Interviuri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Interviuri​

Discutiile le puteti tine aici


Interviu michelle2007


O scurta prezentare a ta te rog
Ma numesc Mihai si joc triburile din septembrie 2007 parca , pe la startul lumii 13
Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Am inceput sa joc triburile dupa ce am vazut o ruda ca joaca acest joc si m-am uitat si eu putin pe acolo si am vazut ca e destul de interesant , asa ca m-am pus si eu sa joc , dupa vreo 2 luni de L3 , s-a lasat si am preluat contul ei avand mai multe sate ( deh , eu eram nou ) l-am innobilat pe fostul - asa am ramas cu acest nick : Michelle2007.Pe L23 e o istorie mai lunga cum de am ajuns sa joc cu Forbidden Angel , pot sa zic ca inainte de mine a jucat pe acest nick Crioli.
Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
Da , normal , amintesc cele pe care am jucat mai mult si anume :
L3 - am inceput
L5 - am jucat 1 an aproape
L15 - 1 an jumatate
Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23?
Comparand L23 cu L15 ( aici am activat cel mai mult 1 an jumatate si pe L5 un an ) si L5 , pot sa spun ca se vede o scadere a varstei jucatorilor , mai ales prin instabilitatea diplomatiilor , tocmai din cauza ca sunt foarte multi copii care isi fac triburi si cand dau de greu , schimba diplomatia, fuzioaneaza , fac orice sa isi scape contul , uitand ca ei sunt CONDUCATORI , nu simpli jucatori si trebuie sa isi asume si consecintele .
Si pe forum e o schimbare dramatica , pe L15 cel putin ( e mai recent jucata imi aduc aminte mai bine ) la inceput erau zilnic peste 100 posturi / zi si destul de interesante , astazi vad un interes scazut fata de forum , dar asta se datoreaza dupa cum am zis si faptului ca media de varsta a scazut . Vad si o lipsa mare de respect fata de inamici pe lumile noi , uneori pe buna dreptate dar de cele mai multe ori, nu.
Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Sunt bune in mare parte , nu ma deranjeaza schimbarile , mi se par antrenante si asa e destul de monoton jocul !
Am mai jucat si altele dar mai putin ( sub 5 luni ) L10,L13,L21.
Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
Da , normal ca mai sunt necesare tutorialele , sunt multi playeri si chiar vreo 2-3 la mine in trib care sunt la prima lume si cei care vor sa invete e bine sa aiba de unde si nu neaparat incepatori , dar cred ca pe lumea asta le-am explicat la minim 20 de oameni de la mine cum se folosesc scipturile de exemplu
Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Trebuie sa recunosc ca este o lume interesanta , are potential , minim 7-8 triburi competitive , sunt si destui playeri vechi , pacat ca o parte au mai renuntat , dar asta este.Diplomatia e foarte ciudata pe lumea asta , poate cea mai ciudata diplomatie pe care o vad la nivel de lume , de cand joc .
Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
Sunt priviti asa cum vor ei sa fie priviti ! In sensul ca daca intra si cer ajutor , DACA au noroc si dau peste cineva dispus sa ii ajute , ii ajuta , oricine are nevoie de playeri ACTIVI , nu neaparat experimentati ca asta ii poti invata ! Eu prefer sa am jucatori activi decat experimentati si sa faca ce , daca intra 1 ora pe zi... ?Daca vin pe prima lume de joc si incearca sa isi faca triburi , sa ameninte , sunt luati la misto , evident , eventual si postati la mesaje amuzante.
Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Pai realizari , momentan , nu am avut cine stie ce , o realizare e ca suntem in top , incepand doar cu 15-20 de oameni , nu a fost chiar un premade ! Sper pe viitor sa adaug cat mai mult la capitolul realizari . O dezamagire ? Faptul ca nu am reusit sa imi tin aliati de la inceput - si anume GATA , de partea mea , dar aici nu a tinut chiar numai de mine.Alta realizare e locul 1 la inamici invinsi ca trib , eu zic ca asta inseamna multe !
Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
Momentele de amuzament pe joc sunt zilnice , altfel nu l-as mai juca . Bine e adevarat ca mai sunt si zile cand uit asta si ma mai enervez , dar asta este.Nu imi vine acuma niciunul in cap.
Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
Buna intrebare , habar nu am , fiecare trib are un nucleu experimentat - de obicei cei din conducere + inca cativa de incredere si " restul tribului " care sunt cei mai putin experimentati , in unele cazuri si inactivi . Dupa mine in acest moment nu exista cel mai experimentat
Ai vreun "mentor" pe acest joc?
Fiecare are , nu ? Cea de la care am luat contul + cei din Die. L3 , nu toti evident , o parte - selenax, rosito ,nu stiu , poate si altii !
Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
Da , pe L15 si am rezistat pana m-am lasat . dar nu aveam sanse sa castig vreodata - cine a jucat stie de WT si B-sea . Dar nu recomand - decat daca chiar vreti sa demonstrati ceva , altfel e o pierdere de timp.
Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
Desigur : Rookmaster , Blu33angel , Ricautza , Cri19 , mai sunt si altii care s-au lasat deja : crioli , sskkk , lord samo .. + ca incerc sa fiu prieten cu toata lumea din trib - incat comunicarea e cheia succesului pe jocul asta.
Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?
Aici e greu , ar trebui sa ii cunosc pe toti , plus ca sunt n variabile , nu pot sa fac asa ceva fara sa fiu subiectiv , iar un clasament care e subiectiv este egal cu 0.
Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”.
Rookmaster ca si coleg - pentru ca merita , unu din cei mai rabdatori si meticulosi jucatori si experimentat in acelasi timp si un dusman : bogdan9 , chiar sunt curios de parerea lui legata de aceasta lume , dar OBIECTIVA.
Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Sa se puna bine cu unul mai experimentat si dupa sa invete si sa fie activi,daca sunt receptivi , o sa ajunga rapid sa stie jocul , ca nu e mare filozofie , dar sa nu uitam ca tot ce conteaza e caracterul , nu skillurile pe joc!
Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
Nu se respecta , asa cum am mai zis - din pacate , sunt cativa conducatori cu caractere indoielnice .
Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
De acord , aici , insa asta e valabila doar daca e in interesul tribului - ma refer la conducator/intemeietor , daca este in interesul propiu , nu sunt de acord .Pentru a castiga trebuie sa iti asumi niste riscuri ! Oricum as minti daca as spune ca nu profit de orice sansa sa aduc in avantaj tribul meu , indiferent de mijloace !
Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
.Stiu ca am aberat mult , asta este , cititi si voi printre randuri , in rest , distractie placuta!

Imi cer scuze pentru ca ti-am rapit din timpul pretios pe care il ai si iti multumesc pentru interviu!
 

DeletedUser

Interviu noi2 m

Scos le cererea dansului!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Interviu lord catau​

O scurta prezentare a ta te rog
Sunt mic si rau asa cum ma alinta colegii de munca
Ma numesc Catalin, am 25 de ani si sunt din Bacau
Lurez la allianz-tiriac
Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Nu mai stiu cat a trecut de cand m-am apucat prima data de triburi, cred ca era 2008, aveam un prieten care in timpul zilei ma suna mereu cand era la munca sa intru pe contul lui sa ii dau comenzi.
Mie mi parea un joc absurd desi eram adeptul jocurilor de strategie asta nu il agream deloc
Intr-o zi il intreb..
Ma, ce naiba vezi tu la jocul asta?
Si el imi zice ca e un joc mult prea greu ca sa il pot in?elege
Eee atunci s-a declansat mecanismul de grandomanie in mine si am inceput sa joc, pe lumea 7 cred fara tutoriale fara sa imi zica nimeni nimic.
Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
da, cred ca am jucat pe toate lumile de cand am inceput, insa pe multe netrecand de primul sat
Ce te-a facut sa te reintorci in joc?
Practic nu m-am lasat de joc decat pentru scurte perioade cat am mai fost plecat prin afara
Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23?
Sa fiu obiectiv pot spune ca sunt lumi mult mai bune ca lumea 23
sa fiu obiectiv pot spune ca e cea mai frumoasa lume caci aici am reusit sa adun cam 90% din cunostintele de pe triburi
Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Sunt benefice doar pentru inno games.Acest joc a devenit mult prea dependent de acele puncte premium
In mod normal setarea de premium ar trebui sa iti ofere mici beneficii,pe cand la triburile daca nu ai premium esti clar dezavantajat
Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
intr-o mica masura
nu stiu cati stau sa citeasca tutoriale si nu stiu cati vor invata sa joace dupa tutoriale
Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Din punct de vedere a jucatorilor e cam aceeasi treaba nu vad mari diferente, iar din punct de vedere a conducatorilor sunt oarecum bucuros ca pana acum macar la conducerile triburilor cu, care m-am intersectat sunt doar oameni maturi
Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
Depinde si peste ce jucatori vechi dau
Daca au norocul sa dea peste un om de caracter este in avantajul lor, dar daca dau peste copii dornici sa posteze la mesaje amuzante nu ii vad prea bine
vor fi loviti de niste ironii foarte nesimtite
Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
realizarea cea mai mare care o am este ca am intrat in acea Persie de pe lumea 12
Iar esecurile consider ca sunt multe si principalul ar fi increderea fata de jucatori. uit mereu ca e un joc in care lumea isi varsa frustrarile si nu vei putea asimila ceea ce faci in viata de zi cu zi cu ceea ce se intampla pe joc
Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
DA, bineinteles ca toti avem
Imi aduc aminte cu drag de lumea 13, eram un noob aproape la fel ca cel care a inceput pe lumea 7
Cazusem in mijlocul acelui fabulos trib nbz. Bineitnes ca eu eram cu tactica mea de joc nu stiam prea multe
Si intr-o zi vad 4 atacuri de ma unu mitica dragomir cred, si ii dau mesaj
Ma nene apai tu stii ce am eu pe sat? chiar vrei sa iti rupi tot?
Fiind inceput de lume omul nu a riscat si a oprit atacurile, dand ulterior un spionaj, si cred ca a avut o supriza placuta cand a vazut un sat cu minele in 30 cu zidul in 3 si cu vreo 1000 lancii si 300 topoare pe acolo
Nu stiu apoi daca a mai luat satul ca nici nu am mai intrat
Stiu ca tot unul din nbz al carui nume nu il mai retin mi-a zis pentru prima dat de trenulet de nobili de farmare etc
Urmand sfaturile aluia m-am intors pe lumea 12 unde aveam cont si acolo am inceput sa invat sa joc triburile
Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
As vrea sa zic ca e persia, dar lauda de sine nu face bine.
sa cataloghez alt trib as merge pe mana celor din ceata
Ai vreun "mentor" pe acest joc?
DA este si un mentor, un om alaturi de care nu am jucat mult, dar de la care am furat multe
Multi il stiu sub numele de culi, altii sub numele de mariolacatus. jucator absolut complet, cat si un conducator absolut complet
Bineinteles ca atat cat juca triburile era addicted (asta vis-avis jucatorilor care sunt in top dar ei de fapt stau doar o ora, doua :))
Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
De multe ori intram in razboie fara sa vrem, si nu cred ca este un razboi pe care sa nu il poti castiga:)
Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
Apropae tot tribul persia
Prieteni de pe joc sa zic ca sunt foarte multi na avand in vedere ca pe fiecare lume cunosti oameni
Totusi as sublinia eva222, nemessys, dar sunt foarte multi
Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?
Misu Viteazu
bogdan9
ccarrussell
Antonius Marcus
flik
Din simplul motiv ca ii stiu cum joaca
Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”.
coleg, nemessys ca ne-ar face sa mai descretim fruntile
aliat,AndreySergiu pentru ca vreau sa vad cum gandeste
Persia nu are dusmani declarati:)
Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Sa nu se apuce in primul rand
Daca se apuca sa nu tinteasca sa ajunga in top, caci asta provoaca dependenta acuta
sa stea pe joc doar cat sa isi satisfaca mica placerea de a da niste click-uri
Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
E greu sa respecti si sa tii o diplomatie
de obicei o diplomatie tine atata timp cat este uns cop comun, apoi un sat de barbari starneste razboi
ca fapt divers vreau sa precizez ca eu personal cat am condus triburi nu tin minte sa fi stricat vreo alianta
Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
DA este permis si toti apeleaza la mici trucuri, desi unii se cred imbatabili altii nepatati in caracter, toti apeleaza la trucuri intr-un razboi
asa ca de este permis sau nu,toti procedam asa
Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
Foarte scurt si la obiect
F*** the rest 'cause i'm the best
Multa santatate si un Paste Fericit



