Intrebari Brainiac

  • Autor subiect DeletedUser1969
  • Data de început

DeletedUser7556

S-a gasit raspunsul la una dintre cele mai vechi intrebari filozofice.
Ce a fost prima data? Oul sau gaina?
Un filozof,un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.

Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels,de la Universitatea Nottingham,a ajuns la
concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu,care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

Sursa!

Deci este Oul! :D
 

DeletedUser25417

S-a gasit raspunsul la una dintre cele mai vechi intrebari filozofice.
Ce a fost prima data? Oul sau gaina?
Un filozof,un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.

Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels,de la Universitatea Nottingham,a ajuns la
concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu,care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina.

Sursa!

Deci este Oul! :D

oul nu creste in copaci,dragule. iti trebuia o forma de viata,care sa creeze oul mult iubit la mic-dejun.

si totusi,facand apel la cele spuse de tine,existau gaini pe vremea dinozaurilor? :confused: si totusi,atunci existau oua..:)
 

DeletedUser

Daca o pisica pica mereu in picioare si o bucata de paine cu unt cade mereu pe partea unsa, ce se intampla daca legam o felie de paine unsa cu unt de spatele unei pisici si o aruncam pe fereastra,pisica va cadea in picioare sau pe spate adica pe felia unsa?
 

DeletedUser25417

pisca va cadea in picioare. painea pica pe partea unsa,deoarece e mai grea acolo.

si un dop daca`l arunci,sunt slabe sanse sa pice pe partea goala..
 

DeletedUser25417


si eu ce am zis? vrei sa`ti desenez? pisica va cadea in picioare,deoarece painea este mai grea pe partea aceea,datorita greutatii pisicii.


isuscristos.jpg


sper ca intelegi desenu` . si scuze ...pateul e mai putin lichid decat untul,dar cred ca ideea ramane aceeasi. daca nu,iti fac desen cu paine unsa cu unt. sa`mi zici.. :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Intrebarea e 1 pic hilara deoarece pleaca de la o ipoteza proasta. . A fost demonstrat experimental ca painea nu pica mereu pe partea unsa, desi, teoretic, gica are dreptate :). Asa ca raspunsul la intrebarea ta yoandyo este evident: in picioare.
 

DeletedUser

foarte abstract desenu...miar placea sa il vad si pe acela cu unt :D:D
ok am prins ideea...cu untu si pisica
 

DeletedUser

Aberati!
Felia unsa nu va cadea niciodata regulat. Faptul ca e mai grea pe o parte n-are nicio legatura. Oricum o iei unsoarea fie ca e pe partea de jos a feliei, fie pe partea de sus, gravitatia va actiona in aceeasi directie, masa fiind considerata comuna.
Spre exemplu, daca arunci de la inaltime (de pe o stanca, spre exemplu) o cutie legata de o piatra, cutia va cadea identic fie ca este trasa in jos de piatra (in cazul in care piatra e legata sub cutie), fie ca este impinsa de sus (in cazul in care piatra e legata pe cutie) si nu va incepe sa faca rostugolu' prin aer.
DAR, daca piatra e legata de laterala cutiei, intr-adevar, piatra va ajunge sub cutie fiind mai grea (in masa ei individuala) si avand tendinta sa cada mai repede.

L.E.: Iar pisica pica mereu in picioare, deoarece isi mentine echilibru' cu ajutoru' cozii. O pisica fara coada NU pica in picioare.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Depinde de inaltimea de la care pica felia de paine unsa cu pateu/orice altceva...In mod normal , pentru un om de marime medie , o felie in cadere datorita aerodinamicii ei , efectueaza o rotatie...
 

DeletedUser25417

Nu e adevarat.

eu cred ca tu aberezi. :) atunci avioanele cand se prabusesc de ce nu pica paralel cu solul? o minge de rugby,de ce nu cade paralel cu solul,ci in zonele ascutite?

ia`ti o sticla umpluta pe jumatate cu apa,arunc`o in sus,sa vezi daca se rostogoleste. eu zic ca nu va pica perpendicular pe pamant. te`am pupat pe portofel. :)

intr`adevar,intrebarea in esenta a fost stupida,dar practica arata ca intodeauna un corp mai greu ajunge mai repede jos. automat partea mai grea a unui corp va atinge prima pamantul .:)
 
Sus