Interviuri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

1.Bacauan Mutat in Bucuresti pe motiv de ASE - REI si ramas aici pe motiv de prietena/sotie, job si ulterior fetita actualmente de 2 anishori. ca job - institutie bancara undeva intre it si business. ca pozitie - lower management. ca satisfactie - destula. altfel sunt un sagetator fidel carateristicilor zodiei, optimist incurabil si filosof de ocazie. imi place sah-ul, muzica, urcatul pe munte, bicicleta, foarte mult cartile - dune, fundatia, abatia, ender sunt undeva pe un piedestal, filmele - house, two & 1/2 man(over :( ) si multe altele.

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

2. triburile mi-a fost prezentat de un prieten si cum terminasem a 4-a sau a 5-a lume de travian (vre-o doua in alianta castigatoare) si stateam cam prost cu timpul ca sa ma apuc de alt travian am inceput sa joc triburile - pe 10 am intrat prima data - era cea mai noua lume - si aici am ramas. mi s-a parut mult mai simplu si usor fata de travian si am prosperat.

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

3. e un nick vechi de al meu - are mai mult de 10 ani :) si este de pe vremea cand porecla in generala era dexter sau oaia. dexter de la faptul ca eram oarecum un tocilar iar oaia de la parul cretz. cum dexter e cam luam peste tot - si pe mail si in alte parti - dexteriade e destul e unic ca sa fie disponibil.

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

4.am mai incercat - twstats-ul o certifica - da mai mult de 2-3 zile nu am fost activ - am ingrosat rapid randul barbarilor - motiv 10-ele imi ocupa tot timpul si pana nu termin aici alta lume iese din discutie.

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

5. faptul ca a fost usor, faptul ca imi place sa termin ce incep si sa fac bine ceea ce fac si chiar daca am schimbat colegii de joc de cateva ori am mers innainte.

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

6. tinand cont evolutia jocului de la lumea 10 de acu 2 ani jumate pana la ce e acum pe lumea 10 (ca na - asta stiu la asta ma raportez) modificarile sunt bune, mergem innainte si asta imi place - uneori cu pasi mai mici decat m-as astepta - dar poate nu vad eu argumetele ce stau in spatele micimii pasilor.

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

7. personal nu - cine intra acum la margine are sanse minime sa aiba nevoie de ele si sa le foloseasca si sa creasca si sa foloseasca la ceva pe aceasta lume. eu, si asta cred ca se poate vedea, sunt pentru inchiderea inregistrarilor pe aceasta lume. dar asta sunt eu - mai departe - daca nu se inchid inregistrarile si cum tot sunt deja acolo - mai merita pastrate pentru acel 1% din jucatorii care intra la margine si vor avea nevoie de ele.

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

8. e ok, nu e scump, este echilibrat si totusi indispensabil la acest nivel al jocului. automatizari care sa se includa in premium cu siguranta sunt si se pot propune dar e posibil ca multe dintre ele sa mareasca discriminarea dintre jucatori. asa cum e acum e ok. orice alte propuneri ar trebui discutate in amanunt

9. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

9.nu ma pot pronunta - nota 10 e tot ceea ce stiu

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

10. singurul lucru care m-a surprins este inabilitatea unora de a separa un joc online de viata reala. acea atitudine ca daca am un coleg de trib imi este prieten si invers. faptul ca unii jucatori nu concep sa iasa la bere/cafea/suc cu un prieten/prietena si sa se cafteasca pe joc pana la epuizare...

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

11. mentor nu. colegi de trib, forum sau inamici de la care am invatat – da

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

12. realizare - faptul ca am ajuns pana aici unde si cum sunt acum. esec - niciunul si motivul este ca niciodata nu mi-am propus pe aceasta lume un obiectiv atat de important incat neindeplinirea lui sa poata fi considerata un esec. pana la urma ma joc... ma distrez si invat.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

13. aici poate ma ajuta colegii sa imi spuna ce si cum. eu as putea spune ca multa vreme m-au considerat un mare innobilator intern (ceea ce si confirm ca sunt), a venit o vreme cand am si aratat ca stiu sa ma apar si sa atac decent cred, am fost considerat tradator de vre-o 3 ori, unii m-au vazut ca bun diplomat si altii m-au intrebat de ce stau pe joc si nu ma bag in politica :)

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

14. hmm nominalizari - din pacate aici ar trebui sa ** de jucatori nu de trib - nus ce sa zic - poate as nominaliza ca cel mai experimentat Noobs-ul. la cel mai bun as prefera sa ma abtin pana spre sfarsitul lumii cand lucrurile vor fi clare de la sine.

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

15. cu siguranta IMMO isi merita locul de acum

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

16. nu stiu evolutia chiar de la origini - dar cu siguranta principiile care stau la baza tribului si mai ales conducerea si intemeietorii tribului au fost factorii care au adus tribul pana aici. indubitabil ideea lui radu (cred ca a lui a fost) cu schimbarea drastica de strategie care a dus la schimbarea configuratiei cadranului de NV a fost una dintre cele mai bune strategii pe care mi-o pot imagina. a transformat cadranul in fief IMMO si in acelasi timp a pastrat, integrat si stimulat cei mai activi jucatori, cei cu potentialul cel mai mare. poate unii astfel de jucatori s-au pierdut, poate altii au fost eliminati ca inamici in loc sa fie asimilati desi ar fi vrut sa ramana in joc - dar in definitiv totul a fost facut pentru a pastra un nucleu bun, experimentat, activ care sa duca tribul mai departe.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

17. nu cred desi e posibil in zilele copilariei acestui trib perioada despre care nu prea am informatii

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

18. daca - depinde cine ar mai ramane pe harta, ce pozitie relativ la mine ar avea si ce conducatori si reguli de functionare ar avea.

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

19. nimic diferit

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

20. multi - unora nici nu cred ca le mai stiu nick-urile - dar as mentiona pe sarpele argintiu, viselp, tryszpe, anne71, amelian, teacher si bineinteles o mare parte din colegii actuali de trib (ordinea nu importa) nutzu, quetzalcoatl, gykanes, donQ, poda, narcis, flo78 etc - va stiti voi.

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

21.the9one, danyboy26, osanda, congres, donQ si cu siguranta mai sunt si altii - poate un top 15 sau 20 i-ar cuprinde pe cei care merita mentionati ca sunt acolo - in frunte - nu neaparat intr-o ordine anume. motivul - daca mie pentru a juca acest joc imi trebuie rabdare, placere, statornicie si timp - cei de mai sus mai au pe langa toate asta si in principal o mare PASIUNE de a juca acest joc, de a organiza satele, aparare si atac, de a reface non stop satele de atac de a trimite atacuri si fake-uri fara numar, de a recupera si rerecupera de x ori in sat, de a face salturi in interiorul inamicului si de a-l stresa de acolo si multe, multe alte lucruri care demonstreaza cata pasiune au pentru acest joc.

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

22.probabil sunt pe lista actuala - the9one, atac la morala, danyboy26, n00bster, cer2002ro, crystyv, amedeok, japhun, mihaivlad, gl17che, congres, osanda, vihard1, pomy

23. Esti pe locul 1 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

23. nu as putea spune daca sunt neaparat calitati - sunt pe locul 1 la puncte. mai sunt mai multe clasamente de joc care au lideri. poate o placere sadica de a trimite nobili si de a innobila, rabdare si perseverenta, timp pe joc pt a bate taleri si trimite nobili, noroc de a avea non stop in jurul meu sate de innobilat - toate satele sunt in raza de biserici si sunt fff putine biserici :) si mai toate au varste innaintate. plus cateva momente de cotitura cand in loc sa fiu eu innobilat - i-am innobilat eu pe ceilalti - deobicei cand am schimbat tribul - din AOD in WW - din WW in 13 - din 13 in IMMO etc.

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

24.sa va distrati cu acest joc, sa obtineti placere din a-l juca, sa-l deosebiti de viata reala si in incheiere ceva mai egoist - cand blocam si noi sistemul de suport - cerand toti ieftinirea talerilor??? :) glumesc. la revedere si sa ne vedem cati mai multi pe lista de final de lume de preferat pana se termina Tanar si Nelinistit.



Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin :D
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

1.Ma numesc Lavinia, Sorina,Timisoara,am 46 ani,sunt sef depozit,conta bilitate,facturare(3 in 1),fosta sportiva de performanta,imi place muzica dansul si excursiile la munte.

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

2.O prietena ma indrumat spre acestjoc,si pe L10,am inceput sa joc,dupa ce am cedat satele de pe L9(a fost o perioada in care nu am mai avut timp disponibil).

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

3.Un 2 in 1,de la Lavinia si Sorina,7 este nr meu preferat,77 a ramas,ptr ca mai exista pe atunci un nick 7.

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

4.L6 pe care am inceput sa joc,pe L9,unde am renuntat,am mai dat incepere pe mai multe lumi,ptr a verifica anumiti jucatori,dar nu am continuat,si a fost singurul joc care ma captivat,desi am mai incercat si altele.

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

5.Placerea de a continua acumulata in ani,prieteniile castigate,si adrenalina care ti-o da acest joc.

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

6.Partial sunt in progres.

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

7.Da,ptr unii.

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

8.Are imbunatiri insa s-ar putea si mai bine.

9. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

9.Nivelul e mai ridicat la unii,depinde de experienta fiecaruia acumulata pe alte lumi,dar in comparatie cu L6,as putea sa afirm ca este mai scazuta.

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

10.Pozitiv este faptul ca sau creat prietenii,indiferent de zona,sa ajuns sa se comunice inclusiv telefonic,si s-au organizat intruniri ptr a ne cunoste,ceea ce este un lucru extraordinar .
Negativ,ca unii jucatori nu au inteles ca este doar un joc,un joc de echipa in care de multe ori trebuiau lasate interesele proprii la o parte in favoarea tribului, si de multe ori s-au exteriorizat necorespunzator.

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

11.Nu.

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

12.a)Esecuri:un trib in care am intrat initial si a dat stergere cont,
realizare;am facut fata miilor de atacuri in momentul in care am ramas cativa jucatori,si de aici am reusit sa castig respectul celor care m-au atacat,si am primit invitatii in tribul lor;am negociat intrarea in actualul trib impreuna cu toti colegii;am condus cele 2 academii,si le-am ridicat nivelul.
b)Esecuri:Din pricina unor probleme de sanatate,nu am putut activa suficient ca sa preintampin o cearta care a generat o rebeliune,ce sa soldat cu cateva stergeri de cont.
realizare: sunt diplomatul tribului in relatiile externe cu aliatii.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

13.Tind sa cred ca m-au considerat ca o prietena,insa nu poti multumi pe toata lumea,critici da, au fost si vor mai fii.

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

14.Cel de pe locul 1.

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

15.DA,loc castigat prin munca,si pot afirma ca suntem in mare parte si prieteni.

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

16.Pana anul acesta am afirmat ca suntem cel mai organizat si unit trib,si ce ne-am propus am realizat in proportie de 90%,insa ,in urma rebeliunii care a fost,consider ca mai avem multe de invatat,din pacate unii nu au inteles ca jucam ptr a ne relaxa si a ne tine mintea ocupata de la alte probleme zilnice,ca jocurile de culise nu-si au rostul,tradarile idem,fiind un joc,ar trebui sa fie deschis si corect din toate punctele de vedere,si sa castige cel mai bun.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

17.Da,riscul este parte din placerea jocului,care trebuie calculat si la nivel de trib,nu doar personal.

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

18.Nu as dori sa mai continui.

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

19.As evita un accident rutier pe care l-am avut cu familia,si evident implicarea in joc ar fii fost alta.

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

20.Ar necesita multe pagini,am multi prieteni,si daca as omite unul ,ar exista riscul sa ofensez pe cineva,ca si diplomat comunic cu aliatii,si pe toti din acest joc ii consider prieteni.

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

21.Imi cer scuze,la aceasta intrebare nu am un raspuns.

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

22.Interviu ,nu am preferinte cu cineva anume,eventual oricine ar dori sa-l aiba cu mine.

23. Esti pe locul 55 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

23.Toti avem calitati,ne lipseste doar timpul necesar pe care sa-l alocam acestui joc,nu ma consider diferita de altii decat prin calitatile cerebrale cu care aplanez conflicte.

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

24.Mesajul meu este sa nu se uite ca este doar un joc,care de multe ori ne reflecta personalitatea(orgoliile personale nu-si au rostul aici),sa fie jucat cinstit si in formula de echipa,(de cate ori pierd un jucator,pierd si un prieten),numai asa avem toti de castigat,bafta tuturor.

Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!




Ms ptr increderea acordata,
cu stima,
Lavinia
 

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

Valentin, originar din Deva jud Hunedoara. Actualmente mutat in Timisoara unde am absolvit o academie privata. Momentan student la a doua facultate, lucrez ca freelancer pentru un site(nu dam nume sa nu facem reclama). In rest nu stiu ce sa mai zic o persoana care iubeste sportul, calatoriile, pc-ul si sa o tina din chef in chef daca e posibil.

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

Pur si simplu din plictiseala. Era cam acum 2 ani, in lipsa de altceva si ca pentru contul nou facut de travian nu imi venise confirmarea prin email. Era ultima lume deschis si eram constient ca daca intram pe o lume mai veche nu am sanse.

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

Nick-ul imi provine de la porecla din liceu care e de fapt prescurtarea numelui meu de familie(Podariu) si care inca il mai folosesc cativa prieteni. In rest nimic special, a fost ales ca alte nickuri pe care le doream erau ocupate.

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

Cred ca de la lumea 10 incoace cam toate lumile. Doar ca nu sunt genul care sa stau foarte mult pe o lume(L10 fiind exceptia). Chiar momentan joc si pe L24 cont Cranum Basher. Singura experienta pe alt server a fost pe .net alaturi de rhadookoo , th9one, zammolxe, Itirupcapul, Ilidan Stormrage de la care am invatat foarte multe despre acest joc.

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

In primul rand la inceput ambitia de a demonstra ca pot face fata tribului IMMO m-a facut sa raman. Apoi am cunoscut o gramada de oameni care m-au ajutat si pe care nu ii pot lasa balta, pe unii cunoscandu-i si in viata reala si chiar nu vreau sa ii dezamagesc.

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

Ca in toate lucrurile sunt si schimbari bune si schimbari rele. Printre schimbarile rele nu pot sa nu mentionez starea precara a serverelor mai noi, mai ales L23 fiind un adevarat chin, teamul de admini care parerea mea ar trebui mult imbunatatit. Ca imbunatatiri nu pot sa nu remarc chiar noua versiune care la inceput mi s-a parut prea pompoasa, dar care are niste functionalitati bine venite.

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

Sincer la ce am vazut la unii care sunt jucatori destul de vechi de triburi eu zic ca existenta tutorialelor e binevenita, chiar daca nu foarte multi desi ajung bataia de joc a externului nu se chinuie nici macar sa vada ce zic acele tutoriale.

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

Din punctul meu de vedere totul este ok doar ca mi s-a parut aiurea cresterea acea a pretului in conditiile in care dupa cum am spus si mai sus serverele au mers destul de prost.

9. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

L10 a fost o lume cu multe triburi bune de la inceput(IMMO, noobs, LN, Zarg, VM-EC), fapt ce nu il mai prea vedem in ziua de azi, jucatorii buni adunandu-se in maxim 3 triburi bune in functoe de prietenii care la inceput sunt tot timpul in top iar restul mi se par de multe ori de umplutura. Asa ca L10 a fost oarecu pt mine o lume atipica din acest punct de vedere cu multi jucatori buni si multe triburi care au avut un cuvant greu de spus.

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

Lucruri care m-au surprins au facut-o in ambele feluri avand fiecare partile bune si partile rele cum ar fi oamenii din spatele conturilor si ambitia care se pune in acestjoc. Am ramas placut surprins de multe persoane care chiar pun ambitie in acest joc dar stiu sa se detaseze in acelasi timp de el. Negativ surprins am fost in special la inceput de lume cand in momentul in care iei satul cuiva te trezesti cu un mesaj de 3 pagini de injuraturi si faptul ca unii dusmani de pe joc au refuzat o invitatoe la o bere si o mica poveste.

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

In momentul in care am inceput aveam o prietena din hunedoara care juca si ea pe L10(nu mai retin numele de joc) si care m-a invatat bazele acestui joc, dupa care am inceput sa prind din zbor. Oricum cred ca cel mai mult am invatat jucand alaturi de gasca pe care am enuntat-o mai sus pe .net.

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

Probabil ca cea mai mare realizare sunt prietenii care mi i-am facut aici si care sunt niste oameni de note 10.
Privind strict din prisma jocului cred ca faptul ca am reusit sa rezist lungului razboi dus cu IMMO inainte de a deveni colegul lor si faptul ca le-am castigat respectul din postura de dusman cred ca constituie cea mai mare realizare. Iar pe locul 2 se afla faptul ca dupa nu o perioada foarte lunga de timp de la intrarea mea in trib am primit si drepturi de conducere.
Esecuri nu prea pot zice ca am avut, desi nu mi-a mers totul cum am planuit am reusit ca la final sa cad in picioare. Poate doar fuziunea primului meu trib si anume Stars cu tribul 13 pot sa o consider un esec.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

Cred ca am fost privit destul de bine de majoritatea jucatorilor, dar aici ar fi bine sa ii intrebam pe ei. Ca oricare am avut si contestatari mai ales la plecarea din tribul 13 in IMMO.

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

O zic de la inceputul lumii 10 ca IMMO este cel mai bun trib de pe L10, un merit mare avandu-l Rhadookoo care a inceput o treaba si afcut-o extraordinar de bine si a stiut sa isi gaseasca si in momentul in care a renuntat cei mai buni oameni sa duca munca mai departe.

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

Dupa cum am zis e cu siguranta in opinia mea cel mai bun trib de pe L10, iar pozitia pe care o ocupa in momentul de fata este mai mult decat meritorie avand in vedere cate razboaie a castigat si cati inamici a doborat.

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

Dupa cum am spus nu sunt printre cei mai vechi in trib as ca nu stiu toata istoria. Cred ca cele mai grele momente au ost in momentul in care Radu a ales sa renunte, dar din fericire trufe care i-a luat locul atunci a facut o treaba excelenta. De 2 ani nu tin minte decat o tradare si anume a lui barsi-a-29(asa parca se numea), care a plecat la dusmani, dar care din nefericire pt el nu a mai rezistat cred mai mult de 2 luni pe harta.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

Am intrat fortati de imprejurari in razboi cu IMMO pe vremea cand eram in Stars desi eram constienti ca ne era aproape imposibil sa castigam acel razboi, chiar daca aveam jucatori buni multi eram destul de neexperimentati, L10 fiind pentru cativa prima lume.

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

Probabil as incerca sa fac alaturi de colegii care raman un alt trib, dar daca aceasta posibilitate nu ar fi cred ca singurul trib in care as continua ar fi noobs.

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

Pai lucrul pe care eu il consider ca esec, adica fuziunea tribului Stars cu tribul 13.

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

Sunt destul de multi dar ca sa ii enumar pe cei care ii si cunoscpersonal: Don quijote3000, Quetzalcoatl2, naercis, crystyv, th9one, dexteriade, nutzu-dsdn. Iar printre cei care sper sa ii cunsoc ar fi multi: gykanes, pisica13, julia28, crysty28, vladcs1, halefild, ion-3c, il che, lorenzocafedelmar, trufe si lista poate continua. Desigur sunt persoane care au renuntat la aceasta lume dar cu care am ramas prieteni.

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

Aici depinde din ce puncte de vedere privesti:
Un top al jucatorilor actuali al L10 ar fi asa:
1. Th9one
2. Danyboy26
3. Don quijote3000
4. Gykanes
5. Vihard1

Iar un top al jucatorilor care include nume care nu mai apar pe L10:

1. Rhadookoo
2. Osanda
3. Eterya
4. Aida folch si Chisleag
5. Micuta sirena

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

Sunt muti carora as vrea sa le aud povestile dar dintre colegi cel mai tare vreau sa il aud pe Danyboy26, un jucator fenomenal si unul dintre cei mai mari dumani ai mei de pe vremea cand eram impotriva IMMO.
Dintre dusmani as dori sa il aud pe vihard1 si poate povestea cu acele 25 de sate luate in aceeasi secunda.

23. Esti pe locul 36 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

Cred ca in primul rand ambitia si dorinta de a demonstra ca desi eram un incepator pe aceasta lume pot realiza lucruri frumoase zic eu.

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

In primul rand vreau sa imi cer scuze fata de cei care ati fi meritat sa va mentionez in aceste randuri avand in vedere ca nu sunteti putini si unora le datorez ramanerea mea pe harta.
In al doilea rand nu uitati ca pana la urma e un joc si chiar daca pierdem chiar daca castigam e ca si cand ai juca o partida de sah cu un prieten, pe moment esti dusman si ai acea dorinta arzatoare de a-l invinge dar apoi reveniti la prietenia ce va leaga.


Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!


Ps: Iti multumesc si eu pentru activitatea ce o intreprinzi mai nou pe forumul extern si faptul ca incerci sa faci ceva bun pentru aceasta comunitate.
 

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

Am 50 de ani, locuiesc in Navodari, imi place muzica buna de orice fel, filmele si iubesc animalele. Sunt un scorpion meticulos,muncitor si incapatanat de cele mai multe ori. Sunt casatorit si am doua fete .

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

Am inceput sa joc “Triburile” la insistentele fostului meu sef, un tip de 26 de ani , care m-a pacalit spunandu-mi ca jocul nu-mi ocupa mult timp si e joc online de strategie si echipa.
Mai jucasem pina atunci jocuri de strategie standalone gen” Age of Empires”, imi placeau si-mi plac si-acum, insa nu mai jucasem online, asa ca tentatia a fost mare si am acceptat dupa ce am rezistat doua saptamani “asediului”.
Prima lume pe care am jucat a fost L4, iar dupa ce am renuntat acolo, asta fiind prima mea tentativa de a lasa jocul, am trecut pe L10, dupa o scurta vacanta de doua saptamani.

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

Nick-ul meu initial este metrologu fiind inspirat dupa meseria mea, cea de metrolog si un pic pus in bascalie pentru ca nu am luat jocul in serios cand am inceput sa joc. Am crezut ca ma voi plictisi si n-am sa continui. N-a fost asa!
Actualul nick este de fapt preluarea unui cont dupa a doua mea tentativa de a lasa jocul.
Dupa cum vezi am fost mai hotarat, abandonand contul initial, insa tot fara sorti de izbanda :)

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

Am mai jucat doar pe L4. Dupa ce am lasat jocul acolo si dupa o scurta pauza am inceput aici.

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

Relatiile pe care le stabilesti cu ceilalti si care creeaza obligatii intr-un lant al slabiciunilor. Cel putin la mine si sunt sigur ca nu-s singurul. Am incercat de doua ori sa ma rup din lant, insa verigile au fost prea puternice.

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

In general au fost de substanta. Ma refer atat la partea grafica cat si la facilitatile aduse in timp jocului, vizibile mai ales pentru cei care au cont premium.

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

Da, inca sunt. Nu neg ca sunt si jucatori vechi la care daca nimeresti sitter iti pui mainile in cap, mai ales aici pe L10 unde raza bisericii conteaza atat de mult. La fel si in organizare satelor. Din ce spun iti dai seama ca nu e vina tutorialelor ci practic a jucatorilor. Insa mai apar intrebari de genul: trupele trimise sprijin dintr-un sat necredincios intr-unul credincios, sunt credincioase? Si-atunci cand ii raspunzi celui interesat e bines a ai si ceva documentat in spate.

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

Nu inteleg la ce te referi. Ce s-a schimbat in modul de folosire a CP-ului in afara de pret?

9. Spre deosebire de celelalte lumi pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

Clar, mult mai avansata, experienta acumulata pe alte lumi isi spune cuvantul, de altfel e indeobste cunoscut faptul ca se migreaza pe lumile noi aparute in "gasca". Cu ce nu-s de accord eu este jocul pe mai multe lumi. Asta e tot un fel de inactivitate. Se joaca de-a valma in detrimental echipei in general ceea ce duce la scaderea calitatii jocului si posibil, cateodata, la stergerea de cont data de colegii exasperati de “neseriozitatea” celorlalti pe care ar trebui sa se bazeze si care-s "prinsi" pe alte lumi.

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

Sigur, sunt de ambele parti.
Cred ca in relatiile cu ceilalti trebuie sa vii cu mult bun-simt. In fond ar trebui sa jucam de placere, fiecare din noi contribuind la bunul mers al echipei. Marea majoritate a jucatorilor exact asta fac, insa mai “scapa” si cate unu nedus la biserica care da batai de cap inutile celorlalti.
Asta, spargerile de conturi si colegii activi care au trupe defence dar nu ajuta pe ceilalti cu toate ca li se cere, ar fi surprizele negative pe care mi-as dori sa nu le mai vad pe triburile. Partea pozitiva e constituita din cei ce gandesc asemanator tie, care te ajuta sa mentii o echipa, si de cei care confirma, dupa un timp, increderea acordata la un moment dat. Pentru mine a contat mult si faptul ca majoritatea deciziilor pe le-am luat au confirmat in timp si au fost aprobate de ceilalti. Asta mi-a sporit increderea in mine si mi-a influentat in bine viata reala.

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

Off, e o poveste un pic mai lunga si trebuie sa o spun ca sa intelegi. Pe L4 am jucat alaturi de colegi minunati, am participat alaturi de ei la conducerea unor triburi conducand, nu dupa un model anume, ci cat ne ducea pe noi mintea , ca sa mentinem echipa cat mai eficienta. Dupa jumatate de an a “cazut in ispita” (pfff, nu stiu daca e bines a o zic) si sotia preluand un cont pe L4. Am jucat o perioada impreuna apoi ea a lasat L4 si a inceput sa joace cu nick-ul meu pe L7, apoi pe L10. Dupa cateva luni de joc pe L10, mi-a vorbit de noobs si Martzian pe care-I stia de pe L7. O cucerise stilul de joc al tribului si faima lui Martzian. A dat examen pe L10, l-a luat si a intrat in noobs. Cand ea avea treaba si eu ii mai tineam locul pe L10 mai citeam si eu forumul lor, mai vedeaam schimburile de mesaje si mi-am dat seama ca era altceva, insa mi-am vazut in continuare de razboaiele de pe L4. A urmat parasirea L4 dupa un an si doua luni, pauza cand eram hotarat sa ma las de joc si apoi revenirea pe joc, pe L10, in locul sotiei mele care din cauza serviciului nu mai avea timp. Aici l-am cunoscut pe Martzian si am jucat cam jumatate de an sub comanda lui. Am muncit, mi-am facut treaba si dupa un timp Martzian m-a luat in conducere. Are un stil aparte de a conduce si intr-adevar a devenit mentorul meu pt o scurta perioada cat a mai jucat pe L10. Acest stil al dictaturii "indragite" si cerute de cei ce au jucat in noobs sub comanda lui, stil pomenit si de Robert.c-ta intr-un alt inerviu.
Am sperat tot timpul ca Martzian sa aiba timpul necesar care sa-i permita revenirea pe L10 si mai sper si acum. Toate deciziile pe care trebuie sa le iau incerc sa le trec prin "filtrul Martzian", asa cum l-am perceput eu.

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

Tot timpul am fost in conducerea unor triburi, niciodata intemeiind eu vreunul. Sunt un tip muncitor, nu sar in fata niciodata, ma remarc prin munca depusa si confirm pe parcurs, iar pina acum nu cred ca am dezamagit pe nimeni. Consider ca o realizare drumul parcurs cu echipa noobs care desi a pierdut in timp multi jucatori de valoare a ajuns unde este astazi.
Esecuri nu, poate mai degraba regretul ca nu mai avem determinarea de la inceput.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

Cand participi la conducerea unui trib ai de solutionat tot felul de cereri care nu vin numai de la colegii tai. Eu am incercat sa le solutionez tot timpul avand o privire de ansamblu asupra obiectivelor majore ale tribului. Diplomatia pe joc te pune de multe ori in situatii imposibile, poate de neconceput cu o luna inainte si trebuie sa iei decizii nu tot timpul fair vizavi de ceea ce credeai tu a fi fair. Se lucreaza mult in spatele usilor inchise, se spioneaza, se dinamiteaza din interior conduceri, se falsifica si esti nevoit sa decizi, sau sa influentezi o decizie. Ca e bine sau rau nu vei vedea decat cand se va castiga lumea 10.

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

IMMO fara drept de apel.

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

Noobs este un trib de mijlocul hartii, triburi care de regula nu rezista prea mult. Datorita liniei impuse de Martzian la inceput, a reusit sa reziste si sa faca o figura frumoasa pe L10. Da, categoric isi merita locul.

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

Consider ca tribul a avut o evolutie foarte buna la inceput ,a urmat o perioada de usor declin dupa plecarea unor colegi dupa care s-a mentinut constanta. Nu pot spune ca am avut momente dificile pe care sa nu le putem depasi sau care sa ne marcheze evolutia, asta datorandu-se celor care au condus tribul in tot acest timp.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?


Jucam jocul asa cum credem noi ca spune logica hartii . Am avut razboaiele proprii si am avut si avem razboaie impuse de aliante. Sigur ca iti faci anumite calcule cand intri intr-un razboi, calcule pe care le faci tot timpul incercand sa castigi razboaiele respective. Ca sa rezum: am intrat in razboaie care sa ne asigure supravietuirea si continuitatea.

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

IMMO

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

I-as cere lui Martzian sa ma ia din prima zi "sub aripa lui". Asta ar fi primul lucru. Al doilea ar fi sa insist pe langa Rhadookoo sa faca cat mai repede posibila fuziunea IMMO-noobs. Al treilea i-as ruga pe Zargosz si Congres sa tina Zarg-ul in forma maxima pina la inchiderea lumii.

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?


Nu-i buna intrebarea pt ca pot uita pe vreunul si mi-ar pare teribil de rau. Am multi prieteni si le multumesc pentru asta.

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

Din cei pe care-i cunosc eu ar fi cam asa:
1. Holden
2. Vihard1
3. Japhun
4. Lupu22
5. Bamse 83

Topul e facut in urma colaborarii sau confruntarii directe cu cei amintiti.

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

1. Bamse 83
2. Lupu22
3. Holden

De ce? Pentru ca imi plac prin unicitatea lor.

23. Esti pe locul 26 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

Faptul ca sunt jucator activ si dorinta de a avea totul cat mai organizat pentru a face fata oricaror situatii.

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

Le urez tuturor succes in viata reala, spor la joc alaturi de colegii lor si fie ca cei mai buni sa castige aceasta lume!

Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!
 

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

Persoana din spatele jocului este o persoana de 20 de ani, pe nume Andrei....din Medgidia, jud. Constanta...actual student la Universitatea Politehnica Bucuresti...la Facultatea de Energetica, anul 1.

O persoana nici prea monotona, dar nici foarte energica, destul de somnoroasa, careia ii plac excursiile, petrecerile....si berea :)


Mai mult nu stiu ce v-as putea spune, incat sa va starnesc interesul....si sa nu va plictisesc....

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

Am inceput sa joc triburile pe L4(nu mai stiu exact cand a fost deschisa)....deoarece am fost odata la un prieten acasa si l-am vazut ca juca acest joc minunat(el juca pe L3, dar eu nu stiam acest lucru)...asa ca m-am dus si eu acasa si mi-a facut un profil pe triburile.ro si am intrat pe L4...fara sa stiu nimic legat de acest joc.

Dupa foarte mult timp petrecut pe joc, am invatat si eu in sfarsit sa il joc cu ajutorul unor persoane minunate pe care le respect si le voi respecta intotdeauna....si am inceput sa-mi creez niste prietenii care sunt si in ziua de azi.

Alaturi de acesti prieteni am hotarat sa intram si pe L10 si sa realizam macar jumate din ce-am realizat pe L4. Din fericire ne-am atins obiectivul....si l-am depasit cu mult...

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

Nick-ul mi l-am dobandit acum foarte mult timp....cand eram pasionat de Counter-Strike(ca orice baiat de varsta mea, 15-16 ani in momentul respectiv) si jucam zi si noapte acel joc. Intr-o zi nu imi iese nimic pe joc, asa ca mi-am schimbat nick-ul in nick-ul unui prieten, si anume n00b...din fericire sau pacate...prietenul respectiv a intrat si el pe joc in momentul respectiv...iar eu am fost nevoit sa imi modific numele...iar primul nick care mi-a venit in minte la momentul respectiv a fost n00bSt3R, nick care mi-a ramas de atunci...

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

Am jucat pe L4 foarte mult....am jucat o perioada foarte buna de timp si pe L7...lume unde m-am mai perfectionat cu jocul...iar acum joc si pe L10.

Alte lumi pe care mi-am petrecut foarte foarte putin timp au fost: LClasic, L3, L5, L8...si inca vreo cateva + o lume internationala pe care nu o mai stiu....

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

Sincer sa fiu....nici eu nu stiu ce m-a facut si ce m-a face sa raman pe acest joc...dar stiu ca un motiv destul de important il reprezinta prietenii facuti pe el...

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

Personal, grafica jocului mi se pare mai buna cea de dinainte de versiunea actuala, dar acum m-am obisnuit si cu aceasta grafica....dar daca as putea sa aleg as alege oricand grafica precedenta.


Legat de avantajele premiumului, pot spune ca acestea s-au inbunatait considerabil si ca te ajuta foarte mult...dar inca se mai poate lucra si la ele.

Legat de costul punctelor premium, nu sunt prea multumit....sincer preferam sistemul de dinainte(cel cu 5 puncte pe luna...sau ceva de genu)...si cu tarifele de dinainte...


Altceva nu-mi vine pe moment in minte....

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

Tutorialele nu prea mai sunt necesare, dar nu strica daca sunt....inca mai sunt jucatori care incep acest joc, ce e drept foarte putini...dar sunt...si acestia se pot folosi de ele...

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

Cum am spus mai sus...preferam vechiul sistem de puncte premium....dar ce sa fac acum....circumstantele ne fac sa ne adaptam...

9. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

L7 mi s-a parut o lume foarte rapida, cu multe schimbari de situatie si cu foarte multa actiune si jucatori experimentati....dar tind sa cred ca si L10 este cel putin la fel de valoroasa, daca nu mult mai valoroasa.


Fac aceasta comparatie, pentru ca pe aceste 2 lumi am jucat cel mai mult, si pot zice c-am jucat si la un nivel destul de inalt....

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

Sunt foarte multe lucruri care m-au surprins....dar cel mai mult am fost surprins de caracterul si felul oamenilor de a fi.

Am intalnit foarte multi oameni, pe unii i-am cunoscut si personal....si pot spune ca foarte multi din acestia m-ar ajuta si i-as ajuta cu orice as putea, si aici nu ma refer in joc, ci in real life...Acest joc are capacitatea de a aduna oamenii la un loc, de a-i face sa aiba incredere unii in altii si de a crea foarte multe relatii si prietenii care pot fi fructificate foarte usor si pot dura foarte mult timp.


De asemenea, la celelalt pol...pot spune ca in joc am intalnit si lipsa de caracter a unor persoane, la cat de mult sunt dispuse sa se injoseasca, doar pentru un joc...la cat de mult pot renunta....doar pentru un joc...si asta m-a facut intr-un fel sa fiu scarbit de acest joc si sa o las mai moale cu el in ultima perioada.

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

aliosa30surviver....prima persoana care m-a invatat ce inseamna acest joc...si apoi au continuat si celelalte....care acum formeaza VM-EC.

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

Offf....de-as mai tine minte....s-au intamplat foarte mult lucruri, dar cea mai mare realizare este ca am reusit sa creez un trib plin de prieteni...si pentru mine asta e cel mai important.


Ce imi pare rau, este ca de-a lungul timpului foarte multe persoane dragi mie au trebuit sa renunte la joc...dar din fericire...in timp am reusit sa umplu acele goluri cu alti colegi noi.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

Imi place sa cred ca sunt privit cel putin cu respect de catre colegi si prieteni si ca insemn ceva pentru ei si pentru tribul VM-EC.

Ca orice conducator de trib, intr-adevar mi s-au reprosat foarte multe lucruri...de diverse persoane...

Intotdeauna mi-a fost criticata strategia, atat de colegi, cat si de aliati, cat si de dusmani...dar din fericire chiar daca am fost criticat, intotdeauna am fost si sustinut de persoanele care au avut incredere in mine si inca au...si pentru asta as vrea sa le multumesc si sa ii rog sa aibe si in continuare cel putin increderea pe care mi-au acordat-o pana acum.

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

Asta e o intrebare oarecum subiectiva...sau cel putin raspunsul pe care il voi da va fi considerat subiectiv de foarte multe persoane...si probabil criticat...dar mie personal cel mai bun trib mi se pare tribul din care fac parte, si anume VM-EC.


De ce ?! Simplu....acest trib a fost format de la 0, de cativa prieteni de pe L4(vreo 10 la numar)...si a continuat prin a-si face prieteni si colegi noi pe aceasta lume...deci in principiu tribul a fost unul de pe L4, dar cu foarte multi jucatori noi care nu adoptau acelasi stil de joc cu al celor de pe L4. Faptul ca tribul a urcat, s-a mentinut si a realizat atat de multe, a dus probabil cele mai multe razboaie, a avut cele mai multe certuri interne, cele mai multe probleme...dar in ciuda acestor lucruri, a ramas acolo unde este si acum are o perioada foarte buna, cu jucatori foarte buni si foarte experimentati...ma face sa cred ca VM-EC este unul din cele mai bune triburi de pe harta.


Totusi...intrebarea asta nu poate primi niciun raspuns sigur, pt ca fiecare are parerea lui...eu consider ca toate triburile care au ramas pe harta sunt "cele" mai bune.

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

La fel cum am zis si mai sus....imi consider tribul unul din cele mai bune si consider ca isi merita locul pe care se afla acum datorita realizarilor din trecut.

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

Ce pot spune, jocul a fost frumos pana acum, au fost tradari, jocuri de culise, dar cel mai important pentru mine si pentru tribul meu este ca am reusit cu totii sa trecem peste aceste lucruri si sa mergem mai departe.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

Fiecare razboi, niciodata nu poti fi sigur de ceva.
Pana acum am avut sansa si am castigat tot. singuri sau cu ajutor...dar am castigat.

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

Eu personal mi-as da delete cont, dar inainte de asta as incerca sa imi ajut colegii sa ajunga in cel mai integru si bun trib pentru ei de pe harta....iar daca acestia insista sa raman, raman...si ma repet....raman doar pentru ei....dar nu voi mai juca niciodata cum am jucat pentru VM-EC.

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

Probabil singura decizia ar fi sa nu intru niciodata pe L10. De ce ?! Simplu...acest joc creeaza dependenta, iar odata ce te-a acaparat...nu mai pot scapa.
In rest nu regret nimic.

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

Toate persoanele din tribul din care fac parte....plus foarte multi aliati...n-ar fi corect sa dau nume pt ca as omite foarte multe persoane si nu ar fi corect.

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

Tin sa precizez ca urmatorul top, se refera la persoanele initiale...si nu la conturile ramase sau disparute.

1. remaerdevol - cel mai bun jucator pe care il stiu si din punctul meu de vedere, care a existat pe L10.

2. congres - jucator total opus ca stil lui remaerdevol, dar totusi foarte asemanator...pacat ca s-a lasat.

3. razvil - foarte bun jucator, pacat ca nu mai are timp de joc ca inainte

4. japhun - toata stima pentru el

5. Aigiony21 (sau parca asa avea contul) .... fost jucator din tribul meu...s-a lasat la inceptul lumii...a jucat pentru prima oara si a facut-o mai bine ca un veteran....

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

Din IMMO - danyboy26
Din noobs - alinush32
Din NG - AssassiN-ro
Din GE - Iha123
Din VM-EC - cer2002ro

23. Esti pe locul ..........momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

Nu m-a interesat niciodata topul, chiar daca recunosc ca am fost un innobilator intern...m-a interesat intotdeauna tribul. Faptul ca sunt pe acel loc se datoreaza mult si inactivitatii indelungate...sau mai bine zis...lipsei de chef de joc.

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

Sa nu uitam ca e doar un joc si trebuie tratat ca atare...

Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!
 

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

1.Numele meu e Cosmin sunt din Constanta si am 36 ani

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

2.Am inceput sa joc triburile pe data de 2009-03-22 cu id-ul cosdragan , lumea 10 fiind prima lume in care am luat contact cu acest joc .

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

3.Cum am ales acest nick :
M-am imprietenit de la inceputul lumii 10 cu titularul contului vihard , virgil , cu, care am colaborat pana pe data de 2009-07-15 , cand acesta si-a rupt piciorul si nu a mai putut juca cedandu-mi contul sau .
Am avut de ales intre contul meu ,cosdragan si vihard1 care erau egale din punct de vedere al punctajului si l-am ales pe cel de-al doilea deoarece mi s-a parut mai interesant numele .

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

4. Nu am mai jucat pe alte lumi inainte de l10

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

5. Prieteniile pe care le-am legat pe acet joc si dorinta de a stinge lumina pe acesta lume

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

6. Sunt ok

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

7. Da

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

8. Ne adaptam

9. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

9. Nu am mai jucat pe alte lumi

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

10. Pozitiv m-a surprins faptul ca am legat destule prietenii si amicitii
Negativ , faptul ca sunt multi jucatori care nu stiu sa isi respecte colegii si adversarii

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

11.Mentori am mai multi : primul a fost virgil , care m-a indrumat cum sa imi fac satele la inceput , apoi am conoscut-o pe Dana congres de la care am invatat ce inseamna organizarea pe joc si nu in ultimul rand Bogdan osanda , care m-a ambitionat mereu sa il ajung la numarul de inamici invinsi in atac

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

12. Sa incep cu esecurile : cel mai important esec consider ca a fost pt mine esuarea proiectului gsk
Realizarea cea mai importanta e cea prin care , fiind sitter la dani33 i-am luat unui jucator de top un numar mare de sate 34 in interval de 2 secunde

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

13.Am colaborat cu toata lumea din trib sau aliati , mi-am respectat colegii si adversarii, dar nu se poate sa nu ai si contestatari

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

14.immo

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

15.gsk ,un trib daramat , cu moralul la pamant
in schimb cei din ge , tribul mare , reprezinta un grup unit , comunicativ

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

16.La inceput am fost privit ca un intrus , deoarece preluasem in tribul nou format , toti aliatii , pe care nu prea ii cunosteam si pe care i-am tratat egal indiferent de numele lor .
Pe parcurs , am fost adoptat de trib legand unele prietenii si amicitii cu membrii tribului.
Tot pe parcurs am constatat cu stupoare ca un grup de 3-4 jucatori detineau circa 20-25 conturi , lucru cu care nu am fost de acord , solicitand innobilarea acestora . Acest lucru a dus la stergeri , tradari , mojicii iar in final cel care a avut de suferit a fost tribul , care din acel moment nu si-a mai revenit , fiind intr-o continua decadere .
Cu aceasta ocazie tin sa le multumesc celor pe care nu i-au parasit nervii si care au ramas alaturi de mine , desi stiau ca nu avem nici o sansa in acest razboi cu immo si co.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

17. Niciodata nu am abandonat lupta , desi stiam ca nu am nici o sansa sa inving immo si co

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

18. Voi decide la momentul respectiv

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

19. As incerca un singur lucru : mentinerea la viata a tribului zarg

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

20.Voi enumera doar cativa iar cei care nu se regasesc aici sa ma scuze : congres, atilla26, zanzi,k9rangerr, dani33, holden,eemil, sboos, Dannykool, BogdanMBsi multi altii

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

21.pot face un top al celor cu care m-am confruntat sau i-am avut colegi
- congres
- holden
- eemil
- atilla26
- crysty28
- Iha123

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

22.atilla26,eemil,congres

23. Esti pe locul 39 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

23.lupt pana la capat

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

24. Cel mai bun sa invinga

Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!
 

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

1. Intr-un interviu precedent am raspuns la aceasta intrebare: m-as repeta.

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

2. Am jucat travian, am fost acuzat ca am avut parte de aur fraudulos, am demonstrat ca nu am mintit si apoi am plecat. Nu sunt un hot si nu accept sa fiu jignit. Suntem intr-un stat de drept unde tre sa demonstrezi vinovatia cuiva nu sa imi demonstrez eu nevinovatia.

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

3. Bantui netul de foarte multa vreme cu acest nick, pur si simplu ma caracterizeaza, sunt un vanator.

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

4. Lumea 2 , lumea 3, clasica. Am renuntzat la ele cand am intrat pe clasica unde , cu experientza capatata pana atunci ajunsesem la un nivel destul de ridicat.

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

5. Oamenii, iti deleaga increderea lor, este foarte greu sa dezamagesti pe cineva.

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

6. Si bune si rele. De exemplu numarul de taleri: este extrem de frustrant pentru un jucator activ. protejarea unui incepator se poate face si printr-o perioada foarte extinsa de neatacare, nu punand piedici celor activi. Nu am inteles de ce au fost scoase taberele militare. pentru un jucator de organizarea ca mine erau extrem de utile si aici pe lumea asta.

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

7. Da sunt necesare, de multe ori si eu imi mai prind urechile.

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

8. Este o porcarie, scuze pentru expresia dura dar insist o cretinitate si asta fara a ma referi si la sanatatea mentala a celui ce a facut-o. Am vrut sa ma retrag atunci, de tot. Foarte greu am fost convins sa raman.

9. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

9. Pot face comparatie doar cu clasica, insa este irelevanta. Acolo nu exista limita de spatiu la nobili si nici bonus de noapte. Era mult mai activa acolo lumea. La persoana nu ma refer :)

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

10. Nu ma poate surprinde aproape nimic, sunt trecut prin viata, am facut si stagiu militar : deci cunosc omul cu bune si rele in toata amploarea lui. Il iau cum este nu ma astept la nimic de la el. astept ca el sa exprime ce poate.

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

11. Multi, de la fiecare invat cate ceva. De la seful meu de trib de pe lumea 2 am invatat cum sa motivezi oamenii, de pe clasica am invatat politica :), de pe lumea 10 am invatat sa nu am incredere in onoarea unui om.

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

12. Nu raspund la aceasta intrebare: este o lume activa si raspunzand la intrebare as pune tribul meu intr-o postura ingrata.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

13. In cel mai bun caz am fost privit ca un rau necesar. Sunt coleric, orgolios, dintr-o bucata. Destul ca sa deranjez pe oricine. Criticile fac parte din joc conteaza sa inveti ce tre din ele. Nu sunt Officer P.R. ca sa fiu iubit.

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

14. Toate triburile din top 5 fara academii sunt experimentate si bune, inchipuiti-va ca nu ajungeau pana acolo daca nu erau asa. Si nu sunt nici unul trib nou, sunt triburi ce printr-o calitate sau alta au ajuns sus.

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

15. Tribul din care fac parte? Un trib de oameni muncitori, uniti, eficienti si stresati de mine. Isi merita locul cu prisosintza. Pe aceatsa cale felicit oamenii mei : ati ajuns aici prin munca, nimeni niciodata nu v-a putea contesta calitatile voastre. Sunt mandru de voi.

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

16. Un mic trib nordic, dintr-o familie de trei triburi. Asta am gasit cand am intrat. Am crescut incet dar sigur, am castigat toate razboaiele incepute, dar nu am inceput nici un razboi pe care nu il puteam castiga. Am facut angajamente diplomatice pe care ni le-am respectat cu sfintenie. Mai mult nu pot spune :)

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

17. Razbiul se face pentru al castiga. Declansand un razboi in care nu ai sorti de izbanda iti arati imaturitatea. Nu ai ce cauta ca sef de trib. Mai intai un razboi este diplomatic, economic si apoi militar.

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

18. Nu se va dizolva: au incercat unii care se bateau cu caramida in piept ca pana la moarte sunt Ng. Avem un nucleu de conducator orgoliosi, muncitori si implicati. Zece daca ramane si tot nu plecam de acolo.

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

19. O decizie decurge din alta decizie si deuce spre alte decizii. Intradevar ar fi o decizie pe care as schimba-o, una singura. Din pacate nu o pot exprima.

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

20. Conducerea Ng, conducatorii triburilor aliate. Nu pot enumera pe cineva special. Toti suportandu-ma atata vreme merita felicitati :))

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

21. Nu pot face un astfel de top. Pentru ca a fi bun nu inseamna numai un lucru: bun pentru cine, bun in ce domeniu. Insa raspunsul este simplu: oamenii ce conduc triburi de top si le mentin acolo sunt buni. A, o mentiune speciala pentru congres: nu te-am uitat si nici lectiile de viata primite. sa sti ca m-au schimbat. MULTUMESC.

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

22. Intr-un interviu precedent i-am numit: oricum reveniti la lavsori si la assasin.ro;

23. Esti pe locul 14 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

23. Ma folosesc de toate atuurile mele. Nu excelez in nici un domeniu dar stiu sa fac orice. Ma cunosc foarte bine, sunt activ si implicat in joc.

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

24. Nu uitati sa fiti oameni: daca in viata reala suntem nevoiti sa facem compromisuri, intr-o lume virtuala putem fi buni curajosi si uniti.

Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!


Scuzati greselile ortografice si de punctuatie si o zi buna.
 

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

1.Pelea George-Narcis, 25 ani, Timisoara, Inginer Constructii civile,industriale si agricole, in rest asa cum ma stiti.

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

2.Am inceput sa joc triburile la recomandarea varului meu, care mi l-a descris ca fiind un joc de strategie frumusel, eu fiind destul de innebunit dupa jocuri de strategie. L10 era la acel moment cea mai recenta lume, chiar daca eu am inceput undeva la 2 luni dupa deschiderea L10.

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

3.Alegerea nick-ului a fost destul de simpla, e prenumele meu cu litera "e" inserata, ceea ce am considerat eu ca e potrivit pentru a da o tenta mai apropiata de "era" jocului. Nick-ul acesta a inceput sa insemne destul de mult pentru mine, cam 2 ani de joaca in lumea triburilor.

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

4.De la inceputul jocului am decis sa joc doar pe L10, este adevarat ca am fost tentat, mai ales la rugamintile colegilor, sa intru si pe alte lumi, si am intrat pe unele, dar a fost doar pentru a le da un ajutor si anume in a avansa mai repede pe harta, abandonand lumea foarte repede in favoarea dezvoltarii lor, deci practic pot spune ca am jucat doar pe L10. Alte servere nu am incercat, desi am auzit multe lucruri bune despre .net .

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

5.Buna intrebare. Legaturile create cu multi jucatori, dar totodata si ambitia in diverse situatii. Totodata consider ca inca este placut.

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

6.Deoarece nu am jucat efectiv pe alte lumi, nu prea pot sa ma pronunt, desi am vazut unele schimbari in bine asupra jocului, lucruri care au reaprins un pic din curiozitatea fata de joc. Eu zic ca se merge in directia buna, trebuie sa apara schimbari ca sa fie inca "in pas cu moda", desi in unele cazuri acuz amprenta comerciala prea apasata.

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

7.Atat timp cat apar jucatori noi tutorialele sunt binevenite.

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

8.Dupa cum ziceam, in unul dintre raspunsurile anterioare, acest punct aduce multe minusuri jocului. Contul premium este necesar jocului, pana la urma urmei e un joc, deci placerea si usurinta ar trebui sa fie incluse de la inceput. Daca asta nu se poate, prin costurile punctelor ar trebui sa se permita accesul tuturor jucatorilor la sistemul de premium, tinand cont ca nu toti au aceasta posibilitate materiala.

9. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

9.Ce pot sa zic, L10 mi se pare una dintre cele mai experimentate lumi, si pot argumenta asta prin stabilitatea diplomatiilor in interiorul jocului, lucru nemaiintalnit pe alte lumi (din cate am putut sa vad eu). Exista 6 triburi care au caracterizat L10, chiar daca au aparut schimbari de nume sau fuziuni, componenta fiind aproximativ aceeasi, si granitele fiind definite cam in aceleasi locuri (ExT-@GM@-~13~-IMMORTALS;WRATH-RF-=1=-G~E~K-G~S~K;ZARG-INP-GEMINA-G~E;noobs; VM-EC; =NG=).

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

10.Sunt multe lucruri care m-au surprins in acest joc, majoritatea placute, definite prin prieteniile create, dar si neplacute, definite prin ura si amenintarile celor care nu au stiut sa gestioneze un moment.

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

11.Mentor nu cred ca am, daca folosim cuvandul la singular, daca il folosim la plural, as putea spune ca "mentori" mi-au fost toti prietenii. Niciodata nu am pretins ca sunt un invatat, ci ca am mereu de invatat, atitudine care o si consider potrivita.

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

12.Un rezumat... pai nu prea pot sa fac un rezumat, ca sunt multe de spus. Pot spune doar ca am realizat intotdeauna ce mi-am propus, lucru de care sunt multumit, si am facut-o intotdeauna gandindu-ma la binele celui de langa mine, acest fapt influentandu-mi deciziile spre binele tuturor. Asa am procedat cu primul meu trib AoW care a fuzionat in academie WRATH cu toti membrii, asa am pocedat cand am vazut "macelul" din interiorul WRATH pe toate granitele transformand tribul in =1=, asa am procedat cand am oferit sansa jucatorilor sa aleaga intre G~E si IMMO la desfiintarea =1=, si tot asa am procedat cand membrii ~RoF~ au ajuns in siguranta in IMMORTALS dupa 6 luni in interiorul tribului inamic. Daca vreti, un semiesec, ar fi acela ca nu am reusit sa negociez favorabil diplomatia =1= in faza incipienta, cu IMMO, neputand sa ii fac sa inteleaga ca sunt jucatori cu potential care merita o sansa, dar totodata mi-a dat experienta pentru a negocia pozitia diplomatica a ~RoF~, cand lucrurile au avansat altfel.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

13.Da, am primit multe critici, si am citit multe mesaje pline de ura. Nu spun ca nu se poate sa fi gresit in ochii celui care privea din tabara opusa, dar asa am considerat ca e bine sa fac lucrurile, si cred ca am avut dreptate in tot ce am sustinut in acest joc pana acum. Daca am reusit sa fiu propus pentru interviu de cel care era privit ca "cel mai mare dusman" (in joc,bineinteles), chestiune reciproca cred, inseamna ca am reusit intr-un final sa fiu privit bine de toata lumea.

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

14.IMMO este cel mai experimentat trib si totodata cel mai bun trib de pe L10. Numele spune tot, daca vreti mai multe detalii, statisticile vorbesc de la sine.

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

15.In toate triburile din care am facut parte m-am implicat in conducerea lor, si aici as vrea sa completez ca nu am cerut acest lucru decat o singura data (la fuziunea AoW in academie WRATH, cand am cerut sa mi se permita sa conduc colegii in continuare, pentru ca eram singurul pe care il stiau). Am intemeiat 3 triburi pe L10 (AoW, RMB, ~RoF~), ultimele 2 ca forma de protest.In celelalte am ajuns in conducere si totodata ca intemeietor intr-un moment dat, in toate (WRATH-=Master HaDes=, RF-EPSILON 2 si =Master HaDes=, =1=-eliy, RTALS-gykanes; trib/cel care mi-a acordat drepturi de intemeietor). Despre RTALS (al doilea trib al familiei IMMORTALS si actualul trib din care fac parte), pot spune numai lucruri bune, de ceva timp am inceput anumite schimbari, de la imagine, pana la reguli, si rezultatele zic eu ca incep sa se vada, mai ales daca se analizeaza statisticile pe ultimele 3 luni. Este un trib care are potential foarte mare ajutat de IMMO. Deocamdata isi merita locul (top 5- pozitia 5), dar mi-am facut promisiunea ca pana la sfarsitul anului va fi un trib de top 3.

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

16.Avand atatea triburi din cate am facut parte nu pot sa va vorbesc doar de unul.Am vazut multe jocuri diplomatice, strategice si mai ales de culise, jocuri ascunse jucatorilor care nu pot avea la indemana orice informatie care ajunge si la urechile conducerii. Tradari au existat, unii considera ca si din partea mea, mie imi place sa gandesc ca am ales doar alt drum, odata ce am oferit sansa fiecarui coleg sa aleaga, iar alegerea mea s-a dovedit potrivita.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

17.Da, au fost mai multe razboaie in care am intrat desi stiam ca nu am sanse sa castig, dar cu toate acestea am evitat pierderea.Primul a fost AoW-WRATH (sfarsit prin negociere diplomatica), al doilea a fost WRATH-ZARG (in care rezultatele s-au stabilizat si egalat, balanta fiind net in favoarea ZARG in momentul in care eu am preluat conducerea acelui razboi; razboi incheiat diplomatic), al treilea a fost =1=-IMMO si noobs (in perioada in care am condus granitele alaturi de eliy, =1= a avut cele mai mici pierderi pe acel granite... apoi se vede ce s-a intamplat), si ultimul a fost ~RoF~-G~E si G~S~K (pierzand in primele luni cam jumatate din sate si 2 colegi, care au renuntat,am reusit sa egalizam sitatia pana la mutarea in RTALS).

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

18.Daca tribul s-ar dizolva va garantez ca s-ar reinfiinta.Dar daca presupunem ca nu s-ar putea, cu siguranta in IMMO. Daca nu se poate, as reinfiinta ~RoF~.

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

19.Depinde cat de mult as putea da timpul inapoi. In principiu ar fi 2 decizii care sau momente care as vrea sa le schimb, si anume: momentul in care =1= a primit inapoi toti membri WRATH in urma negocierii esuate cu IMMO si l-a propus pe leguma7 intemeietor; iar daca as putea sa dau timpul inapoi pana in apropierea primelor luni, nu as mai fuziona cu AoW in academie WRTAH, pentru ca la alaturarea din acel moment am realizat ca imaginea poate fi diferita de realitate, ei fiind mai prost organizati decat noi, fiind de 4 ori mai mari.

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

20.Nu, imi pare sincer rau dar nu va pot enumera cativa prieteni, deoarece am prea multi, si nu as vrea sa se supere cineva ca am uitat sa il trec aici.Trecerea mea prin atatea triburi m-a facut sa incep sa cred ca nu am dusmani. Cu toate acestea prietenii se stiu ei, cei de care pot spune ca nu se vor schimba niciodata sunt insa cei care au ramas alaturi de mine din primul meu trib AoW, dar si cei care s-au expus riscurilor pentru a ma sustine.

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

21.Nu pot face un top 5, sunt o multime de jucatori care au trecut de un nivel al jocului, avand capacitati atat ca jucator individual cat si colectiv, atat ca conducator cat si ca razboinic.Consider ca cel care are aceste calitati poate ocupa oricand pozitia 1.

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

22.Pe langa criteriile stabilite, aici as avea si cateva preferinte. Daca s-ar putea as vrea sa vad interviuri cu =Master HaDes=, EPSILON 2, tracis, seby77, danvera, Traianuss, Rhadookoo, congres, Zargosz, osândă (pentru ca au fost lideri importanti in componenta triburilor si au avut influente asupra L10), iar dintre cei prezenti dupa cum ar urma, din propriul trib heryw sau archita, fiind cei de la care am preluat conducerea si sunt sigur ca ar avea ceva de zis, dintr-un trib aliat eemil, iar dintr-un trib "dusman" VIHARD1 sau zanzi.

23. Esti pe locul 44 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

23.Locull 44 pe care il ocup acum nu are insemnatate pentru mine. Sunt convins ca la fel de bine puteam sau pot fi in top 10, dar nu mi-am dedicat atentia asupra vreunui clasament (punctaj, innobilator, inamici invinsi), ci am considerat ca daca am ceva trebuie sa impart, daca cineva are nevoie de ajutorul meu sa il ajut, si astfel sunt aici unde sunt, altfel poate eram de departe pe primul loc in anumite clasamente. As prefera sa imi precizeze altii calitatile, daca le am.

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

24.Jocul are anumite limite, asa ca nu uitati, la un moment dat toti il jucam obsesiv, apoi toti il respingem. Incercati sa nu uitati ca e doar un joc, trebuie sa il jucati doar daca va face placere, si nu uitati ca alte lucruri sunt mai importante.In rest spor la innobilat si bafta in joc!


Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!



Va multumesc pentru sansa de a rapunde acestor intrebari, si imi cer scuze daca v-am plictisit sau am scris "romane", dar mai erau multe de zis, am zis sa nu va plictisesc.Mult succes in joc si in viata, naercis.
 

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

1. Numele meu este George ,am 24 de ani , masterand in stiinte administrative. Sunt sociabil, comunicativ, si imi plac activitatile care se fac in echipa.

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

2. Triburile am inceput sa joc prin 2008 cred , dupa ce am vazut o colega de camin care juca acest joc. Am jucat pentru prima data pe L3 , unde am invatat cu adevarat ce presupune acest joc.

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

2. Pe L10 am inceput sa joc cu acest nick la intamplare: nu vroiam sa joc serios dar atunci cand un "veteran" mi-a trimis un mesaj standard: de genul "Ai cazut in zona mea dati stergere cont ...etc." am hotarat sa joc serios. Apoi am ajuns IMMORTAL si mi-a placut echipa alaturi de care am ajuns si asta e unul din principalele motive pentru care inca mai joc acest joc!

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

3. Gykanes mi-au zis o buna perioada de timp prietenii si de aceea am hotarat sa joc cu acest nick.

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

4. Am jucat pe L3 ( pana la 200 de sate) , pe L4 ( pana la 5-6 sate) si pe L5 ( 4-5 sate). Pe alte servere nu am intrat!

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

5. Prietenii virtuali facuti aici. Imi place sa cred ca la un moment dat vom organiza un party impreuna in care sa ne cunoastem si la care sa participam majoritatea daca nu chiar toti( ar fi frumos sa participe si alti jucatori de pe L10)

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

6. Jocul sa schimbat destul de mult si de cele mai multe ori in bine, din pacate ceea ce sa schimbat si in rau consider este caracterul jucatorilor: pe L3,4,5 nu am primit niciodata mesaje de genul- esti noob dai stergere- in schimb acum "marii jucatori" au ajuns sa se laude pe forumul extern cu astfel de mesaje. Un alt lucru negativ: desele atacuri la persoana care se fac pe forum: la inceput jucatorii si mambrii forumului erau mai civilizati.

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

7. Tutorialele au fost , sunt si vor fi necesare: permanent vor fi jucatori incepatori care au nevoie sa invete acest joc.

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

8. Au fost bagate unele facilitati care ajuta foarte mult, dar unele dintre acestea duc la automatizare ceea ce consider ca e de evitat in acest joc ( acount managerul, care inca nu a fost introdus pe L10)

9. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

9. Inca de cand am intrat pe aceasta lume am observat ca sunt 2 triburi cu vechime pe care le observasem si pe L5 ( IMMO si noobs), apoi pe parcurs un alt trib care mi sa parut extraordinar ca si echipa si calitatea jucatorilor a fost ZARG: mi-ar fi placut sa avem granita cu ei...si sincer nu stiu cine ar fi iesit invingator din aceasta infruntare.
Ca si jucatori la inceput au fost multi incepatori dar cu timpul s-au mai cernut si au invatat acest joc.
Pe L10 situatia a fost decisa in principal de deciziile diplomatice ale conducatorilor, asta nu inseamna ca jucatorii nu au valoare doar ca de multe ori diplomatia este cea care castiga razboaiele!

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

10. Au fost lucruri care m-au surprins , atat placut cat si neplacut dar consider ca "mortii" nu trebuie dezgropati de aceea nu le voi dezvalui.

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

11. Nu. Am invatat acest joc jucand alaturi de alti jucatori incepatori si citind avid absolut toate tutorialele care mi-au cazut in minte. Printre jucatorii alaturi de care am invatat jocul : kommodoro , getyx (originala) , gaina buclucasa, che guevara01 , si altii , toti de pe L3!

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

12. Ca principala realizare consider e ca am reusit alatur de don quijote300 , si ceilati conducatori sa mentinem IMMO sa joace intr-un ritm alert , sa motivam jucatorii astfel incat sa ne castigam razboaiele -asta dupa ce rhadoockoo a renuntat si ne-a lasat tribul pe mana.
Ca principal esec consider ca nu am reusit sa coving conducatorii C_N ( trib vechi cu care am colaborat mult si cu care eram aliati) ca cel mai bine e sa continuam impreuna si sa renunte la multii inactivi pe care ii aveau.
Mai multe nu spun pentru ca nu vreau sa par ca ma laud :))

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

13. La prima intrebare de aici nu cred ca e corect sa raspund eu.
De cateva ori am fost criticat si de proprii colegi in unele decizii pe care le-am luat pentru bunul mers al tribului, decizii pe care nu am putut in acel moment sa dezvalui motivele pt care le-am luat.
Tribul meu este destul de contestat de adversari pentru ca am facut tot ce a depins de noi pentru a ne invinge dusmanii: deviza mea in materie de triburi "Dezbina si cucereste". Pentru asta am folosit diplomatia, manipularea, etc.

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

14. Poate parea lipsa de modestie dar cred ca cel mai bun trib de pe L10 este IMMO. Jucatori experimentati , echipa venita de pe L5 , alaturi de care am venit si alti jucatori luati selectiv, jucatori care ne-au convins ca sunt buni ( inclusiv eu am venit in IMMO la cateva luni de la infiintare).

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

15. Trib foarte bun , jucatori redutabili , o echipa unita si activa , pe scurt un trib de locul 1 . Deci clar: isi merita locul!

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

16. IMMO intotdeauna a reusit sa profite de jocurile de culise si de relatiile diplomatice!
Am avut si noi cateva momente in care ne-a fost destul de greu: la un moment dat in afara de granita cu noobs aveam numai rosu - razboi cu destul de multe triburi si unele dintre ele erau triburi bune care reuseau sa ne faca fata cu succes , dar asa cum am spus mai sus intotdeauna am stiut sa profitam de jocurile de culise :)).
De tradari am avut si noi parte ca orice trib de pe orice lume :)) dar am reusit sa trecem peste ele asta si datorita faptului ca au fost cazuri izolate.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

17. Fara modestie dar atata timp cat avem aceasta formula nu cred ca este vreun razboi pe care nu il putem castiga( bineinteles alaturi de aliatii nostri)!

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

18. Daca IMMO s-ar desfiinta as da stergere cont si nu as mai avea nici o legatura cu triburile. L10 e ultima lume pe care voi juca serios.

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

19. Singurul regret pe care il am il reprezinta faza cu C_N (care sa petrecut intr-un moment cand intram odata la 2-3 zile si juca mai mult coplayer-ul -care acum din pacate nu mai joaca ).

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

20. Din pacate nu pot ca ar fi lista prea lunga! Se stiu ei :p

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

21. Pfff... greu de tot. Daca ar fi sa fac un top al jucatorilor care inca mai joaca:
th9one
holden
danyboy26
don quijote3000
alinush32

Nu conteaza ordinea: dar e prea mica lista; jucatori foarte buni sunt multi si nu cred ca e corect sa spun ca cei enumerati mai sus sunt cei mai buni- mai degraba sunt jucatorii care mi-au placut mie cum joaca.

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

22. th9one - jucator foarte bun.
japhun -aliat care a fost permanent atacat de unul dintre cele mai ofensive triburi de pe L10 dar care a reusit sa faca fata atacurile.
holden -la fel un jucator inamic care a fost de multe ori atacat si care reuseste sa se mentina.

23. Esti pe locul 8 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

23. Activitatea si jocul in echipa. La nivelul actual al jocului cel mai important e sa ai o echipa activa. Din pacate in ultimul timp ( cam de un an ) m-am evidentiat mai mult din interne sau sate de barbari :)) jucatorii atacati de noi de cele mai multe ori au dat stergere cont.

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

24. Mesajul meu: Sa se inchida cat mai repede lumea asta :)) ca sa ma las fara nici un regret de triburi :))

Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!


Multumesc pentru urari si cat mai multe momente fericite in viata!
 

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

1. Adrian, Bucuresti, inginer, nu-s multe de zis aici si nu cred ca intereseaza.

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

2. Am inceput sa joc la recomandarea unui coleg de munca; L10 era cea mai noua lume atunci.

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

3. Vezi "De veghe in lanul de secara".

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

4. E prima si singura lume pe care joc.

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

5. Am ramas in joc pentru placerea de a juca, dar si din respect pentru unii colegi, dar si dusmani.

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

6. Modificarile aduse sint bune, in mare parte.

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

7. Nu cred in tutoriale, jocul se invata cu experienta si dedicare, multora insa le-ar prinde bine.

8. Ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?

8. Nu e mare diferenta, in afara de scumpirea punctelor premium.

9. Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

9. N-am jucat pe alta lume.

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

10. Nu ma mai surprinde nimic, dar ma deranjeaza lipsa de caracter, nepasarea unora. Felul in care joci cred ca vorbeste si despre viata reala.

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

11. Nu am mentori, dar cred ca mai am de invatat de la unii jucatori.

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

12. O realizare ar fi ca n-am renuntat in ciuda problemelor, dar nu e mare lucru.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

13. Am incercat sa am o relatie buna cu colegii, dar si cu adversarii. Nu stiu cum sint privit, n-am incercat sa fiu altfel decit sint.

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

14. Nu-mi dau seama, toate au si bune si rele.

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

15. E un trib cu oameni valorosi.

16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

16. Jocul fiind in desfasurare nu se pot spune prea multe, au fost tradari, dar mergem inainte.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

17. Nu ai ce cauta in joc crezind ca n-ai sanse sa cistigi.

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

18. In acel trib unde stiu ca ma pot baza macar pe cineva.

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

19. Timpul e relativ, dar merge doar inainte, nu as schimba nimic.

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

20. N-as spune ca am prieteni, dar sint oameni pe care-i respect, unii s-au retras sau nu mai sint pe conturi: tdc12, congres, frankye19, red 11, vihard1, marlboro00, alinush32, japhun, pisica13 si altii pe care i-am uitat sau nu m-am prea intersectat cu ei.

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

21. Nu cunosc toti jucatorii de pe L10, dar in general am avut de-a face cu oamneni valorosi, colegi sau dusmani, se cunosc ei.

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

22. Nu vreau neaparat sa citesc interviuri, dar daca trebuie sa nominalizez: alinush32, japhun, zanzi.

23. Esti pe locul 121 momentan. Ce anume te-a adus acolo, care sunt calitatile tale in paralel cu ceilalti jucatori?

23. Nu conteaza locul pe care esti, ci felul in care joci si te intelegi cu ceilalti.

24. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

24. Le doresc multa sanatate si impliniri in viata lor, dar si reusite in joc, indiferent de ce parte a baricadei se afla.

Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!
 

DeletedUser

1. Pentru inceput ai putea sa ne spui cateva lucruri despre persoana din spatele nick-ului?

Radu, 21 de ani, student. Ador filmele vechi, tigarile, rundele speed si iesirile cu prietenii in baruri sau terase .. In ultimul timp, prefer atmosfera de terasa mai mult decat cea de club, semn de batranete prematura :))

2. Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales L10?

Eram in liceu .. Cu colegii la laboratorul de informatica(imi aduc aminte ca am fost si banati pentru multicont - mai schimbam calculatoarele intre ele).. Lumea 1 si lumea 2 au fost esecuri totale, adica nu am luat sate.. Pe lumea 3 deja am invatat cum sa innobilez si am innobilat atat de mult incat, apoi, am invatat si cum pot sa fiu innobilat ..
Pe lumea 4 deja eram conducator de trib si pregateam echipa pentru ceea ce urma sa fie IMMO - lumea5.. Asa a inceput ..

3. De ce ai ales acest nick ? Ce reprezinta pentru tine?

Eram micut.. Ne jucam la scoala si o colega mi-a scris numele asa .. Asa a ramas peste tot apoi ..

4. Ai mai jucat pe alte lumi ? Sau pe alte servere?

Pe .ro am jucat aproape pe toate, serios sau neserios, iar in rest, am jucat pe .net si foarte rar cate un speed la nemti ..

5. Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?

M-au implorat adminii sa mai stau ..

6. Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?

Bune si rele .. Dragute grafica noua si imbunatatirile contului premium, insa ne izbim de prea multe restrictii si facilitati special facute pentru ca incepatorii sa reziste pe servere gen atack-gap, moral, garda etc.

7. Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?

Bineinteles, pentru absolut toata lumea! Toti mai avem de invatat, singura problema e ca unora dintre noi, nu prea mai are cine sa ni le faca .. S-ar presupune ca adminii reprezinta crema jucatorilor si ca ei ar fi in masura sa ne invete cate ceva, dar se pare ca doar reciproca e valabila..

8. Ce parere ai de schimbarea modului de folosire a sistemului de cont premium?

Nu am inteles intrebarea, scuze... Il folosesc ca si pana acum..

9. Spre deosebire de celelalte lumi pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 10 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?

Cea mai tare lume! Si am argumente destule ..
Lumea 10 a fost o lume foarte bogata in triburi de starteri .. Inclusiv IMMO si Noobs erau catalogate ca niste triburi care "o sa rupa tot la inceput pana se plictisesc si apoi o sa ne facem noi de cap" .. Uite ca nu e deloc asa .. Au fost cel putin doua triburi constante care au dus razboaie multe si grele si, in final castigate .. Si ZARG cu LEON de asemenea, pana s-au lasat oamenii de baza.. In ciuda previziunilor rautacioase, lumea 10 a fost printre putinele lumi in care triburile de "starteri au rezistat si nu numai ca au rezistat, au si dominat..
Au fost foarte foarte multe triburi tari si conducatori capabili aici si inca mai sunt.. Dintre cei care s-au lasat si merita amintiti cand vorbim de conducatori exceptionali, ii pot enumera pe Martzian, Intruethere, micuta sirena, Congres, Black Leon, Kennyanu, Aida Folch, Kamikazeblackout, Obbike, Bamse83... Sunt unii dintre cei care faceau cartile ceva timp in urma si care le-au facut nu numai pe lumea 10.
Despre cei care le fac acum, discutam in randurile urmatoare..

10. Exista lucruri care te-au surprins, pozitiv sau negativ in cadrul acestui joc?

A fost datoria mea sa nu ma surprinda nimic si, de ce sa nu recunosc, a fost o lume destul de previzibila.. Daca m-a surprins ceva, in mod clar, a fost prostia unora cu care m-am intalnit pe server, dar chestii marunte gen: un jucator compune o poezie pentru o invitatie in trib.

11. Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?

Toti jucatorii cu care am intrat in contact mi-au fost mentori .. Plecand de la premisa "Fiecare om imi este superior prin ceva, de aceea am de invatat de la fiecare", am invatat si eu..
Totusi,
daca am fost echilibrat, am fost datorita lui Don Quijote3000,
daca am fost transant si rau, am fost datorita lui Th9one,
si daca am debitat planuri diabolice, cu siguranta, inainte sa-mi iasa m-am intrebat: ce ar fi facut Martzian?

12. Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?

Da, aici am avut onoarea sa conduc cea mai buna echipa cu care m-am intalnit vreodata.. Totodata, am avut norocul sa am alaturi niste aliati deosebiti, de cuvant si parolisti si cand zic asta ma refer la Noobs.

13. Cum ai fost privit de ceilalti? Ai fost vreodata criticat pentru ceea ce faci? Pentru actiunile tribului tau?

Am fost criticat pentru actiunile tribului si am tolerat asta, insa nu am tolerat niciodata sa fie tribul judecat/criticat pentru actiunile mele. Am preferat sa fiu eu cel injurat si vorbit de rau pentru ca tribul sa ramana nepatat.. A meritat din plin sacrificiul..

14. Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L10, mai bine zis cel mai experimentat?

Multumita eforturilor depuse de Gykanes, Don Quijote3000 si Poda, IMMO este tribul .. Si Noobs..
Ambele triburi au o experienta de neuitat .. De ce zic asta?
Pentru ca au avut cel putin un razboi greu, cand, pe lumea 5 s-au luptat intre ele.. Razboiul ala ne-a facut dati dracului.

15. Ce crezi despre tribul din care faci parte acum? Isi merita locul?

Tribul din care am facut parte, adica IMMO, ca de ceva vreme buna am renuntat la lumea 10 ..
Cu siguranta si din toata inima, da!
Pentru munca pe care au depus-o si pentru cum s-au descurcat in toate situatiile, Don quijote3000 si Gykanes, sunt demni de toate laudele! Sunt eroii mei!
Tribul isi merita locul pentru razboaiele pe care le-a purtat, pentru ca s-a batut si cum s-a batut! Imi amintesc ca la un momentdat puteam enumera in lista de diplomatie peste 10 inamici.


16. Ce ne poti spune de evolutia tribului tau si momentele dificile prin care a trecut (tradari, jocuri de culise,diplomatice etc.) ?

Am pus cu totii mult suflet si ne-am fost alaturi in momentele culminante astfel incat, am reusit sa castigam si tot noi sa iesim deasupra.. Am fost norocosi sa ne avem unii pe altii ..
Tradatori au fost cativa.. Au fost, ca nu mai sunt.. Au plecat de pe lumea 10 umiliti..
Jocuri de culise? Am fost niste regizori prea buni in ceea ce priveste jocurile de culise.. Inainte sa intram intr-un razboi, de obicei aveam in tribul advers un spion in conducere si mereu loveam imprevizibil.
Adevarul e ca am avut si inamici atat naivi incat sa imi spuna ca sunt imoral si lipsit de onoare, iar argumentul era ca dam multe fake-uri si ei nu stiu pe cine atacam. Probabil intelgeau prin onoarea si moralitate sa le dam un mesaj in care sa le precizam tinta si sa respectam un termen de 2 saptamani in care tinta sa poata fi blindata.

17. Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?

Nu.. Toate razboaiele in care am intrat, erau castigate dinainte.. Era doar o chestiune de timp ..
Daca situatia se ingreuna, mai investeam un pic de timp in plus si ne organizam mai bine ca sa iesim cum vrem..
Ce fel de lider si-ar conduce armata la moarte sigura? Poate Leonida..

18. Daca tribul tau s-ar dizolva in ce trib ai prefera sa continui?

Asta e o ipoteza in care trebuie sa mai presupun ca si joc pe lumea 10..
Daca tribul s-ar fi dizolvat cand as fi jucat, a doua zi il faceam la loc, cu aceeasi oameni si cu o oragnizare mai buna .. Din pacate, nu am avut parte de acest noroc ..

19. Daca ai putea sa dai timpul inapoi si sa schimbi ceva, referitor la L10 desigur, deciziile care le-ai luat aici,ce ai face diferit?

Probabil as mai fi ramas o vreme pe joc .. Sau uitandu-ma la prezent si urmarind evolutia tribului din ultimul timp, as fi renuntat mai devreme ca sa ramana actuala conducere sa isi faca treaba exemplara.

20. Ne poti enumera cativa prieteni de pe L10?

Nu stiu sa numar atat de mult ..

21. Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L10, care ar fi acel top si de ce?

Bine..
1. Th9one - cred ca e cel mai bun jucator de pe .ro .. E complet din orice punct de vedere si un om alaturi de care daca joci, ai senzatia ca impreuna cu el bati o harta ..
2. Don Quijote3000 - un om de echipa.. jucam impreuna de pe lumea 5 si intotdeauna a fost in mijlocul luptei.. mai frumos a fost ca mereu a iesit deasupra..
3. Gykanes - Vedeti cat de bine joaca acum? Daca nu ar avea responsabilitatea conducerii, eu cred avea la mana orice clasament...
4. Poda - Un fost inamic redutabil si cu onoare. In prezent, un bun prieten cu care oriunde am jucat, a dat doavada de seriozitate si si-a facut treaba.
5. Osanda - nu am avut prea multe tangente, dar din ce spunea topul ODA si topul punctelor, jos palaria, maestre! Un profesionist.

Sunt multi jucatori care merita mentionati aici, dar daca a trebuit sa ma rezum doar la 5......

22. Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman” .

Th9one, Don quijote3000, Martzian, Crystyv, Pisica13, Ataclamorala, Osanda, Congres, Bamse83, Spam?, Trufe, Aspirator, Micuta Sirena. Sper ca nu am exagerat enumarand atatia, dar ar fi dragut sa aflam si ce zic ei.

23. In incheiere,ai dori sa transmiti un mesaj jucatorilor de pe L10 ?

Jucati aici, pentru ca aveti una dintre cele mai frumoase lumi cu cele mai bune triburi... Nicio alta lume nu merita jucata in schimbul renuntarii la lumea 10 .. Eu am facut prostia asta si acum imi pare rau.. O lume cu o concurenta si cu un nivel al jucatorilor cum este lumea 10 va fi greu sa mai gasim..
In rest, va doresc joaca intensa si razboaie cat mai curate!


Eu iti multumesc pt timpul acordat,stiu ca nu a fost putin
Bafta pe joc si tot ce-ti doresti in viata!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4133

Interviu cu aliosa30surviver:
danasav88: Spune-mi , te rog, cum te cheama (prenumele) , ce varsta ai si cu ce nick joci ?
aliosa30surviver: Daniel , 43 ani , aliosa30surviver
danasav88: Nick-ul tau are vreo semnificatie speciala pt tine ?
aliosa30surviver: da
danasav88: poti sa ne spui care este ?
aliosa30surviver: o "porecla" data de colegii din armata (varianta scurta fiind aliosa)
danasav88: De cat timp joci triburile ? Pe ce lumi ai mai jucat ?
aliosa30surviver: incepand de pe L1 ... L3 ... L4 ... L10 ....L20
danasav88: In momentul de fata joci doar pe L10 ?
aliosa30surviver: da
aliosa30surviver: numai L10
danasav88: In ce trib esti acum ? Ai vreo functie in acest trib ?
aliosa30surviver: PEOPLE ... -
danasav88: esti simplu membru in trib ?
aliosa30surviver: nu pot sa raspund la aceasta intrebare
danasav88: :)
danasav88: Esti pe locul 93 acum. Ce anume crezi ca te-a adus aici ? Care sunt calitatile tale in acest joc ? Ce crezi ca ai tu mai bun decat ceilalti jucatori ?
aliosa30surviver: am prieteni care m-au ajutat , eu fiind activ si mult timp pe joc
danasav88: Multi jucatori s-au retras de pe aceasta lume. Ce te-a facut pe tine sa ramai aici ?
aliosa30surviver: numai PRIETENII apropiati care au avut si au incredere in mine
danasav88: Ai fost pus vreodata in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului ? Dar pt binele tau ?
aliosa30surviver: pt binele tribului ...de NENUMARATE ori
aliosa30surviver: pt. mine.... chiar daca au fost nu ma interesa mai mult decat TRIBUL in care jucam (ma refer la interese)
danasav88: Iti pare rau acum pt ceea ce ai facut ?
aliosa30surviver: NU
danasav88: Ai vrut vreodata sa realizezi ceva anume in acest joc ? Daca da, ai reusit ?
aliosa30surviver: Da. Inca nu am reusit dar cred ca mai este timp (depinde de foarte multe variabilele)
danasav88: Ai cunoscut tradarea in joc ?
aliosa30surviver: Da . Dar TRADAREA are mai multe forme . Unele sunt dragutze ... altele "iti provoaca greata de la stomac"
danasav88: Ne poti povesti despre acest lucru ?
aliosa30surviver: NU... scuze
danasav88: nici o problema :)
danasav88: Ti-ai facut vreun prieten in acest joc cu care sa extinzi aceasta relatie de prietenie si in viata reala ?
aliosa30surviver: Da . Foarte multzi (chiar din cei care s-au lasat , chiar daca ei nu joaca discutam mereu... nu neaparat despre triburi)
danasav88: Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile ?
aliosa30surviver: Da. Dar si aici sunt diverse "nuante"
danasav88: Poti detalia ?
aliosa30surviver: Nu .... astept si alte intrebari poate pot detalia acolo (si o sa fac referire la intrebarea ta cu "scopul scuza mijloacele")
danasav88: Exista certuri in tribul tau ? Ce parere ai despre ele ?
aliosa30surviver: Ca si intr-o familie Ele sunt normale. Azi te certzi ...maine te impaci (acuma depinde si de fiecare cat de "incisiv" sau "pacifist" este si cum intelege situatzia respectiva)
danasav88: Ce crezi despre tribul in care esti ? Isi merita locul ?
aliosa30surviver: Da
danasav88: Ce iti place si ce nu iti place la acest joc ?
aliosa30surviver: Nu-mi place "implicarea adminilor. Dupa parerea mea adminii trebuie sa se ocupe numai de administrarea jocului astfel incat sa se joace fair-play intre jucatori. Nu cred ca este nevoie ca un admin de pe lumea X sa fie jucator pe lumea Y. Daca vor sa joace sa faca L-x-A (L10A) si sa joace intre ei. Adica ...sa inteleg ca ei NU au ce face si de amorul artei joaca si ei cu totzi "muritorii" ?! :)
danasav88: Ce calitati ar trebui sa intruneasca cineva ca sa fie un jucator bun ?
aliosa30surviver: Sa aibe o gandire analitica sa fie un bun psiholog si sa nu intre in panica . Situatii sunt destule in joc in care-ti sunt incercate diferite calitati.
danasav88: Ai vreun mentor in jocul triburile ?
aliosa30surviver: nu ...poate diversi jucatori de la care am invatat cate ceva
danasav88: Imi povestesti o picanterie din trib ( gluma , pacaleala , poanta , etc. ) ?
aliosa30surviver: Nu-mi vine nimic prin minte ....
danasav88: Exista vreun dusman care ti-a castigat respectul ? Daca da, prin ce anume a reusit asta ?
aliosa30surviver: Eu nu am DUSMANI . Pentru mine sunt jucatori si nu dusmani.
aliosa30surviver: as putea spune ca il admiram pe vangx de pe L4
aliosa30surviver: cand ataca zona AREA 51 care era administrata de o diva , n00bst3r , qxxxx , aliosa30surviver
danasav88: Ti se pare normal ca relatiile de pe harta sa se rasfranga si in viata reala ?
aliosa30surviver: NU...ESTE CEA MAI MARE PROSTIE
aliosa30surviver: uite de exemplu
aliosa30surviver: acuma am prieteni care sunt "dusmani"
aliosa30surviver: aceeasi suntem ca la inceput
aliosa30surviver: discutam despre orice...(mai putin despre triburi)
danasav88: :)
danasav88: Daca ai putea schimba trecutul...ar fi ceva ce ai facut in acest joc si nu ai mai face ?
aliosa30surviver: Da ... as fi continuat pe L4 (cu toate ca L10 este o extensie a lui L4 )
danasav88: Ai invatat ceva despre tine ca om dupa experienta triburile ? Daca da, ce anume ?
aliosa30surviver: da.. ca sunt tenace si nu ma las asha de usor "calcat in picioare" . am ambitia de a lupta chiar daca uneori am impresia ca o sa pierd. :)
danasav88: Cine crezi ca va castiga L10 ?
aliosa30surviver: cine are "pile" ! (rofl)
danasav88: :D
aliosa30surviver: ca suntem ROMANI
danasav88: Ne apropiem de sfarsitul interviului. Ai mai avea ceva de adaugat ? Poate ai vrea sa ne povestesti ceva anume ?
aliosa30surviver: nu... nimic
aliosa30surviver: TOTUL DECURGE CONFORM PLANULUI
danasav88: Exista cineva pe harta L10 pe care l-ai dori intervievat ? Ai vreo intrebare speciala pt el ?
aliosa30surviver: nu. daca doresc sa comun il intreb direct
aliosa30surviver: daca are destula minte discutam ca doi amici
aliosa30surviver: si nu ca doi .."dusmani"
danasav88: Acum in incheiere doresti sa transmiti ceva colegilor sau dusmanilor tai ?
aliosa30surviver: La totzi jucatorii (inclusiv adminii-jucatori) sanatate si stress cat mai putzin !
danasav88: Multumesc pt tot Daniel. Iti urez un joc placut in continuare :)
aliosa30surviver: Eu multumesc pt. rabdarea pe care o ai ...sa ne asculti pe cei intervievati
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4133

Interviu cu Alex02dsa:
danasav88: Spune-mi , te rog, cum te cheama (prenumele) , ce varsta ai si cu ce nick joci ?
Alex02dsa: Emi,23,Alex02dsa
danasav88: Nick-ul tau are vreo semnificatie speciala pt tine ?
Alex02dsa: Nu chiar:)
danasav88: De cat timp joci triburile ? Pe ce lumi ai mai jucat ?
Alex02dsa: 4 ani +/-. Am jucat pe L6,L10,L23
danasav88: In momentul de fata joci doar pe L10 ?
Alex02dsa: nu:)
danasav88: In ce trib esti acum ? Ai vreo functie in acest trib ?
Alex02dsa: Mă aflu în REAL.Da am, sunt întemeietor
danasav88: Esti pe locul 62 acum. Ce anume crezi ca te-a adus aici ? Care sunt calitatile tale in acest joc ? Ce crezi ca ai tu mai bun decat ceilalti jucatori ?
Alex02dsa: De-a lungul timpului am fost și mai sus și mai jos.Am scăzut în ultima vreme din cauza lenei și a dezamăgirilor pe care le-am trăit.
Pe lângă abilitățile clasice ale unui jucător cu experiență am și niște prieteni minunați datorită cărora am rezistat în fața unor atacuri serioase.
danasav88: Multi jucatori s-au retras de pe aceasta lume. Ce te-a facut pe tine sa ramai aici ?
Alex02dsa: Și eu am vrut să renunț la un moment dat, însă prietenii m-au convins să mai rămân
danasav88: Ai fost pus vreodata in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului ? Dar pt binele tau ?
Alex02dsa: Cred că toată lumea sau aproape toată lumea a fost pusă într-o situație similară.Au fost câteva de-a lungul timpului
danasav88: Iti pare rau acum pt ceea ce ai facut ?
Alex02dsa: Da, poate că uneori nu au fost cele mai bune decizii dar acum nu se mai poate face nimic
danasav88: Ai vrut vreodata sa realizezi ceva anume in acest joc ? Daca da, ai reusit ?
Alex02dsa: Prin natura caracterului meu sunt o persoană extrem de determinată, așa că în genere cam tot ceea ce mi-am propus s-a transformat în reușită mai devreme sau mai târziu
danasav88: Ai cunoscut tradarea in joc ? Ne poti povesti despre acest lucru ?
Alex02dsa: De nenumărate ori.Am fost trădat de persoane pe care le-am considerat prieteni și cărora le-am acordat credit maxim. Prefer să nu dezbat acest subiect
danasav88: Ti-ai facut vreun prieten in acest joc cu care sa extinzi aceasta relatie de prietenie si in viata reala ?
Alex02dsa: Da și recunosc că am fost plăcut impresionat de anumite situații!
danasav88: Si anume ? Ne poti da amanunte ?
Alex02dsa: nu (chuckle)
danasav88: :)
danasav88: Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile ?
Alex02dsa: Deși nu este moral, multe lucruri în acest joc nu sunt morale așa că eu consider că un trib trebuie să-și asigure avantajul prin orice mijloace
danasav88: Pt ca este un joc de razboi, iar in razboi totul este permis ?
Alex02dsa: Aproape totul :D
danasav88: :D
danasav88: Exista certuri in tribul tau ? Ce parere ai despre ele ?
Alex02dsa: În REAL? Nu, nu au existat și nici nu vor exista.
danasav88: Ce crezi despre tribul tau ? Isi merita locul ?
Alex02dsa: Nu, merită un loc mult mai bun însă noi mergem pe principiul puțini și buni
danasav88: Ce iti place si ce nu iti place la acest joc ?
Alex02dsa: Îmi place că este un joc de strategie și că prin intermediul acestui joc ajungem să legăm prietenii foarte strânse.
Nu îmi place pentru că în ultima vreme s-a ajuns prea mult la automatizarea jocului
danasav88: Ce calitati ar trebui sa intruneasca cineva ca sa fie un jucator bun ?
Alex02dsa: Din punctul meu de vedere un jucător bun ar trebui să aibă o organizare excelentă, un nivel al inteligenței destul de ridicat și bineînțeles cel mai important să aibă arta comunicării în sânge
danasav88: Ai vreun mentor in jocul triburile ?
Alex02dsa: Nu, dar am avut
danasav88: Imi povestesti o picanterie din trib ( gluma , pacaleala , poanta , etc. ) ?
Alex02dsa: Poate doar în privat (wasntme)
danasav88: Nu e niciuna pe care o poti povesti tuturor? ;))
Alex02dsa: nu cred...dar daca imi amintesc pe parcurs iti spun
danasav88: Exista vreun dusman care ti-a castigat respectul ? Daca da, prin ce anume a reusit asta ?
Alex02dsa:Nu unul, ci mai mulți. Mi-au câștigat respectul nu numai prin stilul de joc ci și prin modul de a vorbi cu un dușman
danasav88: Ti se pare normal ca relatiile de pe harta sa se rasfranga si in viata reala ?
Alex02dsa: Nu, nu mi se pare însă cunosc cazuri în care s-a întâmplat
danasav88: Daca ai putea schimba trecutul...ar fi ceva ce ai facut in acest joc si nu ai mai face ?
Alex02dsa: Da, nu aș mai da credit unei persoane care în bună măsură este responsabil pentru situația hărții astăzi
danasav88: Ai invatat ceva despre tine ca om dupa experienta triburile ? Daca da, ce anume ?
Alex02dsa: Da, jocul scoate la iveală anumite comportamente. Am sesizat că mă enervez relativ repede, că nu am răbdare...
danasav88: Cine crezi ca va castiga L10 ?
Alex02dsa: cred că este evident pentru toată lumea, IMMO-NOOBS
danasav88: Ne apropiem de sfarsitul interviului. Ai mai avea ceva de adaugat ? Poate ai vrea sa ne povestesti ceva anume ?
Alex02dsa: Felicitări tribului IMMO dar și NOOBS-ului care au știut să se impună pe această lume
danasav88: Exista cineva pe harta L10 pe care l-ai dori intervievat ? Ai vreo intrebare speciala pt el ?
Alex02dsa: Ar fi mai mulți:congres,zanzi,mihaivlad,juyhnm,jack spynt3catorul,re del mondo,s@t@n.
Întrebare pentru toți Care crezi că este cel mai bun jucător de pe L10? De ce?
danasav88: Tu care crezi ca este cel mai bun jucator de pe L10 ?
Alex02dsa: (rofl)
Alex02dsa: E greu să nominalizez pe cineva anume însă pot spune câteva nume: gl17che, osândă, japhun,alinush32,iha123
danasav88: si acum : De ce ?
Alex02dsa: Pentru că majoritatea dintre e sunt jucători ofensivi ii au o experiență vastă în acest joc arătând tuturor de ce sunt în stare
danasav88: In incheiere doresti sa transmiti ceva colegilor sau dusmanilor tai ?
Alex02dsa: Da, aș vrea să le transmit tututuror jucătorilor că acesta e doar un joc și nu trebuie să le afecteze viața reală
danasav88: Multumesc Emi pt intreviu si iti urez un joc cat mai placut :)
Alex02dsa: Și eu dana :*
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4133

Interviu cu re del mondo:
danasav88: Spune-mi , te rog, cum te cheama (prenumele) , ce varsta ai si cu ce nick joci ?
Chiritza: Ma numesc Alina , am 34 de ani..nick real Chiritza ( re del mondo ) lumea 10.
danasav88: Nick-ul tau are vreo semnificatie speciala pt tine ?
Chiritza: Cel real?
danasav88: da
Chiritza: Este o poveste oarecum haioasa , in legatura cu acel nick.
Chiritza: Si am fost tratata ca un barbat mult timp
danasav88: :)
danasav88: crezi ca sunt avantaje in a se crede ca esti barbat in acest joc ?
Chiritza: Multe, draga mea, noi femeile suntem vazute doar la cratita, si jucam un joc al barbatilor, dupa ei nu am avea ce cauta in lumea lor.
Chiritza: Ai alt respect, daca se afla ca esti femeie..este mai greu sa razbesti.
danasav88: nu stiu daca subscriu...eu am jucat cu al meu de la inceput si m-am impus relativ repede
Chiritza: Asa am facut si eu, mai ales ca nu se stia cine sunt, cand s-a aflat..am pus piciorul in prag rapid...nu vreau sa ma laud dar, se spune ca sunt foartea rea (ca paranteza)
danasav88: se spune in general ca femeile sunt mai dure in acest joc ;)
Chiritza: da, este adevarat acum depinde si de caracterul fiecaruia.
danasav88: corect :)
danasav88: scuza-ma, te intrerupsesem de la povestioara hazlie si nu asta mi-a fost intentia ...
Chiritza: stai linistita , daca vrei o spun pe scurt. nu imi plac polemicile .
danasav88: daca doresti sa o spui , evident :)
Chiritza: incepe cam asa ..are legatura cu jocul, mai ales ca sotul juca de un an, si incerca sa ma invete (a avut ceva de munca cu mine). In duminica aceea se ruga sa imi faca cont pe lumea 3 , si ma intreba ce nick vreau, bine inteles ca la televizor se rula Chirita in provincie :)
danasav88: :)))))
Chiritza: si i-am raspuns scurt Chiritza, si asa am ramas.
Chiritza: La un moment dat se facea legatura intre acea chirita si mine, daca ne asemanam cumva, dar ghinion..nici pe departe.
danasav88: si pe L10 de unde "re del mondo" ?
Chiritza: cu re del mondo este alta poveste, pe lumea 10 am fost candva Bella666, mi se crease contul cu speranta sa revin in joc, pe vremea aceea jucam doar pe lumea 3. Aici devin oarecum sentimentala pentru ca a existat un trib Gemina, si va ramane pentru mine acolo undeva..dar sa revin..
Chiritza: Am jucat cu acel nick , mult timp..pana m-am lasat..perioada aceea este destul de urata pentru mine.
Chiritza: Am ajuns sa fiu prietena buna cu cineva de la dusmani, s-a rugat de mine 2 ani sa joc cu ei, si abia anul acesta am acceptat sa fiu pe re del mondo.
danasav88: De cat timp joci triburile ? Pe ce lumi ai mai jucat ?
Chiritza: Aproape 6 ani..dintre care aproape 3 ca admin.
Chiritza: Am mai jucat (nu foarte mult) pe lumea 7, 5 , 9 ..si 3 bineinteles
danasav88: In momentul de fata joci doar pe L10 ?
Chiritza: In momentul de fata pe lumea 10 sunt in vacanta ( de ceva luni )..si joc mai mult pe 26
danasav88: In ce trib esti acum ? Ai vreo functie in acest trib ?
Chiritza: :)Sincer da, nu ca mi-ar place foarte mult..am aproape toate bulinutele, in afara de intemeietor.
danasav88: Esti pe locul 178 acum. Ce anume crezi ca te-a adus aici ? Care sunt calitatile tale in acest joc ? Ce crezi ca ai tu mai bun decat ceilalti jucatori ?
Chiritza: Nu m-am considerat niciodata un jucator mai bun decat altul, sau altceva..sunt jucatori si jucatori, caractere si caractere, de multe ori se vede adevarata fata a unui player in acest joc. Sincer nu ma pot lauda singura ..intotdeauna ceilalti iti fac **-ul ca sa spun asa, la felul cum esti si ce poti.
danasav88: Multi jucatori s-au retras de pe aceasta lume. Ce te-a facut pe tine sa ramai aici ?
Chiritza: Nu pot spune ca am ramas in totalitate, am perioade lungi in care am lipsit cu desavarsire desi se vehicula ca sunt cine stie pe ce cont ( fac afirmatia asta, pentru cei nelinistiti cu privire la persoana mea )
Chiritza: Si m-am intors din cauza la cativa jucatori, nimic mai mult..fara a demonstra ceva.
danasav88: Ai fost pusa vreodata in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului ? Dar pt binele tau ?
Chiritza: Am avut "n" situatii de genul asta , cu privire la binele tribului..recunosc ca am gresit in anumite privinte..cum ar fi increderea in oameni.
Chiritza: Iar pentru binele meu..Da am luat decizii drastice sa imi protejez familia :)
danasav88: Iti pare rau acum pt ceea ce ai facut ?
Chiritza: Daca este vorba despre mine..nu imi pare rau..pentru ca sunt intreaga, familia imi este bine..si ma opresc. Cu restul..nu imi pare rau, mi-am invatat lectia ca sa spun asa.
danasav88: Ai vrut vreodata sa realizezi ceva anume in acest joc ? Daca da, ai reusit ?
Chiritza: Nu am vrut sa realizez nimic, niciodata pentru ca nu ai ce realiza..este doar un joc si trebuie tratat ca atare.
Chiritza: Dar nu toti..
danasav88: Ai cunoscut tradarea in joc ? Ne poti povesti despre acest lucru ?
Chiritza: Tradarea..este un cuvant greu, si da l-am cunoscut..
Chiritza: Pe lumea 3 am simtit pentru prima oara ce inseamna acest cuvant, au fost oameni care ii cunosc si in real..nu le port pica..
Chiritza: Nu stiu daca este ceva de povestit, a trecut destul de mult timp..chiar imi aduc aminte perioada aceea, cand eram cu copilul bolnav, si ma obligau sa dau atacuri, fapt ce am ajuns sa fiu tratata ca o tradatoare, data afara din trib..
Chiritza: tocmai de oamenii care eram in stare sa ii apar in fata oricui.
danasav88: e neplacut cand unii nu inteleg ca e doar un joc si il joci doar daca viata reala iti permite
Chiritza: asa este, ei nu au inteles..iar eu nu am inteles atunci de ce tocmai ei.
Chiritza: Dar dupa cum am zis, m-am intalnit la un moment dat cu ei in real..si..
danasav88: Ti-ai facut vreun prieten in acest joc cu care sa extinzi aceasta relatie de prietenie si in viata reala ?
Chiritza: Da..dar nu pot spune prieten..amic da..si nu este numai unul..sunt mai multi :)
danasav88: Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile ?
Chiritza: Depinde de situatie..si de cine practica..si ma repet..caracterul.
danasav88: Exista certuri in tribul tau ? Ce parere ai despre ele ?
Chiritza: Exista ca in orice trib, ca parere.. nu stiu ce sa zic este greu sa stai de vorba cu toti jucatorii, fiecare isi spune oful din punctul lui de vedere.
Chiritza: Iar eu spun intotdeauna, scurt si la obiect, poate daca mai jucam ca acum cativa ani, era altceva, acum nu mai am rabdare si nici timpul necesar ..pentru certuri virtuale.
danasav88: Ce crezi despre tribul in care esti ? Isi merita locul ?
Chiritza: Ce cred, se poate si mai bine :) sunt rea stiu, dar ar trebui sa comunice mai mult intre ei, ar trebui sa se accepte asa cum sunt (asta conteaza foarte mult, buni rai..joaca pentru acelasi scop)
Chiritza: Daca isi merita locul...pentru mine nu conteaza locul..conteaza omul din spatele monitorului, sa zic asa..dar nu toti gandesc asa, ca si in real life, peste tot exista rautate, invidie, si ar mai fi ceva , dar am sa o spun intr-o forma mai frumoasa...periajul.
danasav88: Ce iti place si ce nu iti place la acest joc ?
Chiritza: Ce imi place ..nu sunt multe de spus ...socializarea.
Chiritza: Ce nu imi place, se ia acest joc prea personal, se ajunge la jigniri, denigrari, amenintari..
danasav88: Ai vreun mentor in jocul triburile ?
Chiritza: Nu pot spune mentor..am invatat sa joc de la sotul meu (aveam biletele pe monitor), si de la dusmani..si printre ei sunt oameni.
danasav88: Imi povestesti o picanterie din trib ( gluma , pacaleala , poanta , etc. ) ?
Chiritza: Hmm..ca ne intalnim la bere? :D s-au ce mi-au facut de ziua mea anul acesta?!
danasav88: :))
Chiritza: Nu prea mai exista glume, suntem prea sobri
danasav88: de ce ?
Chiritza: Sa ajuns la un nivel , in care mie una nu imi place, toata lumea viseaza locul 1, toata lumea vede doar atacuri, sunt prea inversunati..
danasav88: Exista vreun dusman care ti-a castigat respectul ? Daca da, prin ce anume a reusit asta ?
Chiritza: Sunt doi de fapt..unul a existat pe lumea 3..are tot respectul meu, chiar daca ne-am atacat si pe urma am baut o cafea amandoi.
Chiritza: A stiut sa respecte si pentru mine asta conteaza.
Chiritza: Al doilea exista pe lumea 10..
Chiritza: Fiind dusmani, ne-am intalnit, am discutat , chiar daca a avut de tras din cauza mea pe vremea aceea, dar mi-a placut ca nu si-a schimbat parerea si a avut incredere in mine.
danasav88: Ti se pare normal ca relatiile de pe harta sa se rasfranga si in viata reala ?
Chiritza: Nu..
danasav88: Daca ai putea schimba trecutul...ar fi ceva ce ai facut in acest joc si nu ai mai face ?
Chiritza: Da
danasav88: Poti detalia ?
Chiritza: Pot..si nu este mult de spus..nu mi-as mai pune increderea in oricine, vorba mamei mele..”nu iti mai da inima oricui"
danasav88: Ai invatat ceva despre tine ca om dupa experienta triburile ? Daca da, ce anume ?
Chiritza: Si da si nu..pentru ca stiu cum sunt..
danasav88: Cine crezi ca va castiga L10 ?
Chiritza: Sincer..nu stiu .posibil tribul de locul 1..dar nu se stie niciodata, harta este schimbatoare..iar timpul va decide cine va fi castigator.
danasav88: Care crezi tu ca este cel mai bun jucator de pe L10 ? De ce ?
Chiritza: Nu mi-am facut nici o parere cu privire la cine ar fi si de ce..sunt multi care sufera dupa asa ceva... si ar face orice sa iasa in evidenta ( iar pentru mine este egal cu 0 acel jucator).
danasav88: nu a reusit nimeni sa te impresioneze prin jocul pe harta ? ;)
Chiritza: Nu ..o sa ma intrebi de ce?!..pur si simplu.
danasav88: Ne apropiem de sfarsitul interviului. Ai mai avea ceva de adaugat ? Poate ai vrea sa ne povestesti ceva anume ?
Chiritza: De adaugat as avea, si sper sa se inteleaga ceea ce spun eu...
Chiritza: Jocul triburile este oglinda unei vieti reale , aici vezi de toate. Ar fi foarte bine sa se faca diferenta intre real si virtual, in real ai ce face..virtual..sunt vise..nimic mai mult. Ar trebui sa existe acel respect intre jucatori, cum era odata.
Chiritza: Si cam atat.. :)
danasav88: Exista cineva pe harta L10 pe care l-ai dori intervievat ? Ai vreo intrebare speciala pt el/ea ?
Chiritza: Da, ar exista cineva..
Chiritza: Zanzi
Chiritza: Iar intrebarea ar fi ..sau nu stiu daca este chiar o intrebare..mai mult o rugaminte..Sa isi faca timp sa vorbeasca cu mine, daca tot vrea sa afle cate ceva :)
danasav88: Acum in incheiere doresti sa transmiti ceva colegilor sau dusmanilor tai ?
Chiritza: Doar multa sanatate in real life..si sa fie mai relaxati :), nu au nimic de demonstrat pe triburile.ro.
danasav88: Multumesc pt interviu Alina, iti urez un joc placut in continuare :)
Chiritza: Multumesc!..iar tie sa ai parte de toate cele bune.
danasav88: multumesc :)
 

DeletedUser4133

Interviu cu zanzi:
danasav88: Spune-mi , te rog, cum te cheama (prenumele) , ce varsta ai si cu ce nick joci ?
zanzi: joc cu nick zanzi pe .ro si rozanzibar pe .net
zanzi: pe .net am jucat de fapt..acum nu mai joc...doar pastrez nick-ul
zanzi: nume .si varsta...sunt date cam confidentiale pentru un joc online
danasav88: ok, daca asa doresti...
danasav88: Nick-ul tau are vreo semnificatie speciala pt tine ?
zanzi: da
danasav88: Poti sa ne spui care ?
zanzi: am jucat pe L2 cu nick zanzibar ...chiar acum vreo 4 ani ..am si uitat. Eram intr-un trib destul de bun...dar cineva a aruncat o :idee: ..hai sa mergem pe .net sa le "aratam noi ce bine joaca romanii" .Tocmai incepea W9 ..s-au facut cred vreo 9 -10 triburi romanesti ...RO family :D :D
zanzi: ca romanii...multi cu ifose ...si pretentii de conducere
zanzi: si de la zanzibar am pus ro in fata ..ca asa era zvonul ..sa punem ro
zanzi: si a iesit ... rozanzibar :D
zanzi: iar zanzibar era o cafenea :D
zanzi: care imi placea
zanzi: zanzi ..era alintatura
zanzi: (rofl)
zanzi: a iesit o harababura majora ..pana la urma a ramas un trib romanesc..care a condus multa vreme in W9
zanzi: aa..imi aduc aminte ca Spaiker a fost parca intiatorul "migratiei" romanesti pe W9 .net
zanzi: Apoi am jucat in W10 ..unde am avut noroc sa ma invete cineva sa joc ...era din Bangladesh ...dar un conducator foarte bun si..mai ales avea timp sa invete noobi ca mine sa joace.
zanzi: In W10 am atins cred ca maximul ca jucator intr-o perioada cand jocul nu admitea scripturi si cand parca totul era mai frumos. Am fost in tribul Die. ( originalul..nu copia de pe serverul romanesc) : ) si in tribul CTRL . Astea sunt triburi care au facut istorie pe .net...ca sa ma laud.
danasav88: :)
zanzi: Am mai jucat pe W21 ( tribul din care am facut parte Pirates and Puffin PnP ) a castigat lumea dar eu am parasit-o destul de devreme
zanzi: asa..apoi am jucat pe W13 :D intr-un trib scoala...iarasi renult pe .net...s-a chemat TeachU
zanzi: si tot acolo pe W32 ..in "celebrul" trib Hate.
zanzi: Trib iarasi autoritar de locul 1 de la inceput si cred ca si acum.Am fost numai in triburi razboinice :)
zanzi: Acolo la un moment dat au fost niste neintelegeri interne...si eu am plecat
zanzi: W32 incepuse cam simultan cu L10
zanzi: si m-am axat pe L10
danasav88: :)
zanzi: celelate erau istorie , doar W10 mai am contul dar ..e "mort" de vreo 2 ani
zanzi: Am revenit pe serverul romanesc. Se schimbasera multe in bine...serios.
zanzi: Lumea e mai civilizata in discutii, mai rafinata in negocieri si tradari decat pe L2 :D
danasav88: recunosc ca L2 a cam fost plina de tradari...era renumita in asa ceva...
zanzi: Mi-a placut sa revin la limba romana in discutii...si sa ma bucur de intelesul tuturor glumelor si apropourilor pe care in engleza le mai ratam
danasav88: ;)
zanzi: Stiu engleza destul de bine...dar multe chestii nu le poti intelege decat daca ai backgraoundul lor cultural si ...emisunile si sporturile lor
danasav88: corect
zanzi: discutii de baseball sau basket ma lasau rece :D
danasav88: dar , din experienta stiu , ca sunt in general de treaba si te pun repede in tema ;)
zanzi: da
zanzi: ma ajutau de fiecare data cand nu stiam sa explic ceva...si recunosc ca mi-am imbunatatit engleza cu acest joc
zanzi: aveau rabdare cu mine
zanzi: apoi s-au inmultit numarul de jucatori romani si..nu totdeauna cu bune impresii lasate catre altii
zanzi: Gata ..am terminat cu laudatul :))
danasav88: oare de ce se intampla acest lucru ?
zanzi: de ce ? ..... greu de spus
zanzi: multa lume se refuleaza pe jocurile online
danasav88: asta asa e...
zanzi: in fata monitorului...unii isi descopera noi trasaturi
zanzi: pe care in RL ...nu le au
zanzi: sunt ascunse :D
danasav88: sau le au in stare latenta ?
zanzi: cam asa
zanzi: jekyll and hyde
danasav88: In momentul de fata joci doar pe L10 ?
zanzi: si pe L2 "d
zanzi: :D
danasav88: :))
zanzi: mi-am facut iar un cont acolo
zanzi: dar e ... "sa nu uit prima dragoste"
zanzi: nu face nimic contul ala acolo...doar "respira" aerul de L2
danasav88: da...cateodata mi-e si mie dor de aerul de acolo...
danasav88: sa revenim la oile noastre....
danasav88: In ce trib esti acum ? Ai vreo functie in acest trib ?
zanzi: IMMO
zanzi: nu am nici o functie in trib
danasav88: Esti pe locul 50 acum. Ce anume crezi ca te-a adus aici ? Care sunt calitatile tale in acest joc ? Ce crezi ca ai tu mai bun decat ceilalti jucatori ?
zanzi: calitati prea multe nu am ...stiam jocul . atata tot
zanzi: si daca aveam mai mult timp de a petrece pe joc , poate eram mai sus in clasament
zanzi: dar dupa mai mult de 4 ani de joc..te mai plictisesti ....si nu mai ard de nerabdare sa mai cuceresc cate un sat asa cum faceam la primele lumi
zanzi: Si ..trebuie sa ai un trib bun in care sa joci...
zanzi: asta e esential...de asta e jocul numit "Triburile" si nu "Razboinicii"
zanzi: E un joc de echipa care insa lasa loc si la manifestare individuala
zanzi: Dar fara echipa, respectiv trib, nu reusesti mare lucru
danasav88: Multi jucatori s-au retras de pe aceasta lume. Ce te-a facut pe tine sa ramai aici ?
zanzi: Prietenii de pe joc pe care ii am
zanzi: care sunt ca o "familie online"
zanzi: aaa. si trebuie sa mentionez gasca noastra de pinguini ...se stiu ei. "Clanul" pinguinilor. :)
danasav88: Ai fost pus vreodata in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului ? Dar pt binele tau ?
zanzi: Da...pentru binele tribului.
zanzi: Pentru mine in consecinta...ce e bine pentru trib e bine si pentru mine
danasav88: Ai vrut vreodata sa realizezi ceva anume in acest joc ? Daca da, ai reusit ?
zanzi: am reusit ...am vrut acest joc sa il joc pentru relaxare, socializare si... e frumos de jucat
zanzi: Pana la urma e ca si in viata..in joc te adaptezi, te repliezi ca sa ...fii castigator
zanzi: :D
danasav88: Ai cunoscut tradarea in joc ? Ne poti povesti despre acest lucru ?
zanzi: Da...am cunoscut.
zanzi: Pai ...ca tot omul vorbesc de tradare din punctul meu de vedere. Ceilalti sigur nu se considera asa. :D
zanzi: Uite ..tot vorbi Chiritza mai inainte de Bella666 si tribul Gemina.
zanzi: Cand Gemina era ciuca batailor de la VM-Ec si dec89 ( inaite de a se desfiinta ) ...au venit sa intre in tribul G~E ( unde eram si eu atunci )..au venit cu ceva conditii ...dar mai mult cu pretentii.
zanzi: I-am primit cat se poate de bine...spunem noi, au avut un tratament egal cu al tuturor...au scapat in buna parte de presiune pusa de VM-Ec pe ei...si cand era g~E mai greu....au plecat frumusel in tabara dusmana si au inceput sa loveasca fostii colegi de trib .."pe la spate"
zanzi: Ooops...sa vezi cu ce atacuri ma trezesc eu acum d ela ei dupa interviul asta : :O
danasav88: :D
zanzi: sa ma blindez bine ??
danasav88: ai cu ce ? :D
zanzi: gasesc, fac rost, negociez...vad eu
danasav88: bun asa ;)
danasav88: Ti-ai facut vreun prieten in acest joc cu care sa extinzi aceasta relatie de prietenie si in viata reala ?
zanzi: da ...unul
zanzi: dar sunt cativa cu care oricand as extinde relatia...cativa
zanzi: sunt adeptul ideii de a nu prea impleti viata reala cu "viata online"
danasav88: Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile ?
zanzi: Da...dar totusi cu anumite limite. Respectul fata de ceilalti jucatori, respect fata de ideile altora, ...respectarea cuvantului dat
danasav88: Exista certuri in tribul tau ? Ce parere ai despre ele ?
zanzi: Nu stiu de asa ceva
danasav88: Ce crezi despre tribul in care esti ? Isi merita locul ?
zanzi: Da ..merita locul 1 pe care este fara doar si poate.
danasav88: Ce iti place si ce nu iti place la acest joc ?
zanzi: Imi place ca te poti intalni cu oameni diferiti , din zone diferite...diverse varste, pregatiri scolare, idei de viata sau politice...si totul intr-un joc in care suntem aproximativ la fel. Joaca la fel si oameni de 60 ani sau mai mult si pusti de 8 -9 ani.
zanzi: Toti sunt jucatori de triburi...si uneori forumul intern al unui trib e tare simpatic
zanzi: Imi place forumul extern ...dar din pacate nu prea e activ si frecventat
zanzi: Nu imi place ca jocul incepe sa se bazeze din ce in ce mai mult pe scripturi ...hihi unele ilegale...
zanzi: Totusi scripturile au adus si un lucru bun...e mai usor si pierzi mai putin timp facand lucruri de rutina.
zanzi: Ce mi-a placut au fost noile "tools" introduse de Innogames ca .extinderea cladirilor din privirea generala cladiri, pagina de recrutare de masa in varianta actuala
zanzi: Noile functionalitati pe harta
zanzi: CE nu imi place deloc... s-au scumpit punctele premium
zanzi: (worry)
danasav88: (hug)
danasav88: Ce calitati ar trebui sa intruneasca cineva ca sa fie un jucator bun ?
zanzi: sa vrea sa invete sa joace ( adica sa admita ca uneori trebuie sa faca cum ii explica altii si nu cum ii crapa lui capul :p )
zanzi: sa aiba un limbaj decent
zanzi: sa aiba TIMP DE JOC
zanzi: timpul petrecut online pe acest joc face de multe ori deosebirea intre un jucator cu puncte multe si unul cu puncte mai putine ...desi sunt la fel de "invatati"
danasav88: Ai vreun mentor in jocul triburile ?
zanzi: Da ... am 2
zanzi: de pe .net
danasav88: :)
zanzi: Pervis si Harlos de pe W10
danasav88: Imi povestesti o picanterie din trib ( gluma , pacaleala , poanta , etc. ) ?
zanzi: nu prea stiu acum ce sa zic... ce ma distreaza pe mine sunt profilurile in joc pe care si le trec anumiti jucatori
zanzi: Si ma mai distreaza "ordinul Latzushtelol loz" ..din care am onoarea sa fac parte.
danasav88: Exista vreun dusman care ti-a castigat respectul ? Daca da, prin ce anume a reusit asta ?
zanzi: Da ...servetel98 jucatorul original din VM-EC si Kenjyro ( jucatoarea originala) tot din VM-EC cat si Alex02dsa
zanzi: Prin joc - toti trei ...si prin manevrele "de culise" al ultimului :p
danasav88: Ti se pare normal ca relatiile de pe harta sa se rasfranga si in viata reala ?
zanzi: Nu...e o prostie
zanzi: e un joc..."dusmanul " e colegul meu de joc....
zanzi: toti suntem jucatori de triburi...si unde mai pui ca azi poti fi dusman ..maine aliat sau membru al aceluia trib (rofl)
danasav88: :D
danasav88: Daca ai putea schimba trecutul...ar fi ceva ce ai facut in acest joc si nu ai mai face ?
zanzi: ... trebuie sa ne gandim la viitor ... dar poate as schimba ceva din trecut daca s-ar putea...dar ce rost are sa ma gandesc cand deja .. e trecut
danasav88: Ai invatat ceva despre tine ca om dupa experienta triburile ? Daca da, ce anume ?
zanzi: Da..ca ar trebui sa am mai multa incredere in oameni .
danasav88: Cine crezi ca va castiga L10 ?
zanzi: :) IMMO noobs si rtals
danasav88: Care crezi că este cel mai bun jucător de pe L10? De ce?
zanzi: E greu de spus... sunt mai multi, nu pot sa spun unul singur
danasav88: poti mentiona cativa ?
zanzi: Vihard1, doggovy, Iha123 ( seby77), th9one, eemil, Alex02dsa, gykanes, cytu
zanzi: pisica
danasav88: ai putea spune si de ce i-ai mentionat pe acestia ?
zanzi: offf ma pui la munca
danasav88: incerc ;)
zanzi: Vihard1 e cel mai tenace jucator si tare bun organizatoor si un atacant de clasa
zanzi: doggovy e un jucator complet...si in aparare si in atac si bun organiizator cand are timpo
zanzi: Iha123 e un tip care mereu tine adversarii in priza...si joaca din placere si asta se vede
zanzi: th9one mai mult din auzite dar ...sunt convins ca ce am auzit e adevarat..deci un jucator foarte bun
zanzi: eemil ..imi place mult cum se descurca ca un conducator al tribului
zanzi: Alex02dsa e un jucator care nu se da batut si ..e comunicativ...
zanzi: gykanes e cel mai tare gascan ... bun conducator.
zanzi: cytu cand joaca ...se cunoaste pe harta
zanzi: pisica. ...ne facea nopti albe cand eram in G~E
zanzi: osanda .. originalul ..cel mai tare atacant
zanzi: congres ... oricand as mai juca cu ea in trib
danasav88: Ne apropiem de sfarsitul interviului. Ai mai avea ceva de adaugat ? Poate ai vrea sa ne povestesti ceva anume ?
zanzi: As vrea sa amintesc si de tribul ZARG in care am fost ..unde am invatat foarte multe.
danasav88: Exista cineva pe harta L10 pe care l-ai dori intervievat ? Ai vreo intrebare speciala pt el ?
zanzi: doggovy
zanzi: nu am nici o intrebare speciala
zanzi: si don quijote
danasav88: Acum in incheiere doresti sa transmiti ceva colegilor sau dusmanilor tai ?
zanzi: Sa jucam in continuare... lumea L10 e inca frumoasa
zanzi: si sa fie mai activi pe forumul extern
danasav88: Multumesc pt interviu zanzi, iti doresc in continuare un joc placut :)
zanzi: (hug)
zanzi: multumesc si eu
 

DeletedUser4133

Interviu cu cer2002ro:
danasav88: Spune-mi , te rog, cum te cheama (prenumele) , ce varsta ai si cu ce nick joci ?
cer2002ro: Vali 36 cer2002ro
danasav88: Nick-ul tau are vreo semnificatie speciala pt tine ?
cer2002ro: nu
cer2002ro: pur si simplu asa mi-a venit la prima adresa de email...de atunci am uitat parola la ea :))
danasav88: De cat timp joci triburile ? Pe ce lumi ai mai jucat ?
cer2002ro: Am inceput timid pe 7 ..acolo am invatat primii pasi, ca si pe alte lumi nimic serios..pe 10 e prima si ultima lume pe care am jucat serios. Joc de mai mult de 3 ani.
danasav88: In momentul de fata joci doar pe L10 ?
cer2002ro: Da
danasav88: In ce trib esti acum ? Ai vreo functie in acest trib ?
cer2002ro: Acum in Old Friends Alliance..pe scurt PEOPLE..INTEMEIETOR.
danasav88: Esti pe locul 75 acum. Ce anume crezi ca te-a adus aici ? Care sunt calitatile tale in acest joc ? Ce crezi ca ai tu mai bun decat ceilalti jucatori ?
cer2002ro: Sunt doar pe 75 acum intr-adevar :)). Ca intemeietor am pus dezvoltarea mea pe ultimul plan, pe primul plan fiind tribul si prietenii.
danasav88: Multi jucatori s-au retras de pe aceasta lume. Ce te-a facut pe tine sa ramai aici ?
cer2002ro: Nu m-am retras de pe aceasta lume , pentru ca as fi facut-o definitiv din triburile. Am vrut sa o fac de ceteva ori , dar nu am facut-o pentru prieteni si pentru cei care vroiau sa joace in continuare
danasav88: Ai fost pus vreodata in situatia de a face o alegere dificila pt binele tribului ? Dar pt binele tau ?
cer2002ro: Buna intrebare. Din pacate am fost pus sa fac prea multe alegeri dificile pentru binele tribului, provocate tot din pacate mai mult de catre oameni care ii consideram prieteni. Intotdeauna intemeietorul este pus in asemenea situatii indiferent de trib. Acum imi pare rau ca unele decizii dure care trebuia sa le iau nu le-am luat din cauza ca am considerat ca toata lumea are o sansa la increderea/suportul meu si al celorlalti. Dar orice decizie ai lua se gaseste cineva sa te critice si sa fie suparat. Pentru binele meu.. nu am tinut niciodata cont de aspectul asta.
danasav88: Ai vrut vreodata sa realizezi ceva anume in acest joc ? Daca da, ai reusit ?
cer2002ro: Am reusit sa imi fac prieteni. Ce visam si nu am reusit : un trib puternic bazat pe prietenie si respect, respect pentru munca fiecaruia, din pacate sunt foarte multi visatori si carcotasi care au impresia ca toate astea vin de la sine daca esti intr-un trib. Fara aportul fiecaruia nu e posibil asa ceva. Am gasit si oameni care s-au implicat si au facut tot posibilul sa fie bine. Din pacate tocmai intre cei care s-au implicat si sunt activi apar divergente si certuri fara rost. Daca nu ar fi fost activi nu s-ar mai fi certat, pentru simplul motiv ca nu s-ar fi intalnit.
danasav88: Ai cunoscut tradarea in joc ? Ne poti povesti despre acest lucru ?
cer2002ro: Aici e de discutat. Exista triburi care din punct de vedere diplomatic nu au actionat chiar ortodox, patandu-si in special imaginea jucatorilor care fara nici un comentariu unii dintre ei sunt foarte buni si experimentati. Dar asta tine strict de strategia tribului, de principiile conducatorilor fie si ele de natura gri. Dar mai grav e alt aspect : 1. Ma refer la oameni la care le acorzi increderea, le dai o sansa, iti consumi viata si banii pentru ei si te trezesti doar cu reprosuri, jigniri, acuze si o bataie de joc pentru efortul care il faci. 2. Ma simnt un pic tradat de joc si de romanismul deciziilor luate de cei care ar trebui sa fie impartiali, care sunt implicati de fapt pana peste cap pe l10 indiferent ca au cont sau nu pe aceasta lume. Deciziile si hotararile luate intr-un mod mai mult decat dubios, ma fac sa cred ca fidelitatea mea de peste 3 ani pe acest joc a fost o greseala.
danasav88: Ti-ai facut vreun prieten in acest joc cu care sa extinzi aceasta relatie de prietenie si in viata reala ?
cer2002ro: Doar unul? :)). Avem intalniri in viata reala, ne ajutam chiar si in anumite probleme, atat cat putem. Cu unii chiar am fost dusmani, unii sunt plecati din tara si tot am reusit intr-un fel sa altul sa ne vedem si sa ne ajutam in anumite chestiuni ce tin de real. In aceasta chestiune nu cred ca e nimic deosebit si se intampla in toate triburile. Asa se intampla din moment ce zilnici comunici cu anumite persoane, triburile a ajuns sa fie mai mult un joc de socializare decat un joc de strategie. De fapt asta e farmecul jocului..castigi..pierzi..tot ce e important sa ramai om cu respect si prietenie. Din pacate sunt si unii care inteleg ca a comunica cu alti oameni inseamna sa il faci albie de porci si sa ii pomenesti rudele in anumite ipostaze jignitoare. Cu toate ca sunt la o anumita varsta la care ai avea pretentii, unii dintre jucatorii de triburi prefera sa se tarasca prin mocirla cuvintelor, ceea ce din pacate nu e sanctionat si iarasi nu e ok .
cer2002ro: Pe forumul intern se poate scrie orice bazaconie la adresa oricui.
cer2002ro: Sunt ceva scapari in regulamentul si regulile triburilor si lasa loc la anumite actiuni si interpretari nedorite.
danasav88: Esti de parere ca "scopul scuza mijloacele" in jocul triburile ?
cer2002ro: Nu...cu toate ca cam asta se aplica pe l10 si s-a ajuns ca mijloacele sa depaseasca mult limita jocului si decentei...este o prea mare implicare a echipei team triburile pe aceasta lume. Una e sa iti inseli aliatul sau adversarul si alta sa te folosesti de metode administrative pentru a obtine avantaje.Poate toate acestea sunt doar banuieli si doar aparente, dar din pacate aparentele sunt prea reale. Mai e vorba aici si de fidelitatea jucatorilor..ai plecat pe un drum ...mergi pe acel drum...pierzi, castigi...implica-te si pierzi, castigi cu demnitate. Nu astazi sunt fanul tribului pana la moarte, a doua zi sunt fanul tribului advers, astazi e un regulament strict care il aplicam pentru toti, a doua zi daca cazi sub incidenta regulamentului acel regulament nu mai e valabil chiar daca ai fost ajutat, pasuit si tratat mai mult decat cu bunavointa.
danasav88: Ce crezi despre tribul in care esti ? Isi merita locul ?
cer2002ro: Da, actualul trib isi merita locul, cu toate ca suntem o noua echipa formata din alte doua triburi si care au avut parte, ** de vm-ec acum, de foate multe surprize, orgolii si o politica de start defectuasa si cam dezordonata. Incercam sa ne organizam si sa pompam sange tanar in noul trib. Asa am ajuns un trib care are o tendinta destul de ambitioasa si e in crestere.
danasav88: Ce iti place si ce nu iti place la acest joc ?
cer2002ro: In general imi plac jocurile de strategie, dar aici cel mai mult imi place interactiunea dintre oameni. Ce nu imi place este atitudinea unora de a lua de sus pe oricine indiferent in ce relatie de joc ar fi coleg,dusman,aliat. Inca o chestiune care nu imi place e fatarnicia si falsa implicare. Alt lucru care nu imi place la acest joc este ca si-a pierdut farmecul inocentei de alta data si asta din anumite aranjamente care se fac in spatele jocului. Nu am dovezi si nu acuz pe nimeni, dar toti o simt si undeva exista un sambure de adevar.
danasav88: Ce calitati ar trebui sa intruneasca cineva ca sa fie un jucator bun ?
cer2002ro: Calitati pentru a fi un bun jucator..mda...de exemplu eu nu sunt un bun jucator si asta pentru ca timpul meu este alocat altor activitati. Deci ca sa fi un bun jucator in prezent pe triburile trebuie sa ai timp, bani pentru pp-uri, sa folosesti cat mai multe scripturi,programe si instructiuni care unele dintre ele au iz de ilegal, etc, dar eu cred ca cele mai bune calitati sunt sa stii sa lucrezi in grup, sa comunici foarte mult, sa fie inteligent, sa ai respect pentru parerile si munca celorlalti, decenta si respect atat fata de colegi si aliati, cat si fata de dusmani. Un jucator bun se cunoaste pana si dupa cum pierde sau se retrage de pe triburile.
danasav88: Ai vreun mentor in jocul triburile ?
cer2002ro: Nu..am incercat sa iau ce e mai bun de la fiecare ... am si acum notite despre anumite chestiuni care nu am apucat sa le aplic..sunt foarte multi jucatori buni atat la noi cat si la dusmani si de la fiecare poti invata cate ceva.
danasav88: Imi povestesti o picanterie din trib ( gluma , pacaleala , poanta , etc. ) ?
cer2002ro: Sunt multe de povestit, in special din inceputuri, suetele avute pe skype, intalnirile de bere, absentii primeau fake-uri in special cei din tabara adversa..au fost clipe frumoase si au ramas amintiri frumoase.
danasav88: Exista vreun dusman care ti-a castigat respectul ? Daca da, prin ce anume a reusit asta ?
cer2002ro: Sunt multi din tabara dusmana care chiar pot fi laudati in special pentru inteligenta, viziunea de joc si chiar prin jocul in sine. Cateodata au fost dusmani, cateodata aliati, cateodata colegi. Dintre fostii dusmani pot remarca pe AMEDEOK, VANSANDER foarte buni jucatori, dar un pic cam aroganti dupa parerea mea. Tot din fostii jucatori remarc un om care nu o sa ii dau numele, stie el bine cine este pe care il admir, pe langa faptul ca a era un bun conducator a stiut intodeuna sa pastreze bariera intre joc si real.
cer2002ro: Dintre actualii dusmani am un respect pentru jucatorii poda ca si conducator si jucator si iha123 ca jucator chiar daca au un pic de aroganta in ei probabil si din pricina ca sunt foarte buni jucatori.
cer2002ro: Tototdata pentru echipa de conducere IMMO pentru strategia gandita din start, indiferent de nuantele gri ale acesteia pentru a-si indeplini primul tel de a fi invigatori pe lumea asta. Aici si-a spus cuvantul experienta. Ca reprezentant aici il trec pe gyganes, dar sunt sigur ca au contribuit si altii.
cer2002ro: Binenteles mai sunt si altii care merita apreciere, cum ar fi alinush, tuvajs, etc. Sunt destul de multi si nu pot acum sa ii insir pe toti.
danasav88: Ti se pare normal ca relatiile de pe harta sa se rasfranga si in viata reala ?
cer2002ro: Da daca relatiile de pe harta sunt unele de respect si prietenie. Nu daca se ajunge la injurii..chiar si pe forumurile interne si externe...nu mai zic de mijloacele de comunicare gen skype.
danasav88: Daca ai putea schimba trecutul...ar fi ceva ce ai facut in acest joc si nu ai mai face ?
cer2002ro: Nu as mai fi intemeietor..am fost intemeietor in 3 triburi si de fiecare data am plecat de jos...de fiecare data mi s-a reprosat cate ceva si ca regula generala un intemeietor nu mai are timp pentru el...intemeietorul are timp pentru toti membrii tribului, diplomatie, etc., dar pentru el nu.
cer2002ro: Imi pare rau ca totusi nu am avut mai multa experienta si asta pentru prietenii care mi-au stat si stau alaturi de mine. Am plecat de la premiza fiecare are parte de increderea mea si mi-am luat-o de destule ori
danasav88: Ai invatat ceva despre tine ca om dupa experienta triburile ? Daca da, ce anume ?
cer2002ro: Nu..e un joc..am incercat sa fiu eu insumi si sa raman eu insumi ...sa nu ma schimb.
danasav88: Cine crezi ca va castiga L10 ?
cer2002ro: Da o inrebare destul de dificila. IMMO a plecat din start cu experienta si clar ca dintre tribueile RTALS, NOOBS SI IMMO va ramane doar IMMO. Sunt buni, prezenti pe joc, au stiut sa mani****ze situatiile si oamenii . Au un avantaj semnificativ in momentul de fata, deci sortii sunt de partea lor. Dar eu sper sa reusin sa le facem viata grea.
danasav88: Care crezi că este cel mai bun jucător de pe L10? De ce?
cer2002ro: Sunt multi prea multi ca sa dau un verdict, din pacate masurarea acestei aprecieri este alterata de prea marile permesibilitati si scapari ale jocului si regulamentului. Nu pot spune despre un bun folositor de scripturi si programe diverse , care dispune de timp si resurse pentru ca realul le permite, ca este un bun jucator. Dar exista si oameni care sunt foarte inteligenti si care stiu sa compenseze asa zisele avantaje pe care le au unii.
danasav88: Exista cineva pe harta L10 pe care l-ai dori intervievat ? Ai vreo intrebare speciala pt el ?
cer2002ro: cytu
cer2002ro: intrebare : Cum isi permite sa se comporte si sa vorbeasca in halul in care ** la adresa unor oameni pe care nu ii cunoaste? Cum isi permite sa aduca aprecieri jignitoare la adresa rudelor unor oameni indiferent de calitatile sau defectele lor? Tin sa mentionez ca e personajul care a jignit cel mai mult si in modul cel mai golanesc de pe l10. Faptul ca ajuns pana aici si tribul din care face parte ar fi trebuit sa il responsabilizeze. Din punctul meu de vedere e o rusine pentru tribul din care face parte si mentionez ca cel mai rau a jignit un om care si pe mine ma calca pe nervi si m-a jignit la randul lui, dar nu in halul in care a facut-o cytu.
cer2002ro: Ar fi o intrebare si pentru echipa team triburile cum se accepta asa ceva chiar daca aceste mesaje apar pe forumurile interne ale tribului din care face parte
cer2002ro: Tyuvas
cer2002ro: pentru decenta ei
cer2002ro: Lavsory77
cer2002ro: pentru hotararea ei
cer2002ro: el crap
cer2002ro: pentru prietenia si modul lui de a intelege fidelitatea pentru omul/oamenii cu care a plecat la drum
cer2002ro: alex02dsa
cer2002ro: no comment :)
cer2002ro: sunt si multi altii
danasav88: Acum in incheiere doresti sa transmiti ceva colegilor sau dusmanilor tai ?
cer2002ro: Colegiilor si dusmaniilor : respectati oamenii din spatele conturilor, fie ei colegi,aliati sau dusmani. Fie el de 13 ani fie el de 65 de ani, fie el barbat fie el femeie, fie el cu aceleasi idei sau cu idei opuse...fircare dintre jucatori merita respect. Astept sa organizeze cineva o iesire generala a l10 aici in Bucuresti.
danasav88: Multumesc pt interviu Vali si iti doresc un joc placut in continuare :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus