Interviuri Lumea 13

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

PUSKI-ILIE

member
Scor reacție
4
Dacă aţi face un interviu ce întrebări le-aţi pune jucătorilor?

Aştept să văd şi eu cine are curajul, să facă un interviu şi să-l posteze aici din proprie iniţiativă!
 

DeletedUser

Multumesc pentru topic Puski.

Pentru inceput m-am hotarat sa intervievez doamnele/domnisoarele ce tin in spate doua dintre triburile din top 5.
Prima jucatoare este Baghera09 urmand ca mai tarziu sa il postez si pe cel cu Nuria.
Nu cunosc restul conducatorilor de triburi, daca se poate sa mi-i indicati v-as fi recunoscatoare.

Gabytza17: Buna.
Baghera09: Buna.

Gabytza17: Ne poti spune cine se ascunde in spatele nick-ului Baghera09?
Baghera09: Violeta Bucur, inginer de meserie..

Gabytza17: Cum ai ajuns sa joci acest joc? Ce te-a atras la el?
Baghera09: Sincer, dintr- o prostie. Vroiam un joc de strategie, si pe principiul " ask google before you ask any other stupid questions" am ajuns aici. Am intrat la plezneala pe L13. Habar nu aveam de setari, caracteristici si alte minuni.

Gabytza17: Ai ajuns conducatorul tribului ce ocupa locul 1 de ceva timp, ne poti spune cum si ce caracteristici te fac potrivita pentru un asemenea "job"?
Baghera09:In primul rand, calitatea umana primeaza, cu toata modestia aferenta consider ca bunul meu simt ,respectul fata de restul jucatorilor de pe harta au contribuit in mare parte.

Gabytza17: Cum ai caracteriza tribul in care joci? Ce iti place sau ce nu iti place la el?
Baghera09: Tribul BB este tribul meu de suflet, nu pentru ca fac parte din conducere, ci datorita relatiilor pe care le-am intemeiat de-a lungul timpului. Imi place, si am o satisfactie enorma, ca in ciuda certurilor avute, diplomatiei nefavorabile..am reusit sa ramanem impreuna si sunt convinsa ca vom continua in formula asta mult timp de acum incolo.. Referitor la ceea ce nu-mi place, am luat deja masuri. Astept sa culeg roadele

Gabytza17: Am inteles ca tribul din care faci parte duce raboaie cu tot restul hartii, daca ai avea ocazia ai schimba ceva ?
Baghera09: Ocazii pot aparea in orice moment. Eu sunt deschisa la tot ceea ce inseamna negocieri .Daca se vor concretiza sau nu ramane de vazut.

Gabytza17: Am inteles ca este prima ta lume. Exista jucatori de la care ai avut ce invata? Exista jucatori care ii ai la "suflet"? Daca da, ne poti da niste exemple?
Baghera09: Sincer da. Nu mi-a fost rusine niciodata sa intreb . Si au raspuns asa , in ordine alfabetica dupa inaltime :)) : Kasai ( i miss uuuuuu) Muhamad Ali, mpo1, scorpion20 .macea2017 . In timp am ajuns sa-i am la suflet si pe : Sil3nc3; superpandev, wandda si multi multi altii.. Sunt prietena cu aproape toti.

Gabytza17: Foarte frumos din partea ta, eu personal sunt mai distanta fata de jucatori, nu toti sunt ce par a fi. Daca ai fi nevoita sa o iei de la capat, ai lua-o tot cu ei? Sau ai avea si preferinte de la adversari?
Baghera09: As lua- o de la capat tot cu ei ,evident. In ceea ce priveste adversarii mi-as dori sa joc alaturi de dl cavalleras si de iluzie

Gabytza17: Multumesc pentru raspunsurile prompte. In incheiere as vrea sa ne impartasesti parerea ta despre forumul extern. Ce ar trebui schimbat sau introdus pentru a se anima?
Baghera09: Sincer, mi se pare ca este prea animat . Ar trebui ca mai multi jucatori sa se rezume strict la temele existente. Prea multe jigniri si atacuri la persoana,pentru gustul meu . "Spune NU spamului" .

Gabytza17: Multumesc pentru timpul acordat. Sper ca nu am deranjat prea mult.
Baghera09: Mersi si eu .Sa auzim numai de bine .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Stiam de akarafeo , conducatorul tribului =nbz=, daca este de acord ii voi lua lui sau domnisoarei albinuk, in functie de timpul si disponibilitatea fiecaruia. Nu am preferinte , decat sa fie unul din conducatorii tribului.

Sper ca ai terminat cu glumele nelalocul lor olteanule. Nu face spam pe topicul meu.
 

DeletedUser

Cum am promis mai devreme, urmatoarea intervievata este Nuria

Gabytza17: Buna Ziua.
Nuria : Buna.

Gabytza17: Imi poti spune cine se ascunde in spatele nick-ului Nuria?
Nuria : Roxana, unul din conducatorii tribului OUT.

Gabytza17: Cum ai ajuns sa joci acest joc, ce anume te-a atras la el?
Nuria : Strategia, intotdeauna mi-au placut jocurile de genul acesta. Sunt genul care studiez, imi place sa-mi fac temele si apoi sa aplic...cam asa a fost si aici.

Gabytza17: Pentru inceput, m-am hotarat sa intervievez conducatorii principalelor triburi de pe l13. Cum ai ajuns de la simplu jucator la conducator al unuia din triburile din top5? Datorita caracterului te consideri potrivita pentru acest "job" ?
Nuria : Cred ca a fost un cumul intre incredere, disponibilitate (timp) si ceva abilitati de gestionare a unor situatii de criza.

Gabytza17: Ne poti spune cat de dificil este sa conduci un trib la acest nivel avansat al jocului si in ce categorie de conducatori crezi ca te-ai incadra?
Nuria : Consider ca este foarte dificil, sub aspectul timpului necesar.In categoria conducatorilor cu respect pentru colegii sai, atat cei din trib cat si aliati sau adversari - in general in categoria conducatorilor pt care cuvantul dat inseamna mult, chiar daca uneori e greu incercat.

Gabytza17:Crezi ca l13 este diferita de alte lumi? Daca da, ne poti exemplifica prin ce?
Nuria : Da, cred ca da. In primul rand mi s-a parut a fi o lume in care totul a mers pe repede-inainte
Apoi, a fost o lume cu putine razboaie spectaculoase...cateva, bune si de lunga durata.Care a cam incercat nervii jucatorilor.

Gabytza17: Cum cataloghezi jucatorii lumii 13 din punct de vedere al experientei?
Nuria : Un mix ciudat de jucatori fara experienta si jucatori f buni, dar capriciosi - insa asta cred ca este valabil pentru mai multe lumi.

Gabytza17: Cum ai caracteriza restul triburilor din top 10?
Nuria : Puternic definite, rezistente. Si inca ceva...in spatele fiecarui trib din top exista sau a existat cate o doamna/domnisoara care se ocupa cu treburile "plictisitoare" ... imi vin in minte acum allbinuk28, 206cc, Baghera09, Motisor, Midnight Lady, Mary79.

Gabytza17: Am observat ca nu mai sunteti in formula initiala, aveti noi veniti si o academie. Nu v-a fost greu sa convietuiti cu cei care v-au fost dusmani aproape 10 luni?
Nuria : A fost destul de dificil, pe undeva a fost bine ca venirile au fost pe rand: intai cei din TRY apoi cei din Regal. Insa am mers pe principiul ca odata veniti la noi sunt colegii nostri, e in interesul tribului sa ne construim o relatie si e responsabilitatea fiecaruia cat anume investeste in aceste relatii. Firesc ca au existat si poate mai exista inca jucatori cu un ritm mai lent de adaptare insa fiecare cu ritmul lui. Cred ca reteta buna ar fi cam asa: avem un grup de prieteni, care se inteleg foarte bine, isi petrec ceva timp impreuna pe joc si pe skype apoi pe rand...incorporezi, incet, incet alti prieteni . Iti creeaza o siguranta in joc...o siguranta de genul tu imi aperi spatele, eu iti apar spatele si amandoi acoperim spatele altuia. Iti dai seama cam cat de puternice sunt aceste prietenii dupa cat de goale sunt lasate satele in preajma vecinilor. (rolf)

Gabytza17: Exista discutii privind moralitatea in joc, dar si discutii in care jucatorii considera ca intr-un razboi orice siretlic este permis, ce parerea ai despre asta? Cu ce afirmatie ai fi de acord?
Nuria : Cred ca nu se exclud una pe cealalta, moralitatea si siretlicurile. Depinde de fiecare unde isi stabileste limita. Nu poti conduce un trib, mai ales in aceasta etapa de dezvoltare daca esti prea rigid. Eu personal merg pe principiul acorda incredere pana la proba contrarie si in general am fost destul de permisiva (pentru unele cazuri inca regret) insa nu poti invata altfel decat trecand prin ele.Un singur lucru a ramas constant: nu-ti trada prietenii si incearca sa le intelegi punctele de vedere. O singura data am facut un compromis si nu imi este rusine sa recunosc. La finalul razboiului cu TRY, atunci cand am ales sa respectam o regula a aliantei desi contravenea principiilor noastre - am despartit niste prieteni si lucrul acesta se vede acum pe harta. Nu spun ca altfel era mai bine, spun doar ca este un regret personal.

Gabytza17: Ne poti povesti o intamplare ce ti-a schimbat complet viziunea asupra jocului si implicit a jucatorilor?
Nuria : In general cazurile jucatorilor care au ales sa tradeze mi-au oferit o perspectiva noua asupra jocului. La inceput m-au revoltat, insa mai tarziu mi-am dat seama ca aveam nevoie de acele intamplari pentru ca m-au invatat ceva despre joc: jocul nu este doar despre "cafteala" cu catapulte ci si despre "cafteala" cu vorbe. Trebuie sa poti sa le faci pe amandoua daca vrei sa ajungi in finala...daca nu, sa stii sa te retragi.

Gabytza17: Ce parere ai despre cum este moderata sectiunea de P&P L13? I-ar trebui imbunatatiri? Daca da, tu ce ai face pentru ca sectiunea sa fie un loc placut de socializare al jucatorilor? (pun intrebarea datorita ultimelor discutii ca moderatorii nu isi fac treaba si sunt acuzati ca nu anima forumul, dar jucatorii ce fac?)
Nuria : Aici nu te pot ajuta foarte mult, n-am nici o idee despre cum s-ar putea imbunatati lucrurile pe aici - poate peste inca X ani cand nivelul de educatie al unor jucatori ar depasi nivelul marii...

Gabytza17: Multumesc pentru timpul acordat, ca o incheiere ai avea ceva de transmis jucatorilor?
Nuria : Multumesc si eu.Da as avea...sa pastreze un echilibru intre joc si realitate.


Urmatorul interviu, Akarafeo
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Violeta imi dai si mie un autograf :)))) ?

P.S un interviu cu Angel34 pe cand?:(
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

frumoase interviuri ,ceva mai multe intrebari se puteau ,dar totusi invitiativa e buna
Asteptam viitorul interviu
 

DeletedUser

Andrei, daca ar fi dupa mine ...i`m free all day long, dar fetele lucreaza, nu prea aveau timp...asa ca m-am limitat la ce mi s-a parut mai important.
 

DeletedUser

Lui angel ii voi lua cand ajung la top 5 puncte. Pana atunci mai avem conducatorii triburilor principale.

Sa faci si cu Wandda , dupa parerea mea si a multora e printre cei mai buni jucatori dupa lumea 13.Si s-a ocupat mult timp de conducerea BB.
 

DeletedUser

Initial trebuia unul pe saptamana, dar am zis sa fac mai multe. Nu am avut timp sa fac , dar incerc sa dau de akarafeo si poate il pun pana diseara.
 

DeletedUser

As avea o rugaminte la tine - daca intr-un viitor apropiat, i-ai lua un interviu lui blackhell - ca un fost conducator al Regalului si unul dintre oamenii din fruntea OUT. :). Unul in care sa-l lasi sa povesteasca, atat lucruri generale cat si din culise - cate o sa vrea sa-ti zica :p.
Evident, daca ai sa ai timpul si placerea de a face acest lucru. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Da,ar fi interesant un interviu realizat astfel cu black!

Chiar ar avea ce povesti!:)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus