Intrebare model defensiv

  • Autor subiect Godefroy de Bouillon
  • Data de început

DeletedUser

Salut tuturor...am aplicat cateva modele defensive si am auzit de multe altele;iata insa unul interesant asupra caruia va rog sa va dati cu parerea:

2500 Laniceri
5000 Luptatori cu spada
5000 Arcasi
635 Spioni
1075 Cavalerie grea

Singurul aspect care ma intriga este cel al numarului redus de laniceri...pe de o parte este logic,dat fiind faptul ca multi jucatori se axeaza mai mult pe productia de luptatori cu toporul,tinanad cont si de faptul ca lancierii sunt usor de produs si au bonus mare impotriva cavaleriei usoare...pe de alta parte,insa,nu cred ca 2500 de lancieri ar respinge cu succes un atac a 2000 si ceva de cavaleristi usori(cifra cea mai des intalnita in configuratiile de atac,din cate am observat).Voi ce parere aveti?
 

DeletedUser

ce faci cu acei 635 spioni?umplii ferma degeaba

mai bine taci ...spionii sunt buni daca ai majoritatea satelor in granita ... nu multi dau atacuri din scurt fara un spionaj in prealabil

@godefroy: e destul de buna apararea,depinde din ce punct o privesti .. ca jucator de granita sau jucator din spate ..oricum uite aici ceva care poate ar sa te ajute

simulator.png
 

DeletedUser28514

Defapt cavaleria grea e mai buna decat lancieri in apararea prin cavalerie in desenul tau e invers. Deasemenea este mai buna si decat spadele si decat arcasii:)>
 

DeletedUser

Defapt cavaleria grea e mai buna decat lancieri in apararea prin cavalerie in desenul tau e invers. Deasemenea este mai buna si decat spadele si decat arcasii:)>

altu ... mai bine taci si tu ..cum poti spune ca cav grea e buna impotriva cav usoare ??? CG are putere de aparare impotriva CU 80 pe cand CU au putere de atac 130
 

DeletedUser

4160 lancieri
2080 spade
6240 arcasi
625 spioni
1075 cav grea

@Godefroy ia incearca si apararea asta...
 

DeletedUser

Iti multumesc atat pentru raspuns,indiana,cat si pentru schema...foarte utila pentru jucatorii care nu stiu ce unitati sa foloseasca atunci cand se apara sau lanseaza atacuri...eu insa stiam tot ceea ce este reprezentat in schema...nu stiam daca 2500 lancieri sunt suficienti in principiu pentru a respinge cu succes 2000 si ceva de cavaleristi usori(in simulator nu prea am incredere,data fiind marja de eroare destul de ridicata).Oricum,presupun ca daca ai sate de granita,trebuie sa faci mai multi lancieri,iar daca ai sate de interior,iti trebuie mai putini,nu?

Inca ceva...in schema indicata de tine nu apar berbecii...eu stiam ca catapultele au damage frumos si impotriva acestora...nu-i asa?

many,mercic pentru idee...desi nu mi se pare prea stralucita;multi jucatori arunca in atac un numar considerabil de topoare,impotriva carora lancierii tai nu prea au ce face decat sa moara eroic...depinde si de situatie,oricum nu se pot stabili reguli universal valabile.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

dupa cum am spus depinde din ce privinta privesti ... eu de ex folosesc 5k arcuri&lancii si 1700 grei pt simplul motiv ca se reface repede iar la sute de sate daca trimiti 1-2 sate in plus numai conteaza la cate atacuri vin ... cum a spus si many mai sus apararea lui e destul de buna ... si arcurile si CG lupta impotriva topoarelor deci spadele deja incep sa fie inutile
 

DeletedUser

Aham...am inteles...va multumesc tuturor inca o data pentru sfaturi;ma voi mai gandi ce model defensiv sa aplic.Mult succes.
Acest topic poate fi inchis.
 

DeletedUser25931

tot mai bine e clasicul stil de aparare:

5000 lancieri
5000 spade
5000 arcasi
500 spioni
500 cav grea

eu de ex asa imi fac satele...si ma descurc foarte bine...
 

DeletedUser

un sat este ideal de aparare daca este atacat de un sat ideal de atac. dar cum in joc fiecare nebun isi face satul cum il duce capul sau in functie de cat timp are, important este sa ai aparare. si degeaba ai satul ala ideal de aparare, deoarece atunci cand esti atacat (si nu sti cu arata satul de atac al atacatorului, care si el in sinea lui il crede perfect), ceri sprijin, si o sa primesti tot felul de trupe care nu se mai incadreaza in strategia ta defensiva.
un sat de aparare se construieste in functie de pozitionare, de vecini, de puterea tribului, daca este pentru trimis in alte parti sau pentru a-si apara teritoriul propriu.
un mic exemplu:
daca faci un sat de interventie rapida, cu ce il faci?...cu sabii?...nu. il faci cu cavalerie grea, desi se stie ca un cavaler greu are putere defensiva mai mica decat o combinatie de 6 pedestri. insa de cele mai multe ori conteaza mai mult timpul in care ajunge suportul decat puterea lui totala de lupta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5673

eu am de toate modelele de aparare :
10000 spade
10000 arcuri
restu spioni

8000 de lanci
8000 de spade
4000 de arcuri
restu spioni

6000 lanci
6000 spade
6000 arcuri
restu spioni

4500 lanci
4500 spade
4500 arcuri
500 cav grea
restu spioni

10000 lanci
1500 cav grea
500 spioni
restu catapulte
 

DeletedUser17342

4160 lancieri
2080 spade
6240 arcasi
625 spioni
1075 cav grea

@Godefroy ia incearca si apararea asta...

una dintre cele mai ok din mai multe puncte de vedere;)

PS: hint: pe lumile cu arme la paladin folositi-va 'excesiv' de acesta si veti avea numai de castigat. Si mergeti si pe sate specializate cu cat mai multi luptatori de un anumit fel, la care le adaugi paladinul cu arma corespunzatoare.

(sfat pentru newbys)
 

DeletedUser

eu foloseam in aparare o formatie de genul asta :

5000 lancii
5000 spade
5000 arcasi
800 cav grea - in functie de sat puteam sa ajung si la 900 de cav grea
 

DeletedUser

4160 lancieri
2080 spade
6240 arcasi
625 spioni
1075 cav grea

@Godefroy ia incearca si apararea asta...
si eu sunt de acord ca este un model bun. poate prea multi spioni. eu sunt adeptul satelor specializate de spionaj de maxim 4500 de puncte si in care se pot face >11500 de spioni ce pot fi distribuiti unde este nevoie.
modelul este bun din urmatoarele considerente:
-foarte putina lume pune accent pe arcasii calare, singura arma eficienta impotriva arcasilor pedestri.
-arcasii pedestri sunt o arma destul de eficienta impotriva topoarelor si cavaleriei usoare
-cavaleria grea suplineste lipsa sabiilor in lupta contra topoarelor si poate fi trimisa sprijin foarte repede

un astfel de sat, dar care sa contina si paladinul (mai ales pentru lumile mai mici de 10), iar in loc de cavalerie grea sa fie alte trupe pedestre, poate fi un excelent "sat de interventie rapida"
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5809

Cea mai buna metoda de aparare e un sat stacked. Ca asa in final depinde si de modul cum construieste trupele cel care te ataca.
 

DeletedUser

Oka...stapanesc intr-o oarecare masura terminologia din Triburile,dar de "sat stacked" n-am auzit pana acum...ce inseamna?Sat cu ferma plina sau sat blindat?(daca ma iau dupa traducerea mot-a-mot din engleza,ar insemna "sat bine-facut"...dar nu ma ajuta cu nimic asta :D).
 
Sus