Interviuri

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

In aceasta saptamana pentru inceput m-am gandit sa-l intervievez pe Hades123.

maru: Buna, cu cine am placerea de a vorbi?
Hades123: Buna, Andrei ma numesc
maru: Andrei ne poti spune cate ceva de tine?
Hades123: Desigur, am aprope 27 ani,sunt student la facultatea de medicina din Constanta.
maru: Cum ai gasit acest joc, triburile?
Hades123: Nici nu mai stiu in ce conjunctura,un amic de-al meu innebunit dupa un joc, "Die staemme",imi spune despre ce este vorba,si ma convinge sa incerc...cea mai mare greseala a lui...se intampla prin 2005 daca nu ma insel...si asa a inceput aventura lui Hades in acest joc.
Dupa ce am invatat tehnicile de baza de la taticii nemti,am decis sa merg pe un server unde se comunica in engleza,deoarece nemtii nu prea se chinuie cu limba asta,si ma simteam oarecum marginalizat...si asa ajung pe tribalwars.net,world 3 care se deschisese de cateva luni.
Acolo dupa mai multe peripetii,cresc marisor cateva sute de sate si il intalnesc pe Valiusha,cu care m-am imprietenit dupa cateva discutii serioase,a fost "dragoste la prima vedere".
Plictisiti fiind de conturile "grase" de pe .net, am decis impreuna cu inca cativa romani experimentati de pe serverul englezesc sa venim pe lumea 1,versiunea beta... iar de aici inainte istoria o cunoaste toata lumea.

maru: De ce ai ales nick-ul de Hades, si nu altceva?...
Ca de exemplu: mishu, imparatul roman, etc...

Hades123: e veche povestea,mi-a placut intotdeauna mitologia greaca,si am fost fascinat de ea....Hades si Nocturnus erau nick-urile mele pe care le foloseam frecvent cand jucam CS (coutner strike) si starcraft inainte sa ma apuc de triburile,si cum ChirurG era folosit pe lumea 1 de un oarecare,am decis sa pastrez traditia.
maru: Poti face o simpla comparatie intre serverele straine si cel romanesc?
Hades123: comparatia nu este chiar atat de simpla.......nivelul jucatorilor,ca varsta,facand o medie,la noi sunt prea multi copii.....ca si limbaj si mod de abordare al inamicilor,la noi din pacate s-a uitat ce e aia limba romana,cuvinte ca respect si onoare lipsesc din vocabularul jucatorilor,fiind inlocuite cu limbaj de mess si niste glume expirate de...e trist,dar asta e.
ca si nivel de cunostinta al jocului,cei mai mari strategi si jucatorii buni nu se chinuie pe .ro si prefera alte servere....mie imi place sa ma chinui,deci am ramas pe .ro

maru: Ce te-a facut sa ramai pe acest joc?
Hades123: nu am ramas, acum revin dupa o pauza de 3 ani...
acum 2-3 saptamani imi faceam curat in lista de mess, si am dat peste id-ul lui aquilla fost inamic pe lumea 1, l-am sters crezand ca nu ma mai stie nimeni dupa triburile.... dupa aceasta am primit un buzz de la un id-u pe care nu-l cunosteam dar, era on...s-a prezentat, mi-a zis ca este berelagreu si m-a convins sa joc pe lumea 19.

maru: Cum ti se pare Lumea 19 ?
Hades 123: lume lenta....iar ce am vazut mai nou pe forum,cu flame ieftin si triburi "modeste" din cale afara doar pentru ca au XXX milioane puncte....nu era asa inainte...oricum este un contrast enorm intre ce era si ce a ajuns acest joc
Inainte imi amintesc,jucatorii se chinuiau sa vorbeasca intr-un limbaj cat mai medieval,exista respect fata de adversar,de "hackerit" conturi nu am auzit niciodata pana acum
si multe altele care fac ca stralucirea acestui joc sa se piarda intr-o mare de noroi.

maru: Ne poti spune si noua care e diferenta dintre noob si newbie ?[/COLOR]
Hades123: un n00b nu este egal cu newbie
newbie este jucatorul nou intr-un joc,care nu stie chiar asa multe,dar invatand pe parcurs poate deveni experimentat....deci newbie sunt toti la inceput.
n00b este jucatorul care nu invata niciodata ceva din joc,si se sparge in figuri aiurea,rade singur la bancurile lui,niciodata nu isi va depasi conditia

maru: Tinand cont ca de cand a inceput jocul...respectiv lumea 1, si a avansat pana la Lumea 19, respectiv lumea 20, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Hades 123: multe dintre modificari sunt luate de pe travian, sau alte browsere, sunt destul de multe chestii care limiteaza jocul, ca de exemplu: biserica, regula de fake, etc.
pentru ca acum orice noob cu daca are CP si scripturi, si timp, face fata cat de cat

maru: ce parere ai de schimbare modului de folosire a sistemului de cont premium?
Hades123: sincer, nu ma intereseaza.... nu am folosit niciodata CP in afara de ala primit gratis cand atingi 500 de puncte....insa trebuie punctat ceva: inainte nu aveai voie cu scripturi...daca stai sa te gandesti sunt o modalitate de a trisa.
Un jucator adevarat nu are nevoie de scipturi!
Folosirea scripturilor cu CP s-a dorit doar ca afacerea sa fie profitabila, insa calitatea jocului a scazut mult.

maru: O ultima intrebare: ce sfaturi ai dori sa le dai jucatorilor din lumea 19?
Hades123: O intrebare simpla, desi pentru aceste sfaturi voi primi multe... inapoi:
1. Lasati scripturile si folositi-va mai mult capacitatiile proprii;
2. Scumpirea CP-ului nu inseamna sfarsitul lumii! ( puteti juca si fara)
3.Incercati sa mai "respirati" din cand in cand, nu mai puneti atata pasiune in asta, e doar un joc ce iti mananca timp foarte mult si la un moment dat o sa ajungi sa te intrebi: " ce am facut eu cu ultimii 2 ani din viata?" si o sa-ti amintesti doar mii de atacuri si pm-uri.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Interviu akka19

maru:Buna seara!
akka19:Buna seara si tie!
maru: Iti multumesc ca mi-ai acordat sansa, pentru a lua acest interviu....
Pentru inceput ar trebui sa stim si noi, cine se ascunde in spatele acestui nick... te rog ai putea sa te prezinti?
akka19: Nu ai pentru ce, să încep, mă numesc Adrian , am 20 de ani, momentan sunt student la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor.
maru: Frumoasa facultate dar grea, parerea mea.
akka19: Intr-adevar e grea, dar are si partile ei frumoase, lasand la o parte contextul crizei economice si financiare care ne afecteaza pe toti.
De altfel, de cand eram copil am aratat cu degetul spre ea, si..am ajuns sa fiu student acolo.
maru: Un ideal si un vis implinit, mult succes sa ai.
akka19: Multumesc!
maru: Legat de joc Adrian, cum te-ai apucat de acesta?
akka19: Nu joc de foarte mult imp, doar de aproape 2 ani...am inceput pe tribalwars.net ca orice incepator, fara experienta, si nesfatuit de nimeni, mai mult jucam Sim City decat triburile...se subintelege ce faceam :)
Ajungeam sa fac curte nobila intr-un sfarsit si innobilam un jucator...eram tot fericit, amuzat, cand la 2 ore dupa ce innobilasem satul, ma ataca un jucator mai mare cu 4 atacuri intr-o secunda, deci inceputul aventurii mele se sfarsea...
Aventura pe triburile.ro, incepe odata cu venirea la facultate cand colegul meu de camera juca pe L10...avea multe sate, si mi-a zis ca intr-o zi se deschide o lume noua, daca nu vreau sa ma bag si eu...m-am bagat
Am jucat pe aceasta noua lume, Lumea 13 si am inceput sa-l intreb tehnici de dezvoltare, ce e bine sa fac la inceput...incercam sa prind si eu...nu acordam atentie jocului, imi era prea lene sa citesc tutorialele.
Colegul meu in loc sa ma invete, mi-a zis sa fac multa aparare si sa o trimit la el in sat, sprijin...eu luam sate de barbari si el sate de la jucatori...el avea 6 sate de atac si eu 4-5 de aparare...pana intr-o zi cand mi-am dat seama ce face, si mi-am dat seama ca face misto... de atunci pot spune ca am invatat sa joc triburile.
Am stat 2 luni, si am intart pe L15, deja incepusem sa mai citesc un tutorial, sa mai vorbesc cu cate un jucator, si am prins ideea de baza...
Am intrat pe L15, aici am inceput sa joc bine, chiar am avut un start bun, ajunsesem sa am in jur de 10 sate, dar din cauza unui mic accident am renuntat.
maru: Ce te-a facut sa te reintorci pe joc?
akka19: Toamna trecuta, aveam foarte mult timp la dispozitie , si neavand ce face un fost coleg de pe l15 ma intrebat daca nu vreau sa intru pe o lume noua (l17)...
Am acceptat, si am jucat acolo pana ce am decis ca nu mai are rost sa continui "Aventura" , mutandu-ma alaturi de majoritatea membrilor de pe l17 pe l19 in C.k.
maru: Ce iti place la acest joc?
akka19: Legat de aspectele care imi plac , pot zice ca s-au schimbat odata cu trecerea timpului ... la inceput vroiam puncte nereflectand la aspectul trupe , asezare a satelor... momentan ce imi place la acest joc , nu stiu daca tine de aspecte tehnice, mai mult de cele psihologice... Imi place sa rad foarte mult , sa imi fac noi prieteni si sa mai schimb vorbe, de cele mai multe ori stau de vorba de forum ..
maru: Ce iti place la tribul tau?
akka19: La tribul meu... nu pot zice ca e al meu in primul rand . Este o oarecare organizare , dar pot zice, ca am mai multe lucruri care Nu imi plac, lucuri pe care nu vreau sa le enumar.
maru: Ce alt trib de pe Lumea 19 apreciezi, si de ce?
akka19: Tribul Bebe il apreciez din toate punctele de vedere , nr de playeri, organizare, experienta ... Deasemenea si Ronini , nu pot sa trec peste aspectul ca e condus de un jucator bun , in persoana lui Martzian
maru: Desi nu este deschisa de foarte mult timp Lumea 19, ai putea sa ne spui daca se respecta diplomatia?
akka19: Da, diplomatia se respecta, doar e C.k. !
maru: Cum vezi tu tribul perfect, ideal? (legat de conducatori, jucatori si diplomatie)
akka19: Nu cred ca exista un trib perfect , decat daca e format din 20-30 de jucatori... Cu cat e mai mare cu atat sunt mai multe probleme... Daca ai 30 de jucatori, alaturi de care ai mai jucat poti zice ca e aproape perfect . Legat de conducere , depinde de numarul de jucatori , dar din punctul meu de vedere al conducerii : 1-2 intemeietori si 2-3 conducatori sunt suficienti pentru a tine tribul pe linie . Diplomatia ; Variaza , in functie de situaite, de jucatori, de directiile impuse de la inceputul lumii, de probleme care apar pe parcursul evoluarii hartii ... Nu suntem adeptul aliantelor si a barbariadei... 1 alianta , 1 Pna sa zicem in anumite conditii... Nu e o regula standard sa fie nuante de albastru.. poate fi doar rosie harta daca "ai cu ce".. Jucatorii ocupa cel mai important loc in top, lasand diplomatia, conducere si altele , doar tribul e format din jucatori ... Cu putina experienta , rabdare dar cu mult timp liber poti face lucruri frumoase , daca exista colaborare si intelegere .
maru: Ce parere ai despre jucatorii care se dau buni din cauza numarului de puncte, dar de fapt sunt slabi?
akka19: "Ii ador " ce pot sa zic despre ei... Sunt o fire impulsiva si de multe ori am fost pus in situatii de acest gen , cand ai multe sate le acoperi greu pe toate , in situatia in care ai multe atacuri.. sunt adeptul fake-urilor... niciodata nu atac fara sa spionez si niciodata nu atac doar un sat,...urmaresc statisticile , si imi dau seama despre fiecare cum joaca . Jucatori slabi au existat, exista si vor exista ...
maru: Crezi ca exista o ierarhie intre jucatori?
akka19: Ierarhie.. Depinde cum privesti lucrurile : Sunt jucatorii care vor sa se afirme prin sate... jucatorii care se lauda ca uite cate puncte am pe lumea X,Y.. Eu unul nu respect nici o ierarhie , din punctul meu de vedere ierarhia se creeaza pe fiecare lume in mod individual .Dupa cel putin jumatate de an vezi cum stau lucrurile , multi intra sa vada ce se intampla, "altii creeaza un trib ,joaca o luna, dupa care se lasa , acei seniori(sa-i numim) nu cred ca ar merita sa faca un trib dupa care sa se lase , pentru ca in momentul cand creezi un trib, si esti declarat intemeitor , cand dispare tribul dispari si tu... aici e o poveste de care nu ma leg dar ma deranjeaza. Daca te referi la ierarhia de gen "intemeietor- jucator din trib fara drepturi " relatia trebuie sa fie de colegialitate si atat . Conducerea traseaza sarcinile dupa care trebuie sa ne orientam fiecare . Nu e just sa existe tupeu si aroganta intre membrii aceluiasi trib, ci doar seriozitate si atat !
maru: Ce parere ai despre Lumea 19? ( in general)
akka19: Din punctul meu de vedere e o lume antrenanta, daca iti cauti de treaba gasesti si nu te plictisesti . Aminteam mai sus de acei care intra si se lasa (de plictiseala) ,au fost multi si s-au lasat... Bine ca stiu care is acele personaje ,sa ma feresc de acum , pentru ca incurca foarte mult prezenta lor . Sunt jucatori buni prezenti, dar e loc de mai bine...
maru: Ce parere ai de zvonurile legate de acele spargeri de conturi?
akka19: Despre spargerile de conturi... Teribilism as numi ,nu stiu prea multe legate de spargerile de conturi care s-au petrecut pe l19 , dar as zice.. probabil e doar un cliseu folosit de unii . Aviz amatorilor: poate atentati la contul meu :)) ... nu m-ar deranja sa mi se sparga contul cu o conditie : sa continue ce am inceput eu
maru: Ce mesaj ai dori sa le transmiti jucatorilor de pe Lumea 19?
akka19: Jucatorilor de pe l19... nu stiu ce ar fi de transmis in afara de aspectele legate de viata reala : e un joc, si poti pierde toate satele intr-o noapte, dar prietenii , familia rebuie sa ii ai alaturi toata viata ... Nu uitati , ca odata ai 16-18-20-24de ani ... Sa jucati sa va distrati nu sa refulati pe internet si sa va credeti cavalerii mesei trapezoidale :D
[12:37:16] akka19: Un sfat care sunt in masura sa il dau... gasiti-va un prieten cu care sa jucati pe cont daca va e greu sa renuntati de tot , astfel , puteti iesi si la bere si la suc , si cu prietena/prietenul ...
maru: Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce?
akka19: Pe viitor as dori un interviu cu : mutulicaph , nu l-am vazut pana acum pe extern , pare a fi un jucator bun, a fost in top de la inceputul lumii , e acolo si acum am urmarit oarecum evolutia lui si cred ca merita ...
Cred ca ar fi un interviu reusit.
maru: Iti multumesc pentru timpul acordat si scuza-ma de deranj!
akka19: Cu placere , nu e nici un deranj , iti urez bafta in activitatea de moderator!



Interviu Puski-Ilie

Gabytza17: Buna ziua.
Puski-Ilie : Buna.

Gabytza17: Cine se ascunde in spatele nick-ului Puski-Ilie?
Puski-Ilie : Puşcaş Ilie, un om , cu principii şi ţeluri bine definite..

Gabytza17: Am observat ca joci de ceva timp triburile, ne poti spune de unde ai aflat de joc si ce te-a atras la el?
Puski-Ilie : Jocul mi-a fost recomandat de un coleg, prima dată am intrat doar pentru a vedea despre ce e vorba, dar într-o săptămână am devenit un pasionat al jocului...între timp colegul care mi-a prezentat jocul nu mai joacă demult, iar eu joc deja de vreo 3-4 ani...M-a atras respectul cu care se tratau jucătorii între ei la aceea vreme, pe serverul unde jucam, tutorialele bine explicate şi ideea de joc în timp de real...de abia aşteptam să intru să mai dau câte o comandă .

Gabytza17: Vorbesti la trecut de respect, consideri ca in ziua de astazi jucatorii nu se mai respecta intre ei?
Puski-Ilie : Din păcate da nu mai e acelaşi respect între jucători, dacă aş fi început acum să joc şi nu acum 3-4 ani , nu aş găsi aceiaşi plăcere în joc, iar tutorialele de multe ori lipsesc de pe forumul unui trib bun...un jucător începător nu mai are aceleaşi şanse de a avansa, în cunoştinţele despre joc cel puţin...

Gabytza17: Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
Puski-Ilie : Da, sunt mai mult decât necesare, pentru că nu toţi membrii unui trib pot să ştie totul despre acest joc, deşi unii nu recunosc asta, le-ar prinde bine nişte tutoriale .

Gabytza17: Ajungem la Lumea 19, ce anume te-a determinat sa iti formezi propriul trib si cat de dificil este sa il conduci? Reusesti sa multumesti toti jucatorii sau faci parte din cealalta categorie de conducatori , cuvantul lor sa fie lege?
Puski-Ilie : Lumea 19 , prima lume cu versiunea 6.0 , trebuia să fie ceva special... Ideea de trib format din colegi moderatori a fost prima idee care mi-a trecut prin minte, şi asta am şi făcut alături de alţi câţiva jucători minunaţi de pe serverul .ro . Dificultatea cu care conduc acest trib e dată de pretenţiile mele, dacă vreau un trib bun trebuie să îi dau o foarte mare atenţie, deci e destul de greu dar am noroc pentru că am alături un colectiv bun, care mă ajută tot timpul...în legătură cu stilul meu de conducere, sunt undeva la mijloc, caut să îmi mulţumesc membrii dar în acelaşi timp cu toţii ştiu că regulamentul şi implicit cuvântul meu e lege...

Gabytza17: Spre deosebire de lumile anterioare pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 19 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Puski-Ilie : Lumea 19 are foarte mulţi jucători experimentaţi, chiar nu mă aşteptam la aşa ceva înainte de a începe această lume ...puţini conducători sunt începători sau fără experienţă, cu bunul simţ stă mai prost lumea 19...conducătorii, majoritatea buni, cu câteva excepţii(nu voi da exemple)...cei care preferă alianţele în locul războaielor, pentru că să nu uităm e un joc de război nu de socializare sau alte chestii de genu...

Gabytza17: Toata lumea a observat ca esti si moderator, ne poti spune daca este mai dificil sa fii si moderator si jucator? S-au intamplat sa fie cazuri in care ai primit in joc mesaje mai mult sau mai putin jignitoare datorita activitatii ca moderator?
Puski-Ilie : Sigur că e mai dificil , ai mai multă responsabilitate, nu doar pe forum ci şi în joc, ambele au un regulament care trebuie respectat cu stricteţe, cel puţin asta e părerea mea ...nu îmi amintesc să fi primit în joc mesaje jignitoare datorită activităţii mele de moderator, mai degrabă invers...pe forum datorită activităţii mele ca jucător.

Gabytza17: De cand ai inceput sa joci, ti-au atras atentia anumiti jucatori? Daca da, ne poti da niste nume?
Puski-Ilie : Mi-au atras atenţia mai mulţi...sigur că da, ca jucători foarte buni aş aminiti jucători precum: steaua cazatoare, Mason aragon1965, profucv, iurka , wassabi, f1nu.ro , stil ...şi desigur ar mai fi mulţi alţii...aa era să uit...şi gabytza17...sau b i b i

Gabytza17: Crezi ca ai avea de invatat de la cei mai sus amintiti de tine?
Puski-Ilie : Da, cred că aş mai avea câte ceva..pentru că omul cât trăieşte învaţă...şi am şi învăţat destule de la câţiva dintre ei.

Gabytza17: Iti multumesc pentru timpul si rabdarea acordata. Sper ca nu te-am deranjat prea mult.
Puski-Ilie : Nu deloc, si eu iti multumesc.


Interviu Bachus

Gabytza17: Buna, pentru inceput cred ca ar fi bine sa ne spui cateva lucruri despre tine, despre jucatorul din spatele contului Bachus.
Bachus. :Ma numesc Alexandru, 18 ani din Urlati, Prahova

Gabytza17: Cred ca o sa ti se para un stereotip, dar intotdeauna am fost curioasa de cum s-au apucat altii de triburile, de unde au auzit sau cine i-a indemnat sa joace. Tu cum ai aflat de el?
Bachus. : Acum 4 ani daca nu ma insel, in vara dinaintea aparitiei lumii 3 mai exact, mi-am bagat internet si din plictiseala mai dadeam search-uri pe google pe diverse teme si pe pagina 3-4 a unei cautari am vazut linkul de la www.triburile.ro si o descriere care m-a atras. mi-am facut cont si m-am inscris pe lumea 2. Cam asa a inceput totul. Pe lumea 2 mi-am facut
primul prieten, datorita caruia am invatat sa joc, anume hapchu. nu stiam cu ce se "mananca" jocul, dar a avut rabdarea sa-mi explice si astfel am inceput sa dominam zona din care faceam parte. Oricum... nu la mult timp a inceput lumea 3, unde m-a invitat sa joc alaturi de cativa prieteni si colegi de-ai lui, intr-un trib mic, care la inceput s-a numit R.R. (Rome Reunited), dar la vreo 2 saptamani si-a schimbat denumirea in M.T., un nume ceva mai cunoscut jucatorilor de triburi.
Ceea ce m-a atras cel mai mult a fost faptul ca desi nu eram 40 in trib, aveam razboi cu toata lumea, si desi la inceput am fost speriat mi-am dat seama repede ca nu numarul conteaza ci calitatea. Astfel am inceput sa crestem, am dus la destramarea unei familii formata din triburile ce detineau primele 5-6 locuri din clasament. Totul era frumos... pe forum toata ziua vorbarie
multa, noaptea atacuri organizate, respect intre jucatori, sprijin pana la ultimul lancier... daca pica unul din noi picau toti, dar asta nu s-a intamplat si in timp am ajuns in top si cei mai vechi pe triburile cunosc istoria tribului menthor pe L3.

Gabytza17: O poveste foarte interesanta, si tu ca si Domnul Moderator Puski-ilie vorbiti de respect la trecut. Chiar credeti ca jucatorii nu se mai respecta?
Bachus. : Jucatorii se respecta in continuare, insa numai adevaratii jucatori, pentru ca apar din ce in ce mai multe persoane carora le lipsesc cativa ani buni de educatie, pentru ca desi e un joc, reflecta caracterul din viata reala destul de mult.

Gabytza17: Ne poti oferi niste exemple de astfel de jucatori pe care ii consideri ca nu respecta vetaranii? (strict la forumul lumii 19)
Bachus. : Pe forum nu sunt 100% atent ce se vorbeste. citesc doar comentariile jucatorilor de care am auzit si numai la topik-uri care mi se par serioase.nu am avut atata timp cat mi-as fi dorit in ultima vreme pentru triburi. final de an scolar.. de acum ca s-a terminat scoala sper sa am mai mult timp.

Gabytza17: Din cate am inteles ai lipsit ceva timp de pe joc, ce te-a determinat sa revii si sa iti formezi propriul trib?
Bachus :intradevar, dupa ce am refacut tribul M.T. (Menthor) pe L5, alaturi de vechii prieteni de pe L3 + altii facuti intre timp si dupa aproximativ un an in care am reusit sa facem o figura destul de frumoasa pe L5, reusiind sa ajungem si sa ne mentinem pe locul 1 cateva luni bune, desi aveam razboaie din plin, am fost tradat de un prieten bun si astfel am decis sa desfiintez tribul, dupa care nu am mai intrat pe triburile pentru aproximativ 1 an de zile... nici nu mai vroiam sa aud, mai ales ca imi ocupa cam 4-5 ore pe zi sa am ocup de organizarea tribului, ca sa nu mai zic cat mai pierdeam si cu contul meu..Am pastrat insa legatura cu prietenii mei si la insistentele lor am decis sa ne readucem aminte de vremurile bune, insa nu ne-am strans decat vreo 30 de persoane (fata de aproximativ 70-80) cati am fost pe L5 si am decis sa nu mai numim tribul Menthor, un nume pe care il respectam si pe care nu am vrut sa-l patam, mai ales ca aceasta a fost prima lume unde am inceput fara nici unul din liderii initiali al vechiului trib de pe L3.Dar lucrurile se pare ca au mers destul de bine... si iata-ne aici

Gabytza17: Dealungul timpului in care ai jucat, au fost jucatori care ti-au intrat la "suflet"? Jucatori carora le datorezi multumiri pentru ca ai ajuns jucatorul care esti acum?
Bachus. : Cu siguranta da. principalul motiv pentru care am continuat sa joc sunt prieteniile legate. as vrea sa amintesc jucatori ca: iomrapid, MrOizo, RomeReunited, thormt,saran, edil casa ... jucatori de la care am invatat cam tot ce stiu eu acum... au facut o minune cu mine... dintr-un noob in 2 saptamani au creat un jucator care a putut rezista si cuceri totul in zona lui, lucru care nu e deloc usor, deci isi poate da toata lumea seama cat de speciali sunt. De asemenea as vrea sa le multumesc si tuturor colegilor mei de pe L19, cei care au fost de la inceput alaturi de mine, jucatori foarte buni, care desi nu arata asta in clasament, cei care se lupta cu ei au simtit pe pielea lor: leul999,shukaru1,danny2,kywy,devas,duffy si multi multi altii, fara de care as fi fost egal cu 0 in jocul asta,de asemenea de la ei am invatat cel mai important lucru: cu prietenii langa tine nu poti decat sa castigi !

Gabytza17: Am inceput sa iau interviuri decat conducatorilor momentan. Intrebarea mea este cat de dificil e sa conduci un trib (nu ca mi-as face eu unul vreodata), dar sunt curioasa daca mai ai timp sa fi si jucator..
Bachus. : Sincer, o fac din placere. avand in vedere oamenii pe care ii am in trib, nu mi-e chiar asa greu, mai apar insa si exceptii. Am insa o echipa intreaga in spate, nu mi-a placut niciodata sa conduc tribul singur, intotdeauna deciziile mari au fost luate de jucatorii de baza ai tribului, iar deciziile mai mici, intotdeauna impreuna cu ceilalti membrii ai conducerii :)

Gabytza17: Referitor la nivelul experientei jucatorilor, cum ai cataloga lumea 19 fata de celalalte lumi pe care ai jucat?
Bachus. : Sincer, lumea 19 mi se pare o lume destul de puternica. sunt multe triburi puternice si multe triburi care pretind sa detina puterea. de asemenea sunt multi jucatori buni, jucatori de echipa si conducatori foarte buni. deabia au inceput sa apara razboaiele mari, dar chiar s-asa inca nu sunt granitele formate, deci mai sunt multe de vazut.

Gabytza17:Ne poti da nume de triburi si jucatori care consideri tu ca au un cuvant de spus pe l19?
Bachus. : Sa iau triburi in ordinea din clasament. ~~SR~~ nu stiu prea multe despre ei, dar se pare ca sunt jucatori buni, cea mai mare medie de puncte/jucator, o pozitie buna, un numar ideal de jucatori.
C.K. un trib bun, din cate am inteles incearca sa-si construiasca o mechipa pentru o lume viitoare, insa sunt puternici, jucatori buni, activi.
T-J - nu stiu ce s-a intamplat cu ei... aveam o parere buna despre ei... au creswcut mult in numar, sper sa nu fie un dezavantaj
Ronini - au fost acolo si mai sunt jucatori alaturi de care am jucat. unii au fost chiar in M.T. pe L5. Un conducator bun, din punctul meu de vedere. fac o echipa buna si N-V pare al lor
TITS - trib cu jucatori de asemena buni, in prezent cred ca duc cel mai interesant razboi de pe L19 si par sa aibe un plus in tot.
Mai sunt triburi bune, este o lume interesanta.iar in privinta jucatorilor... nu exista jucator care sa poata decida de unul singur ceva, totul consta in echipa.

Gabytza17: Ma bucura ca ai aceasta parere despre Lumea 19, eu personal consider ca e o lume destul de slabuta fata de altele. Referitor la forumul extern, esti multumit de cum este moderat? Daca nu, ce ai dori sa i se scoata sau sa i se adauge pentru a fi un loc placut de socializare pentru toata lumea?
Bachus. : Nu petrec foarte mult timp pe extern, deci nu as putea sa spun nimic in privinta moderarii. nu urmaresc decat topic-urile cu referire la razboaie sau descrieri ale triburilor, pentru a sti la ce sa ma astept pe viitor si de asemenea ascult criticile aduse tribului meu pentru a putea indrepta greselile. in rest imi place foarte mult ideea cu interviurile. aduce un plus destul de mare audientei forumului.

Gabytza17: Ai avea sa oferi vreun sfat celorlalti jucatori?
Bachus. : Un sfat pentru jucatorii de triburi: incercati sa va detasati de joc: faceti-va cat mai multi prieteni, nu luati jocul prea in serios, nu va pierdeti serile la calculator... pierdetile seara la o bere cu prietenii sau la un suc cu prietena/prietenul ;).Sa nu cumva sa ajungeti ca daniel: http://www.trilulilu.ro/axn/b3d4e846e17c40/

Gabytza17: Multumesc foarte mult pentru timpul acordat, sper ca nu te-am deranjat (prea mult). As vrea sa te intreb daca ai avea vre-o preferinta pentru viitoarele interviuri.
Bachus. : Cu placere si iti multumesc ca m-ai suportat :p. preferinte nu am, insa ar fi interesant un interviu si cu jucatori din top 5 sau top 10 ... vreau sa stiu viziunea lor asupra jocului (as prefera altii decat cei din tribul meu ca cu ei vorbesc zilnic si le stiu deja parerile)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Interviu Warri0rKING (conducere trib Mongol)

Maru: 1.Descrie-ne putin persoana din spatele nick-ului
Warri0rKING O pesoana simpla ca toata lumea cu tendinte spre jocurile de strategie.
Maru: 2.Cum ai ajuns sa joci triburile?
Warri0rKING Un prieten mi-a aratat jocul.
Maru: 3.cum ai intrat pe aceasta lume( cum ai ajuns)?
Warri0rKING Asa cum ajung toti
Maru: 4.O scurta istorie a nick-ul ales de tine?
Warri0rKING Nu are o istorie anume pur si sipmlu ma reprezinta.
Maru: 5.Daca tribul tau ar disparea,unde ai alege sa joci si de ce?
Warri0rKING Daca se va intampla vrodata acest lucru si ma indoiesc , n-am sa mai joc pe aceasta lume.
Maru: 6.Ce parere ai despre raboaiele tribului tau?
Warri0rKING Suntem invatati cu asa ceva de cand exista tribul MONGOL si dupa un an de joc suntem tot aici si nu plecam nicaieri.
Maru: 7.Cum vezi pozitionarea tribului tau pe harta?
Warri0rKING Este o pozitionare perfecta avem dusmani care ne inconjoara asa ca avem de unde alege sate.
Maru: 8. Care au fost cauzele pornirii razboiului cu CMK?
Warri0rKING Razboiul cu CMK l-am inceput dupa ce ne-au tradat aveam cu iei PNA iar, intr-o seara ne-au atacat atat de puternic incat multi de la noi au pierdut sate considerabile ( sate pe care le-am recuperat)
Maru: 9.Daca ar trebui sa alegi jucatori pentru un nou trib,pe cine ai alege in special?
Warri0rKING Inteaba-ma dupa ce termin cu actuali inamici.
Maru: 10. Care este rolul tau in trib?
Warri0rKING Simplu jucator
Maru: 11. Cum ai caracteriza L19?
Warri0rKING La fel ca toate celalalte
Maru: 12. Care crezi ca sunt "calitatile" unui lider de trib?
Warri0rKING Atata timp cat isi face teaba cum trebuie nu are nevoie de calitati speciale.
Maru: 13. Ce mesaj le transmiti cititorilor
Warri0rKING Sa joace cinstit si alaturi de 1 singur trib doar asa vor ajunge in varf
Maru: 14. Dar dusmanilor?
Warri0rKING Sa dea stergere cont
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Interviu cu Sir Merlin The Great


Maru: Buna si iti multumesc pentru acest interviu
Sir Merlin The Great: Buna Maru, multumesc si eu pentru oportunitate.
Maru: Te poti prezenta in cateva cuvinte te rog frumos, sa stiu cu cine vorbesc?
Sir Merlin the Great: Numele meu este Marian, sunt din Dambovita, am 32 de ani, cam mult timp liber datorat unor probleme medicale dar m-am obisnuit, ador sa scriu versuri si sa mixez muzica Trance
Maru: Cum te-ai apucat de acest joc?
Sir Merlin The Great: Pai probabil la fel ca si multi altii, niste prieteni f apropiati imi tot spuneau de un joc pe net unde cica iti faci armata si te bati cu altii, si ca trebuie sa-l incerc, si pana la urma am facut-o si intr-adevar mi-a placut.
Maru: Pe ce lumi ai mai jucat?
Sir Merlin The Great: Am inceput pe lumea 8, insa am intrat ceva mai tarziu si fiind si incepator nu am facut mare lucru, totusi am invatat cate ceva de acolo, apoi am intrat pe lumea 11 unde initial am facut un trib cu cativa buni prieteni apoi am fost nevoit sa schimb tribul si asta s-a dovedit a fi un lucru esential in dezvoltarea mea ca si jucator, am mers atunci in ENA tribul ce m-a invatat cu adevarat sa joc, am intalnit acolo niste nume care pentru mine sunt cu adevarat mari, Lord Ingus, Hunter-Muttley, NightAngel, JustMeE, Dracula17dec, Paprikoi dar nu in ultimul rand cel mai bun prieten al meu de pe acest joc Hantzu. Am mai jucat pe lumea 17 si acum aici pe 19.
Maru: Cate dintre ele ti-au placut cel mai mult si de ce?
Sir Merlin The Great: Cel mai mult cu siguranta mi-a placut lumea 11, mi-au placut foarte mult cele 2 triburi in care am fost, intai ENA dar tot acolo am intalnit si tribul care ulterior a devenit un soi de familie a mea pe triburi ~~SR~~, in ambele triburi a fost o placuta atmosfera, am intalnit oameni cu experienta, dar si buni spammeri, a fost o lume frumoasa pentru mine asadar.
Maru: Ce inseamna Lumea 19 pentru tine?
Sir Merlin The Great: Lumea 19 la inceput a insemnat reintalnirea cu scorpionii, reinvierea atmosferei degajate si a noptilor de spam fara limite de pe forum, ulterior renuntarea multora dintre ei m-a adus si pe mine in situatia de a renunta insa am ales totusi sa nu o fac, acum lumea 19 inseamna pentru mine o oportunitate de a-mi demonstra in primul rand mie insumi ca sunt capabil de a administra conturi mari, sa imi testez limitele, de ce nu sa si invat lucruri noi, pentru ca eu consider ca niciodata nu poti afirma ca le stii pe toate.
Maru: Dintre razboaiele de pana acum care ti s-au parut cele mai frumoase/cele mai grele? (motiveaza te rog)
Sir Merlin The Great: Pai nu stiu daca un razboi poate fi numit frumos, insa daca este sa judecam dupa acest criteriu, atunci imi amintesc cu placere de razboiul de pe la inceputuri cu tribul Identity Crysis, pe atunci toti principalii scorpioni jucau activ si asta se cunostea, mai era si teama constanta de noile atacuri ca eu eram atunci foarte expus in granita cu ei, dar era placut sa lupti pana la ultimul soldatel pentru un sat care atunci chiar conta. Cel mai greu insa a fost razboiul cu CK, cu care SR a avut alianta si in ciuda eforturilor mele nu am putut evita conflictul, si era greu de digerat sa vezi cu fosti aliati se lupta unii cu altii, a fost destul de greu de suportat sa vad cum tot pierdeam sate la ei noi SR-ul fara ca eu sa pot face mare lucru.
Maru: Daca ar fi sa o iei de la 0 de pe aceasta Lume 19, unde ai intra si de ce?
Sir Merlin The Great: Aici ar fi 2 variante:
- As incerca creearea unui trib cu colegii apropiati din titani deoarece in ciuda celor ce se vehiculeaza pe forum va asigur ca sunt destui oameni cu care as juca cu placere oricand, sau daca nu se poate cu ei, atunci mi-ar placea sa merg in TJ, in SR am avut alianta cu ei si lucrurile au mers mai mult decat ok, de aceea respect acel trib si conducerea de acolo.
Maru: Cum s-a intemeiat tribul din care faci parte?

Sir Merlin The Great: TITANII au aparut in urma unor miscari diplomatice destul de importante in sudul hartii, si mare parte din merit il are mefi, intai prin incheierea aliantei cu CK pe cand el era in MK, ulterior a urmat fuziunea CK/MK si denumirea noului trib asa cum este acum, problemele pe care le avem se datoresc si lipsei de coeziune care urmeaza aproape intotdeauna unei asemenea fuziuni, totusi conducatorii au incercat sa ii uneasca pe toti si asta apreciez in principal.
Maru: Ce a insemnat tribul ~~SR~~ pentru tine?
Sir Merlin The Great: Tribul ~~SR~~... pai asa cum spuneam si mai sus, scorpionii sunt familia mea aici pe triburi, suntem un grup nu foarte mare dar un grup strans uniti si atunci cand timpul ne permite sa ne adunam pe o noua lume facem jocul cu adevarat placut pt fiecare din noi, seri in care te trezesti pur si simplu razand in hohote citind postarile fiecaruia de pe forum, spam fara limite insa intoteauna civilizat, lupta stransa cu fiecare soldatel pentru ajutarea celui in nevoie, si altele care fac jocul cu adevarat frumos.
Maru: Razboiul cu tribul TY. cum s-a declansat? (cauze)
Sir Merlin The Great: TY dupa cum toti stiu ne-au fost aliati destul de mult timp, si la inceput lucrurile mergeau bine atat pe forumul comun cat si in joc, insa s-au facut greseli destul de importante de ambele tabere, apoi mici probleme care uneori pareau imposibil de rezolvat multumitor pt ambele tabere si toate astea au creeat frictiuni, au creeat rivalitati si cum in jocul asta orgoliul este o parte importanta si decisiva inevitabilul s-a produs.
Maru: Ce nu iti convine la jucatori? ( referitor la caracter si comportament)
Sir Merlin The Great: Aici ar fi multe de comentat insa acest aspect tine totusi si de preferintele fiecaruia, de principii; gandire, si alti asemenea factori asa ca voi incerca totusi sa fiu scurt, din pacate prea multi jucatori care confunda acest joc cu realitatea, cu ce fac ei acolo in viata de zi cu zi, prea multa imaturitate, uneori chiar rautate, uitam de multe ori insasi notiunea de om si ce ne difera pe noi de ceilalti ocupanti ai acestei lumi in care traim, uitam sa fim civilizati si e destul de trist...
Maru: Ce jucatori de pe aceasta lume au demonstrat ca sunt buni?
Sir Merlin The Great: Sunt destul de multi jucatori care au aratat experienta in joc, atat colegi de-ai mei: Balgary, Godlike, zeranex1234, marele bunic, deniku, dar si adversari: Artemis and Addy, Te iubesc..., Chevix, m@ny@x-YKZ-L8, efemeract si ar mai fi probabil destui, sunt totusi si cateva nume pe care prefer sa nu le dau din motive evidente dar de care pe viitor voi sti sa ma feresc ( nu este niciunul din cei sus mentionati ).
Maru: Ce pareri ai despre forumul extern si cum crezi ca ar trebui el sa fie imbunatatit?
Sir Merlin The Great: Daca vorbim de forumul extern la modul general, mi se pare totusi ok, si nu cred sa fie neaparata nevoie de inbunatatiri, la urma urmei forumul nu il faceti voi moderatorii si adminii, ci doar il intretineti si-l supravegheati, forumul in sine este facut de cei care posteaza pe el. Daca insa vorbim despre sectiunea lumii 19 nu vreau sa imi fie luata in nume de rau insa lasa oarecum de dorit, s-a cam tabloidizat si multi nu mai intra aici de stresul umilintelor la care ar fi supusi de alti useri, eu unul m-am saturat sa tot fiu judecat de persoane care totusi nu ma cunosc absolut deloc cum sunt in realitate, m-am saturat sa tot fiu jignit si umilit in public de atatea ori si cu atata rautate si mi-as dori ca tu sa fii ceva mai dura cu cei care incalca totusi regulile pe forum.
Maru: Pe cine ai dori intr-un interviu urmator?
Sir Merlin The Great: Poate va parea neobisnuit raspunsul meu dar mi-as dori un interviu cu cresto, am eu asa o curiozitate in privinta lui privitor la mai multe aspecte observate la el pe extern, si un interviu probabil m-ar edifica.
Maru: Ce le transmiti cititorilor?
Sir Merlin The Great: In primul rand urari de sanatate, mie de 24 de ani imi cam lispeste acest lucru si am invatat pe propria piele ca sanatatea este de fapt cea mai de pret comoara ce o poti avea, ganduri de bine tuturor si sa nu uitam ca acesta este doar un joc, nu trebuie sa confundam miza razboaielor din realitate cu miza razboaielor virtuale, trebuie sa ne reamintim ca de multe ori acest joc oglindeste oarecum felul de a fi din realitate si trebuie sa ne dorim sa lasam cu totii o impresie cat mai buna, astfel cand ai oportunitatea unei intalniri reale sa poti spune uite pe cineva care mi-a placut..


Sunt marcate cu rosu * anumite sintagme pe care vreau sa le dezbatem impreuna, asa va fi de acum inainte la fiecare interviu.

Enjoy reading!
 

DeletedUser

Interviu Chevyx

Maru: Buna si iti multumesc ca mi-ai acordat sansa sa iti iau acest interviu :D
Chevyx: Buna Maru , sa speram ca va fi bine primit de colegi
Maru: Te poti prezenta in cateva cuvinte te rog frumos, sa stiu cu cine vorbesc?
Chevyx: Florin , 33 ani , Bucuresti , lucrez in domeniul auto , casatorit , am o zgatie in clasa 1 , imi plac jocurile care dau batai de cap , plimbarile cu masina , pescuitul , muzica si... cam atat
Maru: Cum te-ai apucat de acest joc?
Chevyx: Din curiozitate . incepusem sa joc Travian ( care imi parea plicticos rau si la care am renuntat dupa 3 zile ) si cu toate ca uram reclamele la triburile cand le vedeam pe net am vrut totusi sa vad si eu cum este jocul . si iata-ma prins de-a binelea , acum urasc Travianul si nu pot scapa de drogul Triburile ?
Maru: Pe ce lumi ai mai jucat?
Chevyx: Se pun si lumile 'jucate' in care de fapt s-au jucat altii cu mine ? :)) am jucat pe 8,9,10 cu alt user ( l10 cele mai mari performante , vreo 5 sate parca ) lumi pe care am prins partial ideea jocului apoi L11, L14, L17si L19 - L23 acum
Maru: Cate dintre ele ti-a placut cel mai mult si de ce?
Chevyx: Cel mai mult l11 . viteza 1.5 , acolo am prins intradevar gustul jocului si m-a prins microbul triburilor .
Acolo am descoperit tot ceea ce inseamna triburile plecand de la prietenii si ajungand pana la jocuri de culise , tot acolo au fost si primele dezamagiri cauzate de intamplarile din joc sau de retragerea prietenilor

Maru: Ce inseamna Lumea 19 pentru tine?
Chevyx: Cam greu de zis . initial a fost o lume unde am vrut sa joc pentru scurt timp dar unde am ramas in urma renuntarii la l11 , este o lume ca oricare alta cu jucatori buni si jucatori slabi ( parca mai multi cei din urma ) dar in care diferenta este facuta de grupul alaturi de care joc . o echipa nota 10 +
Maru: Din razboaiele de pana acum care ti s-au parut cele mai frumoase/cele mai grele? (motiveaza te rog)
Chevyx: Grele ... nu au fost inca . a fost cel cu familia ~1~ care s-a incheiat neasteptat de rapid in doar 3 saptamani , acum avem 3 razboaie , cu fam GMNY care pare si el usor dar nici nu avem o granita mare ( iar greul este dus de aliatii din DIE. ) si cele 2 mai noi relativ cu familia titani si titan1 care par un pic mai grele din cauza numarului mult mai mare de sate pe care il au fata de cei din~1~ . dar cum nu suntem singuri contra lor ... si cum se vede si din scurta lor istorie ( a razboaielor )... nu cred ca vom iesi infranti . deocamdata este super pentru ca suntem pe + in toate razboaiele pe care le purtam .
Maru: Daca ar fi sa o iei de la 0 de pe aceasta Lume 19, unde ai intra si de ce?
Chevyx: Hmm , greu de spus . daca as intra tot pe l19 as alege aceeasi zona pe harta ( NV ) unde am intrat . targetul initial era SE dar dintr-o mica greseala de tastare la stabilirea zonei ( am intrat cu trib pre made ) am nimerit NV.
Pot spune ca nu regret faptul ca nu sunt in SE .

Maru: Cum s-a intemeiat tribul din care faci parte?
Chevyx: -T.Y- s-a intemeiat prin fuziunea Terror cu Yakuza de unde si numele Terror of Yakuza . Fiind triburi de mijloc si nefiind genul de triburi cu n academii stufoase a fost cea mai buna alegere de a creste numarul membrilor si de a domina o zona a hartii .
Maru: In razboiul cu tribul Titanii. din cate am inteles este mai mult vorba de o "innobilare interna" decat un "adevarat razboi" deoarece sunt multi inactivi...asa este?
Chevyx: Nu sunt inactivii de vina cat sunt greselile conducatorilor titani de a fuziona la nesfarsit fara a tine cont de multe alte aspecte ( printre care blocarea aliatilor pe harta prin desele inregimentari ) si mai ales lipsa de organizare pe care o au . razboiul nu se va termina rapid ( sper ) dar le va fi greu sa recupereze ce au pierdut si sa formeze o echipa din mers ( parerea mea , nu dati cu pietre ) . inactivi si jucatori slabi sunt in toate triburile nu doar la ei , ei au avut o tentativa mai pacifista de a castiga lumea 19 . stim cu totii cat de greoaie este colaborarea intre trib si o academie dar cand ai 4-5 sunt foarte greu de controlat si mai ales de unit .
Maru: Ce nu iti convine la jucatori? ( referitor la caracter si comportament)
Chevyx: Lipsa de respect fata de alti jucatori , faptul ca uita ca este un joc si trec des bariera dintre joc si rl si ... atat cred . se intampla foarte des asta pe lumile noi comparativ cu cele vechi .
Maru: Ce jucatori de pe aceasta lume au demonstrat ca sunt buni?
Chevyx: Hmm , sunt prea multi care au facut-o , unii nu mai joaca sau chiar au renuntat timpuriu....in principal jucatorii care nu pun mare accent pe interne au reusit asta, incerc sa imi vad de bucatica mea de harta si nu prea stau cu ochii pe ceilalti decat foarte rar . din pacate sunt mult mai multi cei slabi decat cei buni care te pun la munca pentru a le lua un sat :( sunt prea multi cei al caror mod de a juca imi place ca sa ii enumar pe toti fara sa omit vreunul si imi cer scuze pentru asta
Maru: Ce pareri ai despre forumul extern si cum crezi ca ar trebui el sa fie imbunatatit?
Chevyx: Ar trebui imbunatatit mai mult prin activitatea jucatorilor , suntem o mica comunitate si ar trebui sa ne dusmanim doar pe harta nu si pe extern...pe extern ar trebui sa ne simtim bine impreuna dar ...
Maru: Pe cine ai dori intr-un interviu urmator?
Chevyx: Urmatorul interviu ?
pe 50r1n din DIE. sau pe marele bunic, poate ne lasa sa il cunoastem mai bine , nu aleg vreun coleg de trib pentru ca atunci am avea doar interviuri din -T.Y- , pe ei i-as vrea pe toti :)

Maru: Ce le transmiti cititorilor?
Chevyx: Sa se distreze mai mult , sa nu se mai urasca intre ei pentru neintelegerile din joc, si ... o zi frumoasa :)
 

DeletedUser

Interviu cu Artemis and Addy

Cuclici: Buna seara!
Artemis and Addy: Buna seara!
Cuclici: De ce Artemis and Addy?
Artemis and Addy: Pentru ca suntem 2 care jucam pe acelasi cont, sot si sotie.
Cuclici: Cum s-a ajuns sa jucati amandoi triburile, sot si sotie, cand de obicei sunt discutii intre soti cand unul dintre ei petrece prea mult timp pe triburile?
Artemis and Addy: Pai e simplu, noi ne-am cunoscut chiar aici, pe lumea 10, ca o ironie, nu faceam parte din acelasi trib si eram chiar cu rosu pe harta. Totul a decurs foarte frumos, ajungadu-se la casatorie si am hotarat sa jucam amandoi de pe acelasi cont.
Cuclici: Ce experienta aveti in acest joc?
Artemis and Addy: Avem multa expertienta de joc, incepand de pe tribalwars, cand versiunea romaneasca nu exista inca. Desi am ocupat amandoi functii de conducere inainte de a ne cunoaste nu am infiintat niciodata un trib pana acum.
Cuclici: Ce v-a determinat sa luati aceasta decizie?
Artemis and Addy: In zona in care ne aflam erau triburi care nu au durat si impreuna cu Te iubesc... am infiintat tribul T-J, dupa 2 luni de la inceperea lumii. Nu a fost nimic programat, am muncit foarte mult sa facem o astfel de echipa. Am adus in conducere jucatori valorosi si trebuie amintiti: jeanina, ceho, d3d331 si de fapt intregul trib.
Cuclici: Cum vedeti evolutia acestei lumi?
Artemis and Addy: Tribul mamut TITANI se va desfiinta, probabil LGF si MONGOL vor face o fuziune.
Cuclici: Referitor la triburile acestei lumi care credeti ca este cel mai organizat?
Artemis and Addy: Bineinteles T-J si Delir dar si -T.Y- ori Die dau dovada de organizare.
Cuclici: Cum credeti ca se coordoneaza atacurile intre triburile acestei lumi?
Artemis and Addy: Uneori triburile pot coordona atacuri pe dusmani desi este un lucru riscant si destul de greu de realizat. Pana acum colegii din zonele comune cu -T.Y- si Die au avut cateva actiuni frumoase impreuna si sper sa fie din ce in ce mai multe.
Cuclici: Ce strategii aplica conducatorii triburilor acestei lumi?
Artemis and Addy: zeranex1234 a vrut o pace mondiala facand fuziuni peste fuziuni si astfel "cucerind" lumea. Sunt si conducatori care se multumesc sa aiba un trib care se mai gaseste inca pe harta, aici nu putem vorbi de nicio strategie. Iar altii, asa cum suntem si noi, preferam sa jucam triburile in adevaratul sens al cuvantului, luam sate de la dusmani avem reguli care se respecta, stim sa facem o echipa, etc.
Cuclici: Cum credeti ca vor evolua triburile? Eu unul vad o macinare intre jucatori.
Artemis and Addy: Din nefericire certuri au fost si vor mai fi. Din pacate uitam ca este un joc si mai ales ca in spatele fiecarui nick se afla o persoana. Dar noi credem ca mai exista fair play si placerea de a juca.
Cuclici: Credeti ca sunt grupuri de jucatori ce comunica intr-un atac organizat?
Artemis and Addy: Bineinteles ca da, la noi in trib numai asa se ataca.
Cuclici: Cunoasteti jucatori ce ar putea influenta harta lumii 19?
Artemis and Addy: Sunt jucatori remarcabili care vor influenta miscarea pe harta, a tribului din care fac parte, dovedind ca sunt buni jucatori si buni strategi. Printre ei ii amintim pe: chevyx, 50r1n si super.star.
Cuclici: Cum credeti ca au fost structurate intrebarile din acest interviu si ce parere aveti?
Artemis and Addy: Au fost niste intrebari pertinente si cred ca astfel de interviuri sunt binevenite.
Cuclici: Va multumesc pentru timpul acordat.
Artemis and Addy: Si noi iti multumim pentru interviu.

Realizat de Cuclici, multumesc pentru ajutor!
 

DeletedUser

Interviu cu 50r1n


maru: Buna si iti multumesc ca mi-ai acordat sansa sa iti iau acest interviu
50r1n: Buna ziua marusk, placerea este cu siguranta de partea mea.
maru: Te poti prezenta in cateva cuvinte te rog frumos, sa stiu cu cine vorbesc?
50r1n: Sigur. Numele meu este Sorin, sunt nascut/crescut in bucuresti, insa de cativa ani m-am "retras" intr-un mic orasel de provincie din apropierea acestuia.
Sunt oleaca trecut de 30 ani(don't ask) :D, si de cand ma stiu am lucrat in vanzari.
maru: Cum te-ai apucat de acest joc?
50r1n: Simplu. Mi l-a "prezentat" un coleg de serviciu, care intamplator imi era si oleaca de sef si mi s-a parut interesant. Am zis sa incerc si eu, si uite-ma aici.
Era chiar de 1 mart 2008 :D
maru: Pe ce lumi ai mai jucat?
50r1n: Doar pe l3.
maru: Cum ti se pare L19 in comparatie cu lumea 3?
50r1n: Judecand dupa faptul ca pe l3 nu existau biserici iar viteza era dubla decat cea a l19, interesant de lenta :)
maru: Cate dintre ele ti-a placut cel mai mult si de ce?
50r1n: Ca sa-ti raspund, desi am facut-o mai sus, sa zicem ca fiecare are farmecul ei.
maru: Ce inseamna Lumea 19 pentru tine?
50r1n: locul unde am "parcat" pt a putea scapa de uratenia l3 :). Si acolo am investit, insa lucrurile alunecasera spre o zona nu tocmai pe gustul meu, iar noi ne gasim aici pe acest joc pt a ne distra, restul,
mii de sate, ori alte "realizari" reprezinta trista poveste mai bine de lasat in urma, daca atmosfera nu este una placuta.
maru: Din razboaiele de pana acum care ti s-au parut cele mai frumoase/cele mai grele? (motiveaza te rog)
50r1n: Grele nu, simpatice. Poate parea ciudat, dar pana la nivelul asta fiecare dintre noi s-a cam descurcat singur. Detest circularele si smiorcaiturile dupa sprijin. La noi forumul este exclusiv destinat funului,
iar circularele de la inceputurile lumii si pana acum, le poti numara pe deshte.Sunt si alte cai de comunicare, mai eficiente decat tipuiturile pe forum gen "sariti, am un atac de la 2h, rog tot tribul sa ma sprijine" As putea spune ca Die este o gasca atipica. Razboaie....intamplator sau nu, toti cei care au vrut satele Die. au disparut, unul cate unul . RAF,
MT, 1 si gascutele simpatice etc. Iertat sa-mi fie daca am uitat pe cineva.
maru: Daca ar fi sa o iei de la 0 de pe aceasta Lume 19, unde ai intra si de ce?
50r1n: Evident ca tot aici, insa as sti mai bine sa gestionez anumite situatii.
maru: Cum s-a intemeiat tribul din care faci parte?
50r1n: Pe l19 am inceput dintr-o gluma, impreuna cu cativa dintre colegii si prietenii mei de pe l3. "Gluma" a prins contur, am intalnit aici niste oameni deosebiti de care m-am legat sufleteste
si iata-ne. A fost dificil la inceput, eram cativa gigei in tot atatea continente, insa Incet incet am prins "cheag", si nu ma pot declara decat multumit.Ne-am ferit de fuziuni, iar aliante ori alte
mutuale nu am facut decat pt a ne asigura ca nu disparem inainte de a fi inteles ce e cu noi. Insa am lasat colegutilor mei posibilitatea sa se dezvolte nestingheriti de-o diplomatie stufoasa.
Die. probabil ca este singurul trib din top 10 care nu a facut vreo fuziune. ...cred.
maru: Ce a insemnat tribul Die. pentru tine?
50r1n: Iti pot spune ce inseamna :), inca n-a disparut. Die. este o formatiune de dragalasi alaturi de care ma simt bine, o gasca de nebunei nonconformisti care au inteles ca inaintea oricarei dispute, e bine sa se respecte intre ei,
si sa respecte adversarul. Radem , glumim, avem o poala de motive pt a ne "revedea" aici zilnic. Imi iubesc colegele si colegii,si nadajduiesc ca-i reciproc sentimentul :p
maru: Razboiul cu tribul GMNY cum s-a declansat? (cauze)
50r1n: Cu gmny am avut o relatie destul de buna as zice eu, sigur, una poate marcata uneori de anumite neintelegeri, inevitabile, insa pe care le-am rezolvat impreuna cu livius de fiecare data fara probleme. Am avut impreuna cu acesta inca de la
inceputurile parteneriatului nostru anumite intelegeri pe care le'am respectat in mare parte deopotriva. Relatia noastra insa a inceput sa se raceasca constant in momentul in care domniile lor au inteles ca se pot asterne linistiti la opsat, dupa ce noi
ne-am julit genunchiutii pret de 8 luni cu distinsa alianta a numerelor. Adica noi ne-am carat "pumni si picioare", ei au asistat. LA final, cand zarurile erau aruncate, hop si ei, sa recruteze. Desi le-am cerut sa concedieze pe cei care proveneau din randurile ranitilor de razboi
acestia au preferat sa ma refuze, in cercurile lor chiar isi spuneau" eh, si ce, n-au ce face cei din Die., vor trebui sa accepte" A fost momentul in care am inteles ca alianta noastra nu poate fi una de viitor. Desigur, vor fi voci care vor spune ca si TY au recrutat
de la 1. Da, au facut-o, dar macar ei au participat activ, si daca ei nu erau, poate si azi ne ciocaneam cu exfebii, spre final 1.2.7.9. Episodul determinant a fost insa momentul in care gmny au inceput sa recruteze COA, calcand in picioare astfel o prima intelegere (culmea, tot de catre ei propusa),
si anume sa ne dezvoltam in paralel. Noi 24/34 ei 23/33. Pai pret de 9 luni respectam treaba asta, iar apoi cu tupeu pe care ma feresc sa-l clasific, inregimentezi juma' de 24?!! O fi Die mic, dar nu poate trece cu vedera asa obraznicie(lol) Noi ii refuzam , sa avem papica
ei aduc acasa pe toti cei fara adapost. Asa sa fie. Acum, dupa 2luni de razboi, mai au prin 24 o manuta de tigaite (no ofense) iar statisticile spun totul. COA, INF, mai nou RL si-au gasit locul in mega-alianta gmny. Le tin pumnii:), cineva sa le dea oleaca de saruri pe la nasuc, par cam anemico-lesinati.
maru: Ce nu iti convine la jucatori? ( referitor la caracter si comportament)
50r1n: Nu e treaba mea sa judec pe nimeni, insa cred ca unii dintre ei uita deseori ca este vorba doar de un joc, sigur, unul cu o o miza interesanta, insa tot un joc ramane pana la final. Nu-mi plac cei care nu-si pastreaza cuvantul si detest
pe cei care confunda acest loc cu vreun obor unde ei probabil ca se simt in elementul lor, imbuca seminte, scuipa si vorbesc porcos. Eu sunt un delicat :D
maru: Ce jucatori de pe aceasta lume au demonstrat ca sunt buni?
50r1n: Buni sunt multi. Strategii si strategii. Unii s-au grabit sa demonstreze iar acum sunt istorie, unii-s de anduranta si se planifica cu mare rabdare. Cred ca fiecare ar reusi intr-un fel sau altul daca ar avea/ar fi avut sansa sa faca parte
din echipa potrivita. Fiecare are farmecul lui, experimentat sau diletant. Este loc pt toata lumea, insa cred ca cei mai agresivi vor iesi in avantaj intotdeauna. Cel mai bun def este atacul.
maru: Ce calitati trebuie sa aiba un bun lider de trib?
50r1n:
a)sa inteleaga jocul intai :)
b)sa-si formeze o echipa solid-activa, impreuna cu care sa se consulte in leg cu hotararile importante pt trib si nu numai;
c)sa nu-si alieze gasca cu toata harta, nu face decat s-o limiteze in a se dezvolta;
d)sa fie un bun organizator, sa aiba viziune, diplomatie si cuvant;
e)sa fie rabdator si iubaret, exact asa ca mine :D
maru: Ai vreun ''mentor'' in jocul triburile?
50r1n: Mentor nu cred, insa de la fiecare cred ca am cate ceva de invatat. Am o persona la care tin in mod deosebit, si de la care am invatat f multe, se stie ea.
maru: Ne poti povesti un moment amuzant din „viata” de jucator triburile?
50r1n: vaii...amuzant? :D pai daca n-ar fi asemenea momente zilnice, as fi renuntat de mult la joc. nu stiu pe care sa-l invoc....
fie. a existat un moment pe la inceputul jocului, la vreo 2 luni sa zic, in care un lider important de atunci, insista sa extind PNA ul dintre noi si
la nivelul academiilor, vreo 4 cred la numar.I'am raspuns ca, in calitatea de bun prieten ce ii sunt, cand il vaz cu paduchi, il rad in cap si'i dau cu gaz
sa-l scap, in niciun caz nu-l mangai pe crestet. O fo oleaca nervos, o batut din piciorut dar i-o trecut. Incercam sa mi-l imaginez dimineata-n oglinda,
cum isi trece mana prin par =))) Acum, el si cresele sunt istorie, Die e tot aici :)
maru: Dar de unul mai "tensionat"?
50r1n: In viata oricarui trib exista si asemenea momente din nefericire, mai sunt contre, mai sunt "paruieli". Important este sa le diminuezi efectul si sa gasesti solutii.
Nu'i simplu sa-mpaci atata lume.
maru: Ce sfaturi ai da unui incepator care vrea sa se apuce de joc?
50r1n: Sa nu se fereasca sa intrebe oricand are vreun dubiu. E mai rusinos sa te trezesti dupa un an intrebandu-te de ex. cum naiba n-ai def suficient, si atacu'ti-e anemic, iar tu ai biserica pe 90% din sate.
joci triburi, nu ti-ai propus sa fii vreun lider religios :p
maru: Ce pareri ai despre forumul extern si cum crezi ca ar trebui el sa fie imbunatatit?
50r1n: Ma feresc sa fac aprecieri, nu sunt un expert in domeniu. Bun sau rau e ok ca exista. Poate mai multe teme, nu stiu...film, poezie :D. Cred insa ca badaranii ar trebui sanctionati ori de cate ori scot caputul. Cam atat.
maru: Pe cine ai dori intr-un interviu urmator?
50r1n: Ar fi interesanta o "intalnire" cu big bossu' Livius Georgesco, sa ne povesteasca despre secretele succesului marelui imperiu de turta dulce :D
maru: Ce le transmiti cititorilor?
50r1n: Le doresc sa aiba parte exact de ce am eu. Multa distractie, buna-dispozitie si la mai multe sate :). Si sa fie sanatosi.
maru: Iti multumesc frumos si sper ca nu te-am stresat prea mult :D
50r1n: Oricand ;)
 

DeletedUser

Interviu Te iubesc...

O scurta prezentare a ta te rog.
Valeriu, 26, Bucuresti.
Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Am inceput sa joc din intamplare. Am dat peste site-ul jocului, am facut un cont si mai departe continuarea este logica. M-a pasionat, am dorit sa aflu cum sa joc cat mai bine si am cautat sa citesc tot ce gaseam despre joc. Numele ales cu care joc si pe L19 a fost o decizie de moment si nu o actiune gandita indelung reiesita dintr-o analiza foarte riguroasa a posibilitatilor crearii unui nick.
Probabil ca "Te iubesc" ca prezent perpetuu este finalitatea ultima a vietii multora dintre noi si daca reusim sa incarcam de sens niste cuvinte atat de fragile inseamna ca nu traim degeaba.
Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
Da, am inceput pe L8 unde imi placea viteza lumii (2) si faptul ca jocul se desfasoara relativ repede, insa cunostintele mele erau extrem de limitate si bucuria innobilarii cate unui sat de barbari era invers proportionala cu performanta mea. Am mai inceput cateva lumi fara sa stiu prea multe despre joc si construiam si recrutam dupa ureche. Pe L12 am strans impreuna cu MisterA (Andrei) majoritatea celor pe care ii cunoscusem deja pe joc si ne-am apucat sa facem trib. La inceput mai multa vointa decat pricepere, insa am ajuns treptat sa invatam si noi si cu ce se manaca jocul si conducerea unui trib. In un an si cateva luni, cat am jucat acolo, a fost una din experientele frumoase pentru mine legate de acest joc, am avut bucuria sa am alaturi niste persoane deosebite si eram acolo o trupa destul de activa si de determinata. In timp ce jucam pe L12 am inceput sa aflu mai multe despre joc si am mai inceput lumi si pe .ro si pe .net mai mult pentru a invata si a vedea cum se conduce si in alte triburi. De pe L16 (STING) si L18 (Respect) am avut foarte multe de invatat de la persoane mult mai experimentate decat mine.
Ce te-a facut sa te reintorci in joc?
Grupul, prietenii, comunitatea creata pe lumile pe care am jucat. Nici nu am plecat definitiv insa (inca) din joc.
Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 19?
Fiecare lume este la inceput competitiva insa pe parcurs lucrurile devin tot mai dezamagitoare. L12 avea avantajul ca era o limita mica de membri in trib (50) si astfel crestea importanta unitatii grupului. Pe lumile cu limita mai mare de membri in timp in general fuziunile repetate ajung sa strice jocul. Lumea incepuse cu foarte multe triburi bune (Ronini, Tits, Mod, SR, CK, Identity Crisis – ordinea este intamplatoare), insa iarasi ca pe orice lume cei mai buni de obicei se lasa relativ repede dupa ce isi innobileaza K-ul de inceput, asadar nivelul lumii a scazut mult. Comparand cu L12 unde am mai jucat peste un an, lumea este destul de mult mai slaba. Impresia insa este subiectiva, pentru ca si noi ca echipa de la L12 incoace am invatat multe si aici nu am mai repetat erorile de acolo.
Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Modificarile sunt benefice si ajuta in mare masura jucatorii care chiar daca nu au foarte mult timp la dispozitie pentru a sta zilnic ore intregi pot totusi sa dea comenzi cu ajutorul contului premium. Pe de alta parte insa discrepanta dintre cei ce folosest premium si cei ce nu folosesc este tot mai mare si facilitatile oferite pot face diferenta intre un jucator si altul aflati in competitie directa.
Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
Mai mult ca oricand. Foarte putini din pacate stiu si sa trimita un trenulet de nobili cum trebuie, cu atat mai putin sa il snipuiasca. Relativ putini stiu sa foloseasca contul premium la maxim, de la scripturi la grupe si la scurtaturi oferite. Lista poate continua destul...
Ce strategii aplica conducatorii acestei lumi si care dintre ele ti se pare mai avantajoasa? (motiveaza te rog)
Nu foarte variante si (sa imi fie cu iertare) nu extrem de percutante in marea lor majoritate. Exista maxim 3 triburi care organizeaza atacuri la un nivel de eficienta acceptabil. Din punctul de vedere al recrutarilor, Die are cea mai sanatoasa strategie, pastrand acelasi nucleu in cadrul tribului. Din pacate foarte multe recrutari dupa puncte si foarte multe la intamplare facute in foarte multe triburi; fara discutii prealabile si doar cu mesaje de genul "vrei sa vii la noi in trib?" nu ajungi sa creezi echipe eficiente si puternice pe termen lung desi pe termen scurt poti urca vertiginos in clasamente.
Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 19 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Ca pe oricare lume cred, exista jucatori si conducatori cu experienta si cu ceva ani in spate. Iarasi insa la fel ca pe fiecare lume, exista si vesnicele incercari de a face totul albastru in jur si daca s-ar putea incheia lumea cu un singur razboi castigat prin steregerea de conturi a adversarilor ce bine ar fi (oare?!). Strict ca nivel de joc, lumea este slaba si opozitia pe care o intampinam pana acum este surprinzator de firava. Am exersat degeaba sa snipuim trenulete de 0,5 sec pana acum. Speram insa ca nu este timpul pierdut.
Crezi ca exista o ierarhie intre jucatori?
Exista, altfel clasamentele nu ar mai avea rost. Fiecare jucator insa cu specificul si cu laturile sale preferate din joc. Unii prefera clasamentul ODA, altii joaca pentru drepturi si exercitarea conducerii in trib, altii pentru clasamentul general/ranguri pentru trib. Pe de alta parte exista o ierarhie a calitatii care nu se poate observa decat pe harta. Pe .net am avut supriza ca jucator german de 4 ori mai mic decat mine sa imi trimita backtime la secunda. Aici nu vezi asa ceva decat de la cei mai buni si aceia tot mai putini si tot mai putin pe fiecare lume. De la acel jucator am primit o lectie a ce inseamna acest joc si ce inseamna bunul simt: i-am evitat backtime-ul si apoi mi-a dat mesaj cu felicitari si a spus ca imi va creste satul lui. Asa a si facut. Oare cati jucatori de pe serverul nostru ar face acelasi lucru?
Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
Jucatorii noi nu pot fi toti pusi in aceiasi oala. Si eu am fost nou acum ceva timp, ca fiecare dintre noi. Cei care sunt suficient de interesati de joc vor gasi probabil fie de la cine sa invete fie suficiente ghiduri pentru a pune in practica ce invata. Din pacate insa media de varsta aparent scade si asta se intampla in detrimentul valorii si performantei cel mai adesea.
Cum se prezinta Lumea 19 la 1 an dupa deschiderea ei?
Tot mai inactiva cu fiecare zi care trece. A mai ramas o mana de oameni si in mare parte probabil se cunosc deja intre ei majoritatea conducatorilor, stie fiecare de ce este capabil x din tribul y si de suprize nu prea mai poate fi vorba pe o lume atat de avansata. O mana de triburi bune, restul doar exista pe harta (inca).
Care erau asteptarile tale la deschiderea lumii si care sunt cele de acum?
La inceputul lumii doream doar sa jucam triburile bine alaturi de cei pa care ii stiam deja de pe alte lumi. Intre timp echipa s-a mai schimbat, asteptarile insa cred ca raman aceleasi: sa ducem mai departe ce am inceput si sa intarim eficienta si unitatea echipei. Poate sa sune extrem de plictisitor si redundant, insa fara colegi alaturi de care jocul sa fie o placere nu ar avea nicun rost sa mai continuam aici.
Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Ce nu te omoara te face mai puternic – asa ca din toate atacurile grupei care au dat gres am avut cate ceva de invatat. Din punctul de vedere al tribului, realizarea cea mai mare este echipa si puterea ei de a se revitaliza singura chiar si dupa momentele dificile si neplacute. Cele mai mari esecuri cred ca sunt legate de jucatorii (fosti colegi) in care credeam si care ne-au dovedit ca nu merita sa joace alaturi de noi in aceasta echipa, iar cea mai mare realizare este cu siguranta intalnirea plina de miracol cu Ea (jeanina).
Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L19, mai bine zis cel mai experimentat?
Bun si experimentat nu sunt neaparat sinonime in acest joc. Bun (competitiv) inseamna experienta (cunostinte legate de joc) plus activitate plus un strop de intelepciune.
Nu stiu care este cel mai bun trib, stiu insa ca cea mai buna echipa este T-J.
Ce calitati ar trebui sa aiba un lider bun?
Sa fie un comunicator bun, sa stie jocul, sa isi pastreze calmul in situatiile tensionate, caute mereu ce este mai bine pentru trib si nu pentru el insusi, sa nu ceara colegilor sai ceea ce el nu ar fi dispus sa faca si nu a facut deja, dar mai ales sa isi respecte cuvantul si sa fie OM.
Ai vreun "mentor" pe acest joc?
O singura persoana de la care sa invat foarte foarte multe nu. Sunt mai multe persoane carora le datorez insa destul de mult: Miguel2u4ever si blackscorpionslord in primul rand ca oameni si ca atitudine in-game, Antagon pentru destule detalii legate de joc, bantu africa si barbulex (alliatii de pe L12) pentru verticalitate si limpizimea gandirii, cat si Respect (L19) pentru organizarea eficienta a unui trib si a atacurilor.
Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
Nu cred ca exista razboi unde sa nu ai sanse de castig. Pe cand T-J era un trib relativ mediu aici – aproximativ rang 7-8 si crescut in linie (nu in cerc) si prin cuceriri – ne luptam cu Crazzy – cei care erau intinsi pe 4/5 K-uri si aveau peste 500 de membri. A fost un razboi fara istoric, se ajunsese la statistici de genul 1400 la 100, este insa doar un exemplu ca marimea nu conteaza atata timp cat esti activ si determinat si ai alaturi o echipa puternica si unita.
Care ti s-au parut cele mai grele razboaie de pe aceasta lume si de ce?
Teoretic cel mai dificil trebuia sa fie cel cu familia Titanilor, insa s-a sfarsit surprinzator de repede si neasteptat de usor. Cel cu INF probabil la inceput a fost dificil pentru ca mai aveam alte razboaie in sud / est si nu ne concentram in acea zona, iar ei erau destul de uniti. De asemenea cel cu COA a inceput prost pentru noi, aveam toata apararea in alte granite, insa dupa 4-5 organizate si dansii au cedat surprinzator de repede. Cu COA a fost dificil si delicat si datorita faptului ca aveam multe sate intersectate cu ei si aveau jucatori destul de buni in trib, insa ca principii conducerea dansilor a avut o atitudine extrem de dezamagitoare si jignirile/injuriile repetate au facut imposibila acea alianta.
Ne poti enumera cativa prieteni de pe L19?
Nu as putea sa ii enumar pe toti si nu ar fi corect sa las pe cineva afara. Se stiu ei si stiu ca sunt onorat sa ii am colegi si parteneri de joc.
Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L19, care ar fi acel top si de ce?
Cu siguranta exista multi jucatori buni care datorita activitatii, diplomatiei ori hartii nu au aratat aici tot ce pot. De asemenea insa jucatorii sunt destul de diferiti intre ei asa ca topurile sunt realtive si de asta atat de diferite (general de agresori, spre ex). Pot doar asadar sa enumar cei impotriva carora am luptat: rume, silvip, iasis, Tzberro, ghiavolul – sunt cei care au opus rezistenta. Dintre Titani nu pot enumera niciunul pana in clipa de fata, indiferent de punctele avute, au cazut suprinzator de repede pentru mine.
Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un dusman.
- Jeanina
- Ioji1968
- Persuasiv/alex72101.
Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Sa joace cu harta cat mai rosie si sa isi caute mai multe persoane de la care sa invete despre joc.
Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
In mare parte da. Exista si exceptii din pacate.
Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
Orice citat este o forma abstracta de gandire la care uneori ne raportam pentru a motiva, cauta explicatii sau genera un anumit tip de raspuns la o problema/situatie data. Cu unele suntem de acord si atunci ele pot sa devina principii care ne ghideaza, cu altele nu suntem de acord si atunci raspunsul nostru la ele este comportament opus bazat pe un crez personal.
In razboi nu este totul permis. Nici in razboiul "real" si cu atat mai putin in jocul de-a razboiul virtual la care luam parte aici. Aici nu suntem pentru a ne apara patria, ci pentru a ne simti bine alaturi de cateva persoane dragi.
Exista o poveste reala frumoasa din timpul celui de-al doilea razboi mondial cand francezii si germanii intrerupsesera luptele pentru cateva zile intr-o anumita parte a frontului pentru a trece frontul, a ciocni doua oua impreuna si a bea un pahar de vin francez si bere germana unii alaturi de altii. Ei au inteles ca nu este razboiul LOR, ci este o lupta pentru ideile altora pe care ei sunt nevoiti sa o poarte cu pretul vietii lor.
Cu atat mai putin este totul permis aici. Este un joc si nu trebuie sa uitam asta. Nu am inceput acest joc pentru a acumula 857 sau 1000 sau 2500 de sate si a le detine in proprietate, ci pentru a fi alaturi de oameni cu care impart principii similare.
Pe de alta parte un asemenea citat scuza orice fel de comportament, indiferent de moralitatea sau de principialitatea sa. Asta nu este in regula. Daca x,y sau z, conducator de trib sau simplu jucator pe triburile crede ca fiinta lui va fi mai bogata daca prin orice mijloace el incearca sa castige un razboi si el ar fi mai intelept daca ar avea 3155 de sate in loc sa aiba 355, atunci ceva nu este in regula cu principiile noastre.
Cum ti se pare forumul lumii 19?
Acum arata ca arata mai bine. Mi-am exprimat acolo opinia cu privire la forum, la ce mi se pare ok si la ce nu mi se pare in regula.
Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
Joaca frumoasa si sa nu uite ca participa la un joc. Satele nu le luam cu noi in realitate, insa prietenii ii luam.

Iti multumesc frumos si scuza-ma ca te-am deranjat!
 

DeletedUser

Interviu Cresto

O scurta prezentare a ta te rog
Paul ,23 de ani,Brasov
Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Am aflat de jocul acesta de la niste cunostinte si am incercat sa vad cum este jocul la inceput nu m-am descurcat dupa aceia a inceput sa devina un hobby al meu jocul. Despre Nick-ul meu nu este prea mult de spus numele mi-a venit pe moment nu are nici o semnificatie.
Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
Am mai jucat si pe alte lumi cum ar fii lumea 3,6,9,13,17,21.Dar acuma mai joc doar pe 7 si 19 lumea 19 fiind ultima lume in care o sa joc.Am mai jucat si pe triburile.net dar nu am stat foarte mult acolo.
Facand comparatie cu Lumea 7, ce observi diferit in afara de setari? ( modul jucatorilor de a fi, etc.)
Intre lumea 7 si lumea 19 exista diferente destul de mari.
Prima diferenta este ca pe lumea 7 au fost de la inceput jucatori cu experienta care au creat un nivel foarte mare de performanta si calitate in jocul prestat ,pe lumea 19 au fost si aici un grup de jucatori experimentati dar cu timpul s-au lasat si calitatea jocului a scazut aducand de la sine si scaderea popularitatii acestei lumi. Alta comparatie care o pot face intre lumea 7 si lumea 19 in ultima vreme a inceput sa se uite sau neglijeze anumite “reguli ” in acest joc acesta fiind respectul fata de persoana de langa tine,fair play-ul si multe altele asta datoranduse a unei cresteri a numarului jucatorilor care intra pe jocul acesta si au o varsta foarte mica gen 10-15 ani unde acesti jucatori nu stiu ce inseamna acele “reguli ”sau principii ale jocului.
Ce te-a facut sa te reintorci in joc?
Revenirea mea pe lumea 19 a fost motivate de insistentele anumitor colegi care m-au rugat sa raman pt ca s-a ivit o oportunitate in a crea un “proiect ” pe termen lung in care sa crestem valoarea celor doua triburi SE si PS
Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 19?
Daca compar lumea 7 cu lumea 19 exista foarte multe diferente .Prima diferenta este ca pe lumea 7 s-a dezvoltat intr-un mod crescator sau treptat in care s-au creat multe triburi care s-au luptat pt supravietuire si respectiv pt hegemonia zonei de influienta a acelui trib eventual cresterea triburilor in rank si experianta. Pe lumea 19 a fost alta situatie unde s-a dorit o dezvoltare foarte accelerata pt a se inchide lumea cat mai repede posibil prin mai multe fuziuni si aliante indelungate dar se pare ca nu s-a reusit acest lucru poate din mai multe motive :primul ar fi din cauza vitezei acestei lumi care este destul de mica ,al doilea motiv a fost schimbarea anumitor pareri a unor conducatori care au adus in situatia de acuma harta. Al treilea motiv cred ca a fost si parasirea unor jucatori cu experienta lumea aceasta.
Alte comparatii care sa le fac intre lumea 19 si alte lumi in care am fost nu cred ca mai pot gasi multe pt ca in majoritatea lumilor le-am cam prins ori pe sfarsite ori pe la jumatatea perioadei de dezvoltare a lumilor in care am intrat a fost ca dupa ce se face o ierarhie intre triburi foarte greu un trib nou isi poate face loc in dezvoltarea lui pe acea lume.
Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Parerea mea este ca unele modificari care au fost aduse jocului sunt binevenite altele nu (ma refer la lumile in care se folosesc bisericile), anumite lucruri nu trebuie sa fie copiate de pe alte servere din alte state(tari) trebuie sa existe si ceva innovator /nou ma refer la asa numita”semnatura” a culturii romanesti a ceva in care poti sa spui ca da asta a poarta marca si ingeniozitatea romaneasca.
Ce parere ai de noile modificari ale contului premium?
Parerea mea in modificarile contului premium mie mi se pare bine venita chiar daca primele versiuni de cont premium au fost mai proportionate.
Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
Desigur ca sunt necesare tutorialele pt forum ele sunt principalele documente in care un jucator invata primi pasi in a invata cum se joaca acest joc. Sunt baza fundamentala in a instrui jucatorul in a isi mari experienta,totusi as mai adauga daca s-ar face si un tutorial cu toate upgrade-rile jocului in care sa explice diferentele dintre versiunile vechi si cele noi de facilitatile care au aparut dealungul imbunatatiri jocului.
Ce strategii aplica, conducatorii acestei lumi si care dintre ele ti se pare mai avantajoasa? (motiveaza te rog)
Strategiile folosite in aceasta lume la inceput nu prea au existat dupa parerea mea inafara de a se forma 4-5 triburi puternice nu prea a existat alta strategie.Cel mai important lucru care pot sa il notez ca de la inceputul lumi un grup restrans de jucatori au dorit sa inchida lumea in mai putin de un an prin diferite metode si poate ar fii reusit daca nu ar fii existat opozanti foarte multi dar din pacate nu s-a intamplat si s-a ajuns in a se reorganiza harta.Strategille care au urmat dupa acest mic esec a fost folosirea intimidarii tribului de langa,insultelor,provocarilor si altele. Cea mai buna strategie dupa parerea mea este “suflarea” respectului in fata restului triburilor de pe aceasta lume in a arata cum se joaca cu onoare,respect.
Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 19 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
Parerea mea in comparatie cu lumile in care am jucat majoritatea jucatorilor cu experienta s-au cam adunat in primele 13 lumi in care s-a reusit organizarea acelor lumi intr-un mod destul de egal in putere intre triburi(inafara de unele exceptii la niste lumi exemplu lumea 7). Pe lumea 19 la inceput a fost un anumit nivel de experienta in joc in care au existat jucatori de pe lumile care au fost mai dezvoltate spre sfarsit a cam inceput sa scada nivelul de experienta si in acelasi timp si nivelul jocului de pe aceasta lume. Nivelul jucatorilor care sunt conducatori nu pot sa mi-l exprim foarte mult pt ca nu ii cunosc pe toti conducatorii de pe aceasta lume ca sa imi dau cu parerea despre ei. As putea sa mentionez numai ca in tribul in care am fost Mongol au existat si exista conducatori de foarte buna calitate si in LGF la fel mai exista si cativa in alte triburi in Die(un fost conducator din TY) desigur si conducerea TJ care este printre cele mai bune conduceri.
Crezi ca exista o ierarhie intre jucatori?
In orice joc sau in orice societate exista o ierarhie sub forma de piramida in care un numar restrans conduc si apoi restul de jucatori sau participant isi ocupa locurile in piramida.In realitate pe un joc in unele triburi exista o politica in care chiar daca exista o conducere toti jucatori sunt considerati egali.Ierarhia se poate spune prin existenta a clasamentului in joc,rank,ODA si asa mai departe.In concluzie in aces joc exista si nu exista o ierarhie numai daca iei in considerare lucrurile mentionate mai sus.
Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
Despre venirea jucatorilor noi pe acest joc ar cam trebui intr-un fel restrictionat in vederea cresterii mediei de varsta la jucatori nu scazanduse media varstei pe acest joc pt ca in felul acesta se scade calitatea jocului,nu mai se respecta anumite principi morale,respect,onoare si altele. Jucatorii mai vechi privesc la inceput cu speranta,vointa ,ambitie si foarte multa determinare in a ii invata pe jucatorii noi cum se joaca cel mai bine acest joc dar dupa un timp se cam risipesc sperantele jucatorilor vechi prin ajungerea in situatiei de a retrage unul cate unul de pe lumi.
Cum se prezinta Lumea 19 la 1 an dupa deschiderea ei?
Dupa un an de la deschiderea lumii 19 la inceput a fost o lume foarte activa in cresterea si dezvoltarea ei au fost dueluri foarte mari pe forumul extern si pe cel intern.
Dar in ultima perioada s-a ajuns la o saturatie in care lumea a inceput sa se mai linisteasca sa se aseze si sa fie mai statornica posibil ca se poate spuna ca lumea 19 “s-a maturizat” dar nu cred ca toata lumea o sa fie deacord cu mine parerile o sa fie impartite.
Care erau asteptarile tale la deschiderea lumii si care sunt cele de acum?
Asteptarile mele la aceasta lume a fost sa am parte de o experienta diferita fata de celalalte lumi in care am jucat pana acuma. Am intalnit un grup foarte bun in tribul mongol care ma impresionat si ma influientat in a ramane pe aceasta lume cat mai mult ca fiu langa acest grup.Asteptarile mele in continoare sunt de a ramane cu grupul in care am fost si poate desigur sa cunosc alte grupuri de aceasi calitate in care sa creez noi prieteni pentru ca jocul a avut acest scop si de socializare.
Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
Cat am jucat pe lumea aceasta am foarte putine realizari fata de ce mi-am dorit sa realizez pe aceasta lume nu am putut sa ma implic foarte mult pe acesta lume pentru ca m-am concentrat mai mult pe lumea 7.Poate ca singura realizare a mea a fost ca am intalnit un grup unit in tribul Mongol si fac parte din noul proiect in care este in discutie triburile SE si PS mai ales si cu aliatii care ii avem care merita tot respectul. Esecurile la mine au fost poate neimplicarea mea foarte multa in aceasta lume si poate prin ajutarea colegilor mei mai mult.
Ne poti relata 1 moment amuzant din viata ta de jucator?
Am avut multe moment amuzante si unul dintre ele a fost cand am cerut unui coleg invitatie de sitter sa il ajut in dezvoltarea satelor in loc sa imi dea sitter imi dadea invitatie de prietenie.
Ne poti relata si 1 moment in care te-ai simtit tradat?
Am avut cateva momente in care m-am simtit tradat unul dintre acele momente a fost pe lumea 13 in care eu devenisem intemeietor intr-un trib care devenise academie si cei din tribul mare nu au fost deloc receptive la situatia din academie am fos lasat sa ma lupt cu morile de vant si pana la urma ajunsesem la concluzia ca trebuie sa ma las sis a trimit restul jucatorilor intr-un trib in care rezerva un viitor mai bun decat tribul mare si am plecat de pe acea lume cu un gust amar.
Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L19, mai bine zis cel mai experimentat?
Dupa parerea mea cele mai bune triburi sunt triburile in care sunt eu acum si fac parte SE , respectiv PS.
Dupa experienta parerea mea este ca tribul T-J este cel mai experimentat si este candidat la castigarea lumii.
Ce calitati ar trebui sa aiba un lider bun?
Calitatile unui conducator trebuie sa fie foarte multe principalele ar fii sa fie intelegator,repectos cu jucatorii care ii conduce diplomat, intelept,agil sa insufle jucatorilor care ii conduce spiritul onoarei si demnitatii. In relatiile diplomatice sa fie cat se poate de transparent,corect, sa respect aliatii si daca s-ar incheia relatiile diplomatice sa se incheie civilizat si cu cat mai putin tam tam sau divergente altfel spus in relatii foarte bune.
Ai vreun "mentor" pe acest joc?
Pe jocul acesta am mai multi mentori si principalii sunt cei de pe lumea 7 aceia fiind Luci(portile iadului) si Martyneel care m-au invatat foarte multe despre acest joc.De pe lumea 19 as avea o colega ca mentor si acesta este Lili(lilisTm) mi-a aratat o alta parte a jocului in care sa exista repect si onoare fata de oricine chiar si inamicului.
Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
Cand eram in Mongol din cate imi amintesc la un moment dat am avut cel putin 2-3 razboaie in acelasi timp in care am tinut piept o buna perioada de timp acestea au fost cu LGF,Kings si fostul MK.Eram inconjurati din toate partile , nu numai ca luptam eram si in castig cel putin pe doua zone de razboi.
Care ti s-au parut cele mai grele razboaie de pe aceasta lume si de ce?
Cel mai greu razboi cred ca a fost cu cei din LGF .In acel trib erau foarte multi jucatori din vechiul trib bebelusi un trib cu care a luptat Mongolul dar am castigat razboiul cu ei jucatorii din bebelusi care au mai rezistat s-au dus in LGF unde au format un grup foarte bun in care taberele din LGF si Mongol ajunsesera sa aiba puteri aproximativ egale de forta devenise un razboi de uzura.Dar dupa mai multe avenimente am devenit aliati si apoi am realizat fuziunea dintre cele doua triburi.
Ne poti enumera cativa prieteni de pe L19?
Din cauza ca nu prea m-am implicat pe lumea aceasta nu am avut sansa sa imi fac foarte multi prieteni chiar daca as avea prieteni si sa se puna in discutie sa ii enumar i-as scrie pe toti nu pe unii dintre ei.
Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L19, care ar fi acel top si de ce?
Eu unul nu as putea sa fac un asemenea top din motive ca nu ii cunosc pe toti jucatorii de pe aceasta lume dar pe cei care ii stiu cat de cat i-a scrie in felul urmator :
1.LilisTm
2.Te iubesc
3.Super star
4. chevyx
5.nutzu
de ce am ales eu acest top pt ca asa vad eu acest top nu cunosc toti jucatorii ca sa pot sa fac un top mai diversificat.
Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un dusman.
Cu cine mi-as dori un interviu este despre jucatoarea aceasta mada.baby de ce doresc sa se ia un interviu cu ea pentru ca ma intereseaza foarte mult despre aceasta jucatoare mi-a atras atentia de cand a fost in tribul MTH. Alegerea unul coleg as alege-o pe Lilistm pe un aliat d3d331 despre un inamic mariuk3.
Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Sfaturile mele pentru jucatorii noi este sa citeasca intai tutorialele si apoi sa isi gaseasca un jucator cu experienta care sa il ia sub aripa lui protectoare sa il invete jocul acesta.
Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
La inceput lumii Diplomatiile s-au respectat cat de cat dar anumite evenimente in care se include si desfintarea TITANILOR s-a ajuns sa se neglijeze anumite aliante sau macar sau creat anumite presiuni pe anumite alianta din cauza luptei pentru puncte.
De ce crezi ca nu este respectata? (detaliaza te rog)
Diplomatiile uneori nu se respecta din motive de interes personal sau la nivel de trib in incercarea de a declansa conflicte care uneori sunt inutile alte ori sunt benefice dar nu este un mod frumos de a se proceda.
Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
Expresia asta poate sa insemne ca in orice razboi se poate recurge la orice metoda de a castiga un razboi sa inseli,sa joci cu doua fete in care zici una faci alta, sa blochezi jucatori si asa mai departe.intr-un razboi parerea mea cred ca trebuie sa fie purtat pe front trupe vs trupe fara jigniri sau alte lucruri sa fie un joc fair play,LEGAL fara proxy sau multiconturi sau alte lucruri.Un razboi inseamna si distractie iti poti inbunatatii stilul de lupta aparare,atac spionaje, fake-uri asa ar fii un adevarat razboi cu trimiteri de nobili la secunda si asa mai departe.
Facand o paralela de la inceputul lumii 19 pana la aceasta data, ne poti explica si noua evolutia hartii?
Evolutia hartii a fost intr-un mod foarte accelerat la inceputul lumii se era activitate fair play in mare parte a razboaielor si aliantelor in care toti jucatori au jucat la nivelul lor maxim a fost distractie,veselie era foarte multa comunicare de la inceputul razboiului cu TITANI de la acest razboi s-a cam concentrat toata lumea pt eliminarea lor de la destramarea lor s-a reorganizat harta care mie cel putin imi aminteste de lumea 7 in timpul perioadei existentei tribului DB in rest sper ca istoria sa se schimbe un pic fata de cea de pe lumea 7 si ca zona de sud sa devina puternica.
Cum ti se pare forumul lumii 19?
Forumul este intretinut foarte bine de care moderatori si isi fac treaba prin impunerea regulamentului membrilor care intra pe forum.
Cum crezi ca s-ar putea anima forumul acestei lumi?
Totusi ar cam trebui sa se faca niste sondaje sau sa zicem niste intreceri de ingeniozitate sau inventivitate in a spori vizitarea si a altor jucatori acest forum.
Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
Lectura placuta,joc placut si sa nu se stea prea mult pe jocul acesta ca sa nu ne rupem de realitate.

Iti multumesc frumos Paul si scuza-mi deranjul!
 

DeletedUser

Interviu Jeanina



O scurta prezentare a ta te rog
Sunt Jeanina (mai scurta nu mi-a iesit;)
Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
Eram intr-o deplasare si mi se parea prea dubioasa concentrarea asupra muncii a unui coleg, asa ca am vrut sa verific ce face...de atunci tot incerc sa inteleg ce facea, dar dureaza, cica triburile.ro e mai "complicat":D
Jeanina o fi nick sau doar numele meu...si ma reprezinta:)
Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
Da
Ce te-a facut sa te reintorci in joc?
Faptul ca reintru zilnic sau din ora-n ora:) mai mult este obisnuinta, dar si un fel de pasiune sau dorinta de a se pierde printre satele virtuale sau pentru a discuta ce acei cativa oameni valorosi pe care am intalnit aici
Comparand lumea/lumile pe care ai jucat ai putea sa ne faci o comparatie cu Lumea 19?
Lumea 19 era mai interesanta/mai activa la inceput, acum parca a adormit si asteapta printul cu sarutul magic ca s-o trezeasca!
Tinand cont de evolutia jocului de la lumea 1 pana la lumea 24, ce parere ai despre modificarile aduse jocului?
Nu stiu ce este pe lumea 1, pe lumi mai mici decat 9 n-am jucat...insa ca jucator din 2009 am avut parte de destule schimbari, iar aceste modificari facute chiar pot fi denumite imbunatatiri, imi plac (cu exceptia "cepkei", ala nu-mi place:p)
Ce parere ai de noile modificari ale contului premium?
idem ca si mai sus
Crezi ca la ora actuala mai sunt necesare tutorialele pe forum?
-da, insa nu chiar cele de baza, ci cele care pot trezi interesul jucatorilor. Doar ca nu peste tot poti intalni conducatori capabili sa faca acest lucru, in majoritatea triburilor sectia de tutoriale pe forum nici macar nu este citita.
Ce strategii aplica, conducatorii acestei lumi si care dintre ele ti se pare mai avantajoasa? (motiveaza te rog)
Poate gresesc (sau nu) dar nu cred ca momentan vreunul din triburi sa aiba o strategie bine definita sau un plan de actiune pus la punct pe termen lung in vederea obtinerii a "ceva" . Fiecare trebuie sa se acomodeze la schimbarile ce se produc, daca este nevoie chiar si peste noapte si sa scoata maximumul din fiecare schimbare ce are loc pe harta, in beneficiul propriului trib.
Poate doar Titanii visau la inchiderea lumii prin fuziuni peste fuziuni, dar nici ei nu aveau o strategie bine definita pentru obtinerea unui rezultat durabil:)..daca ar fi avut atunci si azi ar putea inca visa, chiar daca asta le-ar dauna simtului realitatii:)
Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 19 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei?
Am jucat timp indelungat pe lumea 9, dar la vremea aceea acolo erau jucatori foarte buni si caliti de pe lumile mai mici, dar cel mai important consider ca numarul lor nu era sporadic, ca pe lumea 19,cu toate ca la inceputul lumii si aici intrau destui jucatori buni, insa din pacate multi au renuntat din diferite motive legate (sau nu) de joc
Dar a conducatorilor?
Din cate am vazut si auzit sunt conducatori experimentati si aici, ba chiar unii foarte buni, insa nu totdeauna au posibilitatea sa exceleze la maximumul capacitatii lor, nefiind in echipa potrivita
Crezi ca exista o ierarhie intre jucatori?
da, exista
Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
cu nostalgie :D ..si din pacate cu nu prea multa rabdare!
Cum se prezinta Lumea 19 la 1 an dupa deschiderea ei?
adormita!
Care erau asteptarile tale la deschiderea lumii si care sunt cele de acum?
Nu am avut asteptari extra. Deschiderea L19 era doar o etapa noua, o posibiliate pentru jucatorii vechi sa dea start nou, sa fructifice experientele adunate de pe alte lumi. Asteptari poti sa ai fata de tine insuti,dar nu si fata de restul jucatorilor a caror participare si/sau actiuni pe lumea asta (sau oricare) este definita de posibilitatile existente din viata reala.
Aici ma refer atat la timpul alocat jocului cat si achizitonarea de pp, care normal ca aseaza jocul pe total alt nivel decat daca esti constrans sa joci fara premium sau/si intrand doar o data pe zi.
Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
-esecuri nu am avut iar strict referitor la joc consider o realizare ca tribul infiintat de mine si colegul Mondenu (cine a renuntat dupa 2 luni de la deschiderea lumii)a putut sa supravietuiasca luni in sir ,tuturor dusmanilor de care eram inconjurati la vremea respectiva (T-J, SR, COA, MK,Crazzy si toata familia Nebunilor)ba mai mult, am putut sa atacam si sa ne aparam in asa fel incat , rand pe rand primeam oferte de fuziune, iar pe atunci cel mai periculos dusman noua, s-a gandit ca daca nu ne poate bate:) mai bine se alinieaza cu noi si astfel fostul FB, actualul Delir, a devenit academia T-J.
N-am regretat nici un moment de atunci ca am ales calea T-J, aici intalnind colegi de exceptie cu care ma inteleg foarte bine si impreuna am reusit multe
Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L19, mai bine zis cel mai experimentat?
evident ca T-J..sau daca asta nu este evident atunci zic eu:)
Ce calitati ar trebui sa aiba un lider bun?
multi au descris calitatile unui lider bun, nu le repet, dar cel mai important lucru din punctul meu de vedere este capacitatea cuiva de a putea inspira pe cei din jurul lui, prin actiunile si vorbele lui, ptr ca doar asa vor urmari pe el oricand si in orice situatie , devenind total loiali, acordand respectul maxim si acceptand ca si liderul lor
Ai vreun "mentor" pe acest joc?
Invatam unul de la altul, dar nu am pe cineva anume despre care sa spun ca m-a invatat sa joc.
Citind, intreband acolo unde nu intelegeam ceva, cotrobaind pe forumuri, pe alte servere etc, am invatat majoritatea a ceea ce stiu, insa pot zice ca in perfectionarea cunostintelor m-a ajutat mult si Vali (Te iubesc...)el fiind si singurul de la care mai accept sfaturi sau invataturi:)
Fara sa fiu acum subiectiva, dar cred ca n-am mai intalnit om pe triburile.ro, nici pe alte servere, care sa aiba atata rabdarea si dorinta pentru a invata pe cei din jur cat mai multe despre joc
Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
Nu. Chiar daca in prima parte parea ca va fi dificil, (ulterior se dovedea contrariul)dar tot nu aveam senzatia de "nu avem sanse".
Care ti s-au parut cele mai grele razboaie de pe aceasta lume si de ce?
Fiecare razboi purtat avea micile lui greutati, insa in general insumand pana acum nu am avut razboaie grele.
Ne poti enumera cativa prieteni de pe L19?
Am multi prieteni cu care ma inteleg bine, n-ar fi fair sa las afara pe careva, tocmai din acest motiv nici nu incep sa ii enumar:)
Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L19, care ar fi acel top si de ce?
As putea sa fac acest top doar dupa ce m-am batut cu toti de pe l19:)..insa nici macar atunci n-ar fi un top corect, dat fiind faptul ca nu ma bat cu colegii mei:)..in concluzie, ca top5 accept lista generata de statistici..pana la proba contrarie:)
Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un dusman.
-ceho sau d3d331 (ptr ca merita sa fie cunoscuti si de altii)
- busted ( n-am vazut pe nimeni de la ei pe extern)
- persuasiv ( ca sa-l cunosc mai bine;)
Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
Sa invete sa joace ofensiv si niciodata sa nu refuze cand cineva ii cere ajutorul, ptr ca daca pune satele virtuale inaintea relatiilor interumane atunci va ramane singur, deci nu va savura deloc acest joc!
Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
-oarecum da
Te rog comenteaza-mi si mie urmatoarea expresie: "in razboi totul este permis", legat de joc.
Este o zicala buna, insa incompleta:)
Da, totul este permis din ceea ce se incadreaza in propria scara de valori.
Adica, daca eu nu accept nici ideea tradarii, atunci pentru mine asta nu este permis, insa daca altul tolereaza si asta, atunci el va trada..si sunt multe astfel de exemple. Si pentru ca suntem diferiti si toleram lucruri diferite, prin asta jocul devine "colorat", prin asta va exista bun si rau, astfel vor fi invingatori si invinsi.
Si chiar daca suntem intr-o lume virtuala, dar existam, nu este un basm, unde totdeauna doar cei buni inving!:)
Facand o paralela de la inceputul lumii 19 pana la aceasta data, ne poti explica si noua evolutia hartii?
- nu pot :D
...deoarece intamplarile nu se pot explica, ele pur si simplu exista si prin aparitia/existenta lor genereaza reactii, iar eu nu sunt in masura sa explic reactia nimanui
Cum ti se pare forumul lumii 19?
- adormita, cu putini membri si postari insuficiente si de multe ori neinteresante( zic asta din punctul de vedere al unei jucatoare care zilnic trece pe aici sa mai citasca noile postari:)
Cat despre moderare, chiar apreciez efortul si munca depusa
Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
-multumesc pentru rabdarea cu care ati ajuns pana aici in citit:D

Multumesc frumos Jeanina!
 

DeletedUser31617

Stirbu Catalin

Cuclici: Buna
Catalin:Buna
Cuclici: Cum ai inceput sa joci triburile?
Catalin: la recomandarea unor prieteni,care nici ei la randul lor nu stiau sa joace prea bine, dar li s-a parut amuzant si am zis sa incerc si eu
cuclici: Crezi ca isi va reveni Lumea 19?
Catalin: Nu cred ca lumea 19 va mai reveni vreodata la "viata" ,sunt de parere ca pe masura ce lumea va avansa in varsta si activitatea se va limita din ce in ce mai mult,cum de altfel s-a intamplat de la inceput si pana acum,iar daca stai sa te gandesti, e normal..o parte din playeri dispar,astfel si nivelul de activitate scade...
Cuclici: Ce te motiveaza sa mai joci in continuare pe L19,daca pe forum nu se mai posteaza?
Catalin: Prietenii care mi i-am facut in joc de a lungul timpului.
S-a pus la un moment dat problema sa renunt la cont datorita faptului ca nu imi permit CP, insa am fost ajutat cu o alternativa a cp-ului si o vreme buna,cel putin, inca o sa mai joc pe L19
Cuclici: Cum te vezi tu ca jucator pe acest joc? (evolutia ta). Caracterizare
Catalin: Eu ma vad un nimeni de pe harta, pe lumea aceasta mi-am facut debutul pana la urma..sunt multumit insa ca am ajuns sa invat atat de multe, dar , asta nu e neaparat meritul meu, e meritul celor care m-au invatat. Probabil ca daca o sa ramam pe lume si nu o sa fiu nevoit sa renunt sau sa fiu scos, o sa urc in clasamente..
Cuclici: Ce ai avea tu de schimbat la tine ca jucator? Enumera si argumenteaza te rog
Catalin: Cred ca pozitia pe harta...legat de caracterul meu/persoana mea, nu as schimba nimic, consider ca fiecare e unic in felul si e caracterizat tocmai prin combinatia de calitati&defecte rezultand un produs final, acela fiind individul respectiv
si daca totusi ar trebui sa schimbam ceva, as vrea sa nu fiu asa lenes:D
Catalin: da, desi probabil ca nu am demonstrat mai nimic pe aceasta lume, insa am in plan ca pe viitor sa fac "lucruri mari":D consider si eu la fel ca orice jucator mi-am adus aportul intr-o oarecare masura la aceasta lume,acum ca acest aport e mai mic sau mai in funcite de trib si perspectiva din care privest
Cuclici:Si ce lucruri vrei sa realizezi?
Catalin: Sa desfiintez topul 20 actual ca puncte,bineinteles unde pot desfiinta,colegii de trib mii voi ierta
Cuclici: Cum vezi tu evolutia lumii 19 in urmaoarele 3 luni? ) din puncte de vedere al razboaielor actuale)
Catalin:Momentan,consider ca pe harta toate razboaiele care se duc,sunt razboaie puerile...fara farmec,fara intensitate doar curatare si sat luat, exact asta face ca jocul sa isi piarda farmecul,lipsa de rezistenta si agresivitate a dusmanului...Probabil ca nu va mai continua mult timp asa,dar asta e doar parerea mea de membru umil si amator
Cuclici: Prezinta 3 calitati ale tale,3 defecte si analizeaza prin ochii altora aceste calitati si defecte ale tale
Catalin: Calitati...le-as spune mai mult atu-uri, spontainitatea,ideile mele absurde(care desi par nebunesti,in general dau roade) si consider ca si incapatanarea care poate fi deasemenea si un defect
alte defecte probail ca sunt, impulsivitatea mea si lenea-pt care am fost de multe ori "luat de urechi" fie de joc in sine fie de conducere:D
Catalin:Nu sunt tocmai un expert si nu cred ca poate cineva prevedea ce intorsatura va lua harta...stiu insa un lucru: harta se va schimba remarcabil in urmatoarele luni.
Cuclici: Cum ai prezenta istoria si desfasurarea lumi 19 dupa dezmembrarea tribului TITANI?
Catalin: Dupa proiectul "titani" sau mai bine zis, esecul acestui proiect.. triburile au luato razna cu recrutarile, iar aici lacomia conducatorilor si-a spus cuvantu..mai mult nu imi permit sa zic,fiindca nu doresc sa atac pe cineva
Cuclici:Care conducator de pe lumea 19 l-ati prefera in tribul pe care il reprezinti?
Catalin: Personal consider ca oricare conducator din tribul T-J si-ar face onorabil datoria, toti fiind playeri cu experienta si seriosi in ceea ce fac, insa personal l-as prefera pe vali (te iubesc..),el fiind persoana care m-a invatat practic acest joc si care "se bucura" de respectul si aprecierea mea si probabil ca a intregului trib,datorita faptului ca prezinta toate calitatile de care are nevoie un bun conducator
Cuclici: Daca ar fi sa faci un top 10 al triburilor de pe lumea 19 cum l-ai forma?
Catalin: Probabil ca as forma topul in functie de unitatea jucatorilor, activitatea jucatorilor, relatia conducere-jucatori si nu in ultimul rand nivelul de skill/profesionalism
Cuclici: Care ar fii cel mai respectat trib de pe lumea 19?
Catalin: Cred ca fiecare trib e respectat in felul lui si ca fiecare jucator va spune ca tribul lui e respectat, insa tin sa cred ca tribul T-J este unul dintre cele mai respectate triburi, tocmai datorita faptului ca niciodata nu si-a incalcat relatiile diplomatice cu aliatii si intotdeauna a respectat pe cei din jur,iar problemele care au aparut de-alungul timpului au fost imediat abordate si remediate; consider ca un trib ce a respectat mereu pe ceilalti,nu merita altceva decat respect.
Cuclici: Cum ti sa parut acest interviu?
Catalin: Comod doar lam scris pe skype
Cuclici: In incheiere ce ai avea de transmis jucatorilor?
Catalin: Sa se jigneasca mai putin..si sa nu uite ca acesta e doar un joc, menit sa ne distreze, sa ne destinda si sa ne desprinda de cotidian si de grijile zilnice. Sunt de acord sa iti descarci nervii pe joc, dar trimitand atacuri, nu injurand sau jignind ceilalti colegi de joaca, ca de fapt asta suntem pana la urma, nu dusmani sau aliati ci colegi de joaca impartiti in tabere/echipe
Cuclici: Iti multumesc pentru interviu.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Interviu ortopedul72


Maru: O scurta prezentare a ta
ortopedul72 numele meu este george din bucuresti am 49 de ani,lucrez in armata
Maru: Cum ai inceput sa joci "Triburile" si de ce ai ales nick-ul pe care il ai?
ortopedul72 din curiozitate,am inceput pe mai multe lumi si incet,incet am inceput sa renunt din lipsa de timp.
am inceput cu nick-ul georgicuta,iar cu ortopedul72 am inceput pe 19,impreuna cu altii cu nickuri din medicina(anestezistul,neuro...)
Maru: Ai mai jucat pe alte lumi sau pe alte servere?
ortopedul72 mai joc doar pe lumea 12 care sunt asemanatoare.
Maru: Ce parere ai de versiunile de joc care s-au facut de-a lungul timpului?
schimbarile de versiuni au fost bune,dar cred totusi ca ar fi trebuit facute doar pe noile lumi care se deschid.
majoritatea schimbarilor au fost benefice,ce nu se schimba si face multi jucatori sa renunte este pretul talerilor si al nobililor.
Maru: Ce parere ai despre lumea deschisa acum recent, lumea 25?
ortopedul72 timpul nu-mi permite sa mai incep si alte lumi,insa o noua lume clasica cred ca ar atrage ceva mai multi jucatori.
Maru: Daca ar fi fost setarea cu " membrii nelimitati in trib", ai mai fi intrat pe lumea 19?
ortopedul72 numarul membrilor mai putin conteaza din punctul meu de vedere,cred ca mai importanta este activitatea(ma refer la timpul acordat jocului) fiecaruia.
Maru: Spre deosebire de celelalte lumile pe care ai jucat, cum ai cataloga lumea 19 ca nivel al jucatorilor din punct de vedere a experientei? Dar a conducatorilor?
ortopedul72 ca si pe lumea 12 pe care mai joc sigur se vor mai epura multi jucatori,in special cei sub 25 de ani.
Multi conducari in general cei foarte tineri din teribilism incep foarte multe razboaie si apoi sterg conturile si ramin altii sa le duca.
Maru: Ce parere ai despre jucatorii noi care intra acum pe acest joc? Cum sunt priviti de jucatorii vechi?
ortopedul72 toti care intra sint teribilisti si cu toate ca sint ajutati de cei vechi foarte putin inteleg ca acest joc este de socializare si strategie,eu cel putin am ajutat foarte multi noi veniti.
Maru: Cum este sa fi nr 1 la agresori?
ortopedul72 placerea este enorma sa fiu rang 1 la inamici invinsi,si am incercat sa conving si alti jucatori ca trupele se refac.
Maru: Poti sa faci un rezumat al realizarilor si esecurilor pe care le-ai avut dea lungul timpului pe aceasta lume?
ortopedul72 realizarile se vad,puteam sa fiu poate rang 1 in lume insa inobilarile interne nu prea au fost pe placul meu.atacind continuu a trebuit sa-mi refac trupele si astfel s-a simtit lipsa resurselor pentru a face nobili.pe majoritatea lumilor toti care sint in top 20 nu prea stiu sa atace jucatori activi,este o critica pe care multi ar trebui sa si-o insuseasca.
Maru: Ca jucator al acestei lumi, cum crezi ca "pasii pe care ii faci pe harta" influenteaza dezvoltarea lumii 19?
ortopedul72 nu pasi unui singur jucator conteaza,este un joc colectiv iar daca colegii sint slab dezvoltati nu se poate realiza o colaborare foarte buna.
Maru: Dupa tine care este cel mai bun trib de pe L19, mai bine zis cel mai experimentat?
ortopedul72 la ora actuala nu se poate spune ca un trib este foarte bun sau foarte slab si asta din cauza inactivitatii multor jucatori,daca s-ar face un trib si o academie din jucatori activi(100 de insi) ar domina lejer aceasta lume.
Maru: Ai vreun "mentor" pe acest joc?
ortopedul72 mentorul meu pentru care am tot respectul a fost savirsitorul de pe L5 care m-a initiat in tainele jocului,si multi de pe L10 care m-au desavirsit ca jucator,insa si acum mai am de invatat si de la jucatori mai noi veniti.
Maru: Ati intrat vreodata intr-un razboi in care stiati de la inceput ca nu aveti sanse de castig?
ortopedul72 imi place cind fac un lucru sa-l fac bine,de aceea cintaresc foarte bine razboaiele in care intru.
Maru: Ne poti enumera cativa prieteni de pe L19?
ortopedul72 prieteni am citiva insa majoritatea sunt din triburi aliate sau inamice,ma refer la cei cu care chiar m-am intilnit in viata reala.cei cu care joc ii pot considera doar ca niste foarte buni colegi.
Maru: Daca ar fi sa faci un top 5 al celor mai buni jucatori de pe L19, care ar fi acel top si de ce?
ortopedul72este greu sa fac un top,nu punctele conteza cel mai putin si sunt foarte multi jucatori in alte triburi pe care nu-i cunosc si nu ar fi corect sa fac un top doar din prietenii mei.
Maru: Pe viitor cu cine ai dori sa vezi un interviu, si de ce? Te-as ruga sa numesti cel putin un coleg de trib,un aliat si un „dusman”.
ortopedul72 un interviu cu Artemis and Addy cred ca ar fi foarte interesant deoarece este un om deosebit,sau lilisTm si ea este o jucatoare care stie jocul si cred eu ca este cu capul pe umeri.
Maru: Ce sfaturi le dai jucatorilor mai noi, care se apuca de joc?
ortopedul72 pentru cei care doresc sa se apuce de acest joc le recomand ca pina sa se inscrie sa vada prima data de cit timp vor dispune pentru acest joc,daca nu esti activ nici realizari si satisfactii nu vei avea
Maru: Dupa parerea ta, se respecta diplomatia pe aceasta lume?
ortopedul72 deocamdata se respecta,numai ca orice diplomatie se face doar cu niste scopuri individuale nu s-a urmarit un scop comun
Maru: Ce parere ai despre jucatorii care jignesc?
ortopedul72 cei care jignesc ar trebuii urmariti de admini si ar trebuii banati pe toate lumile.
Maru: Cum ti s-a parut forumul extern prima data cand ai intrat?
ortopedul72 o fi forumul bun insa timpul nu-mi permite sa-l vizitez
Maru: Ce parere ai despre forumul extern?
ortopedul72 timpul alocat jocului nu prea imi permite sa intru si pe forumul extern.
Maru: Ce mesaj ai dori sa le transmiti cititorilor?
ortopedul72 tuturor cititorilor le doresc sanatate si multi bani si traditionalul "SPOR LA INOBILAT!!!"

Iti multumesc frumos!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus