Intrebare model ofensiv...

DeletedUser

Urmand exemplul lui Godefroy cu modelul defensiv, vin si va intreb care, dupa parerea voastra este cea mai buna combinatie ofensiva? sau, cum sa fie constituit un sat ofensiv? :rolleyes:
 

DeletedUser28514

Ce-a mai eficenta este in mod normal 1:1:1, dar e bine sa mai ai si ceva cavalerie grea prin unele sate deoarece are viteza de deplasare destul de mare si ajunge imediat in satele in care ei nevoie de aparare. sa zicem cu cavaleria grea

4000 lancii
4000 spade
2000 arcuri
1600 cav. grea
 

DeletedUser28514

ofensiv adica de atac, trupe de atac.

Scuze oboseala:))

Pai acum depinde ce vrei sa ataci Daca are lancieri multi in sat iti trebuie mai multe topoare daca are arcasi multi iti trebe calareti arcasi. Dar de obicei eu unu folosesc:

7000 Topoare
100 Spioni
2800 Cavalerie usoara
300 Berbeci
20 Catapulte

principala 20, grajd 20 cazarma 25 atelier 15.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5809

Prea multi spioni, 10 sau 20 sunt destui. Ori are multi spioni si atunci 100 nu sunt buni de nimic ori nu are de loc si 20 sunt destui.:D
 

DeletedUser28514

Prea multi spioni, 10 sau 20 sunt destui. Ori are multi spioni si atunci 100 nu sunt buni de nimic ori nu are de loc si 20 sunt destui.:D

Sunt buni pentru aparare cand te ataca sa vada ce ai in sat si iti da pe toate satele e bine sa fi pregatit pentru mai mult de 50 de spioni. Deasemenea sunt buni si cand ataci deoarece 20 sunt prea putini pentru a ataca, daca mai are si el vor muri sigur. Asa cu 100 de spioni la un atac full si iti mor restul trupelor sansa ca spioni sa iti zica ce trupe a avut respectivul in sat este mai mare.
 

DeletedUser15142

Pentru sate cu arcasi folosesc
rupe
5000 Luptători cu toporul
121 Spioni
2230 Cavalerie uşoară
958 Arcaşi călăreţi
200 Berbeci
25 Catapulte
» Recrutare

Sa caut ceva sa o pun..era satele cum trebuie sa fie puse de exemplu : Fiecare trupa contra carei trupe sunt bune.
 

DeletedUser17004

Eu va sfatuiesc ca mai putin de 350 berbeci sa nu faceti.
Dar bineinteles, asta e foaaarte relativ, pentru ca puteti face mai multe grupe de atac, una cu cate 500-600 berbeci si mai putine trupe si alta fara berbeci, doar de rupere.
SI acuma iar din doua una: ori bagati berbecii inainte pana e zidu jos si dupa fara.
ori daca are foaaaarte multe trupe si oricum nu dati zidu, il tocati cu sate fara berbeci pana raman destule cat sa atinga berbecii zidul...
Desigur, se poate sa fiu si eu noob si sa relatez teoria chibritului :D

Deci..la mine un sat arata cam asa (momentan)

5300 topoare
10 spioni
3000 usoara
100 cav arcasi
400 berbeci
100 catapulte
 

DeletedUser5809

Sunt buni pentru aparare cand te ataca sa vada ce ai in sat si iti da pe toate satele e bine sa fi pregatit pentru mai mult de 50 de spioni. Deasemenea sunt buni si cand ataci deoarece 20 sunt prea putini pentru a ataca, daca mai are si el vor muri sigur. Asa cu 100 de spioni la un atac full si iti mor restul trupelor sansa ca spioni sa iti zica ce trupe a avut respectivul in sat este mai mare.

pai pierzi spatiu ferma aiurea, daca faci 500 spioni in satele de deff sa faci 100 in alea de atac e pierdere de spatiu. Daca te spioneaza te spioneaza cu cel putin 1000.
 

DeletedUser29094

Eu folosesc, in general, o chestie de genu'
5000 topoare
3400 cav. grea
300 berbeci
30 spioni
Mentionez ca am atelierul la 10, dar pe unele sate il tin la 7. NU e nevoie de mia mult de-atat.. berbecii ii pun oarecum primii, ca se termina oricum de facut inaintea topoarelor.
Iar cand e pace, imi pregatesc satele cu
4500 cav. usoara
300 berbeci
30 spioni
Asta-i cea mai buna formula.
 

DeletedUser17004

Eu folosesc, in general, o chestie de genu'
5000 topoare
3400 cav. grea
300 berbeci
30 spioni
Mentionez ca am atelierul la 10, dar pe unele sate il tin la 7. NU e nevoie de mia mult de-atat.. berbecii ii pun oarecum primii, ca se termina oricum de facut inaintea topoarelor.
Iar cand e pace, imi pregatesc satele cu
4500 cav. usoara
300 berbeci
30 spioni
Asta-i cea mai buna formula.

Grea??? You've gotta be kidding me...
 

DeletedUser29094

Cavalerie usoara, scuze!!

5000 topoare
3400 cav. usoara
300 berbeci
30 spioni

sau

4500 cav. usoara
300 berbeci
30 spioni

PS. De ce majoritatea modelelor de sate de aparare nu contin si cav. grea? Asa am vazut pe-aci..
 

DeletedUser

Eu folosesc in prezent urmatoarea formula ofensiva:

6000 topoare
2000 cavalerie usoara
500 arcasi calare
400 berbeci

si de restul locurilor ramase in ferma 4 nobili,catapulte si ceva lancieri pentru fake-uri.

Cat despre intrebarea referitoare la cavaleria grea,multi jucatori probabil ca o evita deoarece este foarte greu de produs din punct de vedere a costurilor si nu este atat de eficienta precum infanteristii defensivi...totusi,punctele ei forte sunt mobilitatea foarte ridicata,cat si faptul ca in vremuri de razboi poti produce mai repede defensiva daca recrutezi si cavalerie grea,pe langa infanterie si catapulte.
 

DeletedUser

topoare, cavalerie usoara, berbeci, si cavalerie grea acuma decideti voi cantitatile ;)
 
Sus