Multumesc pentru ajutor si scuza-ma inca o data ca te-am deranjat :D
 

DeletedUser

Interviu nemessys

O scurta prezentare a ta te rog
George,30 de ani
Bucuresti
Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Cum am inceput eu sa joc triburile......Din prostie cred,se intampla prin iarna lui 2007 parca
In perioada aia lucram la Mediplus si aveam un coleg disperat dupa jocuri,si a venit intr-o zi tipand ca un nebun
ca a gasit un joc calumea :)) si atunci am inceput sa joc si eu dar putin nu mult,cam pana la 300 de pct asa,ca nu mai stiam ce sa fac.in perioada aia parca era lumea beta cu cladirea principala pe mijloc din ce imi aduc aminte,dupa juma de an,asta era prin vara-toamna lui 2008 plecasem din MDP si m-am angajat in Farmexpert,acolo aveam un sofer distribuitor disperat de Tribuir,venea dimineata cu ochi in cap cat melcu si scotea el carnetelu de notite,dadea drumu la calculator si incepea,aici tre sa bag 2 curatari,aici dau doar fake :)))) nebun rau omu.Dupa vreo 2 sapt se mai angajeaza unu,si asta jucator de triburi,dar asta era la dublu ca il avea pe fisu acasa si il suna cand sa dea atacurile,si uite asa am inceput si eu,am luat virusu :)))).sa iti mai zic ca dupa 5-6 luni asa eram undeva al 7 jucatori,nu mai zic ca ii mult..... TAM-TAM mare pe calc la munca :)))
De ce am ales nick-ul asta-pentru ca ce am vrut eu era ocupat ,si Nemesys fiind zeita razbunari am zis ca ii mai bine sa ii duc numele mai departe :))))))))
Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
Pai cum,sa lipsesc eu dupa lumea x sau y..........am jucat parca si la italieni
4.Ce te-a facut sa te reintorci in joc?
Da am plecat ca sa ma intorc :D.......
Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23
Poate viteza de joc,ca alta nu prea vad.........sau biserica (biserica mami ei) ca nici in virtual nu scap de ea :D
Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Modificari nu sunt,eu unu nu am vazut nici o modificare........sau hai sa zicem furcari astia care au mai aparut,dar in rest ii la fel,tot acelesi trupe,aceleasi cladiri....Deci................
Ce parere ai de noile odificari ale contului premium?
Asta ii problema mare,fiind criza financiara eu zic sa mai scada si ei la pret,sau barem in week sa se mai faca unele reduceri,sa vezi atunci vanzari de PP,Pai daca dai un anunt ca in Week ii PP mai ieftin cu 25% decat in cursu sapt
sa vezi atunci ingramadeala :))
Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
Nu cred,cine mai sta sa citeasca un tutorial,cand el face tot ce il taie capu
Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Nu vad nici o diferenta,cum am zis si la intrebarea 5 viteza si biserica,Conducatori sau jucatori,sunt aceeasi dar sub alt nick

Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?

Aaaaaa,iti dai seama ca sunt priviti de sus de cei vechi.....Omu cand ajunge sus uita de unde pleaca
Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Realizari prea mari nu am avut,asa ca esecurile au fost putine....Poate in lumea 21 sa fii fost un esec
Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
Mama mea,momente amuzante :))))).Cred ca am o sacosa de momente amuzante dar unu iti zic.
Jucam in lumea 2,unu din colegi mei de munca ma luat cu el si a zis ca ma invata el sa joc,bine ma hai...am inceput jocu,am crescut satu..deff aveam de la el,deci eram SUCHAR :))))....Dupa 3 luni asa am reusit si eu sa scot 4 nobili,si acum sa dau cu ei,sa iau si eu sat ....NU...si imi zice omu sa bag 4 atacuri pe satul x cu 100 de calareti si un nobil,zis si facut.....Eu am dat cu 100 de spioni si un nobil sa iau satu,si am luat fix PIX.Ma uitam ca un tampit ce eram la rapoarte si nu intelegeam de ce moare nobilu si spioni se intorc,in gandu meu (poate asa tre sa fie) :)))))
Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
Nu pot zice care ii cel mai bun trib,Toate au jucatori buni,bunicei,mai putin buni....Daca e sa zic un trib bun as zice PERSIA,dar facand parte din el incerc sa il evit si aleg CIRCUS,trib in care am jucat in Lumea 14,defapt era CIRC
Ai vreun "mentor" pe acest joc?
Mentor in joc,nu cred ca am avut.......sau mai bine zis Baghera2005,de la el am mai invatat un altu cand jucam in l 12 si stateam noptile pe skype si ne explica ce si cum...foarte bun jucator
Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
Daaaaaaaaaaa,pai in lumea 21 (Shockati) bismaster langa mine,ce mai era de facut decat sa iti astepti randu :)))))..dar nu a venit de la el si de la alti :)))
Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
Eu sunt prieten cu toata lumea....dar cei mai buni prieteni si cei mai vechi sunt:Eva222,Lord Catau,Markthebest,Aomix
Cu ei am jucat dupa lumea 12
Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?
Pai care ii top 5 in lumea 23...........pentru moment asta e realitatea
In viziunea mea ar arata cam asa:
1.Eu
2.Tot eu
3.Cred ca eu
4.De ce nu eu
5.Eu vreau pe loc 1
Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un dusman.
Coleg de trib...Murron...
Aliat dar si dusman Ianis1976
Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Cresteti satele mai repede ca trebuie,nu vedeti si voi ca,conducera persia nu da drumu la barbare
Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
Cum se respecta Ungurii cu Romanii
Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
Nu pot sa explic asta,nu vreau sa imi amintesc de L 21
Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
Mai cititorilor,ma scuzati daca am scris pocit........si daca vrei voi sa puneti(,.-?!':) le luati de aci ca eu nu sunt roman :D

Multumesc frumos pentru frumusetea aceasta!
 

DeletedUser

Interviu syss1​

O scurta prezentare a ta te rog
Sa ma descriu fizic?:))) Glumesc. Numele meu este Cristina (o femeie niciodata nu-si spune varsta) si sunt din Bucuresti. Eu cred ca este suficient ca daca incep cu o descriere proprie risc sa incep sa ma laud si sa ma consider pe un site de matrimoniale ceea ce nu este cazul.
Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Hmmm...am inceput sa joc acum 2 ani cred, cu aproximatie. Prietena mea era tot mai absorbita de calculator si nu prea mai comunicam cum faceam seara de seara dupa servici. Aruncandu-mi o privire la ceea ce face ea pe laptop am descoperit o ...chestie cu niste cladiri, o harta cu niste puncte rosii, albastre. Apoi ea a inceput sa-mi explice despre ce este vorba de fapt si sa ma convinga sa imi fac si eu un cont ca ma va ajuta ea sa imi dezvolt satul. Asta se intampla undeva pe lumea 11. Evident ea dupa 2 luni s-a lasat de joc insa eu am continuat. Nick name-ul meu vine de la printesa Sissi, ducesa de Bavaria si printesa de Bavaria. Ea a devenit imparateasa a Austriei si regina a Ungariei datorita casatoriei cu imparatul Franz Joseph. sunt jumate unguroaica...ca sa se intelega
Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
Alte lumi da (joc si in prezent dar mai light asa ca nu am timp). Pe alte servere nu
Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23?
Tot ce pot spune este ca in primele 2-3 luni Lumea 23 ma enerva cumplit. Stiti si voi prea bine toate problemele tehnice cu care ne confruntam zilnic noi, jucatorii. Dovada sunt tiketele depuse la care nu ati binevoit sa imi raspundeti ceea ce m-a infuriat si mai rau. Asadar, lasand la o parte neajunsurile din primele luni de debut ale acestei lumi consider ca Lumea 23 ofera mult mai multe avantaje playerilor. Iar grafica chiar imi place. Buna treaba
Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
In mare parte am raspuns mai sus. Totusi jocul este facut de playeri. Orice modificare ati aduce voi, graficii sau mai stiu eu unde ati face modificari, frumusetea si placerea de a juca triburile tine numai de oamenii din fata monitoarelor.
Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
Absolut necesare tutorialele. Comentariile sunt de prisos in aceasta privinta
Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Din pct de vedere al jucatorilor per ansamblu: slabi. Sunt putini jucatorii pe care i-am cunoscut (virtual) aici si care au dovedit ca sunt playeri adevarati. In privinta conducatorilor....prefer sa ma abtin. nu vreau sa jignesc pe nimeni mai ales ca si eu sunt in aceasta functie, de conducator, si am multe foarte multe de invatat in ceea ce priveste conducerea unui trib. Ca sa nu mai zic ca imperfectiunea ne caracterizeaza pe toti.
Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
Depinde de la jucator la jucator (de la om la om). Sunt convinsa ca asa cum ne purtam in viata reala cu un nou venit la fel vom proceda si virtual.

Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Realizari: am reusit sa tin un trib unit (nu singura ci cu ajutorul altor jucatori, colegi), am legat amicitii, mi-am castigat respectul din partea multora si, din categoria esecuri, am reusit cu brio sa atrag si destule antipatii, nu am reusit sa ofer suportul meu ori de cate ori mi s-a cerut. Mai intrebati-ma cand o fi sa parasesc lumea...acum e inca prea devreme sa vorbesc despre realizari si esecuri :)
Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
Sincer nu imi vine niciunul in minte acum
Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
*Hard* fara dubii
Ai vreun "mentor" pe acest joc?
Mentor nu pot sa zic ca am. Insa, am fost mereu deschisa in a invata tot ce mai e de invatat pe acest joc asa ca am invatat si de la cei mici si de la cei mari. Invat in continuare
Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
Incurcate sunt Caile Domnului si miracole se intampla chiar si pe triburile :p
Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
Nu am decat un singur prieten pe lumea 23: bad...wolf (il pot considera si mentor...cu siguranta)
Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?
Nu stiu din astea :)))
Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”.
eagle. - coleg
kampf - aliat
dusman...nu ma intereseaza
Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Sfatul meu: multa rabdare dragilor. daca treceti pragul rabdarii ajungeti la dependenta :))...orice ati face nu confundati jocul cu viata reala. realul are prioritate. si inca ceva nu va apucati de joc vara...e pacat sa pierdeti concedii relaxante, vacante frumoase stand intre 4 pereti cu ochii holbati in monitor.
Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
si da si nu. Comparativ cu alte lumi am avut profunda neplacere sa ma confrunt cu mult mai multe ostilitati, injurii, nerespectari de reguli stabilite de comun acord.
Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
Sunt in dezacord cu aceasta expresie. conform expresiei ni se permite sa ne subestimam dusmanul: ar fi cea mai mare greseala. din pacate mult prea multi fac asta si lasa arogantele sa puna stapanire pe ei. asa dar eu as zice "in razboi este permis sa fi fair-play" nu de alta dar vrem sa avem un joc placut, nu?
Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
Faceti un joc placut atat pt voi cat si pt ceilalti playeri, fie ei colegi de trib, aliati sau inamici. Spor la innobilat si multumesc ca ati avut rabdare sa ma cititi :)


Multumesc pentru ajutor si a fost o placere!
 

DeletedUser

Interviu Mos Craciun cu alea alea​

Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Joc ,,Triburile'' de aproximativ 4-5 ani cu o intrerupere de un an si ceva...m-am apucat din nou de joc odata cu startul lumii 23 la insistentele unei bune prietene cunoscute tot aici,pe joc. Nu pot declara ca sunt un ,,inrait'' al jocului insa acolo unde am jucat serios am pus si ceva pasiune.
Am inceput sa joc la sugestia unui prieten, pe L4, cu un alt nick de joc,ginel39...iar acesta cu care joc acum a fost ales mai in gluma, pentru ca nu eram convins ca o sa fac multa ,,vechime'' pe joc:) asa ca am trecut la user ce mi-a trecut prin cap in momentul respectiv.
Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
am mai jucat serios pe lumile 4,7,9 si 15...pe altele am intrat doar ca sa imi intalnesc unii prieteni..
Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23?
Lumea 23 mi se pare buna in ceea ce priveste setarile...este o lume care nu te solicita in mod deosebit in ceea ce priveste timpul pe care esti dispus sa il aloci jocului.
Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Modificarile aduse lumii comparativ cu lumile anterioare sunt bune...am o mica rezerva in ceea ce priveste biserica.
Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
Tutorialele vor fi oricand necesare chiar daca pe unii ii incurca. Insa jucatori noi apar tot timpul...
Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Cred ca L23 a adunat multi playeri experimentati, inculd aici si pe cei care evolueaza sub alte nick-uri de joc decat cele sub care ii cunoaste restul lumii. In ceea ce priveste conducatorii, cel putin aceia pe care am avut posibilitatea sa ii cunosc, parerea mea este ca exista un oarecare regres fata de celelalte lumi.
Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
Nu am o idee destul de bine formata in ceea ce priveste modul in care sunt vazuti jucatorii care incep pentru prima oara o lume de joc...pot in schimb sa ma pronunt asupra celor care sunt in aceasta situatie si evolueaza in tribul meu...Noi preferam sa ii ajutam sa deprinda subtilitatile jocului si sa urmarim disponibilitatea lor de a invata urmand ca dupa aceea sa ne pronuntam daca au ,,talent'' pentru joc sau nu.
Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Realizari notabile in joc...nu stiu daca pot afirma ca am facut lucruri ,,extraordinare''. Consider totusi ca realizare faptul ca mi-am facut cativa prieteni foarte buni cu care tin legatura si in real life si pentru mine asta conteaza mai mult decat o pozitie in clasament sau un razboi castigat. Ca esecuri, as avea sa-mi reprosez mai multe lucruri...de exemplu faptul ca n-am reusit sa trec peste anumite priincipii ale mele si sa gestionez in folosul tribului o situatie ivita in L7(Knight of Avalon)...unde am preferat sa abandonez. In L15 a fost o situatie oarecum similara isa tribul s-a descurcat ulterior si fara prezenta mea(Lethal)
Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
Cel mai amuzant moment...parerea mea...aici pe L23:) Atacam un jucator ,misuforest, care ne trimitea periodic spionaje sau chiar atacuri reale. Am comnadat un atac general pe toate satele lui la care a participat absolut tot tribul. Scopul era distrugerea cladirilor si a armatei. Dupa primul val unii s-au gandit sa si innobilam cateva sate...satul mare al lui a fost revendicat de betty ice care a inceput sa trimita si nobilii si ulterior a cucerit satul. Numai ca mai soseau si alte atacuri lansate inainte. Si...in timp ce astepta sa ajunga atacurile noastre pe satul proaspat cucerit povesteam pe messenger...ceva de genul:
el-,,in 2 minute ajunge un atac de la tine...cu ce e?''
eu-,,cu catapulte,desigur...:)))''
el-,,satul asta o sa ajunga la 4k:(( pe ce ai dat catapultele?''
eu-,,vestea buna e ca nu am dat pe ferma;)''
el-,,asa breeee!!!:)))''
eu-,,...dar am dat pe fierarie:-s''
el-,,renunt la rezervare!:(((''
eu-,,nuuuu!!! ca e asezat bine! il refaci tu;)''
el-,,da...a ajuns fieraria la 13:| macar scapa curtea nobila''
eu-,,de mine scapa sigur! ca nu mai am catapulte pe atacuri...dar de cobrano nu scapa...ca el a dat pe curte:))))))''
......................................................
...si la sfarsitul conversatiei pe messenger a facut adunarea daunelor:) refacerea satului a costat multe injuraturi si la fel de multe puncte premium. dar am ras de faza asta de doua ori mai mult...
Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
Nu am un trib favorit pe lumea asta..nupot sa afirm despre vreun trib ca este cel mai experimentat. O sa afirm asa ceva cand vad un trib rezistand pe locul 1 vreo 5-6 luni.
Ai vreun "mentor" pe acest joc?
Mentorul meu este KingDracula...pacat ca nu mai joaca.
Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
Nu exista razboi in care sa nu ai nici o sansa.
Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
Prieteni de pe L23...multi:) Mi-e si frica sa enumar...as nedreptatii pe multi:) poate asa: Steaua cazatoare, betty ice(nickolin),cobrano,tygrys,ioanagan,dj.Mircea...si multi altii...
Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?
E greu de facut un top 5...multi dintre jucatorii cu adevarat buni au renuntat la aceasta lume. Totusi in acest tot ar trebui sa incapa de exemplu mutulicaph sau Lord Catau. Betty ice,la fel de bun...pacat ca nu dispune de mai mult timp pentru joc...
Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”.
Ar fi interesant un interviu cu:
- llancelott de la inamici (daca ne-au trecuti la inamici);
- marees de la aliati;
- raduturcu2410 de la noi
Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Jucatorilor noi le recomand ca atunci cand se apuca de joc sa nu uite ca in spatele oricarui nick de joc,respectiv a unui monitor, se afla un om!
Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
Diplomatia in aceasta lume ca si in oricare alta se respecta foarte rar..noi vrem sa fim exceptia de la regula:p
Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
"in razboi totul este permis"-este o realitate uneori trista. bunul simt nu ar trebui sa lipseasca in nici o situatie. desigur,sunt permise unele subtilitati altfel neloiale...cum ar fi spionajul(ma refer cel pe forumul inamicului de exemplu).spionajul este o ,,parte'' din razboi si in real life...totusi,uneori apar situatii extreme...spargeri de conturi,dizolvari de trib,etc...astea sunt partea urata a jocului.
Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
un mesaj cititorilor...
steaua cazatoare în data de 09.04. la ora 12:03
am nevoie de ajutorul tau
Mos Craciun cu alea alea în data de 09.04. la ora 15:48
despre ce este vorba?
acuze ca n-am raspuns mai repede...e ziua lui nevasta-mea si am ceva musafiri:p
steaua cazatoare în data de 09.04. la ora 20:29
transmite-i la multi ani, multa sanatate, fericire si noroc:)
Mos Craciun cu alea alea astăzi la ora 02:08
mersi:p
acum s-a ,,spart'' cheful:)
steaua cazatoare astăzi la ora 02:09
:)
...stiu ca nu asta s-a ceut in intrebare...dar parerea mea este ca merge ca raspuns;) In viata trebuie sa-ti stabilesti prioritatile;)

Iti multumesc frumos si scuza-ma pentru deranj!
 

DeletedUser

Interviu rookmaster​

O scurta prezentare a ta te rog
Numele meu este Daniel si nu am 13 ani asa cum scrie in profil.
Aveam invers cand am inceput jocul pentru prima oara si am considerat ca adversarii te pot subaprecia datorita varstei afisate la profil, lucru care mi s-a intamplat destul de des din nefericire ... pentru adversari :p
Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Un prieten mi-a aratat un joc interesant de strategie (asemanator sahului) si am inceput sa joc si eu alaturi de el.
Nicku-ul reflecta pasiunea mea pentru sah: rook = turn.
Pot sa spun ca am avut confruntari si pe tabla de sah (virtuala) cu jucatori de pe triburi si doar un singur jucator a reusit sa imi tina piept si sa joace cu mine de la egal la egal ... amical, cu toate ca eu sunt amator si el e ex-profesionist.
Din (ne)fericire (lasand modestia la o parte) nu acelasi lucru pot sa spun si despre combatantii de pe "tabla mea" de pe triburi ... INCA nu am fost scos din joc niciodata ... chiar si pe conturile la care am stat sitter am remarcat adversari de top ce subapreciaza jucatorii si lasa garda jos ... si uneori se ard rau de tot.
Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
Da. Nu am jucat pe multe lumi, prefer sa joc doar pe o lume la un moment dat si renunt doar din lipsa extrema de timp sau plictiseala, dupa care iau o pauza si revin pe alta lume.
Desi exista lumea L4, am preferat sa intru pe L1 pentru ca mi s-a parut mai interesanta.
Debutul l-am facut pe L5 in IMMO (poate printre singurele triburi ce au jucat fara diplomatie si au avut un real succes fiind numarul 1 in top o perioada indelungata in conditiile in care triburile dusmane ne inconjurau din toate partile ... si erau triburi de elita ca: noobs, O.S., Die etc).
Atunci am cunoscut ce inseamna razboi adevarat si sa te atace un trib intreg ca noobs pe toate satele cu sute de atacuri in acelasi minut. Doar trageai aer in piept, clipeai de cateva ori si apoi te uitai sa vezi cate sate mai ai.
Recunoasterea si aprecierea a venit nu numai din partea colegilor, dar si a dusmanilor (martzian - intemeietor noobs), precum si a altor jucatori veterani ale caror comentarii pe forumul extern aveau greutate si valoare de adevar.
Binecunoscutul aztecul m-a catalogat ca "Genul de mercenar perfect ... Killerul perfect ..." in "Real TOP Super Fighter" ... un topic foarte popular si apreciat de toata lumea ... mai putin de cei catalogati drept zidari, mineri si fermieri :))
http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=4917
Pe L8 am intrat doar din plictiseala si am jucat fara trib ... cochetand cu notiunea de "TRIBELESS", fiind asaltat cu numeroase cereri si invitatii (majoritatea primite pe baza punctajului mare) ... organizand chiar un concurs de admitere pentru triburile doritoare sa ma adauge pe lista lor de membrii.
Dar linistea si pacea s-a terminat cand am stramutat un jucator la marginea hartii.
Acesta e motivul pentru care tribul ~EI~ (nr. 1 pe continentul k45) impreuna cu cele 2 academii mi-au declarat razboi.
Dar paradoxal nu numai ca am supravietuit dar am si prosperat ... ~EI~ imi luau un sat ... eu le luam 3.
Iar in final dupa vreo 2 saptamani tribul s-a destramat.
Datorita neputintei de a trimite un jucator la margine, tribul ~EI~ a fost atacat de toate triburilor vecine care doreau sa se infrupte dintr-o prada grasa si neputincioasa.
http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=9601
Am mai jucat si pe L15 in WT impreuna cu Michelle2007 si pe extern intr-un trib de romani.

Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23?

Este o lume relativ lenta cu jucatori mai modesti si cu foarte putini jucatori de top (majoritatea au intrat datorita noutatii si apoi au renuntat din cauza vitezei).
Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
In principiu sunt benefice dar sunt si multe lucruri care franeaza avantul jucatorilor: gapul si metoda anti-bot.
Daca in cazul gapului consider ca nu ar fi trebuit introdus pentru ca "mutileaza" skillurile jucatorilor profesionisti, avantajand insa jucatorii "script-cari", in cazul metodei anti-bot ar fi trebuit aleasa o metoda prin care jucatorul sa fie atentionat cu cel putin 10 clickuri inainte.
Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
Absolut.
Nimeni nu se naste invatat.
Poate intr-o zi o sa scot un tutorial complet legat de joc si strategie plus scripturi utile proprii sau din alte surse.
Strategia de joc este definitorie in joc si nu se aplica orbeste pas cu pas conform unui scenariu prestabilit de la inceput, ci mai degraba trebuie adaptata la conditiile de joc: numar de sate barbare si jucatori activi, dominare zona trib propriu, aliat sau inamic, schimbarile de "clima", viteza, bonus de noapte si alte setari ale lumii etc.
Sunt multe elemente de luat in calcul in definirea strategiei.
Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Relativ slaba. In primul rand datorita lipsei masive a jucatorilor de top ... dar si datorita conducatorilor care nu reusesc sa stabilizeze un nucleu de jucatori si o directie clara in diplomatie ca sa nu mai zic de fuziuni, fisiuni, absortii si alte minuni ale noii lumi.
Nu zic ca nu sunt jucatori sau conducatori buni si foarte buni ... dar cu o floare nu se face primavara.

Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?

Majoritatea fac diferentieri pentru simplu motiv ca ii considera o povara in tribul propriu si o prada usoara ca inamic.
E adevarat ca uneori apar si surprize ... ca jucatorul sa se prinda repede, sa se remarce rapid si chiar sa isi intreaca colegii cu mai multa experienta.
Dar minunile lumii triburilor sunt mai rare ca minunile lumii reale. :))
Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Nu am avut parte decat de "succesuri", "esecele" m-au ocolit.
Poate sunt doar un pic dezamagit de unii jucatori care au facut o alegere gresita si au plecat din motive "suspecte" ... dar sunt sigur ca or sa regrete mai tarziu ... nu atat prin prisma satelor care le vor pierde, ci mai degraba prin prisma efeortului depus in van fara nici un rezultat sau mai degraba negativ ... pierderea satelor, a gloriei sau onoarei.
Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
Sunt foarte multe.
Totusi nu pot sa ma abtin sa nu ma amuz cand am fost "rugat" la inceputul lumii de "marele Kentaro" sa mai cresc un pic satul ... ca nu poate sa il ia asa mic si pipernicit ... asa ca s-a infipt intr-un sat mai maricel.
Stiind ca are preponderent atac i-am dat jos zidul si curtea nobila, iar el turband de furie m-a atacat din plin fara nici un spionaj macar, lucru ce i-a fost fatal ... apoi m-a injurat un pic, si-a luat catrafusele si s-a mutat pe alta lume.
Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
E greu de spus.
Eu as opta pentru Circus si H/G.
Mai exista si alte triburi care merita atentia ca: The End sau Persia
Ai vreun "mentor" pe acest joc?
Nu si nu am avut jucatori care m-au invatat ... ci mai degraba jucatori de la care am invatat ca: rhadookoo, martzian, michelle2007, iurka, aztecul, illidan, Trusca Alex, uscatelu etc
Lista e destul de lunga dar memoria mea e scurta ... imi cer scuze celor care nu i-am pomenit.
Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
Nu ... cu exceptia cazurilor cand altii au intrat in razboi cu noi, dar niciodata situatia nu a fost pierduta.
De multe ori triburi de top renunta din cauza timpului si/sau uzurii psihice.
Triburile mari nu dispar prin pierderea satelor, ci prin caderea psihica ce conduce la renuntare sau fuga jucatorilor la dusmani.
Asa ca daca ai timp si rabdare ... si colegii sunt loiali ... ai toate sansele sa intorci roata.
Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
Lee Van Cleeff, don quijote30, michelle2007, Blu33Angel, forbidden angel, ricautza, tiany, SSKKK???, TylerDurden, Nae Ionescu etc

Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?

Michelle2007
forbidden angel
maTzz**
Misu Viteazu
Alkesh
Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib, un aliat si un „dusman”.
Blu33Angel - un jucator ce s-a calit pe L15 in lupta cu B-Sea si care promite multe
Misu Viteazu - un jucator cu reale calitati atat de lider cat si de "marcator"
maTzz** - un lider de top
Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Primul lucru le recomand sa invete regulamentul bine ... ca sa stie cum sa il ocoleasca :))
Sa caute un jucator cu experienta de la care sa invete "meserie" si sa isi faca prieteni buni in zona in care se afla.
Sa nu accepte prima invitatie si sa evite triburile "mamut" cu enspe mii de academii ... marinea ... in cazul acesta ... chiar nu conteaza.
Sa nu isi faca sperante prea mari pe prima lume pe care participa ci mai degraba sa exploreze si sa testeze.
Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
Foarte putin ... este doar o metoda des uzitata pentru a te face frate cu dr*cu pana treci puntea.
Unele triburi isi schimba "chilotii" diplomatiei de cateva ori pe zi... daca dimineata sunt albi imaculati ... la pranz devin movalii .. ca pe seara sa fie verzi ... iar in dimineata urmatoarea te trezesti si te freci la ochi ca nu-ti vine sa crezi ca esti intr-o mare rosie.

Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.

E greu de spus care sunt limitele morale sau chiar legale.
Uneori chiar regulamentul are scapari sau reguli interpretabile.
Eu incerc sa ma abtin de la fapte care imi pateaza reputatia.
Imi este greu sa spun daca unele fapte sunt mai condamnabile aici pe triburi sau in viata reala.
Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
Sa dea restart cand pica langa mine ... nu inainte sa ridice minele cat mai sus :))
Serios vorbind ... sa fie mai toleranti fata de toti ceilalti fie ca sunt dusmani sau prieteni, pana la urma e un joc si nu merita sa ne facem nervi in plus fata de cei din viata de zi cu zi.
Scopul jocului e sa ne destindem fruntile nu sa le incrancenam.
Mult noroc si scuze pentru lungimea interviului.

Multumesc din nou si scuze inca o data pentru deranj!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Interviu herculev3



Maru: O scurta prezentare a ta, te rog
herculev3: Ma numesc Vali, sunt din Arad am 16 ani si ... imi place sa incerc tot ce e posibil,ca sa nu imi reprosez mai tarziu ca aveam sansa sa incerc ceva si nu am facut-o.
Maru: Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
herculev3:De ce m-am apucat de triburi? Eh, acum vreo 3 ani era nebunie la noi in clasa,ca vezi Doamne au descoperit niste colegi un nou joc numit "triburile"
de curiozitate,am imprumutat un telefon cu internet si da-i si fa-ti cont..Dar ce nume?Fiind mic,aveam si eu pasiunile mele..ma jucam un joc numit hercule si din lipsa de inspiratie,hop,numele,avand in vedere ca imi facusem contul in pauza dintre germana si romana.
Maru: Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
herculev3: Am jucat pe lumile 1,4,6,7,16 ,dar am mai incercat pe cateva la care am renuntat foarte repede..Da,joc si pe alte servere,dar numai speeduri pe: .it , .fr , cateva runde la unguri si la spanioli...
Maru: Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23?
herculev3: Lumea 16,pe care am jucat cel mai mult,pana pe la 1.5milioane mi se parea mult mai activa ofensiv.Vorbesc despre ea deoarece acolo am jucat cel mai mult si la nivel mai inalt.Aici pe 23 mi se pare ca e prea monoton.Sunt 2 mari razboaie ,din care unul e pe cale sa ia sfarsit din cate vad,dupa fuziunea tribului Sconcs cu Online,si mai e razboiul "sudului" despre care nu stiu atat de multe.In rest nu vad prea multa activitate ofensiva.Nu strigati pe mine daca gresesc.
Maru: Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
herculev3: Tutorialele sunt si vor fi necesare tot timpul.Mereu vin jucatori noi care te intreaba daca trupele trimise sprijin pot muri..
Maru: Ce parere ai de versiunile de joc care s-au facut de-a lungul timpului?
herculev3: Dupa cum spuneam putin mai sus,versiunile noi pot parea interesante pentru unii si enervante pentru altii.Depinde de caracterul fiecaruia.Bine-nteles,alaturi de o versiune noua apar si defectele acesteia.Imi amintesc cum era la inceputul lumii 23 cand erau o groaza de erori si am crezut ca iau tastatura si o arunc pe geam,desigur,daca aveam tastatura si nu eram pe laptop.
Maru: Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
herculev3: Nu stiu cum e in celelalte triburi,dar in familia CIRCUS conducatorii depun suflet si pierd nopti pentru ca noi ,cei de pe granita sa avem sprijin si sa nu fim in pericol.Ma rog,important este ca prezinta interes,nu lasa "grosul" tribului de izbeliste.Jucatorii in schimb,nu sunt foarte interesati cum erau pe lumea 7 sau 16.Acolo cand se organiza un atac ,erau cel putin 10-15-20.000 de atacuri care ajungeau la o ora fixa.In fine,asteptam sa mai treaca vreo 5-6 luni si probabil ca va fi la fel si aici . Cat despre experienta,nu stiu ce sa spun.Sunt cateva nume interesante pe joc,de care fie am auzit,fie am luptat contra lor,in fine,ideea e ca sunt jucatori cu experienta,dar si jucatori care din 13 sate,12 sunt barbare..am un coleg de trib in situatia asta.
Maru: Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
herculev3:Jucatorii vechi presupun ca zambesc cand primesc un mesaj de la cei de "newby" si vin si il posteaza pe forum.Depinde acum de caracterul fiecaruia.Cand gasesc un jucator nou, nu ma pot abtine si zambesc cand vad cate o intrebare din aceea care unora ni se pare stupida,dar il lamuresc dupa ce storc putin nervii din el:p
Maru: Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
herculev3: Realizari si esecuri.Vai de capul meu,am avut cel putin 8 tentative de a parasi si aceasta lume..mai intai,la 3000 de puncte,aveam si eu trenuletul si l-am trimis pe un jucator de vreo 3500.am trimis totul ca la carte,distanta de 100 ms intre atacuri,dar ghici ce:satul avea deja adeziunea scazuta la 20 si am luat satul din prima.zidul fiind la 0 si celelalte atacuri insotite de 200 de topoare si un nobil,mi-am macelarit toate trupele.Si nobilii din trenulet,si trupele care dupa cucerirea satului au ramas acolo..
realizari..sunt genul acela de om care daca isi pune ceva in minte pierde orice pentru a realiza acel "ceva".Asa ca am facut lucrul inteligent de a pierde 3 fulluri pe bonus de noapte dupa ce la ora 23:59 mi-a mai fost spart unul.M-am enervat si am mai trimis 3 fulluri,ca am zis ca nu mai are multe trupe.Si uite asa,inca un esec. realizari..am reusit sa omor 10 de nobili in 5 ore,pe acelasi sat,cu 400 cavalerie grea mie mi se pare un lucru destul de interesant.
Maru: Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
herculev3: Momentul amuzant..asta e intrebarea pe care o asteptam.Am intrat si eu ca tot omul pe joc,pac,lumea 1 ca imi placea cum suna.Intru acolo,joc vreo 2 saptamani pana descopar ca am undeva si o harta nu trebuie sa stau doar in sat,si ma uit ,langa mine era un jucator de 3000 de puncte.eu aveam vreo 300+
Ma uit eu la el,avea gard din acela de 3000,eu doar din ala de 300.Hop si eu,ma pun sa cresc zidul la 20.Inchipuieti un sat cu toate cladirile la 5,numai zidul la 20.Dau fericit pe harta,zidul tot din ala de lemn era.
II dau mesaj tipului si il intreb pe cat naiba are zidul ,ca eu il am la maxim si tot asa imi arata.Dragul de el mi-a raspuns frumos,fara sa rada.Dupa care mi-a dat blocare expeditor,dar asta e alta poveste..
Maru: Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
herculev3:Cu tot respectul fata de dusman,Sconcsul a rezistat fascinant pana acum,asa ca el e tribul care a trecut prin cele mai multe.Asa ca obiectiv,acesta e tribul nominalizat de mine.Dar daca sunt subiectiv,normal ca spun "familia circus" , dar am si un argument aici Ducem razboi cu 9 triburi,si la toate suntem pe plus.
Maru: Ai vreun "mentor" pe acest joc?
herculev3:Nu am avut mentor.Am avut un prieten pe lumea 7 care mi-a explicat cum sa fac un dodge,dar restul am descoperit singur.Ah si uite ca mi-am mai adus aminte de o poveste plictisitoare,dar care demonstreaza inca odata capacitatea mea mintala de jucator novice.Ma inregistrasem pe lumea 6,am jucat bine mersi pana la 2500 de puncte si trupele mele erau urmatoarele:200 lanci,100 spade.eu credeam ca sunt buricul pamantului cu trupele alea,si mare mi-a fost mirarea cand m-a innobilat unu cu 3000 de topoare 1500 de cai si 200 de berbeci
Maru: Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
herculev3:Nu imi amintesc de un asemenea razboi.
Maru: Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
herculev3: cerbul lopatar, zeul2322 si inca cativa cu care colaborez.
Maru: Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?
herculev3:Nu pot sa fac un top 5 al jucatorilor.nu cunosc nici 100 de playeri si imi ceri sa fac un top 5 obiectiv? oricum,dupa parerea mea ,jucatorii cei mai buni sunt cei care sunt rank 1 la agresor.stiu,nu e adevarat,dar e un fix de-al meu.Daca e si bun agresor,si mai si castiga respectul dusmanilor,e jucatorul perfect
Maru: Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”.
herculev3: matzz** ,este intemeietorul familiei noastre,si e foarte interesat de ce face,ar mai fi o persoana care nu are cont pe forum si ca dusman,incearca sa il cauti pe ccarrussell , un jucator cu vointa de fier.dupa ce a pierdut jumatate din punctaj ,s-a dublat in 2 saptamani El,si inca o persoana,El.Pasionada,alt dusman cu care am povestit in timp ce ne atacam intre noi si pare foarte de treaba
Maru: Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
herculev3: Jucatorii noi sa nu ezite sa intrebe,dar nici sa nu se dea in spectacol deoarece castiga antipatia celorlalti si se integreaza mai greu.
Maru: Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
herculev3: Diplomatia ar trebui respectata pana in panzele albe.cu toate acestea,nici mie nu mi-ar conveni ca un jucator sa rezerve 15 sate si sa le prelungeasca de 3 ori fara a lua nici unul,lucru pe care l-am intampinat deja odata si nu mi-a prea placut.In aceste cazuri,eu personal nu as respecta diplomatia as incalca rezervarile.Probabil ca nu e un lucru corect,dar nici sa tii satele rezervate aiurea nu mi se pare corect.Nu stiu cum fac restu,daca o pastreaza sau nu,dar per ansamblu,triburile isi respecta diplomatia,iar daca un razvratit incalca un pna sau o alianta,este bagat la interne imediat.
Maru: Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
herculev3: "in razboi totul este permis" cam dura afirmatie,si unii o iau exact asa cum e scrisa.Voi comenta simplu:In razboi totul este permis in limita bunului simt.Mai nou,in joc,se fac tot felul de magarii fie ca e sau nu razboi,dar in principal,nu,nu e totul permis.
Maru: Ce parere ai despre jucatorii care jignesc?
herculev3: Nu e prea bine sa jignesti,mai ales cand detii si un anumit rang in trib.Jucatorii acestia nu ar trebui lasati sa joace,sau sa fie pedepsiti aspru.Nici eu nu sunt unul din cei mai calmi jucatori de pe server,dar ma abtin de la a jigni cat de mult pot.
Maru: Cum ti s-a parut forumul extern prima data cand ai intrat?
herculev3: Asa ca idee, am o data foarte interesanta de inregistrare: 9.09.2009. Prima oara nu am stiut cum sa intru la sectiunea care ma interesa pe mine,si m-am enervat si am zis ca nu mai intru in viata mea pe forum.Dar pana la urma m-am obisnuit si intru aproape zilnic mai nou.Forumul este cu toate acestea foarte practic,gasesti tot ce iti trebuie la sectiuni cu nume sugestive.
Maru: Comparand cu "prima oara" cand ai intrat pe extern si pana acum, cum consideri modificarile facute pe forum?
herculev3: Mai demult parca era mult mai multa activitate.Inainte,pe lumea 16 erau cate 5-6 posturi la jumatate de ora.Acum,am intrat acum vreo 3 saptamani si ultimele posturi erau de acum 3 luni.Incet incet ,pe unele lumi,forumul moare incet dar sigur.Sper ca nu se va intampla la fel cu lumea 23.
Maru: Ce parere ai despre moderatoarea Lumii 23?
herculev3: Heh , ce intrebare..Ce te astepti sa iti raspund? .Din cate am vazut,o fata de gasca,care stie de gluma ,dar stie si sa aplice regulile . O combinatie intre seriozitate si distractie.
Maru: Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
herculev3:Aveti grija de voi si nu uitati ca este doar un joc,nu puneti la suflet toate certurile de pe forumurile interne sau insultele colegilor care nu sunt de acord cu voi.

Multumesc pentru interviu si te rog sa ma scuzi ca a fost din scurt :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Interviu Ak-Orochimaru-Ak

Maru: O scurta prezentare te rog
Ak-Orochimaru-Ak: Ma numesc Madalin , sunt din Braila si am 20 de ani. Imi place linistea dar mai mult imi place agitatia din acest joc
Maru: Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Ak-Orochimaru-Ak: Initial am avut alt cont si la inceputul Lumii 14 am ales sa schimb contul si l`am ales pe acesta.
Ak-Orochimaru-Ak - Orochimaru este un personaj dintr`un anime, Naruto, care mi`a placut foarte mult. Este un personaj foarte puternic, rau, crud, si doreste sa distruga totul in jurul lui.
Ak- vine de la o organizatie din anime, Akatsuki, organizatie care a fost condusa o perioada de Orochimaru.
Cand mi`am facut nick-ul am dorit sa imi fac tribul Akatsuki si sa conduc doar ca nu prea aveam habar cum e viata de conducator
Triburile am inceput sa joc dintr`o prostie ca sa zic asa.
Eram la ora de info si un coleg al meu il vad ca intra pe triburile. Il intreb ce se joaca.. imi raspunde si atunci l`am rugat sa ma invete si pe mine cat de cat cu ce se mananca acest joc.
Maru: Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
Ak-Orochimaru-Ak: Prima data cand am inceput, cu colegul meu, a fost pe L10. Am inceput si pe L12 si L13 dar pe atunci nu aveam pc acasa asa ca nu a fost cine stie ce.
Am inceput pe L14 in momentul cand mi`am luat pc si acolo am ramas pana in ziua de azi
Am mai jucat pe L15 doar de distractie,fara trib si pentru putin timp. Am continuat pe L17 in Habar si L20. Si acum m`am oprit pe L23 unde astept sa imi revin cu timpul sa pot sa ajut colegii.
Maru: Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23?
Ak-Orochimaru-Ak: Diferenta pot sa o fac cu L 14 atat. L 23 e o lume deocamdata mai puternica decat a fost L14 deoarece jocul a avansat si din ce in ce multi jucatori s`au experimentat din ce in ce mai mult si face jocul acesta din ce in ce mai greu
Maru: Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Ak-Orochimaru-Ak: Modificarile au fost foarte bune desi de foarte multe ori ma lua nervii ca nu mergea serverul. Ultimile imbunatatiri au fost cele mai bune de pana acum dupa parerea mea.
Maru: Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
Ak-Orochimaru-Ak: Da deoarece sunt multi care incep acest joc si prima data citesc tutoriale pentru a se experimenta.Si eu am citit multe tutoriale si am facut legaturi intre ele pana am ajuns sa fiu jucatorul care sunt acum
Maru: Ce parere ai de versiunile de joc care s-au facut de-a lungul timpului?
Ak-Orochimaru-Ak: Nu am tinut cont niciodata de versiunile de joc decat acum cand a iesit 7.0 si mi sa parut ceva fantastic.Tineti`o tot asa!
Maru: Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Ak-Orochimaru-Ak: La intrarea mea pe L23 am observat o crestere foarte mare a numarului de jucatori dar si un numar destul de mare a jucatorilor buni care intra din lume in lume. Dupa parerea mea conducatorii sunt din ce in ce mai experimentati dar multi dintre ei duc lipsa de timp pentru a se ocupa cum trebuie de trib, familie de triburi.
Maru: Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
Ak-Orochimaru-Ak: Pot sa va spun doar din punctul meu de vedere care sunt un jucator cat de cat vechi,aproximativ 2 ani.
Eu unul cred ca jucatorii noi pot deveni foarte buni jucatori atata timp cat sunt invatati cum trebuie. De obicei sunt foarte fricosi asa ca cei cu experienta gasesc diferite metode sa ii faca sa joace cum trebuie. Una dintre ele e amenintarea cu "datul afara din trib" sau cu "te inobilez intern daca nu ataci/sprijini". In experienta mea acumulata pe L23 am avut parte de cativa "incepatori" care m`au surprins foarte placut. Cea mai buna eleva a mea a fost si este Deadmous5 care avea un nivel de cunostinte despre acest joc aproape de 0 iar acum este un membru foarte important in Sconcs.
Maru: Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Ak-Orochimaru-Ak:
Esecuri :
-Am pierdut pentru prima data atatea sate intr`o zi cat nu am pierdut niciodata din cauza timpului
-Nu am reusit sa imi ajut tribul intr`un moment greu pentru acesta
-Deoarece tribul care l`am format ducea lipsa de relatii externe si stiind buna relatie dintre triburile ce ne inconjurau am stricat diplomatia tribului, ne avand incredere in ei
Realizari:
-Mi`am facut noi prieteni
-Am format un trib ce a stat foarte mult rang 1 si care in ciuda diplomatiei nefavorabile sta si acum in picioare si se tine foarte bine.Astept sa ii vad iar rang 1
Maru: Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
Ak-Orochimaru-Ak: O singura data in viata mea am fost spion de "rang inalt"
Anul trecut in toamna am reusit sa intru pe conferintele de pe skype a dusmanilor nostri de pe L14 unde am aflat ca "bunul meu prieten" tamina care avuse parte toata vara de catapultari din partea mea si care imi zicea mereu acelasi lucru, ca il catapultez degeaba daca nu ii iau satele, avea defapt alta parere si vroia sa ma calce in picioare. Asa am aflat eu cat de ofticat este tamina, issollda si mimirai pentru ca dadeam cu catapulte. Si vara aceasta vor avea parte de si mai multe catapulte.
Maru: Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
Ak-Orochimaru-Ak: Normal as zice Sconcs dar cred ca Persia este cel mai bun si experimentat trib dupa cum am observat evolutia lor
Maru: Ai vreun "mentor" pe acest joc?
Ak-Orochimaru-Ak: Defapt am 2. magini6 si borgora care si`au stricat nervii cu mine
Maru: Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
Ak-Orochimaru-Ak: Nu pentru ca pana acum niciodata nu am pierdut.
Maru: Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
Ak-Orochimaru-Ak:
-@n@x
-Deadmous5
-Ingrig 1
-Bogdan9
-Kosmynou
-bybyalexandra
-arthaluc
-Misu Viseazu
Maru: Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?
Ak-Orochimaru-Ak: Am 6 jucatori defapt pentru voi care spre fericirea mea sunt in Sconcs ce pot da clasa oricarui jucator.Acestia sunt:
-Bogdan9
-Ingrid 1
-Pongos
-Kosmynou
-catutza
-bybyalexandra
Nu sunt toti la acelasi nivel dar sunt un grup de prieteni care se descurca extrem de bine ca si echipa
Maru: Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”
Ak-Orochimaru-Ak: Un coleg de trib ar fi @n@x, un aliat ar fi arthaluc si un "dusman" ar fi codrino.
Maru: Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Ak-Orochimaru-Ak: Sa nu inceapa deoarece isi vor pierde foarte mult timp pe acest joc. Dar si sa joace deoarece isi vor face multi prieteni.
Maru: Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
Ak-Orochimaru-Ak: Doar intre cei ce sunt la conducere si sunt prieteni buni
Maru: Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
Ak-Orochimaru-Ak: Am "imbatranit" pe acest joc asa ca doresc sa imi fac un joc cat mai curat si nu imi place prea mult aceasta expresie pentru ca nu imi place cand cineva ma tradeaza.
Maru: Ce parere ai despre jucatorii care jignesc?
Ak-Orochimaru-Ak: Depinde cum o faci. Eu o fac doar in cazul in care acea persoana incepe sa ma jigneasca in mod repetat. Dar mai exista si jigniri prietenesti ca sa zic asa care fac atmosfera mai placuta.
Maru: Cum ti s-a parut forumul extern prima data cand ai intrat?
Ak-Orochimaru-Ak: Destul de frumos deoarece aici citesc foarte multi jucatori si e destul de activ, mai ales la inceput
Maru: Comparand cu "prima oara" cand ai intrat pe extern si pana acum, cum consideri modificarile facute pe forum?
Ak-Orochimaru-Ak: Sincer sa fiu nu prea am realizat ca au fost facute modificari pe extern.
Maru: Dupa cum stii in trecut Lord Adex a inceput revista "Triburile Magazin" iar eu am sa o continui. Ce ai dori sa apara in numarul 2 al acesteia?
Ak-Orochimaru-Ak: Al 2-lea numar ar fi frumos sa fie dedicat celor de pe L3 unde au reusit sa inchida lumea dar as dori si un numar dedicat L14. Ar fi frumos si amuzant acel numar
Maru: Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
Ak-Orochimaru-Ak: Jucati din placere si obligatie fata de prieteni. Incercati sa deveniti mai buni si chiar daca va certati cu cineva, cum ma cert eu cu michelle, faceti`o cu zambetul pe buze!
Si...Hai Steaua! :D

Multumesc frumos :*
 

DeletedUser

Interviu eva222


maru: O scurta prezentare a ta
eva222 Ma numesc Eva si joc triburile de 3 ani.
maru:Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
eva222 Treceam printr-o perioada dificila si un bun prieten mi-a spus sa incerc jocul asta.Nick-ul a fost o combinatie intre nume si data nasterii.
maru:Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
eva222 Da le-am incercat pe toate, am jucat si pe .net si pe italieni si parca si pe la unguri putin, dar cu adevarat am jucat pe L12(care a si ramas lumea mea de suflet), L17, L20 si aici pe L23.
maru:Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23?
eva222 Fiecare lume are farmecul ei.L23 e foarte speciala pentru mine pentru ca aici s-a reunit echipa de pe L12 si sper sa fie prima lume pe care voi juca pana la capat, indiferent ce o insemna capatul asta: ultimul sat sau inchiderea lumii.
maru:Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
eva222 Ar trebui sa fim impocriti sa nu recunoastem ca modificarile nu sunt benefice.Ma gandesc ca pe L12 acum 3 ani greseam din nestiinta(stiu ca nu e o scuza si ca instruirea, cunoasterea regulamentului e indatorirea noastra), dar recunosc ca regulamentul il citeam doar cand eram banata sa inteleg unde am gresit. Noile setari nu mai permit acum greselile involuntare deci vin si in sprijinul nostru al jucatorilor.
maru:Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
eva222 Sigur ca sunt necesare. Oricat de experimentat ai fi si oricat de orgolios tot mai dai fuga la tutorial din cand in cand. De ce? Pentru ca evolutia ta ca jucator insemana nu numai sate luate, inamici invinsi ci si coordonare si mentorat.Si ca sa-i poti invata pe altii trebuie sa te instruiesti pe tine sa revi la bazele initierii tale.
maru:Ce parere ai de versiunile de joc care s-au facut de-a lungul timpului?
eva222 Sunt total atehnica si as prefera sa ma abtin aici ca sa nu spun vreo prostie.
maru:Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
eva222 Sunt oameni intre oameni mai teribilisti, mai imaturi, dar si oameni adevarati, de cuvant, de admirat."Dusmanii" vor fi vesnic personaje negative si asa cum e si in viata discreditarea face parte din succes.
maru:Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
eva222 Depinde de jucatorul pe mana caruia incape.Daca intra pe mana vreunui imatur va deveni sursa de "mesaje amuzante", daca in schimb are norocul sa intre pe mana cuiva serios are sanse sa deveni un bun jucator si sa fie tratat cu respect.
Insa si aici e cu dus si intors.Microbul triburilor nu-ti intra in vine asa deodata, el vine cu timpul si cu experienta. Ai nevoie de rabdare si timp. Nu multi dispun de asta si atunci ca indrumator ai parte de multe dezamagiri, oameni in care investesti timp si rabdare renunta sau nu raspund asteptarilor tale cum ti-ai dori si esti tentat sa abandonezi si tu indrumarea, "cresterea" lor.Dar cum in toatea perseverenta e baza....continui sperand ca urmatorul va fi cu noroc.
maru:Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
eva222 Depinde ce inseamna realizare si esec ca fiecare percepe aceste cuvinte altfel. Pentru mine a fost realizare la momentul respectiv ceea ce a reusit sa faca Lord Catau la inceputul de lume, adica sa aduca majoritatea jucatorilor din Persia de pe L12 aici si sa reeditam Persia.Realizare a fost si sa vad ca unitatea tribului a rezistat in ciuda manipularilor grosolane, sa constat ca tribul merge bine chiar si dupa tradarea fostilor aliati.Esec?
Nu consider ca am avut parte de esecuri pe aceasta lume.
maru:Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
eva222 Sunt foarte multe dar .....eram pe L12, eram la inceput. Ma trezisem peste noapte intemeietor in Persia, nu stiam ce sa fac, dar trebuia sa insuflu incredere.Nu aveam pe cine sa intreb, celalalt intemeietor juca pe alta lume si aici era mai mult in sitterul meu.Ajunsesem deja la 30-40 de sate, jucam fara premium, habar n-aveam de scripturi sau alte fineturi.La un moment dat imi lasa sitter unul din jucatorii foarte buni si-mi zice doar sa-i recrutez ca am scripturi. Am intepenit. Il intreb pe Lord Catau si el atunci novice ca si mine ce-s alea scripturi.Imi spune ca a auzit de ele, dar nu stie exact ce-s.L-am intrebat pe markthebest, dar nici el nu stia.Ne-am dat noi cu presupusul, dar cum nu am reusit sa aflam ce erau am dat frumos recrutare "la mana" cu schimbul. N-avea omul decat vreo 100 de sate.
La ceva timp apoi ne-a prelucrat baghera2005 si am inteles si noi ce ne-a cerut atunci omul.Scuze NeroxxI acum afli si tu adevarul.)
maru:Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
eva222 Fara discutie Persia.De ce? Persia este tribul care nu si-a schimbat nici conducerea, nici numele si nici componenta de la inceputul lumii.E tribul cel mai constant din punctul asta de vedere.
maru:Ai vreun "mentor" pe acest joc?
eva222 Da am foarte multi. De la fiecare om inveti cate ceva si atunci insemna ca e mentorul tau atata timp cat isi pune amprenta asupra ta ca jucator.De la secsy am invatat sa farmez si sa cuceresc sate, de la kiolo sa imi asum responsabilitatea pentru un trib, de la Lord Catau sa am incredere si in altcineva decat in mine si sa impart reusitele dar mai ales greutatile care apar in conducerea tribului, de la markthebest sa fiu echilibrata, de la nemessys sa recuperez, de la baghera2005 in lungile nopti pierdute pe skype am invatat strategii, de la fighter**1** sa fiu agresiva, de la bubulicafarafrica sa lupt pana la capat, de la andreiuntaru sa sustin un organizat ca la carte.Si probabil ca mai sunt si altii si imi cer scuze daca nu i-am mentionat pe toti.
maru:Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
eva222 Nu cred ca exista razboi fara sanse de castig, cred ca exista conjuncturi si strategii bune sau mai putin bune.
maru:Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
eva222 Da am ceva.Lord Catau -cel mai bun prieten al meu, Nemessys, andreiuntaru, markthebest, baghera2005, si cam tot tribul Persia si nu numai.
maru:Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?
eva222 Subiectvitatea se va manifesta si acum. Prietenii mei sunt cei mai buni jucatori. De ce? Pentru ca stand pe langa ei am putut sa vad asta.Top 5 e mult prea putin deci nu voi face nominalizari. Oricum se stiu ei.
maru:Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”.
eva222 Interviu as vrea sa citesc cu markthebest, antonius marcus si baghera2005.
maru:Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
eva222 Sa aiba rabdare ca timpul le rezolva pe toate.
maru:Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
eva222 Unele da, unele nu. Totul depinde de oameni.
maru:Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
eva222 Personal nu sunt de acord cu ea, dar din pacate marea majoritate asa joaca si atunci trebuie sa ne adaptam.Cel mai important e sa fi destul de deschis la minte sa anticipezi urmatoarea miscare a "dusmanilor".
maru:Ce parere ai despre jucatorii care jignesc?
eva222 Aceesi parere pe care o am si despre jucatorii care uita ca e un joc si refuleaza ca un canal colector aici.Toate frustrarile ies in evidenta aici pentru ca omul din spatele nickului se simte protejat de anonimatul oferit de nickul de joc. Imposibilitatea identificarii il face sa verse tot veninul din el. Unii injura iar altii te ameninta ca te omoara pe strada.Depinde de gradul de alienare si de educatie al fiecaruia.Unii sunt mai nebuni ca altii.
maru:Cum ti s-a parut forumul extern prima data cand ai intrat?
eva222 Animat, interesant, atractiv.
maru:Comparand cu "prima oara" cand ai intrat pe extern si pana acum, cum consideri modificarile facute pe forum?
eva222 Forumul a incetat sa mai fie constructiv e doar o sursa de manifestare a opiniilor divergente.
maru:Ce parere ai despre moderatoarea Lumii 23?
eva222 Tanara, promitatoare, deschisa sugestiilor.
maru:Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
eva222 Nervi de otel si rabdare va doresc. Si binenteles..... spor la joc
 

DeletedUser

Interviu andreiuntaru

maru:O scurta prezentare a ta, te rog
andreiuntaru Ma numesc andrei,atat.Nu suntem pe hi5 sa facem schimb de informatii private ,si nici nu cred ca intereseaza pe cineva,aici suntem sa jucam triburile :p
maru:Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
andreiuntaru Un prieten,mi a prezentat un joc, Imperia,stiind ca imi plac foarte mult jocurile de strategie.Dar fiindca acolo,era ca si pe travian,dai bani ai avantaje imense,m am mutat pe triburile.
maru:Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
andreiuntaru de la lumea 3 in sus
maru:Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 23?
andreiuntaru O lume destul de inactiva,desi la viteza de o are se mentine destul de bine.Dar nicio lume nu va putea egala l 6,lumea mea de suflet.
maru:Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
andreiuntaru Nimic nou,doar retusuri
maru:Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
andreiuntaru Da, nu vad de ce nu...
maru:Ce parere ai de versiunile de joc care s-au facut de-a lungul timpului?
andreiuntaru eh,sunt ok ,sa zic,desi clasicul e mult mai frumos
maru:Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 23 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
andreiuntaru Sunt ceva jucatori,si lideri buni pe l23,dar majoritatea sunt copii ce se afla la prima lume
maru:Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
andreiuntaru Jucatorii noi,nu prea mai au loc de cei vechi ,dar asa e oriunde in lume...
maru:Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
andreiuntaruMa intrebati,cand voi inchide lumea...
maru:Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
andreiuntaru Da pe lumea 1,imi facusem un trib ,si declarasem razboi,PNA,pace si alianta cu un altul in aceeasi zi,intr un interval de 1 ora
maru:Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L23, mai bine zis cel mai experimentat?
andreiuntaru H/G
maru:Ai vreun "mentor" pe acest joc?
andreiuntaru Nop,mereu mi a placut sa aflu fara sa intreb,desi mentor poti numi toata lumea ,fiindca de la oricine inveti ceva nou
maru:Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
andreiuntaru Da,chiar acum,sortii sunt impotriva noastra
maru:Ne poti enumera cativa prieteni de pe L23?
andreiuntaru neme,eva,cata,ciuha,old,karina
maru:Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L23, care ar fi acel top si de ce?
andreiuntaru nu prea cunosc multa lume pe ,l23,dar ca atac,dupa mine nemessys mi se pare foarte bun )
iar in aparare,logic eva222 ,evident insa ca dupa mine
maru:Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”.
andreiuntaru coleg : - Old Shatterand Jr.
aliat : - Pongos
dusman: - nu imi vine in minte niciun nume,probabil inca nu am dat de unul pe masura mea
maru:Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
andreiuntaru Tinteti va ,de el,e frumos
maru:Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
andreiuntaru Ce e de comentat...,invingatorii scriu istoria,iar invinsii aduc argumente
maru:Ce parere ai despre jucatorii care jignesc?
andreiuntaru Sincer ii inteleg,te mai apuca uneori )
maru:Cum ti s-a parut forumul extern prima data cand ai intrat?
andreiuntaru e un cuib de vipere
maru: Comparand cu "prima oara" cand ai intrat pe extern si pana acum, cum consideri modificarile facute pe forum?
andreiuntaru 0 barat
maru:Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
andreiuntaru Habar n am....,protestati impotriva maririi avantajelor si preturilor de la pp uri
Aa,si salut
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Interviu trfik





Adenauer
Buna, sunt Adenauer, moderatorul de pe forumul extern, ai fost nominalizat acolo pentru un interviu. Esti de acord sa-mi raspunzi la cateva intrebari?


trfik
:))ia zii



Adenauer
In primul rand, te rog sa-ti faci o mica prezentare, numele real, varsta si ocupatia, eventuale hobby-uri.



trfik
pfff ce naiba duar nu vrei sa ma ei de sotie



Adenauer
:)) Am deja o logodnica, multumesc frumos, nu-mi doresc alta :D.

Intrebarea isi doreste sa arate celorlalti useri persoana din spatele jucatorului. Daca doresti sa raspunzi, ok, daca nu...voi trece la intrebari legate strict de joc.

Adenauer
De curand pe harta au izbucnit o serie de conflicte si din cate se pare harta pare a lua "foc". Imi poti explica te rog cum priveste tribul familia INQ, aceste conflicte?


trfik
:))foarte bine se cheama triburile .ro jocul asta deci nu vad ce conteaza culoarea harti atata timp cat ne si distram..



Adenauer
Atat membrii DEO cati si membrii woc sunt convinsi ca vor avea castig de cauza in razboiul cu voi. Ce le transmiti pe aceasta cale?




trfik
Nu pot sa le urez decat multa bafta dar cei care sant mai vechi pe jocul asta nu se aventureaza sa de-a declarati(pe forumul tribului) ca disparem in cateva luni cum procedeaza cei pe care ia luat valul....
Chiar daca situatia e ceva mai nasoala pt familia ~INQ~ nici in 2 ani (asta minim) nu vor reusi sa cucereasaca jumatate din satele care le detinem pana la ora actuala.
Asa ca poti sa le transmiti la cei care *** comentari aiurea sa revina cu picioarele pe pamant ca au treaba multa si de lunga durata..
trfik
Forumul extern mai bine zis..



Adenauer
Ca tot veni vorba de jucatori vechi, imi poti spune ce experienta ai pe joc? Care din lumile pe care ai jucat ti s-a parut mai interesanta, si cum vezi L23 in comparatie cu celelalte?



trfik
Experienta nu am prea multa si indiferent de cat acumulezi tot e loc si de mai bine..
cum vad lumea asta...

Hmmm plina de baeti versatI care au mai jucat pe alte lumi anterioare si cu multe probleme ca e ** si de relati...

Deci incurcata rau intr-un cuvant:))


Adenauer
Incurcat de multe ori e sinonim si cu interesant, deci poate fi un lucru bun. Din cate observ te descurci momentan bine.
Daca ai avea posibilitatea sa joci intr-un alt trib de pe l23, care ar fi acela, si de ce?



trfik
Noup nici o sansa cred...
Aici am prieteni si cunostintele vechi cu care imi merge bine si ma simt si bine..
Cu toate ca si in WoC si in DEO am fosti colegi de pe alte lumi iti da-i seama cred ca ar insemna sa o iei de la capat intr-un alt trib si la ora actuala..nebunie curata...
Cat despre faza asta Incurcat de multe ori e sinonim si cu interesant, nu e deloc interesant cand iti ei ban pe atacabil pe un motiv de doi bani si multe altele deci interesant in nici un caz..



Adenauer
Ok, atunci imi retrag acea parte a frazei. :) Nu vreau sa aducem in discutie adminii si deciziile lor. Nu e domeniul meu si nu-mi sta in fire sa ma bag unde nu stiu.

Pe parcursul istoriei, s-au adus mai mult imbunatatiri la joc, ce parere ai de cum arata acum jocul Triburile.ro?



trfik
Ei arata mult mai bine acuma normal




Adenauer
Poti sa-mi povestesti cel mai frumos, amuzant sau interesant moment pe care l-ai avut pe triburi? Si poate chiar cel mai enervant sau penibil?


trfik

O sa incep cu cel mai enervant.

Sa intimplat cand mi-am luat ban pe atacabil pe gratis cred eu mai mult ca sigur.
Cat despre momente frumoase in cativa ani de triburi am avut parte de multe de tot felul dar in special unele mesaje mau amuzat teribil.



Adenauer
Te rog comenteaza-mi urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.



trfik
Ei pe naiba asta e o expresie care nu are ce cauta pe triburi.
E un jok pana la toata urma in pisici masi trebuie sa ne simtim bine intrand aici si sa ne faca placere.
Daca ar fii sa iau expresia in serios cum uni chiar o *** ar insemna sa ma urc in masina si sa trag o fuga pana la oradea si sa-i trag doua-n freza la cel care si-a permis sa lanseze atacuri pe satele mele:))



Adenauer
:)), vorbeste si tu cu 2-3 colegi sa va grupati. Unii mergeti in Banat, altii in Moldova si tot asa :D.

In incheiere, doresti sa transmiti ceva cititorilor interviului?

Mie mi-a parut bine ca m-ai ascultat si iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns la intrebari.




trfik
Da ai salut pe toti si sa nu ia jocul asta prea in serios ca nu face bine.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus