Interviuri Lumea 40

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
images



In cadrul acestui topic vom posta interviurile ce au loc pe lumea 40 ca urmare a propunerilor facute de catre voi.

Acesta va ramane inchis. Pentru discutii si noi propuneri puteti folosi sectiunea realizata special in acest scop! Va amintesc ca trebuie sa respectati regulamentul si sa mentineti discutiile in limitele bunului simt.

 
Ultima editare:

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Interviu 1: Cavalerul mort​

mythra: In primul rand, iti multumim pentru raspunsul pozitiv ce l-am primit de la tine pentru aceasta actiune a noastra. Ne poti spune, pentru inceput, cateva cuvinte despre tine, despre persoana ce se afla in spatele acestui nick de joc?

cavalerul mort: Sigur.

Ma numesc Radu,am 33 de ani,lucrez in cadrul armatei de 12 ani

mythra: Numele ales pentru joc are vreo semnificatie aparte? Cum l-ai ales?

cavalerul mort: Nu are nici o semnificatie,pur si simplu asa mi-a venit in momentul cand mi-am facut cont si asa a ramas.

mythra: Despre experienta ta pe acest joc, ce ne poti spune? Cand si cum ai luat pentru prima data contact cu "triburile"?

cavalerul mort: Prima data a fost acum vreo 8 ani,prietena mea juca triburile si ea mi-a facut cont,dupa care jocul a devenit interesant pentru mine...chiar prea interesant astfel incat ea a renuntat iar eu din cauza activitatii am ajuns sa intru in spital pt ca nu mai puteam sa ies de pe el,din la triburi mergeam la munca si tot pe triburi ma intorceam.
Mentionez ca nu am experienta pe triburi

mythra: Ai pastrat un ritm constant al activitatii pe joc sau ai inceput sa aloci mai putin timp acestuia?

cavalerul mort: Nicidecum mai putin,se pare ca ma indrept din nou spre ceea ce am facut in trecut...stau din ce in ce mai mult din nou,lucru care cu siguranta nu imi va face bine.

mythra: Iti cam dau dreptate, poate ar trebui mentinut un oarecare echilibru. :) Avand in vedere ca joci de 8 ani, presupun ca ai intrat pe mai multe lumi si/sau servere. Imi dai cateva exemple?

cavalerul mort: nu joc de 8 ani,acum 8 ani mi-am facut primul cont pe lumea 7 pe urma am facut pauza pana in Martie anul trecut cand m-am apucat din nou pe lumea 32,pe urma 38,40

mythra: Dintre acestea, care ti-a placut cel mai mult si de ce?

cavalerul mort: Toate mai putin 38.

Motivul ar fi faptul ca d-voastra si colegii d-voastra jucati triburile.Mie unul imi displace acest lucru deoarece imi da o neincredere in viitorul acestui joc.

Fiind administratori pe acest joc tind sa spun ca cunoaste-ti multe lucruri despre el si il luati direct de sus iar noi cei care incepem sa jucam il luam de jos ceea ce nu imi da o incredere in el

E strict parerea mea.

mythra: Avand in vedere ca focusul este altul, iti respect parerea si o sa trec mai departe fara sa incerc sa te contrazic sau altceva. Tinand cont de evolutia jocului, ce parere ai despre modificarile aduse acestuia (ma refer la versiunile ce se tot implementeaza)? Dar despre calitatea jucatorilor?

cavalerul mort: Eu dupa cum am mentionat lucrez in cadrul armatei unde stim un singur lucru,devotament,onoare si respect care il mentin si aici deoarece se aseamana foarte mult cu viata de militar dar din ce in ce mai putin vad acest lucru aici la ceilalti playeri....chiar scria cineva pe extern faptul ca nu conteaza prin ce modalitati se castiga o lume atata timp cat se castiga.

Iar despre faptul cu implementarea versiunilor noi e un lucru bun deoarece mentine interesul jucatorilor pe triburi.

mythra: De-a lungul timpului, au fost persoane care te-au indrumat sau ai invatat totul de unul singur?

cavalerul mort: Au fost persoane care m-au indrumat dar asta pentru ca am fost interesat si am intrebat. Lipsesc 5 minute

mythra: Sigur, nicio problema. Cand te intorci, sa imi spui daca tu consideri ca mai poti invata lucruri noi pe acest joc sau crezi ca nimic nu te mai poate surprinde?

cavalerul mort: Cu siguranta am inca foarte multe lucruri noi de invatat.

mythra: Sa trecem la lumea actuala pe care joci. Ce anume te-a determinat sa intri aici? Ai intrat singur sau cu un grup de prieteni?

cavalerul mort: Am intrat doar sa fac ceva pp-uri impreuna cu un grup de prieteni dar ne-a ambitionat un trib si am ramas sa jucam in continuare.

mythra: Despre tribul din care faci parte acum, ne poti da mai multe informatii? De exemplu, sa ne povestesti putin despre momentele cheie/dificile prin care a trecut/trece (tradari, jocuri de culise si alte picanterii) etc

cavalerul mort: Suntem un trib corect prin de prieteni de incredere si destul de activi,nu ma astept la tradari si nici nu au fost.

mythra: Ati intrat pana acum intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

cavalerul mort: Nu,suntem optimisti si sunt sigur ca putem face fata oricarui razboi de pe aceasta lume

mythra: Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la aceasta lume, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?

cavalerul mort: Nimic...as face tot ceea ce am facut si pana acum.

mythra: Despre stilul tau de joc, ce ne poti spune? preferi sa joci agresiv, defensiv, pe granita sau cat mai departe de aceasta?

cavalerul mort: Nu prefer un stil anume,depinde de situatie dar consider ca ma descurc in orice situatie.

mythra: Care consideri ca sunt calitatile tale ca jucator si/sau conducator?

cavalerul mort: Ca jucator calitate este activitatea,ca si conducator este modul de a intelege fiecare jucator din trib in functie de problema si incercarea mea de a o rezolva si tratand in mod egal pe fiecare cu acelasi respect.

mythra: Dar defecte? :)

cavalerul mort: Prea intelegator si prea credul

mythra: Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ pe aceasta lume?

cavalerul mort: Nu,consider ca orice este posibil pe acest joc si nimic nu ma surprins sau ma va surprinde nici de acum.

mythra: Daca ar fi sa faci un top 3 al celor mai buni jucatori/conducatori de pe L40, care ar fi acesta? Imi poti argumenta alegerile?

cavalerul mort: Sigur...goloie,portile iadului -aspirator-.

mythra: Imi poti spune si de ce sau preferi sa trec la urmatoarea intrebare?

cavalerul mort: Goloie-bun strateg
Portile iadului-e un conducator care corespunde cerintelor mele si anume..trateaza jocul si playerii cu respect
-aspirator--la fel,bun strateg si respectos

mythra: In regula, multumesc pentru argumentarea alegerilor. Ce parere ai, in general, despre schimbarea tribului si despre fuziuni?

cavalerul mort: Vorbind doar din punctul meu de vedere consider ca fuziunile si recrutarea de playeri la un nivel mai mare al jocului nu aduc nimic bun unui trib decat pentru moment.

Dar fiecare conducator are strategia lui de joc si nu pot acuza pe nimeni.

mythra: La voi, pe aceasta lume, nu a fost cazul de asa ceva, pana acum, nu?

cavalerul mort: Nu si nici nu se va pune problema,suntem un trib micutz cu aspiratii mari.

mythra: Despre diplomatie ce parere ai? Crezi ca o lume poate fi castigata mai mult prin diplomatie si mai putin prin razboaie sau invers?

cavalerul mort: Nu,consider ca diplomatia are legatura cu razboaiele iar o diplomatie bine gandita si facuta ajuta la castigarea unei lumi prin alegerea impreuna a adversarilor.

mythra: Dar cu privire la recrutarile de la dusmani in timpul razboiului, ce parere ai?

cavalerul mort: O parere foarte proasta dar totusi au si ele rolul lor. Mai exact sunt total impotriva.

mythra: Pe aceasta lume, ai fost pus in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului sau pentru binele tau? Ne poti povesti putin, daca este cazul?

cavalerul mort: Sigur...la inceputul lumii dupa cum am zis am intrat cu un grupulet de prieteni pentru a face cateva pp-uri iar pe parcurs am observat ca cativa dintre ei vroiau sa continue in moment ce eu nu vroiam sa continuu...atunci trebuia sa renunt eu si sa-i las pe ei fermele altor triburi sau sa ma implic ceea ce insemna sa continui jocul,pana la urma am ales ceea ce au vrut ei si am ramas pentru ei desii eu nu vroiam sa joc.

mythra: In general, de fiecare data cand apare o lume noua, exista o tendinta mare a jucatorilor, inclusiv a celor activi, sa inceapa si pe aceasta, caz in care activitatea scade, apar probleme in trib s.a.m.d.
Ai intampinat astfel de dificultati? Daca da, cum i-ai tinut alaturi de tine?

cavalerul mort: Da,am intampinat-o dar in cazul acesta am hotarat impreuna daca ramanem sa jucam sau nu...nu am obligat si nici nu oblig prin forta sau amenintare sa ramana cineva alaturi de mine indeferent in care stadiu al jocului sunt,consider ca cineva pleaca din trib doar pentru simplul fapt ca nu m-am ridicat la nivelul lui de asteptare ca si conducator.

mythra: Presupunand prin absurd ca tribul tau s-ar dizolva (nu va doresc sa fie cazul, din contra, va doresc mult succes!), in ce trib de pe aceasta lume ai prefera sa continui si de ce?

cavalerul mort: Daca ar fi asa cu siguranta nu as pleca in nici un trib,as ramane pana la ultimul sat ca player neutru.

mythra: Ce preferi mai mult: un jucator foarte bun si activ dar problematic....sau subaltern de incredere dar mai putin pregatit/activ?

cavalerul mort: Subaltern de incredere dar mai putin pregatit/activ.

mythra: Ti-ai facut vreun prieten in acest joc cu care sa extinzi aceasta relatie de prietenie si in viata reala?

cavalerul mort: Da

mythra: Sunt jucatori pe care ii consideri cei mai mari inamici ai tai, de pe aceasta lume sau altele si fata de care nu ti-ai schimba parerea? Daca da, cum s-a ajuns aici? (strict la joc ma refer, bineinteles)

cavalerul mort: Un jucator care tradeaza pe o alta lume sau pe aceasta din punctul meu de vedere nu il vreau apropiat pe nici o alta lume indiferent de experienta sau activitatea lui.

Nu port pica nimanui si nici nu il consider inamicul meu doar ca nu vreau sa mai cooperez sub nici o forma cu el.

mythra: Pentru ca ne indreptam spre finalul interviului, ne poti povesti un moment amuzant din „viata” de jucator triburile?

cavalerul mort: Da.

Aveam organizat pe mine pe o lume iar eu eram la serviciu si nu aveam nici un player de incredere caruia sa-i las sitter de aceea am mintit la serviciu ca ma sunat o vecina ca are inundatie de la mine si uite asa am mintit sefii ca sa ajung la organizatul pe mine.

mythra: Ne poti spune parerea ta generala despre comunitatea "triburile" si ce anume ti-ar placea sa vezi ca si imbunatatiri?

cavalerul mort: Insist la parerea mea de a renunta administratorii acestui joc la joc si sa isi aleaga ori sunt administratori ori jucatori indiferent ca administreaza o alta lume si nu pe cea pe care joaca.
Ar da mai multa incredere de joc playerilor simpli.
Este strict punctul meu de vedere!

mythra: Iar in ceea ce priveste strict forumul extern, ce ne poti spune? Ce imbunatatiri consideri ca ar trebui aduse?

cavalerul mort: Forumul extern este pentru a expune parerea jucatorilor si conducatorilor triburilor desprea alti jucatori sau triburi dar am vazut ca se incepe sa lipseasca bunul simt si din ce in ce mai mult din ambitie sa se faca atacuri la persoana care afecteaza viata reala.

Din punctul meu de vedere ar trebui ca in momentul cand se fac astfel de lucruri sa se aplice sanctiuni mai drastice cum ar fi blocarea acelui jucator nu doar pe extern ci si pe joc,daca se va face lucrul asta cu siguranta fiecare isi va alege cu grija cuvintele inainte de a face o postare.

mythra: Sa presupunem ca ai avea drepturi de moderator pentru cateva ore. Ce ai mai schimba? Ai realiza anumite teme, concursuri..? Daca da, ce si de ce?

cavalerul mort: As face concurs cu agresorul,aparatorul,innobilatorul saptamanii in care as acorda o suma simbolica de pp-uri.

mythra: Pe viitor, cu cine ai dori sa vezi un interviu pe forumul extern? Cateva exemple de intrebari/curiozitati poti sa ne dai?

cavalerul mort: Iuda e un jucator interesant care ar avea multe de spus si chiar as fi curios sa vad si punctul lui de vedere la aceleasi intrebari puse mie.

mythra: In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe aceasta lume?

cavalerul mort: Cu siguranta.

Dragi playeri nu uitati ca acest joc ne reprezinta pe fiecare si in viata reala si as vrea sa va rog sa nu uitati ca pana la urma este doar un joc.

mythra: Multumesc pentru timpul acordat. Multa bafta pe joc si in viata reala!

cavalerul mort: Multumesc si eu pt ca am avut onoarea de a fi ales ca si participant la acest interviu.
Iti doresc la fel si tine,multa bafta peste tot!
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Interviu 2: angelblack

mythra: Multumim ca ai acceptat invitatia noastra. In primul rand, spune-ne cateva cuvinte despre tine, despre persoana ce se afla in spatele acestui nick de joc.

angelblack: Sunt student in anul 2 la U.V.T din Timisoara,sunt o persoana activa,am o personalitate puternica,incapatanat de multe ori.Pe acest cont joc doar eu momentan.

mythra: In ceea ce priveste nick-ul de joc, acesta are vreo semnificatie speciala pentru tine? Cum l-ai ales?

angelblack: Cu acest nume am inceput sa joc pe lumea 14,nu are nici o semnificatie speciala,am vrut sa aleg alt nume dar nu ma lasat si asa am ales acest nick de joc.

mythra: Am inteles. Despre experienta ta pe acest joc, ce ne poti spune? Cand si cum ai luat pentru prima data contact cu "triburile"?

angelblack: Pe lumea 14 am inceput sa joc din curiozitate,pe acea lume am invatat sa joc.

mythra: In afara de L14 si lumea curenta, ai mai jucat si pe alte lumi sau chiar si pe alte servere (.net, .uk etc)?

angelblack: Am jucat pe lumea 19 si 23 unde am fost conducator,pe lumea 25,34,37 pe aceste lumi m-am tinut de joc,iar pe extern am jucat la francezi,de acolo a plecat si acest titlu pe joc de "Bulibasa" si am mai jucat pe un server speed care acum este inchis,nu mai stiu cum se numea.

mythra: Care dintre toate acestea ti-a placut cel mai mult si de ce?

angelblack: Lumea 14 acolo am inceput,am invatat sa joc acolo,era mai greu jocul,jucam oameni normali,care pe langa joc ieseau in oras,mergeau la servici ,aveau si alte activitati,iar jocul era pe locul 4/5 in planul lor cu toate acestea am condus acea lume cu acei jucatori,acum jocul nu mai are farmec cu atatia "obsedati" de joc care vad lumina zilei doar online,nu mai are farmec pentru ca datorita setarilor noi cu bani bagati in joc devi jucator de top chiar daca nu ai habar cum sa faci split...lumea 14 pt mine a fost cea mai faina.

mythra: Avand in vedere evolutia jocului, incepand de la lumea 14 cu care ai luat contact prima data si pana la cea actuala, pe care joci, ce parere ti-ai facut cu privire la modificarile/update-urile aduse acestuia? Dar despre calitatea jucatorilor, daca tot ai mentionat mai devreme ceva legat de acest aspect?

angelblack: Unele update-uri au inbunatatit jocul,dar unele l-au facut mai antipatic pentru jucatorii mai vechi,care au jucat pe primele lumi.

mythra: Imi poti da cate un exemplu din fiecare astfel de categorie (unul util si altul antipatic)?

angelblack: util:asistentul de farmare,planificatorul de innobilari
inutil:acele scripturi pentru atacuri la secunda din cauza carora spliturile sunt inutile la un numar mare de atacuri,chiar ieri ma sunat cineva si m-a intrebat daca e posibil sa intre 200 de curatari pe aceiasi secunda,jucator vechi de lumea 3,aceste schimburi de resurse pt pp-uri ati adus rangul de comercializare prea sus,nu se merita sa te pui cu cineva care baga bani in joc pentru ca nu ai cum sa-l depasesti la start

mythra: In toata aceasta perioada, din 2009 (inceputul lumii 14) si pana in prezent, ce anume te-a determinat sa ramai in joc?

angelblack: De fiecare data am inceput cand aveam prea mult timp liber ,intram sa vad ce mai este nou si am ramas sa joc unde am intalnit jucatori buni cu caractere frumoase

mythra: De-a lungul timpului, au fost persoane care te-au indrumat sau ai invatat totul de unul singur?

angelblack: am fost invatat cum sa joc,baza,apoi singur mi-am facut un stil joc in functie de timpu avut la dispozitie pentru joc

mythra: Ne poti spune mai multe despre stilul de joc ce ti l-ai format? De exemplu, cum preferi sa joci..mai agresiv, defensiv, pe granita sau cat mai departe de aceasta?

angelblack: prefer sa joc pe granita si cat mai ofensiv,dar stiu sa-mi modelez stilu de joc in functie de adversar,tribu in care ma aflu,timpu meu disponibil pt joc.

mythra: Ce anume te-a determinat sa intri aici, pe L40? Ai intrat singur sau cu un grup de prieteni?

angelblack: Singur am intrat,tot ce este construit in [ally]Zig!?![/ally] s-a realizat pe aceasta lume,nu este o munca continuata de pe alte lumi!

mythra: Ne povestesti putin despre momentele cheie/dificile prin care a trecut/trece (tradari, jocuri de culise si alte picanterii) ?

angelblack: Momente cheie exista in fiecare zi,daca nu stii sa gestionezi situatiile aparute zilnic at nu ai sa apuci momentele cheie importante/mari.Un moment cheie am avut la inceputul tribului cand cei din Scitii aflati in k56 au trecut in BW,noi avand un pna cu scitii cu conditia ca la finalul pna-ului valabil 30 de zile ei sa treaca la noi,acel pna a fost facut repede eu unu nu am avut incredere in el si eram pregatit pentru asa ceva,dovada ca i-am scos din k56,apoi BW-ul a trecut in DIABLO,un DIABLO care a ignorat razboiul nostru cu ei,recrutandu-i ei ne-au declarat razboi practic,pentru ca noi nu aveam de gand sa oprim innobilarile...apoi un alt moment cheie a fost recrutarea tribului loading de catre DIABLO,loading fiindu-ne aliat,joc de 5 ani ,dar atatia oameni fara pic de coloana vertebrala ca aici nu am intalnit,se trecea dintr-un trib in altu si isi innobilau fostii colegi intr-o veselie fara pic de regret, si ma bucura faptu ca in Zig!?! cu toate ca am avut/avem dificultati zilnice am ramas in continuare pe harta si vom ramane impreuna pana la ultima lance,chiar daca DIABLO a incercat sa ne dezbine,DT-ul a incercat si el,dar inca suntem aici si va fi greu sa se treaca peste noi!

mythra: Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la aceasta lume, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?

angelblack: Probabil nimic,nu stiu e greu de spus.

mythra: Ati intrat pana acum intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

angelblack: Nu exista asa ceva,parerea mea,chiar daca DIABLO este de 2 sau 3 ori mai numeros ca noi,noi cu o eficientizare maxima a resurselor disponibile ii putem invinge,valabil pentru toate triburile mici aflate in razboi cu cele mari,avem sanse mai mici,dar este sansa noastra de afirmare,sa-si demosntreze fiecare de ce este in stare...razboiul nostru cu DIABLO este influentat si de lipsa de experienta a noastra in aceasta formula,DIABLO venind de pe alte lumi,lumi unde a iesit invingator sau s-a batatut pentru locul 1 mereu,noi abia pe 40 ne-am format,sunt sigur ca vom reusii sa ne impunem mai categoric pe o alta lume daca intram in aceasta formula dupa experienta acumulata aici,dar pana acolo mai e mult si DIABLO va avea zile fripte cu noi.

mythra: Ce parere ai despre diplomatie, cat de importanta este pentru un trib? Am inteles din ce ai mentionat mai devreme faptul ca ati avut deja cateva neplaceri in aceasta privinta.
Crezi ca o lume poate fi castigata mai mult prin diplomatie si mai putin prin razboaie sau invers?


angelblack: Este importanta diplomatia,te poate ajuta sa castigi o lume,dar o lume trbuie castigata mai mult prin razboi,pt ca daca recrutam tot si bagam apoi la interne pentru a umfla conturile conducatorilor si astfel sa castigam lumea pentru mine nu ar fi un motiv de mandrie/satisfactie.In conditiile date ale acestei lumi,tribul invingator va fi acel trib care va reusii sa aiba continuitate,in mare parte lucrurile s-au asezat,va mai fi o singura mare fuziune si atat,apoi va depinde fiecare de propiul trib/propia famile.

mythra: Dar despre schimbarea tribului, fuziuni si recrutarea de la dusmani, ce parere ai? In special, daca acestea au loc in timpul razboiului.

angelblack: Se practia pentru ati usura munca in prima faza,pentru ca la un moment dat acele conturi recrutate prin fuziuni/de la dusmani tot vor fi innobilate,dar ca sa avansezi repede se practica,dezbina si cucereste.

mythra: A fost si cazul vostru pana acum?

angelblack: Da,de la noi s-a recrutat din academie,apoi au vrut innapoi,dar nu am mai recrutat noi...noi nu am recrutat din DIABLO desi am avut ocazia.

mythra: Care consideri ca sunt calitatile tale ca jucator si/sau conducator?

angelblack: Ca jucator/conducator mai am de lucrat la imbunatirea calitatiilor,calitatea mea ca jucator/conducator trebuie recunoscuta de ceilalti jucatori,daca vrei parerea mea despre mine ca jucator/conducator:sunt cel mai bun

mythra: Niciun defect?

angelblack: Ba da,dar cu toate defectele sunt mai bun decat cei fara defecte

mythra: Daca ar fi sa faci un top 3 al celor mai buni jucatori/conducatori de pe L40, care ar fi acesta? Imi poti argumenta alegerile?

angelblack: [player]PuncT[/player]
[player]Lordy=AG[/player]
[player]Celtul[/player]

Ordinea nu conteaza pentru mine,motivul:nu stiu cati jucatori ar fi rezistat la fel de bine ca ei pe aceasta lume,in conditile dificile intampinate aici + un conducator ca mine pe capu lor zilnic.

mythra: De fiecare data cand apare o lume noua, exista o tentatie mare a jucatorilor, inclusiv a celor activi, sa inceapa si pe aceasta. Ai intampinat astfel de dificultati, cum i-ai tinut alaturi de tine?

angelblack: Avem o batalie de castigat,cine neglijeaza aceasta lume cedeaza satele automat in trib.

mythra: Ai fost pus vreodata in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului ? Dar pt binele tau ?

angelblack: Da,am fost pus in aceasta postura,dar am stiut sa gestionez situatia si nu a trebuit sa mai aleg

mythra: Ce preferi mai mult: un jucator foarte bun si activ dar problematic....sau subaltern de incredere dar mai putin pregatit/activ?

angelblack: jucator bun si activ dar problematic

mythra: Ne poti povesti un moment tensionant din „viata” de jucator triburile si ce anume ai facut pentru a-l depasi?

angelblack: Nu am avut,sau daca am avut poate nu il consider eu tensionat

mythra: Sunt jucatori pe care ii consideri cei mai mari inamici ai tai, de pe aceasta lume sau altele si fata de care nu ti-ai schimba parerea? Daca da, cum s-a ajuns aici? (strict la joc ma refer, bineinteles)

angelblack: Nu am astfel de mentalitate,e doar un joc ,pe aceasta lume putem fi dusmani,iar pe o viitoare lume putem juca in acelasi trib, daca pe timpu razboiului nu s-a ajuns la jigniri sau alte probleme si a existat respect.

mythra: Ti-ai facut vreun prieten in acest joc cu care sa extinzi aceasta relatie de prietenie si in viata reala?

angelblack: Nu

mythra: Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile ? Cateva exemple din experienta tribului tau?

angelblack: In general nu ma folosec de oameni pt a-mi indeplini obiectivele,prefer sa muncesc pentru asta,la sfarsit satisfactia va fi mult mai mare.

mythra: Ai vrea sa ne spui parerea ta generala despre comunitatea "triburile" si ce anume ti-ar placea sa vezi ca si imbunatatiri?

angelblack: In primul rand as vrea sa vad ca admini nu mai joaca,indiferent ca se ocupa sau nu de acea lume,personal aici am observat admini care joaca,ii sti si tu,nu mi se pare corect fata de noi,ei au un avantaj in fata noastra din start.In rest nu am ce sa spun prea mult.

mythra: Iar in ceea ce priveste strict forumul extern, ce ne poti spune? Ce imbunatatiri consideri ca ar trebui aduse?

angelblack: nu prea il utilizez,nu am ce sa spun.

mythra: In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe aceasta lume?

angelblack: Sa trateze jocul ca pe un joc,sa nu uite ca au o viata reala pe care o pot rata daca isi petrec majoritatea timpului pe acest joc!In rest multa bafta!

mythra: O ultima intrebare: pe viitor, cu cine ai dori sa vezi un interviu si de ce? Cateva exemple de intrebari/curiozitati?

angelblack: Nu am astfel de curiozitati,dar astept sa vad ce zice Portile Iadului pentru ca am vazut ca el ma propus pt interviu

mythra: Multumesc pentru timpul acordat. Multa bafta pe joc si in viata reala!

angelblack: Mersi!
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Interviu 3: hai lasa-ma

mythra: In primul rand, multumim pentru raspunsul pozitiv. :) Spune-mi cateva cuvinte despre tine, despre persoana ce se afla in spatele nick-ului de joc.

hai lasa-ma: Ma numesc Loredana, am 26 de ani si lucrez in domeniul bancar

mythra: Numele ales pentru joc are vreo semnificatie aparte? Daca da, care ar fi aceasta, cum l-ai ales?

hai lasa-ma: Nu are nici o semnificatie, dar am introdus mai multe variante si niciuna nu era disponibila asa ca asta mi-a venit pe moment in minte

mythra: Despre experienta ta pe acest joc, ce ne poti spune? Cand si cum ai luat pentru prima data contact cu "triburile"?

hai lasa-ma: Prima data am jucat pe lumea 26, prietenul meu juca acolo si din curiozitate i-am spus sa ma invete si pe mine.Mi s-a parut interesant si am continuat sa joc:)

mythra: Ai jucat pe mai multe lumi sau chiar si pe alte servere, in afara de L26 si L40, bineinteles?

hai lasa-ma: Am mai intrat si pe alte lumi dupa ce am renuntat la 26 dar nu am jucat prea mult, ultima a fost l32 unde am renuntat destul de repede pentru ca timpul nu imi permitea sa stau prea mult pe joc.

mythra: Avand in vedere ca lumea 26 e un pic mai veche si tinand cont de evolutia jocului incepand de atunci si pana in prezent, ce parere ai despre modificarile/update-urile aduse acestuia? Dar despre calitatea jucatorilor si a jocului, in general?

hai lasa-ma: Consider ca orice modificari/update-uri au fost aduse, sunt binevenite atata timp cat imbunatatesc calitatea jocului.Cat despre calitatea jucatorilor ce pot sa spun, am observat ca s-a schimbat mult mentalitatea jucatorilor fata de ultima data cand am avut contact cu acest joc.

mythra: In ce s-a schimbat? E de bine sau de rau aceasta schimbare?

hai lasa-ma: In general pot sa spun ca in rau, adica nu mai prea exista respectul de altadata intre jucatori, jucatorii/conducatorii se folosesc de tot felul de mijloace pentru a merge spre castigarea lumii uitand ca acesta este doar un joc care practic se castiga prin razboaie.Intradevar este un joc de strategie dar totusi consider ca in unele cazuri se exagereaza si se indeparteaza total de ideea acestui joc.

mythra: Legat de castigarea unui razboi, crezi ca acest lucru ar putea fi obtinut mai mult prin diplomatie si mai putin prin razboaie sau invers ? Cum ti s-ar parea mai corect?

hai lasa-ma: Consider ca ar trebui sa existe un echilibru intre acestea,daca un razboi s-ar castiga mai mult prin diplomatie si mai putin prin razboaie atunci s-ar pierde tot farmecul jocului cel putin din prespectiva mea.

mythra: In tribul din care faci parte, ati reusit pana acum sa pastrati un astfel de echilibru?

hai lasa-ma: Eu cred ca da,am avut mereu si razboaie nu am jucat niciodata cu harta albastra si am incercat sa pastram si o diplomatie cat de cat stabila

mythra: Cat de importanta este diplomatia in tribul din care faci parte? In conflictele aparute pana acum cu aliatii sau triburile aflate la PNA, s-a ocupat cineva anume de medierea acestora sau ati lasat sa se rezolve de la sine?

hai lasa-ma: In general cand au aparut conflicte am incercat sa le rezolvam impreuna cu conducerea tribului respectiv, eu am fost cea care s-a ocupat de conflicte probabil pentru ca am dispus de mai mult timp sau am avut mai multa rabdare :)

Si da, diplomatia este importanta si consider ca asta e valabil pentru orice trib.

mythra: :) De-a lungul timpului, au fost persoane care te-au indrumat pe acest joc sau ai invatat totul singura?

hai lasa-ma: Singura cu siguranta nu am invatat insa nu am avut constant aceleasi persoane care sa ma indrume, mereu am avut ocazia sa cunosc jucatori cu o oarecare experienta pe joc si am profitat sa invat si eu din experientele lor, sunt sigura ca inca mai sunt multe de invatat.

mythra: Pe lumea 40, ce anume te-a determinat sa intri? Ai intrat singura sau cu un grup de prieteni?

hai lasa-ma: Am primit invitatie pe mail si am intrat de curiozitate sa vad cum mai e jocul,nu aveam intentia de a juca serios dar am intalnit un grup de jucatori cu care m-am inteles bine si am continuat.

mythra: Vad ca sunteti pe locul 2 ca si trib. :) Ce imi poti spune despre acesta (strategie, obiective s.a.m.d.) ? Crezi ca isi merita locul actual in clasament, sa ne asteptam la o clasare mai buna in viitorul apropiat?

hai lasa-ma: Da, consider ca isi merita locul in clasament deoarece acesta a fost obtinut in proportie de 80% din munca colegilor si 20% din recrutari facute pe parcursul jocului, cat despre strategie si obiective ce sa spun,nu avem ceva prestabilit,vedem ce v-a urma si cum o sa decurga lucrurile pe harta.O clasare mai buna, bineinteles ca ne dorim:)

mythra: Imi poti povesti putin despre momentele cheie/dificile prin care a trecut sau trece (tradari, jocuri de culise si alte picanterii) ?

hai lasa-ma: Nu pot sa spun ca am avut parte de momente cheie pana acum, prin respectarea diplomatiei si a jucatorilor am incercat cat de cat sa evitam astfel de lucruri, dar cu siguranta acestea vor aparea intr-un momentan mai avansat al jocului

mythra: Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la aceasta lume, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?

hai lasa-ma: A fost un moment cand academia tribului a fost lasata sa lupte singura intr-un razboi,tribul mare trecand prin cateva modificari in conducere acea decizie a afectat comunicarea dintre academie si tribul respectiv care acum ne este aliat.Daca as putea sa dau timpul inapoi cu siguranta acesta ar fi un lucru care l-as schimba

mythra: Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ pe aceasta lume? Daca da, care ar fi acestea?

hai lasa-ma: Nu pot sa spun ca m-a surprins ceva inca:)

mythra: Despre stilul tau de joc, ce ne poti spune? preferi sa joci agresiv, defensiv, pe granita sau cat mai departe de aceasta?

hai lasa-ma: Cu toate ca nu dispun de foarte mult timp pentru joc,prefer sa joc mai agresiv si cu siguranta pe granita, acolo e distractia:)

mythra: Care consideri ca sunt calitatile tale ca jucatoare? Dar ca si conducatoare?:)

hai lasa-ma: Ca si jucatoare, imi place sa imi cunosc adversarul nu ma arunc niciodata cu capul inainte iar ca si conducatoarea,rabdarea si intelegerea.

mythra: Dar defecte?

hai lasa-ma: Unul dintre defecte consider ca este increderea pe care o acord celor din jur,datorita strategiilor care se folosesc acum, risc sa am parte de acele tradari/jocuri de culise etc.

mythra: Ce parere ai, in general, despre schimbarea tribului si despre fuziuni?

hai lasa-ma: In general am incercat sa evit fuziunile, poate ca sunt utile la inceputul jocului cand sunt foarte multe triburi pe harta insa mai tarziu dupa prea multe fuziuni este greu sa iti cunosti playerii din tribul propriu si il consider un dezavantaj.Schimbarile de trib la fel nu imi plac,dar uneori daca sunt necesare le accept.

mythra: Dar cu privire la recrutarile de la dusmani in timpul razboiului, ce parere ai?

hai lasa-ma: Nu prea sunt deacord cu ele, dar uneori pot fi si benefice.

mythra: A fost si cazul vostru pana acum?

hai lasa-ma: Da, chiar acum recent am facut cateva recrutari dintr-un razboi care dura de prea mult timp si consider ca am facut o alegere buna, deoarece s-au dovedit a fi jucatori activi si buni.

mythra: O curiozitate venita din partea unui jucator ce activeaza pe aceeasi lume ca si tine: ne poti da mai multe detalii cu privire la motivele ce au stat la baza realizarii diplomatiei dintre tribul tau, Diablo si Leon?

hai lasa-ma: Alianta cu Diablo este facuta chiar dinainte ca eu sa ma alatur tribului PR, este o alianta veche si pot sa spun ca nu au fost niciodata conflicte sau neintelegeri.Alianta cu LEON a fost facuta in timpul unui razboi, intradevar probabil multa lume se astepta sa rupem aceasta alianta in momentul in care ei au recrutat de la dusmani, insa nu am facut-o datorita neincrederii pe care o aveam fata de alte triburi si datorita faptului ca au dat dovada de corectitudine si ne-au anuntat inainte de a face recrutarile respective.

mythra: Inca o intrebare propusa de jucatori: In trecut, din cate am inteles, ati avut de ales intre diplomatia cu Diablo respectiv, cea cu DT. Care au fost motivele ce au stat la baza alegerii voastre?

hai lasa-ma: Dupa cum am precizat si la intrebarea anterioara, diplomatia cu Diablo este cea mai veche,oficiala si fara probleme pe cand DT-ul ne propunea ceva neoficial, sub pretextul sa nu ne faca noua rau o diplomatie cu ei, asa ca am ales ceea ce mi-a inspirat mai multa incredere:)

mythra: Am inteles. :) Daca ar fi sa faci un top 3 al celor mai buni jucatori/conducatori de pe L40, care ar fi acesta? Imi poti argumenta alegerile?

hai lasa-ma: Portile Iadului, Cavalerul mort si Luka22, consider ca sunt buni jucatori/conducatori.Un top 3 este totusi destul de greu, sunt sigura ca mai sunt multi alti jucatori buni cu experienta dar cu care inca nu am avut contact pe harta

mythra: De fiecare data cand apare o lume noua, exista o tendinta mare in randul jucatorilor, inclusiv a celor activi, de a incepe si pe aceasta. Ai intampinat astfel de dificultati atunci cand au aparut L41 si L42? Daca da, cum i-ai tinut alaturi de tine?

hai lasa-ma: Intradevar majoritatea au intrat si pe l41 si l42 dar asta nu a afectat activitatea lor pe l40

mythra: Ai fost pusa vreodata in situatia de a face o alegere dificila pentru binele tribului? Dar pentru binele tau ?

hai lasa-ma: Da, alegeri dificile sunt mereu de facut si incerc sa le fac pentru binele tribului si apoi pentru binele meu:)

mythra: Presupunand prin absurd ca tribul tau s-ar desfiinta (nu va doresc asa ceva, din contra, multa bafta pe L40!), in ce trib ai prefera sa continui si de ce?

hai lasa-ma: As prefera sa continui in tribul Diablo deoarece sunt aliati de incredere si probabil pentru ca in mare au cam aceeasi diplomatie ca si noi.

mythra: Ce preferi mai mult: un jucator foarte bun si activ dar problematic, ce poate trada sau se poate lasa oricand....sau un subaltern de incredere dar mai putin pregatit/activ?

hai lasa-ma: Un subaltern de incredere dar mai putin pregatit/activ

mythra: Ne poti povesti un moment tensionant din „viata” de jucator triburile si cum l-ai depasit?

hai lasa-ma: Nu cred ca pot sa numesc un anumit moment tensionant, cu siguranta au fost mai multe si le-am depasit cu rabdare si cu sprijinul colegilor.

mythra: Sunt jucatori pe care ii consideri cei mai mari inamici ai tai, pe aceasta lume? Daca da, cum s-a ajuns aici? (strict la joc ma refer, bineinteles)

hai lasa-ma: Nu consider pe nimeni cel mai mare inamic, jocul este joc si il tratez ca atare.

mythra: Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile ? Cateva exemple din experienta proprie?

hai lasa-ma: Nu, nu sunt adepta jocurilor de culise care s-ar putea defini prin aceasta fraza "scopul scuza mijloacele"

mythra: Pentru ca ne indreptam spre finalul interviului, ai vrea sa ne spui parerea ta generala despre comunitatea "triburile" si ce anume ti-ar placea sa vezi ca si imbunatatiri?

hai lasa-ma: Comunitatea "triburile" este ok, cu mici exceptii bineinteles cand jucatorii uita ca acesta este un joc si exagereaza prin comportamentul si felul cum se adreseaza unii altora.Iar ca o imbunatarire, daca se poate numi asa, sustin ceea ce s-a mai spus, administratorii acestui joc sa ramana administratori si atat.

mythra: Dar despre cresterea inactivitatii utilizatorilor pe forumul extern? Cum crezi ca s-ar putea imbunatati situatia?

hai lasa-ma: Probabil daca s-ar pastra un limbaj mai decent intre jucatori, realizarea de concursuri sau teme interesante prin care sa se poata invata cate ceva despre acest joc.

mythra: Sa presupunem ca ai avea drepturi de moderator pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Ai realiza anumite teme, concursuri..? Daca da, ce si de ce?

hai lasa-ma: As face o tema in care castigatorii lumilor anterioare sau jucatorii cu o experienta mai mare pe acest joc sa impartaseasca experientele cu cei mai putin priceputi si eventual sa-i ajute cu sfaturi, consider ca multi jucatori cu experienta privesc incepatorii de sus si prefera sa-i innobileze sau sa faca misto de ei decat sa-i invete astfel incat se pierd multi potentiali utilizatori

mythra: Pe viitor, cu cine ai dori sa vezi un interviu si de ce? (pot fi si mai multe propuneri)
Cateva exemple de intrebari/curiozitati ar fi bine primite :)


hai lasa-ma: As dori sa vad interviu cu Luka22, Iuda, Bunica din jamaica in principiu pentru ca sunt jucatori cu experienta si chiar sunt curioasa de raspunsurile lor:)

mythra: In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe aceasta lume?

hai lasa-ma: Sa pastreze limita bunului simt si sa nu uite ca este doar un joc

mythra: Multumesc pentru timpul acordat. Mult succes! :)

hai lasa-ma: Multumesc si eu.
 

DeletedUser42487

Interviu 4: profucv


mangotaru: Buna, vreau sa-ti multumesc ca ai fost de acord sa acorzi acest interviu.
In primul rand, spune-ne cateva cuvinte despre tine, despre persoana ce se afla in spatele acestui nick de joc.


profucv: Cu placere .
Despre mine ... am 35 de ani , casatorit , am 2 copii ..
Hobby-uri ... era odata .. fotbalul (acum e sportul in general).. , triburile .. plimbarile si jocurile cu copii ...

mangotaru: Sa-ti traiasca, o familie implinita.

Numele ales pentru joc are vreo semnificatie aparte? Cum l-ai ales?


profucv: Multumesc .
profucv = pro fotbal universitatea craiova
nicul asta il folosesc de ani de zile si pe timpul ... mirc-ului :) .. apoi si pe alte jocuri acelasi nick am folosit ..


mangotaru nov 15, 14:04
Despre experienta ta pe acest joc, ce ne poti spune? Cand si cum ai luat pentru prima data contact cu "triburile"?


profucv: Acum vreo 6 ani ... inca mai frecventam "internet-cafe"-urile .. si fiind client fidel la o sala din craiova , cunosteam destui copii care veneau zilnic pe acolo .. unul dintre ei a avut "proasta inspiratie" sa imi arate acest joc .. Imi aduc aminte ca incepursera lumile 1,2,3,4 pe triburile.ro ..E clar ca am inceput pe toate :) .. Jucam de unul singur ,ma chinuiam , dar nu prea aveam rezultate .Nu ceream sprijin la nimeni , nu ceream informatii despre joc la nimeni .. si asa am patimit pana a inceput lumea 7 . Atunci am renuntat la toate desi pe l3 faceam treaba buna .Am ramas doar pe l7 pana s-a terminat . Am condus acolo tribul DIABLO la castigarea lumii , meritele mele sunt ca am stiut sa gestionez situatiile critice , faptul ca DIABLO a castigat lumea este meritul COLEGILOR .
Apoi dupa terminarea l7 , am mai incercat odata pe l24 , dar multi "din gasca" se lasasera , eu am avut alte prioritati timp de vreo 4 luni .. si cand m-am intors tribul WHAT?? din a carei conducere faceam parte era in razboi cu toata harta .. De atunci am luat o pauza de vreo 2 ani .. La fiecare inceput de lume eram contactat de ... dl.poarta :) .. sa revin pe joc .. si uite asa am revenit pe l40 ..

mangotaru: Despre timpul alocat jocului, ai pastrat un ritm constant pe joc sau ai inceput sa aloci mai putin timp acestuia?

profucv: TIMPUL ... Acum vreo 4 ani am stat 64 de ore nedezlipit de pc , pentru ca aveam un sitter atacat .. acum nu as mai sta nici la mine :) .
Jocul nu mai este acelasi .. si mai mult imi displac schimbarile .. mie si acum imi place sa imi notez cum trebuie sa trimit atacurile pe hartie :) nu folosesc scrituri de nici un fel ... nu stiu daca am luat vreun sat pe lumea asta cu t-train ... Parca prea ti se ofera totul prin schimbarile facute ..

mangotaru: Sa inteleg ca modificarile/update-urile aduse jocului de-a lungul timpului nu iti plac?

profucv: Nu , nu imi plac .. E adevarat ca unele va aduc ceva bani in plus ... dar sincer .. parca nu mai e frumusetea aia a jocul .. farmatul "Dupa ultimul raport" ... acum .. avem asistent de farmare .. apesi de 3 ori si gata .. ai trimis toate trupele .. Inainte mi se pare ca era mult mai important sa fii activ decat sa investesti bani in joc . Acum e invers , iar asta o zice cineva ce nu a jucat niciodata fara cont premiu .

mangotaru: Se pierde putin din placerea jocului cand devine aproape totul automat...
Ai jucat pe multe lumi sau chiar si pe alte servere?


profucv: Primele 4 , 7 , 24 si .. trecator pe inca 2-3 lumi ..
Pe alte servere , am jucat pentru o amica pe la americani ... dar intram sporadic .. odata la 2 saptamani , cand ma ruga ea ca avea atacuri .. in rest nu ..

mangotaru: Care dintre acestea ti-a placut cel mai mult si de ce?

profucv: 7 .. pentru ca am castigat-o :p :)
Intr-adevar lumea 7 a fost de departe cea mai frumoasa lumea pe care am jucat .. si cred ca a fost cea mai frumoasa pe triburile.ro . Acolo s-au strans toti jucatorii de triburi care erau la acel moment in romania . Era o lume cu viteza mare , iar dupa lumea 3 (singura cu viteza 2 inaintea lumii7 ) unde isi cam faceau de cap ... cine trebuia sa fie impartial ... ajutind tribul scitii ,majoritatea jucatorilor buni existenti atunci au incercat o revanse pe lumea 7 . A castigat-o un trib caruia toata lumea ii "canta prohodul" la inceput - un trib din mijlocul hartii inconjurat de inamici . Am stat ani de zile si m-am culcat la 3-4 dimineata , daca nu si mai tarziu alaturi de minunati colegi , de aliati , de dusmani pe skype .. "la taclale" .. si cand sa plecam la culcare .. cam cand apareau primele raze de soare .. incepea vreunu din "gasca" sa zica sa incepem cu spionajele ca tocmai bine trece bonusul de noapte .. A fost de vis .. iar la final , cand am castigat lumea , am facut "o intalnire" de 3 zile la Moeciu alaturi de colegi ..
O singura dezamagire am avut , ca desi a fost a 7 a lumea pe triburile.ro , a trebuie sa fie a 2 a lume incheiata pe serverul romanesc .... si asta tot datorita ... celor ce trebuiau sa fie impartiali .. In fine .. povestile raman ... a fost ..super lumea 7 .. si deasupra jocului au fost colegii ... Nu poti juca acest joc "la superlativ" de unul singur ..

mangotaru: Frumos :)

Te consideri un jucător singuratic, sau unul care joacă mai bine în echipă?


profucv: Niciodata nu am fost singuratic .. nici in viata de zii cu zii , nici pe joc .. Jocul asta se joaca in echipa ... iar cea mai buna echipa castiga ..
Am "inventat" un proverb ... datorita pasiunilor mele .. vine din fotbal si se implementeaza foarte bine in acest joc .. Poti sa ai un super jucator , sa iti marcheze , un gol , 2 ,3 .. dar meciul il castiga tot echipa ;) .Tradus in "triburile" .. degeaba iti ia unul 10 sate de la inamici in fiecare zii , daca altii 10 dorm si pierd 11 sate zilnic ;)

mangotaru: Foarte...microbist, dar adevarat :)

In toata aceasta perioada, ce anume te-a determinat sa ramai in joc?


profucv: Prietenii ..faptul ca intru si stau de vorba cu ei ,... e un lucru de care imi era dor .. Iti zisei (olteanu' din mine foloseste perfectul simplu) mai devreme ca am luat o pauza de vreo 2 ani ... imi era dor .. .de "atmosfera" , cu toate ca nu mai este ca inainte .

mangotaru: Eu banateanca get-beget si de mica ii innebuneam pe ai mei cu "mancai", "fusai", etc... :p
De-a lungul timpului, au fost persoane care te-au indrumat sau ai invatat totul de unul singur?


profucv: iauzi :) .. ardeleanca sa vorbesti olteneste :)) buna asta :))
Mai sa stii ca nu imi place sa "iau lectii" de la unul , sau altul , dar totodata .. nu uit ca nimeni nu s-a nascut invatat ... asa ca ... mai trag cu urechea .. mai ascult un sfat .. mai fac si ce ma duce capul .. Nu imi e rusine sa ma duc sa zic ceva gen " nu stiu sa fac asta" .. dar nici nu ma duc :))) intelegi tu printre randuri ce e de inteles ;) :p

mangotaru: Imi place cand vad un barbat care nu se declara atotstiutor :)

Consideri ca mai poti invata lucruri noi pe acest joc sau crezi ca nimic nu te mai poate surprinde?


profucv: Omul cat traieste invata ;) .. asa ca .. am multe de invatat :) ... si cateodata nu e de ajuns sa stii trebuie sa ai si ... noroc sa poti sa reusesti sa pui in aplicare ceea ce stii . ;) .
Iti zisei mai devreme ca ascult sfaturi .. dar nu intotdeauna le iau de bune .


mangotaru:
Ar fi o lume perfecta daca toti am asculta sfaturile primite :)

Sa trecem la lumea actuala pe care joci. Ce anume te-a determinat sa intri aici? Ai intrat singur sau cu un grup de prieteni?


profucv: Dupa 2 ani de rugaminti ale lui dl.poarta sau .. portile iadului .. m-a prins intr-o zii cu zambetul pe buze si .. uite asa am revenit pe joc .. Apoi mai multi fosti colegi cand au aflat ca vreau sa joc pe o lumea au luat legatura cu mine si au intrat si ei .. Nu toti , dar destui . Suntem cativa din colectivul dupa lumea 7 .

mangotaru: Despre stilul tau de joc, ce ne poti spune? preferi sa joci agresiv, defensiv, pe granita sau cat mai departe de aceasta?

profucv: Imi faci un dezavantaj in fata inamicilor intrebindu-ma asta .. dar o sa iti raspund cinstit .. Nu pot sa joc fara granita , si ma consider un jucator ofensiv . Cea mai buna aparare .. tot atacul ramane .. alt proverb din fotbal :p :)) .

mangotaru: Un dusman care se respecta ar trebui sa stie deja asta.

Dar despre tribul din care faci parte acum? Crezi ca isi merita locul actual in clasament?


profucv: Tribul in care ma aflu acum este de fapt academia "tribului mare" ... Nu ne meritam locul , suntem pe 5 , dar cu sigurant cei de pe locul 4 ar trebuii sa fie sub noi :p :) (adica tribul mare) :)

mangotaru: Ai omis sa-mi spui ca esti modest :)


Ne povestesti putin despre momentele cheie/dificile prin care a trecut/trece (tradari, jocuri de culise si alte picanterii) ?


profucv: Pe lumea asta nu am ajuns inca sa vorbim de "tradari" , de momente cheie ... sau cel putin inca nu am perceput eu .. asta .. ca a fugit un jucator mediocru de la noi la inamici .. asta e banalitate .. diplomatia s-a cam respectat pana acum , lucru de care sunt multumit .
Sincer sa fiu , pe lumea asta nu m-am implicat prea mult in discutii cu aliatii , cu inamicii .. mi-am ascutit topoarele si "le-am trimis cu treaba" .. Am avut in schimb grija de academie , si .. ma observ din afara ca am devenit mult mai sever decat eram acum 2-3-4 ani .. Nu stiu daca e bine sau rau ... dar imi pare rau ca am devenit ... mai dictator .. In 4 ani de l7 decat 2 jucatori am bagat "la interne" .. .iar acum in 3-4 luni am mult mai multi ..

mangotaru: Ati intrat pana acum intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

profucv: acum chiar sunt modest .. Nu exista asa ceva in fata noastra :) .. Pai avem 2 razboaie , pe unii ii batem .. ceilalti ... deocamdata ne cam ia la intrebari .. Sper sa se termine cat mai repede primul ca sa maturam pe jos si cu ceilalti ;) .. Asta in cazul in care nu apare ANDREEA MARIN si pe acest joc ... cu surprize .. surprize ...

mangotaru: Andreea Marin apare mereu pe Triburi :)

Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la aceasta lume, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?


profucv: te rog sa ma scuzi , dar trebuie sa ma retrag .. o revin mai tarziu .. dar s-ar putea sa fie prea tarziu pentru tine .. asa ca as vrea sa continuam maine sau ... mai tarziu ... daca nu te superi .. iti raspund cand revin la aceasta intrebare .

mangotaru: Nici o problema.
O seara placuta.


profucv: o seara placuta si tie .
profucv:
mangotaru a spus:
Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la aceasta lume, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?

cred ca nu as mai baga asa multi "la interne" .. pentru ca lipseste omul 2 zile ... gata .. s-a dus ... nu stiu daca e chiar corect ..

mangotaru: Probabil din cauza ca totul se desfasoara la o alta viteza acum, fata de primele lumi.
Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ pe aceasta lume?



profucv: Exista lucruri care m-au surprins :) ..
Asistentul de farmare - negativ .. pentru mine .. pentru altii sunt convins ca e considerat un lucru bun ..
Manager de cont - nu stiu ce face ... :) deci il privesc ca pe ceva negativ ...
Partajarea comenzilor - in sfarsit un lucru excelent .. si culmea .. nu costa .. :) ..
Jucatorii par mai cunoscatori acum ,dar ... nu stiu daca sunt .. Daca le-ati lua scripturile .. ar fi morti in 2 zile :) ..

mangotaru: Care consideri ca sunt calitatile tale ca jucator si/sau conducator?

profucv: Ca jucator , cred ca primeaza faptul ca sunt activ .. sunt mereu pe joc si de aici inveti ... incet .. incet ce ai de facut .. strict ca jucator ..
Ca si conducator .. e greu de zis .. si nu vreau sa par laudaros (desi sunt) :p :)) , cred ca am facut bine mereu cand mi-am adus langa mine "locotenenti" .. colegi , oameni in care am incredere si in viata de zii cu zii nu doar pe acest joc . Fiind oltean .. 100% .. ma aprind repede uneori .. si tot asa imi trece .. de cele mai multe ori , dar cateodata gresesc .. si nu imi dau seama .. de aceea , acesti prieteni pe care ii am , ma mai trag de maneca atunci cand e nevoie ;)

mangotaru: Inseamna ca te poti "lauda"si cu defectele tale?
:p


profucv: pai oricine are defecte , iar cei ce gandesc repede si se aprind repede , au sanse mai mari decat cei ce stau 30 de minute sa dea un raspuns sa greseasca mai des ;)
gata interviul ? zi-mi cum te cheama ca admin sa stiu sa nu te injur cand voi depune un tichet :p .. :))


mangotaru: Eu sunt Ramona si sunt moderator, deci eventual ne ciocnim pe extern :)
Si credeai ca scapi asa repede? Sau te-am plictisit?


profucv: Nu m-ai plictisit , dar vazui ca nu mai intrebai nimic :p :) . Ai cumva nickul pe skype ramoluad .. sau ceva de genul ?
tot tu mi-ai luat interviu si aici :
http://forum.triburile.ro/showthread.php?35737-Interviuri ? :)


mangotaru: Nu, nici o legatura intre noi.

Ai accepta sa joci ca simplu jucator, sa fi condus si nu sa conduci?


profucv: am jucat .. dar la un moment dat .. fie ca am vrut .. fie ca nu .. tot am ajuns in conducere . :) .. "actele jucatorului" ... vorbeste :p :))

mangotaru: Daca ar fi sa faci un top 3 al celor mai buni jucatori/conducatori de pe L40, care ar fi acesta? Imi poti argumenta alegerile?

profucv: Imi pare rau .. dar nu ii cunosc pe niciunul ... in afara de portile iadului , chiar nu ii cunosc .. Nu fac nici un misto .. nu am vorbit decat 5 fraze cu o conducatoare din pr si odata pe skype cu niste baieti din zig?|? deci nu pot sa imi fac o impresie . Despre colegii mei din conducere nu e frumos sa vorbesc urat .. :) iar de laudat .. nu prea am ce :)))))) - glumesc .

mangotaru: Oltean, modest, zgarcit...
Incepem sa ne facem o idee :)

Ce ti-ar placea sa vezi nou pe jocul asta?


profucv: mai esti a nu stiu cata persoana care asociaza oltenii cu zgarcenia .. nu e un lucru ce ne caracterizeaza , avem noi alte "bube" - de ex. "modestia" , dar asta nu .. ardelenii sunt zgarciti .. ;) :)
Uite inca o intrebare care ma ... blocheaza ..
Sa nu mai lasati copii sa joace :) .. Nu ai minim 16 ani .. nu ai voie sa joci ;) . Jocul asta creaza dependenta .. in unele cazuri .. asa ca pustii trebuie sa invete pentru bac , sa intre la facultate :) ..
In gluma asta exista un pic de adevar .. - personal nu sunt un fan al jucatorilor pana in 24 de ani .. pentru ca nu poti avea incredere in ei .

mangotaru: Sunt convinsa ca ai cunoscut si destui "adulti"care nu ar trebui lasati sa joace.

profucv: sa nu imi zici ca nu ai 24 de ani .. ca nu te cred :

mangotaru: Ce bine ca nu ma crezi :)

Crezi ca o lume se poate castiga si altfel, nu doar prin lupta?


profucv: din pacate .. da .. sper sa nu fie cazul pe lumea asta ..

mangotaru: Pentru binele echipei, ai fost pus vreodata in postura de a face o alegere dificila pentru tine?


profucv: pe lumea asta nu , dar pe l7 am facut-o , am plans de nervi ca majoritatea conducerii l-a salvat pe unul , si intr-un final s-a dovedit ca am avut dreptate . Nu intru in detalii , dar ca idee ...

mangotaru: Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

profucv: daca tribul meu s-ar dizolva nu as mai juca . as lasa sitter si mesaj sa imi imparta satele cum vor .


mangotaru: Putem continua discutia maine, te rog?

profucv: da . nici o problema .
Noapte buna .. sa visezi frumos :)

mangotaru: Noapte bună.

mangotaru: Buna seara, putem relua discutia?

profucv : buna .. dormi cam mult :p :) ... credeam ca m-ai uitat :p :)

mangotaru : Nici vorba :)

Ce metoda adoptati la aparitia unei lumi noi, cand e foarte mare tentatia de incepe si acolo? Cum ia-i tinut alaturi de tine?



profucv: eu personal daca ma apuc de o lume .. nu mai intru si pe alta .. colegii .. .nu stiu .. multi probabil incearca si alte lumi , dar sper ca atmosfera din trib , si modul cum e condus ii face sa renunte la ... tentatie :) .

mangotaru: Ce parere ai, in general, despre schimbarea tribului si despre fuziuni?
A fost si cazul vostru pana acum?


profucv: eu , de felul meu sunt statornic .. pe joc foarte rar m-am mutat dintr-un trib in altul .. dar ca si conducator , mereu am adus jucatori din alte triburi .. Am adus si triburi mai mici alaturi de noi .. si usor ... usor .. cei care stiu si vor sa joace raman alaturi de noi ... ceilalti "pier pe mana lor" ..

mangotaru: Ce tip de jucator preferi sa ai in trib: jucator foarte bun dar individualist si problematic, sau unul de incredere dar mai putin pregatit?


profucv: decat sarac si bolnav mai bine bogat si sanatos .. asa ca ii prefer pe cei de incredere , buni si care nu imi fac probleme :p . Pana acum nu i-am intalnit .. dar daca il gasesc mai dau un interviu :p :)
Multi dintre colegii mei joaca de ceva vreme , asa ca si sa nu vrei .. tot intelegi ceva din jocul asta .. asa ca aleg varianta 2 de incredere ;)


mangotaru: Ne poti povesti un moment mai greu din joc, peste care ai trecut si cum ai reusit?

profucv: pe lumea asta a fost chiar la inceput , cand aveam un singur sat .. Eu il aveam de atac , vecinul meu il avea de atac . Dintr-o discutie cu un coleg de trib , mi s-a spus sa nu il atac pe respectivul ca e jucator bun si vomn devenii colegi cat de curand .. Intr-un final .. cand facusem fieraria la 20 si eram aproape sa fac curtea nobila , m-a atacat el pe mine ... dimineta la ora 07 00 01 . Eram on , dar nu aveam cu ce ma apara .. am urlat dupa sprijin toata ziua si n-am primit nimic pana nu a venit bonusul de noapte , dar cu ajutorul unei colege i-am prins trupele "vecinului" in sat cand se intorceau . M-a dat inapoi cu vreo 3-4 zile ca apoi au inceput sa ma demoleze ... dar asta a fost .. al 2 lea sau al 3 lea sat luat de mine pe lumea asta este satul "vecinului" .

mangotaru: Ti-ai facut vreun prieten in acest joc cu care sa extinzi aceasta relatie de prietenie si in viata reala?

profucv: Da , mai multi . Cu multi colegi m-am intalnit de mai multe ori . Parca iti ziceam mai devreme ca am facut la sfarsitul lui 7 o intalnire de 3 zile la munte . Cu multi dintre ei m-am mai intalnit si dupa aceea .

mangotaru: Ma bucur, iar jocul parca e altfel cand relatia se extinde si in realitate.

Exista jucatori pe care sa-i poti numi "cei mai mari inamici"ai tai?


profucv: pe lumea asta nu am asa ceva .. cu toate ca , am pierdut un sat .. si asta se intampla foarte rar ;) .. e adevarat .. era luat doar de cateva minute si cand l-am luat aveam deja nobili pe el .. Am dat recuperare dar .. amaratul ala al meu de nobil a facut adeziune doar 24 .. din 25 .. :) .. dar nu il pot trece pe respectivul la "cel mai mare inamic". m-a mai atacat de cateva ori , dar ca sa ajungi "inamicul meu" .. trebuie sa ai ceva treaba cu jocul , nu sa dai full cu nobilul si apoi la 5 minute curatare ;)

mangotaru: "Scopul scuza mijloacele" in joc?

profucv: nici in joc , nici in viata ... Cei ce merg pe gandirea ca in razboi ai voie sa faci orice ca sa castigi , sa se apuce de politica , doar acolo e nevoie de astfel de oameni (sunt alegerile azi - trebuia sa aduc vorba :p :)) )

mangotaru: :)

Un mesaj de incheiere?



profucv: Multa bafta in viata reala .. jocul e frumos azi , enervant maine , poimaine mai iei un sat .. dar familia si viata zilnica .. sunt mult mai importante .. - Acum 3 gandeam exact pe dos .. si cineva apropiat mi-a spus cuvintele astea .. AVEA DREPTATE .

mangotaru: Asa este.

Pe viitor cu ce jucatori ai vrea sa vezi un itnerviu si de ce?


profucv: Cu elsergio .

mangotaru: Multumesc foarte mult pentru interviu.
O seara placuta.


profucv: Si eu iti multumesc .
O seara placuta si tie .
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Interviu 5: luka22


mythra: Buna si iti multumesc pentru raspunsul pozitiv ce l-am primit de la tine pentru aceasta actiune a noastra.
Pentru inceput, spune-ne cateva cuvinte despre tine, despre persoana ce se afla in spatele acestui nick de joc.


luka22: Buna seara,ma numesc Luca,am 27 de ani si sunt din Dr.Tr.Severin..in prezent locuiesc in Mlano unde lucrez intr-un spital.
Sunt un barbat caruia ii place sa lupte pentru o viata mai decenta..sunt un tip incapatanat si destul de orgolios.

mythra: Numele ales pentru joc are vreo semnificatie aparte? Daca da, care ar fi aceasta, cum l-ai ales?

luka22: Numele ales pe joc este de fapt si numele meu real..iar numarul 22 este numarul meu norocos

mythra: Am inteles. In ceea ce priveste experienta ta pe acest joc, ce ne poti spune? Cand si cum ai luat pentru prima data contact cu "triburile"?

luka22: Nu sunt un jucator cu foarte multa experienta dar vreau sa cred ca pot compensa prin vointa si dorinta..
Prima lume pe care am jucat a fost L22 si cu toate ca imi poarta noroc numarul 22 am fost innobilat rapid pe aceasta lume.
Nu am mai intrat pana pe L31 unde am creat un trib format 90% din jucatori incepatori si am ajuns pana pe locul 4 pe acea lume..pot spune ca acei oameni pe care i-am intalnit acolo m-au facut sa vreau sa continui sa joc triburile si m-au facut sa vad ca acest joc inseamna mult mai mult decat trofee si clasament..acest joc inseamna prietenie si un mod de a ne relaxa.

mythra: In afara de L22, L31 si cea actuala, ai mai incercat si pe alte lumi sau chiar alte servere? Dintre toate acestea, care ti-a placut cel mai mult si de ce?

luka22: Am mai jucat L32,L37,L38 dar destul de putin si datorita faptului ca am avut o perioada foarte incarcata cand activam pe aceste lumi..
Totusi pot spune ca pe L38 mi-au placut foarte mult setarile si mi-a parut rau ca a trebuit sa ma las..cu atat mai mult cu cat acolo am jucat cu un grup restrans de prieteni..

mythra: Aici, pe 40, ce anume te-a determinat sa intri? Ai intrat singur sau cu un grup de prieteni?

luka22: Am intrat singur.
Am vrut sa vad cum a mai evoluat lumea si avand o perioada mai libera nu am stat prea mult pe ganduri..
Black Leon m-a convins sa raman si sa-l ajut sa formeze acest trib..cand vad un om cu bun simt si care stie sa vorbeasca si sa motiveze ceea ce-si doreste,nu pot sa ma ma abtin sa nu-l ajut..fie pe o lume virtuala fie in viata de zi cu zi.

mythra: Daca tot ai mentionat de evolutia lumii si tinand cont de dezvoltarea jocului de-a lungul timpului, ce parere ai despre modificarile/update-urile aduse acestuia? Dar despre calitatea jocului respectiv, a jucatorilor?

luka22: Jocul a evoluat si e normal ca trebuie sa evolueze cat mai mult pentru ca si lumea evolueaza..suntem intr-o era in care evoluam poate prea repede..
de exemplu imi place foarte mult noua functie adaugata cu partajarea comenzilor..in schimb cred ca cei de la INNO pun prea mult amprenta pe bani si nu se mai poate face diferenta intre un jucator bun si unul care baga bani cu nemiluita..cu toate astea nu pot sa condamn INNO,e pe undeva normal sa-si scoata un profit din ceea ce fac.

mythra: L22 e relativ veche, in toata aceasta perioada, ce anume te-a determinat sa ramai pe triburile?

luka22: Grupul de persoane minunate descoperit pe L31..de acolo am inteles ca intre mine si triburile o sa iasa "o poveste frumoasa de dragoste"..

mythra: De-a lungul timpului, au fost persoane care te-au indrumat sau ai invatat totul de unul singur?

luka22: Au fost persoane cu mult bun simt pe care le-am intalnit pe joc si care m-au ajutat foarte mult..
Pe aceasta cale tin sa-i multumesc public lui Seven7six6 care e un baiat deosebit si care a avut mereu rabdare cu mine si am invatat enorm de la el.

mythra: Consideri ca mai poti invata lucruri noi pe acest joc sau crezi ca nimic nu te mai poate surprinde?

luka22: Consider ca atata timp cat traim invatam mereu ceva nou..deci cu siguranta mai am multe de invatat.

mythra: Despre stilul tau de joc, ce ne poti spune? preferi sa joci agresiv, defensiv, pe granita sau cat mai departe de aceasta?

luka22: Sunt jucator ofensiv,dar asta nu inseamna ca nu ma pot apara singur..

mythra: Dar despre tribul din care faci parte acum? Crezi ca isi merita locul actual in clasament, sa ne asteptam la o clasare mai buna in viitorul apropiat?

luka22: Tribul din care fac parte are in componenta jucatori foarte buni si cu o experienta mare pe acest joc..
Daca voi reusi sa ii fac sa formeze o echipa in adevaratul sens al cuvantului atunci pot spune ca vom fi cu siguranta pe harta in momentul in care se incheie aceasta lume.

mythra: Ne povestesti putin despre momentele cheie/dificile prin care a trecut/trece (tradari, jocuri de culise si alte picanterii)?

luka22: Cel mai dificil moment a fost atunci cand aveam razboi cu NO1 si in 2-3 zile s-au lasat de joc atat intemeietorul tribului cat si ceilalti 2 colegi ai mei din conducere..in plus eu eram in sitter,in acea perioada find in concediu 3 saptamani(timp in care nu am intrat deloc pe joc)..dar colegii au jucat cu o daruire exceptionala si au rezistat..cand m-am intors devenisem si intemeietor..

mythra: Ati intrat pana acum intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

luka22: Noi am crezut mereu in sansele noastre chiar si atunci cand eram prinsi intre 3 triburi cu care eram in razboi..Pentru ca stiu ce jucatori am aici si stiu ca putem face o figura frumoasa pe aceasta lume.

mythra: Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la aceasta lume, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?

luka22: As pleca in concediu intr-o alta perioada pentru ca am lipsit atunci cand tribul avea mai mare nevoie de mine..dar sunt mandru de ei pentru ca au facut fata momentelor dificile.

mythra: Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ pe aceasta lume? Daca da, care ar fi acestea?

luka22: In mare parte este acelasi scenariu de pe alte lumi..cu rasturnari de situatie la tot pasul..deci nu am fost surprins in nici un fel de L40.

mythra: Care consideri ca sunt calitatile tale ca jucator? Dar ca si conducator?

luka22: Ca jucator nu pot spune ca am calitati iesite din comun..sunt un jucator mediu asa cum cred ca sunt 75% din cei ce joaca jocul asta..
Ca si conducator cred ca am o calitate destul de mare..atunci cand ma implic total reusesc sa-i fac pe jucatori sa dea totul si sa gaseasca placerea de a juca..

mythra: Daca membrii conducerii se implica si tribul merge bine, in general.
Exista vreun lucru ce ti-l reprosezi ca si conducator?


luka22: Faptul ca am prea mare incredere in oameni si ca sunt prea milos..si cred ca lucrurile astea doua ma trag in jos pe acest joc,dar ma fac mai uman si mai impacat cu mine insumi.

mythra: Lumea in general profita de astfel de aspecte.
Cat de importanta este diplomatia in tribul din care faci parte? In conflictele aparute pana acum cu aliatii sau triburile aflate la PNA, s-a ocupat cineva anume de medierea acestora sau ati lasat sa se rezolve de la sine?


luka22: Eu sunt cel care ma ocup de diplomatia tribului..consider ca o diplomatie bine pusa la punct este si un drum mai rapid spre succes..
Cu toate astea trebuie sa fii foarte atent in alegerea aliatilor..pe aceasta lume ni s-au intors armele de doua ori de catre aliati ce ne erau de la inceputul lumii..nu zic ca noi nu am facut greseli pentru ca pana la urma urmei suntem oameni,iar oamenii gresesc foarte mult..insa nu am intors niciodata armele unui aliat..
Dar e un joc si fiecare isi face propriile strategii..nu port ranchiuna nimanui..fie ca cel mai bun sa castige!

mythra: Crezi ca o lume poate fi castigata mai mult prin diplomatie si mai putin prin razboaie sau invers?

luka22: Daca ar exista incredere intre oameni si intre cei care conduc triburile atunci eu cred ca de diplomatie nici nu prea ai avea nevoie..
Intri pe o lume noua..iti faci 2 aliante la inceput si mergi cu ele pana la castigarea lumii sau pana iesiti cu totii de pe harta..din pacate lucrurile nu stau asa..
E un joc de razboi si e normal ca lumea sa se castige prin razboi.

mythra: Ce parere ai, in general, despre schimbarea tribului si despre fuziuni?

luka22: De obicei in tribul in care intru acolo joc pana la capat..
Cat despre fuziuni..da,ca ultima varianta si in cazul in care avem dusmani comuni..oricum spre sfarsitul lumii tot trebuie sa se faca 2 fuziuni mari..

mythra: Dar cu privire la recrutarile de la dusmani in timpul razboiului, ce parere ai?

luka22: Depinde ce motiv au de a trece de partea cealalta a baricadei..
Aici iti pot da un exemplu de pe aceasta lume..cei din Leg au devenit academia DT-ului iar conducerea de acolo au decis sa ne declare razboi..au fost si sunt f multi jucatori care erau prieteni cu jucatori din tribul nostru..erau aliati cu noi si peste noapte li s-a impus sa isi atace prietenii..e normal sa doreasca sa plece de acolo..

mythra: Ai fost pus vreodata in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului ? Dar pt binele tau? Cum ai gestionat aceste aspecte?

luka22: Atunci cand decizi sa faci parte din conducere eu consider ca tot ceea ce faci trebuie sa faci pentru binele tribului..in acel moment ai incetat sa joci doar pentru tine si ai inceput sa joci pentru 100 de jucatori sau cati fac parte din tribul respectiv..
Cu toate astea trebuie sa gestionezi foarte bine situatiile si trebuie sa-i alegi cu mult tact miscarile pentru ca o mica greseala ii poate afecta pe toti ceilalti..
Din pacate pe acest joc ca si in viata reala de altfel,sunt tot mai putini conducatori care gandesc pentru binele tuturor si tot mai multi care vor sa creasca sau sa iasa in evidenta doar ei..
V-ati intrebat vreodata de ce marea majoritate a conducatorilor sunt si jucatorii cu cele mai multe puncte din tribul din care fac parte?..nu cred ca jucatorii cei mai buni sunt si conducatori..a fi jucator bun e ceva,a fi conducator e cu totul altceva..dar de multe ori cei din conducere cresc din interne si profita de rangul pe care il au,desi nu ar trebui sa uite ca au si obligatii nu doar drepturi!
M-am lungit putin,imi cer scuze!

mythra: Nicio problema, poti povesti si mai mult!
Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?


luka22: PR e un trib format din oameni cu un caracter frumos si cu mult bun simt..ne-am inteles foarte bine cu ei si chiar vreau sa inchidem lumea impreuna..
Totusi tribul din care fac parte nu o sa se dizolve atata timp cat sunt eu intemneietor si continui sa joc!

mythra: Ma bucur sa aud asta si va doresc mult succes!
Daca ar fi sa faci un top 3 al celor mai buni jucatori/conducatori de pe L40, care ar fi acesta? Imi poti argumenta alegerile?


luka22: Soogeyboogey..Este un jucator foarte foarte bun si un conducator care da totul pentru trib.
Wolfmanrau..Vede foarte bine jocul,are idei clare si e un jucator foarte bun.
Vangx..Probabil o sa surprinda pe multi decizia mea de al include in top 3 al conducatorilor..dar acest om a reusit sa reziste si sa creasca un trib din nimic desi a intrat pe joc la cateva luni bune dupa ce incepuse L40..

mythra: De fiecare data cand apare o lume noua, apare si o tentatie mare in randul jucatorilor jucatorilor, inclusiv a celor activi, de a incepe si pe aceasta. Ai intampinat astfel de dificultati la deschiderea lumilor 41 si 42? Daca da, cum i-ai tinut alaturi de tine?

luka22: Da,asa este..atunci cand se deschide o lume noua sunt tot mai multi care vor sa joace si pe cea nou'deschisa..la un nivel mai inalt nu cred ca un jucator poate juca pe 2-3 lumi in acelasi timp..cei ce pleaca cred ca totusi le-a lipsit ceva si nu s-au adaptat asa cum trebuie..orice ai face nu-i poti multumi pe toti..este practic imposibil..

mythra: Ce preferi mai mult: un jucator foarte bun si activ dar problematic....sau subaltern de incredere dar mai putin pregatit/activ?

luka22: Prefer un jucator de incredere chiar daca mai are multe de invatat pe acest joc..jocul se poate invata in cateva luni sau cativa ani dar bunul simt si caracterul unui om nu se poate schimba in decursul intregii vieti!

mythra: Ne poti povesti un moment tensionant din „viata” de jucator triburile si cum l-ai depasit?

luka22: Consider ca momente tensionante apar mereu atunci cand nu stii cum sa gestionezi situatiile in care te afli..nu imi vine in minte nici macar un astfel de moment.

mythra: Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile? Cateva exemple din experienta tribului tau?

luka22: Depinde de scop si de mijloace.
A trebuit sa recrutam din NO1 care ne erau dusmani pentru a putea deveni un trib cu adevarat independent si pentru a nu mai fi pusa presiune pe noi..Dar nu regret nimic,din contra ma felicit pentru aceasta decizie pentru ca mai apoi mi-a fost dat sa vad adevarata fata a celor ce-i credeam prieteni pe joc,iar acum formam o echipa foarte buna si foarte stabila.

mythra: Sunt jucatori pe care ii consideri cei mai mari inamici ai tai, de pe aceasta lume sau altele? Daca da, cum s-a ajuns aici? (strict la joc ma refer, bineinteles)

luka22: Consider ca e doar un joc si nu exista loc de dusmanii atat de mari..e normal sa-ti fie antipatic un jucator sau sa nu ma inteleg deloc cu anumiti oameni..dar nu le port dusmanie..
Nu am un inamic numarul 1,sa zic asa..cel putin din cate stiu eu.

mythra: Pentru ca ne apropiem de sfarsitul interviului, ai vrea sa ne spui parerea ta generala despre comunitatea "triburile" si ce anume ti-ar placea sa vezi ca si imbunatatiri?

luka22: Mi-ar placea foarte mult sa vad sanctiuni mult mai dure pentru cei care sunt prinsi ca folosesc conturi de sustinere si/sau programe ilegale..
Mi se pare ca nu se fac destule controale si ca se inchid ochii prea mult la anumiti jucatori..
Dar la fel de tare mi-as dori si o Romanie dreapta si fara coruptie desi stiu ca doar visez la asa ceva.
Una peste alta comunitatea "triburile" este destul de ok..si ma bucur sa fac parte din ea.

mythra: Dar in ceea ce priveste strict forumul extern? Ce ti-ar placea sa vezi ca si imbunatatiri?

luka22: As vrea sa incercam cu totii,cei cel frecventam,sa-i facem si pe altii sa intre pe el..au ramas o mana de persoane care se cearta de pe mai multe conturi pe extern..nu stiu exact ce ar trebui facut dar stiu sigur ca trebuie sa aducem lumea si pe forumul extern.
Stiu ca acum vreo jumatate de an exista o propunere din partea lui quz0r..nu mai tin minte cu exactitate toate detaliile insa cred ca ceva trebuie incercat decat sa se astepte sa apara lumea din senin si de aceea am fost de acord si am sustinut initiativa lui.

mythra: Sa presupunem ca ai avea drepturi de moderator pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Ai realiza anumite teme, concursuri..? Daca da, ce si de ce?

luka22: Este un subiect mult prea complex pentru a fi scris in cateva randuri si realizat in cateva ore..aici trebuie ca cei ce fac parte din echipa TT sa-si creeze un plan pe termen mediu si lung si sa-l duca la bun sfarsit..
Sigur ca diferite genuri de concursuri ar fi utile si cred ca lumea ar fi interesata..nu stiu sa spun acum exact ce ar trebui sa contina acele concursuri..
Eu totusi tin sa va multumesc si sa va felicit pentru efortul depus si sunt sigur ca veti face lucruri frumoase pe viitor..
Vad tot mai multi jucatori care la orice problema dau vina pe cei din TT..nu e chiar normal sa se procedeze asa pentru ca un om care sta sa gandeasca mai mult de 2 secunde isi da seama ca voi depuneti o munca si un efort destul de mare si toate astea le faceti pentru atasamentul cel aveti fata de acest joc..iar m-am lungit cam mult

mythra: Nu e nicio problema Mi-ar placea sa fie mai multi care gandesc ca tine din acest punct de vedere :p
Pe viitor, imi poti spune cu cine ai dori sa vezi un interviu si de ce? Pot fi mai multe exemple.
De asemenea, exemple de intrebari/curizitati pentru cei propusi, sunt bine primite.


luka22: Mi-as dori un interviu cu soogeyboogey..merita asta pentru ca ofera foarte mult timp acestui joc..si sunt sigur ca o sa mai destinda spiritele un interviu cu el..

mythra: Il vom contacta sa vedem daca e de acord
In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe aceasta lume?


luka22: As vrea sa urez succes tuturor..chiar si triburilor dusmane..e un joc si trebuie tratat ca atare..nu trebuie uitat ca in spatele calculatorului e un om care joaca si indiferent daca e mai bun sau mai slab decat noi trebuie respectat..
Sper sa-l jucam cu totii cu cat mai mult fair-play si cel mai bun sa castige..

mythra: Multumesc pentru timpul acordat.
Mult succes pe joc si in viata reala!


luka22: Multumesc la fel!
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Interviu 6: bunica din jamaica


mythra: Multumim pentru raspunsul pozitiv in ceea ce priveste interviul. Avand in vedere faptul ca ai fost propus pe ambele lumi (40 si 41) o sa iti pun intrebari legate de ambele. :)
In primul rand, spune-ne cateva cuvinte despre tine, despre persoana ce se afla in spatele nick-urilor de joc folosite.


bunica din jamaica/drago bludvist: Cu placere :)

Numele meu e Alex, am 25 de ani, masterand in anul 2 la managementul informatiilor iar in timpul liber (adica marea majoritate a timpului) consumator de triburile.

mythra: Nick-urile de joc alese pentru fiecare lume in parte au vreo semnificatie aparte (ma refer la cele folosite pe lumile 40 si 41)? In functie de ce criterii ti le-ai ales?

bunica din jamaica/drago bludvist: De-a lungul timpului am capatat un obicei (nu stiu cat de sanatos este), pe fiecare lume noua intru cu cont nou. Cel de pe lumea 40 (Bunica din jamaica) are o poveste mai simpatica, l-am facut un memoria unui vechi camarad de razboi, cazut in patimile alcoolului si a substantelor stupefiante (Bunica din Cuba), o sa-ti povestesc mai multe la intrebarea ce urmeaza (ca sigur ma intrebi de lumea 40 :D ). Cel de pe 41 (Drago Bludvist) are o poveste destul de banala. Vorbisem cu trupa sa intram pe 41, sa consumam ppurile facute pe 40 si imi trebuia nume nou. Cum tocmai vazusem "How to train your dragon 2", rotita s-a invartit si m-am ales cu numele respectiv.

mythra: Deja anticipezi intrebarile, nu-i rau. :p Dar mai intai, sa vorbim despre experienta ta pe acest joc. Povesteste-mi cand si cum ai luat pentru prima data contact cu "triburile" intrucat sigur nu a fost "bunica din jamaica" primul tau cont respectiv.

bunica din jamaica/drago bludvist: Primul contact cu jocul l-am luat undeva pe la inceputul anului 2008, pe lumea 4. Eu eram jucator de travian si la o ora de informatica in liceu, ma tot plimbam printre sate cand ma vede un coleg. Respectivul imi explica faptul ca travianu e un joc de cacao in comparatie cu triburile si asa, din curiozitate, am ajuns sa-mi fac cont si pe triburile. Initial nu prea ma atragea dar usor usor am facut schimbarea, renuntand definitiv la travian in favoarea triburilor.

Iar primul cont creat pe triburile s-a numit unguru89. S-a vrut a fi un nume ironic care ulterior mi-a adus multe urari de sanatate mamei mele.

mythra: Urat ca s-a intamplat asa ceva, dar nimic nu ma mai mira. Ai jucat pe multe lumi sau chiar si pe alte servere in toata aceasta perioada (2008-2014)?

bunica din jamaica/drago bludvist: Am jucat pe mult prea multe lumi, pe unele serios, pe altele mai putin serios. Hai sa insir lumile unde am innobilat cel putin 1 sat :))
L4, l7, l13 (putin), l14(putin), l15, l17, l18 (putin), l20(putin), l21, l24(putin), speciala 1, speciala 2, l34, l38, l40, l41 si mai nou, l42 (da, stiu...). Pe servere externe n-am jucat, doar pe ro.
Vrei sa-ti insir si triburile in care am jucat de-a lungu' timpului?

mythra: Nu este nevoie, banuiesc ca ai o lista foarte lunga :D As prefera sa imi spui care din lumile mentionate mai devreme si pe care ai jucat "serios" (ca sa folosesc un termen utilizat frecvent de catre jucatori) ti-au placut mai mult si de ce?

bunica din jamaica/drago bludvist: Lumile de suflet sunt lumea 21 si lumea 34 (lumile pe care le-am castigat), insa foarte mult mi-au placut si lumea 7, lumea 15, lumea 17 (chiar daca mi-am luat bataie rau pe lumile respective). Am intalnit niste oameni deosebiti, oameni cu care inca mai tin legatura chiar si dupa cativa ani de cand nu mai jucam impreuna, oameni cu care m-am intalnit si in afara jocului la un pahar de vorba.
Lumile 38/40/41 is prea recente ca sa ma atasez asa mult emotional de ele :p

mythra: Pe masura ce trece timpul, poate o sa atasezi si de acestea. :) In toata aceasta perioada, ce anume te-a determinat sa ramai in joc?

bunica din jamaica/drago bludvist: Sincer sa fiu, nu stiu sa-ti raspund la aceasta intrebare. Nici eu nu stiu ce ma mentine pe joc. As putea spune "colegii", insa nu este 100% adevarat, pentru ca la fiecare lume noua, in afara contului, de cele mai multe ori schimb si colectivul. Rar mi s-a intamplat sa intru cu aceiasi colegi pe mai multe lumi (desi repet, am intalnit niste oameni deosebiti pe acest joc, insa asa-s eu...).
Nu prea imi plac jumatatile de masura. Cand intru pe o lume, nu intru sa joc 3 saptamani si apoi sa ma mut ca tiganu' cu cortu pe alta (bine, de curand mi-am achizitionat un cort nou si din aceasta cauza am tot intrat pe lumile noi aparute, insa le-am dus in paralel, nu am renuntat la o lume in detrimentul alteia). Cand intru pe o lume, vreau sa o castig si fac tot ce-mi sta in putita sa se intample asta.

mythra: Poate si obisnuinta/rutina te determina sa ramai. :) Tinand cont de evolutia jocului incepand cu lumea 4 (cea pe care ai intrat prima data) si pana la lumea 42, recent deschisa, ce parere ai despre modificarile/update-urile aduse acestuia? Dar despre calitatea jucatorilor si a jocului in sine?

bunica din jamaica/drago bludvist: Jucatorii au evoluat foarte mult in ultimii ani. Daca inainte, 1 jucator din 10 stia sa faca split si daca dadeai trenuletu in 2-3 secunde, era mare chestie, acum daca nu bagi 10 curatari, 5 nobili si 3 sprijinuri in aceasi secunda, nu esti jucator. Mai nou s-a ajuns sa se bage cate 400 de atacuri in 200 milisecunde (wink f'kin wink) de catre marii jucatori, pacat ca se barbarizeaza sate din cauza asta.

Jocul insa a scazut foarte mult calitativ, dar si cantitativ. Inainte, pe lumile vechi, la fiecare inceput de lume se strangeau cate 15-20 mii de jucatori. Se umpleau toate continentele si jocurile diplomatice contau mult mai mult. Acum insa, abia se umple 4 continente si toata lumea se cunoaste cu toata lumea. Inainte, fiecare juca pana la ultimu sat, si cand un trib pierdea razboiul, intemeietorii dadeau stergere. Acum, dupa ce un trib pierde cateva sate, intemeietorul e primul care paraseste corabia si isi lasa oamenii balta. Fuziunile fac legea, razboaiele conteaza mai putin.
Modificarile/updateurile...ce sa zic, unele is utile, altele mai putin utile. Depinde de punctul fiecaruia de vedere. Mie insa imi placea mai mult jocul inainte, cand era tot mai simplu. De scripturi nu mai zic, ca nu folosesc decat 2-3.

mythra: Care dintre update-uri le consideri utile pentru tine si le folosesti cu placere in mod frecvent?

bunica din jamaica/drago bludvist: Nu stiu sa le zic pe cifre, insa pot sa detaliez cateva din ele. Asistentul de farmare e util, usureaza foarte mult munca din start. Nu mai trebuie sa te chinui cu scriptul ala infernal de farm. Functia de etichetare a atacurilor, bunicica si aia. Filtrele de la rapoarte, utile si alea. Colorarea grupelor/jucatorilor pe harta. Planificatorul de innobilari, foarte bun. Ar mai fi cateva, dar ajunge pt moment :D ca deja va laud prea mult.

mythra: Printre acuzatii si alte cele, mai meritam si noi din cand in cand si cate o lauda. (chuckle) De-a lungul timpului, au fost persoane care te-au indrumat sau ai invatat totul de unul singur? Mai precis, ai avut vreun "mentor" in cadrul acestui joc?

bunica din jamaica/drago bludvist: Nu, nu pot sa zic ca am un mentor pe joc. Nici persoane care sa ma indrume in ale jocului, nu au fost. Tot ce stiu pe joc, fie am invatat singur pe propria piele, fie am vazut la cineva si am exersat pana mi-a iesit si mie. Dar n-a stat nimeni sa-mi zica "fa aia si aia si aia". Am preferat mereu sa ma descurc singur...

mythra: In acest moment, consideri ca mai poti invata lucruri noi pe acest joc sau crezi ca nimic nu te mai poate surprinde?

bunica din jamaica/drago bludvist: Omul cat traieste invata.

mythra: Sa trecem la 2 dintre lumile actuale pe care joci, in speta, 40 si 41. Am inteles ca pe fiecare lume intri cu un colectiv nou. Ce imi poti spune despre motivele ce au stat la baza intrarii pe 40? Cum ti-ai ales colectivul? Dar in ceea ce priveste lumea 41?

bunica din jamaica/drago bludvist: Cand s-a anuntat lumea 40, activam deja pe lumile 34 si 38 si nu voiam sa intru. Insa, intr-o zi cu soare, cu 2 zile inainte de a se deschida l40 am aflat de la un moldovean pe nume Lucian (i se mai zice si poarta) ca 2 prieteni buni ai mei (Corli si 206) isi fac trib pe 40. Am stat o zi pe ganduri, am cugetat profund si dupa multe clipe de emotii adolescentine, m-am hotarat sa strang 2-3-5 insi ca sa le stricam joaca prietenilor care ulterior si-au pus numele Med. In prima faza eram 3 (eu, Cristina si Radu). Apoi, fiecare a inceput sa-si aduca diversi prieteni, si de la un trib micut, de maxim 10 insi, care sa intram undercover si sa le dam in cap prietenilor, ne-am trezit cu ditamai tribu de 50 de insi. Pe 41 insa am intrat cu o parte din cei de pe 40, acolo facand ceea ce voiam initial sa facem pe 40, adica un trib de elita cu numar de membri redus care sa faca legea in zona lor.

mythra: Povesteste-mi putin despre tribul de pe lumea 40. In ciuda obiectivelor, aparent stabilite pe termen scurt, vad ca este pe locul 4 in prezent si se mentine destul de bine. Suntem curiosi sa aflam cateva dintre momentele cheie/dificile prin care a trecut/trece (tradari, jocuri de culise si alte picanterii), in mod special.

bunica din jamaica/drago bludvist: Bun, ca tot am revenit la lumea 40, sa continui povestea numelui "bunica din jamaica". Cand ne-am hotarat noi sa intram, discutam pe conferinta de atunci metoda cum s-o facem. Deoarece in prima faza era vorba de un trib mic, undercover, cu conturi noi, m-am gandit sa ne facem trib de bunicute (in memoria prietenului Bunica din Cuba, dupa cum am zis mai sus). Si asa ne-am trezit cu conturi in trib, cu nume care mai decare mai tampite. Pe langa clasicele Buncia din jamaica, bunica de pe feleac, bunicul din italia, bunicul atomic, mai aveam si-un "mirel joaca bine", "urzica florin", "themistocle", "scufita rosie", "ciolanul roz", etc. de nici noi nu stiam care-i care. Tribul de pe 40, in prima faza s-a numit Taxi. Tribul taxi a fost creat cu un singur scop, eliminarea tribului med. Dupa ce ne-am indepinit obiectivu (marea majoritate a membrilor med au dat inceput nou in alta zona dupa 3 saptamani de joc), o parte din membrii taxi au renuntat la joc si asa ne-am unit cu tribul lui mafy (shock), astfel formand un trib nou din membrii activi ai celor 2 triburi. In prima faza am pus numele tribului Time (ca sa ne ofticam alti prieteni, lucru care a functionat...) si-a ramas asa pentru o perioada pana cand am renuntat la intemeietor si am dat puterea lui portile iadului si profucv, ei 2 punand numele tribului diablo. Tradari sau jocuri de culise, pana acum nu prea a fost cazu ca e lume deschisa recent, diplomatiile fiind foarte clare. E ca in campania electorala, DTul e un fel de Victor Ponta, ii uneste pe toti impotriva lor. Asa s-a format coalitia Leon-PR-Diablo, iar de partea cealalta DT- Zig- Wind.

mythra: Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la lumea 40, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?

bunica din jamaica/drago bludvist: As alege NE in loc de SE ca directie de start la inceputul lumii 40.

mythra: Dar despre tribul de "elita", dupa cum l-ai numit, de pe lumea 41, ce imi poti spune? Ati reusit ceea ce v-ati propus?
Au existat momente cheie/dificile cu care v-ati confruntat (tradari, jocuri de culise si alte picanterii)? Daca da, povesteste-mi cateva dintre ele si cum le-ati depasit.


bunica din jamaica/drago bludvist: Am reusit ce ne-am propus, pe termen scurt. Insa e o lume recent deschisa, n-are decat 2 luni, nu a fost timp de tradari/jocuri de culise. Ne-am facut damblaua cu Inbzul, am reusit sa stam pe podiumul lumii 41 mult timp, desi eram 20 de insi (din care o parte jucau def) cand altii erau 100. Pana la urma am hotarat, cand ne-au renuntat cativa jucatori, sa intram cei care ramanem sa jucam in tribul RS (chiar daca, sincer sa fiu, ideea de familie de 5 triburi nu m-a atras niciodata si mereu am fost impotriva, am zis sa o incerc si p-asta, o data in viata). Cel mai entuziasmat am fost, in momentul intrarii in RS, de gandul ca voi fi in conferinta cu 500 de insi. Ma asteptam sa fie nebunie curata, eram ca o fata mare in noaptea nuntii, si...atat de mare mi-a fost dezamagirea cand am aflat ca RSul nu avea conferinta a tribului. M-am desumflat complet, nici nu mai dormeam noaptea. Aproape ca-mi pierdusem motivatia de a juca pe lumea 41...greu, foarte greu am trecut peste.

mythra: Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la lumea 41, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?

bunica din jamaica/drago bludvist: Oh, o singura chestie as modifica. La inceput, cand aveam un singur sat, in momentul cand am vrut sa innobilez primul sat, m-am lacomit ca ulimul tigan. Ca sa nu pierd resursele de 1 nobil, am trimis doar 4 nobili pe tovarasu respectiv (nu mai stiu cum ii zice) si m-am trezit ca las adeziunea 2. Cand am dat a 2-a oara dupa 12 ore (ca faceam vreo 6 ore pe drum), tovarasu a primit sprijin si m-am trezit ca sparg fullul, nobilii si nici satu nu l-am luat. Asa am pierdut 10 zile si am ramas mult in urma. A trebuit sa trag tare ca sa revin in top, ca picasem din top 10 in afara topului 100. Pana la urma l-am innobilat pe respectivul, dar m-a costat enorm de mult greseala asta. Daca ar fi sa schimb, as face blestematul ala de nobil 5 si toata treaba asta as fi evitat-o.

mythra: Ai fost zgarcit in ceea ce priveste resursele. :) Despre stilul tau de joc, in general, ce ne poti spune? preferi sa joci agresiv, defensiv, pe granita sau cat mai departe de aceasta?

bunica din jamaica/drago bludvist: Niciodata n-am fugit de granita, mereu m-am bagat in prima linie. Eu de fel is agresor, nu-mi place sa ma apar. Deobicei joc 1:1, insa in functie de harta, ma adaptez.

mythra: Comparand cele doua lumi (40 si 41), exista diferente in ceea ce priveste stilul de joc? Daca da, care ar fi acelea?

bunica din jamaica/drago bludvist: Da, exista diferente destul de mari din cauza setarii "sprijin doar in trib". Din aceasta cauza sunt obligat sa joc ceva mai defensiv pe 40. Foarte aiurea setarea respectiva, au dat peste cap multe strategii deoarece nu te poti sprijini decat abia dupa ce iei satul si pana iti ajunge sprijinul de la mama dracu, iti da recupereare de 10 ori.

mythra: Totusi, reprezinta si o provocare din perspectiva gestionarii eficiente a resurselor. Care consideri ca sunt calitatile tale ca jucator? Dar ca si conducator?

bunica din jamaica/drago bludvist: Sunt un jucator mediocru si un conducator si mai slab. Am mai mult defecte decat calitati. Printre putinele calitatie bune pe care le am s-ar numara coplayerul extraordinar pe care il am, o jucatoare de nota 10 pe care nici eu nu stiu cum am pacalit-o sa joace cu mine...si, nu stiu. Poate faptul ca de-a lungul timpului mi-am facut multe cunostinte pe joc, relatii, ma ajuta destul de mult in ziua de azi cand intervin diverse probleme.

mythra: Si dintre defecte?

bunica din jamaica/drago bludvist: Ma enervez repede si nu ma pot abtine sa nu ma bag ca supozitorul cand vad scandaluri. Mereu in prima linie...

mythra: Cat de importanta este diplomatia, in general, pentru triburile din care faci parte? Consideri ca o lume poate fi castigata mai mult prin diplomatie si mai putin prin razboaie sau invers?

bunica din jamaica/drago bludvist: O intrebare foarte grea. In sensul asta iti pot da 2 exemple, lumea 21 si lumea 34. Lumea 21 am castigat-o prin razboi, de la inceput pana la sfarsit n-am avut decat 1 singur aliat , tribul Cent (trib pe care l-am adus la noi in momentul cand au dat de greu). Lume frumoasa, harta rosie, razboaie crancene. La un moment dat s-a ajuns ca harta sa fie impartita pe jumatate, in SUD eram noi (RP) iar in nord dusmanii (PDB, Burn, Viespile). Pana in acel moment am mai recrutat pe unu, pe altu, insa din momentul in care am ajuns la jumatate tu - jumatate eu harta, nu s-a mai recrutat nici macar un jucator si totul a fost decis de atacuri. Pe 34 insa, diplomatia a jucat un rol extrem de important. Tribul meu nu a fost extraordinar de bun, n-am avut numai vedete sau super jucatori (aveam si jucatori buni, si jucatori medii, si incepatori, un amalgam) , insa print-o diplomatie desteapta si datorita unitatii jucatorilor, am trecut peste toate momentele grele si am castigat. S-au schimbat de atat de multe ori taberele si diplomatiile, incat cu majoritatea triburilor de pe 34 am fost atat aliat cat si dusman la un moment dat al jocului.

mythra: Ce parere ai, in general, despre schimbarea tribului si despre fuziuni? Dar despre recrutarea de la inamici, in timpul razboiului in mod special?

bunica din jamaica/drago bludvist: Nu am o parere foarte buna insa as fi ipocrit daca as nega faptul ca si eu o practic. Fuziunile au ajuns noua fita pe triburile.ro . Toata lumea face fuziune. Ai atacat si n-ai luat decat 2 sate? Fa fuziune. Ti-au renuntat 3 jucatori si nu mai faci fata cu internele? Fa fuziune. Te-a injurat de mama colegu de trib? Fa fuziune. Ti-a zis tatal tau ca esti o lepra a societatii si nu faci nimic constructiv pentru viata ta? Fa fuziune. Nu mai exista sentimentul de loialitate, nu mai exista atasament pentru trib, nu mai exista spirit de lupta. Majoritatea jucatorilor sunt mercenari. Foarte putini jucatori isi mai pastreaza spiritul civic de acum 2-3 ani. Fuziunile, academiile fara numar si alianta cu juma de harta. Asta e cheia succesului...

mythra: Ce preferi mai mult: un jucator foarte bun si activ dar problematic....sau subaltern de incredere dar mai putin pregatit/activ?

bunica din jamaica/drago bludvist: Jucator foarte bun si activ, dar problematic. Nu am ce sa fac cu un jucator slab/inactiv deoarece nu stau sa trag de nimeni. Nu mai am rabdarea de inainte...

mythra: Daca ar fi sa faci un top 3 al celor mai buni jucatori/conducatori de pe 41, care ar fi acesta? Imi poti argumenta alegerile?

bunica din jamaica/drago bludvist: De pe 41? Conducatori:
Rhadookoo (immortal R)
Martzian
Cristian Ciura Octav

Jucatori:
Zammolxe
Rhadookoo
Th9one
Illidan Stormrage

mythra: Imi poti argumenta putin alegerile?

bunica din jamaica/drago bludvist: Jucatori foarte vechi cu foarte multa experienta in spate. Peste tot pe unde au jucat, au dominat cu autoritate harta.
Pe lumile unde intrau ei, nu aveai loc pe podium...primele 4 locuri erau amanetate din momentul cand intrau pana cand renuntau la joc.

mythra: Dar de pe lumea 40, un top similar?

bunica din jamaica/drago bludvist: Pe lumea 40? Hmmm... dintre conducatori: Profucv, Portile iadului, Montecount

Iar jucatori: Hager, trfik, profucv
Pe ei ii stiu, cu altii nu am avut ocazia sa interactionez.

mythra: Ne poti povesti un moment hazliu din „viata” de jucator triburile si cum l-ai depasit?

bunica din jamaica/drago bludvist: Hmmm, jucam pe lumea 17. Era vara si am fost cateva zile la tovarasu' bunica din cuba la timisoara in vizita. Ajung eu la el si dupa ce desfac bagajul, mergem pe la un vecin de-al lui (habar n-aveam cine era). Intru la el in casa, ne face cunostinta (si el jucator de triburile). Ma uit eu pe calculatorul lui, era logat pe joc. Oh, si eu joc triburile, pe ce lume joci? il intreb eu. Pe lumea 17, imi raspunde. Ce tare, si eu joc pe 17. Ce tare, da in ce trib esti? SR imi zice, ooo dusmane, eu sunt in Spor. Ce faci tu acolo? Pai avem organizat pe voi, imi zice. Cand ma uit ma bine, individul ma ataca pe mine fara sa stie :)) Pun repede mana pe telefon, imi sun un coleg de trib si ii dau parola sa-si dea sitter. Intre timp, il tineam de vorba sa rateze din atacuri. Dupa multe rugaminti, nu m-a mai atacat. Am facut pna personal o saptamana, pana am ajuns acasa, om de cuvant...
Mai aveam, dar ai zis doar un moment :D

mythra: Mai povesteste unul :D

bunica din jamaica/drago bludvist: Tot pe lumea 17, era pe vremea cand inca eram la facultate in bucuresti si stateam in regie. Intr-o zi, dupa cursuri, m-am dus cu cativa colegi de facultate la o bere intr-un pub. Beau eu juma de bere si imi suna telefonu. Unu din colegii de trib (fazy), disperat "intra ba urgent pe cont ca esti atacat, ai pierdut 20 de sate". Du-te ma ca nu te cred, lasa vrajeala, si ii inchid. Ma suna iar, "ma tu esti tampit, intra dracu pe cont ca pierzi toata granita". Panicat, las jumatatea de bere pe masa, imi salut colegii si plec spre camin. Cum ies din pub, sun alt coleg de trib (victor) sa-l intreb care-i treaba. Imi raspunde omu si imi confirma povestea. Panicat, o rup la fuga prin regie, printre camine sa ajung repede in camera. Ajung la camin, urc cele 2 etaje in timp record, 2 secunde/etaj, intru in camera, dau drumu la laptop si cand intru pe joc, liniste si pace. Dau pe rapoarte, nimic, dau pe comenzi, nimic. Ce dracu?! Cand intru pe skype, astia 2 aveau conferinta voce. Deja mi-am dat seama ca ceva e in neregula. Dau sa intru pe conferinta si ii aud pe tampiti cum radeau ca spartii...asa rau mi-a parut de berea aia ca am lasat-o jumate plina pe masa.

mythra: Cred ca ai strans multe astfel de momente hazlii :)) Imi poti povesti si unul mai tensionat?

bunica din jamaica/drago bludvist: Sa stii ca s-au strans destule momente frumoase de-a lungu' timpului...moment tensionat? Si d-astea au fost destule, insa cel mai grav a fost pe lumea 34. Tribul time, dominam harta, era ca si castigata pana cand a intervenit cearta in interior. Goloie, co-intemeietor Time alaturi de mine si Cristina (Black prince) intr-un moment de sensibilitate pubertara, a hotarat ca noi, ceilalti membrii din conducere, suntem niste nenorociti cu care nu mai poate juca si s-a hotarat sa paraseasca barca alaturi de 1/3 din trib (echipa lui + 2/3 rataciti) si sa intre in alt trib. Asta dupa un organizat al tribului pe HV (tribul dusman). Asa m-am trezit cu 3 sferturi din cont in mare rosie, fara atac acasa, fara aparare acasa. HVul s-a spart si marea majoritate de acolo au intrat si ei in tribul nou al lui goloie, si asa acaparasera baietii undeva la 3 sferturi din harta, noi avand restu de 1 sfert. Insa dupa cateva discutii si apeluri unde trebuie, s-a reusit refacerea HVului si schimbarea radicala a hartii. De la 3 sferturi goloie-1 sfert noi la 1/3 goloie si 2/3 noi+HV. Dupa o saptamana de atacuri in care am pierdut ceva sate, ce aveam gol printre ei, ne-a ajuns sprijinu pe sate de la colegi si am putut sa ne revenim. A fost o saptamana tare grea, cu atacuri zilnice. Bafta noastra ca s-au oprit si ne-au dat timp sa ne organizam, ca daca ar fi continuat in ritmu ala inca o saptamana, nu stiu daca faceam fata. Asa ne-am organizat si am inceput contra-ofensiva, si usor usor i-am scos dintre noi si am inceput sa impingem granita. Pana la urma i-am scos pe rand si am trecut peste momentul dificil. Acum ne pregatim sa inchidem lumea, mai sunt 40 de zile din numaratoarea inversa...

mythra: Felicitari pentru lumea 34! :) Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile ? Cateva exemple din experienta triburilor in care ai jucat/joci?

bunica din jamaica/drago bludvist: Multumesc. Da, sunt de parere ca "scopul scuza mijloacele". Desi e un foarte mare cliseu, in dragoste si in razboi, totul e permis. Cand vine vorba de tribul meu, nu am greturi daca e nevoie sa fac un lucru imoral (cat timp nu incalc regulamentul). Un exemplu de astfel de actiune pot da de pe lumea 21. Aveam razboi cu tribul URSS, noi trib de centru, ei trib de margine (cu o margine foarte mare). Razboiul era strans, cu un mic avantaj pentru ei (nu major, ci recuperabil) insa, din cauza unui masterban luat aiurea de un coleg de-al meu (poveste lunga, nu el era de vina ci vechiul proprietar), contul respectiv a fost banat pe atacabil. Si, desi acel cont ne tinea granita de 1 continent cu URSSu, in semn de respect pentru colegul respectiv, pana nu s-a barbarizat nu l-am innobilat (chiar daca a pierdut niste sate la dusmani). In acel moment, toata granita cu URSS s-a destabilizat si nu credeam ca ne mai revenim pe partea aia. Insa, ne-a pus dumnezeu mana in cap si un coleg a facut rost de parola intemeietorului (nu stiu cum, nu m-a interesat), si la primul organizat al nostru pe ei, un coleg a intrat pe contul intemeietorului advers si le-a dat disband. In invalmaseala produsa am reusit sa le luam multe sate, oamenii s-au demoralizat, am inceput recrutarile de la ei, intemeietorii lor au dat stergere si asa am castigat razboiul.

mythra: Ai vrea sa ne spui parerea ta generala despre comunitatea "triburile" si ce anume ti-ar placea sa vezi ca si imbunatatiri?

bunica din jamaica/drago bludvist: Cand zici comunitatea "triburile", la ce anume te referi?

mythra: Atat la joc, din punct de vedere al update-urilor/facilitatilor ce pot fi implementate cat si la joc in sine (jucatori, triburi, setari). In plus, ma refer si la forumul extern (teme noi, concursuri etc).

bunica din jamaica/drago bludvist: Nu prea vad cu ce ar mai putea fi imbunatatit jocul, si-a cam atins limitele. Iar in ultimul timp, sunt de parere ca noile facilitati mai mult au stricat jocul decat sa-l imbunatateasca. In ziua de azi, diferentele intre jucatorii cu mii de ppuri si jucatorii normal sunt foarte mari. Efectiv nu poti concura cu un jucator care baga ppuri la greu (mai ales daca are putin habar de joc), nu ai cum sa te tii de el oricat de activ si bun ai fi. Da, sunt multi care zic ca nu conteaza atat de mult, ca pe termen lung iesi in castig, insa balanta poate inclina decisiv in favoarea lui pe termen scurt. Implementari noi, nu prea vad ce s-ar mai putea baga. Poate unele scripturi sa le implementeze in joc, insa nu prea ma intereseaz aspectul asta deoarece nu folosesc scripturi. Prefer un joc cat mai oldschool. Triburile in ziua de azi a ajuns un joc mult prea automatizat. Singura activitate efectiva pe care o faci manual e sa bati taleri. In rest, recrutari iti da manageru, constructii tot manageru, balansare resruse tot manageru, atacuri/sprijinuri ai diverse tooluri (colegii de pe 40 stiu mai bine). S-a dus tot farmecul jocului... iar legat de forum, e in moarte clinica, e pa. Oricate teme noi sau concursuri ati face, nu aveti cum sa-l mai resuscitati. Si asta, in primul rand, pentru ca v-ati pierdut forumistii de calitate. Foarte putini forumisti vechi au mai ramas sa frecventeze externu, si multi dintre noi o facem de pe clone, ca pe conturile noastre suntem banati. Activitatea de pe extern in prezent consta in: scandaluri, spam de proasta calitate, injuraturi, acuze, cateva concurusi de poze si pronosticuri, laudarosi si persoane care se cred zeii universului. Ah, am uitat de certuri...

mythra: Sa presupunem ca ai avea drepturi de moderator pentru cateva ore. Ai schimba totusi ceva? Ai realiza anumite teme, concursuri..? Daca da, ce si de ce?

bunica din jamaica/drago bludvist: Daca as avea drept de moderator cateva ore, nu as face nicio tema, nu as face niciun concurs ci mi-as debana toate conturile. Atat mie cat si lui radu, gicu, cristina, gabi, catalina, kala, etc

mythra: Pe viitor, cu cine ai dori sa vezi un interviu si de ce? O sa te rog sa imi spui pentru fiecare lume in parte (40 si 41), eventual si cateva exemple de intrebari.

bunica din jamaica/drago bludvist: Pe lumea 40: Montecount, hager, phedrinho (vrea sa ajunga si el cunoscut pe joc, hai sa-l ajutam)
Pe lumea 41: Immortal R, Wulf lion, illidan stormrage

Cu intrebarile revin cand/daca iti accepta interviul.

mythra: In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L 40 si L 41?

bunica din jamaica/drago bludvist: Da. Dragi colegi si non-colegi, cand renuntati la lumea 40/41, va rog insistent sa-mi lasati mie sitter ca stiu eu ce am de facut mai departe. Multumesc anticipat...

PS: Spor la joc.

mythra: Multumesc pentru timpul alocat. Multa bafta pe joc si in viata reala! :)

bunica din jamaica/drago bludvist: Placerea e de partea mea, multa bafta si tie atat pe joc (poate terminam si noi l38 mai repede) cat si in viata reala si mai ales la sistemul de suport.
PS: Vezi propunerea de pe 38, poate ne faci si noua onoarea :p
 
Ultima editare:

DeletedUser42487

Interviu 7: goloie​
mangotaru nov 19, 19:53
Buna seara.

In primul rand vreau sa-ti multumesc ca ai acceptat participarea la acest interviu.

Ce ne poti spune despre persoana care joaca in spatele contului goloie?

goloie nov 19, 20:00
Buna seara cu placere,ce pot spune,ma numesc Nicu am 26 de ani ,locuiesc si muncesc in Londra de aproape 8 ani ,sunt subcontractor la o firma de constructii si am cativa baieti care lucreaza pt mine.


mangotaru nov 19, 20:07
De unde te-ai inspirat cand ai ales acest nick?

goloie nov 19, 20:10
Nu m-am inspirat de nicaieri a fost o chestie de moment.

mangotaru nov 19, 20:14

Ne poti povesti prima "intalnire" cu triburile?

goloie nov 19, 20:20
Hmm, daca imi aduc bine aminte, a fost acum aprox 5 ani pe L17. Auzeam colegii de munca discutand despre numarul de topoare pe care l-au facut, cavalerie usoara si asa am intrat si eu sa vad despre ce este vorba si de atunci am ramas aici :D.

mangotaru nov 19, 20:22
Colegii mai joaca? :)

goloie nov 19, 20:23
O parte din ei da.

mangotaru nov 19, 20:25
Ati ajuns vreodata in triburi dusmane?
Sau jucati impreuna?

goloie nov 19, 20:31
La vremea respectiva da am fost si in triburi dusmane cu unii ,acum unii joaca si aici pe lumea asta in trib si in afara tribului,altii pe alte lumi si asa mai departe.

mangotaru nov 19, 20:32
Frumos :)

Dintre lumiile pe care ai jucat, unde ai cele mai frumoase amintiri?

goloie nov 19, 20:34
Pe lumea 34 :).

mangotaru nov 19, 20:36
Poti detalia te rog?

goloie nov 19, 20:46
Grupul de jucatori pe care l-am creat pe lumea aia, iar aici pe 40 l-am marit cu mult (oameni de calitate si de foarte mare incredere). Planificarea atacurilor organizate pe care Time le dadea, dar pe care eu le organizam. Cireasa de pe tort, faptul ca pentru a ne scoate (o mana de jucatori) s-au dat multe telefoane la miezul noptii si dat multe pupaturi pentru a se alia cu dusmanii.

mangotaru nov 19, 20:47
:))

Cum ai primit modificarile aduse jocului de cand ai inceput sa joci si pana acum?

goloie nov 19, 20:56
Unele modificari au fost bune, altele au afectat negativ jocul si placerea jocului ex: comertul de resurse contra puncte premium ,injumatatiri si optiunea care reduce costul de cladiri cu 20%. Am aceasta parere in ciuda faptului ca sunt un consumator inrait de pp-uri ,dar altii nu isi permit acest lux si automat concurenta scade.

mangotaru nov 19, 20:59
Ce te-a tinut pe joc de-a lungul tribului?

goloie nov 19, 21:02
Placerea de a juca si prietenii pe care i-am facut si intalnit chiar si in viata reala.

mangotaru nov 19, 21:03
Deci s-au extins relatiile si dincolo de ecranul calculatorului?

goloie nov 19, 21:03
Categoric.

mangotaru nov 19, 21:05
Foarte frumos :)


Ai invatat jocul singur sau ai avut parte de profesori buni?

goloie nov 19, 21:10
Da, am avut, iar cel care m-a invatat sa joc a fost maximo33, batranul tribului pe lumea asta, dupa care am invatat pe parcurs mai multe, dar lucruriile esentiale de la el le-am invatat.

mangotaru nov 19, 21:12
Consideri ca mai poti invata lucruri noi pe acest joc sau crezi ca nimic nu te mai poate surprinde?

goloie nov 19, 21:20
Consider ca in cei 5 ani de cand joc triburile am invatat ce era de invatat . Nu cred ca mai e ceva care sa ma poata suprinda. Desigur ca lucrurile evolueaza si e posibil sa apara noi modificari ale jocului,la care va trebui sa ma adaptez.

mangotaru nov 19, 21:22
Lumea 40.. ce te-a atras sa intri aici?

goloie nov 19, 21:28
Setarile acestei lumi, in special cea cu trimterea sprijinului doar in interiorul tribului. Aceasta lume necesita o buna organziare atat a deff-ului cat si a atacului.

mangotaru nov 19, 21:30
Asa e.
Ce ne poti spune despre stilul de joc, ce ti se potriveste cel mai bine?

goloie nov 19, 21:32
Cel pe care il joc si se vede in clasamentul la inamici invinsi ca agresor.

mangotaru nov 19, 21:39
Ce ne poti spune despre tribul tau?

goloie nov 19, 21:48
In primul rand este tribul de pe locul 1, atat ca puncte, cat si ca inamici invinsi. Am ajuns aici fara sa facem fuziuni cu triburi inamice (pentru ca mi-am dat cuvantul fata de aliati ca nu voi face asa ceva), desi ofertele n-au lipsit (Lex, KK, NO1).In al doilea rand, am intrat pe aceasta lume cu un grup de prieteni formati de pe l27 si l34. Aici am dat si de alti playeri buni si foarte buni. Impreuna formam unitul trib Dream Team.

mangotaru nov 19, 21:50
Avti avut parte si de momente dificile prin care ati trecut impreuna ( ca trib), tradari, jocuri de culise...?

goloie nov 19, 21:55
Din fericire pentru noi, nu au existat in trib astfel de oameni si asta pt ca am avut grija sa imi aleg bine echipa si sa nu recrutez de pe harta de la dusmani, pt ca eu sunt de parere ca daca au tradat odata tribul din care au facut parte o vor face si a-2-a oara.

mangotaru nov 19, 21:56
Intrati in conflicte daca stiti de la inceput ca nu au sorti de izbanda?

goloie nov 19, 22:04
Pe mine nu ma intereseaza punctajul cuiva cand ma implic intr-un razboi ci principiile si cuvantul dat.

mangotaru nov 19, 22:07
Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la aceasta lume, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?

goloie nov 19, 22:12
Nu as mai ajuta LEON-ul in razboiul cu NO1. Intelegerile mele cu luka22 au fost unele, dar pentru recrutarea a 2-3 jucatori de acolo in razboiul pe care noi il duceam impreuna el si-a patat cuvantul. Cuvant care daca nu se respecta nici macar pe un joc, degeaba se mai joaca.

mangotaru nov 19, 22:18
In spatele monitorului tindem din pacate sa uitam cine suntem...


E ceva ce te-a surprins pe lumea asta?

goloie nov 19, 22:22
Ceea ce ma surprinde este cum se trece atat de usor dintr-o tabara in alta. Ma surprinde mentalitatea unor conducatori, care pentru 1-2 locuri in plus in clasament renunta la prietenie si principii.

mangotaru nov 19, 22:23
Ce consideri ca te defineste pe tine ca si jucator\conducator?

goloie nov 19, 22:26
Ca jucator ar trebui sa-i intrebati pe inamici, iar ca si conducator ii puteti intreba pe cei din trib. Pana atunci uitati-va in clasament pentru a va face o parere.

mangotaru nov 19, 22:29
:)
Defecte?

goloie nov 19, 22:35
Daca ne raportam la acest joc, cred ca un defect de-al meu este ca sunt prea corect, acest lucru punandu-ma in dezavantaj cand apar jocurile de culise.

mangotaru nov 19, 22:39
Corectitudinea e o calitate, e putin trist ca ascunsi dupa calculator avem tendinta de a schimba valorile..

Daca ar fi sa faci un top 3 al celor mai buni jucatori/conducatori de pe L40, care ar fi acesta? Imi poti argumenta alegerile?

goloie nov 19, 23:07
O sa fac topul jucatorilor si conducatorilor pe 40.
Ca jucatori:
1. Dreamer - jucatorul numarul 1, dupa cum se vede pe harta si pe twstats
2. Trifik. - vorba multa, multa, multa...
3. Bunica din Jamaica - pentru varsta ei inaintata in jocul triburile

Ca si conducatori:
1. Cavalerul mort - m-a impresionat corectitudinea si rezultatele pe care le-a avut (in ciuda faptului ca tribul lui e unul mic si de centru, a reusit sa ramana pe harta pana in momentul de fata)

mangotaru nov 19, 23:11
Cat de mult puneti accent pe diplomatia tribului si in caz ca au fost conflicte cu aliatii, cum ati reusit sa le depasiti?

goloie nov 19, 23:13
Cred ca la intrebarea asta am raspuns indirect in una din cele precedente.

mangotaru nov 19, 23:21
Crezi ca o lume poate fi castigata mai mult prin diplomatie si mai putin prin razboaie sau invers?

goloie nov 19, 23:24
Este posibil ca ambele variante sa fie valabile in castigarea unei lumi ,depinde pe cine intalnesti ca adversari.

mangotaru nov 19, 23:34
Cum tii jucatorii alaturi de tine cand incepe o lume noua si tentatia majoritatii e de a incerca si acolo?

goloie nov 19, 23:36
Sincer iti spun ca majoritatea jucatorilor cu care joc sunt de cursa lunga si nu le place sa intre pe N lumi si sa nu faca nimic nicaieri ,daca intra o face doar pt a se alimenta cu puncte premium din vanzariile de resurse.

mangotaru nov 19, 23:37
O echipa bine sudata.

Ce parere ai, in general, despre schimbarea tribului si despre fuziuni?

goloie nov 19, 23:39
Multumim,cred ca si la aceasta intrebare am raspuns anterior.

mangotaru nov 19, 23:40
Atunci nu te intreb ce crezi despre recrutarile de la dusmani, pentru ca ai cam raspuns si la asta :)

mangotaru nov 19, 23:48
Ai fost pus vreodata in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului ? Dar pt binele tau ?

goloie nov 19, 23:50
Sincer sa fiu nu imi aduc aminte sa fi fost vreo astfel de situatie pana acum pe lumea asta.

mangotaru nov 19, 23:53
Ce preferi mai mult: un jucator foarte bun si activ dar problematic....sau subaltern de incredere dar mai putin pregatit/activ?

goloie nov 19, 23:58
Nu cred ca vre-un conducator care se respecta si are pretentii la castigarea lumi ar alege prima varianta.

mangotaru nov 19, 23:59
Sunt jucatori pe care ii consideri cei mai mari inamici ai tai, de pe aceasta lume sau altele? Daca da, cum s-a ajuns aici?

goloie nov 20, 00:06
Din puctul meu de vedere nu exista un inamic preferat ,pt ca sunt genul de jucator care prefera sa am harta rosie decat albastra ,as adauga si aliatii la tribul meu asa cum am facuto si pe alte lumi ,dar unii conducatori, cum am mai spus si mai jos pt 2-3 locuri in clasament isi incalca cuvantul si principiile.

mangotaru nov 20, 00:08
In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe aceasta lume?
Si eventual sa ne spui cu cine ai dori sa vezi un interviu si de ce?

goloie nov 20, 00:14
Le urez bafta si spor la sate ,cei care as fi vrut sa dea interviu sunt deja nominalizati sau au dat deja un interviu.

mangotaru nov 20, 00:15
Iti multumesc pentru ca ai acceptat sa stam de vorba.
O seara placuta si spor la joc.

goloie nov 20, 00:16
Multumesc si eu o seara buna si tie
 
Ultima editare de un moderator:

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Interviu 8: portile iadului

mythra: Multumim pentru raspunsul pozitiv. Pentru inceput, spune-ne cateva cuvinte despre tine, despre persoana ce se afla in spatele nick-ului de joc.

Portile Iadului: Nu ai pentru ce.Avand in vedere ca eu am sustinut sus si tare aceasta initiativa,cred ca era corect sa raspund pozitiv la solicitarea voastra.
Despre mine nu pot sa spun multe.Ma numesc Lucian,sunt din Botosani si momentan sunt "stationat" in UK.

mythra: Asa este, tu ai fost cel ce a luat initiativa si a "cerut" pe extern sa luam in calcul reactivarea proiectului. Ce imi poti spune despre nick-ul joc? Cum si de ce l-ai ales, ce semnificatie are?

Portile Iadului: Sincer,nick-ul este preluat de la un alt jucator care s-a lasat.
Initial nick-ul care l-am folosit prima oara a fost Lucifer90,apoi am preluat nick-ul portile iadului si am intrat pe lumea 7 cu el.Insa,in momentul de fata ma consider portile iadului si nu Lucifer90,si asta datorita faptului ca sub numele asta am jucat cel mai mult si am ajuns sa ma identific cu el.

mythra: Despre experienta ta pe acest joc, ce ne poti spune? Cand si cum ai luat pentru prima data contact cu "triburile"?

Portile Iadului: Fiind in vizita la niste prieteni,am observat ca se tot perindau pe la calculator in loc sa stam de vorba cu prea sfanta bere in mana :D.
Curios de fel,am indraznit sa ma duc sa vad ce fac si am vazut ca se jucau triburile.Unul din ei fiind atacat.Dupa mai multe serii de intrebari ce le-am pus,m-au sfatuit frumos printr-un limbaj mai obscen,sa imi fac cont daca vreau sa aflu mai multe :))
Si mi-am facut,si iata-ma dupa 7 ani inca aici.
Nu mai bine imi vedeam atunci de berea mea? :))

mythra: In tot acest timp, ai jucat pe multe lumi sau chiar si pe alte servere?

Portile Iadului: Am jucat pe mai multe lumi.
Cele mai importante fiind lumile 5,care a fost si prima lume pe care am intrat.Lumea 7 unde am jucat cel mai mult si am ajuns la "performantele" cele mai mari.Si dupa au mai fost lumile 24,29,34 si 38.Ultimile 4 le consider epic fail,mai ales 29 si 38,cu scuzele de rigoare pentru 38 :p.
Pe server strain am jucat pe .net in TSL,insa nu pentru mult timp.

mythra: Cu siguranta 38 nu poate fi raspuns pentru urmatoarea intrebare, dar totusi, care dintre acestea ti-a placut cel mai mult si de ce? :p

Portile Iadului: Poi lumea 7 mi-a placut cel mai mult.Probabil din cauza faptului ca mi-am petrecut in jur de 3 ani din viata pe lumea aia si am intalnit sute de oameni fel de fel.
Plus ca mi-am facut amici cu care tin legatura si in ziua de astazi,un exeplu nu chiar bun,e olteanul de profucv,care si acum plange dupa craiova maxima a lui si ma enerveaza :))
Lumea 7 a fost una din cele mai frumoase lumi ale serverului romanesc si sunt onorat ca am apucat sa joc acolo,mai ales in DIABLO,tribul ce a castigat acea lume.Au fost nenumarate razboaie in acei ani de zile in care a fost deschisa lumea,si cred ca stand atat de mult timp impreuna,jucatorii de acolo,practic am devenit o familie.
Si ca in orice familie,mai exista si certuri,dar se trece peste.
Conteaza ca s-a pastrat unitatea si am reusit sa inchidem serverul,cu toate ca nu in efectiv complet,eu renuntand chiar pe ultima suta de metri.

mythra: Tinand cont de evolutia jocului pana in prezent, ce parere ai despre modificarile/update-urile aduse acestuia? Dar despre jucatori si calitatea jocului?

Portile Iadului: Unele modificari sunt benefice altele nu.
Printre cele benefice pot enumera asistentul de farmare,balansarea de resurse si managerul de cont.
Printre cele care eu personal consider ca iau din frumusetea jocului sunt injumatatirile,comertul cu puncte premium si tot ce se poate cumpara cu puncte premium.
Despre calitatea jocului pot spune ca a scazut,pentru ca nu mai sunt jucatori.Daca atunci cand am inceput jocul,pe un server intrau cam 50.000 de jucatori,acum se mai intra maxim 15.000.Daca nu ai ai de unde alege,te multumesti cu ce ai.

mythra: In toata aceasta perioada, ce anume te-a determinat sa ramai in joc?

Portile Iadului: Nu stiu nici eu sincer.E un bun hobby si nu prea costisitor :)
Plus ca ma tot chema cate unu pe o lume sa joc si pana la urma intram.
Usor usor,nici nu iti dai seama cand trec anii.

mythra: De-a lungul timpului, au fost persoane care te-au indrumat sau ai invatat totul de unul singur?

Portile Iadului: Am cules de ici de colo.Nu pot spune ca a fost cineva care sa ma invete jocul de la a la z.

mythra: Consideri ca mai poti invata lucruri noi pe acest joc sau crezi ca nimic nu te mai poate surprinde?

Portile Iadului: Avand in vedere ca mereu apar lucruri noi pe jocul asta,mereu o sa am cate ceva de invatat.

mythra: Sa trecem la lumea actuala pe care joci. Ce anume te-a determinat sa intri aici? Ai intrat singur sau cu un grup de prieteni?

Portile Iadului: Am fost invitat pe lumea 40 de catre bunica din jamaica,sau alex sau unguru cum il stie lumea.Nu eram hotarat sa joc la inceput pentru ca eram mai interesat de lumea 38.
Insa cu timpul,mi-a captat interesul si lumea 40.

mythra: Despre tribul din care faci parte acum ce imi poti spune? Crezi ca isi merita locul actual in clasament?

Portile Iadului: Tribul mi l-a lasat mostenire bunica din jamaica.
Eu impreuna cu profucv,am preluat fraiele intr-un moment in care era rang 1,insa nimeni nu se mai ocupa de el.
Era recent trecut printr-o fuziune si inca era de munca in a forma o echipa si a obisnui jucatorii intre ei.Cu timpul si cu rabdare din partea conducerii, consider ca am reusit sa facem lucrul acesta.
Locul cred ca este meritat.Suntem unul din triburile de top ale acestei lumi,atat noi cat si fratii nostri mai mici din D1ABLO care ocupa un respectabil loc 5,imediat in urma noastra.

mythra: Ne povestesti putin despre momentele cheie/dificile prin care a trecut/trece (tradari, jocuri de culise si alte picanterii) ?

Portile Iadului: Nu pot sa spun ca pe aceasta lume au fost multe jocuri de culise ce sa implice tribul DIABLO.
A fost razboiul dintre Taxi(Taxi era inainte sa ne numim DIABLO) si Med la inceput care a fost castigat de colegi fara mari probleme.Eu nu pot spune ca mi-am adus aportul in acea victorie,insa in rest,nimic deosebit.
Diplomatia a fost curata pana acum,avem 1 aliat pe nume PR inca de la inceputul lumii,un PNA cu -DK- dupa ce initial eram in razboi si am convenit ambele parti ca lucrul cel mai bun este incheierea razboiului pe cale amicala,si razboiul cu Zig.
Cu zig au fost niste discutii gen du-te vin-o,mai mult o balmujeala de idei din partea mai multor oameni,care pana la urma nu a dus nicaieri.
In rest,totul curat.

mythra: Ati intrat pana acum intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

Portile Iadului: Nu exista razboi in care sa nu ai sanse de castig.
Fiecare tabara isi joaca sansa ei.
Interesant este ca,DIABLO si pe lumea 7 in toate razboaiele in care a fost,a plecat mereu cu a doua sansa si cu statistici dezastroase la inceput.In final insa,tribul nostru a iesit mereu castigator.
La fel este si pe lumea aceasta.DIABLO a inceput cu o statistica proasta cu Zig,in care ei ne conduceau,si acum s-a intors balanta,si noi suntem cei care conducem detasat acest razboi.
Alt razboi in care momentan suntem in dezavantaj este cel care s-a pornit de curand cu detinatoarea primului loc,familia de triburi DT.
Cum va fi in continuare cu ei,nu pot spune,insa eu sper sa pastram traditia de pana acum.

mythra: Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la aceasta lume, la deciziile luate pana acum, ce ai face diferit?

Portile Iadului: L-as baga la interne pe profucv :))
Glumesc.Toate deciziile luate pana acum, am incercat sa nu le iau la cald,ci dupa momente de analiza si consultari cu colegii din conducere si din trib.
Nu regret nimic din ce am facut sau nu am facut pe aceasta lume.

mythra: Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ pe aceasta lume?

Portile Iadului: Nu pot sa spun ca m-a surprins ceva,pozitiv sau negativ.
Deja am o vechime pe jocul asta,si putine lucruri reusesc sa ma mai surprinda.Insa nu se stie niciodata.
Eu totusi sper ca totul sa mearga pe un fagas normal pentru noi,si sa nu apara Zana sau Cove prin peisaj.

mythra: Despre stilul tau de joc, ce ne poti spune? preferi sa joci agresiv, defensiv, pe granita sau cat mai departe de aceasta?

Portile Iadului: Mereu se aude zicala: "Cea mai buna aparare,este atacul".
Total fals din partea mea.Intradevar cea mai buna aparare este atacul cand ataci un trib de adormiti,insa daca nu sunt adormiti,sunt mari sanse sa intampini mari dificultati in a face fata pe plan defensiv cand ei riposteaza.
Eu personal sunt un jucator defensiv si joc in granita cu cat mai multe sate posibile.Tu ar trebui sa stii,mi-ai fost sitter pe 38 unde 90% din cont era in granita :)).
Insa cu toate ca sunt un cont defensiv,reusesc sa iau foarte multe sate de la inamic,sate pe care le si pastrez,logic,pentru ca am defensiva.Rareori se intampla sa iau un sat si sa nu il pastrez.
Dar nimic nu e perfect pe lumea asta.

mythra: Care consideri ca sunt calitatile tale ca jucator? Dar ca si conducator?

Portile Iadului: Nu o sa vorbesc despre calitatile mele,ca nu sade bine sa ma laud de unul singur.Totusi consider ca cel mai important aspect ce tine de calitatea unui jucator,este activitatea.Daca esti activ,faci suficiente cat sa inveti de toate si sa ajung un jucator bun spre foarte bun.Daca nu esti activ,nu inveti nici pe dracu'.
Ca si conducator nu stiu ce calitate sau calitati am,daca oi avea,ca eu vad numai defecte :)).
Despre lucrul asta nu cred ca sunt eu in masura sa vorbesc,ci membrii tribului in care sunt intemeietor.

mythra: Dar "defecte" imi spui, daca nu vrei sa mentionezi de calitati?:p

Portile Iadului: Nu ti le zic ca dupa le vad dusmanii si mi le exploateaza :)).
O sa iti zic unul insa,pe care il stii si tu cu siguranta.
Uneori sunt mai temperamental si fac scandal,cu motiv desigur,nu de nebun.
Iese moldoveanul din mine la suprafata la fel cum iese Hulk din Bruce Banner. :))

mythra: Daca ar fi sa faci un top 3 al celor mai buni jucatori/conducatori de pe L40, care ar fi acesta? Imi poti argumenta alegerile?

Portile Iadului: Profucv- E bun olteanul,oricat de mult ii tot zic ca e varza si nu stie sa joace.Ca lider stie sa tina jucatorii aproape si sa ii motiveze.
Hai lasa-ma - Jucator relativ fara mare experienta,dar cu o urcare foarte rapida.Asta arata ca e ambitioasa si pune pasiune in ceea ce face.De asta si jucatorii ei au incredere in ea.
Cavalerul Mort-Un jucator care pana acum nu a aratat decat respect tuturor triburilor de pe lumea 40,inclusiv inamicilor.E un lucru ce rar se mai gaseste pe jocul asta.

mythra: Cat de importanta este diplomatia in tribul din care faci parte? In conflictele aparute pana acum cu aliatii sau triburile aflate la PNA, s-a ocupat cineva anume de medierea acestora sau ati lasat sa se rezolve de la sine?

Portile Iadului: Eu ma ocup de diplomatie.
Conflicte nu pot sa spun ca au fost multe sau de o mare gravitate.
Cand oferi respect,in general tot respect primesti.

mythra: Crezi ca o lume poate fi castigata mai mult prin diplomatie si mai putin prin razboaie sau invers?

Portile Iadului: Depinde de situatie,nici o lume nu e ca alta.
Stiu lumi care au fost castigate mai mult prin diplomatie,insa nu vad ce satisfactie poti sa ai?
Adica ce poate fi mai frumos decat sa trimiti atacuri pe unu de ajunge sa se bage sub birou de frica?:D
Strategia abordata de fiecare trib conteaza foarte mult de ce exista in interiorul acelui trib.Un trib cu membri activi,buni si de seama,razesi de-ai lui Stefan,nu vor recurge la tertipuri diplomatice ci vor lua sabia in mana si vor taia capul inamicului,figurat vorbind :D.
Un trib neomogen, cu membri mai putin activi,mai slabi de inger si fara vana in ei,va ajunge sa caute si sa aplice fel de fel de tertipuri diplomatice,sa ciocaneasca la fiecare usa a fiecarui trib de pe harta,doar pentru a-si atinge scopul.
Avem si pe lumea asta genul acesta de trib,se stie el.

mythra: Ce parere ai, in general, despre schimbarea tribului si despre fuziuni? Dar cu privire la recrutarile de la dusmani in timpul razboiului?

Portile Iadului: Eu tribul in care intru si joc pe o lume,in ala ajung sa mor.Nu schimb tribul decat in cazul unei fuziuni.Daca nu imi convine ceva si decid sa nu mai joc,las sitter,nu plec in alt trib.
Fuziunile sunt benefice cand sunt facute cu cap.Daca faci fuziune doar sa urci in clasament,de cele mai multe ori nu faci mare branza.
Daca faci o fuziune cu un plan bine gandit si de viitor,in care sa ai idei cum sa omogenizezi jucatorii ambelor triburi cat mai repede si pentru a prelua controlul asupra unei zone,sunt sanse mari ca fuziunea sa fie una reusita.O fuziune mereu e un risc.
E ca si cum ai lua mana de la un om,sa o pui la altul,fara sa faci teste de compatibilitate.Se trezeste omul dupa operatie ca ii cade mana pe strada si o calca autobuzul,si n-a rezolvat nimic.Si fara mana si fara....nu mai zic :)).
Daca triburile nu au aceeasi viziune,aceleasi valori morale,activitate asemanatoare a jucatorilor,devin incompatibili unul cu celalalt,si mai mult ca sigur fuziunea nu va tine.

Mai bine nu faci fuziune decat sa o faci si sa iasa prost si cu scandal.Deci o analiza preliminara e foarte indicata.
Recrutari de la dusmani sunt de acord sa faci,pentru a destabiliza adversarul si pentru a reusi sa ai sub control o zona cat mai repede posibil cu pierderi minime.Cu bun simt totusi,nu iei tot tribul ca nu faci mare branza.Doar cei mai de seama si cu pozitionare strategica pe harta.

mythra: Ai fost pus vreodata in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului ? Dar pt binele tau ?

Portile Iadului: Fiecare alegere ce o faci in numele tribului este una dificila.
Pentru ca nu e vorba doar de mine,e vorba de multi alti jucatori care isi pun baza in mine.
Dar niciodata nu o sa aduc tribul si membrii tribului in dizgratie din cauza unor tertipuri doar de dragul de a ramane pe harta.
Daca suntem buni,traim,daca nu,murim,dar murim impreuna.
Binele meu nu ma intereseaza decat daca afecteaza tribul.

mythra: Daca tribul tau s-ar dizolva, ai mai continua jocul sau te-ai lasa? Daca l-ai continua, in ce trib ai prefera sa joci?

Portile Iadului: Daca tribul meu se dizolva,il fac la loc,mai trainic si mai bun. :)

mythra: Frumos raspuns. :) Ce preferi mai mult: un jucator foarte bun si activ dar problematic....sau subaltern de incredere dar mai putin pregatit/activ?

Portile Iadului: Depinde la ce te referi prin problematic.
Si eu ma consider un jucator problematic cateodata sub conducerea altora,insa sunt loial acelui trib si singurele probleme se datoreaza diferentelor de opinii dintre mine si conducere.
Daca ar fi la fel,prefer un jucator activ si problematic.
Insa daca e activ si problematic si risc sa ma tradeze in viitor,atunci prefer subaltern obedient si mai inactiv.
Numai ca daca e inactiv il bag la interne si nici atunci nu am rezolvat nimic.
Imi schimb raspunsul,nici una din variantele de mai sus.
Prefer jucatori activi si ascultatori,varianta numero tres.

mythra: La jucatori ce pot trada in orice moment ( in special daca nu le convine ceva sau se supara), ma refeream. :) Sunt jucatori pe care ii consideri cei mai mari inamici ai tai, de pe aceasta lume sau altele si fata de care nu ti-ai schimba niciodata parerea? Daca da, cum s-a ajuns aici? (strict la joc ma refer, bineinteles)

Portile Iadului: Poi atunci nici una din cele doua variante.
O aleg pe a treia.
Nu consider ca am vreun arch enemy pe jocul asta.
Dar in general,nu pot face echipa pe alta lume cu un inamic ce mi-a facut nasoale pe alta lume.

mythra: De fiecare data cand apare o lume noua, exista o tendinta mare a jucatorilor, inclusiv a celor activi, sa inceapa si pe aceasta. Ai intampinat astfel de dificultati, cum i-ai tinut alaturi de tine?

Portile Iadului: Nu oblig pe nimeni sa joace alaturi de mine.
Desigur ca odata cu deschiderea unor lumi noi,unii jucatori isi vor lua talpasita si vor ateriza acolo,si vor renunta la lumea pe care activez eu.Insa nu imi pare rau dupa ei,pentru ca jucatorii ce le face placere sa joace alaturi de noi si pun suflet alaturi de mine si ceilalti colegi din conducere,vor ramane cu noi.
Ceilalti sa fie sanatosi si mult noroc.Dragoste cu forta nu se poate,nici macar in Moldova.

mythra: Ne poti povesti un moment tensionant din „viata” de jucator triburile si cum l-ai depasit?

Portile Iadului: Fiecare organizat ce il fac si urmeaza sa ajunga e un moment tentionant.
Fiecare organizat al inamicilor pe noi e un moment tensionant.
Triburile uneori,e ca in Viata la Maxx.
Dar nu pot spune ca au fost momente atat de tensionante incat sa le am notate in calendar.
La un momentdat,ai atatea momentente tensionante incat pare ca e rutina.

mythra: Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile ? Cateva exemple din experienta proprie?

Portile Iadului: Nu exista scop care sa scuze mijloacele.
E un joc si trebuie tratat ca atare.

mythra: Ai vrea sa ne spui parerea ta generala despre comunitatea "triburile" si ce anume ti-ar placea sa vezi ca si imbunatatiri?

Portile Iadului: Comunitatea este ok insa ca peste tot,mai sunt si "anomalii".
Cred ca jocul s-a imbunatatit suficient,mai lasati-l o perioada asa.
Doar sa gasiti o modalitate mai buna de a interzice scripturile ilegale.
Plus adaugarea unui test de inteligenta la inregistrare pentru a opri cresterea din ce in ce mai mare a jucatorilor cu iq sub 90.
Glumesc.Sau nu....

mythra: Iar in ceea ce priveste forumul extern, ce imbunatatiri ti-ar placea sa vezi?

Portile Iadului: Atat jucatorii cat si moderatorii sa vina cu mai multe idei pentru animarea forumului.Teme,concursuri etc.
Moderatorii sa fie putin mai prietenosi cu utilizatorii si invers.
Aici nu ma refer la pedepse.Cine face prostii,trebui pus la colt.
Multi utilizatori considera moderatorii ca pe inamici.Lucrul asta nu e unul tocmai bun.

mythra: Sa presupunem ca ai avea drepturi de moderator pentru cateva ore. Ai schimba ceva? Ai realiza anumite teme, concursuri..? Daca da, ce si de ce?

Portile Iadului: In cateva ore nu poti face nimic notabil.
Forumul extern a cazut in dizgratiile utilizatorilor intr-un timp indelungat,in cursul a cativa ani de zile.Ca sa il aduci inapoi in gratiile jucatorilor,ai nevoie de ceva timp si multa munca din partea tuturor membrilor din team dar si o schimbare de atitudine.Si nu stiu daca se merita pana la urma.
Intai trebuie sa afli cauza lipsei utilizatorilor,apoi dupa ce ai identificat cauza,poti face un plan pentru readucerea lor.
Daca te intreb care e cauza sau cauzele,stii?
Daca vrei sa afli,intrebati jucatorii.
Asta pot spune ca as face,as intreba jucatorii,care e motivul de ei nu mai doresc sa foloseasca forumul extern pentru a socializa.

Oricum apreciez munca ce o depuneti voi moderatorii prin diferite concursuri si teme ce le creati,chiar si prin initiativa cu interviurile,pentru ca e din timpul vostru.
Dar daca se vrea mai mult,trebuie mai mult.Problema e ca nu stiu daca e cineva dispus sa ofere mai mult.

mythra: Pe viitor, cu cine ai dori sa vezi un interviu si de ce? Cateva exemple de intrebari/curiozitati sunt bine primite.

Portile Iadului: Interviu cu Profamaria m-ar interesa pentru ca are o experienta vasta in jocul acesta.
Sincer,nu imi trece nici o intrebare prin cap in momentul de fata :D.
Aceleasi intrebari puse si mie,sunt numai bune.

mythra: In incheiere, ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe aceasta lume?

Portile Iadului: Keep calm and play triburile. :)
 
Ultima editare:

DeletedUser42487

Interviu 9: Soogey Boogey
mangotaru: Buna seara,
In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru ca ai acceptat sa stam de vorba.
Eu sunt Ramona, banuiesc ca tu esti Adrian


Soogey Boogey : da, a-ti ghicit , numele meu este Adrian

mangotaru: Imi pare bine

Soogey Boogey : La fel

mangotaru: Spune-ne te rog cateva cuvinte despre tine.

Soogey Boogey: Am vazut pe forum, strict
Numele meu este Adrian , am 32 de ani si sunt din Harghita (nu sunt ungur sau maghiar)

mangotaru: Chiar nu conteaza, sa stii

Soogey Boogey: Multa lume ma intreaba asta , am zis sa sparg gheata din prima sa nu mai primesc intrebarea

mangotaru: Noi pe tine vrem sa te cunoastem asa cum esti, iar a avea o nationalitate sau alta nu e un defect sau o calitate.
Nici pe mine si nici pe restul nu ne deranjeaza.
Si ce face Adrian cand nu joaca triburi? :p


Soogey Boogey: subsemnatul Adrian declara : in afara de a juca triburile , e casnic , ocazional lucreaza pentru scurt timp in afara tarii la o firma de constructii , iar cand e in tara isi pierde vreme pe internet , asta in cazul in care nu-si remodeleaza camera continuu

mangotaru: E perfect, stiu la cine sa apelez la nevoie


Soogey Boogey: perfect , fac reduceri de sarbatori :p

mangotaru: Super
Prima intalnire cu triburile?
Unde ai descoperit jocul si ce te-a atras?


Soogey Boogey: am descoperit in 2008 jocul (eram angajat in MapN) imparteam un apartament cu un coleg de munca, el juca triburile si era amuzant , ma suna cand era la munca , intra si tu sa te uiti daca am atacuri , vezi ca este o sabiuta in dreapta sus si daca este sa imi spui ca vin acasa sa vad ce se intampla
Dupa o perioada de acomodare cu contul lui si cu jocul , am decis sa ma alatur si eu comunitatii. Am inceput ca noob evident, nu stiam ce am de facut dar am invatat pe parcurs
Am luat toate lumile la rand

mangotaru: Cine te-a "botezat"?
De unde a venit nick-ul?


Soogey Boogey: pfff .. eu sunt mare consumator de comedie .. ascultam tot timpul in casti "Ungurul Bulan" si de acolo mi-am ales "numele"
Am avut de ales intre asta si Militianu, dar am ales SoogeyBoogey pt ca ma reprezinta, e mai comic .. asa ca mine

mangotaru: (y)

Lumea preferata?


Soogey Boogey: (y)
Greu de zis .. am avut un grup excelent de colegi pe lumea 7 unde am inceput sa "misc" si eu ca jucator , pe lumea 16 alt grup extraordinar , pe lumea 35 as putea zice ca m-am simtit in largul meu , iar acum pe lumea 40 unde ma simt ca acasa intre colegi

mangotaru: Cum te-ai acomodat cu schimbarile aduse jocului de-a lungul timpului?

Soogey Boogey: foarte usor .. am activat cate putin pe fiecare lume si am prins la fix toate schimbarile facute .. m-a surprins aproape noua metoda de comert resurse/PP , eu eram tot timpul in pana de puncte premium si mi se pare putin geniala setarea aceasta :p

mangotaru: "Profesori"de triburi ai avut? Te-a ajutat cineva de-a lungul timpului sa intelegi sau sa cunosti mai bine jocul?

Soogey Boogey: da, am avut .. DogBV si doarnimeni pe lumea 7 , Elegantul si seulica pe lumea 16 .. dupa asta am inceput sa ma descurc pe cont propriu , chiar am fost si sunt propus peste tot organizator atac..

mangotaru: Inveti repede
Stii tot, sau mai ai multe de invatat?


Soogey Boogey: tot timpul am ceva de invatat , imi fac notite si aplic cand am timp unele din metodele de atac ce le "citesc" prin rapoarte , am baza de date proprie

mangotaru: (clap)

Soogey Boogey: (bow)

mangotaru: Cu ce te-a atras lumea 40?

Soogey Boogey: am intrat pe lumea 40 de curiozitate sa vad cine joaca, cum se mai joaca .. si am ramas pe pozitie dupa ce am intrat in tribul in care sunt si acum ~LEON~ , am conversat cu colegii, mi-am dat seama ca sunt majoritari OK , mi-a placut activitatea lor si am decis sa continui pana la inchidere, indiferent daca voi avea 5 sate sau 2000 de sate

mangotaru: Ce stil de joc ti se potriveste?


Soogey Boogey: nu dau din casa :p
glumesc ... joc pasiv agresiv , adica incep greu, nu ma grabesc cu primul sat , stau in umbra , nu fac valuri pana am 4 nobili si minim jumatate de ferma de atac , de acolo e usor sa urc printre cei din zona fara probleme

mangotaru: Dar despre tribul din care faci parte, ce ne poti spune?

Soogey Boogey: Super OK ,echipa buna si activa ... in ciuda faptului ca am vazut carcotasi destui care cred ca stiu mai bine politica si planurile tribului decat noi , recomand sa isi vada de tribuletele lor si sa ne lase sa ne distram

mangotaru: De parca nu stii ca sportul preferat e sa-ti bagi nasul in ciorba vecinului

Soogey Boogey: da, e vina noastra ca nu am ridicat garduri mai mari sa nu poata sa ne sufle in cafea alti jucatori :p

mangotaru: Cu cat mai mare gardul, cu atat mai mare curiozitatea
Ati trecut prin momente dificile, care sa puna echipa la incercare?


Soogey Boogey: se poate zice ca am avut infinite momente dificile , incepand cu primul razboi .. cel cu NO1 , eram micuti , am rezistat eroic .. ca la Plevna , pana am primit forte noi .. ni s-au alaturat inca 1,2 triburi in acest razboi si am inceput sa declansam si noi o mica contraofensiva cum era de asteptat.

mangotaru: Ati intrat vreodata in conflicte in care sa nu aveti sanse de castig?

Soogey Boogey: aparent din perspectiva unor jucatori "veterani" nu am avut si nu vom avea sanse de castig , desigur , gurile rele pot sa vorbeasca , asta nu ne impiedica sa ne revizuim periodic strategia si planurile de viitor astfel incat balanta sa fie inclinata in directia noastra si a noilor noi aliati cu care ne intelegem perfect si cu care sper eu vom continua in aceasta formula pana la ultima lance .. ca sa zic asa

mangotaru: Daca maine ai fi la inceput de 40, ce ai face diferit?

Soogey Boogey: Un lucru e sigur , as zbiera mai tare decat am facut-o sa nu se mai innobileze satele de barbari in nestire , in situatia in care ai inamici langa si alegi calea cea mai usora .. barbarii

mangotaru: Te-a surprins ceva pe 40?

Soogey Boogey: Da

mangotaru: E secret? :p

Soogey Boogey: faptul ca intemeietorul sau conducatorul tribului DT ne confunda tribul cu vreo academie de a lor si incerca sa ne conduca el tribul , cu toate ca avem toti carnet de sofer , nu am fost de acord nici o secunda cu povestea asta si am insistat sa iesim de sub aripa lui si sa ne continuam drumul pe cont propriu.
Am emotii cand vorbesc de marele goloie , se vede ca am mai papat cate o (rofl)litera


mangotaru: Adrian.. calitati, defecte...?

Soogey Boogey: sunt un tip care face ce isi propune prin orice metoda , fiecare are telul lui , Moby Dick'ul lui personal si incearca sa-l prinda cu orice pret , la fel am si eu pe lumea 40 si voi face tot posibilul sa-mi ating scopul

mangotaru: Deci.. scopul scuza mijloacele?

Soogey Boogey: da, desi mijloacele nu sunt neortodoxe , ca sa ajung la un punct fix , am o balta in fata , trebuie sa ma decid daca o sar sau ocolesc sau trec prin ea ca rusii .. ca sa ajung unde mi-am propus.

mangotaru: Treci cu TAB-ul?

Soogey Boogey: Inainteee!!

mangotaru: Si dupa, salt?
Sau inainte?
:D


Soogey Boogey: tab, tanc , cavalerie cu ce am si eu la indemana

mangotaru: E bine
Poti juca din postura de simplu jucator?
Sau trebuie sa ai mereu mansa tribului?


Soogey Boogey: Nu caut un post sus-pus niciodata , mi s-au facut propuneri tot timpul
Vreau sa joc cat mai liber si independent, totodata intr-un grup compact , dar nu prea reusesc , cineva trebuie sa puna ochii pe mine (timpul meu liber) si sa-mi propuna sa ajut si eu cu organizarea

mangotaru: Top 3 cei mai buni jucatori din echipa ta?

Soogey Boogey: grea decizie , ar trebui sa pun cate 5 jucatori pe loc sa fac un top 3
1 - obohenos
2 - El Matadore
3 - Luka22
Nu am alta solutie , cu ei am jucat de la inceput , suntem in aceeasi zona ne completam unul pe altul

mangotaru: Top 3 dusmani?

Soogey Boogey: sincer nu am pe cine sa pun nici aici , ca de obicei nu prea sunt atacat ca sa pot face un top 3 inamici

mangotaru: Cat de importanta e diplomatia pentru voi?

Soogey Boogey: Diplomatia e cheia jocului , nu poti face nimic fara aliati sau inamici

mangotaru: Problemele aparute intre aliati, se rezolva de la sine, sau au prioritate?

Soogey Boogey: orice problema cat de mica intre aliati, poate genera un conflict de proportii daca nu este tratata cu atentie
Insist pe tema asta sa se scoata la iveala toate detaliile ca sa gasim o cale de rezolvare cat mai perfecta si convenabila celor 2 triburi

mangotaru: Diplomatia poate ajuta un trib sa castige lumea?

Soogey Boogey: categoric , aici trebuie sa cantaresti bine cu cine te aliezi si cu cine vrei sa fii inamic , trebuie sa alegi combinatia corecta daca vrei sa continui .

mangotaru: Cum tii echipa unita cand apare o lume noua?
Exista tendinta multor jucatori de a incepe si pe urmatoarea lume...


Soogey Boogey): eu am lasat impresii bune pe toate lumile unde am activat , nu trebuie sa ma chinui tare ca sa fac asta , daca migram cu tribul de pe o lume pe alta stim toti cine suntem , stim ce vrem , stim ce avem de facut fiecare .. nu e nevoie sa mai insistam pe tema unitatii.

mangotaru: Cum vezi schimbarea tribului si fuziunile?

Soogey Boogey: Cu fuziunile nu sunt de acord , sa las tot ce am construit ca sa ma mut in alt trib cu alta perspectiva.
Desigur ... daca apar oportunitati ca sa recrutam din alt trib si stim sigur ca jucatorul respectiv stie ce vrea de la el , nu vad nici o problema sa-i facem loc in echipa noastra.

mangotaru: Recrutati de la dusmani?

Soogey Boogey: daca primim cerere si suntem siguri ca pozitia lui pe harta ne poate ajuta tribul pe viitor , da.

mangotaru: Ai facut vreodata o alegere benefica tribului chiar daca tie ti-a fost greu?

Soogey Boogey: Nu gasesti 2 persoane sa gandeasca la fel in zilele noastre
Am avut ceva de comentat pe marginea unor decizii de viitor , dar a trebuit sa ma impac, cu ideea , cu timpul mi s-a parut chiar buna schimbarea cu toate ca mi se parea de rau augur la prima vedere.

mangotaru: Ai ales pentru binele tau si s-a dovedit a nu fi o alegere buna pentru echipa?

Soogey Boogey: Tot ce fac eu, fac pentru trib, nu ma gandesc la persoana mea , vreau sa fie bine pentru toti. Daca colegilor le e bine si mie imi e bine, evident.

mangotaru: Intre o echipa formata din jucatori bun,i dar "fitosi"si o echipa compusa din jucatori mai putini experimentati, dar de increde... ce alegi?

Soogey Boogey: greu de zis , as alege experienta pentru "fitele" se pot slefui sa fie pe placul tuturor , dar cu jucatori mai putin experimentati ai de munca si rezultatele apar greu, spre deloc.

mangotaru: Ai gasit jucatori cu care sa ajungi sa ai relatii in afara jocului?
Sa legati prietenii?


Soogey Boogey: Cu majoritatea jucatorilor cu care am interactionat s-au legat prietenii online si nu numai si reale , doar ca eu sunt mai lenes , se fac tot timpul iesiri in grup cu tribul si eu ajung greu , tot timpul apare cate ceva care imi strica planurile.
Sunt si departe ... majoritatea sunt din Bucuresti :p

mangotaru: Cei mai mari inamici ai tai...?
Ai?
Si daca da, cum ati ajuns aici?


Soogey Boogey: Inamici pe harta , cel mai redutabil mi s-a parut PIPIREL , lumea 16.
Eu joc , nu pot pica nimanui , daca pe lumea 40 suntem colegi de trib, amici la catarama si pe lumea 41 suntem inamici asta e, incerc sa nu interactionez cat se poate cu el, adica ciocniri de trupe , daca el e de acord, ca asta e spiritul si mersul jocului ne putem juca si asa, asta nu schimba relatia noastra creata de-a lungul timpului , mai bine .. invatam unii de la altii ce nu am avut cum sa invatam cat am fost colegi.

mangotaru: Ce ti-ar placea sa vezi nou in comunitatea "triburile"?

Soogey Boogey: bine ca a-ti adus vorba
Soogey Boogey: Ar fi bun un sistem ultramodern si ultraperformant de detectare a jucatorilor care strica jocul si banarea lor fara tiket, asa automat sa nu mai auzim niciodata de numele acelea

mangotaru: (y)
Daca ai fi moderator pe forumul extern, ce concursuri ai realiza, sau cum ai aduce jucatorii acolo?


Soogey Boogey: Nu m-am gandit niciodata la asta ..
pe forumul extern se cearta toti

mangotaru: Cum i-ai impaca?


Soogey Boogey: promisiuni ca le dau o bere, totul se rezolva
Nu stiu , e greu sa fii moderator , trebuie sa citesti tot , sa alegi adevarul si sa iei masuri complicate pe care unii nu le inteleg

mangotaru: Ne-ar cam trebui o fabrica de bere intreaga

Soogey Boogey : Am spus promisiuni , la fraza asta cam toti jucatorii iau o pauza, cel putin pentru moment de la cearta , dar isi revin repede la normal, daca nu se mai insista pe tema aplanarii mini-conflictului

mangotaru: Un mesaj pentru jucatorii lumii 40?

Soogey Boogey:
- intemeietori/conducatori , incercati sa castigati lumea prin strategie si nu prin metode aditionale (amenintari, constrangeri)
- jucatori , daca va place jocul continuati la fel ca si pana acum ..iar daca nu , sunteti liberi sa ne lasati pe noi sa jucam linistiti

mangotaru: :D
Recomandari pentru un viitor interviu?


Soogey Boogey: Trandafirul Alb , obohenos , maroxall

mangotaru: Multumesc Adrian pentru discutie.
Sa ai o seara placuta si spor le joc.


Soogey Boogey: a fost o placere sa conversez cu tine, Ramona!
O seara frumoasa iti doresc si eu!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus