Intrebari Brainiac

  • Autor subiect DeletedUser1969
  • Data de început

DeletedUser

Hahaha, foarte tare sadica ;)). Eu zic sa lasa-l pisicile unse si sa punem intrebari cu adevarat serioase :D. Ca de exemplu, de ce este considerat 13 numarul ghinionist? Nu serios, de unde a plecat asocierea asta ridicala cu numarul 13?

Last Edit: np yoandyo
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

automat partea mai grea a unui corp va atinge prima pamantul .:)

pai daca aruncam doua bile si una ajuge prima nu zicem ca partea grea a bilei a ajuns prima pe pamant si o bucata de sus(care se presupune ca e mai usoara)a venit dupa...am inteles ce ati zis amandoi..dar felul de a te exprima e gresit..nu poti spune ca o parte dintr-un intreg a aterizat mai repede..ci tot intregu a aterizat in acelasi timp..nu ''partea mai grea a unui corp '' a aterizat prima..pai [parerea mea] asta inseamna ca cealalta parte sa desprins din intreg ca sa aterizeze pe urma....iar daca vrei sa imi zici ca nu sa desprins ci ca partea mai grea a aterizat prima,asta ar insemna sa zici ceva de genu'' ca o suprafata din respectivul intreg a aterizat pe pamaint in timp ce restu e in aer deoarece nu atinge pamantu''
.......in fine hai ca ne lungim cam mult de la subiectul initial...

scz darktzotzo ca am scris peste int ta nu am vazut:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Hahaha, foarte tare sadica ;)). Eu zic sa lasa-l pisicile unse si sa punem intrebari cu adevarat serioase :D. Ca de exemplu, de ce este considerat 13 numarul ghinionist? Nu serios, de unde a plecat asocierea asta ridicala cu numarul 13?

Last Edit: np yoandyo

hmm.. asta nu stiu exact, dar stiu ca 13 e numarul meu norocos
 

DeletedUser

Hahaha, foarte tare sadica ;)). Eu zic sa lasa-l pisicile unse si sa punem intrebari cu adevarat serioase :D. Ca de exemplu, de ce este considerat 13 numarul ghinionist? Nu serios, de unde a plecat asocierea asta ridicala cu numarul 13?

Last Edit: np yoandyo



Probabil ca sunt mai multe explicatii. Una dintre ele, daca nu ma insel vine de la facptul ca pe 13 octombrie 1307 o parte din conducatorii Ordinului Templierilor, in frunte cu Marele Maestru Jacques de Molay au fost arsi pe rug la ordinal regelui Filip, zis si Filip cel Frumos
 

DeletedUser

eu cred ca tu aberezi. :) atunci avioanele cand se prabusesc de ce nu pica paralel cu solul? o minge de rugby,de ce nu cade paralel cu solul,ci in zonele ascutite?

ia`ti o sticla umpluta pe jumatate cu apa,arunc`o in sus,sa vezi daca se rostogoleste. eu zic ca nu va pica perpendicular pe pamant. te`am pupat pe portofel. :)

intr`adevar,intrebarea in esenta a fost stupida,dar practica arata ca intodeauna un corp mai greu ajunge mai repede jos. automat partea mai grea a unui corp va atinge prima pamantul .:)

Continui sa gresesti. Ti-am zis. Leaga o bila de o cutie de chibrituri, da-i drumu' cu cutia de chibrituri stand sun bila (cutia paralela cu pamantul) si trage singul concluziile.

Toate exemplele tale sunt gresite (mai putin cel cu sticla).
Avionul cade in bot, fiindca in momentul in care se defecteaza acesta e in miscare in sensul respectiv. Inertia il face sa cada-n bot.
Iar mingea de rugby poate fi facuta sa cada paralel cu solul, daca o arunci cu ambele maini, in fata, din pozitia paralela cu solul.

Dar in exemplul cu mingea, ea cade in acel fel datorita aerodinamicii ei, modului in care e proiectata, care NU e deloc asemanator unei felii de paine.

Deci, felia nu va cadea mereu pe partea unsa, ci va functiona dupa sistemul bilei/pietrei si-a cutiei.

Cat despre pupatul pe portofel, vezi ca-i cam prafuit. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Hahaha, foarte tare sadica ;)). Eu zic sa lasa-l pisicile unse si sa punem intrebari cu adevarat serioase :D. Ca de exemplu, de ce este considerat 13 numarul ghinionist? Nu serios, de unde a plecat asocierea asta ridicala cu numarul 13?

Last Edit: np yoandyo

O serie de coincidente, precum si celelalte legende legate de numere.
 

DeletedUser

care este diferenta intre un nor si o ceata? in ce conditii apar ambele si unde mai exact...ca loc
 

DeletedUser7708

care este diferenta intre un nor si o ceata? in ce conditii apar ambele si unde mai exact...ca loc

Norul e apă evaporată, se formează în straturile superioare ale atmosferei.
Ceaţa este apă amestecată cu aer rece care se acumulează ori în văi, ori deasupra lacurilor ( Loch Ness din câte ştiu ar fi un exemplu bun ).

Next.
 

DeletedUser

Norul e apă evaporată, se formează în straturile superioare ale atmosferei.
Ceaţa este apă amestecată cu aer rece care se acumulează ori în văi, ori deasupra lacurilor ( Loch Ness din câte ştiu ar fi un exemplu bun ).

Next.

prea bine....am sa folosesc acest raspuns la duelul pozelor...:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

deci nici tu nu ai fost sigur ce e în poză? :)))

ba da, dar ca sa nu fiu acuzat de subiectivism, am folosit raspunsul unei persoane care cunoaste diferenta dintre cele doua si care a fost impartiala...deci total obiectiva...evident ca eu stiam ce este in poza, de asta am si pus-o :D
 

DeletedUser

Bine, eu nu am zis-o din răutate, a fost doar părerea mea :)
Apropo, nu am spus-o nici pentru că era la concurs :p
 

DeletedUser

mie imi place ideea de concurs si joc curat...si fara suparari inutile, deci nu m-am suparat. stiu ca era parerea ta, dar nu am fost de acord cu ea si am aratat de ce...sper sa nu te superi.
 

DeletedUser

De ce să mă supăr? Am greşit, asta e :D
o întrebare:
Cum se formează "oglinda" la suprafaţa apei? În ce momente ale zilei este conturată imaginea pe suprafaţa apei, cel mai bine/clar?
 

DeletedUser7708

Ce poză? Vreau şi eu link-ul vă rog :)
Edit: Am văzut despre ce e vorba. Adi, m-ai folosiiiiiiit :-s
 
Ultima editare de un moderator:
Sus