Interviuri Lumea 21

  • Autor subiect -UnknownError-
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Interviuri realizate cu jucatorii lumii 21.[

-UnknownError- :Salut , numele de "cai calare" suna un clopotel in mintea jucatorilor de pe 21 . Cine este "cai calare" de fapt ? :)

cai calare :
Salut....da, sunt convins ca am creat multe controverse legate de nick-ul meu si al colegilor de trib . cai calare este de fapt robert.cta....am 37 ani si joc triburile de cand a aparut lumea 3 , desi practic pot spune ca joc cu adevarat de pe lumea 5, cand am avut onoarea sa fiu invitat in noobs, trib aflat sub comanda lui martzian.


UnknownError-: Am inteles , iti mai aduci aminte cum ai aflat de joc ? si ce anume te-a captivat la el ?:)

cai calare:
Desigur! Am aflat despre acest joc de la un coleg de birou, iar curiozitatea si faptul ca intotdeauna mi-au placut jocurile de strategie, m-au facut sa intru si eu sa vad despre ce e vorba .De captivat m-au captivat multe ,am citit multe tutoriale la inceput, am experimentat o gramada de chestii, am invatat din greseli. Asa cum spuneam, am inceput sa joc practic pe lumea 5, cand am descoperit oameni minunati in tribul noobs , de la ei am invatat jocul, iar ceea ce sunt acum e rezultatul lor practic. martzian a avut rolul cel mai important...de la el am invatat multe lucruri legate de conducerea unui trib, mi-a fost ca un mentor in sensul asta.


-UnknownError-: Cum reusesti sa-ti faci timp si pentru viata reala si pentru joc ? :) Sunt curios cum vezi tu "vorbele" oamenilor cu privire la faptul ca intotdeauna jucatorii buni sunt catalogati ca lipsiti de viata sociala .

cai calare:
Asta e cea mai grea parte...este foarte greu sa gasesti un echilibru . Intr-adevar sunt si jucatori care renunta la viata reala pentru joc, insa trebuie sa recunoastem ca e un microb. Sunt sigur ca multi jucatori au tot vrut sa renunte la joc de-a lungul timpului, dar nu prea au reusit , prieteniile legate aici sunt prea stranse, iar tot acest joc iti creeaza niste dependente si niste tabieturi. Eu nu as putea concepe sa-mi beau cafeaua de dimineata in alta parte decat in fata laptopului, cu ochii pe joc...si asta e un mic exemplu


UnknownError-: am inteles....de ce "calare" ? O scurta privire in membrii tribului tau , si am observat ca marea majoritate sunteti calare. :)

cai calare:
Hehe...aici e o poveste draguta .Eram pe lumea 19 si discutam cu un coleg ,il rugasem atunci sa lanseze un atac inaintea nobililor mei...de siguranta ,si el mi-a scris ca a lansat tot ce avea, adica 3000 topoare si 1200 "cai calare" eu nu am sesizat ce a scris el, deoarece ma interesau strict cifrele...insa dupa aceea am ras copios amandoi ,cand am vorbit despre intrarea pe L21...am hotarat sa intram cu nick-uri noi...eu mi l-am ales pe acesta, dupa mine, mai toti colegii si prietenii si-au ales ceva...calare


UnknownError-: Intr-adevar, destul de amuzant!

cai calare:
Jocul in sine trebuie sa fie amuzant...pana la urma aici intram sa ne distram, nu?


UnknownError-: Comparativ cu jucatorii de pe lumea 5 , cum vezi jucatorii de pe lumea 21 ?:)

cai calare:
Calitativ, poate mult mai buni , imi amintesc ca pe L5 se dadeau atacurile la secunda de exemplu...aici daca le dai la secunda, le dai degeaba . Ca triburi insa, observ o oarecare scadere a calitatii acestora , parerea mea este ca majoritatea jucatorilor vechi se cunosc intre ei...s-au creat relatii de prietenie sau de antipatie intre ei.Majoritatea relatiilor diplomatice tin cont si de asta.
Mai e ceva ce as vrea sa mentionez...pe harta sunt multi jucatori buni, dupa parerea mea ... insa s-a creat ideea ca daca cineva nu posteaza pe forumul extern, nu exista .E total gresit! Sunt oameni minunati in acest joc, oameni modesti care nu doresc sa fie in lumina reflectoarelor, oameni altruisti care dau totul pentru colegi, oameni care stiu foarte bine jocul si isi fac treaba foarte bine . desigur, la fel de bine sunt si foarte multi copii teribilisti.


UnknownError-: Uite , una dintre intrebarile propuse de utilizatorii forum-ului . Care crezi ca este cel mai mare defect al unui lider de trib , pentru a ajunge in final la un esec?Si acelasi utilizator , cere o auto-critica - Care crezi ca este cel mai mare defect al tau ?:)

cai calare:
Orgoliul puternic cred ca e cel mai mare defect....si lipsa de diplomatie in relatiile cu oamenii . Pana la urma, in jocul asta nu e nici pe departe vorba despre sate, trupe, nobili, resurse, etc...ci despre oameni , in spatele fiecarui nick e de fpat un om...om cu sentimente si trairi personale, cu experiente proprii, cu fixuri. Parerea mea este ca liderul unui trib trebuie sa fie foarte echilibrat si sa nu actioneze niciodata sub impulsul trairilor personale , atunci cand urmaresti ca prin tribul tau sa iti atingi anumite idealuri personale, cred ca esti din start pe drumul gresit. Noi am reusit de exemplu sa ajungem la nivelul la care jucam strict de fun si pt. prieteni..restul vine de la sine.

Cel mai mare defect al meu? Poate faptul ca sunt prea deschis... se pare ca un lider de trib nu are voie sa faca asta , liderul trebuie sa urmareasca interesul tribului pe care-l conduce si al oamenilor ce-i sunt alaturi ...uneori trebuie sa fii si putin mai...ascuns, sa zicem.
Ei bine, eu nu prea reusesc sa fac asta...m-am inconjurat numai de oameni de caracter, indiferent daca imi sunt colegi de trib, prieteni sau aliati.


UnknownError-: Inteleg , uite o alta intrebare legata oarecum de acelasi subiect - procentual vorbind cat la suta conteaza conducerea unui trib si cat la suta conteaza jucatorii ?

cai calare:
nu cred ca se poate face o astfel de calculatie , tribul in sine reprezinta o echipa, in fiecare are rolul lui bine stabilit .Niciun conducator, cat de bun ar fi el, nu poate face nimic fara oamenii din trib ,la fel cum nici jucatorii, cat de buni ar fi ei, nu pot face nimic de unii singuri .O sa va dezvalui acum un mic secret :
Noi cand am inceput jocul pe L21, am vrut un trib democratic...cu atat mai mult cu cat jucam de foarte mult timp impreuna, ne-am creat acelasi stil de joc si stim fiecare dintre noi ce avem de facut ,la un moment dat, s-a votat democratic revenirea la dictatura, stilul de conducere cu care noi eram obisnuiti practic. Am acceptat cu mandrie si a fost o onoare pentru mine sa preiau rolul de dictator....


UnknownError-: sa inteleg ca metoda folosita de tribul pe care il conduci tine de un regim strict totaliar ?

cai calare: Exact , e dictatura...desigur, am o echipa care ma ajuta in conducere si care fac o treaba excelenta .Colegii mei sunt oameni deosebiti si nu au nevoie de bici ca sa fie condusi e o dictatura bazata pe respect si bun simt mai exact.

UnknownError-: Cum vezi tu in momentul de fata pozitia tribului pe care il conduci pe harta politica si cum vezi tribul in viitor ?

cai calare:
Sincer, sunt mandru de ceea ce am reusit sa facem aici .Suntem o echipa sudata, iar micile recrutari pe care le-am facut s-au dovedit un castig pentru trib .Stiu bine ca faptul ca suntem asa...ne-a atras inevitabil si simpatii, dar si foarte multe antipatii.
Harta e simpla: avem un singur aliat cu care mergem alaturi pana la sfarsit , si in rest, suntem incojurati de cei care au incercat sa ne scoata din joc pe noi sau pe aliati .Pana la urma e un joc de razboi, deci e normal ca fiecare sa incerce sa faca ceea ce e mai bine pt. tribul lui. Ma asteptam ca cei care nu au putut obtine de la noi o alianta sa incerce sa ne doboare...stiut fiind faptul ca e foarte greu sa te bati cu un trib unit,, au strans randurile si au creat noi aliante si pna-uri care sa-i ajute, ceea ce e normal pana la urma. Ne asteptam la asta si recunosc ca au actionat destul de previzibil. Parerea mea este insa ca orice relatie diplomatica daca nu e bazata pe respect reciproc si caracter, ci doar pe interes...nu are sorti de izbanda si mai devreme sau mai tarziu tot apar probleme.


-UnknownError-: Acum am sa te rog sa dai cateva cuvinte pentru utilizatorii forumului extern .

cai calare:
in primul rand as vrea sa le multumesc tuturor celor care u postat cuvinte frumoase despre noi pe forumul extern...aprecierile vostre ne fac sa fim mandri de ceea ce am reusit sa realizam pana acum.
martzian spunea demult ca forumul extern este un loc in care iti faci foarte rar prieteni, insa foarte usor dusmani. Asta e si motivul pentru care am atat de putine postari.
Forumul extern ar fi un instrument foarte util, daca ne-am respecta putin mai mult si am posta acolo cat mai la obiect.Asta e parerea mea.


-UnknownError-: si niste cuvinte pentru membrii tribului tau ?

cai calare:
Pentru membrii tribului meu: le multumesc ca imi sunt alaturi si ca am onoarea sa-i conduc .Sunteti cu toti niste oameni deosebiti si niste prieteni adevarati ."Va multumesc pentru ca imi sunteti alaturi si ca mi-ati oferit onoarea sa va conduc"
Ma inclin in fata lor...si sper sa nu-i dezamagesc.


