Interviuri

DeletedUser

Microfon%20Intervista....JPG

Datorita faptului ca de la plecarea lui John,nimeni nu s-a mai ocupat de interviuri am decis ca situatia trebuie sa se schimbe.Asa ca eu,intervievatorul,am fost creat pentru aceasta functie.
Pentru inceput incerc sa obtin cate un interviu cu unul dintre intemeietorii fiecarui trib mare.Intre timp astept sugestii cu intrebari sau jucatori intervievati prin PM.
Have fun!


Primul jucator ales este dionishii,intemeietor LIGHT.Ii multumesc pentru timpul acordat si pentru incredere,chiar daca sunt un necunoscut(pt moment).Let's start!

dionishii:In primul rand tin sa-mi salut cititorii, fanii, colaboratorii, inamicii, prietenii, etc. Postez pentru prima data pe acest forum (desi recunosc ca m-a mancat uneori sa scriu cate ceva) si probabil si ultima. De ce? Pentru ca adesea sunt dezgustat de certurile ieftine, lipsite de suport, compensate de abundenta.
Nu intentionez sa lezez orgoliul nimanui cu astfel de remarci :)
Voi incerca sa dau curs intrebarilor primite cat mai la obiect.

1.Descrie-ne putin persoana din spatele nick-ului.
dionishii: Sunt Bogdan si am vreo 30 de ani. Mai multe detalii nu dau intrucat intr-un anume sens sunt persoana publica. Mentionez ca nu in cel prevazut de legea care trateaza conceptul :)
Sunt calm, meticulos, riguros si (uneori prea) rational si calculat. Am defectul de a nu renunta in timp util cand situatia o impune.
Schiez, joc bridge si snooker, citesc si merg prin munti. Fac acest lucru mult mai bine in comparatie cu prestatia din cadrul acestui joc.
Cred ca am scris suficient aici. Cei ce ma cunosc stiu mai multe.

2.Cum ai ajuns pe L6?
dionishii: Pe L6 am ajuns la indemnul unor amici, la 2 zile de la deschiderea lumii. Luam parte la un concurs de bridge si m-au racolat, stiind ca in trecut mai avusesem tangente cu acest joc.

3.Ce experienta ai in afara Lumii 6?
dionishii: Aceasta este prima lume .ro pe care am jucat. Inainte am mai prestat pe w3 si w7 (sub alt nick). Ulterior am mai intrat pe cateva lumi insa nu pot sa spun ca m-am tinut de ele. De regula joc 1-2 luni facand rabat de la seriozitate. Asa am intrat pentru a vedea ce e cu biserica, trofeele, baza militara, etc. Din curiozitate :)
Oricum, consider ca este contraproductiv sa joci pe mai mult de 2 lumi simultan daca vrei sa te tii serios de treaba.

4.Ca intemeietor LIGHT,cum a aparut tribul si cat de departe tinteste?
dionishii: Cum a aparut LIGHT? Oficial, in urma unei fuziuni intre TLL si HATE, 2 triburi formate de grupuri solide de jucatori de pe clasica.

Author a scris:
27.05.
20:01 Tribul a fost întemeiat de luciandevil (şters).


Acesta este documentul de atestare :)
Nucleul a fost in K53. Am avut aliati de incredere in KINGS cu care am fuzionat ulterior. Am crescut atat prin cuceriri cat si prin fuziuni. Cateva triburi care se regasesc sub blazonul nostru: DWCC, JFBF, ONS, GAW. Cu LoveLT este o poveste mai lunga, fiind la randul lor multiculturali. Daca am uitat pe cineva, sa-mi fie cu iertare.
Privind spre viitor, vrem sa jucam un joc agreabil. Vrem sa ne placa ceea ce facem. Si vrem sa prindem sfarsitul lumii; unii spun ca va fi in 2012 :) Dispunem de unitatea necesara pentru atingerea acestor obiective.
Cum vad rolul meu in aceasta directie (ca intemeietor)? Nu-s nici primul strateg nici primul barbier al tribului. Insa, impreuna cu co-intemeietorul suntem garanti ai stabilitatii interne pe termen lung. Oferim incredere si(credem noi) motivatie.

5.Poveste-ne putin despre razboaiele tribului.[actuale,daca vrei si din trecut]
dionishii: In prezent avem un razboi oficial (cu ~M~).

Side 1:
Tribes: LIGHT
Side 2:
Tribes: ~M~

Timeframe: Luna trecută

Număr total de cuceriri împotriva taberei opuse:

Tabăra 1: 638
Tabăra 2: 38
Diferență: 600

chart


Numărul total de puncte al cuceririlor împotriva taberei opuse:

Tabăra 1: 6,561,992
Tabăra 2: 384,482
Diferență: 6,177,510

chart


Dintotdeauna am fost adeptii unei diplomatii simple si stabile. Aliati putini, razboaie si mai putine. Ne respectam angajamentele facute si avem un cod al onoarei. N-am declarat si nu vom declara vreodata cuiva razboi "peste noapte".
In ultimul timp ne razboim serios cu barbarii. Nu stiu cum se face ca tintele noatre dau stergere cont sau abandoneaza surprinzator de repede. Fac pe aceasta cale un apel la combativitate. Dragi adversari, va rugam sa va aparati sansele.
Razboaiele trecute? Chemp, WAR, Chaos, LR, ARM, Mnk.s. Nu mai exista... Am mai declarat vreo doua razboaie in vederea stimularii/urgentarii unor decizii. Am vrut sa declaram razboi MD-ului insa au dat stergere cand era clar ce urmeaza...
In privinta razboaielor viitoare las "profetii de serviciu" sa-si faca datoria. La cate scenarii se vehiculeaza ar fi lipsit de bun simt sa vin cu precizari.

6.Ce parere ai despre pozitionarea tribului tau pe harta?
dionishii: Despre pozitionarea pe harta nu-s multe de spus. Avem granita prietenoasa stabila. In plus, zona de siguranta este de asemenea stabila. Avem iesire generoasa la inamici.. E ok.
Am avut la un moment dat o problema: granita rosie era la limita la care se facea diferenta de densitate a satelor pe harta. Ale noastre erau rare, ale inamicilor erau dese. Am rezolvat-o si pe-asta.

7.Ce alt trib de pe L6 apreciezi?[inafara de tribul propriu,si de ce]
dionishii: Hmmm..
Sa spun ca-mi apreciez aliatii.. suna a periaj. Sa-mi apreciez inamicii.. i-as aprecia daca ar fi mai combativi. Mai bine spun ca apreciez trburile/jucatorii care-si pastreaza verticalitatea indiferent de nume. Apreciez consecventa si hotararea. Apreciez fenomenul DWCC. Mi-a placut Mnk.s-ul in formula initiala.
Sper sa mai gasesc pe parcurs ceva frumos :)

8.Daca ar trebuii sa alegi jucatori pentru un nou trib,pe cine ai alege in special?
dionishii: Depinde mult de scopul acelui trib si de aspiratiile sale: daca intra pentru a juca serios sau "for fun". Este greu sa gasesti jucatori dispusi sa o ia de la inceput pe o alta lume (aici nu-mi pun problema de a face astfel de alegeri) si sa o faca in mod serios. Este necesara atingerea unui echilibru intre opacitate si disponibilitate. Daca pleci cu un grup prea mare/eterogen este greu sa adapteze noul trib la realitatile lumii respective. Am facut echipa buna (pe lumi noi, cat timp am jucat) atat cu colegi/aliati cat si cu fosti inamici.

9.Fiind primul jucator al lumii,modul in care joci s-a schimbat fata de modul in care jucai la inceput?
dionishii: Sunt primul?
Ok, s-au schimbat cateva lucruri, insa nu in jocul meu. Cateva dintre ele: numarul de vizitatori ai profilului pe tw-stats, numarul de mesaje care abunda in injuraturi, al cererilor de ajutor sub diverse forme, invitatii in tot felul de triburi-fantoma.. :)

10.Cum ai caracteriza L6?
dionishii:L6 merge inainte incet dar sigur. A fost in mare parte epurata dar este loc de mai bine. In mare parte fiecare isi urmareste propriile tinte, cu mai multa sau mai putina vocatie.

11.Ce mesaj transmiti colegilor si cititorilor?
dionishii: Mi-am salutat colegii, cititorii, etc inca din primul alineat. Ce sa le mai transmit? Pofta buna, La multi ani..
Incercati sa nu va pierdeti calitatea de oameni -- prin asta existati. N-am dispozitia de a scrie ceva pretentios, cum n-am avut-o nici mai sus.

Ne vedem in curand pe partie :)
 

DeletedUser

vad ca lumea citeste dar nimeni nu isi da cu parerea...va place,nu va place,ar trebuii schimbat ceva?
 

DeletedUser

ne place ... mai fa dar nu tre sa comentam neaparat ..

LE: nu mai folosi culoare galbena ca ne spargi ochii
 

DeletedUser6580

hotarestete ..ori o tine tot asa ori nu mai foloseste galben... !
 

DeletedUser29419

ce as fi dorit eu de la intervievator ar fi ca atat timp cat el e cel care pune intrebari in virtutea transparentei sa se prezinte ceva general incluzand si in linii mari tangenta sa cu triburile
 

DeletedUser

Voi folosi o culoare diferita pentru fiecare inervievat,galbenul s-a dus.Cat despre mine...joc pe L6,sunt un jucator mediu,mai mult observator insa nu imi voi divulga identitatea (momentan) pentru a nu influenta raspunsurile.
Urmatorul interviu va fi cu biancaar,Black.
 

DeletedUser

Dupa ce termin cu frontul de vest,pe la sfarsitul lunii probabil
 

DeletedUser

si mai sant pe frontul de vest??? cine urmeaza dupa biancaar?? alegi 1 din trib? care e smenul? n sebyca crapa pipota de curiozitate cand il alegi
 

DeletedUser6580

:)) :))
nu stiu de ce aveam impresia ca se aleg doar intemeietori sau maxim conducatori,eu nu-s nici una nici alta...asa ca nu fi curios de mine iar :))

p.s. dupa postarea ta de sus se vede clar ca tu esti ala care moare de nerabdare sa fie ales...esti penibil domnu' dasada :))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

soto sant eu ala nerabdator :)) da nu stiam cum sa ma bag in seama :)))
 

DeletedUser

nu,doar ca se raspunde cam greu.seturile de intrebari sunt trimise si de 2 saptamani dar inca nimic:|
 

DeletedUser

depinde unde ai trimis .. sant zone i nrefacere si numai de interviuri nu e timp :) :D
 

DeletedUser

Urmatorul intervievat,maculets,intemeietor M-goth.Multumesc pentru timpul acordat:)

1.Descrie-ne putin persoana din spatele nick-ului
maculets:Numele meu real este Stefan Andrei, lucrez in domeniu asigurarilor, am 22 de ani si ma simt ca la alcoolicii anonimi cand ma descriu de unul singur :)

2.Cum ai ajuns pe L6?
maculets:L6 a inceput cand nu se putea mai bine, in perioada in care aveam timp de pierdut, 18 ore zilnic pe triburi... deci cred ca se explica faptul ca am ajuns din lipsa de activitate si din dorinta de joc foarte mare ...

3.Ce experienta ai in afara Lumii 6?
maculets:Am inceput triburile pe lumea clasica in NE, tribul 300, un trib mamut cu aspiratii joase de care am avut o despartire "violenta"... fiind in mijlocul lor eu cu bunul meu prieten RuD.mrc, am iesit de la ei, am format M-Goth si noi doi, usurel usurel am golit k36 de acel trib... ulterior, dusmanii tribului 300, Swarm, recrutandu-ne.

4.Ca intemeietor M-goth,cum a aparut tribul si cat de departe tinteste?
maculets:Cand Lumea Clasica "s-a inchis" (nu mai aveam ce cuceri, ajunsesem sa iau sate de barbari la marginea hartii) eu cu RuD, am zis sa ne apucam de o lume noua unde sa facem treburile cum stim noi. Initial in trib am fost cca 15 prieteni real life si fiind un grup unit multi ni s-au alaturat formand usor usor un nucleu destul de puternic in NE. A fost infiintat ca un trib non-conformist, nu am dorit aliante si am tintit triburile mamut si care aveau o diplomatie prea bogata.

Fiind un grup tanar, inca din primele luni, am organizat diverse intalniri in bucuresti cu toti membrii tribului... mereu se strangeau in jur de 15-20, fapt care ne-a unit si mai tare si ne-a facut sa ramanem impreuna indiferent de situatie...

Despre tintit, ce pot sa spun, locul 1 peste 5 ani cand se va termina lumea ... daca se va termina ...

5.Poveste-ne putin despre razboaiele tribului.[actuale,daca vrei si din trecut]
maculets:In momentul de fata, toata lumea banuiesc ca stie faptul ca noi ne razboim cu SH, razboi care a inceput dupa parerea mea din cauza lipsei de activitate a lor ( eram aliati cu SH dar ai eu preferat sa fuzioneze cu MIB-ul, singurul nostru dusman si in acest fel, zic eu ca au declarat razboi ... ) E un razboi relativ fad deoarece granitele sunt formate in principal din jucatori masivi, care au si alte nuclee deci nu au cum sa piarda jocul, nu mai e acea frica de la inceputuri cand erai tot pe granita sau erai inconjurat ...
Din trecut, singurul razboi memorabil a fost cu ~LEX~, cel mai activ razboi de pe lumea 6-a atat cat a durat ( M-Goth si ~LEX~ erau pe primele 2 locuri la inamici invinsi desi in clasament erau pe 6-7 ... ). Razboiul cu LEX l-am castigat din cauza inactivitatii lor la un moment dat, dar si a fuziunilor noastre, mereu am avut norocul sa vina forte proaspete in trib care sa sustina moralul intregului trib - totusi, razboiul a fost castigat doar prin fuziune, nu si prin numar de sate cucerite, ei conducandu-ne la final din acest punct de vedere.

6.Ce parere ai despre pozitionarea tribului tau pe harta?
maculets:pozitionarea este una foarte buna din punctul meu de vedere, este perfecta astfel incat sa si atacam dar sa avem si satele noastre de la caldurica unde nu ne poate atinge nimeni.

7.Ce alt trib de pe L6 apreciezi?[inafara de tribul propriu]
maculets:Evident ca apreciez foarte tare Black-ul inca de pe vremea cand grupul ( un prieten rl a fost in acest grupulet si imi placea tare ceea ce faceau, stil de joc etc ) care l-a format era in ~LEX~ si a daramat TRACIA

De asemenea, apreciez foarte tare LIGHT-ul, un trib care a fost de la inceputuri ca si noi si a fost infiintat de niste buni amici ai lui RuD si ai mei la vremea aceea de pe clasica - thebossnr1, lucian, ghost - noi am avut alianta cu LIGHT la inceput desi eram in 2 colturi diferite ale hartii ( era incheiata sa nu zica lumea ca nu avem si noi o alianta :)) )

8.Alaturi de Black formati World order.Cum s-a nascut familia si cum va descurcati?
maculets:Despre formarea familiei nu stiu multe, am lipsit in acea perioada ... cat despre descurcat, eu zic ca ne descurcam bine, din ce am observat este o relatie bazata pe incredere, nu avem nimic sa le ascundem, ei nimic sa ne ascunda... vorbele ca ei sunt aliati cu dusmanii nostrii sunt doar vorbe, sunt dar nu se intalnesc pe harta ... totusi incet incet se contureaza razboiul NORD vs SUD lucru care va suda si mai tare familia si dupa parerea mea, in 1-2 ani va fi o fuziune ...

9.Daca ar trebuii sa alegi jucatori pentru un nou trib,pe cine ai alege in special?
maculets:In special sunt foarte multi, oameni cu care ma inteleg bine si chiar oameni cu care nu ma inteleg in principiu, conducerea M-Goth si o mare parte din colegi.. mi-ar fi greu sa dau nume deoarece sunt prea multi fata de care am un respect imens, mai ales ca in perioadele in care eu am lipsit din joc, au tinut tribul in viata, nu si-au batut joc si nu au fost avizi dupa drepturi...!
Chiar si acum, singurul intemeietor din trib, il am eu si imi place sa cred ca toti au inteles ca e bine sa ramana asa deoarece singurul "dezavantaj" al intemeietorului este dizolvarea ... lucru pe care nu cred ca si-l doreste nimeni...

10.Cum ai caracteriza L6?
maculets:Lumea 6-a e o lume lenta si asta isi spune cuvantul ... jocul nu este foarte activ, este un fel de sah unde fiecare trib isi face mutarea odata la 2 saptamani cu randul ...

11.Ce mesaj transmiti colegilor si cititorilor?
maculets:Sa continue sa joace, macar lasciv dar tot sa joace pentru ca orice om are grija de contul lui conteaza in acest moment al jocului in care toti tind sa se lase ...

 
Sus