceput acest joc...lor totul li se cuvine, insa nu au nici o responsabilitate niciodata. Mai bine ma opresc aici fara a da alte detalii.


10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

E o experienta foarte interesanta si unica din punctul meu de vedere. De invatat cred ca fiecare jucator a invatat ceva, nu ai cum sa petreci atat de mult timp pe un joc si sa nu te influenteze in mod pozitiv ceva: fie doar semnificatia cuvantului trib, coleg si aliat si e destul. Daca nu ai invatat aceste cuvinte aici atunci in alta parte chiar nu le mai poti intelege sensul adevarat.


11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

In primul rand ca sa poti sa te impui liderul unui trib trebuie inainte de toate sa le castigi respectul si increderea celorlalti jucatori. In momentul cand ai aceste 2 atuuri poti sa speri ca vei deveni un lider bun pentru tribul tau, sunt 2 calitati necesare dar nu si absolute.

Trebuie sa inveti sa asculti fiecare om din trib si sa il ajuti atunci cand are nevoie, sa nu joci pentru tine si pentru contul tau ci pentru tot tribul si actiunile tale sa nu urmareasc doar bunastraea ta ci a intergului trib. Daca in momentul cand ai ajuns sus incepi sa tragi doar pentru tine si pentru cativa din trib apropiati tie, atunci fii sigur ca la un moment dat tribul iti va intoarce spatele si isi va plati datoria fata de tine, nimic nu ramane neplatit.

O alta calitate ce trebuie indeplinita de un lider este sa poti sa discuti cu fiecare membru in parte la nivelul sau, sa te pliezi pe stilul sau sa folosesti cuvintele folosite de el, si apoi sa incerci sa reunesti caracterele si personalitatile diferite ale jucatorilor intr-un mod unitar si benefic pentru trib.

Cand incerci sa te impui prin forta si amenintari intr-un trib nu rezolvi nimic in cele mai dese cazuri.


12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

Aici nu cred ca eu pot fi cea care sa raspunda. Probabil colegii mei sunt mai in masura sa spuna unde si ce am gresit si unde pot aduce imbunatatiri. Eu cand am gasit ceva ce nu era ok in modul de conducere al tribului am incercat sa aduca schimbari. Daca ele au fost bune sau rele nu pot sa ma pronut.

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

Da, bineinteles. Acesta este defapt un mare atu al grupului nostru: majoritatea ne cunoastem si in persoana, nu doar pe joc in fata monitorului. Sunt jucatori care mi-au devenit prieteni si cand este cazul apelam unii la altii. Cel mai bun exemplu este relatia dintre mine si Cosovo, ne -am cunoscut pe lumea 2 si de atunci a devenit mana mea dreapta in ale jocului. Mereu va fi un prieten de baza pentru mine, chiar daca relatia Claponel – Cosovo s-a incheiat, va ramane relatia Cristina – Gabi. La fel este si in cazul altor jucatori: Romeo, Robert, Ciprian, Radu, Catalin si multi altii

14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

Tradat poti fi doar de prieteni si de cei apropiati, si pot sa zic ca pana acum nu am avut parte de asa ceva pe joc. Dezamagita de alti jucatori am fost, dar acest lucru nu e tradare, e doar un comportament la care trebuie sa te astepti din partea unora. E in firea lor sa caute mereu sa profite de o anumita conjunctura si situatie si sa treaca peste toate ca sa iasa el bine: acesti oamnei se chema oprtunisti.


15. Niste picanterii din trib ne zici?

Daca pana acum nu au fost dezvaluiri interesante si picante din WWIZZ, nici de acum nu vor fi.

16 Tribul WIZZZ a fost prezent pe mai multe lumi. Din cunostinta mea, ati jucat inclusiv si pe L2. La fel ca atunci si pe L9, v-ati retras impreuna printr-un mass delete. Povesteste-ne ce a stat la baza acestor retrageri?

Asta este stilul WWIZZ , am fost primi pe serverul romanesc care am facut acest lucru. Exact cum am zis si anterior: timpul alocat acestui joc creste pe masura ce te dezvolti, si in viata fiecaruia apar alte prioritati decat jocul. Si decat sa ajungem in derizoriu, sa nu mai putem sa jucam la randamentul care trebuie mai bine ne retragem si ne vedem de problemele importante ale vietii. Este si asta o arta: sa stii cand sa te retragi.

Majoritatea uita ca triburile este doar un joc si trebuie tratat ca atare. Felicitari celor care resuesc sa castige in final o lume, insa nu cred ca dupa 3, 4 sau 5 ani mai are acelasi farmec. Alta este atmosfera de inceput a lumii, cand ai un sat mic si subdezvoltat si incerci sa furi un alt sat cu un nobil amarat si te aperi cu 500 de lanci si 500 de spade. Atunci iti arati de fapt abilitatile de jucator de triburi. Cand ai sute sau mii de sate oricine poate sa blindeze niste sate pe granita si sa astepte atacuri.

Orice are o evalutie naturala pe acest pamant si nu numai: inceputul, ascensiunea, apogeaul, declinul si in final disparitia. Noi insa prefeream sa trecem direct de la apogeu la disparitie, sa ne retragem in plina glorie. Am dovedit in 2 randuri ceea ce aveam de dovedit, acum e timpul si altii sa arate de ce sunt in stare si daca sunt in stare de ceea ce am facut noi. Cel slab se ascunde in spatele unui nume, cel puternic si-l creeaza! – noi am creeat numele WWIZZ, asteptam si pe altii sa isi creeze un brand pe triburi.

17. La nivelul diplomatiei cu celelalte triburi, banuiesc ca ai avut diferite relatii, mai mult sau mai putin pacifiste. Caracterizeaza in cateva cuvinte ceilalti conducatori cu care ai intrat fortat in legatura.

Da, normal ca pe o harta ajungi sa discuti cu oameni cu care nu ai avut nicio legatura pana atunci. Sunt o multitudine de caractere pe harta: unii inteligenti, unii smecheri, unii inca noobi, unii aroganti, unii care se cred mai inteligenti decat altii, unii linugistori si multe alte caractere.

Pe lumea 2 am intalnit adevarate legende ale triburilor, lideri de trib de o incontestabila valoare. Lumile 1 , 2 si 3 au fost dupa parerea mea, cele mai frumoase servere, cele mai dinamice si acolo s-au format cei mai mari jucatori de triburi: nu erau scripturi de recrutare, nu aparuse inca tw stats si calculam atacuriile coordonate cu pixul si hartia, pierdeam nopti intregi sa lansam atacurii coordonate pe anumiti jucatori: ceva de genul 5 fullui, 4 nobili si apoi sprijin toate la interval de cate o secunda. Acolo lideri triburilor adverse in joc inca se puteau intalni la o cafea sau un suc fara sa se injure, acolo adversarul tau inca te mai felicita pentru o anumita actiune de succes contra lui.

Azi pe serverele noi, cam oricine poate deveni lider de trib, pentru o perioada, nu trebuie sa ai o strategie prea buna sau un plan de bataie pe termen lung. Ai la dispozitei mult mai multe instrumente si facilitati pe harta, asta insemna mai putina implicare din partea liderilor in desfasurarea jocului.

Pe lumea 9 am intalini doar cativa lideri de trib care sa pot zice ca ii respect. Nu as vrea sa dau nume pentru ca nu e frumos si nici cei nenominalizati sa nu se simta inferiori, insa au fost si destui lideri care s-au dovedit si inca dovedesc pe harta, prin modul de a juca si de a se comporta ca au un standard mai scazut si limitat. Iar cand acesti lideri incep sa se laude singuri...e clar. Uite asta e o alta calitate pe care nu am mentionat-o la o intrebare anterioara: modestia si taria de a lasa pe altii sa iti aprecieze munca.

18. Care sunt planurile de viitor ale echipei WIZZ?

Echipa WWIZZ cred ca si-a finalizat planurile pe aceste servere. A demonstrat de 2 ori de ce este in stare, plecand de fiecare data de la 0, cred ca este destul. Exista in dezbatere intre colegii mei un proiect indraznet. Sper sa iasa ceva frumos pana la urma din aceasta idee. Oricum nu va mai fi tribul WWIZZ, ci un nou trib cu alta strategie si alta conceptie de joc.

Vom incerca sa aratam tuturor ca putem face multe lucruri si fara sa ne folosim de numele WWIZZ sau de id-urile folosite pe lumea 2 si 9. In general conteaza echipa, oamenii cu care esti alaturi, mult mai mult decat un nume, iar ceea ce vom realiza va depinde doar de noi.

19. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

Hate the game, don’t hate the player.

Lumea 9 este doar o alta lume de pe triburile.ro. si atat, exista inca alte 23 de servere ale caror jucatori putin le pasa de ce se intampla pe aici. Mizeriile si porcariile aruncate de unii nu le afecteaza decat imaginea lor, aratand altora prin comportamnetul lor cine sunt ei de fapt, dar daca ei sunt fericiti cu asta cine sunt eu sa le stau in calea implinirii lor.

Trebuie insa sa tina cont de un lucru: noi, jucatorii din wwizz, am parasit orice lume pe care am jucat, sub diferite nume, cu capul sus si suntem mandri cand alti jucatori ne recunosc si ne felicita pentru jocul nostru; oare toti sunt capabili sa fie mandri de nick-ul lor? Eu una sunt.

Oricat de aprige ar fi razboaiele pe harta, nu trebuie sa se depaseasca anumite limite ale bunului simt. Incercati sa va relaxati si sa va bucurati de acest joc. Disputele de pe harta tineti-le doar pe harta. Niciodata nu stiti cand va puteti intalni pe alta lume cu jucatori de pe lumea 9, poate o sa aveti nevoie de un ajutor de la ei si nu o sa il puteti cere din cauza unor cuvinte aruncate la un moment dat.

Orice lume are frumusetea ei aparte, insa nici o lume nu seamana cu alta, asa ca profitati de ceea ce este bun pe lumea 9, pe alta lume s-ar putea sa nu aveti acelasi succes.

Va doresc tuturor un joc frumos in continuare.

Pupici tuturor:*:*:*
 

DeletedUser


Cioc, cioc! Deschis? Am venit cu o lista de intrebari ca la usa unui lider de trib. Permiti? Nu ajung departe raspunsurile tale. Doar pe forumul extern :D

E deschis si te primesc cu drag! :)

1.ASL pls

Bogdan 35 ani Bucuresti

2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

Pot spune ca mi-a placut foarte mult personajul Gandalf din trilogia Lord of the Rings :) in acea perioada m-am apucat sa joc triburile.

3. Ce te-a facut sa alegi L9?

Nu a fost o alegere,eu mai joc in L3 acolo am invatat tainele acestui joc,am jucat si joc alaturi de quyntus de cind m-am apucat de triburi pot spune ca el a fost unu care m-a facut sa intru in L9.Am intrat aici sa vad care e treaba cu biserica si asa am ramas pina acum pe acest server.

4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

Bineinteles! :)

5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

L3 a fost lumea in care am invatat acest joc si acolo am avut de la cine invata.
Am invatat de la quyntus,hedda si Satul Binelui cum sa imi construiesc un sat si cum sa fac trupe,am invatat de la vechii lideri din tribul Die si aici ma refer la JigSaw,SelenaX si Rosito cum se conduce un trib chiar daca acolo nu am nici o functie,am fost atent la cum comunicau ei cu jucatorii si am incercat sa aplic si aici aceleas metode,bineinteles ca fiecare are stilul lui de a comunica dar metodele pot fi aceleas.

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

Conducator sunt de cind aveam un sat de 5000 de puncte :)

Cea mai mare satisfactiea a mea in acest joc a fost cind impreuna cu cei din k32 si k33 am infiintat tribul LOD (Lord of the Darks) iar mai tirziu T.K.L.(The Killer Lords) si intr-un final G-N-S.
In perioada aceea noi eram in tribul mamut PRO iar acolo l-am intilnit pe Modeus un jucator cu mare experienta si foarte bun strateg.
Intr-o noapte am stat de vorba cu el si i-am spus ca daca noi cei din k32 si k33 nu facem ceva vom ajunge cit de curind la margine (in acea perioada tribul PRO avea razboaie pe toate granitele).

Asa a luat fiinta tribul LOD un trib de rang 35

Aveam un trib de 70 de membri majoritatea activi (niciodata nu am militat ptr un trib mamut) si am inceput sa facem treaba in zona,rind pe rind jucatori maricei din triburi mari in acea perioada au ajuns la margine.dupa ce am scos acei jucatori dintre noi am inceput razboiul cu THS un trib mamut de peste 600 membri,ei aveau peste 2000 de sate in k32 iar noi cu putin peste 100,impreuna cu cei care eram la conducere am stabilit ca THS era un trib destul de slab din multe puncte de vedere,conducerea acelui trib se schimba de la o zi la alta,multi erau inactivi iar conducerea tribului nu avea o viziune clara ptr viitor.
Intre timp am reusit sa facem o alianta destul de benefica cu un trib in k23 granita cu 32,imi cer scuze celor care inca mai sunt pe harta si au fost in acel trib ptr ca nu imi mai aduc aminte cum se numea dar stiu ca avea aceasta prescurtare _)_ si sa ducem impreuna razboiul cu THS.
Cu timpul de pe locul 35 tribul LOD a urcat pe 25 un salt spectaculos de 10 locuri si asta s-a intimplat in mai putin de 4 luni.
Conducerea din THS au vazut ca nu reuseau sa faca fata razboiului si au convins o parte din conducerea tribului BA nu am sa dau nume,trib aliat cu noi,aceasta alianta s-a facut ptr ca aveam o relatie buna cu doi conducatori de acolo Catalinclub un tip destul de ok si Lorenne o tipa extrem de conservatoare si datorita ei tribul BA a rezistat pe harta mult timp.
Noi cind am vazut ca cei din THS fuziona cu o parte din tribul BA am inceput tratativele cu tribul N.O.K. trib aliat ptr a initia o fuziune.
Interesul era reciproc ptr ca noi LOD aveam razboi cu THS iar N.O.K. cu cei din BA si asa s-a infiintat T.K.L.

Dupa aceasta fuziune tribul a urcat in top 20 :)
Acolo am intilnit oameni extraordinari (TYRAGET,All G,uta28,notplok care mai tirziu a facut o greseala care la costat marginea hartii impreuna cu oamenii lui).
Cind s-a facut aceea fuziune N.O.K avea alianta cu THS iar noi cei veniti din tribul LOD vroiam cu orice pret acest razboi, stiam ca putem duce razboiul pina la capat si asa s-a intimplat ptr ca dupa o perioada cel care conducea acel trib la dizolvat stiind ca nu va reusi sa faca mare lucru si asa au aparut mai multe tribulete pe harta. :)
In acel trib se afla un 'mare jucator' Gizmo13 care datorita lui notplok si oamenii lui au ajuns la margine si am sa incep cu inceputul :)

Acest Gizmo se afla in tribul THS pina sa facem fuziunea iar pe extern se certa cu toti cei din LOD,cind a vazut el ca noi am fuzionat cu tribul in care el a crescut a vrut sa vina la noi dar s-a impiedicat de refuzul celor din aripa LOD si asa s-a ajuns ca o parte din cei care erau cu notplok sa paraseasca tribul si sa infiinteze iar tribul N.O.K.
Asa s-a ajuns la un nou razboi iar acest razboi l-am purtat singuri,majoritatea nu am vazut un topor pe noi,Dupa ce noul trib 'Tot ei' (N.O.K.)au ajuns la margine ne-am orientat spre vest incercind sa ajungem spre o margine a harti iar pe drum am intilnit doua triburi micute OSD si ASG,am uitat sa spun ca intre noi si aceste triburi se aflau o parte din tribul BA,am vorbit cu Daniela si am rugat-o sa facem ceva in aceasta privinta eu nu am vrut sa incepem un razboi cu ei si am militat ptr o fuziune cu acei jucatori ptr a reusi sa ajungem linga acele doua triburi.Dupa aceasta infuzie de jucatori T.K.L. a reusit sa ajunga acolo unde si-a propus.
In scurt timp aceste doua triburi micute au fuzionat intre ele stiind ca nu vor reusi sa ne tina piept iar mai tirziu au disparut de pe harta,in aceea perioada in T.K.L. erau jucatori de mare valoare si foarte activi.
Intre timp noi T.K.L.am fuzionat cu NMN tribul lui A.O.D. un trib cu jucatori foarte buni si asa s-a infiintat G-N-S.
In aceasta formula s-au dus razboaie frumoase si multi am avut ce invata de la fiecare in parte,impreuna ne-am intelees extraordinar de bine,atacuri comune,se comunica destul de bine,Intre timp in perioada de pace in 2009 am adus in G-N-S tribul Guerrilla aliat traditional ptr ca se afla in deriva cu multi membrii inactivi iar tribul SPAM! dusmani cu ei ii domina si asa am preferat sa venim noi linga ei decit sa ajunga SPAM! linga noi,prin aceasta infuzie am tinut timp de aproape un an tribul SPAM! in k34,daca noi nu am fi facut aceasta miscare consider ca in acest moment SPAM se afla in k32 nu unde este acum in k33 prin cooptarea celor din RDT dupa ce s-a lasat quyntus.
Domnul Jimmymacel a uitat s-au poate ca el nu stie ca noi G-N-S nu am facut un PNA cu SPAM! atunci cind sutanu ne-a cerut ptr ca noi nu am vrut sa lasam tribul RDT singuri in lupta cu SPAM!
In acest moment consider ca noi am facut o greseala ca nu am declarat razboi tribului RDT atunci cind jucatorul fulger 3 a intrat in tribul lui quyntus(asta s-a intimplat cind noi eram T.K.L.).
Sa revenim :) si anume cei din SPAM au incercat prin multe metode ortodoxe sau neortodoxe de a trece de G-N-S si nu au reusit decit atunci cind jucatori importanti si exponentiali au parasit tribul sau au sters conturile invocind diferite motive mai mult sau mai putin credibile.
Nu are rost sa se laude cei din SPAM ca ei au desfiintat tribul G-N-S ptr ca nu a fost chiar asa.

Oameni buni treziti-va la realitate :)
O parte din vechiul G-N-S inca mai este pe harta ;)

7. Dar cea mai mare dezamagire?

Cea mai mare dezamagire a fost atunci cind TYRAGET a sters contul iar A.O.D. a parasit tribul G-N-S impreuna cu cei din k31.

8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

Niciodata,intodeauna am crezut in echipa mea si in aliati,impreuna suntem invincibili.:)

9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

as injumatati costul talerilor.

10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

Da,multi mi-au spus ca sunt un tip calm si calculat

11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

-sa isi respecte colegii si adversarii
-sa comunice cu absolut toti colegii
-sa ii respecte si sa ii inteleaga atunci cind intervine o problema interna
-sa fie impartial si sa isi impuna punctul de vedere
-sa aiba o viziune clara asupra viitorului de grup si sa inspire incredere
-uneori sa fie autoritar
-etc,etc,etc

Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

Unii dintre colegi mi-au spus ca nu sunt prea autoritar
Aici mai am de lucrat :)

13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

Da,tot tribul Dacii :)

14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

Inca nu am aflat ce inseamna tradarea si nu as vrea sa aflu,asa cum am spus mai sus am fost doar dezamagit.

15. Niste picanterii din trib ne zici?

no comment!:)

16 Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Cu siguranta ca isi merita locul 3

Istoria tribului Dacii o poate povesti doar un Intemeietor eu in nici un caz nu o pot face.:)

17. La nivelul diplomatiei cu celelalte triburi, banuiesc ca ai diferite relatii, mai mult sau mai putin pacifiste. Caracterizeaza in cateva cuvinte ceilalti conducatori cu care intri fortat in legatura.

Nu imi permit sa caracterizez nici un conducator aliat,eu ii consider pe toti prietenii mei si stiu ca oricind ma pot baza pe ei in orice situatie ;)

18. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

Colegilor din L9 le urez multa sanatate si putere de munca

Un joc placut va doresc la toti! :)
 

DeletedUser


1.ASL pls

Claudiu:) Din Bucuresti, 24 de ani... Redactor...
Imi place sa ma consider un tip simplu in real life fara sa atrag prea multa atentie asupra mea. In rest, nu amestec RL-ul cu jocul sub nici o forma, am zis cum sunt in RL, aici poate vreau sa fiu "bau bau". Daca situatia imi permite, o fac.


2. Cum te-ai procopsit cu id-ul acesta de joc?

Initial am vrut sa joc cu porecla mea din RL si anume Orlando. Evident era ocupat ID-ul asa ca am adaugat anul nasterii si am jucat o buna vreme cu orlando86. Dupa o pauza de joc cand am revenit am folosit un ID care il folosesc pe mai multe site-uri si anume OrlandoFarmec. Partea II-a din ID are o poveste mult prea lunga ca sa o insir aici si nu are legatura cu jocul:)


3. Ce te-a facut sa alegi L9?

L9 urma sa fie deschisa tocmai atunci cand am revenit eu pe joc dupa ce am luat acea pauza. Cunosteam foarta multe lume din joc, de pe L1, de pe forum extern si cunoscuti si de la niste intalniri tribale in RL. Am vorbit cu mai multi din ei, mai ales ca faceam mult spam pe forum extern, sa ne bagam "la misto" pe L9 care urma sa se deschida mai ales ca multi eram curiosi sa vedem care e faza cu biserica. Am facut o lista cu oamenii care au zis ca se baga, am setat o ora la care sa ne bagam toti si am asteptat momentul:)


4. Daca ai putea da timpul inapoi, ai mai accesa link-ul catre triburi prima data?

NU!! Mi-a mancat zile si nopti jocul asta si mai bine nu aflam de el si nu il invatam. Dar sincer acum, nu imi pare rau. Am foarte multe motive sa apreciez faptul ca am fost un jucator de triburi.


5. Majoritatea jucatorilor recunosc ca au avut un mentor. E si cazul tau? Daca da, povesteste-ne, te rog.

Nu prea este. Si zic "nu prea" deoarece am inceput singurel si mereu ma alegeam cu oameni care stiau mai putin decat mine. Dar experimentam impreuna, ne sfatuiam... am invatat din mers. Totusi a fost un jucator pe L1 care l-am admirat mult si i-am studiat putin stilul de joc. Este vorba de Vali (valiusha). In rest am studiat si alti mari jucatori si am mai prins cate ceva de la un jucator care mi-a placut deoarece in ciuda varstei era absolut briliant, si este vorba de pojodumble.

6. De cat timp esti conducator? Care a fost cea mai mare satisfactie?

Nu stiu cum se face ca mereu, indiferent pe ce server joc ajung sa conduc vreun trib. Pe L1 mi s-a pus in brate un trib si a fost prima mea experienta ca si conducator. Mare lucru nu stiam si pana sa ma las de L1 nu mai jucam cu aceeasi oameni care i-am avut cand am preluat conducerea. Tribul trecuse prin multe transformari, am facut si niste nebuneli pe acolo pentru care am fost "foarte apreciat". In schimb cea mai mare satisfactie am avut-o pe L9 din cauza ca noi intrasem sa ne distram nu sa facem performanta. Si le-am facut pe ambele...


7. Dar cea mai mare dezamagire?

Auch. Ce-a mai mare dezamagire am avut-o pe L1 cand am parasit tribul de care va povesteam, am facut si o nebunie cu ocazia asta iar oamenii alaturi de care am jucat, care i-am invatat si pentru care mi-am consumat zile si nopti faceau planuri pe forum sa vina in Bucuresti sa ma bata:)


8. Ai initiat vreodata vreun razboi desi stiai ca sansele de a-l castiga nu sunt totale?

Mereu initiam astfel de razboaie. Nu vedeam rostul sa initiez un razboi care era castigat dinainte de al incepe.


9. Referindu-ma in continuare la calitatea jocului, sa presupunem ca ai avea drepturi de admin pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Daca da, ce?

Demult imi doresc BB-Code pentru clipuri de pe YouTube. Dar asta nu este la latitudinea unui admin. Ca admin as bana persoanele la care tin din joc in speranta ca "ii salvez". Serios vorbind, eu consider ca mereu adminii au facut o treaba buna, cel putin asa era inainte. Nu ma vad in aceeasi postura pastrand aceeasi impartialitate.


10.Ai invatat ceva despre tine ca si om dupa experienta triburile? Daca da, ce anume?

Am invatat lucruri foarte importante si care au reflectat asupra mea in RL. Am invatat ca pot conduce o mana de oameni, am invatat ca pot avea rabdare, ca pot fi si "pervers" si corect. Am invatat multe lucruri despre mine care nu le stiam si asta e unul din motivele pentru care nu am sa regret niciodata prezenta mea in acest joc. Dar am invatat multe si despre oameni in general. Aici povestea e cam dezamagitoare:)


11. Care crezi ca sunt calitatile unui lider?

In primul rand sa stie cum sa se faca placut de subalterni. Pe urma este ideal sa caute sa dezvolte o relatie de prietenie cu jucatorii care ii are alaturi. Este adevarat ca trebuie sa se si implice dar aici poate fi ajutat si de catre altii. Nu trebuie sa faca pe grozavul, nu trebuie sa impresioneze cu nimic, nu trebuie sa ii faca pe ceilalti sa se simta inferiori. Daca stie cum sa puna problema, cum sa vorbeasca, cum sa amelioreze conflictele interne cat si cele externe... va fi urmat de catre oamenii sai.


12. Care dintre aceste calitati le-ai bifat si unde consideri ca mai trebuie sa mai muncesti?

"nu trebuie sa ii faca pe ceilalti sa se simta inferiori". Aici am mult de munca. Mai in gluma, mai in serios mereu reusesc sa scot in evidenta defectele fiecaruia. Chiar daca intentiile mele nu sunt rele sunt constient ca omul in sinea lui nu prea este incurajat de acest aspect. In rest toate cele enumerate am cautat sa le respect cat mai mult.


13. Ai reusit sa aprofundezi o relatie de colegialitate din trib intr-una de prietenie serioasa? Daca da, povesteste-ne.

Ai, aici pot povestii de la excursii si iesiri in club pana la relatii intime. Mi-am facut foarte multi prieteni si cu multi am interactionat la un nivel mai apropiat. Prietenie serioasa... Nu ma caracterizeaza aceasta expresie nici macar vis-a-vis de oamenii care ii stiu de o viata. Dar cu unii din joc am fost pe aproape:)


14. Ai aflat ce inseamna tradarea?

Dap. Am povestit mai sus:)
Am avut si alte cazuri care m-au afectat mai putin de oameni care m-au lasta balta, care au ales sa isi urmareasca propriile interese.


15. Niste picanterii din trib ne zici?

Pe langa clasicele mesaje primite de la oameni atacati de noi sau care vroiau sa intre in hora? Hmm.. ar mai fi spam-ul care il faceam cu circulare trimise la inamici si poeziile care le dedicam lor. A mers o vreme pana au inceput sa ne blocheze si nu mai puteam trimite circulare si chiar daca ii scoteam din liste, se inmulteau pe zi ce trece. Nu foarte sociabili tipii... A mai fost o faza cand un tip vroia la noi si i-am cerut sitter. Avea drepturi de conducere in tribul inamic. Evident mi-a dat sitter fara sa iasa de acolo si asta mi-a oferit mie ocazia sa ma distrez putin cu profilul lor unde in cateva minute 600 de oameni erau cei mai mari fani ai mei, ai lui ELmaf3oso si lui Charlie Jade.


16. Crezi ca tribul pe care il reprezinti, isi merita locul? Povesteste-ne istoria sa.

Cu siguranta isi merita locul. Dupa cum am zis. A fost initial o mana de oameni pusi pe distractie. Pe cat de bine ne distram pe atat de bine jucam. Nu aveam intentia sa facem performanta pe L9, asta s-a intamplat pur si simplu. In timp au fost o serie de schimbari si fuziuni. Au admirat multi stilul nostru de joc si au fost umplute "golurile" lasate de cei care nu au putut sa ne urmeze pana la capat (eu insumi lasand un astfel de gol). S-a mers pe o politica non-diplomatica. Am zis clar "ce o fi, o fi". Am stabilit ca nu ne limitam cu aliante si PNA-uri si lasam harta cat mai rosie posibil. Asta tind sa cred ca a fost un avantaj la inceput si ne-a oferit un impuls la dezvoltare. Pe urma totul a venit de la sine. Cei buni ne stiau buni si considerau ca locul lor e la noi, cei mai slabi cautau sa stea bine la caldurica... am avut de unde sa alegem si sa crestem. In stilul asta era inevitabil sa nu ocupe SPAM! unul din primele locuri in clasament. Iar in momentul de fata sunt multumit ca cei ramasi au reusit sa faca mai mult decat s-a reusit cat am fost eu prezent si anume sa ocupe locul 1 in clasamentul general.


17. La nivelul diplomatiei cu celelalte triburi, banuiesc ca ai diferite relatii, mai mult sau mai putin pacifiste. Caracterizeaza in cateva cuvinte ceilalti conducatori cu care intri fortat in legatura.

Dupa cum am zis, cand se punea in discutie formarea unei aliante mie personal si inca la cativa parca ni se dadea cu tigaia in cap. Multi sustin ca nu poti singur, ca nu ai cum fara aliati. Bun. Deci un trib de 100 de oameni nu poate fara aliati cica. Dar daca luam acel trib si il taiem in doua, formam 2 triburi, acestea se aliaza si nici unu din ele nu mai sunt singure. Asa se poate? Nu e tot aia? Se poate si fara aliante dar iti trebuie o mana de oameni exceptionali. SPAM! a beneficiat de astfel de oameni o vreme, si tind sa cred ca inca mai beneficiaza.


18. In final doresc sa iti multumesc pentru timpul acordat. Daca doresti sa faci niste sugestii, comentarii sau completari, le asteptam cu drag. Poate doresti sa transmiti ceva colegilor tai din L9?

O singura sugestie am. Dati stergere cont pana nu e prea tarziu^^ Glumesc. Nu stiu alt joc care are capabilitatea sa formeze un om si in acelasi timp sa inchege niste relatii intre oameni asa cum reuseste Triburile. Iar pentru asta ii felicit pe cei de la InnoGames si ehcipa de admini de pe .ro care stau acolo si vegheaza sa fie totul ok:)

Pentru colegii de pe L9... Critic cum sunt de fel nu le-am spus in fata dar in sinea mea le transmit sincere felicitari pentru ca au ramas acolo unde mie nu mi-a permis RL-ul sa raman, ca au continuat si au reusit o performanta care nu se trece usor cu vederea.

Va multumesc de interviu si va urez un joc cat mai placut si productiv:)
Claudiu
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus