Intrebare model ofensiv...

DeletedUser29094

Si totusi, la 80 de sate, iti poti permite sa ai, sa zicem.. 5 sate de spionaj, plasate strategic. Iti incap o gramada de spioni si sunt mici sansele sa nu poti vedea trupele din sat.
 

DeletedUser

exemplu de sat de spionaj:

Clădiri
Clădirea principală (Nivelul 15)
Cazarmă (Nivelul 5)
Grajd (Nivelul 17)
Fierărie (Nivelul 5)
Piaţa centrală (Nivelul 1)
Târg (Nivelul 10) cladirea asta e facultativa. poate fi daramata si inlocuita cu ceva spioni
Tăietori de lemne (Nivelul 26)
Mina de argilă (Nivelul 26)
Mina de fier (Nivelul 20)
Fermă (Nivelul 30)
Magazie (Nivelul 30)
Ascunzătoare (Nivelul 8)
Zid (Nivelul 11)

asta are 4202 puncte si e situat undeva mai ferit. in el intra 11524 de spioni. dar si daca era mai spre granita in afara de zid 20 nu are rost sa contina cladiri in plus.
avantajul unui astfel de sat este ca e greu de spionat si e cea mai inatractiva tinta (la punctajul asta), dintre satele unui jucator
 

DeletedUser40739

Nu e deloc 'facultativa' cum zici tu.
Daca nu esti on si cineva iti bubuie satul cu catapulte atunci tu avand level bunicel la targ poti trimite dintr-un sat intr-altul resurse si daca mai ai si-un cont premium, ridici imediat satul !
 

DeletedUser

Cladire principala - 25.
Grajd si cazarma la maxim.
Atelier - 5-10.
Targ - 15-20
Minele, zidul, fieraria, ferma - la maxim.
Curte nobila.

3200 cai usori
400 berbeci
catapulte: 50-200
30 spioni.
restul topoare si nobili (2 fac de obicei)...
 

DeletedUser

Ofensiva are scopul de a rupe absolut toate trupele! Asa ca, daca vrei sa-l spionezi, il spionezi de pe sat de aparare, iar pe sat de atac faci maxim 10 spioni!
Catapulte? 25 suficiente! Le folosesti pentru piata centrala!
Nu te apuci sa darami ferma de la 30 cu 70 de catapulte! Sa fim seriosi!
Ia taie din caii aia usori si baga ceva arcasi calareti! Ia vezi diferenta! 350 - 400 sunt suficienti! :D
 

DeletedUser

Ofensiva are scopul de a rupe absolut toate trupele! Asa ca, daca vrei sa-l spionezi, il spionezi de pe sat de aparare, iar pe sat de atac faci maxim 10 spioni!
Catapulte? 25 suficiente! Le folosesti pentru piata centrala!
Nu te apuci sa darami ferma de la 30 cu 70 de catapulte! Sa fim seriosi!
Ia taie din caii aia usori si baga ceva arcasi calareti! Ia vezi diferenta! 350 - 400 sunt suficienti! :D

Ma rog... uneori mai darami si fieraria, ca sa nu poa' sa faca adversaru' nobili.
Eu fac catapute mai mult pentru fake-uri. :)
Si diferenta mare intre 10 spioni si 30 nu-i. :)
20 de spioni = 5 cai usori.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Degeaba incercam noi sa perfectionam atacul ajustand undeva la 10 - 15 CU, la 5-10 catapulte sau 100 de arcasi calareti, ca schimba ala (involuntar, logic) 300 de arcuri cu 50 CG si e mai bazat daca-l ataci asa decat daca l-ai fi atacat cu celalalt tip de idee de atac!
Eu satul de atac il aveam standard: 6000 de topoare, 2500 CU, 400 AC, 400 berbeci si o spada!
Ma rog, este relativ, niciodata nu am fost adeptul numerelor rotunde! Ca erau5934 de topoare, 2485 CU, 398 AC si 407 berbeci este cam tot acolo!
Spada aia era utila in cazul in care ajungeai prea tarziu cu berbecii si prea devreme cu topoarele!
 

DeletedUser24788

4500 topoare
350 berbeci
15 spioni
10 catapulte
500 cai arcasi
2850 cai usori
 

DeletedUser

Arcasii calare sunt aproape nuli in atac.

Eu, cel putin, nu prea lucrez cu arcasii...un sate de aparare se face mult mai repede fara arcasi multi.
Cand dai la granita de un sat blindat, prima data ajung caii grei, pe aia trebuie sa-i ataci cu cai usori si oi, nu cu arcasi calare, ca dau cu capu-n zid degeaba...
Dupa ce ai venit cu oile la pascut si smulgi iarba din jurul zidului, care se surpa cu timpul, poti sa vii cu mai putine trupe, dar cu mai multi toporasi si panselute.
Eu nu am o configuratie de atac stabila, am sate de atac "specializate"... adica sate de oi, care dau jos zidu' (am zis cum mai sus), sate gen bomba atomica, cu enspe mii de catapulte, cu care dau fake-uri, dar si atacuri seiroase si care fac mereu damage mare/ciuperca nucleara, sate care transmit ciuma bubonica, adica dupa ce vin cu oile sa dau zidul jos, vin cu o gramada de ciumati (fara prea multe oi, sau chiar deloc) si dupa 2-3 valuri de ciumati d-astia, ii ia dracu' pe toti din sat.
 

DeletedUser523

Urmand exemplul lui Godefroy cu modelul defensiv, vin si va intreb care, dupa parerea voastra este cea mai buna combinatie ofensiva? sau, cum sa fie constituit un sat ofensiv? :rolleyes:

Daca timpul iti permite atunci faceti asa:
6000toporasi,aprox.3300caluti usori,aprox.1000calareti arcasi,cam 300berbecuti si 10catapulte
Daca nu aveti timp atunci grabiti-va si va iese asa ceva:
7-8000t,3500CU,400B,10c aprox. evident
Dupa cum puteti observa, timpul este factorul decisiv in alcatuirea ambelor combinatii ofensive,...restul sunt povesti, va zic eu...:cool:
 

DeletedUser

6000toporasi,aprox.3300caluti usori,aprox.1000calareti arcasi,cam 300berbecuti si 10catapulte

tzepes la ce nivel ai ferma ? trupele astea inseamna aproximativ 25500 locuri in ferma , nici in sat bonus ferma nu incap decat cu cladiri demolate
 

DeletedUser41217

Dar pentru un sat pe lumea clasica, care ar fi combinatia de trupe?
 

DeletedUser523

pe noua lume clasica sa NU faceti spioni ca nu sunt buni de nimic!
 
Sus