-UnknownError-: Pentru aliati ?

cai calare: Aliatilor nostri le promit doar atat: ca le vom fi alaturi indiferent cat de greu sau de usor ne-ar fi. Noi ne respectam intotdeauna cuvantul dat si niciodata nu dovedim lipsa de caracter


-UnknownError-: si acum , ghici pentru cine mai trebuie un mesaj ?

cai calare:
haha ,pentru dusmani?


-UnknownError-: da

cai calare:
In primul rand as vrea sa specific ca nu imi place deloc denumirea de "dusman" ,preferam sa le spunem "adversari". Deci, adversarilor nostri vreu sa le multumesc ca exista...jocul este interesant datorita lor pana la urma.Cui i-ar place sa joace cu o harta albastra?
Succes tuturor jucatorilor si sa avem cu totii parte de un joc placut.


-UnknownError- : O ultima intrebare la care urmaresc raspuns sincer. Ce parerea ai despre echipa de administratori ai lumii 21 , respectiv a moderatorilor forum-ului ? Ce ar mai fii de imbunatatit ?

cai calare:
Referitor la adminii jocului...am tot auzit fel si fel de povesti ,poate ca unele au o doza de adevar, poate ca nu .Nu ma pot pronunta deoarece eu personal nu am avut niciodata probleme .
In concluzie, parerea mea este ca atat timp cat nu incalci regulile jocului...nu vad ce iti pot face adminii
Adminii insa...sunt si ei oameni si jucatori totodata sunt convins ca au si ei prietenii lor, asa cum si eu am prieteni admini .Poate ca uneori pot interveni la modul cum se aplica o pedeapsa sau daca se aplica.
Insa, repet, eu personal nu stiu de asa ceva. Nu am fost ajutat...si nici nu as apela la un astfel de ajutor. Daca nici intr-un joc nu putem fi corecti...ce pretentii sa mai avem in viata reala?

Cat despre moderatorii forumului extern...
Cred ca putin mai multa exigenta nu ar strica .prea multe postari aiurea si nelalocul lor ,prea multa lipsa de respect intre jucatori...si cuvinte urate aruncate aiurea.
Oameni buni, e un joc...de ce trebuie luat totul asa personal?
Te supara cineva?ataca-l si arata-i ca esti mai bun, decat sa dai din gura vrute si nevrute si sa deranjezi ceilalti participanti la forum.
Asta e parerea mea


-UnknownError-: pai draga Robert , mi-a facut placere sa vorbesc cu tine si sa citesc ceea ce ai avut de spus , iti multumesc frumos pentru interviu .
Daca mai ai ceva de adaugat , de spus , de injurat , blestemat , de spamat , acum este momentul.



cai calare:
Eu le multumesc tuturor pentru oportunitatea de a spune aceste cuvinte .Am de adaugat doar atat: in viata ai de invatat si de la ala mai prost ca tine .Prin urmare, nu am spus niciodata ca eu nu as mai avea nimic de invatat de la nimeni.Tot timpul gasesc chestii interesante la oameni de la care ma astept mai putin poate.
Si inca ceva...am tot citit despre legende, zei...si mari jucatori nu contest existenta lor...insa...se pare ca multi uita ca jocul se numeste "triburile", nu "satul" sau "satele" .Nu cred ca exista jucator care sa faca o figura frumoasa pe o lume de unul singur .daca ar fi asa, nu am mai intra in triburi, nu?
Parerea mea este ca singurul lucru care conteaza e tribul ,daca ai un trib puternic in spate si jocul tau este altul.


-UnknownError-: Multumesc frumos , si voi urmari cu drag si interes evolutia lucrurilor pe harta.

cai calare: si eu iti multumesc

-UnknownError-: Buna ziua , toata lumea cunoaste contul rakanishu , cine este de fapt rakanishu ca persoana ?

rakanishu: Ehh, nu stiu neaparat daca toata lumea cunoaste acest cont, ei bine...poveste a inceput pe L1...un individ de 33 de ani ( atunci ) a descoperit acest joc si s-a gandit ca n-ar fi rau sa incerce, L1...ce vremuri frumoase...

-UnknownError-: Deci sa inteleg ca prima lume pe care ai jucat , a fost chiar lumea 1 . Ne poti spune mai multe despre cum stateau lucrurile pe vremea aceea ?

rakanishu: Da, am inceput la vreo 2 saptamani dupa deschiderea L1...acolo am avut parte de primele experiente placute si neplacute ale jocului...cum stateau lucrurile ? In cateva cuvinte s-ar descrie cam asa : Bun simt si fair play.

-UnknownError-: Consideri ca acum ,dupa crearea a peste 20 de lumi , lucrurile s-au schimbat?

rakanishu: Da, foarte mult, si as putea spune cu mana pe inima ca in rau...

