Intrebare model ofensiv...

DeletedUser

eu folosesc ca sablon:
5000topoare
2000usori
1000arcasi calare
400berbeci :)

diferite sunt doar satele pe care fac nobili... acolo se mai gasesc si 20catapulte pt a darama.................ascunzatoarea :D
si in aceste sate vor fi mai putini berbeci(300-350)
 

DeletedUser

6000top+3000CU+500rami sau 6000+2000CU+800AC+500rami..au efect aproape identic..e cel mai rapid de facut, ceea ce-l face si cel mai rentabil..alte combinatii pot fi ceva mai eficiente, dar nu indeajuns incat sa merite asteptarea

nu am de ce sa fac spioni in atac..orice sat atac il tin si-n spionaje...daca are mai mult de 20k spioni, si nu-l vad, estimez in functie de cat ii daram zidul
 

DeletedUser

5379 Luptători cu toporul
1582 Cavalerie uşoară
1380 Arcaşi călăreţi
400 Berbeci
 

DeletedUser

eu folosesc ca sablon:
5000topoare
2000usori
1000arcasi calare
400berbeci :)

diferite sunt doar satele pe care fac nobili... acolo se mai gasesc si 20catapulte pt a darama.................ascunzatoarea :D
si in aceste sate vor fi mai putini berbeci(300-350)

1000 de arcasi calare sunt multi dupa parerea mea. si sa va explic si de ce. arcasii calare sunt principala arma ofensiva impotriva arcasilor terestrii. si o simulare rapida ne arata urmatorul aspect:

pe zid 20, noroc zero si moral 100% avem urmatorul rezultat:

Agresor Unităţi: 0 0 0 0 0 0 100 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 92 0 0 0 0 0
Apărător Unităţi: 0 0 0 1000 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 1000 0 0 0 0 0 0 0 0

acum, din cunostintele mele, stiu ca in cadrul unei batalii trupele atacatoare se bat proprtional cu trupele aparatoare. de unde rezulta ca din cei 1000 de arcasi calare circa 300 sa zicem se vor bate cu arcasii pedestri adversi si vor face prapad in randul lor. eliminand rapid arcasii terstri, arcasii calare raman fara "obiectul muncii" pentru ca impotriva celorlalte trupe adverse nu mai sunt atat de eficienti, acolo utili fiind cavaleria usoara si toporasii. iar impotriva arcasilor pedestri adversi lupta si celelalte trupe atacatoare ale noastre, in mod proportional, facand si ele ceva pagube chiar daca nu atat de multe ca arcasii calare. ideea este ca un atac sa produca cat mai multe pagube, iar daca arcasii calare sunt super specializati contra celor terestrii, trebuie lasat loc in ferma suficient pentru trupele care au de lucru cu lancierii si sabiorii. si din cate stim, in fazele avansate ale jocului, un sat nu mai pica dintr-un singur atac, ci din zeci sau poate chiar peste o suta. astfel la ultimele atacuri cei 1000 de arcasi calare sau poate chiar mai multi, nu vor avea mai deloc eficienta.
concluzia mea este ca indiferent de ce mai contine un atac, numarul arcasilor calare trebuie sa fie cuprins intre 500 si maxim 750 pentru ca atacul sa fie eficient (am observat ca 100 calare omoara 1000 pedestri). la fel ca in economie trebuie speculat "maximizarea profitului" (maxim de castig cu minim de pierderi). diferenta de pana la 1000 se distribuie catre celelalte arme. eu as recomanda catre berbeci, intrucat iar am observat ca multi nu dau importanta cuvenita acestui aspect.
in conditiile in care atacam un sat blindat este foarte importanta distrugerea zidului deoarece zidul actioneaza ca un multiplicator de trupe. pe multi ii incanta numarul vizibil de trupe care e in scadere, dar uita de faptul ca un zid 20 practic mai mult decat dubleaza numarul aparatorilor (+106% parca). ideea de baza este ca un sat atacat sa ramana cat mai repede fara zid, pentru ca atunci trupele aparatoare vor juca fara nici o protectie in fata atacatorilor. iar daca un zid incepe sa pice, apoi pica neincetat, deoarece refacerea ultimelor niveluri dureaza extrem de mult. un nivel picat poate echivala si cu 10 k trupe ceea ce un atac nu va produce decat la nivel zero al zidului. de aceea recomand minim 400 de berbeci pe satul de atac. eu am in medie cate 500 si tare mandru sunt de loviturile care le aplic inamicilor.
referitor la numarul spionilor dintr-un sat de atac. eu cred ca 20 sunt suficienti.
un sat de aparare ori nu are spioni deloc ori are destui. pentru spionaj si contraspionaj recomand sate speciale de spionaj in care pot fi inghesuiti si 11500 de spioni. acestea ori spioneaza aproape sigur (in functie si de setarile lumilor) dar pot fi si distribuiti in satele proprii pentru a fi protejati de spionajele adverse. in acest mod nu se pierd locuri foarte utile in ferma de atac.

sat optim de atac nu cred ca exista. exista sate bune si sate slabe de atac. cum nu exista nici sat optim de aparare. din cate stim toti rare sunt cazurile cand un jucator se apara singur. se cere sprijin. si atunci toata optimizarea in aparare se duce dracu, fiecare trimite ce il duce capul. si atunci si asa zisele sate optime de atac, foarte bune atunci cand simulam confruntarea cu sate optime de aparare, fac fas ca intalnesc niste sate blindate total anapoda, incat se mira si aparatorul de ce are 40 k grei si 20 k pedestri in sat, basca 15 paladini :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Clădirea principală (nivelul 20)
Cazarma (nivelul 23-25)
Grajdul (nivelul 18-20)
Altelierul (nivelul 3-5) Niciodată nu poate depăşi nivelul 5, nu se merita materiile sau spaţiul ocupat în fermă pentru a ridica mai departe de nivelul 5
Academia/Curtea Nobilă (nivel maxim permis)
Fierăria (nivelul 20) Îţi trebuie pentru crearea Nobilului
Piaţa centrală (nivelul 1)
Târg (nivelul de 15-20)
Tăietori de lemne (nivelul 30)
Mina de argilă (nivelul 30)
Mina de fier (nivelul 30)
Ferma (nivelul 30)
Magazia (nivelul 30)
Ascunzătoarea (nivelul 10)
Zid (nivelul 20)


Pe lumi fără Arcasi Călăreţi:

* 5000 Luptători cu toporul
* 3000 Cavalerie Uşoară
* 300 berbeci sau catapulte
* 1-4 Nobili

Pe lumi cu Arcasi Călăreţi:

* 5000 Luptători cu toporul
* 2500 cavalerie Uşoară
* 500 Arcasi Calăreţi
* 300 berbeci sau catapulte
* 1-4 Nobili


ARticol luat de pe Wiki mai uitati-va si pe acolo ;)
 

DeletedUser14245

6000 Luptători cu toporul
2553 Cavalerie uşoară
400 Berbeci
si 4 nobili:D
 

DeletedUser1630

Pe lumi cu Arcasi Călăreţi:

* 5000 Luptători cu toporul
* 2500 cavalerie Uşoară
* 500 Arcasi Calăreţi
* 300 berbeci sau catapulte
* 1-4 Nobili
eu folosesc 5200 topoare
10 spioni
2550 cav usoara
500 arcasi calareti
450 berbeci
15 catapulte
si mai ramane loc si de un nobil,tie iti ramane o gramada d loc liber in ferma fara rost
 

DeletedUser

pai la fel ca si aici, si pe wiki isi da cu parerea orice neavenit, inclusiv eu :p. tema threadului era cum credem noi ca arata un sat ofensiv bun, nu cum crede wiki ;)
 

DeletedUser5809

pai la fel ca si aici, si pe wiki isi da cu parerea orice neavenit, inclusiv eu :p. tema threadului era cum credem noi ca arata un sat ofensiv bun, nu cum crede wiki ;)

Pe wiki au fost puse doar modele la sate defensive sau ofensive si cateva instructiuni:
Există multe moduri diferite de a înfiinţa un sat. Stiind care clădiri să le ridicaţi la nivelul maxim şi care să se oprească la un anumit nivel este important pentru a vă ajuta să obţineţi un avantaj de pe inamic. De obicei cele mai bune sunt sate sunt între 8k(8000p) şi 10k(10.000p), sunt constituite similar cu versiunile de mai jos
.

Nu sunt cele mai bune variante, pentru ca nu exista un model care e cel mai bun. Totul depinde de multi factori, inclusiv stilul tau de joc, care este unic. Asta lasand la o parte faptul ca un tip de nuke e bun impotriva unui anumit model defensiv si nepotrivit impotriva altuia. Plus, un model bun nu trebuie sa tina cont doar de puterea de atac, ci si de timpul necesar construirii acelui model ofensiv.
 

DeletedUser

Clădirea principală (nivelul 20)
Cazarma (nivelul 23-25)
Grajdul (nivelul 18-20)
Altelierul (nivelul 3-5) Niciodată nu poate depăşi nivelul 5, nu se merita materiile sau spaţiul ocupat în fermă pentru a ridica mai departe de nivelul 5
Academia/Curtea Nobilă (nivel maxim permis)
Fierăria (nivelul 20) Îţi trebuie pentru crearea Nobilului
Piaţa centrală (nivelul 1)
Târg (nivelul de 15-20)
Tăietori de lemne (nivelul 30)
Mina de argilă (nivelul 30)
Mina de fier (nivelul 30)
Ferma (nivelul 30)
Magazia (nivelul 30)
Ascunzătoarea (nivelul 10)
Zid (nivelul 20)


Pe lumi fără Arcasi Călăreţi:

* 5000 Luptători cu toporul
* 3000 Cavalerie Uşoară
* 300 berbeci sau catapulte
* 1-4 Nobili

Pe lumi cu Arcasi Călăreţi:

* 5000 Luptători cu toporul
* 2500 cavalerie Uşoară
* 500 Arcasi Calăreţi
* 300 berbeci sau catapulte
* 1-4 Nobili


ARticol luat de pe Wiki mai uitati-va si pe acolo ;)

Cazarma si grajdul obligatoriu la nivelul maxim
 

DeletedUser29094

Precum a spus si Jackass, trebuie sa tinem cont si de timpul necesar construirii. Daca nu s-ar tine cont de asta, atunci una dintre cele mai bune ar fi:
1000 topoare
4500 cav. usoara
300 berbeci
1 paladin ( arma cavaleriei )
Daca dai un atac cu astfel de formula, distrugi in general cam orice formula defensiva ( daca satul nu e blindat ). Paladinul ajuta la scaderea pierderilor, daca e echipa cu arma de cavalerie.
Dar sunteti cu totii de acord ca in mijloc de razboi, nu-ti prea permiti sa astepti 4.5k cavalerie usoara sa se faca, decat daca esti undeva prin capatul celalalt al granitei si n-ai treaba.
Asa ca propun ca de acum incolo, sa estimati si cam cat timp se fac atacurile pe care le postati.

5000 topoare
3400 cav. usoara
300 berbeci
30 spioni

Ia in total aproximativ o saptamana formula asta.
 

DeletedUser

Dar am si eu o intrebare:ce rost are sa mai ducem ascunzatoarea la lvl 10?
Ca aia chiar nu ne mai ajuta cand ai 30 de sate...ca iti ia satul cu ascunzatoare...ca iti ia satul fara ascunzatoare...tot aia e.

Ce rost mai are sa o ridicam la lvl maxim?
 

DeletedUser5809

Dar am si eu o intrebare:ce rost are sa mai ducem ascunzatoarea la lvl 10?
Ca aia chiar nu ne mai ajuta cand ai 30 de sate...ca iti ia satul cu ascunzatoare...ca iti ia satul fara ascunzatoare...tot aia e.

Ce rost mai are sa o ridicam la lvl maxim?

nu chiar, daca nu iti ia satul, raman ceva resurse cu care deja incepi sa refaci zidul, cu trupele pe drum, ai o sansa in plus.In loc sa faci targul la lvl25 mai bine il faci la 20 si faci si ascunsatoarea la 10.
 

DeletedUser29094

Eu targul il tin la 15, pt. ca (,) consider ca nu e chiar uriasa nevoie de el la 20. Intr-adevar, mai trimiti o resursa, dar eu nu prea practic sportu' asta, asa ca n-am treaba. Nu stiu cum faceti voi, in schimb.
Ascunzatoarea m-a fortat prietena mea draga s-o duc la 10 si de voie de nevoie am dus-o. Chiar ajuta! Cum a zis si Jackass, iti lasa resurse pentru zid, iar daca esti pe granita ( si ai si Cladirea Princ. la 30, cum ar trebui ), in cateva minute ai ceva nivele la zid. Ajuta.
 

DeletedUser

targul ma ajuta foarte mult cand ma grabesc sa fac un nobil iar pentru a trimite dintr-un sat resurse pentru un nobil imi trebuie 140 de negustori dar foarte rar raman fara nici o resursa in sat iar in general imi trebuie maxim 110 negustori si de asta folosesc eu targ 20 si nu in ultimul rand pentru un script postat de Jackass20 numit "Balanta resurse intre sate" care este foarte bun atunci cand trupele se toaca repede,nobili se fac greu si trebuie sa economisesti tot...
 

DeletedUser28514

pai pierzi spatiu ferma aiurea, daca faci 500 spioni in satele de deff sa faci 100 in alea de atac e pierdere de spatiu. Daca te spioneaza te spioneaza cu cel putin 1000.

La peste 1000 de sate intradevar poate spionezi un singur sat vezi ca are vreo 100-200k spade lanci arcasi si vreo 50k cav grea si dai si tu vreo 100 de nukeuri. Dar daca vrei sa il ataci pe unu cu 50 de sate ii trimiti pe fiecare sat intre 5-50 spioni depinde cati ai:).
 
Sus