Intrebari Brainiac

  • Autor subiect DeletedUser1969
  • Data de început

DeletedUser

sduntem off-topic:D
Benjamin Franklin spunea"in vin..sta intelepciunea..in bere..libertatea..in apa bacterii^^'
si on topic-daca superman era asa de destept de ce purta chilotii peste pantaloni?:D
 

DeletedUser

De ce dupa tornade, ploua cu pesti?

Raspuns:

Sa uite pisicile de sperietura!:D
 

DeletedUser5729

sduntem off-topic:D
Benjamin Franklin spunea"in vin..sta intelepciunea..in bere..libertatea..in apa bacterii^^'
si on topic-daca superman era asa de destept de ce purta chilotii peste pantaloni?:D
Pentru ca, in intelepciunea lui, si-a dat seama ca poate lansa un nou trend. Din pacate, muritorii de rand nu au fost atat de intelepti incat sa isi dea seama de geniul ideii lui superman.
 

DeletedUser

De ce localurile deschise non stop au incuietori ?:D:D
un sofer care lucreaza pe masini de desapezire, cum ajunge dimineata la servici ?:D:Dna..hai raspundei..inca una:p
Daca lipiciul superglue lipeste intr-adevar orice, de ce nu si interiorul tubului?
sau hai mai pun una:p
Un termos vara pastreaza bautura rece, iarna calda. De unde stie termosul cand e vara si cand e iarna?

gata va las:p
 

DeletedUser5729

De ce localurile deschise non stop au incuietori ?:D:D
Cand se face stocul, se inchide magazinul/localul. Sau, ca metoda de siguranta, in caz ca nu este posibila deschiderea magazinului in anumite zile, de exemplu unele sarbatori legale, situatii exceptionale (de ex summit-ul nato -> magazinele care comercializeaza doar bauturi alcoolice, in anumite zone, se vor inchide cu siguranta)
un sofer care lucreaza pe masini de desapezire, cum ajunge dimineata la servici ?:D:Dna..hai raspundei..inca una:p
Se presupune ca soferii sunt chemati la serviciu cu cateva ore inainte de a fi nevoie de ei. Ar mai exista posibilitatea ca cei care lucreaza pe masinile de dezapezire, in timpul iernii sa lucreze in ture, a.i. in orice moment sa fie un echipaj disponibil.
Daca lipiciul superglue lipeste intr-adevar orice, de ce nu si interiorul tubului?
Pentru a lipi ceva, trebuie sa intre in contact direct cu aerul => evaporare => intarirea lipiciului. Intr-un tub sigilat si/sau inchis corespunzator, nu are cum sa se intareasca.
sau hai mai pun una:p
Un termos vara pastreaza bautura rece, iarna calda. De unde stie termosul cand e vara si cand e iarna?
gata va las:p
Presupunere gresita cum ca un termos poate 'simti' diferentele de temperatura din exterior. Bautura din termos este izolata in asa fel incat sa nu existe niciun fel de transfer de energie termica intre continutul termosului si mediul inconjurator. De fapt, in realitate, exista scurgeri de energie termica, dar sunt extrem de mici. Fizica de gimnaziu.
 

DeletedUser

faza cu termosu...e ca si cu fantaniile:p...apa ramane la aceiasi temperatura..daca bai apa de 12°iarna o sa ti se para calda...daca o bei vara o sa ti se para rece;)
 

DeletedUser5729

faza cu termosu...e ca si cu fantaniile:p...apa ramane la aceiasi temperatura..daca bai apa de 12°iarna o sa ti se para calda...daca o bei vara o sa ti se para rece

Gresit. Presupui ca tot timpul torni in termos apa care are aceeasi temperatura, in asa fel incat sa nu iti dai seama de cat de calda/rece este din cauza conditiilor externe.

Transferul de energie termica se poate realiza in ambele sensuri. Daca intr-un recipient ai apa la 5 grade si afara sunt 30 de grade, apa din recipient absoarbe o parte din energia termica din exterior, incalzindu-se incet pana cand temperaturile se egalizeaza. Daca in recipient ai apa la 30 de grade cand afara sunt 5 grade, apa din recipient cedeaza energie mediului inconjurator, pana cand se egalizeaza temperaturile.

Intr-un termos, acest transfer de energie termica este incetinit foarte mult, in asa fel incat lichidul din interior cedeaza sau absoarbe o cantitate foarte mica de energie, creandu-se iluzia cum ca temperatura din interior ar ramane constanta. ;)

Dar ca sa stim asta trebuie sa mergem la scoala, eventual sa nu jucam x si zero in timpul orelor de fizica. App, am terminat liceul cam acum 3 ani, asa ca informatiile nu-s tocmai proaspete. Si nici tocilar n-am fost. :p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser523

Hai ca e f interesant acest topic, din ce in ce mai interesant:)
 

DeletedUser5729

Zebra... animal alb cu dungi negre? sau animal negru cu dungi albe? hmm..
Animalul este alb cu dungi negre pentru ca, de obicei, culoarea alba este...mai multa decat cea neagra.
Marcajul de circulatie este *culoarea asfaltului* cu alb pentru ca.

Ce culuare are o oglinda?
Majoritatea oglinzilor din prezent sunt facute prin 'imprastierea' unui strat foarte subtire de argint amestecat cu nush ce alte chimicale pe o bucata de sticla lustruita foarte bine. => suprafata reflectorizanta este argintie. Culoarea suprafetei reflectorizante poate fi influentata si de culoarea/calitatea sticlei.

In trecut, oglinzile erau facute dintr-o placa de metal moale (cupru, alama, bronz, argint, etc) lustruita foarte bine.

Cat de mare e un ou mic?
Depinde de marimea oualelor vazute pana acum. Lucru pur subiectiv.

De ce tocmai am fost facut 'nOOb' fiindca nu reusesc sa vad o semnatura scrisa cu rosu' tocmai din faptul ca sunt 'nOOb'?
Da! :D
 

DeletedUser

rasebo..eu nu am facut fizica:(...doar un si dupa am plecat:(cu fizica nu le am:D
 
Sus