-UnknownError-: Ce anume lipseste , ce ar putea fi imbunatatit , cum pot fi facute imbunatatiri ?

rakanishu:
Din pacate lipseste caracterul, sau ma rog...bunul simt, eu nu am fost niciodata adeptul jocului in mod "automat", mai exact cu tot felul de unelte ajutatoare, preferam modul "manual", in plus majoritatea jucatorilor din ziua de azi au uitat de cei 7 ani de acasa...Sunt multe motive care m-au facut sa am parerea asta proasta despre multi dintre cei care populeaza serverele acum...


UnknownError-: Cate din lumile noastre le administrezi ? Si pe cate dintre ele activezi ca si jucator?

rakanishu:Mai bine ma intrebai cate nu administrez :) ca sa raspund la intrebare... 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,14,15,16,17,18,20 clasica, speed - pe astea sunt admin.

-UnknownError-: Pe care activezi ca si jucator ?

rakanishu: 21 si 22 si am jucat destul de mult si pe 13

-UnknownError-: Care dintre lumile pe care joci este "preferata" ta?

rakanishu: Greu de spus...ambele lumi pe care activez sunt frumoase cand ai cu cine sa joci .tehnic prefer L21 pentru viteza... si L22 o prefer ca este la inceput, eu fiind jucator de inceput de lume, de pe la 50 de sate incep sa ma plictisesc

-UnknownError-: Am inteles , cum vezi situatia lumii 21 in acest moment?

rakanishu: Deocamdata este devreme pentru a trage concluzii, dar incet-incet lumea incepe sa se imparta in tabere... 88 si restul, nu stiu cat va tine aceasta poveste, dar pentru frumusetea jocului, sper cat mai mult

-UnknownError-: Cat este de greu sa separi viata de jucator de cea de administrator ?

rakanishu: Nu este greu atata timp cat delimitezi in mod clar una de alta, desi sunt destule voci acuzatoare ca sustin contrariul...singura problema este lipsa de timp.

-UnknownError-: Lipsa de timp pentru administrare sau "joaca" ?

rakanishu: pentru administrare nu trebuie chiar asa mult timp liber....dar pentru joaca...aici e alta poveste, mai ales ca eu prefer lumile de viteza...

-UnknownError-: Am inteles , ai ales vreodata sa fii la conducerea unui trib ?

rakanishu:Am condus triburi incepand cu L2, cand a luat nastere proiectul CL si am continuat pe L5, L7 si L13....din pacate pe L21 nu prea a functionat datorita imprastierii pe harta

-UnknownError-: Pentru ca un trib sa fie un succes , consideri ca are nevoie de jucatori de inceput de lume , sau care sa finalizeze lumea ?

rakanishu: un trib de succes poate fi si de inceput de lume ( stilul CL si al meu implicit ) dar si triburi de anduranta, aici sunt multi factori care trebuie luati in calcul....la inceput de lume exista entuziasm, tragere...etc, ca sa nu zic multi n00bi care fac pana la urma sarea si piperul jocului asta, apoi cu timpul se schimba datele problemei, intervine plictiseala, lehamitea...si trebuie un lider care sa se implice cu adevarat pentru a tine oamenii in priza

-UnknownError-: O alta intrebare de la utilizatorii forum-ului : Care dintre aspectele jocului ( desi a degenerat mult ) te face sa continui sa joci zi de zi?

rakanishu: in primul rand joc pentru prietenii pe care mi i-am facut in decursul acestor ani, apoi pentru placere...omorarea timpului liber ( munca de birou imi permite asta ), si nu in ultimul rand pentru satisfactiile oferite de acest joc ( atacurile, apararea, splituri, atacuri la miime...etc )

-UnknownError-: cai calare spunea ca stilul de joc a evoluat si ca jucatorii buni sunt mult mai buni decat erau acum cateva lumi , atacurile la secunda fiind deja lipsite de rost , te vad ca vorbesti de atacuri la miime ..cat timp investit si experienta implica lucrul acesta?

rakanishu: este normal ca jucatorii buni sa devina mai buni odata cu trecerea timpului, ca doar asa invatam toti, trecand prin diferite situatii....este adevarat ca atacurile la secunda sunt inutile pentru un cunoscator, cat despre miimi, totul depinde de iuteala de mana si de un net/PC bun ( atat cat permite serverul - 100miimi ).

-UnknownError-: Cat de des vin acuze din partea altor jucatori cu privire la corectitudinea ta ca jucator?

rakanishu: In ultima vreme nu am mai avut "onoarea", dar acum ceva timp erau destule, primeam acuzatii si in perioada cand nu aveam nici o treaba cu TT

-UnknownError-: Cand si cum ai devenit membru al echipei de administrare?

rakanishu: La sfarsitul lui 2008 cineva mi-a propus daca as vrea sa fac parte din TT, iar dupa discutiile si verificarile de rigoare facute de sefii echipei....am ajuns admin.

