Intrebare model defensiv

  • Autor subiect Godefroy de Bouillon
  • Data de început

DeletedUser17342

Da, am mai gasit posturi in care zic ca da, cei de la suport au dreptate, dar am gasit suport in care unii zic ca primesc totusi toate trupele bonus.
Oricum, raspunsul oficial este ca doar trupele care vin cu paladinul au bonus.

Fara sa fac aluzii sau sa jignesc indirect pe cineva, nu toti adminii stiu jocul foarte bine si la intrebari de genul asta unul iti raspunde intr-un fel si unul in alt fel.

De ce nu faceti simulari cu un coleg? Nu e asa greu. Asa puteti fi siguri. Nu cred ca difera lucrurile astea de la o lume la alta, dar eu cand am pus intrebarea asta adminilor (acum vreun an) am primit acelasi raspuns gresit. Dupa teste facute si aceeasi intrebare am primit alt raspuns...

Deci... testati singuri ca nu e greu. Si nu in simulator ci practic.


Testati catapultele sa zicem. puneti catapulte intr-un sat si un coleg sa va trimita paladinul gol cu flama ca sprijin. Apoi trimiteti un atac.

Faceti acelasi lucru dar fara paladin si comparati rezultatele.

E doar un exemplu. Am spus catapulte cu flama ca e cea mai mare diferenta de bonus la aparare. Puteti incerca cu orice arma. Si bineinteles pot fi facute mult mai elaborat, cu sprijin de la mai multi jucatori, etc.
 

DeletedUser

crazy..nu oricine stie sa interpreteze corect o simulare. sau sa o faca astfel incat sa dea rezultate concludente. cat priveste atacurile asupra satelor propii intervine factorul noroc si iar trebuiesc facute artificii pentru a interpreta corect situatia.
am incercat eu acum sa ma atac. dar in satul cu paladinul sunt deja o gramada de trupe sprijin pe care nu le pot trimite acasa din diferite motive.
insa, daca cineva poate, ii dau o tema pt acasa:

1 cazul unu.
atacam cu trupe minime satul nostru cu paladinul in el. sa zicem 20 usori si 100 de topoare. in satul cu defensiva lasam cate 1000 de pedestri plus paladinul inarmat cu un artefact. vedem rezultatul.
2 cazul doi
aracam cu aceleasi trupe, acelasi sat. de data asta lasam cate 500 de trupe de pedestri plus paladinul inarmat cu artefact. din satul vecin completam cu cate 500 de trupe de pedestri pana ajungem la acelasi numar de trupe ca in exemplul precedent. vedem rezultatul. si apoi putem facem comparatie intre rezultate ponderandu-le cu diferenta dintre norocuri.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser11867

j123 parca erai la granita cu tsl pe l7??ia spune cat tea invat simulatorul si cat tea invat experienta...pe mine simulatorul e pierdere de timp...doar pt moral bag simulatorul in rest...
 

DeletedUser

pai inca mai sunt...dar granita a cam ajuns cam pe unde erai tu. langa mine mai sunt cateva puncte rosii. normal ca experienta m-a ajutat cel mai mult, dar si simulatorul iti e de ajutor in multe cazuri.
 

DeletedUser17342

simulatorul are si el niste limite. chiar si logic daca ar fi sa o gandim, hai sa o luam asa:

-cand trimiti 10 sprijinuri pe un sat cu biserica, acestea iau religia satului cu biserica (indiferent daca sunt trimise de pe sate cu religie sau fara)
-cand trimiti sprijin trupe(sa zicem lancieri) pe un sat cu nivel de cercetare maxim(sa zicem 15) acestea iau nivelul de cercetare al satului (indiferent de nivelul lor de cercetare)

si cazul nostru:
-cand primesti 10 sprijinuri de pe 10 sate diferite pe un sat de-al tau, unele avand paladin cu arma si altele neavand, nu logic (ca si in toate cazurile de pana acum) ar fi sa se combine armatele si paladinul sa le influenteze. hai sa zicem ca primesti sprijin de pe 100 de sate (sa nu urc mai sus desi se poate urca linistit si mai sus, adica nu e imposibil sau nemaintalnit) , oare serverul e asa performant sa separe fiecare armata trimisa in parte si fiecare paladin o data combinate armatele?

-apoi, de ce daca trimiti 2 arme la fel va fi valabila doar una? daca ar influenta doar trupele trimise nu ar trebui sa fie valabile ambele?

Am mai auzit cazuri in care unii spuneau ca doar paladinul TAU influenteaza toate trupele din sat, sau tot felul de SPECULATII. Sunt doar speculatii.


-Oricum voi mai face un test, cu tot cu poze si rapoarte, poate clarificam o data toata situatia asta. Voi incerca sa il fac cat mai repede, desi stau cam prost cu timpul.

Propun sa se faca mai multe teste pe diferite lumi. Cu setari diferite.

Eu voi face pe l12 cand am ceva timp liber(poate chiar noaptea asta daca nu am atacuri de fentat:p):
002c.png
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5809

Cu simulatorul normal nu poti sa faci cu 2 paladini cu arme, poti sa pui doar o singura arma, deci numai practic se poate.
 

DeletedUser

, oare serverul e asa performant sa separe fiecare armata trimisa in parte si fiecare paladin o data combinate armatele?
in mod sigur da. si cred ca fiecare dintre noi, dotati cu un pic de rabdare si cunostinte despre matematica ar putea face aceste calcule.
sa va explic si de ce:
atata timp cat serverul este capabil sa separe toate trupele dintr-un sat pe sate de provenienta, nu vad nici un impediment de a aloca fiecarei trupe proprietatile paladinului de care sunt instotite. si eu nu cred ca dureaza mai mult de cateva milisecunde sa faca toate calculele. sa nu uitam ca in piata centrala, la trupe, sunt foarte bine delimitate trupele care sunt la un momentdat intr-un sat. si se stie clar numarul lor, din ce sat au venit, si daca au sau nu paladin. de aici trag concluzia ca serverul stie si asupara caror trupe actioneaza fiecare paladin prezent la un momentdat intr-un sat. in caz contrar, daca totul ar fi de-a valma, nu am mai primi rapoarte de la trupele trimise sprijin si toate s-ar comporta ca si cand ar fi ale aparatorului.
 

DeletedUser5809

Ok, daca mai vreti sa discutati despre asta, va rog sa postati in topicul despre paladin, aici am devenit off-topic, scopul topicului era altul, desi un model defensiv tine cont de aceste arme, am deviat prea mult si risca sa fie inchis:D
 

DeletedUser

Ok, daca mai vreti sa discutati despre asta, va rog sa postati in topicul despre paladin, aici am devenit off-topic, scopul topicului era altul, desi un model defensiv tine cont de aceste arme, am deviat prea mult si risca sa fie inchis:D

tu ne-ai indreptat pe drumul cel rau :D
 

DeletedUser

Ok, raspunsul a fost neasteptat sincer, nu ma asteptam. nu pot sa postez ticketul, dar raspunsul a fost asa: paladinul ofera bonus strict trupelor din satul din care provine.
Deci daca x trimite suport cu paladin cu arme, si y la fel, paladinul lui x ofera bonus trupelor cu care a venit, si y la fel, doar trupelor lui. Daca tu ai un paladin al tau cu arma in sat, ofera bonus doar trupelor tale. Deci cu asta am raspuns cam la toate intrebarile.:D

chiar daca sunt off nu pot sa nu te contrazic ... raspunsul la ticket a sunat ceva de genul "bonusul se aplica la toate trupele existente in sat" :D
 

DeletedUser5809

chiar daca sunt off nu pot sa nu te contrazic ... raspunsul la ticket a sunat ceva de genul "bonusul se aplica la toate trupele existente in sat" :D

de unde stii tu ce mi-a fost raspuns in ticket, mi-ai spart contul?:eek:
Nu e frumos din partea ta.:p
 
Sus