UnknownError-: Care crezi ca este motivul principal pentru care anumiti utilizatori "cu cap" de altfel , il folosesc pentru a face propaganda impotriva staff-ului Triburile.ro ?

rakanishu: Mai mult ca sigur ca sti foarte bine sistemul, fiind in interiorul echipei..... dar propaganda impotriva TT este reala, si din pacate de cateva ori a fost si motivata, ca orice sistem de orice natura nu poate fi perfect . Dar se si exagereaza foarte mult, este natura noastra a oamenilor sa dam vina mereu pe altii, asta ca sa nu zic ca e o meteahna romaneasca, sa ne ascundem neputinta si frustrarile in spatele unor asa-zise "interventii divine".

-UnknownError-: Multumesc frumos de raspuns , revenind la lumea 21 , cum vezi viitorul acesteia ?

rakanishu: In forma ei actuala este greu de prevazut, in fiecare tabara exista jucatori buni, foarte buni, slabi...etc, parerea mea ca actuala conjunctura nu poate duce decat la un razboi indelungat si de uzura din care putin probabil sa iasa un invingator distinct/detasat

-UnknownError-: Am inteles , o alta intrebare din "public" . Daca ai avea ocazia sa alegi dintre a conduce un trib de cunoscatori ai jocului sau unul de incepatori , ce trib ai alege ? Argumenteaza te rog decizia.

rakanishu: Acum 2 ani poate as fi ales sa conduc un trib de incepatori, erau alte vremuri cand se juca mult mai curat, era mult mai usor si pentru incepatori si in primul rand poate aveam si eu rabdarea necesara, eu insumi fiind oarecum la inceput. Dar acum cu siguranta as alege un trib de cunoscatori, lucru ce am si facut incepand cu L5, cu siguranta lipsa de rabdare si de timp, implicit a dus la aceasta decizie. Poate si orgoliul si satisfactia avuta in momentul in care eram pomeniti si laudati peste tot....aia 10 care au speriat harta...plastic vorbind :)

UnknownError-: Crezi ca vor reveni vreodata pe serverele romanesti calitatile "pierdute" de care vorbeai mai devreme ; bun-simt , fair play si asa mai departe?

rakanishu: Eu personal nu cred... odata implementat "stilul" actual este greu de crezut ca se poate reveni...dar asta nu inseamna ca nu exista inca jucatori din garda veche, sau chiar noi...care intrunesc calitatile de mai sus.

UnknownError-: Consideri ca automatizarea jocului duce la pierderea de cunostinte si slabeste calitatea jucatorului ?

rakanishu: Da, asta este parerea mea si nu este prima oara cand mi-o expun in mod public.

-UnknownError-: Folosesti sau ai folosit vreodata script-uri ?

rakanishu: Folosesc numai scriptul de farm, probabil de lene ( cel din 3 butoane )

UnknownError-: Ai luat vreodata ca administrator sau ca jucator o decizie in favoarea unui jucator ce avea calitatile de care vorbeam mai devreme , dar pur si simplu intr-un moment de slabiciune , a facut ceva necugetat? Spusa altfel - ai iertat pe cineva pentru ca era baiat bun?

rakanishu: Deciziile luate ca administrator nu le iau niciodata sentimental, dar discutand adliteram, am iertat de nenumarate ori jucatori pentru fapte fara o mare doza de gravitate facute din nestiinta sau din greseala, dar iertarea asta nu inseamna ca am sters cu buretele faptele, atat cat imi permite normativul intern pot "ierta"...sau nu.

-UnknownError-: Pentru ce motiv ai ales in trecut sa fii administrator si pentru ce motiv nu renunti acum din moment ce ai descoperit bucuria jocului ? functia de admin nu prea este compatibila cu situatia de user . De aici se pot naste diferite idei

rakanishu: Motivul initial pentru care am ales sa fiu administrator tine de o mare doza de curiozitate, mai exact sa vad cum este sa fi de partea celalalta, sa vezi daca tot ce se vorbeste este si adevarat.Bucuria jocului am descoperit-o inainte de a fi administrator...Iar functia de admin este compatibila cu cea de jucator, mai ales avand in vedere imposibilitatea din pct de vedere tehnic de a avea acces la datele lumii pe care activezi ca jucator. Legat de "nasterea de idei"....este o sintagma foarte des folosita de multi dintre jucatori, singurul avantaj este cel moral, ca de avantaje materiale sau tehnice nu poate fi vorba atata timp cat totul este inregistrat si stocat, orice click, orice miscare.Si nu pot sa nu recunosc ca de multe ori, poate, nu am fost atacat sau mai stiu eu ce, doar prin prisma ca se cunoaste cine sunt si userii cred ca n-au sanse ca joc murdar....De multe ori chiar am lasat sitter pe contul meu de joc diferitor useri pentru a se lamuri ca nu sunt cu nimic mai presus de altii...

-UnknownError-: Intrebare din public "daca tot a revenit pe joc si a avut tribul sau,clocitorile, de ce a ales sa fuzioneze cu mamutii lumii 21? eu consider ca un jucator care isi face un trib si tine la demnitatea sa nu va fuziona niciodata sub alta denumire, oricat de buni ar fi respectivii. de ce nu a ales sa-si pastreze propriul sau trib cu propria sa emblema?!! este cunoscut ca intr-o lupta , daca se pierde steagul, aceea armata este subjugata invingatorilor, cand se fac fuziunile, practic se trece sub jugul celorlati, un jucator daca are demnitate de luptator si daca vrea sa dovedeasca ceva atunci nu va accepta niciodata sa devina ceva ce nu doreste. de ce nu a ales sa ramana o clocitoare, chiar daca murea, dar stia ca moare frumos. ceea ce a facut , eu consider ca este un gest de lasiate, sa nu dispara de pe harta"

rakanishu: Banuiam ca se vor naste si astfel de pareri, este normal pe undeva. Dar aceasta mutare nu a fost facuta din motivele enumerate mai sus, ci pur si simplu datorita distantei enorme de pe harta dintre membrii, in plus intre noi si 88 nu au fost niciodata divergente, avand in vedere ca multi ne cunoastem foarte bine de pe alte lumi, dupa cum am zis si mai sus, proiectul CL a fost ratat din start datorita imposibilitatii de pozitionare, in plus 2 dintre oamenii de baza au parasit jocul din diverse motive ( nu ca au fost atacati sau innobilati ), si care ar fi fost rostul tinerii artificiale in viata a unui proiect ratat din start ?

UnknownError-: Cam astea sunt intrebarile ce le-am avut in acest moment , in ideea in care pe parcurs vor exista alte intrebari , se vor "naste idei" , vei fi aici pentru o alta discutie care sa aduca lamuriri celor ce le pot intelege si a da mai multe motive de dubiu scepticilor?

rakanishu: Sigur, eu mereu am fost o persoana deschisa, desi uneori sistemul nu imi permite.

-UnknownError-: Cate un cuvant , pentru aliati , inamici , membrii tribului si un mesaj pentru membrii forumului ?

rakanishu: Mesajul este pentru jucatori, aliati, inamici, colegi...indiferent : Sa incercam sa jucam cat mai corect si onorabil, in limita bunului simt si a celor 7 ani de acasa, si sa tratam jocul exact asa cum este, doar un joc.

-UnknownError-: Ceva de adaugat?

rakanishu: ar fi ceva.... Sa incercam cu totii sa nu mai fim asa rai.


Si o mica parte din discutia avuta dupa incheierea interviului :

-UnknownError-: Eu iti multumesc pentru timp , sper ca nu te-au deranjat intrebarile , desi unele au fost un pic mai intepatoare

rakanishu: n-a fost nici una deranjanta...
rakanishu: Intrebari as avea eu multe, dar nu le pot face publice


-UnknownError-: Ce intrebari ai ?

rakanishu: ma rog...multe sunt legate de felul de a juca al multora, probabil stim foarte bine amandoi cum se joaca in ziua de azi ( conturi suport...etc )
rakanishu: Asta chiar as vrea sa adaugi undeva in interviu, este unul dintre motivele pentru care lumile nu mai sunt ceea ce au fost, aproape toti incearca prin diferite metode mai mult sau mai putin ilegale sa isi creeze avantaje in joc, din pacate este tendinta actuala a societatii in sine si se reflecta automat si in realitatea asta virtuala.


Nota lu' Toni (eu) :As fi putut gasi un loc bun in care sa introduc in interviu ceea ce a spus el , dar consider ca pus oarecum "separat" si "detasat" de restul discutiei , poate i se va oferi o atentie oarecum sporita.
Are dreptate , chiar este tendinta lumii si in viata reala , caracterul si imaginea fiecarui suflet ( om ) se resimte in imaginea creata pe joc sau pe forum . Daca ati observat si cai calare a spus acelasi lucru in interviul sau cu alte cuvinte. Asta ar trebui sa fie clar un semnal de alarma.

-UnknownError-: Buna seara , in primul rand , cine este Alex Kenji in viata reala ?

Alex Kenji: am 21 de ani sunt student la drept anul 2 si in rest am timp foarte mult sa stau pe joc

-UnknownError-: Oho , student la Drept , felicitari . Iti mai aduci aminte cand te-ai lovit prima data de lumea triburilor si care era aceasta?

Alex Kenji: prima oara am inceput din auzite de la prieteni si a fost pe lumea 5,nu stiam nici macar care sunt trupele de aparare sau de atac,nu stiam cum sa folosesc un nobil sa iau un sat,frumoase vremuri.Asta a fost acum 2 ani jumate

-UnknownError-: Cum si cand ai inceput sa joci pe lumea 21?

Alex Kenji: am inceput cu o zi mai tarziu decat deschiderea lumii.

-UnknownError-: Cum vezi evolutia ta si a celorlalti pe harta lumii politice si militare a lumii ?

Alex Kenji: sincer sunt prea multe schimbari,prea multe fuziuni si multe modificari pe harta,siplomatiile se schimba de pe o zi pe alta,evolutia mea este satisfacatoare desi sar putea si mai bine,a celorlalti nu ma pot pronunta,inca nu am avut ocazia sa am rivali pe masura pe lumea 21,poate in viitor,totusi pot sa zic ca sunt un factor important in desfasurarea acestei lumi.


-UnknownError-: Care crezi ca sunt cei mai buni playeri , de pe aceasta lume , in prezent?

Alex Kenji: e foarte greu sa nominalizezi jucatorii buni , dar sunt cativa care mie imi plac cum evolueaza,multi sunt care apar pe conturi pe care nu au mai jucat de aceea va fi greu sa i nominalizez,totusi am sa zic cativa:
Night.wish,Abatele,Magnatul,si ma gandesc ca si cei din top sunt jucatori buni desi nu i cunosc pe toti,sunt multi alti,chiar si de la dusmani am sa dau un nume Masterone,si nu in ultimul rand eu .


-UnknownError-: Care crezi ca sunt principalii dusmani si aliati ai tribului tau pe aceasta lume ? argumenteaza

Alex Kenji: 88 fara cele mai mici dubii,sunt un trib format din jucatori buni,si sincer imi plac cativa de la ei,desi mis dusmani recunosc ca au jucatori bunicei,doar un singur lucru ma deranjeaza la ei,si cred ca nu numai pe mine si pe restul jucatorilor,sunt foarte laudarosi uni de la ei si uneori arata o rautate pronuntata care nu ar trebui sa o arate in acest joc,ar trebui ca aceasta rautate sa nu existe pe extern ci sa o arate in joc prin atacuri date pe dusmani,dar lasand la o parte toate acestea 88 este un trib bun.

-UnknownError-: Aliati ?

Alex Kenji: toti aliati sunt ok,altfel nu am avea alianta cu ei,si cei cu care am facut PNA-uri sunt triburi bunicele

-UnknownError-: Cum crezi ca functioneaza mai bine un trib , in dictatura sau un regim democratic?

Alex Kenji: in regim de dictatura,totusi cu unele mici compromisuri spre democratie,adica sa nu fie chiar o dictatura pana la sange uneori si membri tribului sa poata sa isi spuna parerea si sa fie luata in considerare.

-UnknownError-: Ce crezi ca ar putea fi imbunatatit pe lumea 21 ? Sau ce actiuni s-ar putea lua , pentru a face lumea 21 o lume mai buna?


Alex Kenji: odata cu evoluatia lumii vor disparea jucatori mai putini buni si care mai injura prin mesaje,asta automat va face ca cei care raman sa se concentreze mai mult pe joc si nu pe dusmanii personale fata de altii,eu zic ca lumea 21 este cea mai plina de evenimente si cea mai tumultoasa din acest punct de vedere,vom trai si vom vedea.


-UnknownError-: Ce parere ai despre administratorii jocului ?

Alex Kenji: eu am o parere buna desi recunosc ca am vorbit urat cu unul dintre ei,la un moment am fost banat si pedeapsa mi sa parut maxima ceea ce ma facut sa cred ca sunt defavorizat dar sa revenit la pedeapsa si am primit mai mica,in rest nu am nici o problema cu nici unul dintre ei,totusi i rog si pe aceasta cale sa nu incline balanta in favoarea altor triburi sa ne lase sa jucam pe harta,astfel acest joc e mai frumos,fara interventii dese

-UnknownError-: Ok Alex , multumesc frumos , daca mai ai ceva de adaugat , si cate un cuvant pentru inamici , aliati , colegi de trib , si prieteni forum-isti

Alex Kenji: da doresc tuturor sa se distreze pe acest joc minunat care imi place mie,colegilor de trib le urez la cat mai multe sate luate de la dusmani si cat mai putine sate pierdute,aliatilor sa fie la fel de receptivi daca se poate mai receptivi si sa ne ajutam cat mai mult,tuturor le urez cat mai multe succese chiar si dusmanilor dar nu impotriva noastra .A da era sa uit si tie la fel cat mai multe succese in activitatea ta de moderator.

Pentru a schimba pareri despre interviuri sau pentru a face propuneri noi click aici!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

nervosu.gif








Earl:Salut! Sa facem cunostinta, inainte de toate. Spune-ne cate ceva despre tine si cum ai ajuns sa joci pe triburile.ro!
fracea is cool.: Salut ! Sunt Alex mi se mai spune şi nervosu. Sunt un tip de treabă , îmi place să mă distrez , în mare parte..Ce să zic .. ma chemat un preten să joc cu el şi de atunci a început să îmi placă triburile. joc pentru distracţie şi pentru a cunoaşte oameni extraordinari !

Earl:pe ce lume ti-ai inceput asa zisa cariera pe triburile?
fracea is cool.: Prima lume a fost lumea 3 , unde am învăţat să joc acest joc în rest cam atât..


Earl: De pe lumea 3 ce te-a impresionat cel mai mult?

fracea is cool: Pe lumea 3 deşi eram la început ma impresionat modu de gândire şi respectu faţă de jucători , deşi am cunoscut oameni extraordinari cu care am ocazia să joc cu o parte din ei pe Ro21 . Mai mult ce pot să zic , nu trebuie să uiţi niciodată de unde ai plecat şi unde ai ajuns


Earl:Care este lucrul care te-a mentinut pe acest joc...caci este un distanta de timp destul de mare intre lumea 3 si lumea 21:)

fracea is cool: Da , am petrecut ceva ani pe triburile sincer nu îmi pare rău atâta cât ai ocazia să colaborezi cu nişte oameni de nota 10 jos pălăria. Eu zic că dacă ai cu cine colabora / comunic / şi înţelege , ţi mai mare dragu să joci...


Earl:Viteza 2 este una destul de mare...cum reusesti sa imbini si viata reala si asa zisa ''viata tribala''?:)

fracea is cool: Deşi cât timp ai avea nu poţi să îl petreci numai pe triburi , sunt greu de îmbinat dar dacă eşti deştept îţi faci timp pentru amândouă ! Părerea mea că nu triburile îţi dă de mâncare trebuie să te gândeşti că mai ai şi o viaţă personală la care nu poţi renunţa pentru triburi. părerea mea cam atâta am de zis..


Earl:Ce tip de jucator esti...unul ofensiv sau defensiv?

fracea is cool: Nu pot să zic să sunt foarte ofensiv sau foarte defensiv..recunosc că îmi place să atac..eu zic că am amândouă calităţile..un jucător trebuie să ştie şi să atace şi să se parerea mea.


Earl:Ce ne poti spune de evolutia tribului 88?

fracea is cool:Având avantaju că am intrat un grup de oameni format e ok în rest ce să zic îmi face plăcere să joc în 88 din mai multe motive . Jucătorii cu care colaborez , atmosfera din trib , recunosc ne mai şi certăm un pic dar în rest e super.

Earl: Dintre toti adversarii care ti s-a parut pana acum cel mai de temut?
si din ce motiv?

fracea is cool: De temut niciunu. dc ? Nu cred că e vorba de teamă , e vorba de experienţă pe care o ai pe acest joc şi răbdarea de care dai dovadă. Eu însumi am un proverb.. " Îţi merge cu cine poţi ! " când dai dovadă de teamă practic ai călcat cu stângu cum se zice..


Earl:Cum esti privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci?

fracea is cool: Desigur..niciodată nu poţi fi perfect fiecare cu greşelile lui..privit ? aici nu pot să îmi dau cu părerea..am fost privit şi cu ochi buni şi cu răi..nu am de unde să ştiu cum mă privesc alţi..aşa că îi las pe ei să zică...


Earl: Ce parere ai de triburile noi? sunt ele un dusman de temut?

fracea is cool.: Nu cred , sunt aceaşi duşmani pe care i-am avut şi înainte nu cred că sunt de temut. Sunt şi jucători buni în triburile duşmane niciodată nu trebuie să îţi subestimezi adversaru părerea mea



Earl:Cativa membri au plecat din 88 si au format din nou SFR...ce crezi despre asta?

fracea is cool:În mare parte îi înţeleg dar plecarea lor nu cred că ne scade moralul în faţa adversarilor. Aşa că nu trebuie să ne facem probleme legat de subiecut ăsta..indiferent noi vom comunica / colabora la fel..mergem înainte în viaţă dai peste multe obstacole..

Earl: Ti-ai dorit vreodata sa fii in locul intemeietorului? sau mai bine zis sa conduci vreun trib?
fracea is cool:Să recunosc da..dar asta vine timp şi experienţă în plus..câteodată mai dau şi eu nişte sfaturi..în momentul ăsta nu mi-şi dori să conduc vreun trib îmi văd de treaba mea. Încerc să ajut tribu cât mai mult cât se poate desigur..deocamdată îmi dau interesu pentru tribu ăsta nimic mai mult. Nu cred că dacă eşti întemeietor te avantajează cu ceva..respectu şi faima ţi-o faci tu însuşi.

Earl:In incheiere pe cine recomanzi pentru urmatorul interviu?
fracea is cool:părerea mea masterone. e un jucător care are multe de zis.

Earl:Un mesaj pentru ceilalti jucatori ai lumii 21?
fracea is cool: Spor la sate si distracţie plăcută

Acesta a fost fracea is cool...alias nerv0su...As dori sa ii multumesc si eu pentru Timpul acordat...si spor la cat mai multe sate!
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus